Zahrada

Test 6 nejlepších solárních sprch: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší solární sprchy

Jak vybrat nejlepší solární sprchu k zahradnímu bazénu nebo třeba vířivce? V dnešním článku se na toto zařízení podíváme pořádně detailně. Vysvětlíme vám, jak funguje a jaké jsou jeho možnosti. Především se ale zaměříme na parametry důležité při výběru. Díky tomu si budete moci zvolit optimální model přesně odpovídající vašim možnostem a nárokům.

Solární sprcha je velice praktické zařízení, které vám umožní opláchnout se před vstupem do bazénu v příjemně teplé vodě, aniž byste museli za její ohřev platit. V dnešní době jsou technologie, které fungují na solární energii na vzestupu. Nabízejí ekologické i ekonomické řešení pro domácnost. Současné sprchy, které pro ohřev vody využívají výhradně sluneční energii, nabídnou komfort a dostatečnou teplotu i objem pro krátké osprchování i několika osob.

V našem průvodci se budeme těmto produktům věnovat spíše obecně. Při rozhodování pro konkrétní model se vám budou později hodit uživatelské recenze solárních sprch, které najdete na internetu.

Nejlepší solární sprchy na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena
#1MARIMEX UNO 35 L
Typ: pevná
Objem: 35 l
Rozměry: 210 x 27 x 24 cm
Hmotnost: 10,2 kg
Kohoutek pro nohy: ANO
⭐ 100 %do 7000 Kč Číst recenze
#2SIKO ZSH1207016A
Typ: pevná
Objem: 23 l
Rozměry: výška 220 cm
Hmotnost: 7 kg
Kohoutek pro nohy: ANO
⭐ 98 %do 6500 Kč Číst recenze
#3PLANET POOL Sprcha solární MAMMUT
Typ: pevná
Objem: 35 l
Rozměry: výška 220 cm
Hmotnost: 12 kg
Kohoutek pro nohy: ANO
⭐ 98 %do 10000 Kč Číst recenze
#4MARIMEX 10992037 UNO 20 l
Typ: pevná
Objem: 20 l
Rozměry: 210 x 25 x 26 cm
Hmotnost: 6,9 kg
Kohoutek pro nohy: NE
⭐ 97 %do 3500 Kč Číst recenze
#5MARIMEX Sunny Style
Typ: přenosná
Objem: 8 l
Rozměry: výška 215 cm
Hmotnost: 6,05 kg
Kohoutek pro nohy: NE
⭐ 94 %do 2500 Kč Číst recenze
#6Avenberg EXCLUSIVE 40L
Typ: pevná
Objem: 40 l
Rozměry: výška 214 cm
Hmotnost: - kg
Kohoutek pro nohy: ANO
⭐ 94 %do 3000 Kč Číst recenze

Jak vybrat solární sprchu

Solární bazénové sprchy představují dnes investici v řádu několika tisíc korun. Vzhledem k vysoké funkčnosti a ekonomické úspoře při provozu to není nijak přemrštěná cena. Přesto je dobré vybírat obezřetně a zvolit si model, který splní vaše požadavky – a nevybírat pouze podle reklamy nebo třeba nejlákavější cenovky.

V následujícím návodu vás provedeme nejdůležitějšími vlastnostmi těchto zařízení, seznámíme vás se všemi faktory důležitými při výběru, představíme několik spolehlivých výrobců a taky zodpovíme některé nejčastější dotazy, které se solárních sprch týkají.

Jak solární sprchy fungují?

Princip těchto zařízení je v podstatě triviální. Konstrukce sprchy je vybavena integrovaným zásobníkem na vodu. Obvykle ho najdete v podstavci. Do tohoto zásobníku se vejde zpravidla několik litrů až desítek litrů vody.

Zásobník funguje jako tzv. kolektor, který vstřebává sluneční energii a přeměňuje ji na tepelnou energii pro ohřev vody. Výkon ohřevu závisí na dostatku slunečního záření, ale při dobrém počasí během koupací sezóny sprchy snadno nabídnou komfortní teplotu vody.

jak vybrat solárni sprchu k bazénu

Typy solárních sprch

Existuje více druhů solárních sprch? Ano, v podstatě lze rozlišit dvě základní varianty podle mobility – tedy sprchy s pevnou instalací a sprchy přenosné. A která možnost je lepší? Samozřejmě záleží na tom, co očekáváte a požadujete…

Pevně umístěné sprchy

Jak je z názvu patrné, tyto sprchy můžete nainstalovat na vhodný podklad a zůstávají na svém místě přes sezónu i mimo ni. Jsou obvykle těžší a disponují větším zásobníkem na vodu. Tuto variantu oceníte, pokud máte například větší nebo zabudovaný zahradní bazén nebo vířivku, které využívá větší počet osob.

Přenosné sprchy

Přenosné solární sprchy mají podstavec, který slouží jako zásobník na vodu. Objem je zpravidla menší, sprchy jsou subtilnější konstrukce, lehčí a taky méně stabilní. Na druhou stranu se pyšní maximální mobilitou. Jejich instalace je velmi jednoduchá – vodu přivádíte pomocí zahradní hadice.

Toto řešení je vhodné například u nafukovacích bazénů, které nevyužíváte po celý rok. Sprcha tak nemusí „strašit“ na zahradě mimo sezónu. Stejně jako samotný bazén ji prostě odklidíte do garáže nebo jinam z dohledu.

Speciální typ – turistická sprcha

Poněkud méně známou, ale přesto rozhodně zajímavou, variantou solární sprchy je i tzv. turistická sprcha. Jde o zásobník s měkkou hadicí a malinkou hubicí. Tyto zásobníky mívají jen takový objem, aby byly snadno přenosné, a mohou být vybaveny i pumpou, která zajistí potřebný tlak vody. Nemusíte tedy zásobník umísťovat do vyšší polohy. Zařízení oceníte pochopitelně při cestách a výletech do přírody.

Objem zásobníku, kapacita solárních sprch

Už víte, jestli chcete přenosnou, nebo pevnou sprchu? Pak vás čeká další důležité rozhodnutí. Musíte zvolit správný objem.

Nejmenší solární sprchy mohou mít objem i značně pod 20 l. Jde o malé přenosné modely nebo turistické varianty. Takto malé sprchy jsou vhodné skutečně jen pro rychlé opláchnutí před vstupem do bazénu nebo po odchodu z něj – a poslouží jen minimu uživatelů.

Okolo 20 až 30 litrů už můžeme mluvit o zajímavém objemu především u přenosných sprch. Poslouží k důkladnějšímu osprchování i více osob. Sprchy nad 30 litrů už jsou poměrně komfortní a uplatní se u větších rodinných bazénů, které pravidelně využívá více osob najednou. Největší současné modely poskytují kapacitu i 40, nebo dokonce 50 l. Takové modely ocení spíš velmi nároční uživatelé.

Materiálové zpracování

Z jakých materiálů jsou solární sprchy vyrobeny? Nejlevnější a přenosné modely jsou často z plastu. Toto řešení ale není příliš trvanlivé ani odolné. Výhodou je pouze nižší pořizovací cena a minimální hmotnost. Problém s plastem u sprch tkví i v riziku poškození nebo deformace při vysokých teplotách – a ty u nás v létě nejsou žádnou výjimkou.

Kvalitativně na mnohem lepší úrovni jsou sprchy z hliníku s chromovanými součástkami (kohoutky apod.). Toto řešení je pravda dražší a váží víc, ale odolností, životností i estetickými vlastnostmi plastové provedení dalece překonávají.

Hlavice

Sprchovací hlavice je samozřejmě velmi důležitou součástkou a při výběru byste se na ni měli zaměřit. Velká hlavice poskytuje vysoký komfort při sprchování. Na druhou stranu musíte počítat s větší spotřebou vody – u méně objemných sprch může být proto výhodnější hlavice o menším průměru, která ale vydrží téct déle a umožní opláchnutí více osobám.

Všimněte si taky toho, zda je hlavice instalována na pevno, anebo je na otočném kloubu. Druhá varianta je pohodlnější, ale může být náchylnější k poškození nebo poruše.

Na co se ještě zaměřit?

Ačkoli jsme už vyjmenovali ty nejdůležitější faktory, je ještě pár vlastností, které mohou hrát při výběru roli.

  • Kohoutek pro nohy – Tuto speciální vychytávku mají spíše kvalitnější a dražší pevně instalované modely. Kohoutek vám umožní snadné a rychlé opláchnutí nohou.
  • Stabilita – Zejména nestojí-li sprcha v závětří, je vhodné myslet taky na její celkovou stabilitu. Ta je důležitá i pro samotný komfort sprchování. Příliš lehké přenosné sprchy mohou mít s tímto faktorem problémy.
  • Design – Je pro vás sprcha čistě funkční záležitost, anebo ji vnímáte jako významný doplněk bazénu a zajímá vás i estetická stránka? Ať tak, či onak – možností máte dnes dost. Existují sprchy zcela jednoduché, ale i velmi propracované designové modely, které zaujmou na první pohled. Obecně platí, že tento faktor hraje roli především u pevně instalovaných sprch.

Ceny solárních sprch

Za kolik lze pořídit takovou „vymoženost“, jakou je solární sprcha? Zde jsou tři základní cenové kategorie a krátké shrnutí, co v nich můžete očekávat.

Solární sprchy do 2000 Kč

Zcela nejnižší cenová relace, ve které je výběr ještě poměrně značně omezený. Najdete zde především přenosné sprchy a případně některé speciální turistické modely. Pevně instalované sprchy se v této cenové hladině vyskytují jen zřídka a jejich kvalita by nemusela být dostačující. Pokud však máte jen minimální nároky a potřebujete „oplachovadlo“ např. k menšímu nafukovacímu bazénu, můžete si zde vybrat.

Solární sprchy od 2000 do 5000 Kč

Jednoznačně nejoblíbenější kategorie, ve které najdete většinu nejprodávanějších modelů, např. od firmy Brilix, Hanscraft nebo Clean Pool. Obvykle jde o sprchy pro pevnou instalaci, často s hliníkovou konstrukcí, kohoutem na nohy a větším zásobníkem okolo 30 litrů nebo víc.

Solární sprchy nad 5000 Kč

Nejdražší sprchy mohou stát i 10, 15 nebo více tisíc korun. Obvykle však jde o designové a velmi propracované modely, často i s nadstandardní kapacitou zásobníku. V této kategorii si na své přijdou především velice nároční uživatelé, kteří chtějí to nejlepší.

jak vybrat solární sprchu

Nejlepší značky solárních sprch

Kteří výrobci solárních sprch nabídnou optimální poměr ceny a kvality? Kteří mají dobré uživatelské hodnocení a výsledky testů anebo nabízejí výjimečnou výbavu či propracovaný design?

  • Hanscraft – Solární sprchy této značky patří v současnosti k nejvyhledávanějším a těší se i vynikajícím hodnocením v testech solárních sprch. Hanscraft nabízí plastové i hliníkové modely, přenosné i pevné varianty. Výběr je značný a zahrnuje více než 20 modelů. Najdete zde populární modely v ceně okolo 2 až 5 tisíc korun, ale i špičkové produkty nad 10 tisíc korun.
  • Marimex – Známý výrobce bazénů nabízí i řadu kvalitních sprch – a to především v nižší cenové kategorii okolo 2 tisíc Kč. Vybrat si můžete ze statických i přenosných modelů. Objemově jde spíše o menší modely do 20 l. Solární sprchy zakoupíte v oficiálním eshopu.
  • Clean Pool – Značka sice nenabízí velký výběr, ale její sprchy jsou velmi dobře hodnocené a oblíbené. Clean Pool vyrábí i komfortní 40l sprchy. Cenově se výrobky pohybují v kategorii do 5000 Kč.
  • Bestway – Pokud nemáte žádné zvláštní nároky, možná vás zaujme některý z modelů této značky, které jsou vesměs za velmi výhodnou cenu.

Nejčastější otázky nakupujících

Jaká je teplota vody ze solární sprchy?

Obvykle během koupací sezóny problém dostat ze solární sprchy vodu o příjemné teplotě okolo 30-40°C. V horkých dnech může teplota vystoupat i výše. Některé sprchy uvádějí teplotu až 60°C, což je ale zpravidla poněkud nadsazené a této teploty lze dosáhnout jen za opravdu optimálních podmínek. Pro příjemné opláchnutí nebo osprchování bez teplotního „šoku“ je ale i 40°C zcela dostačujících.

Můžu se vodou ze solární sprchy opařit – je používání bezpečné?

Ve velmi parných a slunečných dnech může voda dosáhnout vysokých teplot. Tato zařízení jsou ale vybavena klasickou mísící baterií. Ta zajistí možnost regulace teploty vody podle potřeby, takže nebezpečí nehrozí.

Jaké je ideální místo pro umístění solární sprchy?

Vzhledem k principu, na kterém solární sprchy pracují, je samozřejmě vhodné umístit je na místo, kam po co nejdelší dobu dopadá přímé sluneční záření. Sprchu je taky vhodné umístit do závětří, kvůli stabilitě (zejména u přenosných modelů), ale i komfortu při sprchování. Obvykle je taky vhodné najít místo, kde může voda ze sprchování uschnout, pokud si nechcete rozblátit trávník.

Jak sprchu udržovat?

Sprchu je třeba chránit především před vodním kamenem, který ve zvýšené míře vzniká při používání tvrdé vody. Sprchu je tedy třeba čistit speciálními přípravky – vypomoct může i obyčejný ocet. Dalším problémem může být hygieničnost používané vody. Voda by neměla zůstávat v zásobníku více než cca 3 dny, kvůli množení mikroorganismů. Myslete na to, pokud sprchu nepoužíváte každý den.

Jak nainstalovat solární sprchu?

Instalace solární sprchy je velmi jednoduchá – a platí to více méně pro přenosné i pro pevně umístěné modely. V obou případech využijete napojení na vodovod, a to obvykle prostřednictvím rychlospojek a klasické zahradní hadice.

Rozdíl je tedy zejména v tom, že některé typy je třeba upevnit (přišroubovat) k vhodnému podloží jiné stačí jen postavit na rovnou plochu, která jim poskytne potřebnou stabilitu.

Jakého tlaku solární sprchy dosahují?

Obvyklý tlak dosahuje u solárních sprch cca 3 až 3,5 barů. U některých modelů to ale může být i o několik barů více.

V jakých měsících je možné solární sprchy používat?

Solární sprchy je obvykle možné používat po celou koupací sezónu, při dobrém počasí často už od dubna a někdy až do konce září.

Je možné regulovat u solární sprchy teplotu vody?

Ano, u většiny solárních sprch je k dispozici baterie umožňující regulaci teploty vody podle potřeby. Nemusíte se tedy bát příliš vysoké teploty vody při extrémních venkovních teplotách.

Jaká je hmotnost solárních sprch?

Záleží na tom, zda jde o přenosnou nebo pevně instalovanou sprchu. Přenosné sprchy jsou často i výrazně lehčí. Obecně se hmotnost těchto zařízení pohybuje nejčastěji v rozmezí od cca 5 do 15 kg.

Jaká je výška solárních sprch?

Obvyklá výška se u solárních sprch pohybuje okolo 215 cm – což je komfortní pro většinu lidí. Některé sprchy mohou být menší (jen okolo 200 cm) a vyšší postavě nemusejí vyhovovat. Proto se i na tento parametr zaměřte při nákupu.

Nejprodávanější solární sprchy na trhu

Nejprodávanější solární zahradní sprchy k bazénu na trhu dle portálu Heureka.cz

ProduktParametryHodnoceníCena
#1MARIMEX UNO 35 L
Typ: pevná
Objem: 35 l
Rozměry: 210 x 27 x 24 cm
Hmotnost: 10,2 kg
Kohoutek pro nohy: ANO
⭐ 100 %do 7000 Kč Číst recenze
#2SIKO ZSH1207016A
Typ: pevná
Objem: 23 l
Rozměry: výška 220 cm
Hmotnost: 7 kg
Kohoutek pro nohy: ANO
⭐ 98 %do 6500 Kč Číst recenze
#3PLANET POOL Sprcha solární MAMMUT
Typ: pevná
Objem: 35 l
Rozměry: výška 220 cm
Hmotnost: 12 kg
Kohoutek pro nohy: ANO
⭐ 98 %do 10000 Kč Číst recenze
#4MARIMEX 10992037 UNO 20 l
Typ: pevná
Objem: 20 l
Rozměry: 210 x 25 x 26 cm
Hmotnost: 6,9 kg
Kohoutek pro nohy: NE
⭐ 97 %do 3500 Kč Číst recenze
#5MARIMEX Sunny Style
Typ: přenosná
Objem: 8 l
Rozměry: výška 215 cm
Hmotnost: 6,05 kg
Kohoutek pro nohy: NE
⭐ 94 %do 2500 Kč Číst recenze
#6Avenberg EXCLUSIVE 40L
Typ: pevná
Objem: 40 l
Rozměry: výška 214 cm
Hmotnost: - kg
Kohoutek pro nohy: ANO
⭐ 94 %do 3000 Kč Číst recenze
0 Sdílení