Dílna

Nejlepší bourací kladiva: TOP 6 produktů podle recenzí a testů


Bourací kladivo. Nástroj ničivé síly, který se používá především při nejrůznějších demoličních pracích. Potřebujete odstranit kus zdi, starou omítku či obklady nebo podlahovou krytinu, celou stavbu? Pak přicházejí na řadu tyto pomůcky. Bourací kladiva jsou především doménou profesionální sféry. Používají se ve stavebnictví, těžařském průmyslu i dalších odvětvích. Mohou se však stát i výbavou hobby či řemeslné dílny. Hodit se mohou, pokud hodláte rekonstruovat či renovovat nebo provádět jiné práce, kdy je tu a tam zapotřebí nezkrotná síla. Dobrou zprávou je, že i hobby kategorie nabízí opravdu vynikající sortiment. V dnešním článku se zaměříme na to, jak vybrat nejlepší bourací kladivo. A to ať už potřebujete spíše lehčí nástroj do soukromé dílny a pro příležitostné použití, nebo opravdu masivní a výkonné kladivo pro intenzivní a náročné práce.

Bourací kladiva představují poměrně širokou kategorii. Výběr nemusí být vždy snadný. Když se ale zaměříte na ty správné parametry a budete vědět, co potřebujete, půjde to snáze. V dnešním článku vás kromě průvodce čeká i žebříček nejlepších a nejprodávanějších modelů současnosti. Možná v něm najdete to, co hledáte. Dobré rady a tipy hledejte i v recenzích bouracích kladiv. Jak v uživatelských, tak zejména v těch odbornějších.

Nejlepší bourací kladiva na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Scheppach AB 1600
Nejlepší bourací kladivo pro běžné práce
✔️ Určeno pro bourací a demoliční práce v soukromém sektoru
✔️ Štíhlý tvar těla stroje - vhodný do stísněných podmínek
✔️ Mohutný ráz, pocitově srovnatelný i s výrazně dražšími stroji
✔️ Příkon: 1600 W | Počet úderů: 1500 / min. | Sila úderu: 47 J
📌 od 4300 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Bosch GSH 16-30
Nejlepší profesionální bourací kladivo
✔️ Mimořádná síla pro úběr 13 tun denně
✔️ Vynikající manipulace díky velké rukojeti
✔️ Ve vozíku na kolečkách, který je součástí dodávky
✔️ Příkon: 1750 W | Počet úderů: 1300 / min. | Sila úderu: 41 J
📌 od 30000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Scheppach AB 1900
Skvělé recenze
✔️ Nejsilnější bourací kladivo se silou úderu 60 J
✔️ Pro středně těžké až těžké bourací práce
✔️ S celokovovým štíhlým designem a sníženými vibracemi
✔️ Příkon: 1900 W | Počet úderů: 2000 / min. | Sila úderu: 60 J
📌 od 6500 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Makita HM0870C
Oblíbený model
✔️ Upínání SDS-max
✔️ Možnost regulace otáček, pozvolný rozběh
✔️ Celorozsahová elektronika
✔️ Příkon: 1110 W | Počet úderů: 2650 / min. | Sila úderu: 7,6 J
📌 od 8500 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Makita HM1203C
S upínáním SDS-Max
✔️ Pozvolný rozběh umožňuje přesnou práci
✔️ Uhlíky pro dlouhou životnost
✔️ Konstantní elektronika
✔️ Příkon: 1510 W | Počet úderů: 1900 / min. | Sila úderu: 19,1 J
📌 od 14000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Extol Industrial 8790101
✔️ Výkonné vrtací a sekací kladivo
✔️ Antivibrační systém
✔️ Nezávislá 6stupňová regulace otáček a příklepů
✔️ Příkon: 1350 W | Počet úderů: 3000 / min. | Sila úderu: 14 J
📌 od 9600 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat bourací kladivo

Na jaké konkrétní vlastnosti a parametry se při výběru bouracího kladiva zaměřit? Zásadní je dobře zvážit požadavky na výkonnost a způsob použití. Výkonnost se odvozuje od hmotnosti a příkonu/výkonu kladiva, potažmo energie rázu.

Velmi důležitý je typ kladiva – existují totiž dva základní druhy (vrtací a sekací) a taky kombinované varianty. Přihlédnout byste měli i k sytému upínání, celkové kvalitě materiálů a zpracování a samozřejmě i k ceně a případně značce.

Jak vypadají a k čemu slouží bourací kladiva

Bourací kladivo Scheppach AB 1600
Bourací kladivo Scheppach AB 1600

Navzdory názvu připomíná elektrické bourací kladivo spíše masivní příklepovou vrtačku než kladivo jako takové. Samozřejmě existují i demoliční palice a kladiva klasického typu – tedy na ruční pohon. Ty jsou však vhodné jen pro některé účely a práce s nimi je fyzicky velmi namáhavá a ne tolik efektivní. Jsou to právě elektrická kladiva, která se dnes v rukou dělníků vyskytují častěji. Použít je lze například na:

 • Osekávání zdiva, obkladů, omítky
 • Likvidaci staré dlažby
 • Vysekávání drážek na potrubí, el. vedení, velkých otvorů apod.
 • Bourání stěn
 • Rozrušování přírodních hornin

Samozřejmě, že způsobů použití může být mnohem víc. Dle výkonu a typu lze kladiva použít na různé materiály. Silné nástroje si poradí i s masivními železobetonovými konstrukcemi.

Sbíječka vs. kladivo

Jako bourací kladivo je dle panujícího úzu obvykle označován nástroj, který je určen primárně pro (víceméně) vodorovné použití – především tedy na svislé stavební prvky (zdiva). Tento nástroj může provádět sekací (údery) či vrtací (rotace) pohyb. Obvykle je napájen elektricky ze sítě, některé modely jsou i akumulátorové.

Sbíječka je obvykle varianta s velmi vysokou rázovou silou. Jde o těžký nástroj určený především na práci ve vertikální poloze, a tedy na úpravu/demolici vodorovných povrchů (cest, podlah,…). Sbíječky se používají taky v lomech a dolech nebo v některých průmyslových odvětvích. Tyto těžké až velmi těžké pracovní nástroje jsou nejčastěji pneumatické. Pohání je tedy síla stlačeného vzduchu přiváděného externím kompresorem. Okrajově existují i benzínové, motorové varianty (ty jsou ale velmi těžké, hlučné, neekologické).

V našem článku se však zaměříme především na „bourací kladiva“ – tedy elektrické nástroje. Tato univerzálnější kategorie je spíše vhodná i pro hobby nebo méně náročné profesionální použití.

Typy bouracích kladiv

Už výše jsme naznačili, že bourací kladiva se mohou lišit druhem pohybu, který vykonávají. Z tohoto hlediska je lze dělit na sekací a vrtací kladiva.

Vrtací kladiva

Oproti běžným vrtačkám, ale i příklepovým vrtačkám mají vyšší výkon, který jde především do rázu. Rotační činnost je spíše sekundární. Typické jsou taky nižší otáčky. Vrtání není přesné, jde spíše o vysekávání otvorů se zachování kruhového profilu. Hodí se na tvrdé materiály, jako je beton a železobeton. Rotace taky pomáhá vynášení materiálu z otvoru.

Sekací kladiva

Zde je rotace zcela odstraněna, nástroj provádí pouze pohyb tam a zpět. Nepoužívají se proto vrtáky, nýbrž sekáče. Sekáče mohou mít různé tvary, ale obecně připomínají mohutná dláta. Tento typ kladiva se uplatní čistě u bouracích prací. Odstraníte s ním omítku, obklady nebo můžete odsekávat celé zdivo. Možnosti použití závisejí na velikosti a výkonu kladiva.

Kombinované kladivo

Kladiva, která umožňují přepínání pracovních režimů. Nabízejí vrtací (čistá rotace nebo rotace s příklepem) i sekací mód. Díky tomu se stávají univerzálnějšími. Na druhou stranu jsou kombinované modely spíše lehčí až středně silné nástroje než vysoce výkonná a těžká kladiva. Mohou však být skvělou volbou např. pro hobby, příležitostné či méně specifické profesionální použití.

Hmotnost kladiv

Od hmotnosti a masivnosti kladiv se odvíjí jejich celkové určení a možnosti – podobně jako by šlo o klasická „ruční“ kladiva či palice.

 • Hmotnost cca 3-5 kg je běžná u spíše lehčích a hobby kladiv. Některá kvalitní kladiva lze samozřejmě použít i v profi sféře, ale jde o nástroje spíše pro méně intenzivní či příležitostné použití. Tomu obvykle odpovídá i příkon, který se pohybuje nejčastěji od 700 do 1000 W nebo méně často o něco více. Hodí se zejména pro odstraňování omítek, obkladů a podobné spíše lehčí práce.
 • Kladiva od 5 do 10 kg už představují robustnější volbu pro náročnější a častější použití. Použitelná už jsou na rozrušování celého zdiva z cihel, kamene nebo i betonu. Příkon se nejčastěji pohybuje v rozmezí cca 1000 až 1600 W.
 • Kladiva od 10 do 20 kg už patří do kategorie těžkých nástrojů. Příkon bývá nejčastěji od 1500 W výše. Jde o nástroje vhodné pro časté, intenzivní a náročné použití a těžké demoliční či stavební práce. Existují i těžší kladiva, která mají i 30 kg a více. Příkon je pak běžně i 2000 nebo více W. Určeny jsou pro velmi těžké a náročné práce. Do značné míry již splývají s kategorií sbíječek.

Příkon a energie úderu

Příkon označuje spotřebu energie a přímo ovlivňuje výkonnost přístroje. Jde o velmi důležitý parametr. U bouracích kladiv se setkáte s rozpětím od cca 700 W po 2500 W. Do 1000 W jde o lehčí nástroje, kolem 1000 až 1500 W středně silné a nad 1500 W už můžeme mluvit o těžších až těžkých kladivech.

Ještě pregnantněji vyjadřuje sílu nástroje údaj o energii či síle úderu/rázu. Ta se udává v joulech (J). Čím více joulů, tím výkonnější a efektivnější kladivo.

 • Do 20 J lze mluvit o kladivech pro běžné, lehčí až středně těžké práce. Patří sem i hobby kladiva.
 • Do 40 J jde už o kladiva vyhovující profesionálnímu a náročnému použití.
 • Nad 40 J jde o velmi silná kladiva pro velmi intenzivní a náročné práce.

Počet úderů

Kolik úderů (rázů) zvládne nástroj vykonat za minutu při práci na prázdno? Zde záleží i na výkonu a hmotnosti kladiva. Kladiva lehčí a středně těžká/výkonná jsou schopna dosahovat rychlosti cca 2000 až 4500 úderů za minutu. Těžká kladiva (nad 10-15 kg) už většinou pracují při rychlosti do 2000 úderů za minutu.

Systém upínání

Jakým mechanismem je sekáč upnut do nástroje? I to je poměrně důležitý parametr. V současnosti existuje několik převládajících systémů.

 • Pokud sháníte spíše dostupnější kladivo pro hobby nebo méně náročné použití. Obvykle budete vybírat mezi modely s SDS-Plus systémem. Tento mechanismus nabízí vysokou kompatibilitu a všestrannost použití, je poměrně spolehlivý a vyznačuje se dobrou životností i snadností používání.
 • SDS-Max systém se týká dražších nástrojů pro náročnější nebo profi použití. Výhodou je zde především výrazně efektivnější přenos energie.

Napájení

Pomineme-li velmi těžká pneumatická kladiva a sbíječky, standardním pohonem bouracích kladiv je elektřina. Jde tedy o síťové nástroje. Existuje i kategorie akumulátorových kladiv. Zatímco síťové napájení nabídne spolehlivost a trvalý, vysoký výkon, aku řešení poskytuje větší flexibilitu.

Na druhou stranu se aku provedení týká de facto výhradně lehkých, převážně vrtacích (nebo kombinovaných), kladiv pro méně náročné práce. Energie úderů většinou nepřekoná hranici 3 J. Akumulátorové provedení taky zhoršuje poměr cena/výkon a zvyšuje hmotnost samotného nástroje o hmotnost baterie. Pokud pro vás není svoboda od kabelu vyloženě zásadní, doporučujeme volit u tohoto typu nářadí spíše síťový pohon.

Hlučnost

Jaká je hlučnost bouracího kladiva? Asi nepřekvapí, že poměrně vysoká. Na trhu jsou nástroje, které deklarují akustický tlak „jen“ kolem 90 dB nebo i méně. Jde ovšem o lehčí kladiva do cca 3 kg a příkonu okolo 1100 W. Nejčastěji se však akustický tlak pohybuje mezi cca 90 až 105 dB.

V reálu vždy zásadně záleží i na tom, jaký materiál bouráte či vrtáte. Tvrdé povrchy (např. obklady) dělají výrazně větší hluk než relativně „měkčí“ (např. cihly). V každém případě je nezbytné si při práci s bouracím kladivem chránit sluch pomocí sluchátek, špuntů nebo kombinací obojího.

Video

Ceny bouracích kladiv

V jakých cenových relacích se pohybují kvalitní bourací kladiva? Ačkoli lze pořídit i relativně dostupné hobby modely, připravte se, že za výkonnější kladivo se poněkud plácnete přes kapsu.

✅ Bourací kladiva do 2000 Kč

Velmi lehká a převážně vrtací kladiva určená převážně pro hobby použití a jiné méně náročné účely. Zajímavý poměr ceny a výkonu nabízejí v této kategorii např. kladiva Parkside, ale třeba i Einhell, XTLine a další.

✅ Bourací kladiva do 10 000 Kč

Většina nejprodávanějších bouracích kladiv a vynikající výběr. V této relaci si vybere většina hobby zájemců i řemeslníků. Najdete zde i těžší kladiva pro náročné práce.

✅ Bourací kladiva nad 10 000 Kč

Těžká a/nebo velmi poctivě a kvalitně zpracovaná kladiva. Kategorie pro náročnější zájemce, spíše pro profesionální použití.

Nejlepší značky bouracích kladiv

Kteří výrobci kladiv platí za poctivé a solidní, nabízejí vysokou kvalitu zpracování a dobrý poměr ceny a výkonu? Máme pro vás pár tipů…

 • Parkside – Značka řetězce Lidl, která nabízí velmi dostupná hobby kladiva. Ta přitom dokážou zaujmout zajímavými parametry a patří k velmi žádaným.
 • Makita – Kvalitní japonská značka, která se zaměřuje především na lehčí kladiva, nabízí ale i menší výběr těžších modelů. Vynikající hodnocení, osvědčený výrobce, skvělý výběr.
 • Bosch – Ani německý Bosch nezklame kvalitou zpracování či výkonem. Výběr je víc než solidní a hodnocení uživatelů rovněž. Opět převažují lehčí až středně těžká kladiva.
 • Scheppach – V kategorii výkonnějších a těžších přístrojů mohou zaujmout modely Scheppach. Jsou kvalitní, odolné, vhodné i pro náročné práce.
ProduktInfoHodnocení
#1Scheppach AB 1600
Nejlepší bourací kladivo pro běžné práce
✔️ Určeno pro bourací a demoliční práce v soukromém sektoru
✔️ Štíhlý tvar těla stroje - vhodný do stísněných podmínek
✔️ Mohutný ráz, pocitově srovnatelný i s výrazně dražšími stroji
✔️ Příkon: 1600 W | Počet úderů: 1500 / min. | Sila úderu: 47 J
📌 od 4300 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Bosch GSH 16-30
Nejlepší profesionální bourací kladivo
✔️ Mimořádná síla pro úběr 13 tun denně
✔️ Vynikající manipulace díky velké rukojeti
✔️ Ve vozíku na kolečkách, který je součástí dodávky
✔️ Příkon: 1750 W | Počet úderů: 1300 / min. | Sila úderu: 41 J
📌 od 30000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Scheppach AB 1900
Skvělé recenze
✔️ Nejsilnější bourací kladivo se silou úderu 60 J
✔️ Pro středně těžké až těžké bourací práce
✔️ S celokovovým štíhlým designem a sníženými vibracemi
✔️ Příkon: 1900 W | Počet úderů: 2000 / min. | Sila úderu: 60 J
📌 od 6500 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Makita HM0870C
Oblíbený model
✔️ Upínání SDS-max
✔️ Možnost regulace otáček, pozvolný rozběh
✔️ Celorozsahová elektronika
✔️ Příkon: 1110 W | Počet úderů: 2650 / min. | Sila úderu: 7,6 J
📌 od 8500 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Makita HM1203C
S upínáním SDS-Max
✔️ Pozvolný rozběh umožňuje přesnou práci
✔️ Uhlíky pro dlouhou životnost
✔️ Konstantní elektronika
✔️ Příkon: 1510 W | Počet úderů: 1900 / min. | Sila úderu: 19,1 J
📌 od 14000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Extol Industrial 8790101
✔️ Výkonné vrtací a sekací kladivo
✔️ Antivibrační systém
✔️ Nezávislá 6stupňová regulace otáček a příklepů
✔️ Příkon: 1350 W | Počet úderů: 3000 / min. | Sila úderu: 14 J
📌 od 9600 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení