Zahrada

Test 7 nejlepších křovinořezů: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší křovinořezy

Vybrat nejlepší křovinořez není vůbec snadné. V následujícím článku se vám ale pokusíme rozhodování usnadnit. Připravili jsme pro vás návod, ve kterém najdete rady, tipy a informace důležité pro správnou volbu. Sortiment křovinořezů je rozsáhlý a existuje řada variant – ať už jde o pohon, konstrukci, vybavení nebo jiné parametry a vlastnosti. Proto je potřeba mít potřebné „know-how“.

Křovinořez je dobrý pomocník, který vám usnadní náročné práce. Využijete jej u domu nebo chalupy, na větší zahradě či pozemku – ale třeba i v sadu nebo lese. Navzdory názvu není křovinořez určen pouze pro řezání křovin, ale uplatní se i při mnoha jiných činnostech a příležitostech. Například při sekání vysoké trávy (zejména v hůře dostupných místech) a odstraňováním různých dalších nežádoucích porostů. V tomto směru může do jisté míry nahradit klasickou sekačku. Křovinořezy si ale poradí i s dřevinami, tlustšími větvemi a kmínky do různého průměru v závislosti na konkrétním modelu a jeho výkonu.

Při výběru konkrétního modelu vám poslouží nejenom náš průvodce. Rozhodně využijte i informace obsažené v recenzích křovinořezů přímo od uživatelů, kteří si vámi vyhlédnutý přístroj už pořídili a vyzkoušeli jej.

Nejlepší křovinořezy na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
AKU křovinořezy
#1Husqvarna 115i L

 test selbst ist der Mann
(5z5 velmi dobré)
 
Typ: strunová sekačka
Max. počet otáček: 5500 ot./min
Záběr: 33 cm
Hmotnost: 4,15 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]6990 Kč Číst recenze
#2Riwall PRO RALT 3040
Typ: strunová sekačka
Max. počet otáček: 7500 ot./min
Záběr: 30 cm
Hmotnost: 3,1 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1275 Kč Číst recenze
#3Makita DUR187UZ
Typ: strunová sekačka
Max. počet otáček: 4000 - 6000 ot./min
Záběr: 30 cm
Hmotnost: 3,6 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]5511 Kč Číst recenze
#4Hecht 5020

 Nejoblíbenější 
Typ: strunová sekačka
Max. počet otáček: -
Záběr: 25 cm
Hmotnost: 2,2 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]999 Kč Číst recenze
#5Bosch ART 23 SL

 Cenový tip 
Typ: strunová sekačka
Max. počet otáček: 12500 ot./min
Záběr: 23 cm
Hmotnost: 1,7 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]871 Kč Číst recenze
Benzínové křovinořezy
#1Demon RQ580

 Produkt roku 2018 
Typ: křovinořez
Max. počet otáček: 8000 ot./min
Záběr: 42 cm
Hmotnost: 7 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2699 Kč Číst recenze
#2KAXL KG580
Typ: křovinořez
Max. počet otáček: 8000 ot./min
Záběr: 42 cm
Hmotnost: 7,5 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2663 Kč Číst recenze

Jak vybrat křovinořez

Podle jakých parametrů se při nákupu orientovat a jak poznat kvalitní křovinořez? Na to se pokusíme najít odpověď. Nejdříve se zaměříme na rozdíl mezi dvěma základními typy těchto zařízení – tedy křovinořezem a příbuzným „vyžínačem“. Dále vás seznámíme s výhodami a nevýhodami jednotlivých možností pohonů a se zásadními technickými vlastnostmi, jako je výkon, objem motoru a podobně.

Typy křovinořezů

Vyžínač a křovinořez není obtížné zaměnit a může se stát, že se i v internetových obchodech setkáte se špatným nebo neurčitým zařazením. Proto je dobré vědět, jaké rozdíly mezi těmito stroji jsou a ujasnit si, který z nich ve skutečnosti potřebujete.

Křovinořez

Křovinořez je od pohledu robustnější a výkonnější varianta. Tento přístroj si poradí i s většími a hruběji zarostlými plochami. Používá se, když se potřebujete zbavit náletů, křovin nebo posekat hůře přístupné prostory a odolnější mlází.

Křovinořez lze osadit několika různými nástavci, z nichž každý se hodí pro jiné použití. Může to být strunová hlava, pilový kotouč, existující i nástavce přizpůsobené k mulčování či zastřihování keřů. S vhodným nástavcem se lze pustit i do dřevin a větví o tloušťce 10 nebo více cm.

Tyto univerzální vhodné do terénu nástroje lze rozdělit do několika skupin podle způsobu a náročnosti používání:

  • Hobby/domácí křovinořez – Varianta, která nás bude zajímat především. Jde o nástroj pro běžné domácí používání. Často jsou opatřeny elektrickým nebo akumulátorovým pohonem. Výkon nebývá tak vysoký jako u dalších dvou variant. Na druhou stranu mohou být tato zařízení uživatelsky přívětivější, lehčí a levnější.
  • Poloprofesionální nástroj – Vhodné řešení pro větší pozemky a do horšího terénu. Zvládne i náročnější a častější práci.
  • Profesionální křovinořez – Zpravidla benzínový nástroj, robustní a výkonný. Určený pro každodenní a velmi náročné použití.

Vyžínač

Pokud potřebujete jen dosekávat hůře dostupné prostory a nechcete se pouštět do náročnějších činností nebo hrubějšího mlází, postačí vám nejspíš vyžínač. Jde o zjednodušenou a odlehčenou verzi křovinořezu. Vyžínač funguje jako strunová sekačka, kterou můžete udržovat místa, do kterých se s klasickou nebo robotickou sekačkou nedostanete.

Vyžínač nemá zdaleka tak široké využití jako křovinořez a má podstatně nižší výkon. Na druhou stranu je levnější, lehčí a méně náročný na manipulaci.

Práce s křovinořezem
Práce s křovinořezem

Varianty pohonů

Volba pohonu je velmi důležitá, protože ovlivní výkon, hmotnost, mobilitu i další vlastnosti zařízení. Jaké jsou tedy možnosti?

Elektrický křovinořez

Velmi oblíbená varianta pro domácí použití. Toto řešení je ideální, pokud nepotřebujete obstarávat rozlehlé plochy, ale budete například jen udržovat okolí domu. Elektrické modely jsou nejvýhodnější, co se týče hmotnosti a pokud jde o výkon, drží se někde uprostřed mezi benzínovými a akumulátorovými. Cenově jsou velmi dostupné.

Jedinou zásadní nevýhodou je přívodní kabel, který pochopitelně vyžaduje určité ohledy při manipulaci a taky nemá neomezený dosah. Pokud potřebujete udržovat místa vzdálená od zdroje el. energie, logistika provozu by mohla být značně náročná.

Akumulátorový křovinořez

Akumulátorové varianty bývají kvůli baterii poněkud těžší než elektrické. Na druhou stranu nejste omezování kabelem, pouze kapacitou baterie. Jde o ideální variantu pro kratší a méně náročné práce ve větší vzdálenosti od domu.

Výkon těchto přístrojů není nijak oslnivý, ale pro běžné použití mohou být dostačující. U některých modelů lze použít i akumulátor z jiných přístrojů – prodávají se proto někdy bez baterie za nižší cenu. Na to je třeba dát pozor.

Benzínový křovinořez

Bezkonkurenčně nejvýkonnější varianta, která patří stále k nejžádanějším. Výhodou je, že nejste omezeni kabelem ani kapacitou baterie (pouze dostupností paliva) a můžete se pouštět i do opravdu náročných činností. Nevýhod je ale taky několik. Zejména je to vysoká hmotnost zařízení, pak taky výraznější pořizovací cena nebo hlučnost při provozu.

Vybírat můžete ze dvou typů motorů. Čtyřtaktní motor má kultivovanější chod – je tišší a neprodukuje tolik zplodin. Na druhou stranu je složitější, a tudíž náročnější na údržbu. Dvoutaktní motor je jednodušší a výkonnější, ale taky hlučnější a méně šetrný k přírodnímu prostředí.

Video

Objem motoru

V případě benzínových křovinořezů by vás rozhodně měl zajímat objem motoru. Vyšší objem značí taky vyšší výkonnost, ale obtížnější startování. Do cca 28 cm3 mluvíme o menších a lehčích modelech s nižším výkonem. Do 40 cm3 jde o oblíbenou prostřední variantu, okolo 45-50 nebo více cm3 už se jedná o velmi výkonné stroje pro profesionální použití.

Výkon motoru

Výkon motoru je zásadní parametr každého křovinořezu a měli byste jej volit pečlivě – v závislosti na tom, jak často budete stroj používat a k jak náročným činnostem, v jakém terénu apod. Vyšší výkon znamená, že se můžete snáz pustit do hustšího porostu nebo větších ploch, práce bude rychlejší a efektivnější. Křovinořez ale bude dražší (i na provoz) a těžší.

Proto si vyberte výkon na míru. Nemá smysl kupovat předimenzovaný stroj, se kterým se budete jen tahat. Nevyplatí se ale ani snaha o úsporu pořízením slabšího modelu, se kterým půjde práce pomalu a obtížně, pokud vůbec.

A jaký výkon zvolit? Nejslabší nástroje mají pod 0,8 kW, jejich výběr je ale obrovský a hodí se pro nenáročné a občasné použití, údržbu ploch kolem domu apod. Od cca 1 kW do 2 kW už lze mluvit o solidních strojích vhodných pro většinu činností i častější použití, najdou se zde i poloprofesionální modely. Výkon nad 2 kW už se týká především benzínových, profesionálních přístrojů.

Hmotnost

Křovinořezy váží nejčastěji od cca 4 do 8 kg, ačkoli se najdou i lehčí, ale taky těžší modely. K nejběžnějším patří křovinořezy v rozmezí 4 až 5 kg, které jsou velmi pohodlné a poměrně snadno ovladatelné i pro méně zdatné jedince. Těžší přístroje jsou obvykle benzínové a profesionální nebo poloprofesionální modely.

Ačkoli zde nepanuje zcela jasná přímá úměra, obvykle platí, že těžší přístroje jsou výkonnější, odolnější, vhodnější pro náročnou práci. Proto je třeba hledat správný kompromis mezi výkonem a hmotností.

Rukojeť

V současnosti se můžete setkat s křovinořezy s madlem nebo „řídítky“. Madlo je častější, umožňuje přesnější sečení a je skladnější. Řídítka jsou vhodná pro silné a robustnější stroje.

Šíře záběru sekací strunové hlavy

Záběr strunové hlavy může činit méně než 30 cm, ale taky 45 cm nebo více a cokoli mezi tím. Při výběru opět platí, že záleží na způsobu použití přístroje. Užší záběr je logicky vhodnější pro přesné manévrování a údržbu menších a špatně dostupných míst. Širší záběr se uplatní na větší a volné ploše.

Ceny křovinořezů

Kolik stojí kvalitní křovinořez? Představíme vám tři základní cenové kategorie, v nichž můžete vybírat.

Křovinořezy do 2000 Kč

Poměrně štědře zastoupená kategorie, ve které najdete hned několik velmi oblíbených modelů. Jde skoro výlučně o akumulátorové nebo elektrické stroje. Mnohem častěji o „vyžínače“ (často označované jako strunové sekačky) než klasické křovinořezy. V této kategorii hledejte pouze přístroje pro nenáročné, občasné použití. Pro údržbu menších ploch kolem domu apod. Výkon je zpravidla méně než 800 W, ačkoli jsou i výjimky.

Křovinořezy do 5000 Kč

V této kategorii najdete už celý zástup benzínových modelů. Následují je akumulátorové stroje a menší výběr elektrických. Opět se zde setkáte s několika velmi prodávanými a populárními modely. Jde i o solidně silné přístroje s výkonem okolo 1000 W nebo více.

Křovinořezy nad 5000 Kč

V této relaci se nachází především benzínové modely – a to obvykle poloprofesionální nebo profesionální, případně takové, které jsou vhodné pro náročnější uživatele a častější používání. Setkat se můžete i s modely, které nabízejí výkon 2000 nebo více W. Pokud potřebujete opravdu kvalitní křovinořez, který si poradí s náročnou prací a vydrží dlouho – porozhlédněte se zde.

Nejlepší značky křovinořezů

Jak vybrat tu správnou značku? Máme pro vás krátký přehled několika oblíbených a spolehlivých výrobců, kteří se těší dobrým hodnocením v recenzích a testech křovinořezů.

  • Stihl – Německá značka Stihl má dobré jméno a nabízí velmi rozsáhlý výběr křovinořezů. Počítejte spíše s vyšší cenou (nejčastěji od 5000 Kč výše), ale taky s velmi dobrou kvalitou zpracování i vybavení. Vybírat můžete z křovinořezů i vyžínačů. Výkonnostně je nabídka velmi rozmanitá.
  • Hecht – Sortiment této populární tuzemské značky osloví především zájemce o cenově dostupnější křovinořez. I při nižší ceně se zde najdou zajímavé elektrické, benzínové i akumulátorové kousky o různém výkonu.
  • Black&Decker – Tato americká značka nabízí především velký výběr strunových sekaček o nižším výkonu. Cena se pohybuje nejčastěji do 3000 Kč.
  • Makita – Japonská značka Makita má v zásobě hned několik velmi populárních modelů. Cena začíná nejčastěji na 3000 Kč, ale počítat můžete s vynikající kvalitou zpracování a skvělým poměrem ceny a výkonu.
  • Riwall – Výběr značky Riwall není nejširší, ale dokáže zaujmout několika modely, které se těší špičkovému hodnocení v uživatelských recenzích křovinořezů. Cenově se přitom jedná o zařízení do 5000 Kč.

Video

Nejčastější otázky nakupujících

K čemu se hodí benzínový křovinořez?

Benzínové křovinořezy patří i dnes k nejběžnějším. Stále dokážou odvést nejvíce práce, jsou nejvýkonnější a nejpraktičtější. V jejich neprospěch ale mluví vyšší pořizovací cena, hlučný provoz nebo vyšší hmotnost. Proto se hodí především pro náročnější a častější práci v terénu.

Kdy se vyplatí pořízení AKU nebo elektrického křovinořezu?

Tyto varianty jsou oblíbenou volbou pro lehčí domácí použití. Jejich výkon je nižší, ale jsou levnější, tišší, lehčí, nenáročné na údržbu a obecně komfortnější. Hodí se pro méně náročné práce, občasnou údržbu ploch kolem domu apod.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
AKU křovinořezy
#1Husqvarna 115i L

 test selbst ist der Mann
(5z5 velmi dobré)
 
Typ: strunová sekačka
Max. počet otáček: 5500 ot./min
Záběr: 33 cm
Hmotnost: 4,15 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]6990 Kč Číst recenze
#2Riwall PRO RALT 3040
Typ: strunová sekačka
Max. počet otáček: 7500 ot./min
Záběr: 30 cm
Hmotnost: 3,1 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1275 Kč Číst recenze
#3Makita DUR187UZ
Typ: strunová sekačka
Max. počet otáček: 4000 - 6000 ot./min
Záběr: 30 cm
Hmotnost: 3,6 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]5511 Kč Číst recenze
#4Hecht 5020

 Nejoblíbenější 
Typ: strunová sekačka
Max. počet otáček: -
Záběr: 25 cm
Hmotnost: 2,2 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]999 Kč Číst recenze
#5Bosch ART 23 SL

 Cenový tip 
Typ: strunová sekačka
Max. počet otáček: 12500 ot./min
Záběr: 23 cm
Hmotnost: 1,7 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]871 Kč Číst recenze
Benzínové křovinořezy
#1Demon RQ580

 Produkt roku 2018 
Typ: křovinořez
Max. počet otáček: 8000 ot./min
Záběr: 42 cm
Hmotnost: 7 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2699 Kč Číst recenze
#2KAXL KG580
Typ: křovinořez
Max. počet otáček: 8000 ot./min
Záběr: 42 cm
Hmotnost: 7,5 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2663 Kč Číst recenze
0 Sdílení