Test 6 nejlepších štípaček na dřevo: Recenze & Jak vybrat

Vybrali jsme nejlepší štípačky na dřevo podle recenzí uživatelů a testů renomovaných organizací v různých cenových relacích. Tady je náš výběr.

Nejlepší štípačky dřeva Topení dřevem nelze rozhodně považovat za přežitek z někdejších dob. Naopak, v poslední době se těší vzrůstající oblibě. Vyzdvihováno je hned několik výhod vytápění tímto nefosilním palivem. Jednak jsou to výhody ekologické, jako je obnovitelnost zdrojů a menší zátěž pro ovzduší při spalování, a v za druhé výhody ekonomické a praktické, jako je nižší cena nebo lepší dostupnost.

Jednou z nevýhod spojených s topením dřevem je ale nutnost připravit si příhodný materiál, tedy naštípaná polínka vhodné velikosti do kotle nebo kamen. Štípání sekerou je velmi namáhavé a zdlouhavé. Někteří lidé na tuto práci nemusí mít čas, jiným může bránit i zdravotní stav a někteří prostě upřednostňují pohodlnější řešení. Například v podobě elektrického nebo benzinového štípače. Proto jsme pro vás připravili výběr šesti nejlepších štípačů na dřevo v současné nabídce.

Do testu jsme zařadili štípače horizontální, které jsou vhodné zejména pro občasné použití a méně náročné uživatele, ale i vertikální zařízení, která naopak zvládají i velká a sukovitá polena a jsou vhodná pro pravidelné štípání. Snažili jsme se vybrat nejzajímavější modely z různých cenových skupin, aby si mezi nimi mohl najít optimální variantu opravdu každý. Na konci recenze štípačů navíc najdete průvodce výběrem a nákupem, který vám pomůže zaměřit se na nejdůležitější parametry a ujasnit si, jaký typ vlastně potřebujete.

Nejlepší štípačky na dřevo na trhu

 ProduktHodnoceníCena (od) 
#1Scheppach HL 650
5 out of 5 stars (5 / 5)5 690 KčČíst recenze
#2Scheppach HL 1010
5 out of 5 stars (5 / 5)15 999 KčČíst recenze
#3Scheppach HL 450
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)4 799 KčČíst recenze
#4HECHT 670
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)6 790 KčČíst recenze
#5Lumag HOS 9A
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)13 290 KčČíst recenze
#6Scheppach HL 1500
5 out of 5 stars (5 / 5)21 799 KčČíst recenze

Recenze TOP 6 stípaček na dřevo

#1 Scheppach HL 650 (od 5690 Kč)

 Recenze Scheppach HL 650  Model Scheppach HL 650 je jasnou hlavní hvězdou našeho testu štípačů. Nejenže je ověnčen různými oceněními – například získal krásnou známku 1,5 v německém testu Heimwerker Praxi a stal se dvakrát produktem roku v anketě portálu Heureka.cz – ale taky je jednoznačně jedním z nejprodávanějších štípačů dřeva u nás.

Jedná se o horizontální typ, tedy vhodný spíše pro domácí použití. Jeho výkonnostní parametry ale sahají na paty poloprofesionálním modelům. Maximální štípací tlak dosahuje u HL 650 hodnoty 6,5 tuny, což je u horizontálních štípačů vynikající. Použít přitom můžete polena o délce až 52 cm a o průměru 25 cm.

Štípač disponuje systémem nastavitelné dráhy VARIO a obouruční ovládání zajišťuje bezpečnost práce. Překvapí vás i tichý chod a efektivita – naštípat můžete až cca 100 polen za hodinu. To už je solidní úspora času. A ještě pár údajů na závěr – příkon motoru je 2150 W, maximální počet otáček 2850/min a celková váha stroje činí 46 kg.

Co potěší

 • Jeden z nejprodávanějších a nejkvalitnějších štípačů pro domácí použití
 • Velmi vysoká rychlost práce
 • Vynikající poměr ceny a výkonu
 • Jednoduchá a bezpečná obsluha
 • Silný výkon, vysoký štípací tlak
 • Kvalitní provedení

Co zamrzí

 • Kratší přívodní šňůra

NAŠE HODNOCENÍ: 5 out of 5 stars (5 / 5) CENA: od 5690 Kč

Koupit v obchodě

#2 Scheppach HL 1010 (od 15999 Kč)

 Recenze Scheppach HL 1010  S druhým místem ještě zůstaneme u značky Scheppach – tentokrát se ale podíváme na vertikální model s označením HL 1010. Jde o špičkový model s vynikajícím výkonem, který už se ovšem nachází v poněkud vyšší cenové kategorii. Nicméně jestliže máte vysoké nároky a chcete směle štípat polena o rozměrech až 137 x 40 cm, pak lze tento stroj jedině doporučit.

Model HL 1010 dokáže vyvinout štípací tlak o síle až 10 tun. Díky tomu si hravě poradí i s tvrdšími a sukovitými poleny. Tento štípač je navíc vyroben opravdu precizně a robustně, takže je vhodný i pro pravidelný a častý zápřah a jeho životnost je velmi vysoká. Podobně jako u předchozího stroje, i u modelu HL 1010 je možné si díky systému VARIO nastavit délku pístu podle velikosti polena a ušetřit tak spoustu pracovního času.

Scheppach HL 1010 je opatřen motorem s příkonem 2400 W a dosahuje až 2800 otáček za minutu. Hmotnost celého stroje je 147 kg. I přes vyšší váhu je ale možné se štípačem poměrně pohodlně manipulovat.

Co potěší

 • Robustní štípač s vysokým výkonem
 • Zvládá i velká a sukovitá polena z tvrdého dřeva
 • Snadná obsluha a nasazování polen díky sníženému podstavci
 • Poměrně tichý
 • Rychlý zpětný pohyb pístu
 • Nastavitelná délka pístu

Co zamrzí

 • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: 5 out of 5 stars (5 / 5) CENA: od 15999 Kč

Koupit v obchodě

#3 Scheppach HL 450 (od 4799 Kč)

 Recenze Scheppach HL 450  Do třetice všeho dobrého pro vás máme další štípač německé značky Scheppach. Tento model představuje lehčí základní variantu s nižším výkonem, než jakým disponovaly předchozí dva. Tomu napovídá i cena. HL 450 je horizontální štípač vhodný spíše pro méně náročné uživatele a pro sporadické štípání. Ideální je například na chatu či chalupu.

Tento stroj si dokáže poradit jen s menšími poleny. Maximální délka 37 cm a průměr 25 cm. Jelikož HL 450 zvládá maximální štípací tlak 4 tuny, příliš nepočítejte s možností zpracování sukovitého nebo čerstvého tvrdého dřeva. Tento model je vybaven elektromotorem s příkonem 1500 W. Maximální otáčky dosahují čísla 2850 za minutu.

Ačkoli je tento štípač o třídu „slabší“ než předchozí dva stroje stejné značky, můžete se těšit na velmi vysokou rychlost práce. Ta je opět zajištěna především systémem Vario. Naštípat tak můžete až 100 polen za hodinu. Na velmi dobré úrovni jsou i bezpečnostní prvky. Štípač váží 41 kg.

Co potěší

 • Systém Vario urychluje práci
 • Vysoká míra bezpečnosti
 • Kompaktní rozměry
 • Snadná obsluha
 • Poměrně tichý

Co zamrzí

 • Slabší výkon
 • Pro menší polena
 • Nízké provedení

NAŠE HODNOCENÍ: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) CENA: od 4799 Kč

Koupit v obchodě

#4 HECHT 670 (od 6790 Kč)

 Recenze HECHT 670  Hecht 670 je další horizontální štípač určený pro méně náročné použití a pro občasné štípání. Uplatní se proto při sezónním použití například na chatách nebo u rodinných domů. Výkon tohoto poměrně kompaktního štípače je slušný. Maximální štípací tlak dosahuje solidních 7 tun a zpracovat můžete špalky o velikosti 25 x 52 cm. Velkou výhodou tohoto štípače je dobrá pojízdnost. Je opatřen robustními koly a rukojetí.

Příkon elektromotoru je 2000 W a štípač je napájen z běžné elektrické sítě. Hmotnost celého zařízení je cca 46 kg. Tento model značky Hecht patří u nás k velmi oblíbeným alternativám a vyniká především velmi dobře vyřešenou mobilitou a taky výkonem přiměřeným k cenové skupině. Pro běžné použití může představovat výhodnou volbu.

Co potěší

 • Velmi dobrá mobilita
 • Skladný
 • Solidní výkon, štípací tlak 7 tun

Co zamrzí

NAŠE HODNOCENÍ: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) CENA: od 6790 Kč

Koupit v obchodě

#5 Lumag HOS 9A (od 13290 Kč)

 Recenze Lumag HOS 9A  S modelem Lumag HOS 9A se vracíme k vertikálním štípačům, které jsou obecně výkonnější a určené pro větší zatížení, rozměrnější polena i častější používání. Tomu odpovídají specifikace i tohoto výrobku. Těšit se můžete na štípací tlak až 9 tun. To je dostačující hodnota pro odolnější kusy, ale vzhledem k vysoké ceně úplné nadšení nezpůsobí.

Výhodou je možnost nastavení štípacího stolu do tří různých poloh a fakt, že součástí zařízení je i štípací kříž. Taky zabezpečení je dostatečné a přístroj je nutné ovládat oběma rukama. Je opatřen koly a i při váze 112 kg je docela dobře pojízdný. Motor s poměrně vysokým příkonem 3000 W zvládá až 2850 otáček za minutu. Provozní napětí je 400 V.

Lumag HOS 9A patří mezi středně výkonné štípače, které se jistě skvěle uplatní při domácím použití. Je dostatečně mobilní, ale zároveň robustní. Nevýhodou je ale vysoká cena a drobné nedostatky ve zpracování.

Co potěší

 • Solidní výkon
 • Dobrá mobilita

Co zamrzí

 • Vyšší spotřeba
 • Pro napětí 400 V
 • Vysoká cena

NAŠE HODNOCENÍ: 4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) CENA: od 13290 Kč

Koupit v obchodě

#6 Scheppach HL 1500 (od 21799 Kč)

 Recenze Scheppach HL 1500  Po menší odbočce se na konci naší recenze štípačů opět vracíme ke značce Scheppach, která ostatně patří v této oblasti k nejvýznamnějším výrobcům. I tento model patří na špici, co se prodejnosti týče a přitom jde o poměrně drahý stroj s v podstatě už profesionálními parametry.

Provedení modeluHL 1500 je opravdu velmi robustní a odolné. Tomu odpovídá i vysoká hmotnost 220 kg, která pochopitelně značně omezuje jeho mobilitu. Tento nedostatek je ale dorovnán enormním výkonem. Maximální štípací tlak dosahuje pozoruhodných 15 tun. K tomu je zapotřebí motor s provozním napětím 400 V a příkonem 4100 W.

O právě úspornou mašinku tedy nejde. Na druhou stranu si hravě poradí i s nejtvrdšími špalky o délce až 135 cm a průměru 40 cm. Značně snížená základna přitom umožňuje pohodlnější nakládání i takto rozměrných polen. Ani u tohoto modelu nechybí systém Vario pro nastavení dráhy pístu a zvýšení efektivity práce.

Model HL 1500 je řešením pro opravdu velmi náročné uživatele. Tomu odpovídá i vysoká cena a úctyhodný výkon.

Co potěší

 • Extrémní výkon
 • Pro velmi náročné uživatele

Co zamrzí

 • Vysoká cena
 • Pro běžné použití až příliš výkonný
 • Velká váha a rozměry

NAŠE HODNOCENÍ: 5 out of 5 stars (5 / 5) CENA: od 21799 Kč

Koupit v obchodě

Jak vybrat štípač dřeva

Už víte, jaký štípač dřeva koupit? Pokud si pořád nejste správným modelem jistí, v následujícím průvodci najdete řadu důležitých informací, rad a tipů, které vás mohou nasměrovat k optimální variantě.

Typy štípačů dřeva

Do našeho testu štípačů jsme zahrnuli oba dva základní typy těchto zařízení – tedy vertikální i horizontální štípače. Rozhodnout se pro správný typ je přitom při výběru naprosto stěžejní a prvořadé. Rozdíly mezi nimi totiž zdaleka nejsou jen kosmetické. Naopak, každý je určen pro jiný způsob použití a má jiné výhody a omezení.

Horizontální typ

Horizontální štípačky patří k velmi oblíbeným domácím variantám pro běžné použití. Jsou určeny pro méně časté štípání spíše menších špalků. Jejich konstrukce je subtilnější a výkon většinou výrazně nižší než v případě vertikálního typu.

Horizontální štípače mají ale i řadu výhod. Především jsou výrazně levnější. Cena těch nejdostupnějších začíná už někde na 4 tisících korunách. Jsou taky podstatně lehčí a tedy i mnohem mobilnější. Nejčastěji se jejich hmotnost pohybuje mezi 40-50 kg.

Vertikální typ

Vertikální štípače jsou určeny pro náročnější práci. Dosahují mnohem vyššího výkonu a maximálního tlaku než horizontální modely, jsou robustnější a odolnější. Musí obstát i při pravidelném používání. V důsledku toho se jejich hmotnost pohybuje od cca 100 kg nahoru. Výjimkou nejsou ani opravdu robustní varianty s váhou atakující čtvrt tuny.

Pojízdnost těchto strojů je tedy omezená a pro jednoho člověka je manipulace s nimi velmi obtížná. Dokáží si ale poradit s mnohem delšími i tlustšími špalky a obvykle i se sukovitým, tvrdým a čerstvým dřevem.

TIP: Pracujete se dřevem? Pak by vás mohl zajímat výběr nejlepších pokosových pil a výběr kvalitních motorových pil.

Pohon

Jen ve zkratce zmíníme, že existují štípače s elektrickým i benzinovým motorem. V naší recenzi ale najdete výhradně elektrické modely. Ty jsou totiž bezkonkurenčně nejprodávanější. Důvodem je nižší cena, hmotnost, praktičtější obsluha i další faktory. Benzinové štípače mohou ale poskytnout ještě výrazně silnější výkon a nejsou limitovány potřebou zdroje el. energie. Jsou ale taky mnohem dražší a mohutnější.

Štípací tlak

Jedním z vůbec nejdůležitějších parametrů je u štípačů tlačná síla. Tedy maximální síla, kterou hydraulika působí na dřevo. V tomto ohledu jsou zásadní rozdíly právě mezi horizontálními a vertikálními stroji.

Zatímco u horizontálních modelů dosahuje tlak síly obvykle v rozmezí 4-7 tun, u vertikálních je to nejčastěji 8-12, ale třeba i 15 tun (vyšší hodnoty se objevují jen u profesionálních zařízení). Hodnotu je třeba zvolit podle toho, jaké dřevo budete zpracovávat. Na sukovité, tvrdé nebo čerstvé dřevo je pochopitelně zapotřebí vyšší tlak než na pěkné a suché, smrkové špalky. Některé horizontální štípače si se sukovitým dřevem nemusejí poradit.

Velikost špalků

U každého štípače je taky vždy uvedeno rozpětí velikostí špalků. Důležitá je zejména maximální délka a průměr. Horizontální štípače většinou zvládají špalky o délce cca 50 cm a šířce 25 cm. Slabší modely ale mohou být i ještě více limitovány (délka např. okolo 30-40 cm). Štípač tedy vybírejte i podle toho, jaká polena budete mít k dispozici.

U vertikálních modelů je obvykle rozpětí natolik široké, že pojme i opravdu mohutné špalky. Běžná je maximální délka až 130 cm a průměr 30-40 cm.

Příkon a napájení

I tyto údaje jsou velmi důležité. Co se týká napájení, většina horizontálních štípaček funguje s klasickou 230V zásuvkou. U vertikálního typu je ale poměrně běžná potřeba 400V napájení. Je potřeba dát si pozor a ujistit se, že máte k dispozici odpovídající zdroj.
Příkon motorů štípaček na dřevo se pak pohybuje nejčastěji v rozmezí 2000-4000 W. V souvislosti s motorem pak ještě obvykle narazíte údaje o počtu otáček. Nejčastěji je to okolo 2800 nebo 1400 otáček za minutu.

Štípací klín

Základní plochý klín je obvykle součástí každého štípače. Ten rozetne špalek stejně jako sekera na dvě půlky. Obvykle je ale možné dokoupit i jiné typy klínů, zejména křížový – ten může být i zahrnut v ceně některých vertikálních modelů. A existují i další varianty, např. šestihranný klín, který vytvoří naráz šest polínek nebo prodloužený klín na dlouhá polena.

0 Sdílení

TOPlist
0 Sdílení
Sdílet
Tweet
Pin