Dílna

Nejlepší detektory kabelů ve zdi: TOP 5 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší detektory kabelů ve zdi
Chystáte se na rekonstrukci domu či bytu nebo jakékoli jiné stavby? Takové akce se obvykle neobejdou bez invazivních zásahů do zdiva například v podobě vrtání. Ve zdi se však mohou skrývat vedení, dráty i nosné konstrukce a další prvky, které není radno narušit, pokud si nechcete k plánované rekonstrukci přičíst navíc spoustu práce i nákladů. Převrtání vedení ve zdi může být slušná nepříjemnost, ale není potřeba mít rentgenový zrak jako Superman, abyste mohli bezpečně pracovat. Tuto super-schopnost nahradí poměrně jednoduchá pomůcka. V dnešním článku se podíváme právě na to, jak vybrat nejlepší detektor kabelů ve zdi.

Detektory kabelů vám mohou velmi dobře posloužit, pokud se chystáte pracovat v objektu, který dobře neznáte. Může to být nově zakoupený dům, byt či chata. Starší zděděná nemovitost. Zkrátka jakýkoli objekt, v jehož zdech se mohou skrývat různá překvapení na neznámých místech. Detektory kabelů mohou mít různé podoby, výkonnost a funkce. Lze pořídit dostupnější hobby modely, které vystačí, pokud tu a tam potřebujete do něčeho „vrtnout“. Existují i nadupané profi modely, které ocení spíše řemeslníci nebo nároční uživatelé, kteří detektor využijí intenzivněji. Přestože kvalitní detektory kabelů nejsou zrovna za hubičku, ušetřit vám mohou mnohem více peněz. Pro opravdu jednorázové použití pak stojí za úvahu zapůjčení detektoru z některé z mnoha půjčoven stavebních pomůcek a nářadí.

Pokud chcete detektor vlastnit, stojí za to vybírat pečlivě a zvážit důležité parametry. S tím vám pomůže náš dnešní průvodce. Další cennou pomoc mohou poskytnout recenze detektorů kabelů, ať už uživatelské, nebo odbornější – v podobě detailních testů.

Nejlepší detektory kabelů na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Bosch GMS 120 Professional
Nejprodávanější detektor kabelů ve zdi
✔️ Zvládne lokalizovat železné i neželezné kovy, nosné dřevěné konstrukce nebo vedení pod napětím – do hloubky 12 cm
✔️ Disponuje zvýšenou odolností proti prachu a stříkající vodě
✔️ Automatická kalibrace
📌 od 2200 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Bosch UniversalDetect
Alternativa
✔️ Detekovatelné materiály – kov, kabely pod proudem a dřevěné spodní konstrukce
✔️ Automatická kalibrace
✔️ Intuitivní obsluha, kvalitní provedení
📌 od 1950 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Multidetektor M0501
Cena/Výkon
✔️ Určen k detekci elektrického vedení, kovových a dřevěných objektů
✔️ Disponuje optickou a akustickou signalizací
✔️ Je vhodný pro domácí použití
📌 od 620 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
#4EXTOL 8831321
✔️ Detekovatelné materiály – železné a neželezné kovy, měděné vodiče pod napětím, dřevo
✔️ Akustická a světelná signalizace
✔️ Funkce elektronické vodováhy s grafickým zobrazení na displeji
📌 od 1700 Kč
⭐ 91 % Číst recenze
#5PARKSIDE PMML 5 A2
✔️ Detekovatelné materiály – dřevo, elektrické vedení a kov
✔️ Přehledný, podsvícený LCD displej
✔️ Pracovní paměť pro sčítání délek, ploch a objemů + vodováha
📌 od 700 Kč
⭐ 86 % Číst recenze

Jak vybrat detektor kabelů ve zdi

Co je důležité při výběru detektoru kabelů ve zdi? Především se zaměřte na to, jaké materiály je schopný detekovat, do jaké hloubky a s jakou přesností. Roli hraje i „uživatelské rozhraní“ – tedy způsob signalizace, přítomnost displeje apod. Zajisté stojí za to věnovat pozornost i kvalitě zpracování, ceně či značce.

Co umí detektor kabelů a jak ho využít?

Detektory kabelů mají za úkol odhalit, co se skrývá ve zdech. Oproti klasickým detektorům kovů jsou pro tyto účely praktičtější, mají velikost cca mobilního telefonu a dobře se s nimi manipuluje ve výškách. Navíc poskytují lepší informace a nabídnou pro dané účely vyšší rozlišení. Nejdůležitější je však schopnost odhalit mnohem pestřejší škálu materiálů a prvků, včetně neželezných kovů i nekovových předmětů.

Detektory obvykle pracují tak, že vysílají vysokofrekvenční zvukový signál, ten se vrací do indukčního přijímače. Procesor pak dokáže signály zpracovat a převést na uživatelsky smysluplné a užitečné informace o tom, co se nachází pod omítkou. Jednotlivé modely detektorů se liší spektrem toho, jaké materiály či prvky jsou schopné odhalit. Dále tím, do jaké maximální hloubky „vidí“, citlivostí i dalšími funkcemi a parametry.

Co dokáže detektor odhalit?

Detektory umí typicky odhalit železné kovy jako klasické detektory kovů. Často však odhalí i neželezné kovy, jako je třeba měď. To je velmi důležité při kontrole elektrického vedení, ale i různých trubek a potrubí. Některé detektory odhalí dokonce i plast nebo dřevo. Detektory zvládají odhalovat i vedení pod proudem.

Kdy se tedy detektor hodí? Zejména ve starších a nezdokumentovaných nebo často přestavovaných stavbách, kde hrozí, že například elektrické vedení nebude vedené předpisově a „transparentně“, ale takříkajíc všelijak. Zásah do vedení může být drahý, ale i nebezpečný.

Detektor lze však použít i pro odhalení kovových nebo plastových trubek a potrubí, např. plynových, vodovodních apod. Odhalit s nimi lze i nosné trámy a konstrukce ze dřeva nebo kovu. I to se může při rekonstrukcích a přestavbách velmi hodit. Zkrátka dobře vybavený, kvalitní detektor můžete využít na mnoho způsobů. Dokonce i při úplně obyčejném navrtávání děr na police nebo při jiných banálních úkonech.

Neznamená to však, že byste si bez detektoru nemohli doma ani pověsit obrázek. V moderních a udržovaných bytech a domech a při drobných zásazích je možné předpokládat, že elektrické rozvody jsou vedeny ve svislých a vodorovných osách a orientovat se podle zásuvek atd. Detektor se však může přesto hodit při náročnějších nebo citlivějších pracích, kdy je nutné vrtat či zasahovat do zdiva v blízkosti rozvodů či potrubí.

kabely a zásuvky ve zdi

Výběr dle spektra detekovaných materiálů a prvků

Asi první vás bude zajímat, co vlastně detektor umí odhalit. Modely, které zvládají odhalit více druhů materiálů, jsou označovány jako univerzální detektory nebo „multidetektory“. Pro odhalení el. prvků a rozvodů je vhodné, aby detektor uměl rozpoznat nejen železné kovy, ale i neželezné kovy, jako je měď, u starých domů pak mohou být rozvody ještě z hliníku.

Pokud chcete odhalit některé konstrukční prvky nebo trubky. Můžete sáhnout po detektoru, který zvládá i dřevo a plasty. Velmi užitečná je funkce detekce vedení pod napětím.

V současnosti velká část přístrojů nabízí detekci železných i neželezných kovů a poměrně standardní je i detekce vedení pod napětím. Naopak detekci dřevěných či plastových materiálů už lze považovat za spíše nadstandardní funkci.

Detektory dle hloubky detekce

Velmi důležité je, do jaké hloubky se detektor dokáže podívat. Zde je nutné vzít v potaz, že detektor dokáže každý druh materiálu odhalit do jiné hloubky. Proto výrobci uvádějí zvlášť hodnoty pro každý jednotlivý materiál.

Největší hloubky detekce dosahují detektory při hledání železných kovů a oceli. Kvalitní přístroje proniknou až do hloubky kolem 12 cm nebo i více. Za solidní standard lze považovat i 10 cm – zejména u modelů do cca 2 000 Kč. Měď a neželezné kovy jsou přístroje obvykle schopny detekovat do hloubky 8 cm. Jde o velmi dobrou hodnotu. Vedení pod napětím zvládají kvalitní detektory určit do hloubky až cca 5 cm a nakonec dřevěné nosné konstrukce nejčastěji do hloubky kolem 3-4 cm, dostupnější modely do cca 2 cm.

Přesnost detekce

Přesnost je značena pomocí odchylky v mm. Jde o velmi důležitý parametr, který samozřejmě udává, s jakou přesností a citlivostí je zařízení schopné detekovat dané materiály a prvky. Odchylka závisí i na správném způsobu použití, podkladu, kalibraci a dalších faktorech. Například není-li podklad zcela suchý nebo je velmi rozpálený (mimo rozsah pracovních teplot přístroje), může být odchylka významnější. Tak jako tak je vhodné počítat s jistou rezervou a do zdi zasahovat s určitým rozumným odstupem od detekovaných prvků.

Kalibrace detektorů

Aby přístroj pracoval správně a odchylka měření byla co nejnižší, je potřeba přístroj před prací kalibrovat. Dražší, kvalitní přístroje obvykle disponují velmi praktickou funkcí automatické kalibrace, která je opravdu snadná a rychlá. Pro hobby uživatele a laiky to bude značné usnadnění, pro profesionály úspora času. Manuální kalibrace je zdlouhavější, při občasném použití však může být přístroj pouze s touto možností dostačující volbou.

Uživatelské rozhraní

Detektor musí nějakým způsobem předávat srozumitelné informace o tom, co pod zdí našel. Signalizace může být akustická či vizuální nebo kombinací obojího. Levné, základní hobby přístroje nabízejí jen jednoduchou indikaci v podobě zvukového nebo světelného signálu. Dozvíte se tedy, že je něco ve zdi, ale nevíte přesně kde, jak hluboko nebo o co konkrétně jde.

Kvalitnější a profi přístroje poskytnou mnohem více informací. Disponují displejem, na kterém se již zobrazuje přesná poloha, hloubka i typ nálezu. Respektive obvykle se volí konkrétní režim. Například pokud zvolíte režim hledání vedení pod napětím, přístroj nebude na železné, neželezné či dřevěné prvky reagovat. Některé přístroje zobrazí i to, zda je detekovaný materiál magnetický, či nikoli.

Funkce a příslušenství

Zejména kvalitnější a profi přístroje mohou nabídnout různé funkce a vybavení. Od barevného a podsvíceného displeje či pojezdů pro ochranu zdiva a lepší manipulaci přes pouzdro a ergonomické, pogumované úchopové zóny až po různé pokročilé detekční i jiné funkce a možnosti nastavení.

Některé přístroje například mohou zastat funkci digitální vodováhy, nabízejí funkci „zoom“ pro maximálně přesné zaměření prvku pod zdivem, umí měřit délku kabelů nebo disponují přídavnými vysílači pro kontrolu rozsáhlejších instalací.

Rozměry a hmotnost

Ve srovnání v klasickými detektory kovů pro „hledání pokladů“ jsou detektory kabelů drobná ruční zařízení, s nimiž se velmi dobře manipuluje. Sednou do ruky, na délku většinou nemají více než cca 15 nebo 20 cm. Hmotnost se počítá na spíše nižší stovky gramů, takže se nijak zvlášť nepronesou ani při delším používání. Často jsou dodávány s šikovným pouzdrem pro snadné přenášení a ochranu přístroje před poškozením.

Napájení

Detektory kabelů ve zdi obvykle fungují na článkové baterie. Často se používá jeden velký 9V článek (typ 6F22). Ne vždy je součástí balení, ale obvykle dokáže přístroj napájet poměrně dlouho. Modely s moderními dobíjecími akumulátory, které by bylo možné nabíjet např. přes USB, se bohužel zatím příliš nevyskytují. Výhodou článků je možnost okamžité výměny a pokračování v práci.

Odolnost

Detektory by měly být kvalitně zpracovány z odolných plastů. Odolnost se pozná i na hmotnosti. Dále by měly disponovat ochranou proti vodě a zejména prachu, aby s nimi bylo možné pracovat v nepříznivém prostředí, které na stavbách a při rekonstrukcích často panuje. Kvalitní modely poskytují poměrně vysoké krytí, např. IP54 – což značí ochranu i před větším množstvím prachu a proti vodě stříkající ze všech úhlů.

Ceny detektorů kabelů

Kolik si připravit, pokud si chcete pořídit vlastní kvalitní detektor kabelů ve zdi? Záleží na vašich nárocích, nicméně počítejte s tím, že lépe vybavené a citlivější přístroje přece jen nějakou tu tisícovku stojí.

✅ Detektory kabelů ve zdi do 1000 Kč

V této relaci najdete především jednodušší hobby přístroje se základní signalizací (bez displeje), s nižší přesností a rozlišením a většinou menší paletou detekovaných materiálů. Vhodné pro příležitostné použití. Ceny začínají kolem 500 Kč.

✅ Detektory kabelů ve zdi do 2500 Kč

V této cenové kategorii už najdete velmi slušný výběr i pokročilejších modelů detektorů, které zvládnou odhalit i neželezné kovy, dřevo, vedení pod napětím nebo i plast, a to se slušnou přesností. Vhodné i pro intenzivnější nebo řemeslnické použití.

✅ Detektory kabelů ve zdi nad 2500 Kč

Detektory pro profesionální použití s vynikající přesností a dosahem i podrobnými informacemi a řadou funkcí. Vhodné pro obory, které detektor využijí intenzivně.

Nejlepší značky detektorů kabelů

Kteří výrobci detektorů kabelů nabízejí nejvyšší přesnost, dosah či nejlepší poměr ceny a kvality? Zde je několik vybraných zástupců.

  • Emos – Značka nabízí velmi dostupné multidetektory vhodné pro hobby a méně náročné použití. Solidní poměr ceny a kvality.
  • Bosch – Jednoduché a základní, ale i špičkové a profesionální modely. Vysoká kvalita.
  • Einhell – Kvalitní detektory za přiměřenou cenu vhodné spíše pro méně náročné použití.
ProduktInfoHodnocení
#1Bosch GMS 120 Professional
Nejprodávanější detektor kabelů ve zdi
✔️ Zvládne lokalizovat železné i neželezné kovy, nosné dřevěné konstrukce nebo vedení pod napětím – do hloubky 12 cm
✔️ Disponuje zvýšenou odolností proti prachu a stříkající vodě
✔️ Automatická kalibrace
📌 od 2200 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Bosch UniversalDetect
Alternativa
✔️ Detekovatelné materiály – kov, kabely pod proudem a dřevěné spodní konstrukce
✔️ Automatická kalibrace
✔️ Intuitivní obsluha, kvalitní provedení
📌 od 1950 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Multidetektor M0501
Cena/Výkon
✔️ Určen k detekci elektrického vedení, kovových a dřevěných objektů
✔️ Disponuje optickou a akustickou signalizací
✔️ Je vhodný pro domácí použití
📌 od 620 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
#4EXTOL 8831321
✔️ Detekovatelné materiály – železné a neželezné kovy, měděné vodiče pod napětím, dřevo
✔️ Akustická a světelná signalizace
✔️ Funkce elektronické vodováhy s grafickým zobrazení na displeji
📌 od 1700 Kč
⭐ 91 % Číst recenze
#5PARKSIDE PMML 5 A2
✔️ Detekovatelné materiály – dřevo, elektrické vedení a kov
✔️ Přehledný, podsvícený LCD displej
✔️ Pracovní paměť pro sčítání délek, ploch a objemů + vodováha
📌 od 700 Kč
⭐ 86 % Číst recenze
0 Sdílení