Zima se blíží a současná energetická krize nedává mnoho důvodu pro optimismus. Spousta lidí hledá způsoby, jak zvládnout nadcházející zimní období ekonomicky i prakticky. A čím dál větší část populace se přiklání či vrací ke starému, osvědčenému topení dřevem.
V současných podmínkách se tato forma vytápění začíná v mnoha ohledech jevit jako nejvýhodnější. Topení dřevem má své nezpochybnitelné výhody. Ale i několik úskalí. Mezi ty největší patří nároky na skladovací prostory a pracnost. S přípravou dřeva je prostě dřina. Naštěstí si ji můžeme notně usnadnit s pomocí nejrůznější techniky. V dnešním článku se budeme věnovat evergreenu mezi nástroji na zpracování topiva. Totiž cirkulárkám. Ale nikoli těm tradičním, nýbrž těm v moderní úpravě – s kolébkovou konstrukcí. Jak tedy vybrat nejlepší kolébkovou pilu? To se dnes dozvíte.
Kolébkové pily v poslední době válcují klasické cirkulárky na celé čáře. Uvažovat o pořízení starého typu cirkulárky na řezání dřeva už se v tomto světle jeví trochu jako přežitek. A pokud máte klasickou cirkulárku doma, možná přišel čas na to ji nahradit bezpečnější, pohodlnější a modernější variantou. Investice do kvalitní kolébkové pily sice nebude zanedbatelná, ale jistě se vám vyplatí a brzy vrátí.
V dnešním článku pro vás máme jednak obšírného průvodce, který vás provede všemi aspekty a parametry při koupi kolébkové pily. Za druhé jsme pro vás připravili i žebříček nejlepších modelů, v němž naleznete výběr nejprodávanějších, nejlépe hodnocených a osvědčených modelů těchto nástrojů. Zajímavé informace můžete získat i z recenzí kolébkových pil. Ať už těch uživatelských, nebo odborných.
Nejlepší kolébkové pily / cirkulárky s kolébkou na trhu
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Scheppach HS 720 | Náš vítěz testu, nejlepší produkt ✔️ profesionální řezný kotouč o průměru 700 mm ✔️ pila se vyrábí v Německu ✔️ špičkový 400 V elektromotor o výkonu 4,5 kW ✔️ má dosavaď perfektní recenze od uživatelů 📌 od 20 500 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#2 | Proteco 51.01-PH-700 | Dobrá alternativa 1. místa ✔️ kotouč s velkým průměrem 700 mm a se zuby z tvrdokovu ✔️ 400 V elektromotor o výkonu 4 kW ✔️ ideální na chatu, zahradu či malé hospodářství ✔️ vysoká (92%) spokojenost uživatelů s produktem 📌 od 20 000 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#3 | Güde GWS 700 ECO-2 | Pro pokročilé muzikanty ✔️ pilový kotouč 700 x 30 x 3,0 mm/64 zubů ✔️ silný motor 5,2 kW/P1 (400 V 3~/50 Hz, typ provozu: S6/40%) ✔️ elektronická brzda a bezpečnostní vypínač ✔️ zásuvka s měničem fází 📌 od 26 000 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#4 | VARI KP-700 | ✔️ pilový kotouč Ø 700 mm ✔️ velikost špalku 25 cm / 20 - 100 cm prům/délka ✔️ motor 400V / 50Hz / 5000W / IP54 ✔️ robustní a kompaktní celokovová konstrukce 📌 od 23 000 Kč | [usr 4.8 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#5 | HECHT 8300 | ✔️ bezpečné řezání dřeva do průmeru 170 mm ✔️ jednofázový motor s napájením 230V / 50 Hz ✔️ průměr kotouče je 505 mm ✔️ hmotnost celé pily je 64 kg 📌 od 19 000 Kč | [usr 4.6 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#6 | Scheppach HS 410 | Levná kolébková pila ✔️ připojení na síť 220 V ✔️ pilový kotouč Ø 405 mm ✔️ kompaktní provedení a dobrá skladnost ❌ Horší stabilita než u dražších výrobků 📌 od 9 000 Kč | [usr 4.5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
Obsah článku
Jak vybrat kolébkovou cirkulárku?
Jaké parametry a faktory sledovat při výběru moderní a kvalitní kolébkové cirkulárky? Jako obvykle je velmi důležitý, neřku-li nejdůležitější, výkon. U kolébkových pil si všímejte nejen výkonu motoru, ale i praktického řezného výkonu, který může být ještě důležitější.
Pozornost věnujte napájení, velikosti kotouče, hmotnost, rozměrům i dalšímu vybavení a zabezpečení kolébkové pily. Zajisté vás bude zajímat i cena a značka výrobce.
Nevýhody klasické cirkulárky
Když se řekne cirkulárka, většina lidí si ihned představí stolní okružní pilu s vysokým výkonem pro řezání především palivového dříví, ale i jiných velkých kusů dřeva. Starou dobrou cirkulárku v zásadě tvoří pracovní stůl, z nějž vystupuje spalovacím či elektrickým motorem poháněný ozubený pilový kotouč. Pracovník pak proti rotujícímu kotouči ručně tlačí samotný „obrobek“ – obvykle tedy dřevěné poleno, které potřebuje rozříznout.
Původ tohoto nástroje sahá až do 18. století a jde o tradiční vybavení chalup, statků a domů na vesnicích, které jsou vytápěny palivovým dřívím. Ačkoli se dá dříví pořezat i jinými nástroji, včetně řetězové pily, cirkulárka si získala v této oblasti jasnou dominanci a stala se v podstatě ikonickým nástrojem. Výhody, jako je rychlost a efektivita práce, jí nelze upřít.
Na druhou stranu budí tato pila určitý respekt. U citlivějších povah možná až obavy. Ostatně historek o vážných zraněních na tomto nástroji zná každý dost. A reálných případů není o mnoho méně. Doba navíc přece jen pokročila a svého zdraví i života si většina lidí cení poněkud více. Cirkulárky sice rozhodně nepatří do starého železa, zaslouží si však jistá bezpečnostní vylepšení. A tak dostávají slovo kolébkové pily – cirkulárky současnosti a budoucnosti.
Výhody kolébkové pily
Kolébková pila zůstává v principu okružní pilou, takže ji de facto můžeme stále nazývat i cirkulárkou. Rozdíl je ovšem v upravené konstrukci. Kotouč pily je kompletně skrytý a taky řezané dřevo je ke kotouči dopravováno prostřednictvím uzavíratelného pohyblivého krytu.
V případě správného postupu je pracovník dobře chráněný a jeho ruce se k obnaženému kotouči vůbec nepřiblíží. Díky tomu je kolébková pila podstatně bezpečnější a může dát i méně zkušeným uživatelům pocit větší jistoty.
Ani kolébková pila není zcela „blbuvzdorná“. Je nutné postupovat v souladu s návodem a nesnažit se pouštět do souboje s rotující částí stroje. Při běžném a správném zacházení s uzavřeným krytem a oběma rukama na něm vám však nehrozí prakticky žádné nebezpečí. Kryt chrání před zraněním rukou (nebo jiné části těla) při styku s pilou, ale i před případnými odletujícími úlomky dřeva, které mohou být rovněž nebezpečné.
Kolébková pila si přitom zachovává obdobnou rychlost a efektivitu práce jako předchozí vývojový stupeň v podobě „holé“ cirkulárky. Rozdíl je pouze v nutnosti odklopit kryt kvůli vložení nového polena – časová ztráta se počítá spíše na zlomky sekund.
Existují však i kolébkové pily bez horního víka. Například velmi oblíbená pila Scheppach HS 720. Rozdíl v bezpečnosti je relativně minimální. Konstrukce kolébky s madlem stále dobře brání blízkému setkání s kotoučem.
Elektrická vs. benzínová kolébková pila
Podobně jako u jiných typů pil můžete volit mezi nástrojem poháněným spalovacím motorem, anebo elektromotorem. Elektrické modely dnes jasně převládají, zejména pro domácí použití. Jsou obecně lehčí, mají čistější provoz, snadnější údržbu, obvykle jsou méně hlučné a není třeba řešit palivo.
Benzínové modely jsou méně běžné. Mohou však být opravdu velmi výkonné a vhodné pro náročné a profesionální aplikace či použití na místech bez dostupnosti elektřiny.
Napájení
Mnoho domácích elektrických kolébkových pil funguje na napájení z běžné zásuvky. Tedy na 230 V. Avšak výkonnější modely již mohou vyžadovat vyšší 400V třífázové napětí. Je tedy třeba se na tento údaj zaměřit.
U 230V pil je třeba 16A jistič. Dá se očekávat, že budete používat prodlužovací šňůru. V takovém případě se ujistěte, že má prodlužovačka adekvátní parametry a že snese odpovídající zátěž.
Výkon motoru
Jakým výkonem disponují kolébkové pily? Ty nejlehčí elektrické modely mohou začínat už někde kolem 2 či 2,5 kW. Nejčastěji se setkáte s výkonem kolem 5 kW, který představuje dostačující hodnotu pro pravidelné i náročnější použití. Kolem 7 kW už se pohybují především velmi výkonné a benzínové modely vhodné i k profesionálnímu užití.
Řezný výkon a průměr kotouče
Řezný výkon patří k nejdůležitějším praktickým parametrům kolébkové pily. Udává totiž maximální průměr řezané kulatiny. Jinými slovy nám říká, jak tlustý špalek můžeme na pile rozříznout. Může to být od 100 cm až po cca 250 cm. Udáván je i minimální průměr polena (obvykle kolem 3 cm) a maximální délka polena.
Parametr řezného výkonu se významně odvíjí od průměru kotouče. Menší kotouče mohou mít jen 400 mm, střední obvykle 505 nebo 600 mm a velké kotouče mají 700 mm. Právě 700mm kotouče jsou však nejběžnější volbou.
Rychlost otáček
Tento parametr je poměrně konstantní a odvíjí se od průměru kotouče. Velké 700mm kotouče typicky pracují při nižších otáčkách (kolem 1400 otáček za minutu). Střední kotouče (505 mm) vyvinou rychlost kolem 2800 otáček za minutu. Při výběru tedy tento parametr nehraje zásadní roli.
Rozměry kolébkové pily
Kolébková pila není zrovna kapesní zařízení. Většina domácích pil má kolem 1200 mm na výšku a délku (hloubku). Na šířku pak nejčastěji kolem 700 mm. Jde tedy o poměrně rozměrné nástroje, které mohou být v průměru i o něco objemnější než tradiční stolní cirkulárky. Je tedy třeba pro pilu najít i vhodné místo pro uskladnění a používání.
Manipulace a hmotnost
Pokud jde o hmotnost, rozpětí je u současných kolébkových pil docela značné. Velmi lehké modely mohou mít jen kolem 40 kg. Obvykle jde o zařízení určená pro menší kotouče a s nižším výkonem do cca 2 až 2,5 kW. Tyto pily jsou určeny pro méně náročné či příležitostné domácí použití.
Středně těžké pily mohou mít mezi 50 až 80 kg, výkon se obvykle pohybuje kolem 3 až 4 kW. Pily se nejčastěji osazují středně velkými kotouči (505 mm). Vhodné jsou i pro pravidelné použití, především v domácích podmínkách.
Těžší pily mívají přes 80 kg, někdy i kolem 100 kg. Vsazuje se do nich velký 700mm kotouč a obvykle dosahují výkonu kolem 5 kW. Mohou posloužit i pro intenzivní použití. Ještě těžší jsou pily s benzínovým motorem, které mohou mít i 120 a více kg a výkon přes 7 kW. Hodí se především k profesionálnímu a velmi náročnému použití.
Pokud jde o přemísťování, kolébkové pily jsou typicky vybaveny kolečkovým podvozkem. I při vyšší hmotnosti je tudíž můžete převážet po přiměřeném terénu.
Materiálové zpracování
Kolébkové pily musejí snášet značnou zátěž a je tedy třeba klást důraz na odolnost a stabilitu. V těchto ohledech si logicky lépe vedou těžší a robustnější modely. Ale i lehčí modely kvalitních výrobců by měly obstát, pokud je nebudete přetěžovat.
Výrobním materiálem je typicky masivní ocel, obvykle s práškovou lakovou úpravou proti korozi. Důležité je věnovat pozornost i kvalitě a odolnosti podvozku a kol. O kvalitách konkrétních modelů se můžete informovat prostřednictvím recenzí či odborných testů kolébkových pil. Vodítkem může být taky značka výrobce, hmotnost i cena.
Co by ještě měla kolébková pila mít?
Velmi důležitou součástí je účinná brzda pilového kotouče. Kolébky, do nichž se umísťují polena, mívají taky speciální výstupky, které by měly bránit protáčení špalků při řezání. Některé mají k dispozici i měřítko a zarážku, pokud budete chtít řezat s vyšší přesností.
Hlučnost
Kolébkové pily běžně dosahují poměrně velmi vysokých hodnot hluku. Hlučnost i 115 dB není nijak neobvyklá. Při práci je tedy nezbytně nutné chránit si sluch použitím ucpávek do uší či sluchátek nebo kombinací obojího. Vystavení nechráněného sluchu takovému hluku může mít za následek jeho nenávratné poškození.
Doporučujeme i použití dalších ochranných pomůcek, jako jsou pracovní brýle a pracovní rukavice.
Údržba kolébkové pily
Za běžných okolností nevyžadují, zejména elektrické, kolébkové pily zvláštní pravidelnou údržbu. Samozřejmě je vhodné očistit pilu po použití od pilin a prachu. Jednou za čas je nutné nabrousit pilový kotouč. Jakékoli specifické závady však řešte prostřednictvím servisu, zvláště v záruční lhůtě – neodborný zásah by mohl záruku zneplatnit.
VIDEO
Podívejte se jak funguje kolébková pila Scheppach HS 720 v praxi.
Ceny kolébkových pil
Za kolik lze dnes pořídit kvalitní kolébkovou pilu? Počítejte s tím, že nepůjde o úplně levný špás. Vyplatí se přitom investovat do kvality a výkonu – zvlášť budete-li pilu používat pravidelně či intenzivně a nechcete za pár let pořizovat novou.
✅ Kolébkové pily do 10 000 Kč
Od cca 7 tisíc Kč lze pořídit levné a méně výkonné kolébkové pily pro příležitostné domácí použití. Počítejte s nižším výkonem do cca 2,2 kW. Pily jsou obvykle osazeny menším (405mm) kotoučem. Hodí se tedy na menší polena. Výhodou je nižší hmotnost.
✅ Kolébkové pily do 20 000 Kč
Zde už můžete najít velký výběr výkonných, kvalitních pil. Běžné jsou střední i větší kotouče a vysoký řezný i nominální výkon (obvykle 4-6 kW). Vhodné i pro pravidelné a náročnější použití.
✅ Kolébkové pily nad 20 000 Kč
Velmi výkonné, masivní pily vhodné pro intenzivní nebo profesionální použití. Důraz je kladen i na odolnost a životnost.
Nejlepší značky kolébkových pil
Od jaké značky si pořídit kolébkovou pilu, abyste měli jistotu, že půjde o spolehlivý, kvalitní a výkonný nástroj? Máme pro vás pár tipů.
- Scheppach – Pily této německé značky patří k vůbec nejžádanějším a nejprodávanějším kolébkovým pilám. Scheppach nabízí větší spektrum výkonnostních variant při zachování vysoké kvality zpracování.
- Güde – Vynikající výběr a jedna z TOP značek. Můžete pořídit velmi lehké (hobby) modely i silné profesionální stroje.
- Proteco – Pily této značky patří k populárním a nabízejí velmi příznivý poměr ceny a výkonu/kvality.
- Vari – Kvalitní kolébkové pily s poctivým zpracováním.
Nejprodávanější kolébkové pily / cirkulárky s kolébkou na trhu
Nejprodávanější kolébkové pily / cirkulárky s kolébkou na trhu dle portálu Heureka.cz
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Scheppach HS 720 | Náš vítěz testu, nejlepší produkt ✔️ profesionální řezný kotouč o průměru 700 mm ✔️ pila se vyrábí v Německu ✔️ špičkový 400 V elektromotor o výkonu 4,5 kW ✔️ má dosavaď perfektní recenze od uživatelů 📌 od 20 500 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#2 | Proteco 51.01-PH-700 | Dobrá alternativa 1. místa ✔️ kotouč s velkým průměrem 700 mm a se zuby z tvrdokovu ✔️ 400 V elektromotor o výkonu 4 kW ✔️ ideální na chatu, zahradu či malé hospodářství ✔️ vysoká (92%) spokojenost uživatelů s produktem 📌 od 20 000 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#3 | Güde GWS 700 ECO-2 | Pro pokročilé muzikanty ✔️ pilový kotouč 700 x 30 x 3,0 mm/64 zubů ✔️ silný motor 5,2 kW/P1 (400 V 3~/50 Hz, typ provozu: S6/40%) ✔️ elektronická brzda a bezpečnostní vypínač ✔️ zásuvka s měničem fází 📌 od 26 000 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#4 | VARI KP-700 | ✔️ pilový kotouč Ø 700 mm ✔️ velikost špalku 25 cm / 20 - 100 cm prům/délka ✔️ motor 400V / 50Hz / 5000W / IP54 ✔️ robustní a kompaktní celokovová konstrukce 📌 od 23 000 Kč | [usr 4.8 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#5 | HECHT 8300 | ✔️ bezpečné řezání dřeva do průmeru 170 mm ✔️ jednofázový motor s napájením 230V / 50 Hz ✔️ průměr kotouče je 505 mm ✔️ hmotnost celé pily je 64 kg 📌 od 19 000 Kč | [usr 4.6 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#6 | Scheppach HS 410 | Levná kolébková pila ✔️ připojení na síť 220 V ✔️ pilový kotouč Ø 405 mm ✔️ kompaktní provedení a dobrá skladnost ❌ Horší stabilita než u dražších výrobků 📌 od 9 000 Kč | [usr 4.5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |