Jak zlepšit kvalitu půdy a zajistit semenům a plodinám lepší prostředí a podmínky pro růst? Odpovědí je kultivátor. Přístroj, který dokáže prorývat, provzdušňovat a kultivovat půdu. Hodí se na záhonky, zahrady i menší políčka a zvládne leccos. Pokud o tomto stroji uvažujete, určitě vám pomůže náš článek, ve kterém se podíváme na to, jak vybrat nejlepší kultivátor .
Nejlepší kultivátory na trhu
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Riwall PRO RPT 8556 R | Nejlepší benzinový kultivátor ✔️ Robustní konstrukce ✔️ Potěší zpětným chodem ✔️ Dvě zadní pomocná kola 📌 do 11000 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#2 | VeGA 36-60 | Nejprodávanější benzinový kultivátor ✔️ Výkonný motor, velká nádrž, snadné startování ✔️ Velmi robustní konstrukce ✔️ Výborná ovladatelnost a obratnost 📌 do 8000 Kč | ⭐ 98 % | Číst recenze |
#3 | PARKSIDE® kultivátor PGK 1500 A1 | Nejlepší elektrický kultivátor ✔️ 1 500W turbo power motor s vysokou hnací silou ✔️ 6 speciálně tvrzených nožových hvězdic ✔️ Převodovka s dlouhou životností 📌 do 3000 Kč | ⭐ 96 % | Číst recenze |
#4 | Fieldmann FZK 2004-E | Elektrický model na zvážení ✔️ Vybaven elektromotorem o výkonu 1200 W ✔️ Šestice rotujících ocelových nožů ✔️ Snadná ovladatelnost, nízká hmotnost 📌 do 3000 Kč | ⭐ 94 % | Číst recenze |
#5 | HECHT 745 | ✔️ Kvalitní výkonný tichý elektrický motor 1500 W ✔️ Robustní ergonomická madla ✔️ Dlouhá životnost díky kovové převodovce 📌 do 3500 Kč | ⭐ 92 % | Číst recenze |
Obsah článku
Jak vybrat kultivátor
Při výběru kultivátoru je zásadní zvolit správný typ dle pohonu a zaměřit se na šíři a hloubku záběru, typ nožů, výkon či další funkce a možné vybavení. Pomoci s výběrem vám mohou i recenze kultivátorů.
Co je to kultivátor a jak funguje?
Kultivátor je šikovný zahradní pomocník, jehož obliba je na vzestupu. Tento nástroj vám značně pomůže s péčí o půdu a jejím zušlechťováním a ušetří vám spoustu času a dřiny s manuálními nástroji. Základem kultivátoru je soustava nožů, které se otáčejí na hřídeli, přičemž pohon může být poměrně různorodý, jak si později ukážeme.
Kultivátor se používá především k provzdušňování půdy a odstraňování plevele. Dokáže půdu zorat a nakypřit do výraznější hloubky, rozrušuje velké hroudy půdy, s jeho pomocí lze i zapracovávat do půdy hnojivo. Díky této univerzálnosti lze kultivátor použít k různým činnostem po celý rok. Na jaře především k přípravě záhonů pro setbu a na podzim zas např. k zapracování kompostů, hnojiv apod.
Větší a výkonnější kultivátory lze však opatřit i různým příslušenstvím a použít jako pluh nebo sekačku, obracečku či drtič odpadu, dokonce i jako vyorávač brambor. Kultivátor se tudíž všestranně uplatní na zahrádkách, ale i větších zahradách, v sadech a na menších políčkách apod.
Proč používat kultivátor?
Základním a nejdůležitějším důvodem je pochopitelně obecné „zkvalitnění“ a zušlechtění půdy, péče o ni a zajištění lepší a trvalejší úrody. Kultivátor dokáže rozrýt a provzdušnit horní vrstvu ornice, která je vysušená sluncem a povětrnostními vlivy, může se hrudkovat. Kultivátor ji znovu rozruší a promísí s hlubšími vrstvami, zajistí lepší přístup vzduchu a živin a celkově lepší prostředí a podmínky pro následný růst plodin.
Díky kultivaci budou zasetá semena lépe klíčit a kořeny rostlin si zajistí lepší přístup k živinám. Zároveň kultivací dochází k odstraňování plevele, který představuje nežádoucí konkurenci pěstovaným plodinám.
Kdy a jak kultivovat?
Typickým důvodem pro kultivaci je příprava záhonů před zasetím. Další příležitostí pro kultivaci je obdělávání záhonu hnojivy či kompostem. Kultivací dojde k lepšímu promísení s půdou a proniknutí živin do větší hloubky rozrušením horní vrstvy.
Půda by se nikdy neměla kultivovat, pokud je příliš mokrá – vhodnějším časem je, když je spíše suchá. Mokrá půda způsobí obalování nožů hlínou a neúčinný postup. Naopak mohou spíše vznikat velké hroudy, které je později obtížné rozrušit.
Kultivaci taky neprovádějte do příliš velké hloubky a taky ne příliš často. Vyhýbejte se taky s dostatečným odstupem už rostoucím plodinám, abyste zabránili poškození jejich kořenů. Volte adekvátní „hvězdice“ s noži podle půdy. Kopinaté jsou vhodné na většinu půd, ale pravoúhle zakřivené si mohou lépe vést na různých lehkých, písčitých půdách. Záhon se nerozpakujte přejet při kultivaci i dvakrát či třikrát, aby došlo k opravdu kvalitnímu rozrušení a provzdušnění.
Pokud chcete kultivovat silněji zaplevelenou půdu, měli byste před kultivací plevel zkrátit např. křovinořezem. Příliš dlouhý plevel se bude na osu a hvězdice kultivátoru namotávat.
Druhy kultivátorů
Kultivátory lze rozdělit zejména podle toho, jaký druh pohonu využívají. Je velmi důležité se rozhodnout pro správnou variantu, protože jednotlivé typy se liší i výkonností a dalšími parametry a vlastnostmi.
Ruční kultivátor
Nejzákladnější pomůcku představují ruční kultivátory, které pracují výhradně na lidský pohon. Podoby však mohou být poměrně rozmanité. Od malých vypichováků a uzpůsobených hrabiček až po různé malé kolové plečky s rotačními nožovými hvězdicemi. Neotáčí s nimi však motor, nýbrž samotný pohyb. Výkon je nízký a stejně tak je velmi malý i pracovní záběr.
Tento typ pomůcek můžete využít při kultivaci velmi malých ploch. Například v truhlících, velmi malých záhoncích a sklenících apod. Výhodou je nízká pořizovací cena a skladnost.
Benzinový kultivátor
Benzínové kultivátory představují přímý opak ručních. Jde o nejvýkonnější a obvykle nejrobustnější stroje. Podobně jako u sekaček se vyskytují modely s dvou i čtyřtaktním motorem. Dvoutakty jsou obecně vzato konstrukčně jednodušší a cenově dostupnější s poměrně řízným výkonem.
Čtyřtakty jsou sofistikovanější a pracují uhlazeněji s efektivnější spotřebou, nižším hlukem a menšími zplodinami. Záleží tedy, zda dáte přednost syrovému výkonu (dvoutakt), nebo efektivitě a menšímu dopadu na životní prostředí a nervy sousedů (čtyřtakt).
Výkonnostně se benzínové modely pohybují většinou kolem 2 až 5 kW. Někdy ovšem i více, přičemž už jde o poměrně velké a těžké stroje, které mívají přes 100 kg a hodí se na větší pozemky.
Obecně je výhodou benzínových motorů nezávislost na kabeláži a dostupnosti sítě, silnější výkon možnost soustavného chodu (doplňováním paliva). Nevýhodou je vyšší cena, hmotnost a celkově jde o stroje spíše pro náročné uživatele, na větší či odlehlé plochy apod.
Elektrický kultivátor
Elektrické kultivátory představují oproti benzínovým lehčí, obvykle cenově dostupnější a méně výkonnou volbu. Jde většinou o skladné stroje velikosti malé sekačky. Hodí se skvěle na menší zahrady a záhony, které jsou blízko domu (dostupnost el. sítě). Oproti benzínovým modelům mají i další výhodu – tou je výrazně nižší hlučnost, ale i zásadně lepší ekologičnost.
Zatímco benzínové kultivátory mají běžně desítky kg, ty elektrické se většinou pohybují kolem 10 kg (nejčastěji cca 7 až 15 kg). Výkon pak bývá nejčastěji do cca 1,5 kW. Skvělý výběr najdete už v relacích kolem 2 až 3 tisíc Kč. Tento typ kultivátorů si však nemusí dobře poradit s půdou, která ležela déle ladem a je v horším stavu. Vhodné jsou spíš pro pravidelnou údržbu opečovávané půdy.
Aku kultivátor
Akumulátorové provedení se nevyhýbá skoro žádnému nástroji či stroji a ani kultivátory nejsou výjimkou. Nicméně nelze ani říct, že by byly zrovna nejpopulárnější. Jde spíše o okrajovější řešení. Důvodem je nepříliš dobrý (až špatný) poměr ceny a výkonu.
Často jde o velmi malé modely s úzkým záběrem a slabším výkonem, avšak cenově bývají v průměru přesto dražší než výkonnější elektrické modely. Jedinou výhodou aku modelů tak zůstává nezávislost na síti a kabelu. Volbou tak mohou být pro menší záhonky, které však leží mimo dostupnost el. sítě – třeba daleko od domu, u chaty, kde není elektřina apod.
Kultivátor vs. rotavátor
Tyto dva pojmy jsou často všemožně zaměňovány a faktem je, že definice není často úplně jasná a striktně oddělená. Pokud nebudeme zabíhat do detailů, mezi rotavátory se obvykle počítají spíše menší a méně výkonné stroje, které se nedostanou příliš do hloubky. Kultivátory bývají výkonnější, univerzálnější, dokážou orat do větší hloubky. Velké kultivátory mohou i využívat různé přídavné příslušenství a plnit rozmanité funkce na způsob minitraktoru.
Výkon kultivátoru
O výkonu už jsme se zmiňovali v souvislosti s druhy pohonů a jde samozřejmě o mimořádně důležitý faktor výběru. Nejméně výkonné jsou obecně ruční a posléze akumulátorové modely vhodné pro velmi malé plochy a nenáročné použití.
Elektrické kultivátory mívají nejčastěji výkon mezi 700 W a 1,5 kW a jsou vhodné do skleníků a běžných záhonů na domácích zahradách. Dá se tedy říct, že představují nižší až střední výkonnostní kategorii pro domácí hobby použití.
Pokud vlastníte rozlehlejší záhony a sady anebo máte zahradu na pozemku s velmi tvrdou, hutnou a nepoddajnou půdou, vyplatí se uvažovat o benzínovém modelu. Výkon od cca 2 do 5 kW je dostačující pro náročnější až náročné hobby použití či poloprofesionální použití. Stroje nad 5 kW jsou již schopné obstarat velké plochy a pracovat velmi intenzivně. Hodí se tedy i pro velmi náročné či profi použití.
Šíře záběru
S výkonností a efektivitou zásadně souvisí i šíře záběru. Čím širší záběr, tím rychleji můžete pracovat. Velký záběr se však hodí především na rozlehlé volné plochy. Pokud máte menší záhony a potřebujete kličkovat mezi již osázenými řádky, bude vám příliš široký záběr spíš na překážku. Elektrické kultivátory nabízejí nejčastěji šíři záběru 35 až 45 cm – v této „relaci“ se nachází většina modelů. Celkově rozpětí je však od cca 30 do 55 cm.
U benzínových modelů bývá záběr mnohem větší – i přes 100 cm. Záběr nad 100 cm už se však týká velmi výkonných, drahých a rozměrných strojů. Ty běžné mají spíše mezi 50 až 100 cm. I tak můžete efektivně pracovat na značné ploše. Aku modely naopak většinou nabízejí šíři záběru cca 20 až 40 cm.
Na široký záběr je potřeba dostatečně silný motor. Někteří výrobci mohou lákat na překvapivě (oproti konkurenci) široký záběr, ale v reálu slabý motor takové nože sotva táhne a práce není efektivní.
Nože a hloubka záběru
Zásadní součástí kultivátoru je kypřicí hvězdice s noži. Ty mohou být – jak už jsme zmínili – kopinaté nebo pravoúhlé. Kopinaté pronikají hluboko a poradí si i s hutnou, těžkou půdou. Ale v písčité a lehké půdě se mohou příliš zarývat a lépe si vedou úhlové nože. Nezřídka se setkáte i s hvězdicemi nabízejícími promyšlenou, univerzální kombinaci obou typů.
Velmi důležitá je pak hloubka záběru. Všímejte si proto i průměru nožů. Pokud mají nože průměr do 20 cm, jde o modely, které neproniknou příliš do hloubky, jsou vhodné na menší a pravidelně obhospodařované záhony. S většími a hrubšími plochami či půdou v horším stavu si dobře neporadí.
Kultivátory s pojezdem a bez
Podobně jako u sekaček můžete zvolit kultivátor bez pojezdu, kdy stroj pouze táhnete vlastní silou a motor slouží pouze k pohonu nožů, nebo s pojezdem, kdy i kola mají vlastní přídavný, podpůrný pohon. U větších a těžších (zejména benzínových) strojů je pojezd rozhodně velmi žádoucí. Oceníte ho i při záhoncích se sklonem (ve svahu).
Funkce a vybavení
Co mohou kultivátory ještě umět nebo mít? Již jsme zmiňovali, že k výkonnějším, větším strojům je možné připojit různé adaptéry a příslušenství a využít stroj třeba na obracení sena, orání, mulčování apod. Tyto větší modely mívají většinou robustní nafukovací kola, blatníky, pojezd a někdy nabídnou i více rychlostí nebo zpětný chod.
Poměrně běžnou funkcí je regulace otáček, nastavitelná řídítka, možnost nastavení šířky záběru díky odnímatelným nožovým hvězdicím. Bezpečnost zajišťuje zejména bezpečnostní pojistka proti nechtěnému spuštění.
Ceny kultivátorů
Kolik stojí kvalitní kultivátor na zahradu? Cenové relace se odvíjejí především od typu pohonu a rozpětí je značné.
✅ Kultivátory do 4 000 Kč
Když pomineme ruční nástroje, od cca 1500 lze pořídit elektrické modely s výkonem od cca 700 W. Kolem tří čtyř tisíc už seženete velmi kvalitní a výkonné elektrické stroje.
✅ Kultivátory do 10 000 Kč
Zde najdete především aku modely anebo i lehčí benzínové modely se spíše slabším výkonem kolem 2 kW.
✅ Kultivátory nad 10 000 Kč
Dominují zde benzínové modely. Velmi výkonné a větší modely kolem 5 kW či více stojí většinou i 30 tisíc Kč a více.
Nejlepší značky kultivátorů
Které značky kultivátorů stojí za pozornost?
- Riwall – Velmi oblíbená značka, rozmanitý výběr. Benzínové i elektrické modely, slabší i výkonné.
- Fieldmann – Velmi populární značka, která se zaměřuje především na univerzální elektrické modely.
- Proteco – Benzínové i elektrické kultivátory s dobrým poměrem ceny a kvality.
- Parkside – Značka z produkce řetězce Lidl. Poměrně velmi oblíbené elektrické i benzínové stroje za rozumnou cenu.
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Riwall PRO RPT 8556 R | Nejlepší benzinový kultivátor ✔️ Robustní konstrukce ✔️ Potěší zpětným chodem ✔️ Dvě zadní pomocná kola 📌 do 11000 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#2 | VeGA 36-60 | Nejprodávanější benzinový kultivátor ✔️ Výkonný motor, velká nádrž, snadné startování ✔️ Velmi robustní konstrukce ✔️ Výborná ovladatelnost a obratnost 📌 do 8000 Kč | ⭐ 98 % | Číst recenze |
#3 | PARKSIDE® kultivátor PGK 1500 A1 | Nejlepší elektrický kultivátor ✔️ 1 500W turbo power motor s vysokou hnací silou ✔️ 6 speciálně tvrzených nožových hvězdic ✔️ Převodovka s dlouhou životností 📌 do 3000 Kč | ⭐ 96 % | Číst recenze |
#4 | Fieldmann FZK 2004-E | Elektrický model na zvážení ✔️ Vybaven elektromotorem o výkonu 1200 W ✔️ Šestice rotujících ocelových nožů ✔️ Snadná ovladatelnost, nízká hmotnost 📌 do 3000 Kč | ⭐ 94 % | Číst recenze |
#5 | HECHT 745 | ✔️ Kvalitní výkonný tichý elektrický motor 1500 W ✔️ Robustní ergonomická madla ✔️ Dlouhá životnost díky kovové převodovce 📌 do 3500 Kč | ⭐ 92 % | Číst recenze |