Zahrada

Nejlepší bazénové filtrace: TOP 8 produktů podle recenzí a testů

nejlepší bazénové filtraceNevyhnutelně se blíží horké letní dny a s nimi i čas strávený u vody. Pokud jste se rozhodli, že je na čase osvobodit se ze závislosti na veřejných koupalištích nebo plážích u rybníků či jezer, nejspíš uvažujete o pořízení vlastního bazénu. A jestliže nemá jít jen o malinké dětské brouzdaliště, budete taky potřebovat bazénovou filtraci. Volba odpovídajícího systému však nemusí být vždy úplně snadná. V tomto článku se proto budeme výběru co nejlepší bazénové filtrace velmi zevrubně věnovat a nabídneme vám přehršel informací, rad a tipů, jak se v široké nabídce zorientovat. Čekat na vás budou i krátké recenze výrobců těchto produktů. Především se však zaměříme na zásadní technické parametry a faktory, které je třeba před nákupem zvážit.

Kvalitní bazénová filtrace představuje zpravidla investici v řádech tisíců korun a ani její dlouhodobý provoz není zcela bez nároků. Proto je opravdu pečlivé zvážení všech aspektů mimořádně důležité. S dostatečnými znalostmi však nemusí být pořízení optimálního výrobku nijak zvlášť složité. Sortiment je v dnešní době dostatečný a zahrnuje jak varianty pro náročné uživatele, tak i cenově dostupnější alternativy. Nemluvě o parametrové různorodosti. Nakonec už jen stačí filtraci správně nainstalovat (a taky dle potřeby udržovat) a můžete se těšit na krásné dny strávené u průzračně čisté vody.

V našem článku najdete především obecně platné informace o dvou základních typech filtrací: tedy kartušové a pískové. Ale máme pro vás i žebříček nejzajímavějších aktuálních modelů. Zda si mezi nimi vyberete, nebo budete hledat jinde, to záleží jen na vašich požadavcích a potřebách. Před zakoupením konkrétního zařízení prozkoumejte i uživatelské recenze bazénových filtrací anebo si vezměte na pomoc odborné testy. Tyto zdroje mohou být velmi cenným pramenem poznání.

Nejlepší bazénové filtrace na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (do)
Nejlepší písková filtrace do bazénu
#1Nejlepší písková filtrace
Marimex ProStar Profi 6
Průtok vody: 6,35 m3/hod
Pro bazény do: 30 m3
Hmotnost pískové náplně: 33 kg
Příkon filtrace: 450 W
⭐ 100 %5000 Kč Číst recenze
#2Nejlepší filtrace pro menší bazény
Marimex ProStar 4
Průtok vody: 4 m3/hod
Pro bazény do: 16 m3
Hmotnost pískové náplně: 17 kg
Příkon filtrace: 200 W
⭐ 98 %4000 Kč Číst recenze
#3Brilix FSP 500 12m3/h
Průtok vody: 12 m3/hod
Pro bazény do: 60 m3
Hmotnost pískové náplně: 85 kg
Příkon filtrace: 750 W
⭐ 97 %10000 Kč Číst recenze
#4Intex 26644 Krystal Clear
Průtok vody: 4 m3/hod
Pro bazény do: 17 m3
Hmotnost pískové náplně: 12 kg
⭐ 95 %3000 Kč Číst recenze
#5Produkt roku 2022
Bestway 58515 Standard Plus
Průtok vody: 3.028 m3/h
Pro bazény do: cca 18 m3
Hmotnost pískové náplně: 8,5 kg
⭐ 94 %2000 Kč Číst recenze
#6Master Standard
Průtok vody: 3 m3/hod
Pro bazény do: 24 m3
Hmotnost pískové náplně: 10 kg
⭐ 94 %2300 Kč Číst recenze
Nejlepší kartušová filtrace do bazénu
#1Kartušová filtrace BESTWAY
Průtok vody: 3.028 l/h
Pro bazény do: 20.000 litrů
Příkon filtrace: 45-85 W
⭐ 91 %800 Kč Číst recenze
#2Marimex 2m3/h
Průtok vody: 2 m3/hod
Pro bazény do: 7 m3
Příkon filtrace: 45 W
⭐ 91 %1300 Kč Číst recenze

Jak vybrat bazénovou filtraci

Při výběru filtrace do bazénu je zcela zásadní volba typu filtrace. Tomuto tématu se proto budeme obšírně věnovat. Dále je třeba volit dle parametrů, jako je výkon, průtok vody, příkon, ale i různé funkční vybavení a možnosti. Pro úplnost si taky krátce řekneme něco o údržbě bazénových filtraci.

Ke konci se – jak je zvykem – podíváme na tři základní cenové kategorie těchto výrobků a taky na některé spolehlivé značky s dobrým poměrem ceny a kvality.

Proč je bazénová filtrace potřeba?

Možná vás napadá otázka, zda je bazénová filtrace vůbec nutná. Jde přece jen o nezanedbatelnou položku a bylo by příjemné na ní ušetřit. Ale pokud se chcete koupat v opravdu průzračné, čisté a nezávadné vodě, zřejmě se pořízení této pomůcky nevyhnete. Platí to víceméně u všech bazénů, s výjimkou úplně malých. Od cca 2 m3 objemu vody je pořízení filtrace rozumné nebo nutné.

  • Filtrace vždy pracuje v součinnosti s bazénovou chemií. Jejím pořízením snížíte spotřebu chemie a umožníte její efektivnější působení a perfektní distribuci. Samotná filtrace (ani samotná bazénová chemie) tedy není zcela dostačujícím řešením.
  • Filtrace se stará o cirkulaci vody v bazénu. V horkém létě je důležité, aby se voda vyměnila nejméně dvakrát nebo vícekrát denně v závislosti na dalších faktorech. Proč? Stojatá voda se pochopitelně rychleji ohřívá působením slunečního svitu. To může vést nejen ke zvýšení teploty na nepříliš osvěžující úroveň, ale taky k vytvoření prostředí, ve kterém se bude mnohem lépe dařit nežádoucím mikroorganismům.

jak vybrat bazénovou filtraci

Otázky při výběru filtrace

Jak se dopídit k úspěšnému pořízení filtrace? Můžete začít třeba zodpovězením několika důležitých otázek, které vám pomohou ujasnit si, co vlastně chcete a potřebujete.

  • Jaký mám bazén? – Ze zcela pochopitelných důvodů se bude výběr filtrace vždy odvíjet od parametrů samotného bazénu. Zásadní jsou rozměry a objem vody, ale taky umístění a vytíženost bazénu, další vybavení a jiné faktory. Níže se dozvíte, co vše byste měli zohlednit.
  • Jaký výkon a kvalitu filtrace požaduji? – Parametry filtrace budete vybírat na míru bazénu, způsobu jeho využití i podle vlastních potřeb a požadavků, například na snadnou údržbu, kvalitu filtrace apod.
  • Kde a jakým způsobem budu filtraci používat? – Umístění bazénu, intenzita použití, mobilita, prostor – to vše může hrát roli.
  • Jaké funkce využiji? – Některé lepší filtrace mohou nabízet různé funkce navíc. Rozhodněte se, které z nic využijete, a za které se vám naopak nevyplatí připlácet.
  • Kolik chci nebo mohu investovat? – I cenami bazénových filtrací se ještě budeme zabývat.

Typy filtrací

Když jde o bazénové filtrace, dříve nebo později narazíte na dva pojmy: kartušová a písková filtrace. Jaké jsou mezi těmito základními variantami rozdíly? Jaké mají výhody a nevýhody? Pojďme to zjistit.

Kartušové filtrace

Kartušové filtrace představují cenově dostupnější variantu, kterou lze účinně použít především v menších nafukovacích a nadzemních bazénech. Výkonnost oproti pískovým filtracím je totiž řádově nižší, nejde proto o filtrace pro náročné použití ve větších bazénech.

Kartušová filtrace je tvořena komorou se speciální papírovou vložkou (kartuší), skrz kterou prochází voda. Vložka zachycuje nečistoty a do bazénu se vrací čistá voda. Nevýhodou je, že tato vložka nemá dlouhou životnost. Musí se často omývat a relativně často je potřeba ji i vyměnit. Za jedinou sezónu třeba i 6krát nebo vícekrát, v závislosti na vytížení bazénu. Cena vložek přitom není až tak zanedbatelná (v závislosti na typu mohou stát od cca 50 do 200 Kč).

Kartušové filtrace jsou vhodné pro bazény o objemu vody do cca 8 m3 a pro bazény, které nejsou využívány příliš intenzivně. Takže si to ještě shrneme:

✔️ Výhody:

  • Nízká pořizovací cena filtrace
  • Dostačující pro malé a občasně používané bazény do cca 8 m3 objemu

❌ Nevýhody:

  • Nízká výkonnost, nevhodné pro větší a vytížené bazény
  • Náročnější údržba, nutná častější výměna kartuší

Pískové filtrace

Písková filtrace je kvalitnější a výkonnější řešení. Funguje na přírodním principu, kdy je voda filtrována přes náplň tvořenou křemičitým pískem. Jde o základní mechanismus, který se využívá i při úpravě pitné vody. Princip jako takový tedy prakticky nezná výkonnostní nebo objemové omezení, jde jen o volbu konkrétního zařízení.

Po pískové filtraci by měli sáhnout majitelé větších a intenzivně využívaných bazénů. Takřka samozřejmostí je u bazénů zapuštěných. Kromě vysokého výkonu jsou výhodou i nižší nároky na údržbu. Samotnou náplň je třeba vyměnit jen jednou za dvě nebo více sezón, v závislosti na intenzitě používání bazénu. Během sezóny je třeba náplň pravidelně proplachovat. Písková filtrace umožňuje i připojení dalšího bazénového vybavení a příslušenství.

✔️ Výhody:

  • Vysoká výkonnost a účinnost, omezení bazénové chemie
  • Pro náročné použití ve větších i velkých a vytížených bazénech
  • Nižší nároky na údržbu

❌ Nevýhody:

  • Vyšší pořizovací cena
  • Vyšší hmotnost

Výběr filtrace podle bazénu

Filtraci kupujete kvůli bazénu, a nikoli naopak – takže je zřejmé, že při výběru filtrace budete vycházet především z parametrů bazénu. Jakých?

  • Rozměry, objem – Výkon filtrace se musí odvíjet od objemu bazénu. Kvalitní filtrace by měla být schopna vodu vyměnit za cca 2 až 3 hodiny a cirkulaci je ideální provést nejméně 2krát denně. Tímto je třeba se řídit při výběru odpovídajícího výkonu. Pamatujte taky na dostatečnou výkonnostní rezervu! Není vůbec vhodné kupovat filtraci, která bude bazén zvládat „tak tak“.
  • Provedení bazénu – Zde může být rozdíl například v průměru hadice. U zapuštěných je to často 50 mm, kdežto u nadzemních jen 38, případně 32 mm.
  • Umístění bazénu, vytíženost a použití – I o tom jsme se již zmínili. Používá bazén každý den několik lidí, nebo si do něj sem tam o víkendu někdo vleze? Taky je třeba vzít v potaz, zda bazén stojí na přímém slunci, pod stromy, zda je krytý apod. Dobře krytý bazén nebude mít takové nároky na filtraci a spotřebu chemie. A i typ bazénu hraje roli, například do vířivky se (především kvůli vyšším teplotám) nedají běžné bazénové filtrace použít.
  • Vybavení – Chcete používat nějaké další příslušenství nebo prvky výbavy? Ať už jsou to různé ohřevy, vysavače nebo jiné pomůcky? V takovém případě budete zřejmě potřebovat kvalitnější a výkonnější pískovou filtraci.

Parametry filtrace

Jaké parametry bazénové filtrace jsou stěžejní?

Příkon

Příkon neboli spotřeba elektrické energie představuje určitý orientační ukazatel celkové výkonnosti zařízení a také se může projevit na provozních nákladech. U méně výkonných filtrací jsou hodnoty příkonu obvykle v řádu desítek W, což je v rámci nákladů minimální zátěž. Silnější modely mají příkon i stovky W – a to už na účtu za elektřinu možná poznáte, zvlášť při častém užití.

Výkon a průtok vody

Zcela stěžejní parametr. Výrobci obvykle uvádějí výkonnost v přefiltrovaných metrech krychlových za hodinu. Pokud se chcete dopídit vlastní reálné potřeby, vydělte jednoduše objem bazénu požadovaným počtem hodin, za které by se měla voda vyměnit (za solidní standard lze považovat 3 hodiny).

Příklad: Máte bazén o objemu 9 m3. 9/3 se rovná 3. Filtrace by tedy měla dosahovat výkonu (průtoku) alespoň 3 m3 za hodinu.

Funkce

Některé filtrace mohou mít i různé speciální funkce.

  • UV lampa – Pomáhá likvidovat mikroorganismy UV zářením a omezuje používání chemie.
  • Dezinfekce, solinátor, chlorinátor – Dodatečná likvidace nečistot.
  • Časovač – Umožní nastavení času spuštění a vypnutí filtrace.
  • Boční ventil – Pro lepší přístup.
  • Dělená nádoba – Snazší přístup k náplni a údržba.

Údržba filtrace

Jak na údržbu filtrace? To závisí především na jejím typu.

  • U kartušových filtrací je údržba poněkud složitější a taky finančně náročnější. Kartuš je třeba vyjmout a promýt pod tekoucí vodou i několikrát za týden. Několikrát za sezónu je pak třeba kartuši vyměnit, což obnáší náklady obvykle v řádu stovek korun, někdy i více (v závislosti na typu kartuše, používání bazénu apod.).
  • U pískových filtrací je třeba během sezóny náplň pravidelně proplachovat a vyměnit ji stačí jednou za pár let. Obecně je údržba mnohem pohodlnější, jednodušší a méně finančně náročná.
  • Každou filtraci byste měli po sezóně taky správně zazimovat, uskladnit na suchém místě, kde příliš neklesají teploty.

Ceny bazénových filtrací

Na kolik vás přijde kvalitní bazénová filtrace? Zde je stručné shrnutí hlavních cenových relací.

✅ Bazénové filtrace do 1000 Kč

V této ceně najdete výhradně výběr kartušových filtrací – a to obvykle s průtokem do max. 3 m3 za hodinu. Oblíbené značky jsou Bestway, Intex či Marimex.

✅ Bazénové filtrace do 5000 Kč

V této kategorii najdete drtivou většinu nejprodávanějších bazénových filtrací pro běžné domácí použití. Koupit můžete kvalitní kartušovou i výkonnou pískovou filtraci. Nechybí ani nadstandardně vybavené modely.

✅ Bazénové filtrace nad 5000 Kč

Zde se dostáváme do kategorie pro náročné zákazníky. Koupit můžete špičkové pískové filtrace s výkonem i 40 a více m3 za hodinu.

Nejlepší značky bazénových filtrací

Které značky si na našem trhu vedou nejlépe a vyplatí se sledovat jejich sortiment?

  • Marimex – Nabídka převážně méně výkonných (do cca 8 m3 za hodinu) filtrací obou typů v nižší a střední cenové relaci.
  • Intex – Populární značka obou typů filtrací, výkon do cca 11 m3 za hodinu při ceně do 7 tisíc Kč.
  • Bestway – Jedny z nejoblíbenějších filtrací, pískových i kartušových. Cena nejčastěji do 5 tisíc, nechybí ani velmi dostupné modely.
  • Brilix – Tato značka se specializuje na pískové filtrace a můžete u ní pořídit i velmi výkonné modely s výkonem i přes 40 m3 za hodinu. Cena je převážně do 10 tisíc korun. Výborný poměr ceny a výkonu.

Nejprodávanější bazénové filtrace na trhu

Toto jsou nejprodávanější bazénové filtrace na trhu podle portálu Heureka.cz

ProduktParametryHodnoceníCena (do)
Nejlepší písková filtrace do bazénu
#1Nejlepší písková filtrace
Marimex ProStar Profi 6
Průtok vody: 6,35 m3/hod
Pro bazény do: 30 m3
Hmotnost pískové náplně: 33 kg
Příkon filtrace: 450 W
⭐ 100 %5000 Kč Číst recenze
#2Nejlepší filtrace pro menší bazény
Marimex ProStar 4
Průtok vody: 4 m3/hod
Pro bazény do: 16 m3
Hmotnost pískové náplně: 17 kg
Příkon filtrace: 200 W
⭐ 98 %4000 Kč Číst recenze
#3Brilix FSP 500 12m3/h
Průtok vody: 12 m3/hod
Pro bazény do: 60 m3
Hmotnost pískové náplně: 85 kg
Příkon filtrace: 750 W
⭐ 97 %10000 Kč Číst recenze
#4Intex 26644 Krystal Clear
Průtok vody: 4 m3/hod
Pro bazény do: 17 m3
Hmotnost pískové náplně: 12 kg
⭐ 95 %3000 Kč Číst recenze
#5Produkt roku 2022
Bestway 58515 Standard Plus
Průtok vody: 3.028 m3/h
Pro bazény do: cca 18 m3
Hmotnost pískové náplně: 8,5 kg
⭐ 94 %2000 Kč Číst recenze
#6Master Standard
Průtok vody: 3 m3/hod
Pro bazény do: 24 m3
Hmotnost pískové náplně: 10 kg
⭐ 94 %2300 Kč Číst recenze
Nejlepší kartušová filtrace do bazénu
#1Kartušová filtrace BESTWAY
Průtok vody: 3.028 l/h
Pro bazény do: 20.000 litrů
Příkon filtrace: 45-85 W
⭐ 91 %800 Kč Číst recenze
#2Marimex 2m3/h
Průtok vody: 2 m3/hod
Pro bazény do: 7 m3
Příkon filtrace: 45 W
⭐ 91 %1300 Kč Číst recenze
0 Sdílení