Zahrada

Test 7 nejlepších zahradních lehátek: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší zahradní lehátka

K idylce na zahradě patří taky komfortní poležení, to je jasné – ale jak si vybrat to nejlepší zahradní lehátko, které vám bude nejen dobře sloužit, ale taky perfektně sedne ke zbytku vybavení a ozdobí exteriér? Dnešní článek kompletně věnujeme tomuto typu vybavení a pokusíme se vám trochu vyšlapat cestu k dobré koupi. V našem průvodci najdete potřebné informace o tom, jaké možnosti existují a podle čeho se při výběru rozhodovat.

Zahradní lehátka mohou mít rozmanité podoby a pohybovat se v různých cenových relacích. Záleží jen na vás, zda se spokojíte s něčím jednodušším v rámci úspory, nebo se nenecháte snadno odbýt a budete vyžadovat maximální luxus. Pěkné, rozměrné a kvalitní lehátko se může stát neodmyslitelnou součástí vaší zahrady, skladné lehátko vás zase třeba doprovodí na cestách.

Při výběru lehátka se můžete orientovat podle ceny, ale taky celé řady dalších parametrů. V tomto návodu se pokusíme rozebrat všechna důležitá hlediska a faktory, na které byste neměli zapomínat. Konkrétní lehátko za vás nicméně nevybereme. Když vám už ale nějaké padne do oka, doporučujeme nedát na první dojem. Rozhodně si udělejte malou prověrku. Zapátrejte v recenzích zahradních lehátek na internetu. Posloužit vám mohou i různé testy. Zde se můžete o daném modelu dozvědět velmi zajímavé informace a udělat si obrázek, zda pro vás bude správnou volbou.

Nejlepší zahradní lehátka na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1V-Garden Meranti Ara

Materiál: tropické drevo meranti
Hmotnost: 20 kg
Nosnost: -
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2900 Kč Číst recenze
#2blumfeldt Renazzo Lounge
Materiál: hliník
Hmotnost: 8 kg
Nosnost: - kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]6000 Kč Číst recenze
#3Blumfeldt The Chiller
Materiál: robustní ocel
Hmotnost: 10 kg
Nosnost: -
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]3000 Kč Číst recenze
#4Blumfeldt Amalfi Noble Grey
Materiál: ocelový rám
Hmotnost: 8,7 kg
Nosnost: - kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]3000 Kč Číst recenze
#5Blumfeldt Eremitage Double Lounger
Materiál: hliník + ratan
Hmotnost: 41 kg
Nosnost: 220 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]18900 Kč Číst recenze
#6HECHT PALAWAN
Materiál: plast
Hmotnost: 13 kg
Nosnost: 120 kg
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]1500 Kč Číst recenze
#7V-GARDEN DALLAS
Materiál: ocel + hliník
Hmotnost: 4 kg
Nosnost: 120 kg
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]1300 Kč Číst recenze

Jak vybrat zahradní lehátko

Jaké zahradní lehátko koupit k rodinnému domu, bazénu, na chatu či chalupu nebo třeba i na výlety a dovolené? Výběr není jednoduchý. A to nejen proto, že sortiment je opravdu rozsáhlý a ceny lehátek leckdy nejsou zrovna zanedbatelné. V následujícím návodu se podíváme na různé typy lehátek, možnosti materiálového zpracování i na cenové hladiny a oblíbené výrobce.

Lehátka podle způsobu použití

Ať už kupujete skoro cokoli, velkou roli při výběru obvykle hraje způsob použití. Ačkoli se zdá, že název „zahradní lehátko“ mluví naprosto za vše, zdaleka to není tak jednoduché. Lehátko se dá přece používat bezpočtem způsobů a je třeba myslet na individuální potřeby.

Zde je několik možností. Výčet není ani zdaleka úplný, chceme vám spíš ukázat, jakým způsobem při nákupu přemýšlet. Často je totiž důležité plánovat dopředu a nezapomínat na detaily.

Stálé lehátko na zahradu na opalování

Lehátko, které umístíte na jednu pozici, jež je ideální pro vyvalování za účelem opalování. Může to být u bazénu, ale i kdekoli jinde. Předpokládá se, že hýbat s ním budete minimálně, proto nebude tolik záležet na hmotnosti. Na druhou stranu musí být takové lehátko odolné vůči povětrnostním vlivům a vlhkosti.

To mohou splňovat kvalitní modely z určitých dřevin (zejména exotických), ale v podstatě i plastové a samozřejmě kovové lehátka. Pokud zvolíte lehátko s polstrováním či potahem, měla by i tato součást být z adekvátního materiálu, který se snadno čistí a rychle odvádí vlhkost (např. strukturovaný polyester). Dalším zásadním prvkem je správný tvar, případně polohování. Pokud se chcete na lehátku opalovat, musí umožňovat i pohodlnou pozici na břiše či boku.

Relaxační lehátko

Chcete-li lehátko, ve kterém si pohovíte po náročném dni a třeba si něco přečtete nebo budete popíjet víno, pak by vás měl zajímat především komfort. Lehátko bude do značné míry sloužit jako křeslo, mělo by tedy být prostorné a kvalitně polstrované. Konkrétní materiály a provedení pak opět volte podle toho, zda budete lehátko nechávat venku, jak často jej budete přenášet apod.

Cestovní lehátko

Nejen na pláži u moře, ale i v kempu nebo na výletě. Kdekoli může člověk dostat chuť pohovět si v přírodě. Pokud budete lehátko převážet, zásadní je, aby šlo snadno složit a rozložit a zabíralo minimum místa. Důležitá může být i hmotnost, protože lehátko třeba ponesete delší kus od parkoviště na pláž nebo jiné cílové místo v ruce.

Designové, exkluzivní lehátko

Lehátko už dnes nemusí být jenom čistě účelový prostředek. Pokud se vám ježí vlasy při představě klasického, obyčejného lehátka z bílého plastu a toužíte po něčem krásném a výjimečném, určitě si v současné nabídce vyberete.
Může jít o robustní lehátka z masivního exotického dřeva, které mohou nabývat i tvar a rozměry klasické postele. Často jsou opatřeny elegantní stříškou a samozřejmě parádním polstrováním. Další možností jsou designová lehátka různých atypických tvarů.

zahradni lehatko

Materiál konstrukce

Materiál lehátka by měl být při výběru zřejmě vůbec nejdůležitějším rozhodovacím faktorem. Jaké jsou možnosti?

Plastové provedení

Když se řekne plastové lehátko, spousta lidí si i dnes představí ono ikonické bílé (a obvykle brzy žluté) lehátko z koupališť a pláží. Tento typ lehátek se pochopitelně stále prodává a má své uplatnění a výhody. Mezi hlavní patří nízká hmotnost a cena. Moderní plastová lehátka už ale mohou vypadat úplně jinak.

Na první pohled mohou být takřka k nerozeznání od ratanového nebo dřevěného provedení a působit elegantně. K tomu si připočítejte dostupnou cenu a výborné praktické vlastnosti. Výsledek je zřejmý. Plastovým lehátkům rozhodně neodzvonilo.

Výhodou plastu je jednak zmíněná malá hmotnost, a tedy snadná přenositelnost, ale taky naprosto minimální potřeba údržby. Lehátka stačí v podstatě jen omývat od nečistot. Kvalitnější modely jsou opatřeny UV ochranou, takže barva na slunci tak snadno nebledne a nemění odstín.

Můžete je tedy nechávat venku. Tím spíš, že vlhkost ani jiné povětrnostní vlivy na ně nemají žádný dopad. Plastové řešení určitě stojí alespoň za úvahu, ačkoli vždy jde spíše o dostupnou možnost pro nenáročné uživatele. Při výběru ale dejte pozor na bytelnost a stabilitu zpracování. Tenké plasty se brzy zkroutí nebo prasknou.

Kovová lehátka

Kov je u lehátek velmi oblíbený materiál. Je trvanlivý, velmi odolný a s kvalitní povrchovou úpravou nemusíte zvlášť řešit ani vlhkost a korozi. Nevýhodou této materiálové varianty může být vyšší hmotnost a pro někoho taky nepříjemný pocit kovu.

Mezi velmi populární a kvalitní možnosti patří hliníková lehátka. Částečně odpadá problém vysoké hmotnosti. Přitom odolnost vůči mechanickému poškození i povětrnostním vlivům zůstává zachována. Obvykle se používá eloxovaný hliník, což je pro tento typ nábytku výborná volba. Hliníkové lehátka patří k nejprodávanějším vůbec.

Železná lehátka jsou těžší a ne tak oblíbená, ale mohou být levnější. Povrch se upravuje práškováním, zinkováním nebo podobně – tyto úpravy (pokud jsou kvalitně provedené) zajišťují dostatečnou odolnost vůči vlhkosti a korozi. Pokud sáhnete po železném modelu, je lepší, pokud jsou jednotlivé části svařené, a nikoli pouze přišroubované.
Výhodou kovového nebo i nerezového provedení je nejen odolnost a životnost, ale i snadná údržba, podobně jako u plastu. Hliník a nerez nepotřebují prakticky vůbec žádnou starost. Železné modely může být někdy potřeba přetřít. Výdrž kovových lehátek se ale může počítat spíš na desetiletí než na roky.

Dřevěná lehátka

A teď se dostáváme k tomu nejzajímavějšímu materiálu. Dřevo skýtá největší možnosti, je nejkrásnější a nejrozmanitější, ale často taky nejdražší a nejvíce náročné na údržbu. Při výběru lehátka je důležitá i volba konkrétní dřeviny.

Dostupnější variantou jsou domácí dřeviny. Je příznačné, že nejlevnější dřevo – tedy smrk – má i nejméně ideální vlastnosti. Jde o měkkou dřevinu, která nedobře snáší vlhkost a není příliš odolná vůči poškození. O něco lépe je na tom borovice a pak zejména modřín.

Z domácích stromů je ale nejlepší volbou dub. Je netrvalejší, dobře snáší vlhkost a nejlépe odolá i mechanickému poškození. Srovnatelně dobré vlastnosti má i akát. Zda jej ale označit za v pravém smyslu domácí dřevinu, to je na pováženou.

Přesto všechny tyto dřeviny stále hravě překonávají některá cizí, zejména tropická dřeva. Pro zahradní nábytek se nejčastěji používá teak nebo meranti. Jejich vlastnosti jsou obdivuhodné, ale počítejte s tím, že si výrazně připlatíte.

Specifickou kategorii pak tvoří ratan. Nejde o strom, ale o liánu. V takovém případě jde o řešení, ale většinou narazíte spíše na umělý ratan (plast). Není třeba se ho obávat. Vypadá velmi dobře a leckterými vlastnostmi ten skutečný předčí, zejména těmi praktickými.

Jednou z nevýhod dřevěných lehátek je (kromě ceny a hmotnosti) i poměrně vyšší náročnost na údržbu – tedy pokud chcete zachovat pěkný vzhled.

Ceny zahradních lehátek

Za kolik lze pořídit nejlevnější, nebo naopak luxusní zahradní lehátko? Máme pro vás tři základní cenové kategorie.

Zahradní lehátka do 1000 Kč

V nejnižší cenové relaci můžete sehnat zejména kovová lehátka s textilním výpletem a taky jednoduchá plastová lehátka. Kovové modely jsou obvykle skládací, s lehkou konstrukcí, vhodné i na cestování nebo časté přemísťování. Odolnost a životnost ale nebude zvlášť vysoká a stejně tak ani komfort.

Zahradní lehátka od 1000 Kč do 3000 Kč

V této kategorii najdete podstatně větší výběr a taky zajímavější možnosti. Můžete si už vybrat i dřevěná lehátka a nechybí ani spousta polstrovaných, velmi pohodlných modelů, například i se stříškou apod., roli hraje i pěkný design. Dá se říct, že v této relaci by si měla na své přijít drtivá většina zájemců – a to i těch náročnějších.

Zahradní lehátka nad 3000 Kč

Zde najdete vysoce kvalitní a exkluzivní výrobky, nejčastěji z kovu nebo dřeva – domácího i exotického. Pokud vás neomezuje rozpočet, můžete objevit opravdu úžasné kousky.

jak vybrat zahradni lehatko

Nejlepší značky zahradních lehátek

Vybíráte často výrobky podle značky? Máme pro vás několik, které patří k nejoblíbenějším a nabízejí zajímavý sortiment.

  • Hecht – Německá značka s nevelkým, ale kvalitním sortimentem. Většina modelů drží vysoká hodnocení v testech zahradních lehátek. Dobrá volba v poměru ceny a kvality. Výběr především dřevěných lehátek.
  • Rojaplast – Tato značka nabízí naprosto bezkonkurenční výběr. Zastoupeny jsou všechny cenové kategorie a materiály. Převažuje ale kovové zpracování. Najdete zde spoustu kvalitních kousků.
  • Happy Green – Tento výrobce je poměrně oblíbený. Nabízí totiž velice dostupná, jednoduchá, skládací lehátka, po kterých sáhne spousta méně náročných zákazníků. Obvykle jde o lehkou kovovou konstrukci s textilním výpletem.
  • V-Garden – Velký výběr a řada zajímavých modelů ze dřeva nebo kovu.
  • Alibert – Máte spadeno na plastové lehátko? Pak se porozhlédněte v nabídce této značky. Specializuje se na lehátka z plastových materiálů a umělého ratanu. Najdete tu i velmi elegantní a kvalitní modely.

Nejčastější otázky nakupujících

Jak pečovat o dřevěné lehátko?

Záleží na tom, o jaké dřevo jde a jak je lehátko ošetřeno. Obvykle je ale třeba občas obnovit ochranný nátěr dřeva. U kvalitních exotických dřevin se někdy používají jenom speciální oleje, případně ani nemusí být zvláštní ošetřování nutné.

Je možné nechat lehátko venku po celý rok?

Je rozumnější lehátko alespoň mimo sezónu uskladnit. Platí to prakticky pro všechny materiály. Dřevěné modely je ale třeba skladovat v odpovídajících podmínkách (dobře větrané prostory s nízkou vlhkostí, kde nehrozí plíseň).

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1V-Garden Meranti Ara

Materiál: tropické drevo meranti
Hmotnost: 20 kg
Nosnost: -
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2900 Kč Číst recenze
#2blumfeldt Renazzo Lounge
Materiál: hliník
Hmotnost: 8 kg
Nosnost: - kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]6000 Kč Číst recenze
#3Blumfeldt The Chiller
Materiál: robustní ocel
Hmotnost: 10 kg
Nosnost: -
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]3000 Kč Číst recenze
#4Blumfeldt Amalfi Noble Grey
Materiál: ocelový rám
Hmotnost: 8,7 kg
Nosnost: - kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]3000 Kč Číst recenze
#5Blumfeldt Eremitage Double Lounger
Materiál: hliník + ratan
Hmotnost: 41 kg
Nosnost: 220 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]18900 Kč Číst recenze
#6HECHT PALAWAN
Materiál: plast
Hmotnost: 13 kg
Nosnost: 120 kg
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]1500 Kč Číst recenze
#7V-GARDEN DALLAS
Materiál: ocel + hliník
Hmotnost: 4 kg
Nosnost: 120 kg
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]1300 Kč Číst recenze
0 Sdílení