Zahrada

Nejlepší zahradní domky: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší zahradní domky na trhu podle recenzí

PořadíProduktParametryHodnoceníCena
#1KETER Domek ARTISAN

Pro malé zahrady
Materiál: plast
Rozměry: 214 x 218 x 226 cm
Hmotnost: 156 kg
⭐ 100 %do 29500 Kč Číst recenze
#2MAXTORE WOOD 98

Moderní, 20 let záruka
Materiál: pozinkovaný plech
Rozměry: 278 x 238 cm x 177 cm
Hmotnost: -
⭐ 100 %do 13600 Kč Číst recenze
#3SOLID ESTER

Doprava zdarma
Materiál: dřevo + plexisklo
Rozměry: 281 x 194 cm
Hmotnost: cca 220 kg
⭐ 100 %do 26000 Kč Číst recenze
#4G21 GAH 1300

Vhodné i na jízdní kola
Materiál: kov
Rozměry: 340 x 382 x 205 cm
Hmotnost: 131 kg
⭐ 97 %do 18000 Kč Číst recenze
#5Zahradní domek se základnou

Nejprodávanější
Materiál: ocelový plech
Rozměry: 277 x 191 x 192 cm
Hmotnost: -
⭐ 94 %do 10000 Kč Číst recenze
#6Zahradní domek MAXTORE 65

Doporučený nejlevnější
Materiál: kov
Rozměry: 119 x 184 x 184 cm
Hmotnost: 55 kg
⭐ 93 %do 7500 Kč Číst recenze

nejlepší zahradní domkyPotřebujete uskladnit zahradní nářadí a náčiní, sekačku, kolečka nebo třeba zahradní židličky a další propriety tak, aby byly chráněny před nepříznivými podmínkami a zůstávaly po ruce a na jednom místě? V tomto směru doba přeje zahradním domkům. Jistěže nejde o žádnou ryzí novinku. Různé druhy zahradních kůlen a přístřešků jsou s námi odedávna. Dříve si je však lidé většinou budovali čistě svépomocí. Dnes je však možné zakoupit hotový domek v podobě stavebnice a okrášlit zahradu praktickým skladovacím prostorem. Výběr je přitom nečekaně rozmanitý a obrovský – a snadno se vám z něj trochu zamotá hlava. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak vybrat nejlepší zahradní domek. Představíme vám nejdůležitější varianty a variace s důrazem na jejich silné a slabé stránky. Zajímat nás budou i způsoby instalace, v krátkých recenzích proklepneme významné výrobce a to není rozhodně vše.

Zahradní domky mohou být čistě praktická, ale taky esteticky hodnotná záležitost. Mohou to být malé kůlničky na základní nářadí nebo třeba rozlehlejší přístřešky s víceúčelovým uplatněním. Záleží pouze na vás, jaké máte záměry – a pochopitelně taky na tom, kolik chcete do zahradního domku investovat. Možností se nabízí opravdu dostatek. Náš průvodce vám pomůže si všechno pořádně promyslet, ujasnit si svou vizi, potřeby a možnosti a zvolit co nejvhodnější variantu.

Ačkoli se budeme tématu věnovat především z obecné perspektivy, přidáme navrch i žebříček konkrétních modelů domků, které v současnosti patří k nejlepším a nejoblíbenějším. Před koupí taky rozhodně prozkoumejte uživatelské i odborné testy a recenze zahradních domků. V těch se můžete dozvědět leccos zajímavého, s čím se výrobce ani prodejce nesvěřili.

Jak vybrat zahradní domek

Co bude patřit mezi zásadní faktory při výběru zahradního domku? Samozřejmě jeho velikost a zpracování, tedy především použité materiály, které ovlivní životnost, odolnost, ale i estetickou hodnotu domku a kvalitu obecně. Vždy byste měli vycházet z plánovaného způsobu použití a vybírat domek na míru. Důležité jsou také samotné možnosti pozemku. A samozřejmě nelze zapomenout ani na cenu, která jistě bude pro většinu lidí vysoce směrodatným faktorem.

jak vybrat zahradní domek

Základní typy zahradních domků

Pojďme se teď podívat na běžné varianty zahradních domků – a to především z hlediska materiálového provedení. Domky se však od sebe liší v mnoha vlastnostech, výhodách i nevýhodách.

Plastové zahradní domky

Plastové zahradní domky dnes představují poměrně oblíbenou volbu. Pro některé řadu účelů jsou velmi vhodné a nabízejí zajímavé výhody. Plastové domky jsou vyráběny z velmi odolného plastu, obvykle polykarbonátu, který by měl být vždy dostatečně tlustý a opatřený ochrannou vrstvou proti UV záření. Kvalitní plastový domek je velmi odolný proti povětrnostním vlivům i mechanickému poškození, navíc je prakticky bezúdržbový. Velmi snadná je i samotná instalace. Plastový domek může mít i vlastní podlahu, je velmi lehký a obvykle nevyžaduje žádné náročné základy, ale pevné ukotvení.

Tyto domky se vyrábějí o různé užitné ploše, od cca 1 m2 až po 8 m2, zřídka i více. Nejoblíbenější jsou však jednoduché domky o výměře cca mezi 2-5 m2. Plastové domky jsou typicky jednoúčelová a čistě praktická záležitost. Slouží pro uskladnění nářadí, vybavení či materiálu. Ačkoli kvalitní moderní modely vypadají solidně, o velké estetické hodnotě v tomto případě mluvit nelze.

Plastové domky mohou mít jednokřídlové i dvoukřídlové dveře, mohou (ale nemusí) být opatřeny drobnými okny, vyrábějí se s plochou, sedlovou i šikmou střechou a různých barevných provedeních. Některé modely mají i kovovou výztuž, např. hliníkovou nebo ocelovou, pro vyšší odolnost a stabilitu. Obecně představují dobrou a velmi nenáročnou volbu pro základní použití, ačkoli na zahradě mnoho parády nenadělají a taky patří spíše ke středně drahým než nejlevnějším.

Kovové zahradní domky

Další oblíbenou variantu představují domky kovové, resp. plechové. Kvalitní varianty jsou vyráběny z dostatečně silného ocelového plechu (měl by mít tloušťku alespoň 0,25 cm). Povrch je pozinkovaný, případně s práškovým nástřikem. Díky tomu poměrně dobře odolávají povětrnostním podmínkám a korozi – na solidní modely je záruka 10 a více let. Mohou mít i zajímavé dekory, například dřevěný, a různé barvy.

I tyto domky, ačkoli jsou těžší než plastové, jsou na montáž a podklad relativně málo náročné. Opět se jedná převážně o čistě účelové přístřešky. Pokud jde o estetické hodnoty, jsou na tom podobně jako plastové modely. Moderní plechový domek vyloženou ostudu neudělá (na rozdíl od rezavé kůlny nebo zpráchnivělé boudy), ale obdiv zřejmě taky nevzbudí. Velkou výhodou plechových modelů je dostupná cena. V rámci zahradních domků jde obvykle o nejlevnější variantu.

Pokud jde o užitnou plochu, ta se pohybuje obvykle cca od 4 do 12 m2. Mezi nejžádanější patří spíše varianty při nižší hranici, tedy okolo 4-5 m2. Plechové domky většinou nemívají okna, jen větrací průzory nad dveřmi.

Dřevěné zahradní domky

A nyní se dostáváme k pomyslné špici v rámci sériově prodávaných zahradních domků. Půjde samozřejmě o modely dřevěné. Rozmanitost je zde obrovská – na rozdíl od předchozích variant. Dřevěné domky mohou být pouhé boudy a kůlny, které se od těch plastových nebo kovových zas až tak moc neliší. Stejně tak to však mohou být pěkné a úhledné malé domečky, třeba i s teráskou či verandou a srubovou konstrukcí. A pak existují i varianty pro velmi náročné zájemce – mají velkou výměru, třeba i dvě patra a jsou doladěné do každého detailu. Představují dokonalou a poměrně velkolepou okrasu zahrady a obvykle zdaleka neslouží jen jako skladiště – mohou být používány i jako víkendové chatky se vším všudy.

Ceny posledně zmíněných variant se nicméně pohybují v cenové relaci od cca 100 000 po milion i více Kč. Nejde tedy rozhodně o záležitost pro každého. Naopak nejobyčejnější verze začínají na cca 10 000 Kč. Průměrná cena je však spíše 20 až 40 tisíc Kč.

Dřevěné domky obecně vynikají nejvyšší estetickou kvalitou. Jde přece jen o krásný přírodní materiál, který se do zahrady nejlépe hodí, nemluvě o možnosti stylového a detailního zpracování. U běžných domků se setkáte nejčastěji s dřevinami, jako je smrk nebo borovice, které jsou nejdostupnější. Výměra je velmi různorodá. Dřevěné domky mohou mít velmi dlouhou životnost, ale jsou náročnější na údržbu i montáž a základy.

Panelový vs. srubový domek

V principu jsou k dispozici dva konstrukční typy dřevěných zahradních domků. Ty s panelovou konstrukcí jsou výrazně jednodušší na montáž, mají taky prostší vzhled a bývají podstatně levnější. Srubové domky představují vyšší ligu, pokud jde o estetické vlastnosti, jsou však taky dražší a montáž je náročnější.

zahradní domek

Rozloha zahradního domku

Jak si vybrat domek podle velikosti? Zde je malá, zcela orientační nápověda.

  • Do cca 4 m2 – Jde o velmi malé přístřešky pro zcela základní použití. Vejde se do nich běžné zahradní nářadí a třeba kolečka a sekačka nebo zahradní židle.
  • 4 až 8 m2 – Střední domky, vejde se více větších nástrojů nebo vybavení. Do 8metrových domků naskládáte sekačku, kolečka a třeba ještě jízdní kolo, přičemž zbude dost místa na další nářadí.
  • Od 8 m2 – Jde už o prostornější domky, u nichž je nutné počítat s vyšší cenou. V této výměře najdete spíše kovové a pak taky drahé dřevěné domky, které už bývají víceúčelové.

Jak je to se stavebním povolením?

Zahradní domek lze obvykle nainstalovat i bez stavebního povolení. Výměra však nesmí přesáhnout 25 m2, domek nesmí přesahovat 5 m na výšku a musí být vzdálen min. 2 m od sousedního pozemku. Podmínek je ještě o něco více, proto raději nechme promluvit § 79 stavebního zákona:

  • „Stavba do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky s jedním nadzemním podlažím, podsklepená nejvýše do hloubky 3 m na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci, která souvisí nebo podmiňuje bydlení nebo rodinnou rekreaci, neslouží k výrobě nebo skladování hořlavých látek nebo výbušnin, nejedná se o úložiště radioaktivních odpadů obsahující výlučně přírodní radionuklidy nebo jaderné zařízení, nebo stavbu pro podnikatelskou činnost, je v souladu s územně plánovací dokumentací, je umisťována v odstupové vzdálenosti od hranic pozemků nejméně 2 m, plocha části pozemku schopného vsakovat dešťové vody po jejím umístění bude nejméně 50 % z celkové plochy pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci.“

Základy pro zahradní domek

Jaké základy či podklad potřebuje zahradní domek? Zde opět záleží na tom, jak bude domek velký, těžký, z jakých bude materiálů, jak bude využíván apod. Zejména menším domkům stačí pevný podklad v podobě např. zámkové dlažby, další možnost představuje betonová základová deska, která je vhodná i pro velké domky. Většinu domků lze stavit taky na praktický samonosný rošť, který se ukotvuje zemními vruty.

Ceny zahradních domků

kde uskladnit náradíZa jakou cenu lze pořídit kvalitní zahradní domek – malý či velký, dřevěný, kovový nebo třeba plastový? To je zajisté důležitá otázka, a proto pro vás máme stručnou nápovědu, abyste věděli, na co se připravit.

✅ Zahradní domky do 10 000 Kč

Jak už jsme zmínili, nejlevnější zahradní domky jsou obvykle plechové. Modely s menší výměrou do cca 6 m2 lze koupit od cca 5 do 10 tisíc Kč poměrně běžně. Plastové modely začínají spíš těsně pod hranicí 10 tisíc, výběr je malý a půjde o velmi maličké domky o výměře 1-3 m2. S dřevěnými domky se zde nejspíš nesetkáte.

✅ Zahradní domky do 30 000 Kč

V této relaci najdete většinu plastových modelů, ale taky plechové domky o větší rozloze a pak samozřejmě i dřevěné domky. Do 20 tisíc počítejte spíše jen s malými „budkami“ převážně panelové konstrukce. Od cca 20 tisíc Kč už lze pomalu nacházet i elegantnější modely a posléze srubové domky.

✅ Zahradní domky nad 30 000 Kč

Převážně dřevěné domky srubové konstrukce anebo plechové a plastové modely velkých rozměrů.

Nejlepší značky zahradních domků

Kteří výrobci zahradních domků jsou schopni nabídnout solidní kvalitu za přiměřenou cenu a vyplatí se na ně zaměřit?

  • G21 – Tato značka nabízí širokou škálu solidních plechových domků, už od velmi levných. Poměr ceny a kvality je na dobré úrovni. Jde o žádanou značku.
  • Hobbytec – Výrobce nabízí obrovský výběr zahradních domků všech druhů a velikostí, od úplně základních kovových modelů po krásné a rozlehlé dřevěné varianty. Skvělý výběr a vysoká kvalita.
  • Duramax – Skvělý výběr populárních plechových domků ve všech cenových relacích. Dobrá uživatelská hodnocení.
  • BPP – Značka velmi pěkných a kvalitních dřevěných domků prodávaných Hornbachem. Různé cenové hladiny od cca 10 tisíc Kč.

Nejprodávanější zahradní domky na trhu

Nejprodávanější zahradní domky na trhu podle portálu Heureka.cz

PořadíProduktParametryHodnoceníCena
#1KETER Domek ARTISAN

Pro malé zahrady
Materiál: plast
Rozměry: 214 x 218 x 226 cm
Hmotnost: 156 kg
⭐ 100 %do 29500 Kč Číst recenze
#2MAXTORE WOOD 98

Moderní, 20 let záruka
Materiál: pozinkovaný plech
Rozměry: 278 x 238 cm x 177 cm
Hmotnost: -
⭐ 100 %do 13600 Kč Číst recenze
#3SOLID ESTER

Doprava zdarma
Materiál: dřevo + plexisklo
Rozměry: 281 x 194 cm
Hmotnost: cca 220 kg
⭐ 100 %do 26000 Kč Číst recenze
#4G21 GAH 1300

Vhodné i na jízdní kola
Materiál: kov
Rozměry: 340 x 382 x 205 cm
Hmotnost: 131 kg
⭐ 97 %do 18000 Kč Číst recenze
#5Zahradní domek se základnou

Nejprodávanější
Materiál: ocelový plech
Rozměry: 277 x 191 x 192 cm
Hmotnost: -
⭐ 94 %do 10000 Kč Číst recenze
#6Zahradní domek MAXTORE 65

Doporučený nejlevnější
Materiál: kov
Rozměry: 119 x 184 x 184 cm
Hmotnost: 55 kg
⭐ 93 %do 7500 Kč Číst recenze
0 Sdílení