Sníte o poctivých domácích uzených lahůdkách a hledáte co nejlepší udírnu? V dnešním článku si tato zařízení pořádně proklepneme. Věnovat se budeme především prodávaným udírnám a představíme vám všechny důležité možnosti a varianty. Samozřejmě nebude chybět ani návod, ve kterém se dozvíte, na které vlastnosti a parametry se při výběru zaměřit. Ve zkratce si povíme i něco o samotném uzení.
Informace a tipy, které najdete v našem článku, by vám měli pomoci v rozhodování a dobrém nákupu. Volba správné a kvalitní udírny, která bude korespondovat s vašimi potřebami a možnostmi, je základním stavebním kamenem úspěšného uzení mas, ryb, klobás nebo jakýchkoli jiných pochoutek. A protože je domácí udírna přece jen určitou investicí, není rozumné se ukvapovat nebo se nechat zlákat reklamními triky, slevami a jinými vějičkami.
V našem průvodci se na celou tématiku podíváme velmi obšírně, ale spíše z obecného hlediska. Poskytneme vám potřebné „know-how“. O konkrétních modelech udíren a jejich vlastnostech či nedostatcích se ale více dozvíte z jiných zdrojů. Neváhejte využívat například uživatelské recenze domácích udíren na internetu anebo i odborné testy, ve kterých obvykle najdete velmi podrobné zhodnocení konkrétních modelů.
Omamná vůně uzeného masa a klobásek. Kdo by si tuhle slast nechtěl dopřát na vlastní zahradě nebo třeba na terase? Pokud jste odhodláni udělat krok k realizaci této lákavé představy, čeká vás náročný výběr udírny.
My vám poradíme, jak se při výběru orientovat podle typu, velikosti, materiálu a dalších zásadních faktorů. Zároveň prozradíme něco o tom, jak udírnu správně používat a jaké výsledky od ní lze očekávat. Pro inspiraci se zmíníme i o několika oblíbených výrobcích a taky poskytneme krátký přehled cenových relací.
Vlastnoručně postavená vs. zakoupená udírna
Spousta lidí si udírnu postaví svépomocí coby nástavbu k venkovnímu krbu. Toto řešení je tradiční a může vyjít levněji. Ale má samozřejmě i řadu úskalí, kvůli kterým lze o zakoupení udírny přinejmenším uvažovat.
Stavba udírny vyžaduje určité kutilské dovednosti, náčiní, materiál a taky úsilí a čas. A protože se pravdivě říká, že čas jsou peníze, pro člověka, který nebude tuto činnost považovat za zábavu či hobby, by dost možná šlo o utopené prostředky.
Domácí udírna taky nemusí být ekonomicky tak výhodná a podávat tak efektivní výkony jako zakoupený kvalitní výrobek. Můžete spotřebovat více dřeva a uzení může trvat déle. Na druhou stranu si ji lze zhotovit podle vlastních představ a jistě budete mít z jejího používání příjemný pocit.
Důležité otázky při výběru udírny
Při výběru udírny se zaměřte na to, kde ji budete chtít používat, jak intenzivně a kolik masa nebo jiných surovin budete chtít udit. To jsou hlavní otázky, na které je třeba znát odpověď dřív, než vůbec začnete procházet nabídky různých obchodů a výrobců.
Možnosti použití udírny
Kupované udírny nejsou zdaleka omezeny jen na prostorné zahrady s vlastním krbem apod. Lze sehnat udírny velmi praktické a kompaktní, které lze použít i v menších prostorách, např. na terasách, v altánech, pergolách apod. Udírnu lze ale pořídit dokonce i do bytu – resp. například na balkón.
V takovém případě půjde o malou udírnu, která jako zdroj tepla využívá vlastní topnou spirálu, jelikož v bytových domech pochopitelně není možné topit dřevem.
Suroviny do udírny
Naprosto tradiční záležitostí je uzení mas, klobásek a ryb – oblíbená jsou u nás vepřová masa, ale i kuřecí, z ryb pak např. pstruzi, výborný je ale losos. Na uzení jsou vhodnější tučnější ryby. Udit ale můžete i např. různé druhy zeleniny, brambory, houby, sýry a další. Receptů najdete habaděj, a když už udírnu máte, byla by škoda ji pořádně nevyužít.
Pevné vs. přenosné udírny
Základní dělení udíren rozlišuje pevné a přenosné udírny. Každé provedení má své výhody i nevýhody a hodí se pro jiný způsob použití. Které řešení bude to pravé pro vás?
Pevné udírny
Jde zpravidla o rozměrné modely, které se používají na zahradách a zahrádkách restaurací, v altánech apod. Tyto udírny jsou často multifunkční, umožňují uzení na roštech i svisle, mohou disponovat grilem apod. Pojmou taky větší množství surovin.
U spíše menších modelů to může být okolo 10 kg, větší modely ale zvládnou naráz udit i 20, 30 nebo i více kg surovin. Topit je možné dřevem, ale zařízení může mít i vlastní topnou spirálu.
Pevné provedení je výhodné pro skutečné nadšence do uzení. Pro zařízení je třeba vyhradit stálý prostor a pořizovací cena je vyšší. Odmění se vám ale výkonem a kapacitou.
Přenosná udírna
Chcete si sem tam něco vyudit jen tak pro radost a nemáte prostor pro stálou, rozměrnou udírnu? Pak vás možná budou zajímat spíš přenosné modely. Existuje jich velké množství druhů. Může jít i o speciální rybářské modely a velmi kompaktní stolní zařízení. Populární jsou i teleskopické varianty, které lze používat například v bytě na balkónech apod.
Přenosné udírny obvykle nepojmou více než 5 kg surovin. Často jsou taky určeny spíš pro douzování už upravených surovin a masných výrobků. Nenabízejí tedy tak plnohodnotné řešení jako pevné udírny, ačkoli mohou být dobře vybavené.
Typy udíren
Je na čase podívat se na jednotlivé druhy udíren. Pokusíme se přehledně shrnout možnosti a vlastnosti alespoň základních typů. Patří sem:
Elektrické udírny
Moderní a oblíbené řešení, jehož výhodou je především velmi jednoduchá obsluha. Základním zdrojem tepla je u takového zařízení topná spirála, kterou lze použít v kombinaci například s pilinami nebo dřevnou drtí, které zajistí vznik kouře. Uzení lze přesně regulovat, což je další stěžejní výhoda. Můžete tudíž postupovat velmi přesně podle receptu. Uzení může být zároveň poměrně rychlé, efektivní a ekonomické.
Digitální udírna
Jde de facto o vyšší verzi elektrické udírny. Celý proces je automatizovaný a plně kontrolovatelný a ovladatelný přes digitální rozhraní s displejem. Do těchto zařízení lze pořídit i brikety s různými „příchutěmi“, které zajistí autentické kouřové aroma.
Udírna s grilem
Princip a výhody jsou celkem jasné. Tato možnost kombinuje grilovací a udící část. Během jediného zatopení je tedy možné využít obě tepelné úpravy zároveň a šetřit tak palivo. Tyto udírny jsou klasickým řešením, využívají jako palivo dřevo.
Multifunkční udírny
V těchto udírnách lze připravovat široké spektrum surovin, a navíc mohou kombinovat více druhů topných zdrojů – topit lze dřevem, pilinami či briketami, ale i pomocí topné spirály. Praktické zařízení, jehož možnosti jistě oceníte.
Udírny s izolací
Většina udíren je sezónní záležitostí. Když okolní teplota klesne pod cca 5°C, jejich používání už není vhodné. Izolované udírny lze naproti tomu používat ve venkovních podmínkách celoročně.
Video
Materiálové zpracování
Udírny mohou být zpracovány ze dřeva a oblíbené jsou i zděné varianty. Jde ale vesměs o domácí, vlastnoručně (nebo na zakázku) postavené udírny. Běžně prodávané udírny používají obvykle jiné materiály (ačkoli se dřevem se lze setkat) – a to pozinkovaný kov nebo nerezovou ocel. Výhody i nevýhody jsou celkem nasnadě…
Nerezové provedení je dražší, ale má lepší vlastnosti, větší odolnost a delší životnost a taky je mnohem méně náročné na údržbu. Zinkované udírny jsou cenově dostupnější, mívají taky nižší hmotnost. U pozinkovaných modelů je taky třeba provést první uzení naprázdno, kvůli odstranění povrchového olejnatého filmu.
Zdroj tepla
U klasických udíren se používá dřevo. Vhodné je zejména dřevo z tvrdých listnáčů, jako je dub nebo buk, potažmo i habr, jasan nebo třeba jilm a některé další. Nevhodné jsou jehličnaté dřeviny kvůli vyššímu obsahu pryskyřice.
V kombinace se dřevem je pak používána taky dřevěná drť nebo dřevěné piliny. Ty slouží k vytvoření kouře. Moderní udírny pak častěji využívají jako topný zdroj elektřinu a topné spirály. U takového uzení lze přesně regulovat teplotu.
Jak udit v domácí udírně
Uzení je přesná a náročná disciplína, a proto vám nabídneme spíš obecné shrnutí základních principů než přesný návod. K tomu, abyste věděli, do čeho jdete, by vám to ale mělo postačit. Základním činitelem uzení je kouř a taky teplo. V zásadě pak rozdělujeme tři způsoby uzení. Které to jsou a jak zhruba probíhají?
Uzení studeným kouřem
Ideální pro precizní konzervaci a získání dlouhé doby trvanlivosti. Typické u trvanlivých salámů, některých klobás apod. Uzení sestává z několika procesů.
Prvním je tzv. rozvlažení v teplé vodě (cca 30°C)
Následuje osušení okapáním
Poté je maso zavěšeno do udírny rozehřáté na cca 40°C, zatím bez použití pilin
Nakonec jsou přisypány vlhké piliny, dojde ke snížení teploty na cca 20°C a maso se udí až 3 dny.
Uzení teplým kouřem
Oblíbený postup u různých mas, slanin i při přeuzování některých výrobků. Maso se rozvlaží v teplé vodě (70°C), posléze se udí při teplotě do 60°C. Potřeba je hustý kouř, který získáte přisypáním mokrých pilin z tvrdého dřeva. Udí se cca 4 až 24 hodin. V případě masa následuje „vypalování“, kdy se teplota na krátký časový úsek (max. 1 hod.) zvýší na 70° až 80°C. Používá se tentokrát jasný plamen, po jehož uhašení se maso nechá dojít.
Uzení horkým kouřem
Rychlé uzení vhodné pro různá masa (ne pro uzeniny). Doba uzení je pouze 1-4 hodiny, výsledek je vhodný spíše pro okamžitou konzumaci, chuťový zážitek není tak intenzivní. Po rozvlažení (90°C) následuje sušení v udírně při 60°C. Po osušení zvedněte postupně teplotu na 90-100°C a palte mokré piliny. Na závěr přichází vypalování při 120 až 150°C.
Kolik stojí kvalitní domácí udírna? Máme pro vás opět přehled tří základních cenových skupin.
Udírny do 3000 Kč
Levnější udírny seženete i za tuto cenu a nemusí jít o nekvalitní kousky. Nezřídka mohou být i nerezové a se slušnou kapacitou (10 a více kg). Výběr je velmi rozmanitý a taky poměrně obsáhlý. Pokud nemáte příliš vysoké nároky, nejspíš najdete zajímavý kousek.
Udírny do 8000 Kč
V této kategorii najdete nejen velmi dobrý výběr, ale taky většinu nejprodávanějších domácích udíren. Jde o zlatou střední cestu a při troše hledání a obezřetnosti určitě narazíte na model, který bude odpovídat vašim nárokům.
Udírny nad 8000 Kč
V této kategorii už se jedná o modely pro náročné až profesionální použití. Výběr je velmi dobrý.
Nejlepší značky udíren
Kteří výrobci nabízejí skutečně špičkové udírny, na které se můžete spolehnout, a kteří alespoň dodržují poctivý poměr ceny a kvality?
Kaiser – Tato značka nabízí skvělé udírny, převážně nerezové a přenosné, ve kterých lze udit na roštu i zavěšením. Jde vesměs o elektrické a univerzální modely s jednoduchým použitím. Výborné hodnocení v testech udíren. Zde si můžete zobrazit kompletní nabídku produktů.
Bradley – Vynikající a velmi stylové udírny pro náročné, které poznáte na první pohled. Špičkové vybavení, design i vlastnosti – ale taky vyšší ceny. Nabídka udíren této značky ZDE.
Borniack – Vynikající nerezové udírny, ale především k profesionálnímu použití.
Klarstein – Menší výběr, ale velká rozmanitost. Udírny jsou spíš dražší, ale stojí za pozornost.
Nejčastější otázky nakupujících (FAQ)
Z jakých částí se skládá udírna?
Klasická domácí udírna sestává ze čtyř základních prvků.
Ohniště – Umístěné níže než skříň a taky menší. Součástí je rošt a popelník. Ohniště může být vestavěné nebo i oddělené.
Skříň – Část, do které se vkládají samotné suroviny. Součástí je mříž, která zajistí rovnoměrnou distribuci kouře.
Kouřovod a komín
Důležitou součástí udírny je pak taky teploměr. Může být například digitální (bezdrátový) nebo bimetalový s analogickým číselníkem. Používá se i vpichový teploměr pro kontrolu teploty uvnitř masa.
Jaká masa jsou na uzení nejlepší?
Udit lze skoro jakoukoli surovinu a maso. Oblíbená je u nás např. vepřová kýta nebo krkovice či bůček. Z telecího je oblíbená kýta, stejně tak z jehněčího a zvěřiny nebo hovězího, které se ale používá poměrně málo.
Nejprodávanější udírny na trhu
Nejprodávanější udírny na trhu podle portálu Heureka.cz
Lucia je součástí Rankito.cz, kde pro vás připravujeme recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů v různých kategoriích, pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházíme zahraniční testy, čteme recenze zákazníků a oslovujeme odborníky v oboru, abychom vás inspirovali při vašich nákupech tím nejlepším výběrem. Taková je redakce Rankito.cz