Chcete doplnit svou dílnu a hledáte co nejlepší svářecí invertor za rozumnou cenu? Pak je tento test pro vás jako stvořený. Představíme vám v něm šestici nejzajímavějších invertorů ze současné nabídky. Jde o modely s výhodným poměrem ceny, výkonu a kvality vhodné především pro „hobby“ použití, ale některé se plně uplatní i v rukou profesionálů.
Pokud se v těchto zařízeních a jejich parametrech příliš neorientujete a nejste si jisti, jak si vybrat správný model, určitě oceníte taky našeho průvodce nákupem. Najdete jej na konci testu a dozvíte se, jaké jsou výhody invertorů i které parametry je třeba při nákupu sledovat, a které jsou naopak spíše podružné. Na základě těchto doporučení si jistě vyberete optimální variantu pro své potřeby.
Svařovací invertory se těší mimořádné oblibě a jejich použití je snadné. Jsou mimořádně praktické a velmi mobilní díky poměrně malým rozměrům i hmotnosti. Přitom dokážou poskytnout mimořádně dobrý výkon a dosáhnete s nimi skvělých výsledků. V naší recenzi svařovacích invertorů najdete špičkové výrobky renomovaných značek, ale zařadili jsme pochopitelně i dostupnější modely pro méně náročné uživatele. I ty mohou dobře posloužit. A teď už se pojďme vrhnout na samotný test.
Nejlepší svářecí invertory na trhu
Produkt | Hodnocení | Cena (od) | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Kühtreiber KITin 165 | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | 4500 Kč | Číst recenze |
#2 | Omicron GAMA 166 | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | 4400 Kč | Číst recenze |
#3 | Kühtreiber KITin 150 TIG LA | [usr 4.8 text="true" tooltip="true"] | 6400 Kč | Číst recenze |
#4 | Omicron Gama 1550A | [usr 4.7 text="true" tooltip="true"] | 5395 Kč | Číst recenze |
#5 | Scheppach WSE900 160 A s příslušenstvím | [usr 4.6 text="true" tooltip="true"] | 4500 Kč | Číst recenze |
#6 | ASIST 160A AEIW160-DC4 | [usr 4.5 text="true" tooltip="true"] | 3000 Kč | Číst recenze |
Obsah článku
- Nejlepší svářecí invertory na trhu
- Recenze TOP 6 svářecích invertorů
- #1 Kühtreiber KITin 165 (od 4500 Kč)
- #2 Omicron GAMA 166 (od 4400 Kč)
- #3 Kühtreiber KITin 150 TIG LA (od 6400 Kč)
- #4 Omicron Gama 1550A (od 5395 Kč)
- #5 Scheppach WSE900 160 A s příslušenstvím (od 4500 Kč)
- #6 ASIST 160A AEIW160-DC4 (od 3000 Kč)
- Jak vybrat svářecí invertor
Recenze TOP 6 svářecích invertorů
#1 Kühtreiber KITin 165 (od 4500 Kč)
Model KITIN 165 patří mezi vůbec nejoblíbenější a nejkvalitnější svářecí invertory na našem trhu. Ačkoli zní název výrobce ryze německy, jde o českou značku, která má navíc v oboru svářecí techniky vynikající renomé. Můžete si tedy být jisti špičkovou kvalitou a spolehlivostí zařízení. S invertorem KITIN 165 můžete svařovat metodami MMA i TIG, což je velmi důležitá výhoda. Ale i ostatní parametry a možnosti vás jistě osloví.
Velmi důležitá je samozřejmě hodnota zatěžovatele. Ten činí 95 A při 100 % a při 60 % pak 120 A. Celkový rozsah svařovacího proudu je přitom 10 až 160 A. Tolik k nejdůležitějším technickým faktorům tohoto zařízení, které jsou v rámci cenové kategorie rozhodně na více než dobré úrovni. Tato kvalitní svářečka váží velmi příznivých 5,7 kg a disponuje krytím proti vnějším vlivům IP 23.
Pokud hledáte model s optimálním poměrem ceny, kvality a výkonu, můžete se na Kühtreiber KITin 165 v každém ohledu spolehnout. Tento český výrobek navíc není vhodný jen do domácí dílny – naopak – velmi dobře se uplatní i v profesionálním použití.
Co potěší
- Velmi kvalitní produkt české výroby
- Renomovaná značka
- Skvělé zpracování
- Velmi dobré technické parametry
- Skladná a snadno přenosná, nízká hmotnost
- MMA i TIG svařování
Co zamrzí
- –
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 4500 Kč
Koupit v obchodě#2 Omicron GAMA 166 (od 4400 Kč)
Zařízení GAMA 166 pocházející z dílny další české značky, Omicron, je vůbec nejprodávanější svářečkou u nás. Jde o velmi dobře zpracovaný produkt s pěknými technickými parametry. Opět je zde možnost svářet metodami MMA i TIG, což mnoho uživatelů rozhodně ocení. Kromě toho se můžete těšit na velmi nízkou hmotnost, jen něco málo přes tři kilogramy, a kompaktní rozměry. Taky ovládání je pohodlné a snadné.
A jak si tento model povede při sváření? Zatěžovatel činí 60 % pro 120 A a 100 % pro 95 A. Jde tedy o hodnoty srovnatelné s modelem, který se umístil na prvním místě. Tyto dvě zařízení jsou ostatně kvalitativně na obdobně vysoké úrovni. Taky celkový rozsah proudu je stejný (10 až 160 A). Součástí výbavy tohoto modelu jsou funkce „Hot Start“ pro snadné zapálení svářecího oblouku a „Anti-stick“ – ta slouží k omezení svářecího proudu při zkratu.
Pokud nedáte dopustit na kvalitní českou práci a chcete svářecí invertor pro domácí, nebo i profesionální použití, budete se zařízením Omicron GAMA 166 určitě na výsost spokojeni. A potěší i poměrně příznivá cena. Snad jedinou, ale spíše drobnější, nevýhodou, je poměrně značně citlivé ovládání regulátoru proudu.
Co potěší
- Kvalitní český produkt
- Velmi dobré technické parametry
- MMA i TIG svařování
- Kompaktní a lehké provedení
Co zamrzí
- Příliš citlivé ovládání proudu
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 4400 Kč
Koupit v obchodě#3 Kühtreiber KITin 150 TIG LA (od 6400 Kč)
Na třetí příčce našeho testu svářecích invertorů se umístil další model české společnosti Kühtreiber, v tomto případě jde o výkonné zařízení s označením KITIN 150 TIG LA. Tato svářečka se už pohybuje v o něco dražší cenové relaci. Tomu ale taky odpovídají technické parametry, které jsou opravdu vynikající.
Zatěžovatel je 140 A pro 60 % a 125 A pro 100 %. Jde tedy o velmi silný nástroj dostačující i pro profesionální použití. Maximální rozsah proudu je přitom 10 až 150 A. Těšit se navíc můžete i na bohaté možnosti. Samozřejmostí je u tak kvalitní svářečky možnost použití metody MMA i TIG.
Funkční výbavu ale doplňují i režimy a funkce jako „Hot Start“ usnadňující zapalování oblouku, standardní „Anti-stick“, ale například i systém TIG LA pro automatické zapnutí invertoru při styku s wolframovou elektrodou, bezpečnostní funkce V.R.D snižující napětí na prázdno, funkce TIG PULS vhodná pro svařování tenkých materiálů anebo TIG DOWN SLOPE pro vyplnění kráteru a nastavení pulsace (vhodné pro svařování velmi tenkých nerezových materiálů).
Jak vidíte, jde o zařízení, které ocení i nároční uživatelé. I při vysokém výkonu je však hmotnost stále na úrovni kolem pěti a půl kilogramu a rozměry jsou kompaktní.
Co potěší
- Velmi výkonný svářecí invertor
- Kvalitní česká výroba
- Velmi bohaté funkční vybavení
- MMA i TIG sváření
- Kompaktní rozměry a nízká hmotnost
Co zamrzí
- Vyšší cena
- Ramenní popruh místo madla je méně praktický
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 6400 Kč
Koupit v obchodě#4 Omicron Gama 1550A (od 5395 Kč)
Značku Omicron už z naší recenze svářecích invertorů znáte. Naši pozornost si ale získal ještě jeden model tohoto výrobce. Jde o invertor GAMA 1550 A, který patří mezi velmi výkonné svářečky s dobrou výbavou. Potěší vás především hodnoty zatěžovatele – konkrétně 60 % pro 150 A nebo 100 % pro 130 A. To je rozhodně vynikající a dostačující pro domácí i profesionální použití.
Kromě toho se dočkáte i zajímavých možností a funkcí. Svářečka si samozřejmě poradí se svářením metodou MMA i TIG, ale nabídne taky ještě něco navíc. Například již známou funkci „Hot Start“, ale taky zajímavou funkci „Soft Start“. Ta zajistí naopak postupný a pozvolný nástup svářecího proudu. A k čemu je to dobré? Například pro případ použití bazických elektrod. Výhodou je i redukce odstřiku a tvorby vměstků. Samozřejmě nechybí ani obligátní funkce „Anti-stick“ pro omezení proudu při zkratu.
Celý přístroj váží solidních 5,7 kg a rozměry jsou taky praktické. Model Omicron Gama 1550A nabízí vysokou zatížitelnost při poměrně velmi nízké ceně. Kvalita provedení přitom rozhodně není nijak ošizená.
Co potěší
- Velmi výkonná svářečka
- Dobrá funkční výbava
- Přiměřené rozměry a nízká hmotnost
- MMA i TIG svařování
Co zamrzí
- Hlučnější ventilátor
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 5395 Kč
Koupit v obchodě#5 Scheppach WSE900 160 A s příslušenstvím (od 4500 Kč)
Od českých výrobců se s pátým místem vzdálíme do sousedního Německa a podíváme se na zajímavý svářecí invertor populární značky Scheppach. Za rozumný peníz můžete získat invertor vhodný především pro hobby použití a s docela dobrými technickými parametry i několika funkcemi.
Zatížitelnost je u tohoto modelu poněkud nižší, než jsme zvyklí z předchozích míst našeho testu – a to 80 A pro 100 % a 100 A pro 60 %. Pořád jsou to ale vzhledem k dostupné ceně obstojné hodnoty. Do funkční výbavy tohoto modelu patří systém „Arc Force“, který stabilizuje oblouk při sváření, standardní „Anti-stick“ a taky známý „Hot Start“. Celkově vzato tedy nic úchvatného. Velkou nevýhodou je taky možnost svařování pouze metodou MMA.
A verdikt? Tato svářečka sice není špatná nebo nekvalitní a nabízí v ceně užitečné příslušenství, ale v dané cenové kategorii se najdou zajímavější kousky. Nevýhodou je nižší zatížitelnost, nemožnost svařování metodou TIG, ale i poněkud vyšší hmotnost přesahující 6 kg.
Co potěší
- Kvalitní zpracování
- Dostupná cena
Co zamrzí
- Nižší výkon
- Vyšší hmotnost
- Pouze MMA svařování
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.6 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 4500 Kč
Koupit v obchodě#6 ASIST 160A AEIW160-DC4 (od 3000 Kč)
Model ASIST 160A bude mít v našem testu svářeček pozici cenového tipu. Jde totiž skutečně o základní model z produkce u nás populární značky ASIST. Tento přístroj může být nicméně dostačující pro nenáročné použití například v domácí dílně. A zaplatíte za něj pouze necelé tři tisíce, což je cena běžná spíše pro trafosvářečky.
Nejvíce nás opět budou zajímat hodnoty zatěžovatele. Tentokrát je to 95 A/100 %, což není nijak závratné, ale co taky za danou cenu chtít? Pochopitelně nemůžete očekávat ani možnost svařovat metodou TIG. Budete muset vystačit s MMA. Potěší ale velmi nízká hmotnost okolo 4 kg a součástí balení je i nějaké to příslušenství (např. uzemňovací kabel a svorka, štít, držák elektrod apod.).
Co potěší
- Velmi nízká cena
Co zamrzí
- Nízký výkon
- Krátké kabely
- Minimální vybavení
- Nepodporuje TIG
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 3000 Kč
Koupit v obchoděJak vybrat svářecí invertor
Našli jste v naší recenzi výrobek, který vás zaujal? Už víte, jakou svářečku koupit na doma? Pokud si stále lámete hlavu s ideální volbou pro vaše potřeby, možná vám pomůže náš průvodce.
Typy svářecích zařízení
Ačkoli jsme se v testu věnovali pouze invertorům, pro úplnost je rozhodně třeba znát i ostatní možnosti, rozdíly mezi nimi, výhody i nevýhody. Jen tak se budete moci správně rozhodnout.
Trafosvářečka
Jde o „klasickou“ svářečku pracující se střídavým proudem a tomu musejí odpovídat i používané elektrody. Svářečka se zapojuje do standardní zásuvky na 220 V (jistič min. 16 A) a jde o velmi jednoduché a cenově dostupné zařízení, které se za posledních X let nijak zásadně nezměnilo. Typická je velmi vysoká a nepohodlná hmotnost, která může dosahovat i 20 kg.
Zařízení využívají levné trafo a nejsou vybaveny žádnou složitou elektronikou. Svářečce by ale rozhodně neměl chybět ventilátor, který zvýší její zatížitelnost. Důležitá je i pojistka proti přehřátí, tou ale disponují všechny modely. Klasická svářečka dnes kromě nízké ceny nenabízí mnoho výhod.
Invertor
Invertor je mnohem sofistikovanější zařízení než obyčejná trafosvářečka a využívá i elektroniku. Díky tomu může být vybaven různými užitečnými i bezpečnostními funkcemi a systémy. Obrovskou výhodou je nižší hmotnost. Ta se běžně pohybuje v rozmezí 4 až 6 kg. Invertory jsou navíc kompaktní a snadno přenositelné. Srdcem tohoto přístroje je samozřejmě invertor pracující ve více stupních, během nichž upravuje vstupní napětí na napětí svařovací.
Zřejmě jedinou nevýhodou invertorů je vyšší cena. Ta obvykle začíná u hranice 5 tisíc korun, ačkoli (jak ostatně ukázala i naše recenze) můžete najít i levnější výrobky. Ty však nemusejí nabízet potřebné parametry.
MMA a TIG
Tyto zkratky označují metody svařování. Standardně jsou všechny invertory schopny svářet metodou MMA, což je svařování pomocí obalovaných elektrod. Některé modely ale podporují také možnost svařování metodou TIG, při níž se používá netavící wolframová elektroda. Jde o metodu vhodnou pro svařování uhlíkových ocelí a ocelových slitin. Záleží však pouze na vás, zda je tato možnost pro vás důležitá.
Zatěžovatel
Pokud nechcete svářecí invertor vybírat čistě podle ceny, značky nebo vnějšího zpracování, pak pro vás bude právě hodnota zatěžovatele pravděpodobně vůbec nejdůležitějším faktorem. Jde o využitelnost výkonu zařízení a v praxi nám říká, jak dlouho je možné nepřetržitě svařovat, než dojde k přehřátí a vypnutí invertoru.
Číst tuto hodnotu je trochu složitější. Vychází z desetiminutového intervalu a procentuální vyjádření označuje čas, po který je možné v rámci intervalu svařovat (po zbytek času musí zařízení chladnout). Zatěžovatel např. 60 % – 100 A tedy znamená, že můžete 6 minut pracovat a 4 minuty je třeba nechat přístroj chladnout.
Pokud chcete zjistit optimální hodnotu pro vaše potřeby, vycházejte z obvykle používaného průměru elektrody a vynásobte toto číslo 40x. Výsledkem bude potřebný proud při zatěžovateli alespoň 60 % – např. 3,2 x 40 = 128 (tedy cca 130 A/60 %).
Maximální proud
Tato hodnota je obvykle uváděna (např. 10-150 A), při výběru však nehraje prakticky žádnou roli a neměli byste se jí nechat svést. Mnohem důležitější jsou výše uvedené hodnoty zatížitelnosti.
Příkon
Ani příkon není u invertorů příliš důležitý. Většinou se pohybuje v rozmezí cca 3000 až 6000 W u domácích a poloprofesionálních invertorů. U ryze profesionálních modelů to může být i kolem 10 000 W. Cena těchto profi zařízení se pohybuje i v řádech desítek tisíc korun.
Funkce
A na závěr ještě několik funkcí, se kterými se setkáte nejčastěji.
-
• Anti-stick – Omezení svářecího proudu při zkratu.
• Hot Start – Snadné a přesné zapálení oblouku.
• Soft Start – Pozvolný náběh proudu.
• Arc Force – Regulace proudu podle vzdálenosti od materiálu.