Dílna

Test 6 nejlepších gola sad: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší gola sady

Chystáte se obohatit svou domácí výbavu nebo dílnu o co nejlepší gola sadu, ale nevíte, jakou vybrat? Potom jste na správné adrese. Dneska se totiž takzvaným „gola“ sadám podíváme pořádně na zoubek. Abychom vám poskytli co možná nejkompletnější informace, budeme se jim věnovat z obecného hlediska. Samozřejmě se ale zaměříme na to, jak se rozhodovat při výběru tohoto produktu – a jak si správně zvolit v poměrně značně širokém a rozmanitém sortimentu.

Gola sadu lze rozhodně považovat za důležitou součást každé dílny, a to profesionální i domácí. V našem článku se budeme zabývat především sadami pro kutilské a hobby použití. Ceny těchto sad se pohybují v rozumných mezích a při troše snahy jistě najdete optimální variantu, která vám bude dlouho a dobře sloužit. A investice se vám díky tomu brzy vrátí.

V našem textu vám sice neukážeme na nejlepší možný produkt, který si musíte za každou cenu pořídit. Tak jako obvykle totiž platí že, to co je ideální pro jednoho, nemusí vyhovovat jinému. Proto vás k perfektní koupi pouze nasměrujeme důležitými tipy a poznatky. A hned na začátek hodíme do placu ještě jednu radu. Před pořízením konkrétního modelu se podívejte na uživatelské recenze gola sady, na kterou máte spadeno. Tyto recenze mohou přinést zajímavá zjištění, která vás leckdy mohou uchránit před nevhodným nákupem.

Nejlepší gola sady na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Honiton H4056 gola sada 1/4" a 1/2" 94 dílů

Velikost: 1/4" a 1/2"
Počet dílů: 94
Materiál: chrom-vanadiová ocel
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1790 Kč Číst recenze
#2Mannesmann Gola sada 1/4", 3/8" a 1/2" 215 dílů
Velikost: 1/4", 3/8" a 1/2"
Počet dílů: 215
Materiál: chrom-vanadiová ocel
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2810 Kč Číst recenze
#3Stanley 1/4" a 1/2" sada hlavic 50 dílů
Velikost: 1/4" a 1/2"
Počet dílů: 50
Materiál: -
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]929 Kč Číst recenze
#4Stanley gola sada 1/4" a 1/2" 96 dílů
Velikost: 1/4" a 1/2"
Počet dílů: 96
Materiál: -
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1990 Kč Číst recenze
#5Yato YT-12681
Velikost: 1/4" a 1/2"
Počet dílů: 94
Materiál: chrom-vanadiová ocel
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1780 Kč Číst recenze
#6Extol Premium Gola sada 1/4" a 1/2" 94 dílů
Velikost: 1/4" a 1/2"
Počet dílů: 94
Materiál: ocel S2 a CrV
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1699 Kč Číst recenze

Jak vybrat gola sadu

Podle čeho se při výběru a srovnávání orientovat? Na jaké parametry a faktory se soustředit? Na co si dát pozor? V následujících odstavcích vás provedeme výběrem a poradíme vám, jak se nenechat napálit. Prozradíme vám, v jaké ceně lze pořídit kvalitní gola sadu a kteří výrobci představují určitou záruku spolehlivosti.

Co je to gola sada?

Každý řemeslník tenhle pojem samozřejmě dobře zná. Ale náš průvodce počítá i se „začátečníky“ a uvedení do obrazu proto nesmí chybět. Možná se i zkušenější uživatelé dozvědí něco zajímavého. Například proč se gola sada nazývá tak, jak se nazývá…

Gola sada je sada nářadí, která sestává především z velkého výběru tzv. nástrčkových neboli nástrčných klíčů. Setkat se můžete i s označením nástrčná hlavice či nástavec, používá se ale i lidové pojmenování „ořech“. Tyto hlavice jsou určeny pro práci s ráčnou. Ráčna funguje jako rukojeť či ovladač jednotlivých nástavců a představuje proto vždy zásadní součást gola sady.

Kromě hlavic může sada obsahovat i další příslušenství, které může být v některých případech poměrně rozsáhlé. Pak už ale nejde o v pravém smyslu „gola“ sadu, nýbrž spíš o multifunkční sadu nářadí jako takovou. Poměrně důležitým praktickým prvkem gola sady je taky kufřík, ve kterém je umístěna. Slouží nejen pro přenášení tohoto nářadí, ale jednotlivé hlavice jsou v něm taky přehledně umístěny. Můžete mít o nich rychlý přehled a nehrozí, že se vám některá vytratí.

Kde se vzal název gola?

Starší řemeslníci možná budou původ tohoto podivného a celkem nic neříkajícího názvu pamatovat nebo aspoň tušit. Vznikl už na počátku 60. let minulého století. Tehdy firma Tona uvedla na trh právě tuto sadu – a to pod obchodním názvem „gola“ v plechovém kufříku. Vzhledem k omezenému sortimentu v tehdejší době na našem území se tato značka vžila jako obecné pojmenování celého produktu.

jak vybrat gola sadu

Kde se dá gola sada využít?

Jednoduše řečeno lze říct, že gola sada, resp. její obsah, slouží ke šroubování – a to zejména ke šroubování v omezeném prostoru. Hodí se např. při opravách a údržbě (auta, jízdní kola apod.) nebo různých montážích (např. nábytku, regálů,…).

Gola sadu je třeba vybírat právě podle toho, k čemu ji budete používat. V tomto případě je zásadní především velikost čtyřhranu na ráčně, která se udává v palcích. Roli mohou hrát ale i jiné faktory (obsah příslušenství, množství a druhy nástavců apod.). Existují všeobecněji zaměřené, ale i poměrně úzce specializované gola sady.

Velikosti gola sad

Budeme se bavit o zmíněné velikosti čtyřhranu na ráčně, tedy o rozměru spoje hlavice a ráčny. Právě tento parametr je při výběru gola sady naprosto zásadní. Každá velikost má totiž jiné využití. Samozřejmě ale existují i sady, které obsahují více ráčen různých velikostí, což je činí univerzálnějšími. My se nicméně podíváme na typické velikosti a způsoby jejich použití.

¼“ gola sada

Takzvaná malá gola sada. V převodu na „naše“ míry má spoj 6,35 mm, hlavice pak mívají většinou rozměr od 4 do 14 mm. Tento typ sady se hodí především pro jemnější práci s drobnějšími šrouby. V domácím prostředí ji využijete poměrně často, např. při některých opravách jízdního kola, motocyklu, často i při montáži nábytku nebo práci v dílně. Používá se na šrouby se závitem až cca M10.

½“ gola sada

(12,7 mm) Zřejmě nejpoužívanější gola sada, alespoň u nás. Rozsah hlavic je obvykle 8-36 mm a je proto poměrně značně univerzální. Ideální pomocník do garáže i pro domácí práce a údržbu. Označuje se někdy jako „velká gola“. Vhodná je pro šrouby se závitem až M22. Oblíbené jsou i sady, které obsahují dvě ráčny – velkou i malou. Takové sady už mají takřka komplexní využití, aspoň pokud jde o běžné činnosti.

3/8“ gola sada

(9,53 mm) V poslední době se u nás začíná prosazovat tato velikost sady, která je tradičně standardní velikostí v mnoha zemích světa, zejména ve Velké Británii. V její prospěch svědčí slušná univerzálnost. Hlavice mají obvykle velikost 6-24 mm a jsou vhodné pro různé druhy prací a velikosti spojů, od poměrně jemných až po hrubější (závit M4 až M14).

¾“ gola sada

(19,05 mm) Sada s velkým čtyřhranem a hlavicemi od cca 18 až do 50 mm. Určena je pro značně velké závity (např. nákladní auta). V domácím prostředí tuto velikost prakticky nevyužijete, jde tedy spíše o profesionální gola sady.

1“ gola sada

(25,4 mm) Největší gola sada. Hlavice mají 41 až 80 mm. Tyto gola sady jsou určeny prakticky výhradně pro průmyslové použití. Uvádíme je zde spíše pro kompletnost.

Ráčna

Ráčna a její kvalita je vždy velice zásadním faktorem. Důležitý je materiál, ergonomická a protiskluzová rukojeť, kvalita upevnění hlavic. Samozřejmostí by mělo být přepínání směru záběru, např. páčkou.

Kromě toho hraje roli i počet zubů ráčny. Tento faktor má vliv na její pracovní vlastnosti. Např. jemná ráčna se 72 zuby je skvělá při práci ve stísněném prostoru. Je třeba s ní ale zacházet opatrněji, ke stržení může dojít spíše než u hrubé ráčny.

Materiály

Velmi důležité je, aby byly všechny součásti a nástavce gola sady vyrobeny z kvalitní, ušlechtilé a odolné oceli. Musejí vydržet krouticí moment a tah, aniž by praskly nebo se jinak zdeformovaly. Důležitá je taky dokonalá přesnost zpracování. Za solidní standard, pokud jde o typ oceli, je považována chrom-vanadiová ocel, která se pro tyto účely používá velmi často a má dobré vlastnosti.

Hlavice

Součástí sady mohou být hlavice s různými profily. Zejména 6hran či 12hran, ale i různé speciálnější varianty, např. IMBUS, XZN, TORX (nástrčný, zástrčný,…) a podobně. Záleží tedy na vašich potřebách a na tom, k čemu budete sadu používat.

Bity

Jde o zástrčné šroubovací nástavce a v gola sadě jich obvykle najdete široké spektrum, co se týče typu profilů i velikostí. K upevnění na ráčnu je třeba adaptér. Ten je samozřejmě taky součástí gola sady.

Počet dílů

Platí nutně, že čím více, tím lépe? Ne nezbytně. Za větší počet kusů v gola sadě (i 200 a více) si pochopitelně připlatíte. Měli byste se zaměřit na to, aby sada obsahovala především takové nástavce, které opravdu využijete. Pokud si zatím nejste jistí, k čemu všemu budete gola sadu používat, nebo víte, že vaše činnosti jsou značně rozmanité, může se vám vyplatit pořízení kombinované gola sady s větším počtem nástavců.

Ceny gola sad

gola sada extol
Kvalitní gola sada Extol

Za kolik pořídíte kvalitní gola sadu s dostatečným množstvím nástavců a s dobrou kvalitou zpracování všech dílů?

Gola sady do 1000 Kč

Ano, gola sadu lze pořídit i jen za několik stovek korun. Ty úplně nejlevnější lze někdy pořídit už okolo 300 Kč. Mezi sadami do 1000 Kč lze najít i pár slušných kousků s dobrým poměrem ceny a kvality. Některé takové sady patří i k nejprodávanějším. Jsou nicméně obvykle méně vybavené (obvykle jedna velikost, a max. cca do 100 ks). Pro méně náročné nebo občasné použití v domácnosti mohou být ale zcela dostačující.

Gola sady do 2000 Kč

V této kategorii najdete největší sortiment a dá se říct, že už můžete sehnat velice slušnou variantu pro domácí dílnu a hobby potřeby. Sady v této kategorii patří k nejžádanějším.

Gola sady nad 2000 Kč

Zde už najdete špičkově vybavené sady pro náročné hobby použití, ale samozřejmě i pro poloprofesionální nebo profesionální účely.

Nejlepší značky gola sad

Kteří výrobci jsou schopni nabídnout dobrou kvalitu a patří mezi ověřené a spolehlivé? Máme pro vás několik zajímavých značek, které stojí za pozornost.

  • Mannesmann – Tato značka nabízí především špičkové sady v ceně od cca 2000 Kč výš, které patří k velice oceňovaným a oblíbeným, s vynikajícím hodnocením v testech gola sad. Najdete u ní ale i několik dostupnějších variant.
  • Narex – Značka s typickým modrým kufříkem. Nabízí poměrně pestré spektrum sad v různých cenových relacích a s dobrým poměrem ceny a kvality.
  • Honiton – Obrovský sortiment sad ve všech cenových kategoriích. Nabízí několik velmi oblíbených modelů.
  • Yato – Gola sady Yato patří k nejprodávanějším vůbec a těší se i vysokému uživatelskému hodnocení. Nabídku této značky rozhodně nepřehlédněte.
  • Tona – Klasika, ačkoli dnes už trochu na ústupu. Za zmínku ale rozhodně stojí, už jen kvůli nevídané šíři sortimentu.

Nejčastější otázky nakupujících (FAQ)

Co je to systém AS-DRIVE?

Tento systém je docela parádní „vychytávka“, kterou by kvalitní gola sada rozhodně měla být vybavena. Jde o speciální úpravu tvaru hlavic, která umožňuje využití vyššího krouticího momentu, ale taky např. povolení šroubů s již částečně deformovanými hlavicemi. Jednoduše, AS-DRIVE umožnuje efektivnější a pohodlnější práci.

Z jakých materiálů bývá úložný kufřík?

Kufříky bývají dnes většinou plastové. Uvnitř je pěnová vložka, která slouží jako organizér všech dílů.

Lze nástavce z gola sady použít i na rázové nářadí?

Ne. Pokud jde o klasickou gola sadu, nejsou nástavce obvykle vhodné pro použití na elektrickém nebo pneumatickém nářadí.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Honiton H4056 gola sada 1/4" a 1/2" 94 dílů

Velikost: 1/4" a 1/2"
Počet dílů: 94
Materiál: chrom-vanadiová ocel
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1790 Kč Číst recenze
#2Mannesmann Gola sada 1/4", 3/8" a 1/2" 215 dílů
Velikost: 1/4", 3/8" a 1/2"
Počet dílů: 215
Materiál: chrom-vanadiová ocel
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2810 Kč Číst recenze
#3Stanley 1/4" a 1/2" sada hlavic 50 dílů
Velikost: 1/4" a 1/2"
Počet dílů: 50
Materiál: -
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]929 Kč Číst recenze
#4Stanley gola sada 1/4" a 1/2" 96 dílů
Velikost: 1/4" a 1/2"
Počet dílů: 96
Materiál: -
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1990 Kč Číst recenze
#5Yato YT-12681
Velikost: 1/4" a 1/2"
Počet dílů: 94
Materiál: chrom-vanadiová ocel
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1780 Kč Číst recenze
#6Extol Premium Gola sada 1/4" a 1/2" 94 dílů
Velikost: 1/4" a 1/2"
Počet dílů: 94
Materiál: ocel S2 a CrV
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1699 Kč Číst recenze
0 Sdílení