Zahrada

Test 6 nejlepších štípaček na dřevo: Recenze & Jak vybrat

Vybrali jsme nejlepší štípačky na dřevo podle recenzí uživatelů a testů renomovaných organizací v různých cenových relacích. Tady je náš výběr.

Nejlepší štípačky dřeva Topení dřevem nelze rozhodně považovat za přežitek z někdejších dob. Naopak, v poslední době se těší vzrůstající oblibě. Vyzdvihováno je hned několik výhod vytápění tímto nefosilním palivem. Jednak jsou to výhody ekologické, jako je obnovitelnost zdrojů a menší zátěž pro ovzduší při spalování, a v za druhé výhody ekonomické a praktické, jako je nižší cena nebo lepší dostupnost.

Jednou z nevýhod spojených s topením dřevem je ale nutnost připravit si příhodný materiál, tedy naštípaná polínka vhodné velikosti do kotle nebo kamen. Štípání sekerou je velmi namáhavé a zdlouhavé. Někteří lidé na tuto práci nemusí mít čas, jiným může bránit i zdravotní stav a někteří prostě upřednostňují pohodlnější řešení. Například v podobě elektrického nebo benzinového štípače. Proto jsme pro vás připravili výběr šesti nejlepších štípačů na dřevo v současné nabídce.

Do testu jsme zařadili štípače horizontální, které jsou vhodné zejména pro občasné použití a méně náročné uživatele, ale i vertikální zařízení, která naopak zvládají i velká a sukovitá polena a jsou vhodná pro pravidelné štípání. Snažili jsme se vybrat nejzajímavější modely z různých cenových skupin, aby si mezi nimi mohl najít optimální variantu opravdu každý. Na konci recenze štípačů navíc najdete průvodce výběrem a nákupem, který vám pomůže zaměřit se na nejdůležitější parametry a ujasnit si, jaký typ vlastně potřebujete.

Jaký je tedy nejlepší štípač dřeva?

 1. Scheppach HL 760 LS 7t – nejlepší poměr cena / výkon, nejprodávanější štípačka na dřevo
 2. Scheppach Compact 15 T – nejlepší horizontální štípačka cena / výkon
 3. Scheppach HL 460 – nejlepší pro menší polena a topné dřevo
 4. HECHT 670 – další model na zvážení
 5. Proteco 51.06-SV-3500 8t – dobrá volba pro běžné spotřebitele
 6. VeGA LV1410PRO VARIO – nejlepší na velká polena

Nejlepší štípačky na dřevo na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Scheppach HL 760 LS 7t
Štípací tlak: 7 t
Délka polena: 52 cm
Průměr polena: 5-25 cm
Příkon: 2200 W
Rychlost štípání: 3.1 cm/s
⭐ 100 %7700 KčČíst recenze
#2Scheppach Compact 15 T
Štípací tlak: 15 t
Délka polena: 107 cm
Průměr polena: 12-45 cm
Příkon: 3500 W
Rychlost štípání: 3.8 cm/s
⭐ 100 %26500 KčČíst recenze
#3Scheppach HL 460
Štípací tlak: 4 t
Délka polena: max. 37 cm
Průměr polena: do 25 cm
Příkon: 1500 W
Rychlost štípání: 3.9 cm/s
⭐ 98 %6200 KčČíst recenze
#4HECHT 670
Štípací tlak: 7 t
Délka polena: 52 cm
Průměr polena: 25 cm
Příkon: 2000 W
⭐ 97 %7500 KčČíst recenze
#5Proteco 51.06-SV-3500 8t
Štípací tlak: 8 t
Délka polena: max. 55 cm
Průměr polena: max. 30 cm
Příkon: 3500 W
⭐ 97 %13500 KčČíst recenze
#6VeGA LV1410PRO VARIO
Štípací tlak: 14 t
Délka polena: 56-104 cm
Průměr polena: 30 cm
Příkon: 3500 W
⭐ 97 %25000 KčČíst recenze

Jak vybrat štípač dřeva

Už víte, jaký štípač dřeva koupit? Pokud si pořád nejste správným modelem jistí, v následujícím průvodci najdete řadu důležitých informací, rad a tipů, které vás mohou nasměrovat k optimální variantě.

Co je to štípačka na dřevo a jak funguje?

Štípačky či štípače dříví jsou výkonné nástroje, které vám mohou zásadně usnadnit práci s přípravou topiva na zimní sezónu. Štípačka disponuje obvykle hydraulickým mechanismem, který vyvíjí tlak a působí jím přímo proti umístěnému špalku. Tato zařízení mohou být poháněna z elektrické sítě, anebo spalovacím motorem (na benzín).

U štípaček je důležité sledovat parametry, jako je tlak štípání (obvykle v řádech tun, viz níže), příkon a povolenou velikost (délku a průměr) špalků. V závislosti na tom, jaké dřevo a jak velké špalky potřebujete štípat, pak musíte zvolit optimální model, který poskytne dostatečně efektivní výkon.

Stojí za zmínku, že první prototyp štípače vznikl v Německu už v roce 1884 a zkonstruoval ho jistý Peter Jensen.

Palivové dříví
Palivové dříví

Výhody a nevýhody štípačů dřeva

Jaké výhody, nebo naopak nevýhody plynou z používání štípačky na dřevo? Zde pro vás máme alespoň ty zásadní, které vám pomohou při rozhodování…

Výhody:

 • Rychlejší práce – Se štípačkou vám práce půjde skutečně od ruky. Stačí podávat špalky a přístroj už se postará o jejich úhledné rozporcování na rovnoměrná polínka. To se zajisté vyplatí, pokud máte dřeva na otop opravdu hodně a nechcete jeho přípravou strávit celé dny.
 • Vysoký výkon – Štípačky vyvíjejí tlak o síle několika (nebo i mnoha) tun a poradí si i s vlhčím nebo sukovitým dřevem, a to velice rychle. Je však třeba vybrat optimálně výkonný model.
 • Méně námahy – Štípačky vám mohou ušetřit značné množství fyzické námahy. To ocení především senioři nebo osoby s určitými zdravotními problémy. Pokud máte pocit, že na štípání dříví už sami nestačíte, štípačka může být tím správným pomocníkem.

Nevýhody:

 • Vyšší pořizovací cena – Štípačka představuje jistou investici – a to zpravidla od cca 4 tisíc Kč v případě těch dostupnějších, až po 20 a více tisíc u výkonných modelů.
 • Vyšší provozní náklady – Štípačka vás bude něco stát i během provozu. Buď benzín anebo elektřinu. Tyto náklady ovšem obvykle nejsou nijak horentní, pokud štípačku používáte jen pro domácí účely.
 • NeskladnostSekera je přece jen skladnější než štípačka. Ta už si určitý prostor v garáži nebo třeba dílně zabere. Taky je těžší, tudíž se hůře přemísťuje.

Typy štípačů dřeva

Do našeho testu štípačů jsme zahrnuli oba dva základní typy těchto zařízení – tedy vertikální i horizontální štípače. Rozhodnout se pro správný typ je přitom při výběru naprosto stěžejní a prvořadé. Rozdíly mezi nimi totiž zdaleka nejsou jen kosmetické. Naopak, každý je určen pro jiný způsob použití a má jiné výhody a omezení.

Horizontální typ

Horizontální štípačky patří k velmi oblíbeným domácím variantám pro běžné použití. Jsou určeny pro méně časté štípání spíše menších špalků. Jejich konstrukce je subtilnější a výkon většinou výrazně nižší než v případě vertikálního typu.

Horizontální štípače mají ale i řadu výhod. Především jsou výrazně levnější. Cena těch nejdostupnějších začíná už někde na 4 tisících korunách. Jsou taky podstatně lehčí a tedy i mnohem mobilnější. Nejčastěji se jejich hmotnost pohybuje mezi 40-50 kg.

Vertikální typ

Vertikální štípače jsou určeny pro náročnější práci. Dosahují mnohem vyššího výkonu a maximálního tlaku než horizontální modely, jsou robustnější a odolnější. Musí obstát i při pravidelném používání. V důsledku toho se jejich hmotnost pohybuje od cca 100 kg nahoru. Výjimkou nejsou ani opravdu robustní varianty s váhou atakující čtvrt tuny.

Pojízdnost těchto strojů je tedy omezená a pro jednoho člověka je manipulace s nimi velmi obtížná. Dokáží si ale poradit s mnohem delšími i tlustšími špalky a obvykle i se sukovitým, tvrdým a čerstvým dřevem.

TIP: Pracujete se dřevem? Pak by vás mohl zajímat výběr nejlepších pokosových pil a výběr kvalitních motorových pil.

Poleno dřeva

Pohon

Jen ve zkratce zmíníme, že existují štípače s elektrickým i benzinovým motorem. V naší recenzi ale najdete výhradně elektrické modely. Ty jsou totiž bezkonkurenčně nejprodávanější. Důvodem je nižší cena, hmotnost, praktičtější obsluha i další faktory. Benzinové štípače mohou ale poskytnout ještě výrazně silnější výkon a nejsou limitovány potřebou zdroje el. energie. Jsou ale taky mnohem dražší a mohutnější.

Štípací tlak

Jedním z vůbec nejdůležitějších parametrů je u štípačů tlačná síla. Tedy maximální síla, kterou hydraulika působí na dřevo. V tomto ohledu jsou zásadní rozdíly právě mezi horizontálními a vertikálními stroji.

Zatímco u horizontálních modelů dosahuje tlak síly obvykle v rozmezí 4-7 tun, u vertikálních je to nejčastěji 8-12, ale třeba i 15 tun (vyšší hodnoty se objevují jen u profesionálních zařízení). Hodnotu je třeba zvolit podle toho, jaké dřevo budete zpracovávat. Na sukovité, tvrdé nebo čerstvé dřevo je pochopitelně zapotřebí vyšší tlak než na pěkné a suché, smrkové špalky. Některé horizontální štípače si se sukovitým dřevem nemusejí poradit.

Velikost špalků

U každého štípače je taky vždy uvedeno rozpětí velikostí špalků. Důležitá je zejména maximální délka a průměr. Horizontální štípače většinou zvládají špalky o délce cca 50 cm a šířce 25 cm. Slabší modely ale mohou být i ještě více limitovány (délka např. okolo 30-40 cm). Štípač tedy vybírejte i podle toho, jaká polena budete mít k dispozici.

U vertikálních modelů je obvykle rozpětí natolik široké, že pojme i opravdu mohutné špalky. Běžná je maximální délka až 130 cm a průměr 30-40 cm.

Příkon a napájení

I tyto údaje jsou velmi důležité. Co se týká napájení, většina horizontálních štípaček funguje s klasickou 230V zásuvkou. U vertikálního typu je ale poměrně běžná potřeba 400V napájení. Je potřeba dát si pozor a ujistit se, že máte k dispozici odpovídající zdroj.
Příkon motorů štípaček na dřevo se pak pohybuje nejčastěji v rozmezí 2000-4000 W. V souvislosti s motorem pak ještě obvykle narazíte údaje o počtu otáček. Nejčastěji je to okolo 2800 nebo 1400 otáček za minutu.

Štípací klín

Základní plochý klín je obvykle součástí každého štípače. Ten rozetne špalek stejně jako sekera na dvě půlky. Obvykle je ale možné dokoupit i jiné typy klínů, zejména křížový – ten může být i zahrnut v ceně některých vertikálních modelů. A existují i další varianty, např. šestihranný klín, který vytvoří naráz šest polínek nebo prodloužený klín na dlouhá polena.

Video

Ukázka oblíbenýho modelu Scheppach HL 650 v akci.

Cena štípaček dřeva

Kolik utratit za kvalitní štípačku dřeva? Máme tu pro vás tradiční shrnutí, ve kterém se podíváme na sortiment v rámci tří základních cenových relací.

✅ Štípačky do 10 000 Kč

V této kategorii najdete obrovský výběr a spoustu velmi oblíbených štípaček vhodných především pro běžné domácí použití. Vcelku pochopitelně tudíž převažují horizontální modely. Nejlevnější se pak pohybují už okolo 4 tisíc korun. Dominují značky jako Scheppach nebo VeGa.

✅ Štípačky do 20 000 Kč

Zde naopak převažují štípačky vertikální, určené pro náročnější a častější štípání i větších a špalků z odolnějších dřevin apod. Tlak zde může dosáhnout i 10 nebo 15 tun. Některé modely jsou vhodné nejen pro domácí, ale i poloprofesionální či profesionální použití.

✅ Štípačky nad 20 000 Kč

Zde už najdete především velmi kvalitně zpracované, vysoce výkonné a robustní modely. Tlak obvykle 12 a více tun. Opět lze využít i profesionálně.

Nejlepší značky rodinných a turistických stanů

Které značky štípaček stojí za pozornost? Například tyto:

 • Hecht – Horizontální i vertikální štípačky převážně ve střední nebo nižší cenové relaci. Řada velmi oblíbených a výborně hodnocených modelů. Domácí i velmi výkonné modely.
 • Scheppach – Zřejmě nejoblíbenější štípačky na trhu. Převažují vertikální modely. Velmi vysoká hodnocení v testech a recenzích.
 • VeGA – Horizontální i vertikální modely pro domácí i náročnější použití. Velmi dobrá kvalita.
 • Vari – Převážně dražší, výkonné vertikální štípače, ale i několik zajímavých a dostupnějších horizontálních modelů. Dobrý výběr i kvalita zpracování.

Nejprodávanější štípačky na dřevo podle Heureka.cz

Zajímá vás, co lidé nejčastěji kupují? Pak se podívejte na žebříček těch nejprodávanějších modelů z portálu Heureka.cz

Recenze oblíbených stípaček na dřevo

# HECHT 670 (od 7500 Kč)

 Recenze HECHT 670  Hecht 670 je další horizontální štípač určený pro méně náročné použití a pro občasné štípání. Uplatní se proto při sezónním použití například na chatách nebo u rodinných domů. Výkon tohoto poměrně kompaktního štípače je slušný. Maximální štípací tlak dosahuje solidních 7 tun a zpracovat můžete špalky o velikosti 25 x 52 cm. Velkou výhodou tohoto štípače je dobrá pojízdnost. Je opatřen robustními koly a rukojetí.

Příkon elektromotoru je 2000 W a štípač je napájen z běžné elektrické sítě. Hmotnost celého zařízení je cca 46 kg. Tento model značky Hecht patří u nás k velmi oblíbeným alternativám a vyniká především velmi dobře vyřešenou mobilitou a taky výkonem přiměřeným k cenové skupině. Pro běžné použití může představovat výhodnou volbu.

Co potěší

 • Velmi dobrá mobilita
 • Skladný
 • Solidní výkon, štípací tlak 7 tun

Co zamrzí

NAŠE HODNOCENÍ: ⭐ 97 %
CENA: od 7500 Kč

Koupit v obchodě
0 Sdílení