Zahrada

Jak vybrat nejlepší plašiče a odpuzovače kun (zejména do auta)?

Kuna lesníJak se zbavit kuny, která škodí v autě, domě či na pozemku? Někdy to může být docela oříšek, nicméně na pomoc si lze vzít celý arzenál účinných prostředků. Lidovými a domácími pomůckami počínaje, pokročilou elektronikou a chemií konče. V dnešním článku se podíváme právě na to, jakými způsoby lze šetrně zatočit s kunami a jak vybrat nejlepší plašič kun do auta nebo do domu.

Nejlepší plašiče a odpuzovače kun na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Kemo M180
"Kuna se objevovala 2x až 3x týdně. Po zapojení plašičky už více jak týden nic. Nechci to zakřiknout, ale vypadá to, že funguje. Zapojeno do zásuvky přes dokoupené trafo." zdroj: Heureka.cz

📌 do 800 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
#2Deramax Profi ultrazvukový plašič kun a hlodavců
Nejprodávanější plašič na kuny

"Každoročně se nastěhovaly kuny vedle k sousedům do kůlny, letos je zatím klid. Občas se objeví trus kolem chalupy, ale je to mnohem méně, něž jsme byli zvyklí." zdroj: heureka.cz

📌 do 1200 Kč
⭐ 93 % Číst recenze
#3Plašič kun VyplašTo
"Kuna z půdy zmizela cca po dvou dnech, nevěřil jsem po předchozích zkušenostech s jinými výrobky, ale povedlo se. Mohu jen doporučit." zdroj: alza.cz

📌 do 1000 Kč
⭐ 93 % Číst recenze
#4ISOTRONIC Univerzální vysokofrekvenční odpuzovač kun
"Prístroj zatiaľ funguje kuny ani nič iné sa už ku môjmu autu nepriblížili mám ho už namontovaný týždeň a som spokojný odpudzovač je na baterky čo je super lebo je to úplna jednoduchá montáž žiadne káble nič neriešite. K odpudzovaču sú priložené aj plastové skpásky tak, ze aj uchytenie na aké koľvek miesto v aute nie je problémom." zdroj: alza.cz

📌 do 600 Kč
⭐ 90 % Číst recenze
#5K2 Sprej na ochranu kabeláže proti hlodavcům a kunám
"Skutečnou účinnost ukáže až čas. Na nastříkaných částech motoru vytvoří zapáchající a silně lepkavou vrstvu, být kunou (nebo automechanikem), vyhnu se mu z dálky." zdroj: alza.cz

📌 do 200 Kč
⭐ 85 % Číst recenze

Jak vybrat plašič kun, který opravdu funguje?

Při výběru účinného plašiče kun je důležitý zvolit vhodný typ dle toho, v jakých prostorách a prostředí ho budete používat. Pomoci vám může nejen náš průvodce, ale i různé recenze plašičů a odpuzovačů kun, kde se dozvíte více o účinku a dosahu konkrétních prostředků.

Jaké škody může kuna napáchat?

Kuna je rod malých, roztomilých lasicovitých šelem rozšířených po většině Evropy, ale i Asie a Severní Ameriky. U nás se běžně vyskytuje kuna lesní a kuna skalní. Tato pěkná, mrštná zvířátka však dokážou natropit i pěknou škodu na majetku. Kde všude můžou řádit a co můžou způsobit?

Škody na voze

Typickým příkladem jsou škody na autě. Kunám se v autě líbí, považují ho za velmi útulné hnízdečko. Bohužel se zde nechovají vždy jako spořádaní nájemníci. Pokud máte doma třeba křečky či morčata nebo jiné hlodavce, možná tušíte, že kabely před nimi nejsou zcela v bezpečí. Totéž platí pro kuny v autě. Kabely jim prostě chutnají.

Nejčastěji si smlsnou na izolaci kabelů od zapalování. Většinou poškodí i samotné kabely a auto pak nemusí jít vůbec nastartovat. Stává se to zejména během zimních měsíců, kdy kuny hledají v autech hřejivý úkryt. Člověk tak může snadno závadu zprvu přičítat například závadné či vybité autobaterii.

Kabeláž automobilu mají kuny velmi rády
Kabeláž automobilu mají kuny velmi rády

Kuny se mohou pustit i do elektroinstalace, izolačních textilních a jiných materiálů, podtlakových hadiček a tak dále. Kuny mohou napáchat škody i za desítky tisíc Kč a rády se v autě sdružují – pokud vycítí, že už si tam nějaká „soukmenovkyně“ zařídila hnízdečko.

Na místech, kde mohou kuny řádit, je tedy s těmito problémy třeba počítat a ideálně jim vhodně předcházet. Kupříkladu používáním plašiček.

Škody na domě a jiném majetku

Velké a drahé škody může kuna napáchat nejen na autě, ale i domě a okolí. Typickým příkladem je ničení izolace zateplených střech. Mrštná kuna se protáhne pod krytinu a začne hodovat. Za jedinou zimu dokáže skupinka kun zlikvidovat izolaci střechy třeba i kompletně. A to už je pořádná čára přes rozpočet.

Kuna dokáže všemožnými způsoby řádit i v podkroví či naopak sklepě. Může se nastěhovat do zahradního domku, garáže, kůlny či na jiná místa – a všude způsobovat škody. Zcela tradičním cílem kun je pak domácí drůbež. Kuna v kurníku je ostatně spojení, které mluví samo za sebe. Kuny dokážou zadávit slepice anebo si pochutnají na vejcích. Jsou tedy problémem i pro farmáře a chovatele.

Jak poznat přítomnost kuny?

Kromě jasných projevů, jako je viditelně rozhlodaná izolace či kabeláž nebo rovnou spatření kuny v akci, můžete kunu odhalit i podle vedlejších projevů. Jedním z nich je zápach. Podezřelý puch shnilého jídla a moči na místech, kde by neměl být a kde předtím nebyl, může být varovným příznakem.

Dalším projevem může být všelijaké – někdy i dost hlučné a možná trochu strašidelné – noční šramocení a cupitání (např. ve střeše). Najít taky můžete zbytky trusu.

Můžu kunu zabít?

Kuny jsou dnes poměrně velmi běžné, místy až přemnožené. Nicméně jsou taky chráněné. Pokusy (ať už úspěšné, či ne) o zabití kuny nebo i její odchycení jsou proto trestné. Ale zbytečné násilí a krutost ani není třeba. Kuny není nutné likvidovat, lze je různými způsoby zaplašit. Než se dostaneme ke speciálním plašičkám, stojí za to zmínit pár babských rad. Většinou skoro nic nestojí, i když účinnost může být taky pochybná. Ale proč to nezkusit.

Jak se zbavit kuny? Babské rady a levné tipy

Chcete-li od svého domu, kurníku či vozu odpudit kuny, můžete vyzkoušet následující metody. Samozřejmě se vyplatí případně i kombinovat více metod pro zvýšení odpudivého účinku. Zkuste experimentovat:

  • Intenzivní pachy a voňavky – Na této bázi fungují i mnohé prodávané odpuzovače kun. Zkusit však můžete i různé běžné prostředky a zápachy. Například levné voňavky a spreje. Můžete je rozlít či nastříkat na riziková místa. Další možností jsou tabletky naftalínu či chloru, voda po holení, vůně do auta, nafta atd. Mezi poněkud rizikové tipy patří i pálení sirných knotů – ty však samy o sobě představují bezpečnostní riziko (konkrétně riziko požáru), takže tuhle variantu nemůžeme doporučit.
  • Ostříhané vlasy (vousy) – Jedna z nejtradičnějších babských rad. Působí skoro jako z lexikonu černé magie, ale spousta lidí ji využívá a podle mnohých opravdu funguje. Nelze očekávat zázraky a jistě záleží i na tom, jak moc kuna touží dané místo navštěvovat. Ale proč to nezkusit.
  • Perfektní utěsnění – Auto v takřka hermeticky uzavřené garáži, střecha i stěny bez jediné škvíry. Řešení je to účinné (pokud je tedy utěsnění opravdu perfektní), ale může být poměrně dost náročné.
  • Hadr s octem – Další velmi jednoduchá rada. Hadr namočený v octu a pověšený na správném místě. Tento prostředek však dle ohlasů patří mezi málo až velmi málo účinné.
  • Trus či chlupy šelmy – Poměrně specifickou radou je použití trusu či chlupů nějaké větší šelmy. Ovšem je otázkou, kolik lidí bude mít k takovým prostředkům přístup a zejména, kdo je bude chtít mít roztroušené po domě nebo kolem něj.
  • Silné světlo – Opět na tomto principu fungují i některé plašičky. Ale můžete využít i klasické světlo s pohybovým čidlem.
  • Pes či kočka – Jiný bdělý ochránce teritoria může kunu poměrně spolehlivě odradit od snah zabydlet se ve vašem domě nebo jeho okolí. Ale opravdu musí jít o aktivně hlídající kočku či psa. Kočky mají v tomto směru výhodu. Pro hlodavce jsou přirození nepřátelé a přitom jsou podobně mrštné a malé. Psovi může přítomnost kuny spíše uniknout.

Typy speciálních odpuzovačů kun

Přejděme nyní od babských rad ke specializovaným, moderním prostředkům, jejichž jediným cílem je odpudit kuny a odradit je od jakéhokoli působení a přítomnosti v určité lokalitě. Např. u auta či domu nebo kurníku. Odpuzovačů a plašičů existuje pestrá škála. Liší se přitom nejen v detailech, ale i principu fungování. Těch může být hned několik.

Ultrazvukové a akustické odpuzovače kun

Tento typ odpuzovačů využívá zvukové vlny. Mohou to být zvuky slyšitelné i pro lidské ucho, ale populárnější jsou dnes plašičky, které vydávají ultrazvukový signál. Jde o velmi vysoké tóny, které již člověk neslyší. Na podobném principu jsou i různé domácí odpuzovače dotěrného hmyzu.

Výhodou těchto plašičů je, že nejde o chemické ani jinak škodlivé prostředky. Neubližují kunám ani lidem, jejich dotěrný zvuk zvířata jen odrazuje. Pokud vás zajímá, zda taková plašička nebude vadit třeba jiným domácím zvířatům, pak vězte, že kvalitní plašička by psům, kočkám, koním, dobytku či jiným chovným zvířatům vadit neměla. Zařízení jsou vyladěna přímo na tyto lasicovité šelmy.

Podle čeho vybrat ultrazvukovou plašičku?

Při výběru tohoto typu plašičky bude důležité umístění (volná venkovní plocha, interiér, auto), dosah, způsob napájení, kvalita reprodukce či další funkce.

Existují modely určené přímo pro konkrétní místa – auto, dům, zahrada. Ty se liší velikostí, dosahem i způsobem napájení a dalšími vlastnostmi. Napájení může být síťové, což je ideální varianta do obytných interiérů, skladů, garáží, dílen apod. Síťové plašičky bývají výkonnější i lépe funkčně vybavené.

Bateriové plašičky mohou být taky solidně výkonné a hodí se především na místa, kde není přístup k elektrické síti. Například do auta či na pozemek.

Pokud jde o dosah, plašičky mohou pokrýt cca 200 (kovové reproduktory) až 2000 m2 (membránové reproduktory) – v závislosti na konkrétním modelu. Silné plašičky se hodí do větších prostor, jako jsou různá skladiště, velké garáže, výrobní haly apod. Ve venkovním prostředí bývá dosah omezenější, protože se signál tolik „nerozléhá“.

Úskalím ultrazvukových plašiček je špatná průchodnost signálu bariérami. V členitém prostředí se ultrazvuk špatně šíří, nebo vůbec nešíří. Kuna se tak může schovat za překážku a zvuk k ní nedolehne. Zejména u slabých plašiček je taky možné, že si kuna na zvuk zvykne nebo ho zkrátka takříkajíc přetrpí. Zvláště pokud má o nějaké místo eminentní zájem.

To, jak účinně a výkonně dokáže plašička pokrýt prostor, závisí i na počtu reproduktorů. Plašičky s jedním reproduktorem se hodí především do menších či málo členitých prostor. O něco lépe jsou na tom plašičky se dvěma reproduktory. Vhodné je tyto plašičky umísťovat do rohu místnosti s „výhledem“ na co nejvíce otevřený prostor (tedy nikoli např. do rohu za stůl).

Prostorové plašičky se třemi reproduktory vyluzují signál ve větším prostorovém rozsahu (270°) a díky odrazům dokážou lépe proniknout i za překážky. Do členitých prostor jsou tudíž vhodnější. Při výběru plašičky berte v potaz i její odolnost vůči prachu či vodě dle toho, v jakém prostředí bude umístěná. Venkovní plašičky pochopitelně potřebují vyšší krytí.

Plašičky ve spreji a chemické odpuzovače

Další širokou kategorii odpuzovačů představují „chemické zbraně“. Jde o odpuzovače, které fungují podobně jako repelenty proti komárům či klíšťatům a odpuzují zvířata zápachem. Tyto odpuzovače mohou mít podobu sprejů, ale taky třeba závěsných kotoučů či koulí.

Lze je úspěšně používat na nejrůznějších místech. V autě má použití spreje tu výhodu, že můžete repelent aplikovat přímo na riziková místa – tedy zejména na kabely a hadičky. Spreje se dají nanést i na různé bariéry a pachové ohradníky. Lze tak vytvářet pachové barikády, které by měly kuny odpudit.

Podobně jako s repelenty tu však může být problém omezené a dočasné účinnosti. Nástřik na kabely je vhodné provádět cca 1x týdně. Na různé bariéry i 2x týdně. Dávka „repelentu“ navíc musí být dostatečně vydatná, aby skutečně kuny odpudila. Toto řešení je tedy pracnější a z dlouhodobého hlediska nemusí vycházet ani o moc levněji než např. ultrazvukový plašič – kvůli spotřebě většího množství repelentu.

Elektrické odpuzovače kun

Setkat se můžete i s plašičkami kun využívajícími elektromagnetické vlny. Tento typ odpuzovačů je nicméně běžnější u jiných druhů škůdců. Funguje podobně jako ultrazvukový, jen místo akustického pole využívá pole elektromagnetické. Může mít slušný dosah kolem 500 m2 i více a snáze proniknou i členitým terénem. Hodí se především do interiérů.

Fotopasti a světla

Další možností je použití plašiček, které mohou disponovat fotopastí. Ta zaznamená pohyb kuny a může vás i informovat formou notifikace či SMS na mobil. Za tím účelem musí mít buď Wi-Fi nebo GSM modul. Dále může zařízení v případě zaznamenání pohybu kuny využít ostré blikající světlo pro její odplašení.

Kombinované možnosti

Řada plašiček může nabídnout kombinaci několika principů odpuzování kun. Například ultrazvuková plašička může být vybavena i fotopastí a „bleskem“ nebo třeba i elektromagnetickým odpuzovačem. Kombinované plašičky mohou nabídnout lepší účinnost v různých prostorách.

Ceny plašiček kun

Kolik stojí kvalitní plašička kun? Ceny se pohybují v řádu nižších stovek až tisíců Kč. Stačí si vybrat.

Plašičky do 500 Kč

V této relaci najdete především chemické (závěsné, sprejové) odpuzovače anebo levnější ultrazvukové plašičky do menších prostor.

Plašičky do 1000 Kč

Kvalitnější, zejména ultrazvukové, plašičky. Větší dosah, často i větší počet reproduktorů, lepší pokrytí v členitém prostředí či pokročilejší funkce.

Plašičky nad 1000 Kč

Vhodné pro náročnější použití. Velmi dobře vybavené, výkonné a účinné.

Nejlepší značky odpuzovačů a plašičů kun

Které značky plašiček kun patří k nejprodávanějším a nejlépe hodnoceným?

  • Kemo – Jedna z nejpopulárnějších značek především ultrazvukových plašiček do automobilů, ale i do jiných prostor.
  • Deramax – Velmi známé a osvědčené venkovní a vnitřní plašičky kun s vysokým dosahem i účinností.
  • K2 – Sprejové odpuzovače ideální do auta.
  • Geti – Cenově velmi dostupné odpuzovače vhodné do menších prostor.

Nejprodávanější plašiče a odpuzovače kun

ProduktInfoHodnocení
#1Kemo M180
"Kuna se objevovala 2x až 3x týdně. Po zapojení plašičky už více jak týden nic. Nechci to zakřiknout, ale vypadá to, že funguje. Zapojeno do zásuvky přes dokoupené trafo." zdroj: Heureka.cz

📌 do 800 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
#2Deramax Profi ultrazvukový plašič kun a hlodavců
Nejprodávanější plašič na kuny

"Každoročně se nastěhovaly kuny vedle k sousedům do kůlny, letos je zatím klid. Občas se objeví trus kolem chalupy, ale je to mnohem méně, něž jsme byli zvyklí." zdroj: heureka.cz

📌 do 1200 Kč
⭐ 93 % Číst recenze
#3Plašič kun VyplašTo
"Kuna z půdy zmizela cca po dvou dnech, nevěřil jsem po předchozích zkušenostech s jinými výrobky, ale povedlo se. Mohu jen doporučit." zdroj: alza.cz

📌 do 1000 Kč
⭐ 93 % Číst recenze
#4ISOTRONIC Univerzální vysokofrekvenční odpuzovač kun
"Prístroj zatiaľ funguje kuny ani nič iné sa už ku môjmu autu nepriblížili mám ho už namontovaný týždeň a som spokojný odpudzovač je na baterky čo je super lebo je to úplna jednoduchá montáž žiadne káble nič neriešite. K odpudzovaču sú priložené aj plastové skpásky tak, ze aj uchytenie na aké koľvek miesto v aute nie je problémom." zdroj: alza.cz

📌 do 600 Kč
⭐ 90 % Číst recenze
#5K2 Sprej na ochranu kabeláže proti hlodavcům a kunám
"Skutečnou účinnost ukáže až čas. Na nastříkaných částech motoru vytvoří zapáchající a silně lepkavou vrstvu, být kunou (nebo automechanikem), vyhnu se mu z dálky." zdroj: alza.cz

📌 do 200 Kč
⭐ 85 % Číst recenze
0 Sdílení