Rovněž na vás čeká průvodce prostříháváním, ořezáváním a zaštipováním. Při výběru vám pak může pomoci i náš žebříček nejlepších současných modelů. Inspirovat se pak lze i v uživatelských recenzích zahradních nůžek.
Nejlepší zahradnické nůžky na trhu
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Felco 2 | Náš vítěz, nejlepší produkt ✔️ Střih do průměru 25mm ✔️ Plná rukojeť z kovaného hliníku ✔️ Délka 215mm ✔️ Vysoká kvalita zpracování ✔️ Určeno i pro velké ruce 📌 od 1550 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#2 | Fiskars P90 | Čepel z karbonové oceli ✔️ Profesionální zahradní nůžky ✔️ Maximální průměr sečení: 26 mm ✔️ Snižují únavu svalů ✔️ Výměnná horní čepel ✔️ Délka: 230 mm 📌 od 700 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#3 | Fiskars PowerGear X | S teleskopickou násadou ✔️ Střih větví až do průměru 32 mm ✔️ Otočná hlava až o 230° ✔️ PowerGear™ až 3,5× snižuje vynaloženou námahu ✔️ Odolná držadla z komfortního materiálu ✔️ Teleskopická násada nastavitelná od 2,4 do 4 metrů 📌 od 2400 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#4 | Gardena B/M Comfort | Skvělý poměr cena / výkon ✔️ Max. průměr střihu 24 mm ✔️ S nerezovou úpravou pro dlouhou životnost ✔️ Antiadhezní úprava pro minimální údržbu ✔️ Ergonomická rukojeť vyztužená skleněnými vlákny ✔️ Nízká hmotnost (266 g) 📌 od 460 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#5 | Bosch Pro Pruner Professional | Nejlepší AKU nůžky ✔️ Zvládne bez obav 4 500 prostřihů na jedno nabití ✔️ Čtyři senzory přetížení ✔️ Optimalizovaná čepel se speciální 3D geometrií ✔️ Hmotnost: 1 kg 📌 od 4000 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#6 | Extol Premium zahradnické 205mm | Levné, cenový tip ✔️ Ostří z kvalitní japonské uhlíkové oceli SK5 ✔️ Antikorozní chromová úprava čelistí ✔️ Zámek nůžek pro bezpečnou manipulaci ✔️ Délka: 205mm ✔️ Na stříhání větví do průměru 20mm 📌 od 180 Kč | [usr 4.5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
Obsah článku
Jak vybrat zahradnické nůžky?
Důležité je mít jasno, jak a na čem je budete používat. Vybírat můžete z různých typů čepelí, dokonce existují i nůžky s pohonem. Důležitá je kvalita zpracování, odolnost i ergonomie.
K čemu jsou dobré zahradnické nůžky?
Zahradnické nůžky představují základní nástroj pro stříhání, ořez a zaštipování rostlin. Dle délky čepele a způsobu použití (jednoruční, dvouruční, s teleskopickou násadou) se liší jejich využitelnost v různých výškách a na různě silné větve.
Na silnější větve se pak používají zahradnické pily a vyvětvovače – ty mohou být nejen ruční, ale i akumulátorové, elektrické, nebo pro náročné účely i benzínové. Některé mají rovněž teleskopickou násadu kvůli práci ve výškách.
I nůžky mohou být ruční, ale taky akumulátorové či elektrické. I u ručních přitom platí, že s některými se však nadřete více než s jinými. To záleží především na typu mechanismu, kvalitě zpracování, čepelích. Tomu se ještě budeme věnovat. Důležité je rovněž zvolit vhodné nůžky podle toho, jaká práce na vás čeká.
Některé nůžky jsou vhodnější na ovocné stromy, na vinice, na suché (či naopak živé) větve a části rostlin, na okrasné keře atd. I když je řada nůžek do značné míry univerzální, vyplatí se přihlížet k tomu, co s nimi primárně hodláte stříhat.
Zastřihování a zaštipování: Jak na to a k čemu je to dobré?
Proč se vlastně dřít na zahradě či v sadu nebo vinici s nůžkami? Zaštipování, ořezávání či vyvětvování, zastřihování… to vše patří k důležitým činnostem pěstitele. Zásahy se provádějí na téměř všech druzích rostlin a taky z různých důvodů.
Zaštipování
Například zaštipování se týká květin, keřů i ovocných stromů. V tomto případě jde o odstřihování čerstvých výhonků, které ještě nezdřevnatěly ve větve. Jde o poměrně velmi drobnou práci. Oddělují se pouze malé, čerstvé části rostliny. Proč to vlastně dělat?
Zaštípnutý výhonek se chová jako hlava hydry z řecké mytologie. Na místě se rozvětví a z jednoho zaštípnutého výhonku mohou vyrůst dva jiné (nebo i více). Tato činnost omezuje růst rostliny zbytečně do výšky na úkor bohatosti. Zaštipováním větve tvarujete a zajistíte jejich lepší, kvalitnější růst a vývoj. Můžete docílit lepší výškové vyrovnanosti stromu a lepšího celkového tvaru. Zaštipování zlepší přístup světla k větvím, dosáhnete kvalitnější sklizně.
Ořez, vyvětvování
Velmi důležitou činností v sadu či zahradě je ořezávání, vyvětvování či zastřihování rostlin. Dochází při ní k oddělování a zkracování větví, stonků, odkvetlých květů, poškozených, přestárlých či nemocí napadených částí rostliny apod.
Tyto práce lze provádět noži, nůžkami nebo pilami a vyvětvovači či teleskopickými nůžkami a vyvětvovači. Záleží na tloušťce a dostupnosti větví (i vašich vlastních preferencích nebo „kondici“), jaký nástroj použijete.
Nůžky jsou vhodné pro stříhání květin, keřů i menších větví ovocných stromů. Zastanou tedy poměrně dost práce. Jaký význam ale tato práce vlastně má? Existují různé druhy řezů.
- Tvarovací řez – Účelem je docílit vyrovnaného růstu. Dát stromu, keři či rostlině podobu, kterou chcete. Zajistit nejen adekvátní estetický dojem, ale i kvalitní růst a zdravé prospívání. Strom či rostlina dostává navíc takový tvar, aby neomezovala ostatní.
- Výchovný řez – Mladším rostlinám dává základy ke správnému, zdravému vývoji a vyrovnanému růstu.
- Omlazovací řez – Provádí se hlavně u starších rostlin. Má „revitalizující“ účinky. Odstraňují se větve a části přestárlé, poškozené, nezdravé atd. Rostlina dokáže efektivněji přesunout a využít živiny. Tímto řezem podpoříte růst i úrodu. Rostlina omládne a zesílí.
- Udržovací řez – Průběžný ořez, který rostliny zbavuje přebytečné zátěže. Odkvetlých květů, uvadlých stromků, poškozených či odumřelých větví. Zkrátka všeho, co je zatěžuje, vyčerpává je, brání jim efektivněji využít energii na důležitějších místech.
Smyslem veškerého tohoto počínání je v principu několik cílů. Zajistit zdravý vývoj a růst a život rostliny. Odstranit přebytečnou vyčerpávající zátěž. Zajistit určité žádoucí estetické kvality. A taky docílit lepších pěstebních výsledků. Lepší úrody, rozkvetlejší zahrady. Například udržované a pečlivě ořezávané ovocné stromy budou rodit lepší, kvalitnější plody. Zajistí se přísun světla i do nitra koruny.
Kdy je správný čas?
Každá rostlina má trochu jiné nároky a požadavky i jiné „biologické hodiny“. Některé potřebují minimum péče a třeba je není ani nutné ořezávat. Jiné vyžadují spoustu práce. Každý druh má taky jiný čas.
Ovocné stromy
Například jabloně se ořezávají (tvarují, prosvětlují) v zimě. Ale i v létě se zaštipují. Práce na nich je od ledna do srpna až září. Totéž platí pro hrušně. Broskvoně se začátkem jara prosvětlují, omlazují od poškozených nebo do koruny rostoucích větví. Švestky se v létě ořezávají a zaštipují.
Ovocné keře
U černého rybízu se koncem zimy odstraňují nejstarší výhony až u země. V téže době se u červeného zkracují boční výhonky, odstraňují staré, poškozené části, zkracují špičky. U malin se dělá velmi důkladný ořez, výhonky, které plodily, se zkrátí kousek od země. Doba závisí na tom, kdy keře plodily.
Keře, květiny
Dřín se koncem zimy až začátkem jara zkracuje až k základně keře. Brslenu se zkracují letorosty během jara až začátkem léta. Jasmínům se během dubna až května řežou odkvetlé výhony a staré větve. Levandulím se po odkvetení odstraní květy, na jaře se všechny stonky o třetinu zkrátí.
Zahradnické nůžky podle mechanismu a pohonu
Zdálo by se, že nůžky jsou banální a jednoduchý nástroj, na jehož principu a mechanismu nemohou být žádné složitosti. Ale opak je pravdou. Při výběru zahradních nůžek velmi záleží na mechanismu, zpracování čepelí, dokonce si můžete vybrat i nůžky s podpůrným pohonem.
Nůžky s jednou nebo dvěma čepelemi
Jednočepelové či taky kovadlinkové nůžky mají jednu naostřenou čepel a plochou kovadlinku. Řez je méně čistý, zejména u tupějších nůžek má tendenci „sežvýkávat“ a třepit. Pro stříhání suchých, odumřelých a tvrdých částí se dobře hodí. Pro tvarování živých částí rostlin naopak příliš ne. Bývají o něco masivnější než dvoubřité nůžky, ale pracuje se s nimi velmi pohodlně.
Dvoubřité nůžky jsou velmi oblíbené. Poskytnout čistý, hladký střih. Lze se s nimi dobře dostat i na hůře dostupná místa a pro střih živých květin, výhonků, keřů apod. jsou perfektní. Dá se říct, že jsou univerzálnější než jednobřité, proto vhodnější do nejzákladnější výbavy. Čepele jsou ovšem citlivější, náchylnější k poškození a obtížněji se brousí. Taky práce je namáhavější. Lépe však stříhají větve až u kmene.
Nůžky rovné vs. zahnuté
Nůžky mohou mít rovněž různé tvary čepelí. Častější jsou zobákovitě zahnuté, širší a krátké čepele. Dobře se zakousnou, vytvoří větší tlak a uštípnou větev jako štípací kleštičky. Stejně tak existují nůžky podobné těm na papír. Čepele jsou tenčí a delší, rovné. S těmi se zas lépe dostanete do hůře přístupných míst.
Nůžky běžné a s převodem
Vybírat můžete taky z nůžek klasických, kde veškerou páku poskytuje síla vaší dlaně jako u obyčejných nůžek. Některé nůžky však využívají úpravy a technologie pro posílení této páky. Síla je využívána efektivněji a vy se tak nenadřete. Nůžky jsou obvykle dražší, navíc mohou být náchylnější k poškození.
Nůžky elektrické a akumulátorové
Ještě výraznější úlevu od námahy představují nůžky akumulátorové či elektrické. Tyto nůžky nemají klasické páky, které svíráte proti sobě. Mají obvykle spoušť a pohyb čepelí ovládáte jejím stisknutím. Námaha při samotném střihu je tedy naprosto minimální. Na druhou stranu jsou tyto nůžky těžší a taky samozřejmě dražší. Nelze je navíc použít vybité.
Existuje i varianta, kdy mají aku nůžky klasické dvě páky a fungují jako klasické. Páka je však posílena integrovaným akumulátorem, který v případě potřeby zabere a poskytne vyšší výkon a úlevu od námahy. Příkladem mohou být nůžky Bosch EasyPrune.
Výhodou aku nůžek je, že na jedno nabití zvládnou často i několik tisíc prostřihů. Tento údaj patří při výběru k důležitým. Poradí si navíc i s poměrně silnými větvemi.
Jako elektrické nůžky jsou obvykle označovány velmi výkonné nůžky se silným motorem napojené kabelem k externímu zdroji. Ten se může nosit např. ve speciální vestě. Jde už o velmi sofistikované nástroje určené především k profesionální a náročné práci např. na vinicích. Elektrické nůžky ve smyslu možnosti zapojení pomocí kabelu do běžné zásuvky neexistují (na rozdíl od plotostřihů, vyvětvovačů apod.).
Zpracování a vybavení nůžek
U nůžek je zásadní kvalita čepele. Mělo by jít o ušlechtilou ocel, která drží ostří. Rozhodně si všímejte i toho, pro jaký průměr střihu jsou nůžky určeny.
- Do 2 cm jde o nůžky spíše na květiny, bylinky a keříky nebo menší větvičky keřů, stromků a zaštipování.
- Nad 2 cm už zvládnete „překousnout“ i větší větvičky a větve. Nůžky se hodí pro práci na stromech a keřích. Hodně záleží i na fyzické zdatnosti (nejde-li o aku nástroj). Kolem 3,2 cm je maximum.
Některé nůžky mají i pružinu pro snadný návrat. Pružina by měla být pevně ukotvená, aby nevyskočila. Zajímejte se i o ergonomii a zpracování rukojeti, pomohou vám recenze i testy nůžek. Pozornost byste měli věnovat i hmotnosti, celkové velikost či zamykacímu mechanismu. Některé nůžky mají k dispozici i teleskopickou násadu pro střih ve výškách.
VIDEO
Ceny zahradnických nůžek
Kolik stojí kvalitní zahradnické nůžky? Je možné vybírat v různých relacích.
Nůžky do 300 Kč
V této relaci najdete poměrně obrovský výběr. Jde především o různé druhy základních nůžek. Některé mohou mít i poměrně kvalitní čepele (např. Fiskars). Vybere si většina průměrně náročných pěstitelů.
Nůžky do 1000 Kč
Velmi kvalitní ruční nůžky. Najdete zde i modely s různými mechanismy pro posílení páky a usnadnění práce. Lze očekávat i výbornou kvalitu čepelí.
Nůžky nad 1000 Kč
Zde už můžete vybírat i z aku modelů, teleskopických nůžek nebo různých špičkových profesionálních nůžek a elektrických nůžek do vinic a velkých zahrad či sadů.
Nejlepší značky zahradnických nůžek
Které značky zahradních nůžek patří mezi osvědčené?
- Fiskars – Skvělý výběr a vysoká kvalita. Fiskars je značka, u které můžete především čekat vynikající úroveň čepelí, ale i celkového zpracování. Dobrá volba.
- Bosch – Nabízí zřejmě nejprodávanější aku zahradní nůžky. Vhodné pro náročnější použití.
- Felco – Propracované, kvalitní. Populární nůžky švýcarského výrobce. Velmi vysoká úroveň, ale většinou i vyšší až vysoká cena.
- Extol – Oblíbená volba především v rámci nižší cenové relace. Solidní nůžky pro méně náročné použití.
Nejprodávanější zahradnické nůžky na trhu
Nejprodávanější zahradní nůžky na stříhání větví a květin na trhu dle portálu Heureka.cz
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Felco 2 | Náš vítěz, nejlepší produkt ✔️ Střih do průměru 25mm ✔️ Plná rukojeť z kovaného hliníku ✔️ Délka 215mm ✔️ Vysoká kvalita zpracování ✔️ Určeno i pro velké ruce 📌 od 1550 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#2 | Fiskars P90 | Čepel z karbonové oceli ✔️ Profesionální zahradní nůžky ✔️ Maximální průměr sečení: 26 mm ✔️ Snižují únavu svalů ✔️ Výměnná horní čepel ✔️ Délka: 230 mm 📌 od 700 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#3 | Fiskars PowerGear X | S teleskopickou násadou ✔️ Střih větví až do průměru 32 mm ✔️ Otočná hlava až o 230° ✔️ PowerGear™ až 3,5× snižuje vynaloženou námahu ✔️ Odolná držadla z komfortního materiálu ✔️ Teleskopická násada nastavitelná od 2,4 do 4 metrů 📌 od 2400 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#4 | Gardena B/M Comfort | Skvělý poměr cena / výkon ✔️ Max. průměr střihu 24 mm ✔️ S nerezovou úpravou pro dlouhou životnost ✔️ Antiadhezní úprava pro minimální údržbu ✔️ Ergonomická rukojeť vyztužená skleněnými vlákny ✔️ Nízká hmotnost (266 g) 📌 od 460 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#5 | Bosch Pro Pruner Professional | Nejlepší AKU nůžky ✔️ Zvládne bez obav 4 500 prostřihů na jedno nabití ✔️ Čtyři senzory přetížení ✔️ Optimalizovaná čepel se speciální 3D geometrií ✔️ Hmotnost: 1 kg 📌 od 4000 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#6 | Extol Premium zahradnické 205mm | Levné, cenový tip ✔️ Ostří z kvalitní japonské uhlíkové oceli SK5 ✔️ Antikorozní chromová úprava čelistí ✔️ Zámek nůžek pro bezpečnou manipulaci ✔️ Délka: 205mm ✔️ Na stříhání větví do průměru 20mm 📌 od 180 Kč | [usr 4.5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |