Zahrada

Nejlepší bazénové vysávače: TOP 8 produktů podle recenzí a testů

nejlepší bazénové vysávače Rozhodli jste se pro pořízení co nejlepšího bazénového vysavače, ale nevíte, kde a jak začít s výběrem? V našem dnešním průvodci se těmto praktickým pomocníkům pro udržování čistoty v bazénech podíváme na kobylku. Zajímat nás bude vše, co se jich týká – a co vám může pomoci při jejich srovnávání, výběru, nákupu a následně i používání. Budeme se tedy zabývat nejen základními technickými parametry, ale všemi významnými faktory.

Bazénový vysavač může mít několik podob, přičemž každá má své výhody a nevýhody a usnadní vám práci v jiné míře. Tyto přístroje slouží k odstraňování nečistot, se kterými si neporadil bazénový filtr. Ty se usazují zejména v rozích bazénu a na jeho dně, tudíž jdou na rozdíl od nečistot plovoucích na hladině odstranit mnohem hůře a obyčejný síťový podběrák vám příliš nepomůže. Bazénový vysavač s takovými usazeninami zatočí. Pořízení takového přístroje však může být otázkou stovek, ale i tisíců nebo desetitisíců korun. Rozdíly mezi jednotlivými typy a modely jsou tedy značné a výběr je o to složitější. Je třeba se správně rozhodnout, kolik chcete a můžete do vysavače investovat – a taky vědět, co lze v dané ceně očekávat nebo požadovat.

V našem návodu vám se všemi úskalími nákupu poradíme. Poskytneme vám víc než dostatek informací o těchto zařízeních a všem, co s nimi souvisí. Taky jsme pro vás připravili žebříček nejzajímavějších aktuálních modelů. Ten vám může poskytnout odrazový můstek při výběru a možná v něm rovnou najdete svého favorita. V každém případě doporučujeme, abyste si přečetli i uživatelské recenze bazénových vysavačů a odborné testy konkrétních modelů, na které máte zálusk. Dozvíte se spoustu věcí, které vám prostý popisek od výrobce nesdělí, a budete se schopni zodpovědněji rozhodnout.

Nejlepší bazénové vysávače na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
AUTOMATICKÉ / ROBOTICKÉ BAZÉNOVÉ VYSAVAČE
#1 Skvěle hodnocený bazénový vysavač 
Maytronics Dolphin SPRING
Přefiltrovaný objem vody: 17 m³ / hod.
Šířka čistící plochy: 400 mm
Doporučená teplota vody: 18 - 32 °C
Teoretická čistící rychlost: 336 m² / hod.
⭐ 100 %17000 Kč Číst recenze
#2 Skvělý pro běžnou údržbu 
Dolphin E20
Přefiltrovaný objem vody: 15 m³ / hod.
Šířka čistící plochy: 400 mm
Doporučená teplota vody: 18 - 32 °C
⭐ 100 %23500 Kč Číst recenze
#3 Nejprodávanější 
Dolphin E10
Přefiltrovaný objem vody: 15 m³ / hod.
Šířka čistící plochy: 265 mm
Filtrační schopnost: 100 μm
Doporučená teplota vody: 18 - 32 °C
⭐ 98 %17500 Kč Číst recenze
#4 Skvěle hodnoceno 
Dolphin S200
Přefiltrovaný objem vody: 17 m³ / hod.
Pro bazén s délkou: do 12 m
Doporučená teplota vody: 18 - 32 °C
⭐ 98 %34500 Kč Číst recenze
RUČNÍ A POLOAUTOMATICKÉ BAZÉNOVÉ VYSAVAČE
#1 Univerzální na filtraci 
Marimex Star Vac
Použití: na kartušové i pískové filtrační zařízení od 2 m³/h
Hmotnost: 1,65 kg
⭐ 100 %800 Kč Číst recenze
#2 Nejlepší poloautomatický 
Marimex ProStar Vac Smart
Použití: pro pískové filtrace s průtokem 3 - 5 m³/h
Hmotnost: 4,3 kg
⭐ 100 %1300 Kč Číst recenze
#3 Alternativa poloautomatický 
Zodiac Kontiki 2
Použití: průtok v rozmezí 5-7 m³ / hod.
Hmotnost: 1,3 kg
⭐ 100 %3800 Kč Číst recenze
#4 Pro nafukovací vířivky 
Marimex Magic Vac
Použití: pro vířivky
Hmotnost: 1,87 kg
⭐ 90 %1000 Kč Číst recenze

Jak vybrat bazénový vysávač

Výběr bazénového vysavače nelze ponechat náhodě. Neměli byste se řídit reklamami a ani cenovka by neměla představovat jediný rozhodovací faktor. Proto vás seznámíme se všemi důležitými parametry těchto přístrojů. Začneme přehledem základních variant, ty se od sebe poměrně značně liší – a to i cenově. Jde tedy o první dilema, které vás čeká. Posléze se podíváme na technickou výbavu a případné příslušenství. Poradíme vám taky, jak vysavač správně používat a jak udržovat bazénovou vodu čistou.

Ke konci, nikoli však v poslední řadě, nás budou zajímat cenové kategorie těchto výrobků a možnosti jejich sortimentu. Nabídneme i tipy na spolehlivé výrobce a značky. Osvědčená značka může být často dobrým vodítkem při výběru, ačkoli rozhodně nemusí být automaticky zárukou nejlepší kvality a ideální volby.

S čím vám bazénový vysavač pomůže

Zatímco většinu lehkých nečistot, které plavou na hladině, snadno odstraní vaše bazénová filtrace, s větším množstvím těžších nánosů je to složitější. Písek nebo třeba i drobné kamínky klesnou ke dnu a vytvářejí zde problematické usazeniny, na které už filtraci obvykle nestačí dech. V těchto situacích přichází na scénu bazénový vysavač.

Ten samozřejmě pracuje v napuštěném bazénu, což vyžaduje speciální konstrukci odlišnou od klasického „suchozemského vysavače“. Každý typ přitom funguje odlišně a vybírat můžete z manuálních, poloautomatických i plně automatických modelů. Pojďme se tedy podívat na to, jaké jsou mezi nimi rozdíly a jak fungují.

jak vybrat bazenový vysavač

Typy bazénových vysavačů

Jak jsme řekli, existují v principu tři varianty bazénových vysavačů: ruční, poloautomatické a plně automatické. Jak se rozhodnout pro správný typ?

⏩ Ruční modely

Ruční neboli manuální bazénové vysavače představují nejjednodušší a taky cenově nejdostupnější variantu, a proto s nimi začneme. Celé zařízení sestává v zásadě ze tří hlavních částí: vysávací hlavice, teleskopické tyče a hadice. Hadici napojíte na pískovou filtraci bazénu a využíváte sílu jejího tahu. Samotný ruční vysavač tedy nemá vlastní pohon.

Pomocí teleskopické tyče ponoříte vysávací hlavici na dno a jezdíte po dně obdobným způsobem, jako kdybyste vysávali koberec. Nečistoty proudí hadicí do filtrace, která je zadrží. Jde o velmi jednoduchý, ale poměrně efektivní systém, který přináší solidní výsledky – a to zejména u menších bazénů. Zapojení vysavače je obvykle snadné, takže se nemusíte obávat příliš náročné manipulace. Výrobci poskytují podrobné návody, často jsou k určitým modelům k dispozici i instruktážní videa na internetu.

Jasnou výhodou ručních modelů je nízká cena. Většinu oblíbených modelů pořídíte běžně i pod tisíc korun, dražší cca do patnácti set korun. Nevýhody jsou ovšem taky nasnadě. Především je to namáhavější práce. Vysáváte pouze vlastní silou a vysávání pod vodou je rozhodně náročnější než běžné vysávání koberců. Další nevýhodou, která přímo souvisí s principem fungování, jsou nároky na filtraci, která se postupně zanáší. U menších bazénů jde přesto o docela rozumnou volbu, která poslouží dostačujícím způsobem.

⏩ Alternativní vysavače

Speciální variantou ručních vysavačů jsou podtlakové modely. Zásadním rozdílem je, že vůbec nepracují s filtračním okruhem, a tudíž filtraci nezatěžují a nezanášejí. Velmi levné modely se připojují k zahradní hadici a zvířené nečistoty ženou do připojeného vaku (například model Marimex 10800012 Clean Vac). Další možností je akumulátorové provedení, kdy pohon vysavače funguje nezávisle. Cena těchto modelů (např. Intex 28620) je pochopitelně poněkud vyšší, pořídíte je od cca 1500 Kč. Taky efektivita může být poněkud nižší.

⏩ Poloautomatické modely

Poloautomatické modely představují jakýsi mezistupeň mezi ručními a plně automatickými modely, a to ve funkčním i cenovém smyslu. Tyto vysavače se standardně také připojují k pískové filtraci bazénu. Rozdíl je však v tom, že hlavice se sama pohybuje po dně bazénu a vysávání tak není pro uživatele časově ani fyzicky náročné. Cena poloautomatických modelů se pohybuje od cca 3 tisíc u jednoduchých variant do 15 tisíc u těch pokročilejších.

Toto řešení má kromě vyšší ceny i ještě několik dalších nevýhod. Za prvé: opět dochází k zanášení filtrace, jelikož vysavač je na ni závislý podobně jako ruční modely. Druhá nevýhoda spočívá v ne vždy úplně vysoké efektivitě a důslednosti čištění. Poloautomatické vysavače většinou uskutečňují nahodilý pohyb, a tak nemusí dojít k preciznímu vysátí celé plochy dna.

Konkrétní míra efektivity se samozřejmě liší model od modelu a lze očekávat, že základní a cenově dostupné modely na tom budou hůře než dražší a pokročilé. Ty často nabízejí i funkci vysátí schodů a dokonce stěn. Poradí si i v bazénech s víceúrovňovým dnem. Taky mohou nabízet další funkce, jako je regulace výkonu, pokročilejší navigace, turbosání apod.

⏩ Plně automatické bazénové vysavače

Poslední variantu a nejvyšší ligu představují plně automatické modely bazénových vysavačů. Ty pracují zcela samostatně. Mají vlastní pohon a čerpadlo, vak a samozřejmě i vlastní filtr. Nepotřebují tedy žádné připojení k bazénové filtraci ani jinému prvku. V principu tedy představují variantu robotických domácích vysavačů. Odpovídá tomu i podobné vybavení.

Tyto vysavače jsou totiž řízeny mikročipem a obvykle disponují pokročilými navigačními systémy, které zajistí vysokou efektivitu vysávání a pokrytí celé plochy bazénu. Měly by si poradit nejen s kruhovými, oválnými nebo obdélníkovými bazény, ale i s atypickými tvary, s víceúrovňovým dnem, schody apod. Některé modely vysávají i stěny až k úrovni hladiny.

Automatické modely jsou velmi sofistikované, nabízejí vynikající účinnost a pohodlí. Tomu ovšem odpovídá i cena, která je poměrně velmi vysoká. Velmi levné, základnější modely začínají zhruba na cenách, kde nejlepší poloautomatické vysavače končí – tedy obvykle nepříliš hluboko pod hranicí 15 000 Kč. Běžné jsou však spíše ceny nad dvacet tisíc korun. Potěší naopak poměrně solidní výběr.

Plně automatické vysavače představují zajímavou volbu spíše pro náročnější až velmi náročné uživatele a majitele větších a velkých bazénů, na které by ruční a poloautomatické modely nestačily. Většina majitelů těchto strojů si však jejich práci velice pochvaluje.

nečistoty v bazénu

Technické parametry, vybavení a příslušenství

Jaké konkrétní parametry a vlastnosti sledovat při pořizování bazénového vysavače? Zde velice záleží na tom, o jaký typ vysavače se jedná. Přesto zde pro vás máme shrnutí faktorů, na které je vhodné se zaměřit.

Velikost bazénu

Velmi důležitým údajem je doporučená maximální velikost bazénu. S touto informací se ovšem setkáte především u automatických nebo plně automatických modelů. V případě jednoduchých ručních modelů výrobce takové doporučení obvykle neuvádí a budete muset vycházet z délky teleskopické tyče a hadice.

Pokud jde o automatické a poloautomatické vysavače, doporučená plocha se obvykle pohybuje okolo 50-60 m2. U poloautomatů to může být spíš méně, u výkonných automatů zase více.

Navigace a možnosti

Dokáže si vysavač poradit pouze s rovným dnem, anebo i se dnem víceúrovňovým nebo dokonce se stěnami? To všechno některé modely zvládnou. Pokud chcete opravdu dokonalý „servis“, je vhodné se po takovém vysavači podívat. To platí dvojnásob, pokud máte například bazén atypického tvaru. Stejně tak důležitý je pak systém navigace.

U ručních vysavačů zajišťujete navigaci sami. U levnějších poloautomatických obvykle funguje podobně jako u starších a dostupných domácích robotických vysavačů. Jde o víceméně nahodilý algoritmus. Z praxe vyplývá, že takové modely vykazují okolo 80 % efektivity. Vynechaná místa je obvykle třeba dočistit ručním modelem, což není zrovna pohodlné. Pokročilejší poloautomaty a především automatické vysavače už většinou disponují lepšími navigačními systémy, které účinnost a preciznost vysávání zvednou až prakticky na 100 %.

Tvar, šířka záběru

Ruční vysavače mívají obvykle klasický tvar, podobný standardní hubici domácího vysavače. Zejména u poloautomatických modelů se pak můžete setkat s kruhovým nebo „medúzovitým“ profilem, který má zajistit lepší přístupnost do některých míst. Stejně tak jsou běžné i klasičtější obdélníkové modely. Automatické modely mívají obvykle čtvercový tvar a pohybují se pomocí pásů, které zajišťují hladké zdolávání překážek.

Výrobci obvykle uvádějí i šířku záběru (šířku vysávání/čištění). Čím je větší, tím rychlejší postup vysavače lze očekávat. Platí to však především na rovných, plochách. Příliš velká šířka může být spíš komplikací v menším a členitém bazénu.

Akumulátor

Akumulátor se týká především některých specifických ručních modelů, které jsou sice ovládány manuálně, ale nejsou závislé na filtračním systému bazénu. Obvykle se setkáte s akumulátory typu Ni-MH a kapacitou, která vydrží na cca 40-50 minut vysávání. To je doba, se kterou zvládnete obstarat spíše menší bazén (průměr okolo 5 m). Právě pro takové jsou tato zařízení ostatně určena.

Čerpadlo

U poloautomatických a automatických modelů se uvádí informace o průtoku čerpadla, ale v různých kontextech. U poloautomatů podává výrobce informaci o minimálním potřebném průtoku bazénového čerpadla. Tedy o „výkonu“, který je potřebný pro správný a účinný chod vysavače. Tento průtok je udáván v metrech krychlových za hodinu.

Ve stejných jednotkách je značen průtok čerpadla u automatických modelů, zde se však jedná o výkon vlastního čerpadla vysavače. U kvalitních modelů lze počítat s průtokem okolo 15 m3/h, což je velmi slušné.

Rychlost, délka čisticího cyklu

Tento údaj se opět týká automatických a poloautomatických modelů a obvykle se odvíjí od maximální doporučené plochy bazénu. U většiny vysavačů se setkáte s délkou cyklu okolo 1,5 až 2 hodin. U poloautomatů to může být spíš více, stejně tak v případě režimu, který zahrnuje např. i vysávání stěn.

Kapacita koše

Jednou z mála nevýhod – tedy kromě ceny – je u automatických vysavačů i nutnost občas (případně po každém použití) vysypat a vypláchnout filtrační vak, ve kterém se nečistoty shromažďují. Tyto sběrné nádoby mohou mít různý objem, obvykle okolo 2-4 l.

Hmotnost

Pro manipulaci a přenášení vysavače může být důležitá informace o hmotnosti. U automatických modelů se hmotnost v závislosti na velikosti obvykle pohybuje okolo 7-10 kg.

Dálkové ovládání

U pokročilejších automatických vysavačů se lze setkat i s příslušenstvím v podobě dálkového ovládání, které umožňuje pohodlnou obsluhu zařízení.

Materiálové zpracování

Bazénové vysavače jsou plastová zařízení. Důležitá je dostatečná kvalita a odolnost plastů – a to i vůči například UV záření a bazénové chemii. Působení těchto vlivů může mít jinak značný vliv na životnost zařízení.

Jak používat bazénový vysavač

Jak zapojit a používat bazénový vysavač? Samozřejmě záleží především na typu a je důležité řídit se návodem k použití. Přesto pro vás máme několik rad a tipů, které se vám mohou hodit.

  • Zapojení vysavače do filtru – Tento bod se týká především manuálních modelů, ale i těch poloautomatických. K vysávací hlavici je třeba připojit hadici a její druhý konec pak vyvést do „skimmeru“. Je třeba zapojit správnou koncovku na správné místo! Při opačném zapojení nemusí vysavač správně fungovat.
  • Naplnění hadice – Před zapojením hadice do filtrace je obvykle vhodné její ponoření, aby se naplnila vodou. Tím se omezí riziko ztráty výkonu v důsledku přítomnosti vzduchových bublin.
  • Pomalu a precizně – S ručním vysavačem postupujte pomalu, aby skutečně nasál všechny nečistoty. Nepočítejte s tím, že rychlé klouzání po dně bude účinné, nečistoty spíše jen rozvíříte. Při vysávání není třeba na vysavač tlačit.
  • Jak často? – Četnost vysávání je velmi individuální otázka. Záleží především na tom, jakým způsobem je bazén chráněný a jak intenzivně je používaný. Bazén, který pečlivě přikrýváte nebo má vlastní střechu, se jistě nebude zanášet tak vydatně jako bazén, který zůstává většinu času odkrytý – a navíc do něj třeba vaše ratolesti běhají rovnou z pískoviště. Běžně používaný bazén si obvykle zaslouží vysát cca jednou za 2 až 3 týdny.

Video

Ceny bazénových vysávačů

O cenách různých typů bazénových vysavačů už jsme se zmínili výše. Přesto pro vás máme ještě přehledné shrnutí tří základních cenových relací a jejich sortimentu.

✅ Bazénové vysavače do 5000 Kč

Nejlevnější skupinou bazénových vysavačů jsou ruční modely, ať akumulátorové, nebo napojené na filtraci. Tyto vysavače určené hlavně pro menší bazény lze obvykle pořídit v cenách od cca 800 do 2000 Kč. Výjimečně i levněji, nebo naopak dráž. Do 5 tisíc lze však pořídit i některé základní modely poloautomatů, nejdostupnější začínají na cca 3 tisících korunách.

✅ Bazénové vysavače do 15 000 Kč

Do této kategorie se vejde drtivá většina kvalitních bazénových vysavačů poloautomatického typu a taky některé automatické modely. U těch však počítejte s nižší výbavou a menšími možnostmi.

✅ Bazénové vysavače nad 15 000 Kč

Právě v této kategorii se vyskytuje drtivá většina nejprodávanějších bazénových vysavačů z kategorie plně automatických modelů. Počítejte s tím, že za dobře vybavený, výkonný a kvalitní stroj zaplatíte spíše 20 a více tisíc Kč. Výjimkou nejsou modely za 40 i 50 000 Kč nebo více.

jak čistit bazén

Nejlepší značky bazénových vysávačů

Které značky se zabývají výrobou kvalitních bazénových vysavačů a můžete u nich očekávat špičkovou kvalitu, nebo naopak dostupnou cenu či optimální poměr obojího? Zde je několik známých značek:

  • Intex – Velmi populární výrobce bazénů nabízí i své bazénové vysavače. Výběr je malý. Jde o poloautomatický a ruční akumulátorový model. V obou případech potěší především dostupná cena.
  • Marimex – Další známý výrobce bazénů nabízí poměrně široký výběr především různých ručních modelů. Můžete se těšit na velmi dostupnou cenu. Některé modely patří k velmi populárním.
  • Dolphin – Velký výběr špičkových automatických modelů. Počítejte však spíše s vysokými cenami.
  • Zodiac – Značka nabízí vynikající automatické i poloautomatické modely. Řada z nich patří k nejprodávanějším u nás.

Nejprodávanější bazénové vysavače

Jaké jsou nejprodávanější bazénové vysavače na trhu podle portálu Heureka.cz?

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
AUTOMATICKÉ / ROBOTICKÉ BAZÉNOVÉ VYSAVAČE
#1 Skvěle hodnocený bazénový vysavač 
Maytronics Dolphin SPRING
Přefiltrovaný objem vody: 17 m³ / hod.
Šířka čistící plochy: 400 mm
Doporučená teplota vody: 18 - 32 °C
Teoretická čistící rychlost: 336 m² / hod.
⭐ 100 %17000 Kč Číst recenze
#2 Skvělý pro běžnou údržbu 
Dolphin E20
Přefiltrovaný objem vody: 15 m³ / hod.
Šířka čistící plochy: 400 mm
Doporučená teplota vody: 18 - 32 °C
⭐ 100 %23500 Kč Číst recenze
#3 Nejprodávanější 
Dolphin E10
Přefiltrovaný objem vody: 15 m³ / hod.
Šířka čistící plochy: 265 mm
Filtrační schopnost: 100 μm
Doporučená teplota vody: 18 - 32 °C
⭐ 98 %17500 Kč Číst recenze
#4 Skvěle hodnoceno 
Dolphin S200
Přefiltrovaný objem vody: 17 m³ / hod.
Pro bazén s délkou: do 12 m
Doporučená teplota vody: 18 - 32 °C
⭐ 98 %34500 Kč Číst recenze
RUČNÍ A POLOAUTOMATICKÉ BAZÉNOVÉ VYSAVAČE
#1 Univerzální na filtraci 
Marimex Star Vac
Použití: na kartušové i pískové filtrační zařízení od 2 m³/h
Hmotnost: 1,65 kg
⭐ 100 %800 Kč Číst recenze
#2 Nejlepší poloautomatický 
Marimex ProStar Vac Smart
Použití: pro pískové filtrace s průtokem 3 - 5 m³/h
Hmotnost: 4,3 kg
⭐ 100 %1300 Kč Číst recenze
#3 Alternativa poloautomatický 
Zodiac Kontiki 2
Použití: průtok v rozmezí 5-7 m³ / hod.
Hmotnost: 1,3 kg
⭐ 100 %3800 Kč Číst recenze
#4 Pro nafukovací vířivky 
Marimex Magic Vac
Použití: pro vířivky
Hmotnost: 1,87 kg
⭐ 90 %1000 Kč Číst recenze
0 Sdílení