Hledáte nejlepší štěpkovač nebo drtič na zpracování dřevního odpadu? Potom jste na správném místě. Najdete zde totiž žebříček šesti nejzajímavějších modelů, které jsou v současnosti k dostání. Při výběru jednotlivých produktů jsme se zaměřili na co nejvýhodnější poměr ceny a výkonu, ale zařadili jsme stroje z různých cenových relací. Svého favorita tedy můžete najít, ať už je pro vás zásadní špičková kvalita a maximální výkon a výbava, nebo hledáte spíše úsporný a dostupný přístroj.
V naší recenzi na drtiče větví a štěpkovače jsme se soustředili na nejdůležitější parametry těchto zahradních pomůcek, jako je příkon, maximální průměr větví, hmotnost a podobně. Pokud se v jednotlivých faktorech a možnostech příliš nevyznáte, může vám pomoci průvodce pořízením, jenž najdete na konci testu. Zde se taky dozvíte, jaký je rozdíl mezi štěpkovačem a drtičem a podle čeho se rozhodnout pro tu správnou variantu. Ačkoli jsou tyto nástroje často zahrnovány do jediné kategorie, fungují na odlišném principu a správná volba je velmi důležitá, protože každý stroj se hodí pro jiné způsoby použití a poskytne odlišné výsledky.
Nejlepší štěpkovače a drtiče na trhu
Produkt | Hodnocení | Cena (od) | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Bosch AXT 25 TC ![]() | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | 10879 Kč | Číst recenze |
#2 | Riwall PRO RES 2844 B ![]() | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | 5140 Kč | Číst recenze |
#3 | Fieldmann FZD 5015-E ![]() | [usr 4.8 text="true" tooltip="true"] | 3949 Kč | Číst recenze |
#4 | Hecht 6284 XL ![]() | [usr 4.7 text="true" tooltip="true"] | 3990 Kč | Číst recenze |
#5 | Alko EASY CRUSH LH 2800 | [usr 4.6 text="true" tooltip="true"] | 6230 Kč | Číst recenze |
#6 | RYOBI RSH 2845T ![]() | [usr 4.5 text="true" tooltip="true"] | 6999 Kč | Číst recenze |
Obsah článku
Recenze TOP 6 zahradních štěpkovačů a drtičů
#1 Bosch AXT 25 TC (od 10879 Kč)
Bosch AXT 25 TC je vysoce kvalitní a taky výkonný zahradní drtič s velmi všestranným použitím. Jde o výrobek renomované německé firmy Bosch, a přestože se jedná o spíše dražší kousek, patří k nejprodávanějším u nás. K jeho oblibě možná přispívá specifická konstrukce. Nejde o čistokrevný drtič, ale o určité hybridní provedení, které spojuje výhody drtiče i štěpkovače.
Bosch AXT 25 TC využívá speciální válcový systém a turbínové nože a jeho chod je tichý a bez vibrací jako v případě štěpkovače – a přitom zvládá podrtit odpad na jemné kusy jako standardní drtič. Příkon zařízení je solidních 2500 W. Není to sice extra moc, ale stroj funguje velmi dobře a efektivně a poradí si i s větvemi o průměru až 45 mm. Průchodnost zařízení (tedy kolik materiálu můžete zpracovat) je až 230 kg za hodinu.
Stroj disponuje samo-vtahováním větví a na velmi dobré úrovni je bezpečnostní vybavení. Zařízení pracuje pouze s nasazeným záchytným boxem a řezací ústrojí je odstíněné. K výbavě patří sběrný koš o kapacitě 53 l a potěší i odnímatelný plnicí trychtýř.
Bosch AXT 25 TC osloví především univerzálností použití, ale i kvalitou zpracování, dobrým výkonem, bezpečností, tichým chodem a možností drtit i silnější větve. Nevýhod není mnoho, ale pár se jich taky najde. Je to například poněkud vyšší cena a taky větší hmotnost, která přesahuje 30 kg. Vyšší mohou být i náklady na údržbu nožů. Celkově jde ale o velmi zajímavý model, který vás svými výsledky jistě nezklame.
Co potěší
- Jeden z nejprodávanějších štěpkovačů u nás
- Vítěz celé řady testů (např. Stiftung Warentest – 2011, heimwerker.de – 2011, Heimwerker Praxis – 2015)
- Kombinace štěpkovače a drtiče
- Tichý chod
- Efektivní práce
Co zamrzí
- Vyšší cena a hmotnost
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 10879 Kč
Koupit v obchodě#2 Riwall PRO RES 2844 B (od 5140 Kč)
Česká značka zahradní techniky Riwall se u nás těší velké oblibě, jelikož za rozumné ceny můžete získat kvalitní, výkonné a dobře řemeslně zpracované nástroje. To beze zbytku platí i pro štěpkovač Riwall PRO RES 2844 B, který vás svými parametry jistě osloví. Za cenu okolo 5 tisíc korun získáte zařízení s výkonem 2800 W, které si poradí i s větvemi o silném průměru až 44 mm.
Tento model využívá válcové ústrojí, které zajišťuje tichý chod a tvorbu štěpek vhodných například pro topení, případně i pro mulčování. Stroj dokáže pracovat rychlostí až 60 otáček za minutu a štěpky padají do sběrné nádoby o vysokém objemu 60 l. Samotný přístroj přitom váží poměrně solidních 27 kg.
Riwall PRO RES 2844 B využívá samo-vtahování a disponuje motorovou brzdou a ochranou proti přetížení. Velmi praktická je funkce zpětného chodu, kterou můžete využít v případě, že se větev ve válci vzpříčí. Vzdálenost válce od opěrné stěny lze navíc velmi snadno nastavit. Práce s tímto zařízením je velmi rychlá, tichá a taky pohodlná – dřevního odpadu se zbavíte takřka bez námahy. Potřeba údržby je navíc minimální.
Co potěší
- Tichý a výkonný štěpkovač
- Velká odpadní nádoba
- Zpětný chod
- Průměr větví až 44 mm
Co zamrzí
- Poměrně rozměrné štěpky
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 5140 Kč
Koupit v obchodě#3 Fieldmann FZD 5015-E (od 3949 Kč)
Fieldmann FZD 5015-E je válcový štěpkovač za opravdu velmi rozumnou cenu. I to je možná důvod jeho mimořádné obliby. Jde ostatně o vítěze ankety „Produkt roku 2017“ pořádané portálem Heureka.cz a stále se drží na špici prodejnosti. Stoj je opatřen elektromotorem o velmi slušném výkonu 2800 W a válcovým ústrojím se samo-vtahovací funkcí. Nechybí ani užitečná funkce zpětného chodu pro uvolnění zaseklé větve.
Model Fieldmann FZD 5015-E si poradí s větvemi o průměru až 44 mm a štěpky jsou shromažďovány do 60 l nádoby. Přístroj sám přitom váží pouze 19 kg. Samozřejmostí je taky ochrana proti přetížení. Práce samotná je velmi tichá a poměrně rychlá a pohodlná. Co se týče poměru ceny a výkonu, je štěpkovač Fieldmann FZD 5015-E na velmi dobré úrovni – snad jenom materiálové zpracování je trochu levnější, což je ovšem vzhledem ke kategorii pochopitelné. Pro běžnou práci tento přístroj poslouží velmi dobře a určitě nebudete nákupu litovat.
Co potěší
- Výkonný a velmi oblíbený štěpkovač
- Nízká hmotnost
- Větve až 44 mm
Co zamrzí
- Levnější řemeslné zpracování
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 3949 Kč
Koupit v obchodě#4 Hecht 6284 XL (od 3990 Kč)
Čtvrté místo našeho testu drtičů a štěpkovačů obsadil další cenově velmi dostupný model, tentokrát od značky Hecht. V tomto případě jde o drtič s nožovou hlavou, která si dokáže poradit i s rozměrnými větvemi o průměru až 45 mm. Výkon motoru je taky velmi dobrý – a to 2800 W. Zařízení je navíc opatřeno 60litrovým košem na nadrcený odpad a jeho celková hmotnost je 25 kg.
Tento elektrický drtič rozseká dřevní odpad na poměrně velmi jemné části, které se hodí především k použití coby mulčovací kůra, ale samozřejmě je můžete také dát do kompostu. Nevýhodou nožové hlavy je na druhou stranu vyšší hluk a vibrace a taky větší nároky na údržbu nožů, které je navíc jednou za čas třeba vyměnit. Pokud však potřebujete klasický drtič, který si poradí i s houževnatějším a čerstvým dřevním odpadem a chcete jemnější drť, pak je Hecht 6284 XL dobrá volba.
Co potěší
- Jemná drť vhodná k mulčování
- Objemný odpadní koš
- Pro větve o průměru až 45 mm
- Solidní výkon motoru
- Výhodná cena
Co zamrzí
- Hlučnější chod, vyšší vibrace
- Vyšší nároky na údržbu nožů
- Levnější materiálové zpracování
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 3990 Kč
Koupit v obchodě#5 Alko EASY CRUSH LH 2800 (od 6230 Kč)
Naše recenze štěpkovačů dospěla k pátému místu, na kterém si představíme model AL-KO Easy Crush LH 2800. Jde o zařízení s válcovým ústrojím – tedy o štěpkovač. Výkon elektromotoru je i tentokrát 2800 W, ale použít můžete větve o něco menším průměru – max. 42 mm – a taky sběrná nádoba je poněkud menší než u předchozích strojů, disponuje objemem 50 l.
Zařízení je opatřeno velmi rozměrným trychtýřem a taky samo-vtahováním, takže práce je poměrně bezpracná a pohodlná. Štěpkovač AL-KO Easy Crush LH 2800 váží celkově 29 kg, což je spíše více. Má sice silný motor a dostatečný výkon, ale z výroby není příliš dobře seřízen a značnou nevýhodou je, že velmi špatně zpracovává tenčí větve, které se nabalují na válec. Právě kvůli těmto nedostatkům si tento model vysloužil až předposlední příčku.
Co potěší
- Dobrý výkon
Co zamrzí
- Menší sběrný koš
- Hůře zpracovává tenčí větve
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.6 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 6230 Kč
Koupit v obchodě#6 RYOBI RSH 2845T (od 6999 Kč)
Poslední místo patří modelu RYOBI RSH 2845T. Jde o štěpkovač s ozubeným bubnem, který je poháněn elektromotorem o výkonu 2800 W a poradí si i se silnějšími větvemi do průměru 45 mm. Maximální rychlost bubnu je až 40 otáček za minutu.
RYOBI RSH 2845T funguje na principu samo-vtahování a práce s ním je proto snadná. Taky hladina hluku je na únosné úrovni, alespoň ve srovnání s nožovými drtiči. Štěpkovač disponuje i funkcí zpětného chodu pro snadnější uvolnění zaseklých větví a samozřejmostí je i sběrný koš na štěpky, který má objem 55 l. Celková hmotnost zařízení je ale vyšší, kolem 30 kg. Další nevýhodou je taky poněkud vyšší cena.
Co potěší
- Solidní výkon
Co zamrzí
- Vyšší hmotnost a cena
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 6999 Kč
Koupit v obchoděJak vybrat štěpkovač / drtič
Recenze je za námi a teď je na řadě slíbený průvodce nákupem. V první řadě se podíváme, jaké jsou rozdíly mezi štěpkovači a drtiči a jaké výhody a nevýhody každá varianta skrývá. Právě rozhodnutí mezi těmito dvěma možnostmi je při výběru v mnoha ohledech nejdůležitější.
Zahradní drtič vs. štěpkovač
Někdy může být problém se při výběru dozvědět, o který z typů jde. Dokonce i výrobci a obchodníci totiž oba pojmy často zaměňují nebo používají jako synonyma. Jedinou jistotou je tedy znát principy, na kterých tato zařízení pracují.
Jak funguje drtič?
Drtiče pro sekání větví využívají rotující nože, které dokážou dosahovat i velmi vysokých otáček. Nůž může být v ústrojí jeden, ale může jich být i více. Větve jsou ale drceny na poměrně jemné částice. Příkon elektromotoru u drtičů by měl být minimálně 2000 W, většinou se ale setkáte s příkonem 2500 nebo 2800 W.
Jak funguje štěpkovač?
V případě štěpkovačů je mechanismus drcení založen na ozubeném válci, který stojí proti opěrné stěně. Vzdálenost je obvykle nastavitelná, a tento systém navíc umožňuje samo-vtahování větví, takže práce je pohodlnější. Rychlost otáček je ale poměrně nízká, obvykle 40-60 otáček za minutu. Příkon bývá obdobný jako u drtičů.
Jak se stroji zacházet a jaké čekat výsledky?
Štěpkovač a drtič tvoří odlišnou „výstupní“ drť – a podle toho se taky liší její využitelnost. To je jeden z hlavních důvodů, proč je rozhodnutí mezi nožovým drtičem a válcovým štěpkovačem tak zásadní. Do obou přístrojů se přitom vkládají větve o průměru obvykle do 40-45 cm (někdy i více). Zatímco drtič si ale spíše poradí s čerstvými a houževnatějšími kusy, v případě štěpkovače je vhodné nechat dřevní odpad nejdříve trochu proschnout.
A výsledek? Z drtiče vychází poměrně jemná drť, která se skvěle hodí zejména pro mulčování, ale lze ji použít například i do základu kompostu anebo jako podestýlku pro zvířata. Naopak štěpky ze štěpkovače jsou výrazně hrubší. Mohou mít od 2 až do 5 cm a nejčastěji se používají pro vytápění. Vysušené štěpky mají malý obsah vody, tvoří minimum popela a tento materiál se dobře skladuje. Štěpky lze použít i k provzdušnění kompostu.
Výhody a nevýhody drtiče
Výhodou této volby je především právě jemnější drť. Nevýhodou je ale vyšší hluk a vibrace při práci. Samotné „krmení“ drtiče bývá taky poněkud náročnější. Další významnou nevýhodou je nutnost údržby – a časem případně i výměny nožů.
Výhody a nevýhody štěpkovače
Štěpkovače pracují při nízkých otáčkách a jejich výhodou jsou menší vibrace a nižší míra hluku. Protože si válec obvykle větve sám natahuje, je práce jednodušší. Dalším pozitivem je spolehlivost a minimální nároky na údržbu. Nevýhodou může být problém se zpracováním čerstvých větví, které stroj někdy jen požvýká, ale neoddělí. Proto je vhodné nechávat odpad před zpracováním vyschnout.
Na co se při výběru zaměřit
Pokud vybíráte drtič nebo štěpkovač, je obvykle parametrů k porovnávání poměrně málo. Tato zařízení jsou si zpravidla dost podobná a liší se především konstrukcí, případně výkonem, maximální velikostí větví, které lze zpracovat, hmotností nebo objemem koše a případně i výbavou.
Co se týče příkonu/výkonu elekromotoru, ten se pohybuje nejčastěji v rozmezí 2000-3000 W. Hmotnost zařízení bývá nejčastěji 25-30 kg. Existují i lehčí varianty, ale zde může být ošizena kvalita zpracování a použitých materiálů.
Součástí přístroje bývá dnes už téměř vždy i sběrný koš – obvyklý obsah je 50-60 l. Pokud jde o maximální průměr větví, ten se pohybuje od cca 38 do 50 mm. Běžně je to ale 44 nebo 45 mm. Funkční výbava bývá minimální a týká se především zpětného chodu u štěpkovačů, který vám umožní snadněji uvolnit zaseklé větve.