Zahrada

Nejlepší barvy na dřevo: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

nejlepší barvy na dřevoVybíráte nejlepší barvu na dřevo? V dnešním článku se zaměříme na možnosti ošetřování a natírání dřevěných ploch a prvků a poradíme vám, podle jakých měřítek vybírat optimální prostředky pro tyto účely. Dřevo je nádherný a ušlechtilý materiál, ale na rozdíl například od plastu nebo kvalitních kovů má poněkud vyšší nároky na údržbu.

Dřevo je třeba opatřovat impregnačními nátěry, případně krycími barvami nebo lazurami. Možností je opravdu mnoho a není snadné se v nich vyznat. Proto se pokusíme o co nejpřehlednější představení různých přístupů a typů nátěrů.

Konkrétní značky a druhy nejlepších barev na dřevo najdete v našem žebříčku. Rozhodně ale neuděláte chybu, pokud si kromě našeho návodu přečtete i uživatelské recenze barev na dřevo anebo se necháte inspirovat odbornými testy.

Nejlepší barvy na dřevo na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Akzo Nobel Luxol Originál
0022 10l palisandr

Velikost balení: 10 l
Typ: lazura
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1390 Kč Číst recenze
#2REMMERS HK-lasur
Velikost balení: 2,5 l
Typ: lazura
[usr 5 text="true" tooltip="true"]810 Kč Číst recenze
#3XYLADECOR Oversol
2v1 sipo 5,0l

Velikost balení: 5 l
Typ: lazura
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1550 Kč Číst recenze
#4Colorlak PROFI
1020 / T0060 Pinie

Velikost balení: 2,5 l
Typ: lazura
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1280 Kč Číst recenze
#5OSMO UV ochranný olej
2,5l 420

Velikost balení: 2,5 l
Typ: olej
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2295 Kč Číst recenze
#6OSMO Tvrdý voskový olej
Original

Velikost balení: 0,75 l
Typ: olej
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]955 Kč Číst recenze
#7Komplexní ochrana dřeva
DETECHA Karbolineum

Velikost balení: 8 kg
Typ: lazura
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1600 Kč Číst recenze

Jak vybrat barvu na dřevo? Venkovní nátěr zvládnete raz dva

Pokud se chystáte vrátit dřevěnému altánu nebo třeba zahradnímu nábytku zašlou slávu či ochránit novou dřevostavbu, je třeba zvolit správný postup a vhodný nátěrový materiál. Volba není zrovna snadná, protože závisí na mnoha faktorech. My se je pokusíme ve stručnosti nastínit a podívat se na to, jaké nátěry a barvy jsou vhodné pro různé účely a příležitosti.

Představíme vám taky cenové relace, ve kterých se barvy a nátěry pohybují a zmíníme i několik značek, v jejichž nabídce najdete kvalitní produkty. Závěrem zodpovíme i některé časté otázky.

jak vybrat barvu na dřevo

Druhy nátěrů dřeva

V první řadě se pojďme podívat na možnosti povrchové úpravy dřeva. Použít lze více druhů prostředků, přičemž každý má své výhody a nevýhody a hodí se pro jiné účely.

Barvy na dřevo

Klasické barvy a laky na dřevo mají tu vlastnost, že prakticky překryjí strukturu a kresbu dřeva. Natírání je taky poněkud náročnější. Nevýhodou je, že nemůžete zcela snadno přejít z laku na lazuru. Lak je nutné nejdříve kompletně odstranit, což bývá poměrně pracné, a teprve posléze můžete aplikovat lazuru. Naopak – tedy z lazuru na lak – je to mnohem jednodušší.

Laky/barvy na dřevo jsou nicméně výrazně trvanlivější a poskytují vyšší ochranu proti mechanickému poškození i povětrnostním vlivům. Zajímavou možnost představuje transparentní lak, který nezakryje přirozený vzhled dřeva, ale vydrží déle. Tento lak je vhodné aplikovat na lazuru.

Výhody barev:

 • Trvanlivější nátěr
 • Vhodné pro více poškozené dřevěné prvky a plochy
 • Vyšší ochrana

Nevýhody:

 • Výrazně pracnější (první aplikace i obnova)
 • Skrytí kresby dřeva

Existují dva základní typy barev na dřevo. V první řadě jsou to barvy vodou ředitelné – setkat se můžete i s názvem „akrylátové“. Další variantou jsou syntetické barvy s obsahem pryskyřice, rozpouštědel apod.

 • Akrylátové barvy – Vodou ředitelné barvy schnou rychleji než syntetické a po zaschnutí už nejsou vodou smyvatelné, nezapáchají a jsou výrazně ekologičtější a méně agresivní. Snadněji se s nimi pracuje.
 • Alkydové barvy – Tyto barvy jsou velmi odolné a zároveň poměrně rychle zasychají. Základem jsou alkydové pryskyřice. Alkydové barvy jsou zároveň dost odolné vůči UV záření.
 • Polyuretanové barvy – Tento typ laků se vyznačuje vysokou odolností vůči oděru a obecně mechanickou odolností. Jsou tedy vhodné pro značně namáhané plochy, jako jsou dřevěné podlahy.

Tento výčet není zdaleka vyčerpávající, existuje ještě celá řada dalších typů barev.

Lazury

Lazurovací nátěry jsou velmi moderním a populárním řešením. Lazury jsou obvykle ředitelné vodou a pracuje se s nimi jednoduše a pohodlně. Nezakryjí zcela kresbu dřeva, ale poskytnou ochranný film. Lazurovací nátěr sice zcela nekryje, ale částečně pozmění přirozený barevný odstín dřeva. Úroveň krytí je taky závislá na typu lazury (silnovrstvá nebo tenkovrstvá) a dalších faktorech.

Oproti lakům jsou lazury prodyšnější. Jsou taky dost pružné, takže při změnách vrstvy nepraskají. Dobrá je i odolnost vůči UV záření a dalším povětrnostním vlivům. Používají se v interiéru i exteriéru.

 • Tenkovrstvé lazury – Lazura, která se vsakuje se hluboko do dřeva. Poskytuje i jistou míru impregnace. Nekryje, pouze podtrhne přirozený vzhled dřeva. Používá se na plaňkové ploty, případně i altány, pergoly a další prvky. Nátěr má kratší živostnost (cca 2 nebo 3 roky).
 • Silnovrstvé lazury – Tato lazura neproniká do hloubky, poskytuje silnější ochrannou vrstvu na povrchu dřeva. Životnost nátěru je i 6 let. Tento typ lazury ale schne zhruba dvakrát déle a při obnovování nátěru je třeba starou vrstvu odstranit. Používá se k ochraně rámů, dveří, střešních trámů, obkladů apod.

barva a lazura na dřevo

Nátěrové prostředky podle použití

Nátěrové látky je třeba volit podle konkrétního účelu. Pro představu se podíváme na vhodné možnosti v případě některých běžných dřevěných prvků.

Pergola, altán

Různé zahradní přístřešky jsou módním hitem a dřevo patří stále k nejoblíbenějšímu materiálu pro tyto účely. Altán či pergolu je ale třeba ochránit patřičnými nátěry. Jaké použít?

Pro tyto účely se hodí impregnační nátěr a poté více vrstev tenkovrstvé lazury. Mezi vhodná řešení patří olejové či voskové lazury, taky lazury s obsahem sušinové pryskyřice, přírodní oleje na dřevo (na bázi lněných, týkových nebo např. tungových olejů).

Ploty

Používají se zejména tenkovrstvé lazury, které nezakryjí přirozenou kresbu dřeva. U starších plotů mohou být vhodnější i klasické krycí barvy. Nejčastěji se postupuje podobně jako u předchozích prvků, tedy mořidlo a poté více vrstev tenkovrstvé lazury. Použít lze taky obdobné prostředky. Z barev pak např. vodou ředitelné akrylátové nebo alkydové laky.

Dveře a okna

Použít lze silnovrstvé lazury i barvy. Starší rámy, okna a dveře je vhodné (po odstranění starých nátěrů) opatřit vrstvou základové barvy a po vyschnutí až dvěma vrstvami barvy svrchní. Používá se např. silnovrstvá transparentní lazura, vodou ředitelné akrylátové barvy či alkydové olejové barvy na svrchní vrstvu apod.

Podlahy

Zejména vnější podlahy na terasách musejí mít vysokou odolnost vůči vlhkosti, UV záření i mechanickému poškození. Používají se například polyuretanové syntetické laky a přírodní i syntetické ochranné oleje vhodné pro exteriérové použití.

Nátěry podle stavu dřevěných prvků

Důležitou roli při výběru hraje i stáří a stav ploch a prvků, které chcete natírat. Zešedlé a omšelé plochy, které už mají něco za sebou, mohou být vhodným místem pro použití krycích barev s výraznějším, sytějším odstínem. Ten zajistí delší ochranu a vyšší odolnost vůči UV záření. Vhodné jsou barvy s obsahem alkydových pryskyřic.

jak nanášet barvu na dřevo

Ceny barev na dřevo

Za kolik lze pořídit kvalitní barvu na dřevo? V tomto případě je poměrně složité dobrat se nějakých obecných orientačních částek. Důvodem je obrovská rozmanitost druhů a typů a samozřejmě i různé velikosti balení. Proto berte následující přehled s rezervou, jako vysloveně orientační.

✅ Nátěry do 1000 Kč

Barvy a laky jsou převážně levnější, na druhou stranu se prodávají v menších baleních – nejčastěji do 1 kg. Nejlevnější barvy lze pořídit už v cenách kolem 100 až 200 Kč za kg. Lazury a oleje jsou obvykle o něco dražší (záleží ale na typu) a v této cenové kategorii najdete poněkud menší výběr.

✅ Nátěry do 3000 Kč

V této ceně najdete většinu nejprodávanějších barev na dřevo. K nejoblíbenějším nátěrům patří barvy jako Luxol Originál – 10litrové balení je k dostání za cenu okolo 1300 Kč. Oblíbené jsou taky značky Osmo nebo například Xyladecor. V této kategorii už najdete i impregnační nátěry.

✅ Nátěry nad 3000 Kč

Zde najdete velká balení nebo vysoce kvalitní a odolné barvy, laky i oleje, lazury a impregnační prostředky.

Nejlepší značky barev na dřevo

Které značky barev na dřevo jsou osvědčené a nabídnou poctivou kvalitu a trvanlivost i odolnost vzhledem k ceně? Máme tu výběr několika oblíbených výrobců.

 • Luxol – Velmi populární značka, která nabízí barvy, laky i lazury. Její výrobky se obvykle těší vysokému hodnocení v uživatelských testech barev na dřevo. Výhodou je velmi dobrý poměr ceny a kvality.
 • Xyladecor – Velmi odolné a kvalitní lazury a velký výběr. Ceny jsou často poněkud vyšší.
 • Osmo – Další populární a dobře hodnocená značka nátěrů. Nabízí především oleje na dřevo a lazury. Výběr barev a laků je velmi omezený.
 • Remmers – Kvalitní a velmi prodávané nátěry s výborným hodnocením. Tato značka nabízí převážně lazury.

Nejčastější otázky nakupujících

Jaký nátěr zvolit, pokud chci zvýraznit přirozenou kresbu dřeva?

Vhodnou volbou jsou oleje na dřevo a lazury prakticky všeho druhu. Tenkovrstvé lazury ale kryjí méně a dřevo si zachovává svůj původní vzhled. S lazurami se navíc snadněji pracuje, ale nátěr je třeba obnovit častěji (zejména v případě zmíněných tenkovrstvých variant).

Jaký nátěr zvolit, když chci jednoduchou práci a rychlé schnutí?

Vhodné jsou akrylátové laky ředitelné vodou, ty schnou pouze pár hodin a minimálně zatěžují přírodní prostředí. Práce s nimi je poměrně pohodlná.

Tip: Nejlepší barvy na kov

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Akzo Nobel Luxol Originál
0022 10l palisandr

Velikost balení: 10 l
Typ: lazura
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1390 Kč Číst recenze
#2REMMERS HK-lasur
Velikost balení: 2,5 l
Typ: lazura
[usr 5 text="true" tooltip="true"]810 Kč Číst recenze
#3XYLADECOR Oversol
2v1 sipo 5,0l

Velikost balení: 5 l
Typ: lazura
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1550 Kč Číst recenze
#4Colorlak PROFI
1020 / T0060 Pinie

Velikost balení: 2,5 l
Typ: lazura
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1280 Kč Číst recenze
#5OSMO UV ochranný olej
2,5l 420

Velikost balení: 2,5 l
Typ: olej
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2295 Kč Číst recenze
#6OSMO Tvrdý voskový olej
Original

Velikost balení: 0,75 l
Typ: olej
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]955 Kč Číst recenze
#7Komplexní ochrana dřeva
DETECHA Karbolineum

Velikost balení: 8 kg
Typ: lazura
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1600 Kč Číst recenze
0 Sdílení