Zahrada

Nejlepší fóliovníky: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší fóliovníky
Chcete pěstovat zeleninu či bylinky nebo jiné rostliny déle a úspěšněji? Pak se vyplatí pořídit jim nějaký přístřešek, který zajistí výhodnější mikroklima. Velmi zajímavou volbu vedle tradičního skleníku představuje fóliovník. Tedy de facto skleník, který však nemá pevné základy a konstrukce je potažena fólií místo skla či plastu. Fóliovník je lehčí, levnější, přenosný – přitom poslouží velmi dobře. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak vybrat nejlepší fóliovník, ale taky jaké jsou jeho výhody a nevýhody, jak a co v něm pěstovat a zodpovíme i řadu dalších důležitých otázek. S výběrem konkrétního modelu vám pak mohou pomoci i uživatelské recenze fóliovníků či podrobnější testy.

Nejlepší fóliovníky na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Fóliovník 300 x 200 x 200 cm
Nejlepší fóliovník podle naší redakce
✔️ Jednoduchá ocelová konstrukce
✔️ Uzavíratelné rolovací dveře
✔️ Cirkulaci vzduchu zajišťuje 6 oken
✔️ Včetně síťky proti hmyzu a UV ochrany
📌 do 3700 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Fóliovník SHELTERLOGIC 1,8 x 1,2 m
Nejlépe hodnocený fóliovník
✔️ Prémiový fóliovník s robustní konstrukcí
✔️ Odolnost proti korozi
✔️ V předu je zipem uzavíratelný vstupní otvor
✔️ Plachta z třívrstvého tkaného polyetylenu
✔️ Oboustranná UV ochrana
📌 do 3500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Garden King 69 x 158 x 49 cm
Nejlepší fóliovník na balkón
✔️ Lehká konstrukce
✔️ Dobrá tepelná akumulace
✔️ Ochrana před nepřízní počasí a hmyzem
✔️ Maximální zatížení police cca 5 kg
📌 do 900 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Happy Green Fóliovník s policemi, 140 x 73 x 200 cm
Nejlepší malý fóliovník
✔️ Opatřen vstupním otvorem se dvěma zipy
✔️ Vybaven 4 policemi
✔️ Fólie vyztužená síťovinou
✔️ Jednoduchá instalace
📌 do 1750 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Happy Green Fóliovník zelená, 2 x 3 m
Oblíbený model
✔️ Ideální pro pěstování sadby nebo urychlení růstu zeleniny
✔️ Opatřen vstupním otvorem se dvěma zipy
✔️ Folie vyztužená síťovinou, konstrukce je z pozinkované oceli
✔️ Cirkulaci vzduchu zajišťuje 6 oken
📌 do 3000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6M.A.T Group 250 x 179 x 211 cm
✔️ Fóliovník s jednoduchou ocelovou konstrukcí
✔️ Má uzavíratelné rolovací dveře
✔️ Vyniká velmi jednoduchou montáží - ukotvení do povrchu zahrady
📌 do 3000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat fóliovník

Při výběru kvalitního fóliovníku se vyplatí věnovat pozornost konstrukci a materiálům, velikosti, ale i tomu, jak budete tento přístřešek používat a co vám vše může (a naopak nemůže) dát. V našem průvodci se dozvíte vše potřebné.

Skleník, „plastovník“ anebo pařeniště vs. fóliovník

Pokud chceme efektivněji pěstovat vlastní zeleninu, květiny nebo jiné rostliny, můžeme si na pomoc pořídit (nebo vybudovat) různé druhy speciálních prostor. Od klasických otevřených záhonků přes pařeniště až po přístřešky ze skla, plastu či fólie. Jaké jsou rozdíly mezi pěstováním rostlin například ve skleníku oproti fóliovníku? A jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých možností?

Pařeniště

Pařeniště představuje nejjednodušší variantu. Hodí se pro předpěstování rostlin, zajistí vyšší vlhkost i teploty. Pařeniště lze vytvořit z dřevěných desek, pro náročnější účely jsou vhodná vyzděná pařeniště, která jsou i trvanlivější. Mělká pařeniště jsou vhodná hlavně pro předpěstování, hluboká se hodí i pro klasické plnohodnotné pěstování.

Pařeniště lze zakrýt sklem (např. starými okny), fólií i plastem – tedy podobnými materiály, z jakých jsou větší skleníky. Výhodou pařeniště je minimální nákladnost a náročnost na realizaci i prostory. Představují skvělou volbu na menší zahrádky.

Skleník

Skleník jistě není potřeba představovat. Jde o kryté prostory, které zajistí optimální mikroklima. Hodí se i pro náročnější pěstování. Můžete v nich pěstovat i náročné rostliny a prodloužit vegetační období. Základní konstrukci mohou zakrývat dílce ze skla, ale taky z plastu. Obvykle polykarbonátu.

Sklo propustí více světla a má teoreticky neomezenou životnost. Ale je těžké, vyžaduje bytelné základy a je křehké. Polykarbonát je lehký, bezpečný, velmi odolný vůči mechanickému poškození. Propustí méně světla, ale lépe drží teplo.

Fóliovník: výhody a nevýhody

A jak je na tom fóliovník? Fóliovníky tvoří konstrukce podobné jako u skleníků. Avšak výhodou je, že konstrukce nepotřebují žádný stálý základ. Lze je tedy používat třeba jen sezónně anebo je v případě potřeby přemístit. Nejde tedy o stálou stavbu, ale lehký a de facto mobilní přístřešek.

Vyrobení či pořízení fóliovníku je podstatně jednodušší a levnější než v případě skleníku. Fóliovník poskytne dobré mikroklima, ale ne tak stabilní a „kvalitní“ jako například skleník, či rovnou vytápěný skleník. Sezóna ve fóliovníku je tedy omezenější. Zároveň životnost fóliovníku (zejména samotné fólie) nebude taková jako u skleníku.

Fóliovník tedy představuje jakousi střední cestu. Nároční pěstitelé se stálými prostorami zřejmě budou ochotní investovat do skleníku. Fóliovník však může být řešením pro méně náročné pěstitele nebo jako provizorní či náhradní řešení.

jak vybrat foliovnik

Fóliovník hotový, nebo vlastnoručně postavený?

Stejně jako skleník nebo třeba zahradní domek si i fóliovník můžete buď vlastnoručně postavit, anebo si ho koupit už hotový. Výhodou koupě hotového fóliovníku je, že si ušetříte dost času a úsilí. Zvlášť pokud nejste rovnou zdatní kutilové.

Kvalitní hotové fóliovníky jsou navíc často testovány a vyrobeny z odolných materiálů, což znamená, že mohou poskytnout lepší izolaci, delší životnost či jiné výhody. Nicméně jsou samozřejmě obvykle dražší.

Pokud se rozhodnete postavit fóliovník sami, můžete ušetřit čas i peníze. Ale ceny menších fóliovníků začínají i pod 2 tisíci Kč, takže úspora při vlastnoruční výrobě nemusí být zrovna markantní. Na druhou stranu vám postavení vlastního fóliovníku dává jistou svobodu. Umožní vám přizpůsobit ho svým potřebám a prostorovým omezením.

Zelená vs. bílá fólie

Možná byste to nečekali, ale i na tomto faktoru může záležet. Dává to samozřejmě jistou logiku. Barva ovlivňuje to, jakým způsobem materiál propouští světlo. Proto je barva fólie velmi důležitá třeba i při výběru krycí solární plachty na bazén.

U prodávaných hotových fóliovníků se obvykle setkáme se dvěma barevnými variantami. Bílou a zelenou. Jaký má barva vliv na podmínky ve skleníku?

Zelená fólie propustí kolem 85 % světla, tedy poněkud více stíní a zároveň umožní dobré rozprostření světla, které pak působí více rovnoměrně. Hodí se proto pro fóliovníky, které jsou exponovány na přímém slunci. Bílá, resp. transparentní fólie propustí více světla a umožní přímý sluneční svit a vyšší prohřátí půdy. To může být výhodnější pro rychlejší vyklíčení.

Volba by se tedy měla odvíjet od toho, jaké jsou vaše priority, jak fóliovník používáte a taky kde bude umístěn a jak moc bude exponován na přímém slunci. Podle některých však rozdíly nejsou kdovíjak markantní, takže barva fólie by zřejmě neměla být zcela rozhodujícím faktorem při výběru.

Co pěstovat ve fóliovníku?

Jakým rostlinám se daří v podmínkách, které dokáže zajistit fóliovník? Tento druh přístřešku zajistí obecně velmi dobré mikroklima pro pěstování oblíbených druhů zeleniny, jako jsou zejména rajčata (kterým se ve fóliovníku líbí opravdu mimořádně) nebo papriky, ale i okurky, cukety, dýně a další plodiny.

Velmi dobře si fóliovníky vedou i při pěstování bylinek. Milovníky středomořské kuchyně jistě potěší, že fóliovník je výborným místem pro pěstování oregana či bazalky. Z dalších plodin se zde daří třeba ředkvičkám, celeru, květáku, listovým salátům, ale třeba i jahodám či vinné révě.

Kam postavit skleník či fóliovník?

I umístění skleníku či fóliovníku hraje důležitou roli. Vhodným řešením může být jeho připojení ke zdi domu a využití zbytkového tepla z vytápění. Ideální je jižní či jihozápadní (nebo i jihovýchodní) strana. Zkrátka místo, kde bude fóliovník co nejvíce a po co nejdelší dobu vystaven slunci. Přemýšlejte tedy stejně, jako byste instalovali solární panely.

Pokud ho umísťujete na volné prostranství, vhodné je (u podélných) konstrukcí volit severo-jižní osu. Východo-západní orientace je však vhodná pro lepší přezimování rostlin. Fóliovník by měl být taky co nejvíce v závětří. Nejenže se díky tomu bude méně ochlazovat větrem, ale konstrukce taky nebude muset čelit takovému tlaku.

Chyby při pěstování ve fóliovníku

Při používání fóliovníku je nutné zajistit dostatečné, ale nikoli přehnané větrání, které by zbytečně snižovalo teplotu uvnitř. Rovněž je třeba dbát na přiměřenost zálivky. Přehnaná vlhkost může vést k bujení plísní a hnilobě. Problémem může být rovněž volba nepříliš vhodných plodin nebo špatné rozmístění plodin. I nad těmito faktory je třeba se zamýšlet, pokud chcete dosáhnout dobrých výsledků.

pěstování vo foliovniku

Konstrukce fóliovníku a použité materiály

Konstrukce fóliovníku typicky napodobuje klasický skleník. Většina hotových modelů má obdélný půdorys, mohou však mít tunelové provedení či sedlovou střechu. Poměrně velmi důležité jsou materiály a samozřejmě kvalita řemeslného zpracování konstrukce. Ta by měla vydržet déle než samotná fólie, kterou je obvykle nutné jednou za několik let měnit.

  • Bytelnost a trvanlivost zajistí hliníková konstrukce. Nevyžaduje zvláštní údržbu, je velmi odolná i vůči povětrnostním podmínkám a zároveň lehká. Představuje sázku na jistotu pro náročnější zájemce.
  • Další možností je ocel. V odolnosti dosahuje nejlepších vlastností, ale je těžší. Hodí se pro stálejší použití. Na druhou stranu ustojí i třeba horší povětrnostní podmínky.
  • A pak je tu plastová konstrukce. Je velmi lehká a levná, což jsou taky její jediné výhody. Plast je vhodný pro nenáročné použití nebo pro často přemísťované a provizorní fóliovníky.

V současnosti je zřejmě největší výběr mezi fóliovníky s ocelovou konstrukcí.

Typ a materiál fólie

Existují různé druhy fólií, které se na fóliovníky používají. Při výběru je důležité zpracování, ale i tloušťka. Fólie jsou obvykle z PVC nebo polyethylenu (PE). Polyethylenové jsou podstatně běžnější. Nabízejí dobrý poměr ceny a odolnosti. PVC jsou velmi odolné a propustí hodně světla, ale je zde problém potenciální zdravotní závadnosti PVC kvůli obsahu ftalátů.

Pokud jde o zpracování, setkat se můžete s agrofóliemi, anebo velmi odolnými fóliemi s vyztuženou mřížkou. Pro odhad životnosti a izolačních vlastností je důležitá i síla fólie. Velmi tenké (kolem 100 mikronů) fólie obvykle nepřežijí jednu sezónu a nejsou vhodné na větší fóliovníky. Na odolnosti se podílí i případná UV ochranná vrstva, která omezí rychlou degradaci materiálu vlivem slunečního záření – a taky do jisté míry chrání rostliny.

Rozměry

Velikosti fóliovníků jsou mimořádně rozmanité. Pokud si budete stavět vlastní, pochopitelně rozměry přizpůsobíte svým potřebám. U prodávaných fóliovníků se setkáte s rozlohou od 0,5 m2 až po 15 a více m2. K nejoblíbenějším však patří středně velké modely o rozloze kolem 2 až 6 m2.

Jaká je životnost fóliovníku?

Životnost kvalitního fóliovníku by se měla v průměru pohybovat mezi 5-7 lety. To se týká především samotné fólie. Poctivá konstrukce z materiálu, jako je hliník či ocel, může samozřejmě posloužit i delší dobu.

Ceny fóliovníků

Kolik stojí kvalitní fóliovník? Jeho pořízení nemusí být nijak drahé. Zde je přehled základních relací.

✅ Fóliovníky do 2000 Kč

Zcela malé fóliovníky do cca 2 m2 pořídíte už kolem pár stovek. Kolem 2 tisíc však už můžete pořídit i některé středně velké fóliovníky o rozloze třeba i 4 m2 nebo více.

✅ Fóliovníky do 5000 Kč

Velmi pěkný výběr kvalitních středně velkých i větších fóliovníků. Dobrá investice, pokud hledáte větší a trvanlivější stanoviště pro plodiny.

✅ Fóliovníky nad 5000 Kč

Větší a velké fóliovníky určené pro náročnější pěstitele.

Nejlepší značky fóliovníků

Kteří výrobci fóliovníků nabízejí kvalitní a odolné zpracování? Zde je pár tipů…

  • Aga – Velmi populární a dobře hodnocená značka s velkým výběrem. Malé i větší modely, dobré hodnocení.
  • Garden King – Tato značka patří k nejžádanějším a nejlépe hodnoceným. Velmi dobrá volba, ale trochu omezenější výběr.
  • Home & Garden – Velmi slušný výběr především větších až velkých fóliovníků. Spíše pro náročnější zájemce.
  • Malatec – Velký výběr různých druhů fóliovníků. Dobrá hodnocení, kvalitní značka.
ProduktInfoHodnocení
#1Fóliovník 300 x 200 x 200 cm
Nejlepší fóliovník podle naší redakce
✔️ Jednoduchá ocelová konstrukce
✔️ Uzavíratelné rolovací dveře
✔️ Cirkulaci vzduchu zajišťuje 6 oken
✔️ Včetně síťky proti hmyzu a UV ochrany
📌 do 3700 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Fóliovník SHELTERLOGIC 1,8 x 1,2 m
Nejlépe hodnocený fóliovník
✔️ Prémiový fóliovník s robustní konstrukcí
✔️ Odolnost proti korozi
✔️ V předu je zipem uzavíratelný vstupní otvor
✔️ Plachta z třívrstvého tkaného polyetylenu
✔️ Oboustranná UV ochrana
📌 do 3500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Garden King 69 x 158 x 49 cm
Nejlepší fóliovník na balkón
✔️ Lehká konstrukce
✔️ Dobrá tepelná akumulace
✔️ Ochrana před nepřízní počasí a hmyzem
✔️ Maximální zatížení police cca 5 kg
📌 do 900 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Happy Green Fóliovník s policemi, 140 x 73 x 200 cm
Nejlepší malý fóliovník
✔️ Opatřen vstupním otvorem se dvěma zipy
✔️ Vybaven 4 policemi
✔️ Fólie vyztužená síťovinou
✔️ Jednoduchá instalace
📌 do 1750 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Happy Green Fóliovník zelená, 2 x 3 m
Oblíbený model
✔️ Ideální pro pěstování sadby nebo urychlení růstu zeleniny
✔️ Opatřen vstupním otvorem se dvěma zipy
✔️ Folie vyztužená síťovinou, konstrukce je z pozinkované oceli
✔️ Cirkulaci vzduchu zajišťuje 6 oken
📌 do 3000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6M.A.T Group 250 x 179 x 211 cm
✔️ Fóliovník s jednoduchou ocelovou konstrukcí
✔️ Má uzavíratelné rolovací dveře
✔️ Vyniká velmi jednoduchou montáží - ukotvení do povrchu zahrady
📌 do 3000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení