Zahrada

Nejlepší pergoly (k domu, na terasu): TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Pergola Pergoly pomalu ale jistě prorůstají českými zahradami. Nejde však o nějaké exotické okrasné rostliny, nýbrž o populární přístřešky, které mohou rozšířit užitný prostor domu. Ochrání před palčivým sluncem, zajistí bezpečnější, suchý prostor pro zahradní nábytek.

V pergole můžete grilovat, obědvat, pořádat oslavy a posezení, hrát si s dětmi. Stěny pergoly pak mohou posloužit třeba i jako nosné konstrukce pro popínavé rostliny. Mít pergolu má zkrátka své kouzlo – a ne jen jedno. Jak si ale vybrat nejlepší pergolu k domu? Kde ji umístit a proč? V čem je pergola lepší než třeba veranda, altán či zimní zahrada? Z čeho pergolu postavit? A kolik to všechno bude stát? To jsou zajisté otázky, které zvídavému budoucímu majiteli či majitelce pergoly nedají spát. V dnešním článku na ně odpovíme. Přihodíme spoustu rad a tipů, které se vám před, při i po realizaci tohoto přístřešku mohou hodit.

Pergola je ideálním místem pro setkávání, ale může být i skvělým prostorem pro práci či relaxaci. Pustí k vám čerstvý vzduch i velké množství světla. Zároveň vás však ochrání před extrémními rozmary počasí. Ať už je to nenadálý déšť, nebo naopak příliš úporné horko a nemilosrdné paprsky. Pergola se dá koncipovat nejrůznějšími způsoby. Může tak vyhovovat nejrůznějším nárokům a požadavkům a sloužit všem možným účelům. Samozřejmě, jistou nevýhodou je, že jde většinou o nemalou investici. Pergolu si můžete postavit svépomocí, pořídit si sériovou konstrukci anebo si ji nechat realizovat na míru. Každé řešení má svá pro i proti, ale kvalitní přístřešek vám může dělat radost a sloužit po dlouhá léta i desetiletí. V tomto světle se náklady jistě obhájí.

V dnešním průvodci pergolami a jejich realizací najdete spoustu rad a inspirace. Nabídneme vám i žebříček, v němž najdete oblíbené a osvědčené „hotové“ modely. Jejich kvalitu můžete ještě dále prozkoumat v uživatelských recenzích pergol.

Nejlepší pergoly na trhu, naše redakce vybírá

ProduktInfoHodnocení
#1Hliníková pergola WALL 53
Jedna z nejprodávanějších pergol
✔️ Rozměry: 4,95 x 3 m
✔️ Z vysoce odolné hliníkové slitiny
✔️ Zastřešení bronzovým komůrkovým polykarbonátem MARLON
✔️ Záruka 10 let na nerozbitnost polykarbonátu krupobitím
✔️ Také různé další varianty a rozměry v prodeji
📌 od 27500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Terrassendach original
✔️ Rozměry: 5,46 x 4,06 m
✔️ Z vysoce odolných, eloxovaných, hliníkových dutých profilů 8 x 4 cm
✔️ Zastřešení komůrkovým polykarbonátem Guttagliss DUAL BOX 10 mm
✔️ Tvořena 3 podpěrnými sloupy a 9 střešními panely
✔️ Také různé další varianty a rozměry v prodeji
📌 od 58500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Gutta BW BW7
✔️ Rozměry: 4,34 x 3,03 m
✔️ Vyrobena z hliníkových profilů 1,5 mm
✔️ Zastřešení řešeno průsvitným komůrkovým polykarbonátem v čiré barvě Guttagliss DUAL BOX 6 mm
✔️ Tvořena 3 podpěrnými sloupy a 7 střešními panely
✔️ Také 3 další varianty v prodeji
📌 od 27000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4blumfeldt Pantheon
✔️ Rozměry: 3 x 4 m
✔️ Odlehčená konstrukce z hliníkových hranatých trubek 10x10 cm
✔️ Sluneční baldachýn
✔️ Relativně nízká cena
✔️ Dá se umístit kamkoliv
📌 od 11300 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5LANITPLAST BIOCLIMATIC 43
✔️ Rozměry: 4 x 3 m
✔️ Střecha je složená z desítek otočných lamel
✔️ Vyrobena z odolné hliníkové slitiny
✔️ Jednoduchý a bezúdržbový systém uzavírání střechy
✔️ Dodáváno ve 3 balících (140 kg)
📌 od 54000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Palram Torino
✔️ Rozměry: 3 x 4,25 m
✔️ Slouží jako zimní zahrada
✔️ Uzamykatelné dveře
✔️ Odolný, zesílený hliníkový rám
✔️ Křišťálově čistý, průhledný akrylový stěnový systém
📌 od 110000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat pergolu

Co je důležité při plánování, výběru a realizaci pergoly? V první řadě si musíte ujasnit, kde má pergola stát a jakým účelům bude sloužit. Velmi důležité je materiálové zpracování, rozměry, tvar, způsob zastřešení a řešení případných obvodních stěn či zástěn. Podstatě je i provedení podlahy, speciální vybavení a nábytek… pergola může mít nesmírné množství podob.

V podstatě jste limitováni pouze vlastní fantazií a rozpočtem. Rozhodně byste ale měli konečnou podobu vždy zvažovat nejen z designového a estetického, ale i praktického hlediska. Pergola představuje ozdobu zahrady, ale ryze funkční ozdobu.

Pergola

Pergola, veranda, terasa nebo třeba altán?

Zahradních přístřešků a přístavků existuje celá řada druhů. Ne vždy je jasné, jaké jsou mezi nimi rozdíly a který bude tou nejlepší volbou. Pojďme se zkusit podívat alespoň v obecných rysech na nejzákladnější možnosti.

Altán

Altán je především samostatně stojící stavbou, což bývá označováno jako zásadní rozdíl proti pergole. Altány jsou typicky umísťovány dál od domu, do vhodného zátiší. Například k rybníčku nebo do klidného koutku. I dnes u altánů drtivě převažuje dřevěné provedení. Altán je vždy zastřešen a využívají se tradiční krytiny nebo častěji jejich modernější nápodoby, jako jsou asfaltové šindele.

Altán je spíše místem klidu. Vzdálenost od domu z něj obvykle činí méně praktický přístřešek pro např. rodinné obědy, oslavy apod. Přesto se objevují i např. altány s vlastním krbem, grilem.

Terasa

Terasa je především „prodloužená podlaha“ domu. Může být přímo na zemi nebo i v patře. Nepojí se nutně s přístřeškem. Naopak ji lze zastřešit například právě pergolou. Nezastřešená terasa jako taková je vhodná pro milovníky slunění. Sloužit může samozřejmě i jako prostor pro zahradní nábytek.

Veranda

Oproti lehčí pergole je veranda pevnější součástí domu. Obvykle se vyskytuje v prostoru průčelí, ale není to pravidlo. Veranda je zastřešená, může mít otevřené stěny, ale v našich zeměpisných šířkách jsou poněkud běžnější prosklené verandy. Z tohoto přístřešku je přímý přístup do domu, obvykle je veranda chápána jako jakýsi přičleněný pokoj sloužící jako pracovna, ateliér, odpočívárna, místo pro stolování apod.

Zimní zahrada

Typicky prosklený, plně uzavřený prostor přináležející k domu. Oproti pergole, altánu či verandě má spíše specifický funkční účel, slouží zejména k pěstování rostlin.

Pergola

A konečně pergola. Typická pergola je vnímána jako lehčí přístřešek, který je připojen k domovní zdi. Méně často se pergoly vyskytují volně v prostoru, např. u bazénu. Od altánu se pak příliš neliší, spíše svým charakterem než exaktními parametry.

Původní – historické pergoly – sloužily především jako nosné konstrukce pro různé, především popínavé, rostliny a vína. Střechu obvykle tvořila holá, nezakrytá konstrukce z trámků nebo podobně. I dnes může mít pergola střechu nezakrytou, s průhlednou krytinou nebo zcela pevnou střechu. Může mít i stěny (některé). Obvykle mají podobu lehkých zástěn z laťových konstrukcí. Ty mohou sloužit právě rostlinstvu.

Mezi klasické vybavení „interiéru“ pergoly patří zahradní nábytek. Tedy stůl a židle. Díky své blízkosti k domu je pergola vhodná pro stolování a pořádání různých dýchánků. Do kuchyně je to blízko. Existují i velmi stylové pergoly s vlastní venkovní kuchyní. Jiné mohou být „vylepšeny“ alespoň krbem či zahradním grilem. Možností je opravdu velké množství.

Pergola vlastnoruční, hotová či na míru

Jak realizovat na svém pozemku pergolu? Již v úvodu jsme zmínili, že máte v zásadě tři možnosti. Můžete si pergolu vybudovat zcela svépomocí.

Svépomocná stavba

Toto řešení je výhodné především v tom, že budete mít vše plně pod kontrolou. Můžete mít jistotu, že vše – od kvality materiálů až po každý krok zpracování – bude odpovídat vašemu nejlepšímu vědomí a svědomí a požadované kvalitě.

Další výhodou je úspora nákladů. Zaplatíte pravděpodobně především materiál, potažmo nářadí. Pokud máte vlastní nářadí a přístup k dostupnému materiálu, tím líp pro vás.

Nevýhodou je, že svépomocné řešení vyžaduje čas a námahu. Navíc jde o variantu vhodnou především pro zručnější a technicky zkušenější jedince, kteří si na projektu nevylámou zuby – a bude je ideálně navíc bavit.

Pergola na míru

Pergola, kterou dáte dohromady s architektem a truhlářem přesně podle svých představ. Toto řešení je ideální v tom, že můžete zrealizovat opravdu dokonalou pergolu jakékoli podoby a stylu. Odvrácenou stránkou je finanční nákladnost. Jde o řešení především pro náročné a velmi náročné zájemce, kteří jsou ochotni investovat do díla větší částku.

Hotová pergola

Takříkajíc sériové pergoly patří dnes k vůbec nejoblíbenějším řešením. Toto „stavebnicové“ provedení nabízí spousta značek. Výběr je vynikající. Vybírat můžete z pergol dřevěných, ocelových i hliníkových, z moderních i tradičnějších, velkých i malých, krytých i nekrytých atd.

Jaké jsou výhody? Ceny těchto pergol se pohybují ve velmi příznivých relacích. Úplně nejlevnější a nejjednodušší přístřešky lze pořídit i pod 10 000 Kč. Většina nejprodávanějších pergol se pohybuje kolem hranice 20 tisíc Kč. Jde tedy o částky natolik výhodné, že svépomocná stavba by často nemusela představovat zásadnější úsporu. Přitom by stála mnohem víc času, úsilí i nervů.

Nevýhodou je, že jste odkázáni na nabídku. Většina hotových pergol jsou spíše jednodušší přístřešky bez výraznějšího charakteru nebo stylu. Pokud chcete sofistikovaný, atypický, umělecky zpracovaný nebo jinak speciální přístřešek, asi budete muset zvolit buď vlastní, nebo zakázkové řešení.

U hotových pergol jako i jinde taky platí, že kvalita jednotlivých výrobků je rozmanitá. Doporučujeme volit osvědčené značky, jako HobbyTec, Lanitplast, Blumfeldt a další. Zrovna tak se nemusí vyplatit hledat jen nejnižší cenu.

Materiály pergolových konstrukcí

Z jakých materiálů může být konstrukce pergoly? V současnosti se u hotových pergol setkáte především se dvěma variantami…

Dřevěné pergoly

Dřevěné pergoly nevycházejí z módy. Dřevo je nádherné, do přírodního prostředí zahrady se vždy hodí. Neruší, uklidňuje. Pokud jde o hotové pergoly, nejčastěji se setkáte s dostupnými dřevinami, jako je především smrk, v o něco lepším případě borovice nebo i modřín. Dřevo by mělo být z výroby perfektně vysušené, impregnované a ošetřené. Je třeba mu posléze průběžně dopřát další péči a údržbu, má-li pergola dlouho sloužit a zůstat pěkná.

Odolnější, ale dražší volbu představují dřeviny jako akát, buk nebo dub. Tyto vysoce pevné a vodě odolávající dřeva zajistí vysokou životnost pergoly – zejména nezastřešené pergoly. Jako výplň zdí, pokud nezůstanou zcela otevřené, se používají především lehké laťové mřížky.

Hliníkové a ocelové pergoly

Hliníkové pergoly jsou současným hitem. Jsou přirozeně odolné vůči korozi, konstrukce je poměrně lehká a zároveň se vyznačuje vynikající stabilitou, pevností a životností. U novostaveb patří hliníkové pergoly už ke standardu. Stěny bývají nejčastěji otevřené. Mohou však být třeba i prosklené nebo vybavené roletami či žaluziemi nebo závěsy.

Vedle hliníku se můžete setkat i s ocelovými konstrukcemi. Ocel je poněkud levnější, ale taky těžší a je nutné, aby disponovala kvalitní úpravou proti korozi (zinkování, práškování,…).

Další možnosti

Pokud odhlédneme od hotových pergol, otevírají se daleko širší možnosti. Pergola může mít například kamennou nebo cihlovou podezdívku se sloupky ze stejných materiálů. Použít se dají nejrůznější dřeviny včetně exotických. Vytvořit lze jakýkoli tvar i podobu.

Zastřešení pergoly

Jaké střešní krytiny se používají u pergol? U hotových se nejvíce prosazuje polykarbonátová krytina. Polykarbonát je průhledný, velmi lehký a přitom perfektně odolný. Není křehký jako sklo, a tak snese třeba i nějaké krupobití. Plexisklo či tvrzené sklo jsou na střechu méně obvyklé volby.

U tradičnějších provedení je možné sáhnout po plné krytině. Může jít o dřevěnou střechu pokrytou například moderním asfaltovým šindelem či bitumenovou krytinou.

Vybavení pergoly

Čím lze pergolu vybavit a vylepšit? Možností je mnoho. Většinou je součástí pergoly zahradní stůl a posezení. Zejména pokud je pergola u bazénu, mohou zde být zahradní lehátka. Skvělou volbou na lenošení je závěsné křeslo, zahradní houpačka či hamaka.

V bohatěji vybavené pergole může najít své místo krb, gril, udírna nebo rovnou celá venkovní kuchyň, což je velký a parádní módní hit. Proti nepřízni počasí, ostrému slunci, dešti či větru mohou chránit moderní žaluzie či manuální nebo elektrické rolety.

Instalace pergoly

Instalace pergoly závisí na materiálu a zpracování. Hotové pergoly se často kotví do fasády domu, což je výhodné řešení. Pokud to není možné kvůli podobě či stavu fasády, je vhodnější samonosná konstrukce. U dřevěných pergol se sloupky kotví ocelovými kotvami do betonových sloupků.

Velikost pergoly

Volba velikosti pergoly je samozřejmě jen na vás. Pokud nepřesáhnete 25 m2 a 5 m na výšku, nepotřebujete stavební povolení. Většina pergol se do této hranice pohodlně vejde. Neprodávanější pergoly se pohybují mezi 13 až 15 m2. Jde o nejoblíbenější velikost. Pořídit lze samozřejmě menší i větší přístřešky, ale výběr už není takový.

Ceny pergol

Na kolik vás vyjde realizace kvalitní pergoly? Zde pro vás máme stručný přehled.

Pergoly do 10 000 Kč

V této relaci lze pořídit nejlevnější, nejmenší a nejjednodušší hotové modely. Obvykle cca od 8 do 12 m2. Dobrou zprávou je, že můžete vybírat z dřevěných (typicky smrk) i hliníkových modelů.

Pergoly do 25 000 Kč

Nejprodávanější pergoly stojí kolem 18 až 25 tisíc Kč. Obvykle mívají od 13 do 15 m2. Populární jsou především hliníkové varianty, ale najdou se i dřevěné.

Pergoly nad 25 000 Kč

Rovněž velký výběr pergol. Vysoká kvalita zpracování. Při vyšším rozpočtu je taky možné investovat do zakázkové pergoly na míru.

Nejlepší značky pergol

Které značky hotových pergol patří k nejžádanějším a nejlépe hodnoceným?

  • HobbyTec – Jde o jednu z nejvýznamnějších českých značek se zahradními stavbami, přístřešky a vybavením. Vynikající výběr pergol všeho druhu, skvělá kvalita.
  • Lanitplast – Solidní zpracování a cenová dostupnost. Jedny z nejprodávanějších, především hliníkových, pergol.
  • Blumfeldt – Hliníkové přístřešky a pergoly často ve velmi dostupných cenách do 20 000 Kč. Dobrá volba pro méně náročné.
  • Palram – Pergoly ve všech relacích od dostupných až po exkluzivní. Jde o hliníkové modely.
ProduktInfoHodnocení
#1Hliníková pergola WALL 53
Jedna z nejprodávanějších pergol
✔️ Rozměry: 4,95 x 3 m
✔️ Z vysoce odolné hliníkové slitiny
✔️ Zastřešení bronzovým komůrkovým polykarbonátem MARLON
✔️ Záruka 10 let na nerozbitnost polykarbonátu krupobitím
✔️ Také různé další varianty a rozměry v prodeji
📌 od 27500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Terrassendach original
✔️ Rozměry: 5,46 x 4,06 m
✔️ Z vysoce odolných, eloxovaných, hliníkových dutých profilů 8 x 4 cm
✔️ Zastřešení komůrkovým polykarbonátem Guttagliss DUAL BOX 10 mm
✔️ Tvořena 3 podpěrnými sloupy a 9 střešními panely
✔️ Také různé další varianty a rozměry v prodeji
📌 od 58500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Gutta BW BW7
✔️ Rozměry: 4,34 x 3,03 m
✔️ Vyrobena z hliníkových profilů 1,5 mm
✔️ Zastřešení řešeno průsvitným komůrkovým polykarbonátem v čiré barvě Guttagliss DUAL BOX 6 mm
✔️ Tvořena 3 podpěrnými sloupy a 7 střešními panely
✔️ Také 3 další varianty v prodeji
📌 od 27000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4blumfeldt Pantheon
✔️ Rozměry: 3 x 4 m
✔️ Odlehčená konstrukce z hliníkových hranatých trubek 10x10 cm
✔️ Sluneční baldachýn
✔️ Relativně nízká cena
✔️ Dá se umístit kamkoliv
📌 od 11300 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5LANITPLAST BIOCLIMATIC 43
✔️ Rozměry: 4 x 3 m
✔️ Střecha je složená z desítek otočných lamel
✔️ Vyrobena z odolné hliníkové slitiny
✔️ Jednoduchý a bezúdržbový systém uzavírání střechy
✔️ Dodáváno ve 3 balících (140 kg)
📌 od 54000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Palram Torino
✔️ Rozměry: 3 x 4,25 m
✔️ Slouží jako zimní zahrada
✔️ Uzamykatelné dveře
✔️ Odolný, zesílený hliníkový rám
✔️ Křišťálově čistý, průhledný akrylový stěnový systém
📌 od 110000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení