Dílna

Test 6 nejlepších úhlových brusek: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší úhlové brusky

Chcete zkompletovat výbavu domácí dílny a chybí vám ještě co nejlepší úhlová bruska? Než vyrazíte na nákup, máme pro vás průvodce, který poskytne důležité informace. Úhlovou brusku, které se říká taky flexa nebo rozbrušovačka, byste totiž neměli vybírat jen podle ceny a už vůbec ne ukvapeně. Tento nástroj odvede velkou spoustu různorodé práce, a pokud si dobře zvolíte, rozhodně nebudete litovat vynaložených financí.

Současný sortiment úhlových brusek je více než dostačující k tomu, aby si vybral opravdu každý. Existuje spousta hobby modelů, na které nepotřebujete nijak závratný rozpočet, ale jejichž služby mnohokrát oceníte. Samozřejmě jsou i výkonnější poloprofesionální a nakonec profesionální modely – to už byste museli sáhnout hlouběji do kapsy, ale pro časté a náročné používání představují nejen výhodnou, ale nezbytnou volbu. V našem článku se opět zaměříme v první řadě na modely pro kutilské a hobby použití.

Při pořizování brusky je třeba brát zřetel na celou řadu technických parametrů, ale i dalších vlastností. Pokusíme se vás provést všemi nejpodstatnějšími parametry, abyste byli schopni vybrat si brusku přesně podle potřeby. Pokud se vám nějaká bruska bude zdát jako ideální volba, nákup neuspěchejte. Podívejte se taky na uživatelské recenze úhlové brusky na internetu. Možná se dozvíte detaily, které vás přimějí pořízení ještě zvážit.

Nejlepší úhlové brusky na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1RYOBI R18AG7-0

 Vítěz testu Heimwerker Praxis (01/2019) 
Max. průměr kotouče: 125 mm
Napájení: AKU
Velikost vřetene: M14
Hmotnost: 2,2 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3369 Kč Číst recenze
#2Bosch Advanced Grind 18

 2. místo testu Heimwerker Praxis (01/2019) 
Max. průměr kotouče: 125 mm
Napájení: AKU
Velikost vřetene: M14
Hmotnost:1,7 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2827 Kč Číst recenze
#3Makita GA9050R

 Nejprodávanější 
Max. průměr kotouče: 230 mm
Napájení: ze sítě, 2000 W
Velikost vřetene: M14
Hmotnost: 4,8 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2990 Kč Číst recenze
#4Makita GA5030R

 Produkt roku 2018 
Max. průměr kotouče: 125 mm
Napájení: ze sítě, 720 W
Velikost vřetene: M14
Hmotnost: 1,8 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1418 Kč Číst recenze
#5Bosch GWS 22-230 JH Professional

Max. průměr kotouče: 230 mm
Napájení: ze sítě, 220 W
Velikost vřetene: M14
Hmotnost: 5,2 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]3066 Kč Číst recenze
#6Parkside PWS 230 C3

 Cenový tip 
Max. průměr kotouče: 230 mm
Napájení: ze sítě, 2000 W
Velikost vřetene: -
Hmotnost: 4,07 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1449 Kč Číst recenze

Jak vybrat úhlovou brusku

Podle jakých vlastností a parametrů úhlovou brusku vybírat? Jaký požadovat výkon, způsob napájení či průměr kotouče? Které vybavení, funkce a příslušenství bude pro vás praktické? Na to vše se zevrubně podíváme. Kromě toho vás seznámíme i se třemi hlavními cenovými relacemi tohoto nářadí, abyste měli lepší představu, na kolik vás bruska přijde. Představíme vám taky několik oblíbených značek, které nabízejí dobrou kvalitu.

Úhlové brusky podle velikosti kotouče

Jedním z vůbec nejdůležitějších aspektů, které musíte zvážit při výběru brusky, je rozměr kotouče. Do konkrétního modelu brusky bychom měli používat pouze kotouče výrobcem udané velikosti. Používat větší nebo menší kotouč může být nebezpečné. A jak průměr kotouče zvolit?

Mezi nejběžnější varianty patří brusky pro kotouče o velikosti 115 mm, 125 mm, 150 mm, 180 mm a 230 mm. Z těchto rozměrů lze vyzdvihnout především velikost 125 mm, která patří k vůbec nejpoužívanějším, alespoň pro hobby a kutilské použití. Tuto brusku můžete držet jednoruč a umožňuje řezání tenčích trubek, obkladů, broušení nepříliš rozměrných ploch apod. Tato bruska je lehká a umožní řez do hloubky cca 2,5 cm.

Úhlové brusky podle příkonu

Příkon je parametr, který v žádném případě nelze při výběru brusky opomenout. Dalo by se říct, že je v mnoha ohledech nejdůležitější. Příkon musí odpovídat velikosti kotouče a taky způsobu použití úhlové brusky.

Vysoký příkon značí i vysoký výkon. Taková bruska zvládne náročnější práce, ale bude samozřejmě i dražší a bude mít taky vyšší spotřebu. Je tedy rozumné zvolit si spíš optimální než předimenzovanou, nebo naopak v ještě horším případě nedostatečně výkonnou variantu.

Pokud jde o oblíbené brusky o velikosti kotouče 125 mm, příkon může být okolo 700 až 1000 W, což je pro tuto velikost poměrně optimální rozmezí. Jsou i brusky se slabým příkonem kolem 600 W nebo méně. Takové modely mohou posloužit pro sporadické a nepříliš náročné použití, obvykle jde o modely pro 115mm kotouče. Profesionální brusky mohou mít i 2000 W a více. Pochopitelně platí, že čím větší kotouč, tím větší výkon je potřeba. Údaj o příkonu se nicméně týká pouze brusek elektrických.

Úhlové brusky podle napájení

Dnešní nabídka brusek vám poskytne i dvě varianty napájení. Existují totiž brusky elektrické a akumulátorové. Jaké jsou výhody a nevýhody obou řešení?

Elektrické brusky

Těchto brusek je stále drtivá převaha. Elektrické brusky vyžadují zdroj el. proudu, tedy zásuvku. To je nejspíš jediná jejich nevýhoda. Jinak je lze pouze chválit. Poskytnou mnohem větší výkon, nejste nijak časově omezeni v práci, tyto brusky mají taky přiměřenou hmotnost a v neposlední řadě jsou k dostání za mnohem výhodnější ceny (aspoň pokud jde o poměr cena/výkon).

Aku brusky

Pokud vás láká bruska, která vás nebude omezovat síťovým kabelem a budete ji moci používat kdekoli, pak zauvažujte o akumulátorové brusce. Výběr sice není tak široký jako v případě elektrických modelů, přesto si lze vybrat. Počítejte ale s tím, že si připlatíte.

Samotná bruska taky může být těžší kvůli výkonné integrované baterii. Pokud jde o typ baterie, rozhodně byste měli hledat mezi bruskami s moderními akumulátory typu Li-Ion. Tyto baterie mají dlouhou životnost a dobré vlastnosti – nabízejí vysokou kapacitu i při rozumné hmotnosti.

Úhlové brusky podle otáček

Tento faktor není zas tak podstatný, jak by se mohlo na první pohled zdát. Přesto se o něm pro úplnost zmiňujeme. Pokud jde o brusky pro velikost kotouče 125 mm, rozsah otáček se většinou pohybuje okolo 10 až 12 tisíc za minutu. Brusky pro větší kotouče budou pochopitelně „pomalejší“. U velkých modelů pro 230mm kotouče bude počet otáček okolo 6 až 7 tisíc za minutu.

Vybavení a bezpečnostní prvky

Úhlové brusky mohou mít i různé zlepšováky a vychytávky, které vám mohou usnadnit práci nebo pomoci k lepším výsledkům. Jaké funkce může bruska mít?

 • Omezení rozběhového proudu – Funkce chrání před vyhozením pojistek nebo poškozením motoru brusky při zapnutí. Smysl má hlavně u výkonných brusek.
 • Regulace otáček – Lze nastavit více stupňů otáček podle potřeby.
 • Konstantní otáčky – Bruska udržuje stálou rychlost otáček i v případě vyššího přítlaku.
 • Anti-vibrační systém – Tuto funkci jistě oceníte při delší práci zejména s těžší bruskou. Vibrace se tolik nepřenášejí do rukojeti.
 • Ochrana před zpětným rázem – Vypnutí brusky při zaseknutí kotouče.
 • Ochrana brusky proti přetížení – Ochrana motoru proti přehřátí.
 • Odsávání – Možnost připojení nástavce, který při práci odsává prach.

Typy brusných kotoučů

Úhlová bruska je poměrně multifunkční nástroj. Umožňuje to variabilita kotoučů, které lze vyměňovat. Jaké kotouče a pro jaké účely lze použít?

Brusné kotouče

Brusné kotouče umožňují broušení (srážení) hran a další práce. Jsou vhodné především pro použití na menších plochách. Využijete je především na kovových materiálech.

Lamelové kotouče

Jde o typ brusných kotoučů, které se používají pro začisťování a jemné broušení různých ploch. Jsou vhodné i pro použití na materiálech, které vyžadují šetrnější zacházení.

Drátěné kotouče

Jsou vhodné a výkonné a hrubé obrušování. Využijete je i na větších plochách. Můžete se setkat s více variantami (copánkové, hrncové,…).

Řezné kotouče

Řezné kotouče umožňují řezání materiálů, jako je kov, litina, keramika, beton nebo i kámen a podobně. Naopak na řezání dřevěných materiálů příliš vhodné nejsou.

Diamantové kotouče

Tyto kotouče se uplatní při řezání materiálů, jako je beton, mramor, keramika, cihly, asfalt a podobně.

Řezné i brusné kotouče jsou k dostání nejen v různých velikostech, ale i tloušťkách. Při výběru kotouče ale hrají roli i další parametry.

Video

Ceny úhlových brusek

Pokud uvažujete o pořízení kvalitní úhlové brusky, ať už pro hobby nebo profesionální použití, určitě vás bude zajímat, v jakých cenových relacích se tato zařízení pohybují. Máme pro vás shrnutí tří základních cenových kategorií.

Úhlové brusky do 1000 Kč

Nevěříte? Ale je to tak. I za takto nízkou cenu lze pořídit úhlové brusky pro hobby použití. Obvykle jde o modely s nízkým příkonem okolo 500 až 700 W, výjimečně můžete ale narazit i na výkonnější kousky, které nabídnou i 1000 W. Brusky jsou většinou určeny pro kotouče o velikosti 115 nebo 125 mm. Co se týče kvality zpracování, nemůžete pochopitelně čekat žádné zázraky. Tyto brusky poslouží spíš pro velmi nenáročné a sporadické použití.

Úhlové brusky do 5000 Kč

Střední třída brusek, ve které najdete naprostou většinu nejoblíbenějších a nejprodávanějších úhlových brusek. Nechybí zde ani modely, které nabízejí vysoký výkon nad 2000 W a brusky pro 230mm kotouče. Mnohé z brusek v této kategorii je vhodných i pro poloprofesionální, nebo dokonce profesionální použití. Vybírat můžete i z akumulátorových modelů.

Úhlové brusky nad 5000 Kč

Poloprofesionální a profesionální úhlové brusky (potažmo brusky pro velmi náročné kutily). Najdete zde brusky všech velikostí i příkonů, včetně samozřejmě velmi vysokých. V této kategorii je i spousta kvalitní aku úhlových brusek. Počítat už můžete i s nadstandardní výbavou a řemeslnou kvalitou zpracování.

Nejlepší značky úhlových brusek

Úhlová bruska Bosch
Úhlová bruska Bosch
Vybíráte často podle značek a je pro vás důležitý spolehlivý výrobce? Pak tu pro vás máme shrnutí několika ověřených a velmi vyhledávaných společností, které nabízejí špičkovou kvalitu nebo aspoň solidní poměr ceny a výkonu.

 • Makita – V oblasti úhlových brusek je Makita skutečný lídr. V první desítce nejprodávanějších modelů je pravidelně hned několik modelů této značky. Makita nabízí brusky velmi výkonné a propracované, ale i cenově dostupné. Kvalita je vždy velmi dobrá a modely Makita se těší mimořádně dobrému hodnocení v testech úhlových brusek.
 • Bosch – Německá značka Bosch je klasika. Pokud jde o brusky, osloví velkým sortimentem a vysokou kvalitou. Společně s Makitou patří brusky Bosch k nejžádanějším.
 • DeWalt – Slušný výběr dobře hodnocených brusek, zejména pro 125mm kotouče.
 • Metabo – Zřejmě největší výběr úhlových brusek v různých cenových kategoriích. Výkonnostně jde spíše o slabší až středně silné modely.
 • Einhell – Menší výběr, ale přesto u této značky najdete několik kousků, které stojí za zvážení. Tato značka nabízí především cenově velmi dostupné modely.

Nejčastější otázky nakupujících (FAQ)

Jak udržovat úhlovou brusku?

Pokud po použití vyfoukáte nečistoty z brusky pistolí na stlačený vzduch, bude vám vděčná a dá vám to znát na delší životnosti a spolehlivosti. Potřeba je to zejména u levnějších brusek.

Jaká bruska je ideální do domácí dílny?

Pro kutilské použití se jako vhodný adept jeví úhlová bruska určená pro kotouče o velikosti 125 mm. Jde o řešení, které uspokojí většinu nároků na běžné hobby použití. Příkon takové brusky by měl být alespoň 700 W nebo více. Důležité jsou i další praktické aspekty – například nízká hmotnost (ale ne natolik, aby byla bruska ošizena na kvalitě materiálu a zpracování) a ergonomické provedení rukojeti.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1RYOBI R18AG7-0

 Vítěz testu Heimwerker Praxis (01/2019) 
Max. průměr kotouče: 125 mm
Napájení: AKU
Velikost vřetene: M14
Hmotnost: 2,2 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3369 Kč Číst recenze
#2Bosch Advanced Grind 18

 2. místo testu Heimwerker Praxis (01/2019) 
Max. průměr kotouče: 125 mm
Napájení: AKU
Velikost vřetene: M14
Hmotnost:1,7 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2827 Kč Číst recenze
#3Makita GA9050R

 Nejprodávanější 
Max. průměr kotouče: 230 mm
Napájení: ze sítě, 2000 W
Velikost vřetene: M14
Hmotnost: 4,8 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2990 Kč Číst recenze
#4Makita GA5030R

 Produkt roku 2018 
Max. průměr kotouče: 125 mm
Napájení: ze sítě, 720 W
Velikost vřetene: M14
Hmotnost: 1,8 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1418 Kč Číst recenze
#5Bosch GWS 22-230 JH Professional

Max. průměr kotouče: 230 mm
Napájení: ze sítě, 220 W
Velikost vřetene: M14
Hmotnost: 5,2 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]3066 Kč Číst recenze
#6Parkside PWS 230 C3

 Cenový tip 
Max. průměr kotouče: 230 mm
Napájení: ze sítě, 2000 W
Velikost vřetene: -
Hmotnost: 4,07 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1449 Kč Číst recenze
0 Sdílení