Zahrada

Nejlepší sudy na dešťovou vodu: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší sud na dešťovou vodu V posledních letech světem rezonují témata jako udržitelnost či šetření a ekologické zacházení s vodou. Planeta se nám mění před očima a zdá se, že alespoň pro většinu z nás ne zrovna k lepšímu. Nedostatek vody se může v blízké budoucnosti stát tíživou realitou. Už dnes je proto nejvyšší čas s ní přestat plýtvat a přemýšlet, jak vodu co nejlépe využít, jak chránit a šetřit především tu pitnou. Řešení přitom doslova padá z nebe.

Zachytávání a využívání dešťové vody samozřejmě není žádný super moderní objev. Naopak naši rodiče a prarodiče mívali před chalupami a domy vždy „bečky“ na zachytávání dešťovky. Tyto rozměrné rezervoáry se tradičně umísťovaly pod okap. Pokud se chcete stát součástí této hrdé tradice, stačí zakoupit vhodnou nádobu a přistavit ji na správné místo. V dnešním článku se budeme věnovat právě tomu, jak vybrat nejlepší sud na dešťovou vodu. Řekneme si na jaké parametry a vlastnosti se zaměřit. Přidáme i rady a tipy jak dešťovku využít anebo jak ji udržet v použitelné kvalitě po delší dobu.

Sud na dešťovku není v průměru nijak drahá záležitost. Zvlášť když uvážíte, kolik budoucího užitku vám může přinést. Poněkud dražší – ale taky praktičtější a efektivnější – je využití podzemních rezervoárů. I o těch se dneska zmíníme. Tato alternativa nadzemní nádoby je zajímavá i tím, že můžete získat nemalé státní dotace. Hodí se ale už pro vážnější účely. Většině méně náročných zájemců, majitelů chat a chalup postačí (alespoň pro začátek) i nadzemní nádrž, která představuje minimální investici a nemá speciální nároky na instalaci.

V dnešním průvodci se komplexně zaměříme na tematiku vodních sudů a nádrží. Máme pro vás však i žebříček nejlepších a nejžádanějších modelů. Jistě si mezi nimi lze vybrat ideální variantu pro vlastní potřeby. Zajímavé poznatky vám mohou přinést i uživatelské recenze sudů na dešťovou vodu, které najdete u většiny oblíbených produktů.

Nejlepší sudy na dešťovou vodu na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1KETER Indigo Water
Náš vítěz, nejlepší sud na dešťovku
✔️ Objem: 200 litrů
✔️ Materiál: plast
✔️ Dolní průměr: 72 cm
📌 od 1800 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Sud hranatý s kohoutkem+víko
S kouhoutkem a víkem
✔️ Objem: 300 litrů
✔️ Materiál: plast
✔️ Dolní průměr: 80 x 60 cm
📌 od 1200 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Sud na dešťovou vodu, 500 l
Jednoduchý sud na dešťovku
✔️ Objem: 500 litrů
✔️ Materiál: plast
✔️ Dolní průměr: 87 cm
📌 od 1150 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Prosperplast Aquacan
✔️ Objem: 360 litrů
✔️ Materiál: plast
✔️ Dolní průměr: 80 cm
📌 od 1700 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5PROSPERPLAST SMOOTH
✔️ Objem: 200 litrů
✔️ Materiál: plast
✔️ Průměr: 60 cm
📌 od 600 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Sud IDWO265 WOODCAN
✔️ Objem: 265 litrů
✔️ Materiál: plast
✔️ Průměr: 64.8 cm
📌 od 1450 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat sud na dešťovou vodu

Je na výběru nádoby na vodu něco komplikovaného? V zásadě nemusí být. Přesto je vždy vhodné mít předem jasno, na co chcete vodu používat, kde bude sud stát, z jakého by měl být materiálu a samozřejmě, jaký objem by měl mít. Důležitým faktorem – vedle ceny – může být samozřejmě i design, případné funkční příslušenství, tvar a provedení sudu a podobně. Všemi důležitými aspekty výběru a používání nádrží na dešťovou vodu se budete zabývat.

Proč a k čemu využívat dešťovou vodu?

Zachytávání dešťové vody v retenčních nádržích je bezesporu dobrý nápad. Voda z nebe je zdarma a může posloužit k celé řadě úkolů a účelů. Dešťovku lze primárně použít k zalévání a závlaze rostlinstva, dále je možné ji využít třeba k mytí nádobí, auta i jiných předmětů a objektů, k praní v pračce, ke splachování záchodů, úklidu domácnosti a k dalším účelům.

Zavlažování
Zavlažování

Malý vodní cyklus

Používání dešťové vody je nejen ekonomické, ale taky ekologické. Už v poslední dekádě jsme zažili několik období velmi tristního sucha. To se negativně podepsalo na mnoha odvětvích našeho života, kvalitě půdy a zemědělských výnosech.

Sucho je podle odborníků důsledkem změny klimatu (tzv. globálního oteplení) a zároveň ho prohlubuje. Velkým problémem, o kterém se v posledních letech naštěstí hojně mluví, je narušení „malého vodního cyklu“.

Srážky jsou nízké a ty, které spadnou, nejsou dostatečně zachytávány a vsakovány do půdy. Viníkem je do značné míry naše infrastruktura a způsob života. Většina dešťovky odteče do kanalizací nebo zůstane na betonových plochách, nevsákne se do půdy. Stabilní malý vodní cyklus se mění v období sucha střídaná přívalovými srážkami, které přinášejí přírodě i nám minimum dobrého.

Sbírání dešťové vody a její „rozptyl“ po pozemku především formou zavlažování rostlinstva, ale i jiných úkonů, je cestou k lepšímu vodnímu hospodaření. Právě toto „hospodaření“ a zabránění odtoku dešťovky do kanalizací je stěžejním záměrem dotačních programů, jako je „dešťovka“, o kterých se ještě zmíníme.

Hodí se dešťovka k praní a mytí nádobí?

Ano. Obavy z toho, že je voda znečištěná, obsahuje nebezpečné patogeny, bakterie atd., které se mohou „přenést“ na prádlo či nádobí, se v praxi nepotvrzují – ani ve vědeckých testech. Hygienicky není používání (filtrované) dešťovky v průměru horší než používání pitné vody. Za to je mnohem lepší pro elektrické spotřebiče. Dešťová voda je totiž takzvaně „měkká“ – nezpůsobuje tedy usazování vodního kamene a minerálů, které spotřebiče zanášejí a v dlouhodobém horizontu ničí. Ušetříte tak za speciální prostředky typu odvápňovačů a odstraňovačů vodního kamene.

Lze dešťovou vodu pít?

Ne. Respektive, dešťovka není zpravidla přímo „jedovatá“, ale není vhodná k pití. A to ani po případné důkladné filtraci. Důvodem je právě fakt, který ji činí vhodnou k jiným účelům (zalévání, použití ve spotřebičích) – totiž, že je měkká. Z těla pak může různé minerály spíše odebírat, což je z dlouhodobějšího hlediska zdravotně nevhodné.

Dešťovku lze pečlivou filtrací a úpravou zbavit případných škodlivých látek. Pokud byste tento proces uskutečnili a občas si z ní uvařili kávu, nic se vám nejspíš nestane. Přesto má dešťovka – alespoň zatím – potenciál především jako užitková, nikoli pitná, voda.

Proč je dešťovka optimální na zalévání a zavlažování rostlin?

Právě proto, že je dešťovka měkká a neobsahuje mnoho minerálů, zejména solí, je vhodná pro zalévání. Dešťovka je pro rostliny – na rozdíl od vody kohoutkové – nejpřirozenějším zdrojem závlahy. Rostliny jsou na ni přizpůsobené a zvyklé.

Mluví se taky o tom, že dešťovka obsahuje dusík, který posbírá při průchodu atmosférou. Tímto složením rostliny de facto přihnojuje. Zalévání dešťovkou je tedy zcela optimálním řešením pro vaši peněženku, rostliny i pro „zdraví“ přírodního prostředí a podporu malého vodního cyklu i obnovu podzemních vod.

Kapky - déšť

Podzemní vs. nadzemní nádrže

Velmi důležité rozhodnutí spočívá v tom, zda se rozhodnete pro jednodušší řešení v podobě nadzemní nádoby, anebo složitější, ale mnohem efektivnější řešení v podobě podzemní retenční nádrže.

Nadzemní nádobu jednoduše přistavíte na vhodné místo, obvykle pod okap. Nabídne operativní zásobu dešťové vody pro určité omezené možnosti použití. Výhodou jsou velmi nízké vstupní náklady a nulové náklady na instalaci.

Podzemní nádrž je dražší. A to obvykle velmi výrazně. Cena celkového řešení včetně instalace s potřebnými stavebními zásahy se počítá běžně na desítky tisíc Kč. Jde však o komplexní řešení vodního hospodářství. Nádrž je základním prvkem soustavy, která obsahuje i filtraci, rozvody, systém pro vsakování přebytečné vody do půdy atd.

Vodu z nadzemních nádob lze použít na zalévání a zavlažování potažmo např. mytí vozu či jiné „hrubší“ úklidové práce. Voda z podzemní retenční nádrže má kvalitu dostatečnou pro použití na mytí nádobí, praní apod. Navíc je zde možnost napojení na potřebné rozvody, které vodu do domácnosti a spotřebičů přivedou.

Dotace „Dešťovka“

Pokud se rozhodnete pro podzemní nádrž, můžete v současnosti (02/2022) využít státní dotační program „Dešťovka“ určený právě na podporu hospodaření s dešťovou vodou. Dotace je odstupňována podle toho, k jakým účelům budete vodu používat. Například dotace na zavlažování může činit až 55 tisíc Kč. Dotace na zavlažování a splachování WC až 65 tisíc Kč, dotace ke komplexnějšímu využití až 105 tisíc Kč. Dotace je určena pro rodinné, ale i bytové domy a organizace i obce.

Objem sudu na vodu

Jak velká by měla nádrž být? To je bezesporu jeden z nejdůležitějších faktorů. Vhodné sudy na vodu lze pořídit v nejrůznějších velikostech. Od desítek litrů. Na sběr dešťovky se ovšem obvykle uplatňují nádoby větší – tradičně především od cca 200 l, což je standardní objem někdejších barelů. U menších chatek a zahradních domků lze samozřejmě použít i menší, flexibilnější a snáze přenosné sudy, např. od 50 l.

Naopak pro větší chaty, chalupy a rodinné domy anebo intenzivnější využití dešťovky mohou být vhodné spíše objemnější sudy okolo 300 až 500 l. Kapacita sudu by se měla tedy odvíjet od plochy střechy (velikost objektu) i od intenzity a způsobu použití vody. Největší běžné nadzemní nádrže na zachytávání dešťovky však mívají obvykle 500 l. Objemnější varianty nejsou obvyklé – je však samozřejmě možné využít více menších nádob.

Jiná situace je u podzemních nádrží. Ty se řádově pohybují v tisících litrů. Zde je rozvážení vhodné kapacity mnohem důležitější než u nadzemního sudu, který snadno vyměníte nebo doplníte o další.

Materiál sudu

Velmi důležité je samozřejmě i materiálové zpracování nádrže. V minulosti se hojně používaly kovové/plechové barely. Toto řešení už je však na ústupu. Náhradou jsou především plastové nádrže.

U menších a středních sudů převažuje kvalitní a dostatečně odolný polypropylen (PP). Kvalitnější a velké nádrže se častěji vyrábějí z velmi odolného HDPE – tedy polyetylenu s vysokou hustotou. Ten velmi dobře odolává různým teplotám i UV záření.

Plastové sudy jsou dnes často opatřovány estetičtějšími dekory a designy. Mohou být stylizovány např. do podoby tradičního dřevěného sudu, keramické nádoby apod. Nepůsobí díky tomu v prostředí pozemku či zahrady tak rušivě jako poměrně nevzhledné „základní“ plastové provedení.

Méně často se dnes vyskytují jiná materiálová řešení. Například tradiční dřevěné sudy, které jsou však velmi těžké a taky drahé. Používá se často modřín či dub. Oproti plastu jsou tyto sudy i náročnější na údržbu. Další možností je kov, obvykle pozinkovaný plech. Toto v minulém století nejběžnější řešení už je spíš na ústupu. Setkat se můžete i s betonovým provedením.

Kohout

Některé nádoby disponují i kohoutkem (nebo alespoň otvorem na připojení kohoutku) ve spodní části nádoby. Kohoutek umožňuje lepší přístup k vodě. Ne každý ho ovšem využije. Rozmyslete si, jakým způsobem budete vodu používat.

Víko

Nádoba s víkem je zajisté praktickým řešením. Víko ochrání vodu před přímým sluncem i nečistotami, proto lze toto provedení doporučit. Víka bývají šroubovací či zaklapávací.

Otvor na okapovou vodu

Nádoba může mít i speciální otvor určený přímo na zachytávání vody z okapů. Některé mohou být vybaveny i jednoduchým vstupním „filtrem“. Sítkem, které zachytí alespoň větší nečistoty nasbírané v okapu.

Údržba dešťovky a nádrže

Sud je vhodné umístit mimo přímé sluneční záření, na vhodný pevný podklad, např. betonový či cihlový. Nádrž by taky neměla být zcela transparentní. Takové provedení urychluje „zkázu“ vody a bujení různých mikroorganismů a řas.

Počítejte s tím, že dešťovka má vždy omezenou trvanlivost. Je vhodné ji tedy zužitkovat a nevyužitou vodu rozptýlit po pozemku, aby se mohla vsáknout do půdy. Na zimu je důležité sud vyprázdnit, vyčistit a uskladnit mimo působení extrémních teplot. Pokud jste sud používali na jiné tekutiny či účely, je nutné ho před použitím na dešťovku důkladně vyčistit a vymýt.

Ceny sudů na dešťovku

Na kolik vás přijde kvalitní sud na dešťovou vodu? Investice zpravidla není nijak zvlášť zdrcující.

Sudy do 500 Kč

Velký výběr spíše maloobjemových sudů do cca 100 l. Vhodné pro velmi nenáročné použití. Jde prakticky výhradně o plastové nádoby.

Sudy do 1500 Kč

Skvělý výběr. V této relaci si vybere většina méně a průměrně náročných zájemců. Najdete zde sudy 200 i 300 nebo i více litrové. Jde v drtivé většině o plastové modely.

Sudy nad 1500 Kč

Velké sudy, sudy z kvalitních plastů i jiných materiálů nebo sudy s propracovanějším designem. Vyberou si i náročnější zájemci.

Nejlepší značky sudů na dešťovou vodu

Kteří výrobci nádrží na dešťovku nabízejí dobrou kvalitu za rozumnou cenu?

  • Prosperplast – Jeden z nejvýznamnějších výrobců. Obrovský výběr, různé cenové relace, nechybí ani stylová, designová provedení. Dobrá volba.
  • Roto – Velmi pěkné plastové nádoby v realistické podobě dřevěných sudů, elegantní, ale poměrně drahé řešení.
  • GardenKing – Kvalitní, velmi dobře hodnocené, velké nádrže za zcela adekvátní ceny.
  • A.T. – Dostupné, jednoduché sudy v solidní kvalitě. I velké objemy.
ProduktInfoHodnocení
#1KETER Indigo Water
Náš vítěz, nejlepší sud na dešťovku
✔️ Objem: 200 litrů
✔️ Materiál: plast
✔️ Dolní průměr: 72 cm
📌 od 1800 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Sud hranatý s kohoutkem+víko
S kouhoutkem a víkem
✔️ Objem: 300 litrů
✔️ Materiál: plast
✔️ Dolní průměr: 80 x 60 cm
📌 od 1200 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Sud na dešťovou vodu, 500 l
Jednoduchý sud na dešťovku
✔️ Objem: 500 litrů
✔️ Materiál: plast
✔️ Dolní průměr: 87 cm
📌 od 1150 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Prosperplast Aquacan
✔️ Objem: 360 litrů
✔️ Materiál: plast
✔️ Dolní průměr: 80 cm
📌 od 1700 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5PROSPERPLAST SMOOTH
✔️ Objem: 200 litrů
✔️ Materiál: plast
✔️ Průměr: 60 cm
📌 od 600 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Sud IDWO265 WOODCAN
✔️ Objem: 265 litrů
✔️ Materiál: plast
✔️ Průměr: 64.8 cm
📌 od 1450 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení