Zahrada

Test 7 nejlepších hliníkových žebříků: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší hliníkové žebříky

Výběr co nejlepšího hliníkového žebříku pro domácí nebo profesionální použití byste neměli uspěchat. Ačkoli se může zdát, že tento nástroj je jednoduché až banální zařízení, opak je pravdou. Při nákupu je třeba sledovat spoustu parametrů, kvalitu řemeslného zpracování nevyjímaje – a taky si budete moci vybírat z celé škály různých typů a druhů, které se liší podle způsobu použití i dalších faktorů.

Předtím, než se pustíte do porovnávání konkrétních modelů, byste se měli zorientovat v nabídce a seznámit se s důležitými vlastnostmi, které budou hrát při používání žebříku roli. S tím vším se vám pokusíme poradit v našem návodu. Shrneme nejdůležitější informace, které se hliníkových žebříků týkají – zmíníme se taky o štaflích, které nelze v rámci tématu nechat ležet stranou.

Ačkoli vám přineseme mnoho rad a tipů, dilema rozhodování zůstane na vás. Pomoc a inspiraci ale můžete hledat v celé řadě zdrojů. Doporučujeme vám zaměřit se taky na různé odborné testy a samozřejmě i uživatelské recenze hliníkových žebříků na internetu. V těch zákazníci sdělují osobní zkušenosti s konkrétními modely a některé poznatky vám mohou být velice k užitku. Tyto recenze ale berte při výběru spíše jen jako podpůrnou berličku.

Nejlepší hliníkové žebříky na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1XTline 3 x 11 XT611

 Oblíbený model 
Počet příček: 3 x 11
Nosnost: 150 kg
Hmotnost: 15 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2990 Kč Číst recenze
#2Žebřík Proteco 3x9

 Skvělé recenze 
Počet příček: 3 x 9
Nosnost: 150 kg
Hmotnost: 13,5 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2499 Kč Číst recenze
#3Alve EUROSTYL 7611 7,11m
Počet příček: 3 x 7
Nosnost: 150 kg
Hmotnost: 19,1 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]3790 Kč Číst recenze
#4G21 GA SZ 4 x 3 3,7M
Počet příček: 16
Nosnost: 150 kg
Hmotnost: 11 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1649 Kč Číst recenze
#5Fieldmann FZZ 4009
Počet příček: 3 x 7
Nosnost: 150 kg
Hmotnost: 16,5 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]3799 Kč Číst recenze
#6Teleskopický G21 GA-TZ11-3,2M
Počet příček: 13
Nosnost: 150 kg
Hmotnost: 9,3 kg
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]1949 Kč Číst recenze
#7Žebřík Alve EUROSTYL 7107

 Cenový tip 
Počet příček: 7
Nosnost: 150 kg
Hmotnost: 2,6 kg
[usr 4.4 text="true" tooltip="true"]693 Kč Číst recenze

Jak vybrat hliníkový žebřík

jak vybrat žebříkHliníkové žebříky patří k nejoblíbenějším. Nabízejí vynikající vlastnosti a poslouží kutilům i profesionálům. Přesto vás seznámíme i s dalšími alternativami, abyste se mohli lépe rozhodnout. Dále shrneme různé typy a varianty žebříků podle účelu i způsobu použití. Zmíníme se i o kvalitě zpracování a dalších vlastnostech.

Jako vždy vám přineseme taky přehled tří základních cenových kategorií, abyste věděli, co za své peníze očekávat. Představíme i několik známých a osvědčených výrobců, u kterých můžete kvalitní hliníkový žebřík pořídit.

Hliník, dřevo nebo laminát?

Ačkoli se budeme věnovat především hliníkovým modelům, musíte být obeznámeni i s ostatními možnostmi. Sem patří zejména dřevěné a laminátové žebříky.

Dřevěné žebříky

Dřevěné žebříky jsou klasika. Dodnes se používají a vyrábějí, navzdory tomu, že existují modernější materiálové varianty. Výhodou dřevěného žebříku je především cenová dostupnost a jednoduchost. Pro sporadické použití na chatě či chalupě může být dobrou volbou. Na dřevo si potrpí i zkušení fachmani, kteří potřebují na štaflích chodit.

Nevýhodou dřeva je vyšší hmotnost, a tedy i náročnější zacházení. Dřevěné žebříky taky nejsou flexibilní. Nelze je nastavovat, vysouvat apod. Jsou taky náročnější na údržbu a skladování. Má-li dřevěný žebřík vydržet v dobrém stavu dlouhou dobu, potřebuje vhodné prostory a trochu péče.

Laminátové žebříky

Jde o specialitu, kterou ocení především profesionálové. Tyto žebříky se používají především při práci s elektřinou. Jsou totiž nevodivé. Jejich výhodou je taky nízká hmotnost. Na druhou stranu jsou obvykle značně drahé.

Kovové a ocelové žebříky

Kovové a ocelové žebříky vynikají špičkovou odolností, ale musíte taky počítat s poměrně velmi vysokou hmotností. Z těchto materiálů se převážně vyrábějí spíše žebříky typu „schůdky“ a podobné nízké a skladné modely. U rozměrného žebříku by mohla být hmotnost pro běžné použití doslova neúnosná.

Hliníkové žebříky

Oblíbené a velmi univerzální řešení. Na konkrétní výhody se podíváme blíže…

Výhody hliníkových žebříků

Hliníkové modely jednoznačně ovládly trh. A není důvod se příliš divit. Toto zpracování má skutečně množství výhod.

  • Funkčnost, variabilita – Klasické žebříky, schůdky, štafle, výsuvné i teleskopické žebříky apod. Hliník nabízí obrovskou variabilitu zpracování i použití. To se týká především profesionálních, ale i hobby modelů. V tomto směru jsou hliníkové žebříky jasná jednička. Jejich univerzálnost je jejich obrovskou předností.
  • Odolnost a lehkost – Hliníkové modely vynikají špičkovou odolností při velmi nízké hmotnosti. I hobby modely jsou v tomhle směru většinou na velmi dobré úrovni, profesionální modely pak zvládnou obrovskou zátěž. Hliníkové žebříky jsou tedy spolehlivé a přitom se s nimi velmi snadno manipuluje. Taky jejich převážení či přenášení je pohodlnější.
  • Poměr ceny a výdrže – Ceny hliníkových modelů jsou sice o něco výše než u dřevěných, ale jejich životnost je vynikající, a navíc nevyžadují praktický vůbec žádnou údržbu. Nejsou zde ani zvláštní nároky na skladování. V důsledku jsou tedy ceny více než rozumné.
  • Doplňky – Tato výhoda úzce souvisí s již zmíněnou variabilitou. Hliníkové žebříky lze opatřit o různé příslušenství. Např. plošinky a spojovací desky, hroty do měkkého podkladu, kolečka apod. Taky lze kombinovat jednotlivé části žebříků.

A jsou i nějaké nevýhody? Dá se říct, že ano. Pokud máte vyšší nároky, je třeba sledovat kvalitu zpracování. Zejména pro profesionální použití. V důsledku nízké hmotnosti mohou taky být některé modely méně stabilní.

Profi vs. hobby provedení

Hobby modely žebříků jsou vyráběny ze svařovaných profilů z válcovaného plechu. Sváry bývají při pohledu zevnitř patrné. Tloušťka plechu je u těchto žebříků nižší (okolo 1,2 mm), což pochopitelně vede i k nižší odolnosti a nižší hmotnosti, která se u některých typů může neblaze projevit na stabilitě.

Profesionální modely naopak definuje použití bezešvých, tažených hliníkových profilů. Toto zpracování umožňuje vytvořit podle potřeby v různých částech profilu různě tlusté stěny. To je důležité kvůli optimálním vlastnostem a odolnosti. Tloušťka stěn je pak od cca 1,4 mm – a to se projeví i na o něco vyšší váze. Žebříky však stále zůstávají na relativně komfortní hmotnosti.

Pro žebříky platí norma EN 131, kterou se vyplatí vyžadovat jako záruku určité kvality. Tato norma poskytuje určité rezervy, takže pojme hobby i profi žebříky, ale představuje alespoň základní garanci bezpečnosti.

Typy žebříků

Hliníkových žebříků existuje mnoho variant. Pokusíme se shrnout základní vlastnosti aspoň těch nejdůležitějších.

Klasický jednoduchý žebřík

Tradiční žebřík pro práci ve výškách s neměnnou délkou. Je třeba jej vždy opřít o překážku, např. stěnu či střechu. Součástí bývají protiskluzové nohy, můžete ale zvolit i hroty pro stabilitu na měkčím podloží.

Dvoudílný žebřík

Praktický typ, který je složen ze dvou částí. Ty lze vzájemně vysunout a dosáhnout větší výšky bez ztráty skladnosti. Obě části je taky možno oddělit a získat dva samostatné žebříky. Bývá možné jej upravit i do podoby štaflí.

Univerzální třídílný žebřík

Velmi praktické provedení, které umožní práci ve výškách i transformaci do štaflí. Samozřejmě ho lze taky rozdělit na tři samostatné části. Tento žebřík poskytuje vysokou variabilitu i stabilitu.

Jednostranné schůdky

Tento typ žebříku má většina lidí doma. Umožňuje velmi bezpečnou a stabilní práci v menší výšce, lze jej rozložit kdekoli bez opory, navíc je velmi skladný.

Kromě zmíněných variant existuje ještě řada dalších úprav, např. dvojité schůdky a štafle, teleskopické žebříky, můstky a schůdky se zábradlím, kloubové žebříky apod.

Vlastnosti a parametry žebříku

kvalitní žebřík do zahradyKteré parametry jsou u žebříků důležité a na co dalšího se při výběru zaměřit?

Délka a pracovní výška

U žebříku jde celkem očekávatelně o zásadní parametry. Tyto dvě hodnoty si ale nepopleťte! V popisku zboží se jistě setkáte s hodnotou „max. délka žebříku“. Tento údaj je celkem jasný. Měří žebřík od jednoho konce k druhému v nejdelší možné poloze (např. u výsuvných modelů).

Tento údaj ale není totožný s reálnou a prakticky využitelnou výškou. Ta je označována jako „pracovní výška“. Jde zpravidla o výšku, které je průměrně vysoká osoba schopna dosáhnout, pokud stojí na třetí příčce od vrchu žebříku a žebřík je zapřen v úhlu cca 70-80°.

Setkat se můžete i s hodnotou „opěrná výška“. Jde vlastně o délku žebříku při odečtení určité ztráty způsobené zapřením o překážku ve výše uvedeném úhlu. Tato výška bývá o 10 nebo 20 cm menší než max. délka žebříku.

Příčky

U žebříků je důležité i rozpětí příček. Tedy vzdálenost mezi nimi. Ta se podle normy pohybuje od 25 do 30 cm. U profesionálních modelů je tato vzdálenost spíš vyšší (blíže k 30 cm). U hobby modelů nižší.

Pro šířku příček platí rozmezí 22 až 30 mm. Širší příčky jsou pohodlnější a umožňují stabilnější postoj. Šířka samotného žebříku pak bývá mezi cca 35 cm a 40 nebo více cm.

Nosnost

Podle normy je vyžadována nosnost 150 kg, s čímž se taky u většiny prodávaných žebříků setkáte. Tato nosnost platí pro každou jednotlivou příčku!

Příslušenství a doplňky

Jak jsme řekli, hliníkové žebříky vynikají variabilitou a flexibilitou a lze je taky opatřit celou pestrou škálou vylepšení a doplňků. Patří sem například…

  • Hroty pro stabilitu na měkčím povrchu
  • Protiskluzné patky na hladší povrchy
  • Plošina pro rozšíření nášlapné plochy
  • Háky pro zavěšení žebříku
  • Opěrky pro šetrné opření o zeď
  • Atd.

Video

Ceny hliníkových žebříků

Jaký rozpočet si připravit při pořizování kvalitního hliníkového žebříku? Zde jsou tři cenové kategorie.

Žebříky do 1000 Kč

V této ceně seženete spíše pouze různé varianty hliníkových schůdků a štaflí pro domácí použití.

Žebříky do 2000 Kč

Tato cenová skupina patří k nejoblíbenějším a lze zde zakoupit hliníkové žebříky většiny typů, včetně dlouhých několikadílných modelů. Převážně půjde o hobby modely, ale pro běžné použití může být kvalita dostačující.

Žebříky nad 2000 Kč

Zde je sortiment nejširší a zahrnuje velmi kvalitní hobby modely i špičkové profesionální žebříky. Najdete zde všechny druhy, včetně skvěle vybavených a zpracovaných nebo atypických či pro velmi náročné použití.

Nejlepší značky hliníkových žebříků

Je pro vás důležitá značka a často se podle ní při nákupu orientujete? Máme tu pro vás několik spolehlivých výrobců, u kterých můžete dobře pořídit.

  • G21 – Oblíbená značka nářadí, která kombinuje solidní cenu s velmi dobrou kvalitou zpracování. Modely G21 mívají i velmi dobré hodnocení v testech hliníkových žebříků a patří k nejprodávanějším u nás.
  • Krause – Velký výběr kvalitních žebříků. Spíše vyšší cenová kategorie.
  • Alve – Extrémní výběr. Zaměření především na schůdky a štafle, potažmo vícedílné žebříky. Ceny odpovídají kvalitě.
  • Elkop – Jednoduché i vícedílné žebříky a taky různé typy schůdků. Velký výběr. Přiměřené ceny.

Nejčastější otázky nakupujících

Jak žebřík správně postavit?

Žebřík by měl stát ve sklonu cca 70-80° dobře zapřen o pevnou překážku. Vždy je třeba, aby stál perfektně svisle. Podklad musí být zcela rovný, neklouzavý – případně zvolte protiskluzové patky nebo háky. Štafle by měly být zcela rozevřeny. Stát byste měli podle typu žebříku max. na 3 příčce odshora.

Jak žebřík správně používat?

Žebříky jsou určeny pro krátkodobou práci ve výškách a jejich nosnost je limitována (obvykle 150 kg). Pro náročnější a delší práce s větším množstvím vybavení zvolte spíše lešení.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1XTline 3 x 11 XT611

 Oblíbený model 
Počet příček: 3 x 11
Nosnost: 150 kg
Hmotnost: 15 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2990 Kč Číst recenze
#2Žebřík Proteco 3x9

 Skvělé recenze 
Počet příček: 3 x 9
Nosnost: 150 kg
Hmotnost: 13,5 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2499 Kč Číst recenze
#3Alve EUROSTYL 7611 7,11m
Počet příček: 3 x 7
Nosnost: 150 kg
Hmotnost: 19,1 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]3790 Kč Číst recenze
#4G21 GA SZ 4 x 3 3,7M
Počet příček: 16
Nosnost: 150 kg
Hmotnost: 11 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1649 Kč Číst recenze
#5Fieldmann FZZ 4009
Počet příček: 3 x 7
Nosnost: 150 kg
Hmotnost: 16,5 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]3799 Kč Číst recenze
#6Teleskopický G21 GA-TZ11-3,2M
Počet příček: 13
Nosnost: 150 kg
Hmotnost: 9,3 kg
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]1949 Kč Číst recenze
#7Žebřík Alve EUROSTYL 7107

 Cenový tip 
Počet příček: 7
Nosnost: 150 kg
Hmotnost: 2,6 kg
[usr 4.4 text="true" tooltip="true"]693 Kč Číst recenze
0 Sdílení