Test 6 nejlepších elektrických a AKU nůžek na živý plot: Recenze & Jak vybrat

Vybrali jsme nejlepší elektrické nůžky na živý plot na trhu podle recenzí uživatelů a testů renomovaných organizací v různých cenových relacích. Tady je náš výběr.

Nejlepší elektrické nůžky na živý plot

Výběr nejlepších nůžek na živý plot není vůbec jednoduchý. Nabídka je široká, a navíc se musíte rozhodovat mezi celou řadou faktorů, parametrů a taky typů těchto zařízení. Pokud tento nástroj sháníte a nevíte si rady, připravili jsme pro vás test šesti modelů, které patří v současnosti k nejoblíbenějším a nabízejí co nejzajímavější poměr ceny, kvality a výkonu.

V naší recenzi plotových nůžek neboli plotostřihů vám představíme především elektrické modely, které jsou nejoblíbenější a mohou poskytnout dostatečný výkon pro různé způsoby používání. Při porovnávání jednotlivých produktů jsme se zaměřili na zásadní technické vlastnosti, jako je příkon a výkon, délka lišty, hmotnost nebo například rozestup nožů. To vše jsou údaje, které by při výběru měly hrát zásadní roli. Kromě toho jsme se snažili porovnat i pohodlnost obsluhy, ergonomii, možnosti a samozřejmě kvalitu zpracování vzhledem k pořizovací ceně.

Jestliže zatím nemáte jasno v tom, jaké nůžky potřebujete, nahlédněte do druhé části tohoto článku. Najdete tam průvodce nákupem se spoustou rad a tipů pro správný výběr. Dozvíte se taky výhody a nevýhody různých typů nůžek. Díky tomu si budete schopni vybrat optimální model přesně pro vaše potřeby.

Nejlepší elektrické nůžky na živý plot na trhu

 ProduktParametryHodnoceníCena (od) 
#1Nejlepší AKU nůžky na živý plot
Makita DUH523Z
Typ pohonu: AKU
Délka lišty: 520 mm
Průměr střihu: 15 mm
Hmotnost: 3,1 kg
5 out of 5 stars (5 / 5)1800 Kč Číst recenze
#2Nejlepší elektrické nůžky na živý plot
Makita UH4570
Typ pohonu: elektrické
Výkon: 550 W
Délka lišty: 450 mm
Průměr střihu: 21 mm
Hmotnost: 3,6 kg
5 out of 5 stars (5 / 5)2600 Kč Číst recenze
#3Bosch AHS 45-16
Typ pohonu: elektrické
Výkon: 420 W
Délka lišty: 450 mm
Průměr střihu: 16 mm
Hmotnost: 2,6 kg
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)2000 Kč Číst recenze
#4HECHT 610
Typ pohonu: elektrické
Výkon: 600 W
Délka lišty: 680 mm
Průměr střihu: 16 mm
Hmotnost: 3,1 kg
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)1300 Kč Číst recenze
#5Fieldmann FZN 2002-E
Typ pohonu: elektrické
Výkon: 550 W
Délka lišty: 510 mm
Průměr střihu: 16 mm
Hmotnost: 3,4 kg
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)1300 Kč Číst recenze
#6EXTOL PREMIUM HT 72
Typ pohonu: AKU
Délka lišty: 108 mm
Průměr střihu: 8 mm
Hmotnost: 700 g
4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)1200 Kč Číst recenze

Naše testy a recenze

Jak vybrat elektrické / AKU nůžky na živý plot (tzv. plotostřih)?

Jaké jsou tedy nejlepší nůžky na živý plot?

 1. Makita DUH523Z – nejlepší AKU nůžky na živý plot
 2. Makita UH4570 – nejlepší elektrické nůžky na živý plot
 3. Bosch AHS 45-16
 4. HECHT 610 – s dlouhou délkou lišty
 5. Fieldmann FZN 2002-E – cenový tip
 6. EXTOL PREMIUM HT 72 – s krátkou délkou lišty

recenzi jsme vám představili pět elektrických a jeden akumulátorový model a zahrnuli jsme dražší a výkonné modely stejně jako dostupnější alternativy pro méně náročné použití. Pokud si s výběrem přesto nevíte rady, máme pro vás tipy a informace, které vám pomohou se v nabídce nůžek na živé ploty zorientovat.

Podle čeho vybírat nůžky na živý plot?

Nůžky na plot mohou mít různé podoby – od manuálních až po opravdu velmi výkonné benzinové nástroje, s nimiž se můžete pustit do nejnáročnějších operací. Výběr vhodného typu a konkrétního modelu není vůbec snadný. Na co byste se měli především zaměřit?

Nejlepší nůžky na živý plot

Jak budete nůžky používat?

V první řadě byste si měli ujasnit, k čemu vlastně nůžky potřebujete a jakým způsobem je budete používat. Položte si otázky jako:

 • Jak často a intenzivně budu s nůžkami pracovat?
 • Jaké dřeviny budu zastřihovat a opečovávat?
 • Kolik keřů nebo stromků budu ošetřovat?
 • Jaká je na pozemku dostupnost energie?

Je zřejmé, že zcela jiné nároky bude mít profesionál, který bude pracovat s maximálním nasazením třeba i mnoho hodin denně, než člověk, který má u domu pár okrasných keřů, které bude chtít sem tam trochu učesat. V prvním případě bude na místě uvažovat o benzínovém modelu s prvotřídním výkonem a výbavou, ve druhém možná vystačíte i s manuálními nůžkami.

Důležitým faktorem je, o jaké dřeviny se budete starat. Jde o tvrdé nebo měkké dřevo? Jak jsou keře či stromky odrostlé a jaký je průměr větví? Tomu musí odpovídat výkon, ale i rozestup nožů neboli mezera mezi jednotlivými zuby lišty.

Rozhodovat by mělo také to, jakého tvaru chcete dosáhnout, jak chcete keře zastřihovat nebo v jakých výškách budete pracovat. Podle toho je třeba volit typ, délku lišty, potažmo příslušenství. Nůžky s dlouhou lištou jsou vhodné pro zarovnávání velké plochy. S kratší lištou budete snadněji tvarovat. Pro práci ve vyšších polohách se zas může hodit teleskopická násada.

Neméně důležitá je i dostupnost energie. Benzinové nůžky mohou pracovat kdekoli a kdykoli, pokud máte případně i náhradní palivo, můžete pracovat, jak dlouho potřebujete. Elektrické nůžky budou limitovány dostupností elektřiny, ale neomezují vás časově. Naproti tomu akumulátorové nůžky jsou mobilní, ale životnost baterie je omezená a nabíjení nějakou dobu zabere, aku nůžky taky nedosahují výkonů elektrických nebo benzinových variant.

Typy nůžek podle pohonu

Zásadním faktorem při výběru je pohon nůžek. V dnešní době máte na výběr hned několik možností. Každá má přitom jiné výhody a nedostatky. Záleží tedy především na tom, jakým způsobem chcete nůžky používat.

 • Elektrické nůžky – Nůžky s elektromotorem představují dnes standardní řešení pro domácí použití pro údržbu zahrady, plotu kolem domu apod. Na této variantě oceníte dobrý poměr ceny, výkonu a pohodlí při práci. Nůžky nebývají příliš těžké, a tak s nimi může pracovat takřka každý. Nabídka je navíc velmi široká a ceny jsou často rozumné, ale i opravdu nízké. Nejlevnější elektrické modely můžete koupit i pod 1000 Kč. Zásadní nevýhodou je omezení síťovým kabelem a dostupností elektrické energie.
 • Benzinové nůžky – Klasické benzínové nůžky jednoznačně vítězí výkonem. Jde o profesionální řešení a nůžky by měly obstát i při velmi náročném a častém používání. Pro domácí a nepravidelné používání mohou však tyto nůžky být až příliš drahé, těžké, ale taky hlučné. Sáhněte po nich, pokud skutečně potřebujete bezkonkurenční výkon.
 • Akumulátorové nůžky – Bateriové nůžky jsou moderní řešení, které se ještě tak docela neprosadilo. Nevýhodou těchto nůžek je obvykle velmi nízký výkon a omezení výdrží baterie. Výhodou může naopak být nízká hmotnost a hlučnost či maximální mobilita. Nůžky s akumulátorem však využijete spíš při drobných úpravách. Cenově mohou být srovnatelné s elektrickými modely.
 • Ruční nůžky – Ani tomuto řešení ještě zcela neodzvonilo. Ve prospěch tradičních mechanických nůžek mluví zejména minimální cena. Pro opravdu sporadické úpravy minimálního množství rostlinstva mohou být plně dostačující.

živý plot

Výkon/příkon

Kromě pohonu je dalším velmi důležitým faktorem příkon elektromotoru (pokud se budeme bavit o elektrických modelech), který přímo ovlivňuje reálný výkon nůžek. Příkon se nejčastěji pohybuje v rozmezí cca 400 až 700 W a měl by odpovídat délce lišty, rozestupu nožů a určení nůžek.

Přístroj s velmi dlouhou lištou určený i na silnější větve bude pochopitelně potřebovat výrazně více síly než krátké nůžky s minimálním nožovým rozestupem na jemné úpravy. Většina nejoblíbenějších modelů se pohybuje okolo 500-600 W, což je pro běžné použití obvykle dostačující hodnota.

Délka lišty

Další zásadní parametr. Neexistuje žádná obecně platná ideální délka. Délku lišty volte vždy podle toho, jakým způsobem budete nůžky používat. Delší lišta je vhodná pro rozsáhlejší úpravy větších ploch.

Při drobnějších úpravách pár keřů nebo stromků mnohem více oceníte lištu kratší, která umožňuje lepší manévrování a nepřidává zbytečně na váze. Nejčastěji se setkáte s rozpětím od cca 40 do 60 cm, ale jsou i mnohem kratší, nebo naopak delší varianty. Při jemné práci na okrasných dřevinách se budou hodit i nůžky s lištou okolo 10-20 cm.

Rozestup nožů

Rozestup nožů vás informuje především o tom, do jak tlustých větviček nebo větví se můžete pustit, aniž by se nůžky zadrhly nebo se přetížil motor. U elektrických nůžek se nejčastěji setkáte s rozestupem od 15 do 25 mm – u benzinových to může být běžně i 30 a více mm. Tuto hodnotu ale zdaleka nelze brát jako jasně danou maximální sílu větví. Naopak. Velmi záleží na kvalitě zpracování a výkonu nůžek. Vždy je ale potřeba počítat s rezervou.

Hmotnost

Hmotnost zařízení je velmi důležitá, protože nůžky budete neustále držet v rukou, často s nimi budete i předpažovat a jinak „mávat“, abyste se dostali ke vzdálenějším místům, a navíc budete muset snášet i určité vibrace.

Elektrické nůžky mívají nejčastěji hmotnost v rozmezí 2,5 – 6 kg. Okolo 3 kg můžeme mluvit o vcelku optimální hmotnosti. Menší váha může znamenat ošizení výkonu a kvality zpracování, velká váha zas pochopitelně i velkou dřinu.

Funkce, vybavení

Jaké funkční prvky nebo příslušenství mohou nůžky na keře mít? Zde jsou alespoň ty nejzajímavější:

 • Teleskopický nástavec – Teleskopický nástavec se hodí pro častější a pohodlnější práci ve výškách a na rozlehlejších živých plotech. Práce s nástavcem bude mnohem efektivnější než se štaflemi nebo žebříkem.
 • Bezpečnostní pojistka – Brzda, která umožní okamžité zastavení nástroje.
 • Antivibrační systém – Tento systém velmi oceníte při dlouhodobé a intenzivní práci. Omezí přenášení vibrací z motoru do rukou.
 • Otočná rukojeť – Možnost otočení nůžek pro snadnější práci v určitých úhlech a polohách.

Video

Cena nůžek na živý plot

Kolik mohou stát kvalitní nůžky na živý plot, keře a stromky? Pojďme se na to podívat.

✅ Nůžky na ploty do 1000 Kč

V této cenové kategorii se skrývá výběr manuálních nůžek, ale i elektrických a akumulátorových plotostřihů. Možná vás potěší, že právě zde najdete řadu nejprodávanějších nůžek na živý plot na trhu. Zařízení jsou však vhodná spíše pro nenáročné, domácí a občasné použití.

✅ Nůžky na plot do 3000 Kč

Vynikající výběr především akumulátorových a elektrických modelů, nechybí ale ani benzinové nůžky. V této ceně můžete koupit kvalitněji zpracované a výkonnější nástroje pro častější a náročnější použití.

✅ Nůžky na plot nad 3000 Kč

Velmi výkonné aku a elektrické modely a samozřejmě většina benzinových zařízení. Jde o nástroje pro náročné nebo i profesionální použití. Výborná kvalita materiálů, zpracování a vysoký výkon.

Nejlepší značky nůžek na živý plot

A nakonec vám ještě představíme několik významných výrobců, jejichž nůžky na keře stojí za pozornost.

 • Makita – Populární značka nářadí, která nabízí elektrické, aku i benzinové plotostřihy. Ceny od cca tisíce korun, ale nechybí ani profesionální zařízení.
 • Bosch – Tato velmi známá značka nabízí vysoce kvalitní modely nůžek, které se těší skvělému hodnocení v recenzích a testech. Cenová kategorie je střední až vyšší, ale investice se vyplatí – zejména pak při náročnějším použití.
 • Fieldmann – Tato značka je oblíbená především díky cenové dostupnosti. Platí to i pro plotostřihy. Nůžky Fieldmann jsou vhodné především pro méně náročné použití.
 • Hecht – Velmi pěkný výběr cenově často příjemně dostupných kousků. Solidní poměr ceny a kvality.

Recenze TOP 6 nůžek na živý plot

# Makita UH4570 (od 2600 Kč)

 Recenze Makita UH4570 

Nářadí a nástroje japonské značky Makita se u nás těší mimořádné oblibě. Za přiměřenou cenu můžete totiž získat výkonný i kvalitně zpracovaný produkt. To je i případ elektrických nůžek na živé ploty Makita UH4570, které si vydobyly druhé místo. Tento přístroj se velmi dobře ovládá a nabízí až překvapivě silný výkon. Můžete se spolehnout, že si hladce poradí i s tlustějšími větvičkami a že práce s ním nebude žádné utrpení – naopak si ji možná budete užívat.

Makita UH4570 přichází s 45 cm dlouhou čepelí opatřenou vysoce kvalitními a oboustranně broušenými noži, které umožňují hladký řez v obou směrech, a navíc disponují ochranou proti zpětnému rázu. Rozestup nožů je přitom velmi solidních 21 mm.

Tento elektrický model je opatřen 550W motorem, který šlape jak hodinky, a velice potěší i ergonomické zpracování – držení je vysloveně komfortní a práce jde od ruky. I hmotnost je na únosné úrovni a činí 3,6 kg. Bezpečnost zajišťují tři vypínače (dva musí být stisknuty pro spuštění). Tyto nůžky představují velmi dobrou volbu zejména pro menší až středně velké ploty, keře nebo okrasné stromky.

Co potěší

 • Vysoká kvalita zpracování, životnost a odolnost
 • Silný výkon
 • Bezpečná a komfortní práce

Co zamrzí

 • Mírně vyšší hmotnost a hlučnost

NAŠE HODNOCENÍ: 5 out of 5 stars (5 / 5) CENA: od 2600 Kč

Koupit v obchodě

# Bosch AHS 45-16 (od 2000 Kč)

 Recenze Bosch AHS 45-16 

Velmi lehké a cenově dostupné nůžky pro méně náročné uživatele. Tak by bylo možné shrnout elektrický model německé značky Bosch s označením AHS 45-16, který se v naší recenzi plotostřihů umístil na třetí příčce. Tyto nůžky sice nepatří k těm nejvýkonnějším, ale při méně náročné práci a zastřihování menších plotů a stromků odvedou dobrou práci s minimem úsilí. Do karet jim hraje nízká hmotnost – pouze 2,6 kg – ale i dobré vyvážení a zpracování rukojeti.

Příkon 420 W, délka čepele 45 cm a rozestup mezi noži 16 mm – to jsou základní technické parametry a odpovídají určení pro menší až středně velké okrasné rostlinstvo. Tyto nůžky potěší nejen nízkou hmotností, ale i kompaktními rozměry. Jde o nástroj, který za nevelkou vstupní investici, odvede velice slušnou práci a při správném zacházení může sloužit i velmi dlouho.

Co potěší

 • Velmi lehké a skladné nůžky
 • Výhodná cena
 • Dobrý poměr ceny a kvality zpracování
 • Ideální pro méně náročné použití

Co zamrzí

 • Slabší výkon a menší rozestup nožů

NAŠE HODNOCENÍ: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) CENA: od 2000 Kč

Koupit v obchodě

# HECHT 610 (od 1300 Kč)

 Recenze HECHT 610 

HECHT 610 patří mezi vůbec nejprodávanější nůžky na živý plot u nás. Zajisté tomu přispívá nejen solidní kvalita a pěkný výkon, ale i opravdu velmi dostupná cena. A co přesně tyto nůžky nabízejí? V první řadě zaujmou poměrně silným motorem disponujícím výkonem 600 W, což je dostačující hodnota pro hladký a bezproblémový pohon delší 61centimetrové lišty.

HECHT 610 jsou elektrické nůžky dostatečně vybavené, aby si poradili se středními i většími porosty. Taky rozestup nožů 24 mm naznačuje, že se můžete pustit i do náročnější práce. Zejména při stříhání hůře dostupných míst oceníte i poměrně přívětivou hmotnost, která se při značné délce lišty drží na 3,1 kg. Samozřejmostí jsou dostatečné ochranné a bezpečností prvky nevyjímaje přední kryt nebo bezpečnostní spínač.

Německá firma HECHT nabízí zajímavou a přitom levnou alternativu, která rozhodně stojí za pozornost. Při dané ceně ale musíte s některými ústupky ve zpracování počítat. Nejde ale o závažnější problémy a při běžném používání mohou nůžky sloužit dobře a dlouho.

Co potěší

 • Velmi výhodná cena
 • Solidní výkon
 • Pohodlná hmotnost

Co zamrzí

 • Moc dobře si neporadí se silnějšími větvičkami (nad cca 10 mm)
 • Hlučnější
 • Kvalita zpracování odpovídá nižší ceně

NAŠE HODNOCENÍ: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) CENA: od 1300 Kč

Koupit v obchodě

# EXTOL PREMIUM HT 72 (od 1200 Kč)

 Recenze EXTOL PREMIUM HT 72 

Na posledním místě našeho testu nůžek na ploty uděláme malou změnu a podíváme se na jeden akumulátorový model. Baterií poháněné plotostřihy představují zajímavou alternativu a umožní vám stříhat, aniž byste byli omezování v pohybu síťovým kabelem. Tyto nůžky jsou opatřeny moderní lithium-iontovou baterií o napětí 7,2V a kapacitě 1,3 Ah.

Specialitou tohoto modelu – tedy kromě bateriového pohonu – jsou dvě výměnné lišty. K dispozici je jednak 70 mm široká speciální lišta na trávu a dále 108 mm dlouhá lišta na živé ploty s 8mm rozestupy mezi noži. Jak je už z technických parametrů patrné, nejde o žádný výkonný přístroj, ale spíše o pomocníka pro drobné úpravy a dolaďování okrasné zeleně. Díky hmotnosti pouze 700 g je manipulace naprosto jednoduchá a pohodlná a ani delší práce vás nebude vyčerpávat. Taky výměna lišty je řešena jednoduše, takže by ji měl snadno zvládnout každý.

EXTOL PREMIUM HT 72 představuje jistě atraktivní, ale spíše okrajovou variantu. Své příznivce si však jistě najde.

Co potěší

 • Akumulátorový pohon, nejste omezování kabelem
 • Dvě výměnné lišty
 • Minimální hmotnost
 • Solidní výdrž baterie

Co zamrzí

 • Krátká lišta
 • Nízký výkon
 • Dlouhé dobíjení (3 až 5 hodin)

NAŠE HODNOCENÍ: 4.5 out of 5 stars (4,5 / 5) CENA: od 1200 Kč

Koupit v obchodě
0 Sdílení

TOPlist
0 Sdílení
Sdílet
Tweet
Pin