Dílna Zahrada

Test 6 nejlepších rázových utahováků: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší rázové utahováky

Sháníte co nejlepší rázový utahovák do své domácí dílny, ale nevíte, jaký model pořídit, aby cena odpovídala výkonu a vašim nárokům? Máme tu pro vás návod, který vás pořízením této pomůcky provede. Po přečtení článku budete vybaveni dostatkem informací, abyste mohli snadno porovnávat jednotlivé výrobky a vybrat si adekvátní variantu.

Rázový utahovák je nástroj, který – jak název napovídá – slouží na utahování šroubů. Můžete s ním ale také naopak cokoli vyšroubovat. Tento druh nářadí využívají především profesionálové, kteří musejí denně utáhnout nebo vyšroubovat desítky, stovky nebo více šroubů. Profesionální utahováky jsou taky poměrně drahé a v domácí dílně by se příliš neuplatnily. Dnes už ale existují i hobby zařízení určené pro kutily, které je možné koupit za cenu od několika stovek korun. Takový „kauf“ už může být zajímavý, i když zrovna nemáte firmu na montování lešení a potřebujete šroubovat jen občas.

Rázových utahováků je poměrně značný výběr a nabídka zahrnuje různé varianty, co se výkonu, vybavení i napájení a dalších vlastností týče. Pro správný výběr potřebujete mít jasnou představu o tom, co vlastně potřebujete. V našem článku se podíváme na všechny důležité parametry. Před zakoupením modelu, který vás zaujal, byste si měli ale pročíst i uživatelské recenze rázových utahováků na internetu. Zkušenosti lidí, kteří už daný přístroj mají, mohou být velmi cenné.

Nejlepší rázové utahováky na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1DeWALT DCF899P2

 Vysoká kvalita 
Výkon: 0,61 kW
Napětí: 18 V
Max. kroutící moment: 950 Nm
Typ baterie: Li-Ion
Kapacita baterie: 5,0 Ah
Hmotnost: 3,3 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]9900 Kč Číst recenze
#2DeWALT DCF894 NT

 2. místo Heimwerker Praxis 2019
- špičkové utahováky
 
Výkon: 0,4 kW
Napětí: 18 V
Max. kroutící moment: 447 Nm
Typ baterie: Li-Ion
Kapacita baterie: dodávan bez baterie
Hmotnost: 1,5 kg bez baterie
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]5990 Kč Číst recenze
#3Hazet 9212-3

 Vítěz Heimwerker Praxis 2019
- utahovák nejvyšší třídy
 
Výkon: -
Napětí: 18 V
Max. kroutící moment: 500 Nm
Typ baterie: Li-Ion
Kapacita baterie: 4 Ah
Hmotnost: 1,85 kg bez baterie
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]14295 Kč Číst recenze
#4Ryobi R18 IW3

 Vítěz Heimwerker Praxis 2019
- utahovák vyšší třídy
 
Výkon: -
Napětí: 18 V
Max. kroutící moment: 400 Nm
Typ baterie: Li-Ion
Kapacita baterie: dodávan bez baterie
Hmotnost: 1,58 kg bez baterie
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2779 Kč Číst recenze
#5Einhell TE-CW 18Li BL

 Vítěz Heimwerker Praxis 2019
- základní utahovák
 
Výkon: -
Napětí: 18 V
Max. kroutící moment: 215 Nm
Typ baterie: Li-Ion
Kapacita baterie: dodávan bez baterie
Hmotnost: 1,3 kg bez baterie
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2331 Kč Číst recenze
#6Extol 8890603

 Oblíbený model 
Výkon: 0,95 kW
Napětí: 230 V
Max. kroutící moment: 500 Nm
Typ baterie: nemá, elektrický model
Kapacita baterie: -
Hmotnost: 3,3 kg
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]2549 Kč Číst recenze

Jak vybrat rázový utahovák

Jaký rázový utahovák koupit? Pojďme se společně pokusit najít na tuto otázku odpověď. Začneme tím, že tato zařízení rozdělíme podle zásadních faktorů, jako je způsob napájení a určení. Následně se podíváme i na podstatné technické parametry…

Patří sem především krouticí moment, počet otáček, hmotnost, průměr šroubu, ale taky vybavení apod. Čeká na vás i sumarizace tří základních cenových kategorií a odpovědi na zásadní otázky nebo krátké představení nabídky spolehlivých značek.

Rázové utahováky podle použití

Toto zařízení je dnes k sehnání v profesionálních, poloprofesionálních i hobby variantách. Profesionální utahováky jsou samozřejmě velmi výkonné a obvykle dobře vybavené. Problém je ale poměrně vysoká cena, která může u těchto zařízení snadno přesáhnout hranici 10 tisíc korun. Pro domácí použití je takový utahovák zbytečně předimenzovanou investicí. Může jít i o pneumatická zařízení, která potřebují kompresor.

Pokud jste náročnější, ale nevyžadujete přímo profesionální model, můžete sáhnout po kompromisním řešení v podobě poloprofesionálního modelu. Vejít se můžete i do 5 tisíc korun. Pro občasné použití ale vystačíte i s hobby modelem. Ceny některých zařízení jsou velmi příjemné, důraz je kladen i na snadnou manipulaci a ovládání nebo nízkou hmotnost. Nejlevnější hobby utahováky lze pořídit i pod 1000 Kč. Tak levné modely ale nemusejí mít dostatečný výkon, výdrž nebo mohou zaostávat v jiných faktorech, koupit proto vždy dobře zvažte.

Konstrukční typy utahováků

Rázové utahováky se vyrábějí s několika druhy napájení. Běžné jsou elektrické (síťové), ale i akumulátorové modely. Méně často se lze setkat i s pneumatickými přístroji. Tyto utahováky pohání stlačený vzduch a k jejich provozu je potřeba kompresor. Rozšířené jsou poměrně málo a spíše v profesionálním prostředí (ačkoli existují i modely pro domácí dílnu). Proto se budeme blíže věnovat jen zbývajícím dvěma možnostem.

Elektrické (síťové) rázové utahováky

Pokud potřebujete s utahovákem pracovat např. pouze v dílně a požadujete vysoký výkon, je toto řešení ideální. Ze sítě napájené utahováky jsou velmi výkonné a přitom cenově i velmi výrazně dostupnější než akumulátorové modely. Zároveň nejste limitováni kapacitou baterie a můžete pracovat od nevidím do nevidím – pokud tedy budete chtít.

A nevýhody? Samozřejmě je to především kabel, který vás může značně omezovat v pohybu. Pokud potřebujete být mobilní, může být výhodnější volbou aku provedení.

Akumulátorové rázové utahováky

Obliba tohoto provedení roste. Hlavní výhoda je jasná. Neobtěžuje vás žádný přívodní kabel, který by se vám motal pod rukama nebo omezoval váš dosah. Utahovák prostě kdykoli a kdekoli vytáhnete a můžete pracovat. Jsou tu ale i vážné nevýhody.

Tou první je zpravidla podstatně vyšší cena akumulátorových modelů. Výkon přitom nedosahuje hodnot síťových nástrojů. Poslední nevýhodou je vyšší hmotnost zařízení, která je dána přítomností akumulátorové baterie.

Video

Krouticí moment

U rázových utahováků je krouticí moment jeden z nejpodstatnějších parametrů. Můžete si díky němu udělat představu o síle/výkonu daného zařízení a zhodnotit, zda pro vás bude optimální volnou. Krouticí moment informuje o síle, kterou utahovák působí na šroub a udává se v Nm (Newton metr). To je poměrně abstraktní vyjádření. Pojďme to tedy trochu specifikovat.

Jsou utahováky, které mají max. krouticí moment méně než 200 Nm. Takové přístroje jsou poměrně málo výkonné, ale mohou se hodit pro nenáročné, sporadické použití. Většina hobby modelů se pohybuje v rozmezí cca 200 až 800 Nm. Profesionální modely mohou vyvinout krouticí moment i 1000 Nm a více.

Počet otáček

Tento parametr se může jevit jako velmi důležitý, ale ve skutečnosti je mnohem lepší orientovat se podle krouticího momentu. Počet otáček se běžně pohybuje od 2000 do 3500 za minutu. Teoreticky je vyšší počet otáček samozřejmě výhodou, která umožňuje efektivnější práci. V praxi ale musí počet otáček především odpovídat krouticímu momentu – jinak může být zařízení poruchové.

Příklep

Příklep funguje u rázových utahováků jinak než např. u vrtačky. Údery jsou totiž vykonávány ve směru šroubování a zvyšují účinnost přístroje. Ve specifikacích proto najdete položku „počet úderů“ nebo „počet rázů“ za minutu. Obvyklé hodnoty jsou od cca 2 do 4 tisíc za minutu.

Hmotnost

Hmotnost utahováků je důležitá zejména při delší práci. Hobby modely jsou typicky výrazně lehčí a umožnují snadné použití kýmkoli. Váha utahováků začíná někde u 1 kg. Takové modely ale nebudou příliš výkonné a nejspíš ani kvalitně zpracované. Nejvíce přístrojů se pohybuje v rozmezí 1,5 až 4 kg. Existuje ale i spousta ještě těžších přístrojů.

Maximální průměr šroubu

Velmi významný údaj, který byste neměli minout. Výrobci udávají maximální průměr šroubu, na které lze utahovák použít, potažmo optimální rozmezí. Hodnota je udávaná písmenem „M“ a číslicí, např. 16. Číslice udává průměr v milimetrech. U utahováků se tak můžete setkat s označením např. M16 nebo M20, případně M6-M16 apod.

Kapacita baterie a délka nabíjení

Pokud se rozhodnete pro akumulátorový model, tak vás nejspíš bude zajímat kapacita baterie. Silnější baterie ale značí i vyšší hmotnost, proto volte s rozmyslem. Kapacita akumulátoru může být u utahováku např. okolo 1 Ah, ale taky 5 Ah nebo i více. Podstatná ale není pouze výdrž, ale i délka nabíjení.

Bohužel, ne vždy výrobce tyto hodnoty uvádí. Někdy ale potřebné informace najdete v různých recenzích nebo testech rázových utahováků na internetu. Doba nabíjení se ale zpravidla pohybuje v rozmezí 30 až 90 minut. Pracovní doba na jedno nabití se pak v ideálním případě vyšplhá i na dvě hodiny nebo více.

Funkční vybavení a příslušenství

Některé utahováky jsou prodávány s různým příslušenstvím. Často sem patří kufřík, náhradní akumulátor a samozřejmě nemůže chybět nabíječka. A jak si stojí samotné vybavení přístroje? Funkcí, které může utahovák mít, není mnoho. Mohou to být např. tyto:

  • Regulace otáček – Užitečná funkce dostupná zejména u kvalitnějších modelů. Můžete zvolit adekvátní otáčky vzhledem ke konkrétní činnosti.
  • LED osvětlení – Díky tomuto vybavení si snadno a pohodlně posvítíte na práci i na místech s horšími světelnými podmínkami.
  • Indikátor baterie – Některé modely mohou disponovat i praktickou signalizací stavu baterie.
  • Bezpečnost – Ochrana proti přehřátí a přetížení. To jsou zásadní bezpečnostní prvky.

Ceny rázových utahováků

Kolik může stát kvalitní rázový utahovák se síťovým nebo akumulátorovým napájením? Zde jsou tři cenové kategorie pro snadnější orientaci v současné nabídce.

utahovák Ryobi

Rázové utahováky do 1000 Kč

Úplně nejnižší kategorie. Výběr není nijak oslnivý, ale najdete zde několik modelů docela dobře znějících značek, jako je Makita, Extol nebo Hecht, které obvykle i za nízkou cenu nabídnou solidní výkon a přiměřenou kvalitu zpracování. Samozřejmě jde o ryze hobby modely, navíc určené pro nenáročné a méně časté použití. Krouticí moment je nejčastěji do cca 300 Nm.

Rázové utahováky do 5000 Kč

Tady už je výběr velmi slušný a můžete zde najít i velice kvalitní a dost výkonné modely. Do této cenové kategorie spadá drtivá většina nejprodávanějších rázových utahováků – alespoň pokud jde o hobby a poloprofesionální použití. Najdete zde i modely s krouticím momentem 1000 Nm nebo více. Vybírat můžete ze zajímavých síťových i akumulátorových variant.

Rázové utahováky nad 5000 Kč

Utahováky v této cenové kategorii osloví už především náročné nebo profesionální zájemce. Výběr je špičkový, počítat můžete s vynikajícím výkonem i zpracováním. Nejdražší utahováky ale mohou stát i 20 a více tisíc korun.

Nejlepší značky rázových utahováků

Někteří lidé poctivě studují parametry, pro jiné hraje důležitou roli značka. Kteří výrobci nabízejí spolehlivé výrobky a výkonné nebo cenově dostupné utahováky?

  • Makita – Tato japonská značka patří v oblasti rázových utahováků k tahounům, minimálně co se šíře sortimentu týká. Nejeden model Makita se ale i drží na vysokých příčkách prodejnosti. Výhodou je, že můžete vybírat z přístrojů základních a cenově dostupných i špičkových a vysoce výkonných. Většina modelů se přitom těší velmi dobrému hodnocení v recenzích utahováků.
  • Bosch – Německá značka Bosch je notoricky známá a nabízí velmi zajímavé modely, ačkoli ceny nepatří rozhodně k nejnižším.
  • DeWALT – Dobře vybavené a často velmi výkonné utahováky. Modely DeWALT jsou mimořádně oblíbené – a to přesto, že většinu modelů nepořídíte pod 3000 Kč. Značka ale zaujme i náročnější zájemce.
  • Güde – Tato značka nenabízí příliš velký výběr, ale v jejím sortimentu přesto najdete několik zajímavých modelů. Za zmínku rozhodně stojí například ESS 350, nejprodávanější rázový utahovák současnosti. Tento elektrický model disponuje pěkným krouticím momentem 350 Nm a přitom ho pořídíte za docela lidovou cenu.

Nejčastější otázky nakupujících

Na co se používá rázový utahovák?

Rázový utahovák slouží k utahování nebo povolování šroubů. Použijete ho např. při výměnách kol, montování nábytku apod.

Jaké parametry jsou při výběru nejdůležitější?

V první řadě byste se měli rozhodnout pro optimální způsob napájení. Každá varianta má své pro i proti. Elektrické modely jsou cenově výhodné a výkonné, akumulátorové utahováky jsou zase komfortní a mobilní apod. Důležitá je pak hodnota krouticího momentu. Roli pak hraje počet otáček a počet úderů za minutu i další faktory.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1DeWALT DCF899P2

 Vysoká kvalita 
Výkon: 0,61 kW
Napětí: 18 V
Max. kroutící moment: 950 Nm
Typ baterie: Li-Ion
Kapacita baterie: 5,0 Ah
Hmotnost: 3,3 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]9900 Kč Číst recenze
#2DeWALT DCF894 NT

 2. místo Heimwerker Praxis 2019
- špičkové utahováky
 
Výkon: 0,4 kW
Napětí: 18 V
Max. kroutící moment: 447 Nm
Typ baterie: Li-Ion
Kapacita baterie: dodávan bez baterie
Hmotnost: 1,5 kg bez baterie
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]5990 Kč Číst recenze
#3Hazet 9212-3

 Vítěz Heimwerker Praxis 2019
- utahovák nejvyšší třídy
 
Výkon: -
Napětí: 18 V
Max. kroutící moment: 500 Nm
Typ baterie: Li-Ion
Kapacita baterie: 4 Ah
Hmotnost: 1,85 kg bez baterie
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]14295 Kč Číst recenze
#4Ryobi R18 IW3

 Vítěz Heimwerker Praxis 2019
- utahovák vyšší třídy
 
Výkon: -
Napětí: 18 V
Max. kroutící moment: 400 Nm
Typ baterie: Li-Ion
Kapacita baterie: dodávan bez baterie
Hmotnost: 1,58 kg bez baterie
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2779 Kč Číst recenze
#5Einhell TE-CW 18Li BL

 Vítěz Heimwerker Praxis 2019
- základní utahovák
 
Výkon: -
Napětí: 18 V
Max. kroutící moment: 215 Nm
Typ baterie: Li-Ion
Kapacita baterie: dodávan bez baterie
Hmotnost: 1,3 kg bez baterie
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2331 Kč Číst recenze
#6Extol 8890603

 Oblíbený model 
Výkon: 0,95 kW
Napětí: 230 V
Max. kroutící moment: 500 Nm
Typ baterie: nemá, elektrický model
Kapacita baterie: -
Hmotnost: 3,3 kg
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]2549 Kč Číst recenze
0 Sdílení