Dílna

Nejlepší sponkovačky a hřebíkovačky: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší sponkovačky a hřebíkovačky
Nastřelovací pistole je bezesporu užitečný nástroj, pokud potřebujete něco rychle spojit či připevnit. Sponkovačky v podobě tradičních „koníků“ zná – nebo aspoň znával – každý školák. V dnešním článku se však zaměříme spíše na dílenské sponkovačky a hřebíkovačky. Ty nabízejí vyšší výkon, hodí se pro spojování a připevňování nejrůznějších materiálů. Využijí je kutilové pro hobby potřeby i profesionální řemeslníci. Sponkovačku či hřebíkovačku se tudíž rozhodně hodí mít ve výbavě dílny či domácnosti. A jak vybrat nejlepší sponkovačku a hřebíkovačku? Právě tomu se budeme věnovat v dnešním článku. Zajímat nás budou všechny důležité parametry a faktory, které mohou ovlivnit výběr. Krátce se zmíníme i o cenách a představíme vám i některé osvědčené značky v kratičkých recenzích.

Nastřelovací pistole může být pomůckou pro občasné, příležitostné využití. I jedním z hlavních pracovních nástrojů řemeslníka. Od způsobu použití se pochopitelně bude odvíjet vše ostatní. Včetně toho, zda si nastřelovačka poradí jen s papírem nebo i dřevem či ocelí a betonem. Zda ji pohání síla stisku ruky, elektřina, baterie nebo kompresor či stlačený plyn a tak dále.

V našem průvodci jsme se pokusili shrnout celé spektrum možností, abyste si mohli vybrat co nejlépe. Nechybí zde ani žebříček nejlepších modelů současnosti. Ten nabídne pestrou přehlídku kvalitních a oblíbených výrobků. Další inspiraci a tipy či rady pak můžete hledat i v uživatelských recenzích sponkovaček a hřebíkovaček. Zejména u prodávanějších modelů jich najdete většinou dostatek.

Nejlepší sponkovačky a hřebíkovačky na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Makita AF506
Nejlepší hřebíkovačka
✔️ Pro kolářské hřebíky 15 - 50 mm
✔️ Upravené užší ústí hřebíkovačky
✔️ Vyvážený stroj pro pohodlnou práci
📌 od 1800 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Bosch HT-14
Nejlepší manuální sponkovačka
✔️ Vhodná k všestrannému profesionálnímu i hobby využití
✔️ Vyrobena z odolné leštěné oceli
✔️ Lze používat se sponami typu 53 s délkou 4, 6 či 8 mm
📌 od 700 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Güde 40220
Sponkovačka / hřebíkovačka 2v1
✔️ Kombinovaný pneu přístroj
✔️ Ke zpracování spon (13-40 mm) a hřebíků (15-40 mm)
✔️ Jednoduché plnění zásobníku, dobrá ergonómie
📌 od 850 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Stanley 6-TRE650
Elektrická hřebíkovačka
✔️ Nastavitelná síla vstřelení - plynulá regulace
✔️ Dlouhá přívodní šňůra - 2,5 m
✔️ Pro kolářské hřebíčky 5 velikostí (15, 19, 25, 30 a 32 mm)
📌 od 2050 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5DeWALT DCN681N
Špičková bezuhlíková nastřelovací pistole
✔️ Nejnovější generace bezuhlíkové nastřelovací pistole
✔️ Kompaktní, lehký a ergonomický design
✔️ Umožňuje nastřelení až 4 hřebíků za sekundu
📌 od 9500 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Stanley TR75
Sponkovačka
✔️ Nastřeluje 6 různých typů hřebíků a spon od 6 - 14 mm
✔️ Konstrukce zabraňuje zablokování spon či hřebíků
✔️ Nastavení hloubky
📌 od 750 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat sponkovačku, hřebíkovačku

Co je důležité při výběru nastřelovací pistole? Především je důležité zvolit si správný typ z hlediska pohonu (zdroje síly). Každý má jiné možnosti a určení. Další zásadní parametry představuje síla rázu (tlak), velikost spojovacích materiálů či kadence, ale i celková kvalita zpracování, vybavení apod. Samozřejmě bude roli hrát i cena potažmo značka.

K čemu se dá použít sponkovačka/hřebíkovačka?

Nastřelovací pistole může být překvapivě užitečná a šikovná pomůcka v domácnosti, ale i pracovní nástroj při výkonu řemesla či profese. Samozřejmě konkrétní možnosti použití vždy záleží na síle a výkonu i dalších parametrech nástroje.

Slabší modely sponkovaček lze používat při nejrůznější ruční výrobě a kutilských i tvůrčích činnostech. Lze s nimi například spojovat a připevňovat nejrůznější papírové a textilní materiály a koberce, tapety, vytvářet rámečky nebo i čalounit nábytek, připevňovat kabeláže, spojovat kartonové díly a krabice a tak dále.

Silnější a velmi silné sponkovačky a hřebíkovačky jsou již nástroje určené i pro náročnou práci a poradí si i s pevnými materiály. Především se dřevem. Používají se v oborech, jako je podlahářství, truhlářství, pokrývačství apod. Lze s nimi připevňovat například sádrokartonové desky a podhledy, spojovat dřevěné krabice či regály, připevňovat podlahové krytiny. Uplatní se v dílnách, kde se pracuje se dřevem, na dřevostavbách a stavbách obecně, při rekonstrukcích a v mnoha dalších činnostech a odvětvích.

Sponkovačka Bosch HT 14
Sponkovačka Bosch HT 14

 

Sponkovačky vs. hřebíkovačky či pinovačky

Jaké jsou rozdíly mezi těmito variantami nastřelovacích pistolí? Do značné míry mohou často splývat, přesto se pokusíme o stručné rozlišení.

Sponkovačky

Koncipovány jsou především na kotvicí sponky (tvar U). Ty nejjednodušší využívají pouze sílu stisku ruky a jsou určeny pro spojování méně pevných materiálů. Papírů, kartonů, textilií apod. Existují i výkonnější akumulátorové, elektrické, pneumatické sponkovačky. Ty se využívají v dílnách a na stavbách. Síla je výrazně vyšší, spoj pevnější. Lze pracovat s materiály, jako je dřevo, sádrokarton, podlahové krytiny, izolace apod. Používat lze i větší spojovací materiály.

Hřebíkovačky

Místo kotvicích spon vystřelují hřebíky, ale na první pohled se jinak nemusejí nijak lišit. Obecně využívají vyšší síly tlaku a používají se spíš pro truhlářské a stavařské aplikace. Tam, kde se pracuje se dřevem, sádrokartonem,… podobně jako u výkonných sponkovaček. Velmi silné lze použít i na plast či kov, ba dokonce i beton. Pomocí hřebíkovače se často vyrábějí regály, nábytek, dřevěné krabice, připevňují podhledy atd.

Pinovačky

Pinovačky vystřelují piny čili typicky velmi tenké hřebíky bez hlaviček. Vhodné jsou na jakékoli činnosti a aplikace, kde je potřeba, aby spoj byl co nejméně viditelný.

Řada modelů nastřelovacích pistolí je „kombinovaná“. Umožňuje tedy využívat jako spojovací materiál i sponky i hřebíky.

Napájení/pohon

Sponkovačky a hřebíkovačky lze primárně rozdělit podle toho, jaký zdroj síly využívají. V tomto směru nabízejí poměrně dost možností. Pohon přitom ovlivní maximální výkon i způsob použití nástroje. Pojí se s ním i řada dalších konkrétních výhod a nevýhod.

Ruční

Sponkovačky na ruční pohon představují nejjednodušší a v průměru i nejlevnější řešení. Ty nejzákladnější lze koupit od cca 200 Kč. Mohou sloužit v kancelářích, kutilských dílnách a v domácnosti. Hodí se spíše k méně náročnému či občasnému použití.

Veškerou sílu totiž musí vynaložit uživatel. Na druhou stranu nepotřebujete žádné jiné napájení. Sponkovačka je vždy připravena k použití (pokud tedy máte dost spojovacího materiálu). Výhodou je i lehkost a poměrně vysoká spolehlivost, nízká poruchovost.

Elektrické

Elektrické sponkovačky a hřebíkovačky disponují již lehkou spouští a sílu dodává elektrická energie. Zatímco u většiny nástrojů platí, že elektrické nářadí je oproti akumulátorovému výkonnější a vhodnější pro náročnější či profesionální použití, u sponkovaček to tak docela neplatí.

Síťových modelů je relativně malý výběr. Jsou určeny spíše pro kratší hřebíky (do cca 15-30 mm) a vhodné převážně pro hobby použití. Zásadní nevýhodou je malá flexibilita daná přítomností kabelu. Na druhou stranu vám síťové (230V) připojení umožní pracovat nepřetržitě bez ztráty výkonu. Nevýhodou je však i obecně poněkud nižší kadence, a tedy i nižší rychlost práce.

Akumulátorové

Aku nastřelovacích pistolí je podstatně větší výběr než síťových a bývají i propracovanější. Zvládají větší hřebíky – až do 90 mm. Dokonce nabídnou vyšší kadenci „střelby“. Běžně se proto stávají i nástrojem řemeslníků a profesionálů. Jistou nevýhodou je ovšem vyšší hmotnost daná přítomností akumulátoru. Taky vás pochopitelně omezuje jeho kapacita.

Moderní a kvalitní modely využívají výkonné baterie Li-ion. Vydrží desítky minut práce a doba nabíjení nemusí být dlouhá. Některé se zvládnou dobít během hodiny. U výkonnějších modelů je však třeba počítat s vyšší cenou. Solidní nastřelovací pistole pořídíte spíš až od cca 2 tisíc Kč. U profi modelů cena běžně přesáhne 10 000 Kč.

Pneumatické

Pneumatické sponkovačky a hřebíkovačky jsou poháněny sílou tlaku vzduchu. Platí stále za jasnou špičku, pokud jde o výkon a kadenci. Už z principu se hodí především pro náročné a profesionální, dílenské či řemeslnické použití.

Výhodou je, kromě zmíněného výkonu a rychlosti, i relativně příznivá hmotnost samotné pistole, ale taky v průměru dostupnější cena. Zejména ve srovnání s aku modely. Zásadní nevýhodou je ovšem nutnost připojení ke vzduchovému kompresoru.

To takřka vylučuje domácí a běžné hobby použití. Tento fakt taky značně omezuje flexibilitu. Dalším úskalím jsou i vyšší nároky na údržbu. Pistoli je třeba pravidelně čistit, promazávat, správně uskladňovat. Navzdory tomu jsou v profi sféře v určitých oborech pneumatické nastřelovačky stále dominantním řešením.

Plynové

Plynové modely se k pneumatickým analogicky mají podobně jako akumulátorové k elektrickým. Využívají stejný princip pohonu, stlačený vzduch/plyn. V případě plynových vás však nelimituje kabel, využívají se totiž přenosné plynové bombičky. Díky tomu je toto řešení vhodnější na stavby a do terénu, zatímco pneumatické naopak do dílen.

Výkon a kadence jsou přitom srovnatelné. V obou případech jde o nejsilnější pistole schopné vystřelovat nejvyšší rychlostí. Umožňují práci i na velmi tvrdých materiálech, jako je ocel či beton.

židle čalúnení

Síla úderu (tlak) a regulace

Síla nastřelovací pistole patří jednoznačně k nejdůležitějším parametrům. U ručních modelů se obvykle nijak neudává. Limitováni jste především sílou stisku. Přesto je i zde obvykle možná regulace. Ta se provádí typicky otočným šroubem na zadní straně pistole. Regulace je plynulá. Tuto „funkci“ mívají většino i velmi levné nástroje.

U elektrických a aku modelů se někdy uvádí energie rázu v joulech (J). Ty silné mají i přes 100 J. Tento parametr však není uváděn vždy. Často prodejce spíše obecně uvede, pro jaké činnosti a materiály je nástroj vhodný. Vycházet pak můžete i s ceny, max. velikosti hřebíků, napětí, ale i recenzí a testů sponkovaček atd.

U pneumatických sponkovaček se uvádí maximální tlak v barech. Nejčastěji se pohybuje mezi 6 až 8,4 bary. Tento údaj slouží zejména proto, abyste zajistili „kompatibilitu“ s kompresorem. Tlak z kompresoru nesmí přesahovat povolený tlak nástroje (z bezpečnostních důvodů). Taky je potřeba (z hlediska efektivity práce), aby měl kompresor odpovídající/dostatečný výstup vzduchu (v l/min).

Síla rázu u sponkovaček a hřebíkovaček může být:

 • Nízká – vhodná pro papírové a textilní materiály…
 • Střední – Dřevo a podobně
 • Vysoká – Kov, ocel, beton, cihly apod.

Schopnost průraznosti je samozřejmě limitována nejen výkonem pistole, ale taky kvalitou spojovacího materiálu. Nekvalitní hřebík neprorazí tvrdý materiál ani s nejsilnější pistolí.

Rychlost

Kadence vystřelování hřebíků je další podstatný údaj. Nejnižší kadenci mají logicky ruční nástroje. Následují modely elektrické, poté akumulátorové. Nejvyšší kadence jsou schopny dosahovat pneumatické a plynové modely. Často je kadence nastavitelná. Za solidní standard pro rychlou, efektivní lze považovat rychlost od 60 hřebíků za minutu. Některé modely dosahují kadence 100 i více hřebíků za minutu.

Sekvenční vs. kontaktní pistole

Jde o dva režimy práce. Některé nastřelovačky umí pracovat jen v jednom režimu, jiné je možné přepínat. Sekvenční režim znamená, že je spojovací materiál (hřebík či spona) vystřelen při stisku spoustě. Kontaktní režim znamená, že pistole při stisknuté spoušti plynule vystřeluje, dokud je ústí přiloženo k pevnému podkladu.

Délka, velikost materiálu (hřebíků, sponek)

Neopomenutelným parametrem je i velikost spojovacího materiálu. Tedy to, s jakými (jak dlouhými) hřebíky či sponami je pistole schopna pracovat. Výrobci a prodejci tyto údaje uvádějí. U pistolí, které jsou schopny pracovat se sponami i hřebíky se uvádí oba specifické délkové rozsahy, které se obvykle liší.

 • Ruční modely zvládají většinou spony či hřebíčky do cca 14 mm.
 • U elektrických síťových modelů je délka do 30 až 32 mm.
 • U akumulátorových je to i 50 nebo až 90 mm.
 • Některé pneumatické modely pak zvládají i hřebíky dlouhé 100, 130 nebo i více mm.

Kapacita zásobníku

Kapacita zásobníků je taky poměrně důležitý údaj z hlediska efektivity práce. Nejčastěji je zásobník schopen pojmout mezi 100 až 200 ks spojovacích materiálů. Příliš velký zásobník by však neúměrně zvyšoval rozměry a hmotnost nástroje.

Ceny sponkovaček a hřebíkovaček

S jakou investicí počítat při pořizování kvalitní sponkovačky či hřebíkovačky? Zde pro vás máme alespoň orientační nápovědu.

✅ Sponkovačky do 1000 Kč

Především ruční a ryze hobby modely sponkovaček a hřebíkovaček pro nenáročné, občasné použití a s měkčími materiály. Prosazují se značky jako Parkside, Güde nebo Extol.

✅ Sponkovačky do 5000 Kč

Ruční, pneumatické, elektrické i aku modely. Patří sem především modely pro náročnější hobby použití nebo i poloprofesionální až profesionální aplikace.

✅ Sponkovačky nad 5000 Kč

Modely pro náročné použití v dílnách, na stavbách a v profesionální sféře. Najdete zde především aku a pneumatické modely. Obrovský výběr.

Nejlepší značky sponkovaček a hřebíkovaček

Kteří výrobci sponkovaček mohou nabídnout kvalitu, spolehlivost a jiné výhody?

 • Makita – Populární japonská značka. Nabízí především kvalitní aku modely v různých relacích.
 • Extol – Různé druhy pistolí – od ručních až po pneumatické. Často v dostupných cenách, al ale i dražší modely.
 • Bosch – Ruční, aku a síťové modely. Velmi dobrý poměr ceny a kvality. Osvědčená a spolehlivá značka.
 • DeWalt – Značka nabízí i velmi výkonné, profesionální aku modely pro náročné použití.
ProduktInfoHodnocení
#1Makita AF506
Nejlepší hřebíkovačka
✔️ Pro kolářské hřebíky 15 - 50 mm
✔️ Upravené užší ústí hřebíkovačky
✔️ Vyvážený stroj pro pohodlnou práci
📌 od 1800 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Bosch HT-14
Nejlepší manuální sponkovačka
✔️ Vhodná k všestrannému profesionálnímu i hobby využití
✔️ Vyrobena z odolné leštěné oceli
✔️ Lze používat se sponami typu 53 s délkou 4, 6 či 8 mm
📌 od 700 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Güde 40220
Sponkovačka / hřebíkovačka 2v1
✔️ Kombinovaný pneu přístroj
✔️ Ke zpracování spon (13-40 mm) a hřebíků (15-40 mm)
✔️ Jednoduché plnění zásobníku, dobrá ergonómie
📌 od 850 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Stanley 6-TRE650
Elektrická hřebíkovačka
✔️ Nastavitelná síla vstřelení - plynulá regulace
✔️ Dlouhá přívodní šňůra - 2,5 m
✔️ Pro kolářské hřebíčky 5 velikostí (15, 19, 25, 30 a 32 mm)
📌 od 2050 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5DeWALT DCN681N
Špičková bezuhlíková nastřelovací pistole
✔️ Nejnovější generace bezuhlíkové nastřelovací pistole
✔️ Kompaktní, lehký a ergonomický design
✔️ Umožňuje nastřelení až 4 hřebíků za sekundu
📌 od 9500 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Stanley TR75
Sponkovačka
✔️ Nastřeluje 6 různých typů hřebíků a spon od 6 - 14 mm
✔️ Konstrukce zabraňuje zablokování spon či hřebíků
✔️ Nastavení hloubky
📌 od 750 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení