Cestování Sport / outdoor Zahrada

Nejlepší kempingové plynové vařiče: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší kempingové vařiče
Na náročných výpravách, cestách, mnohadenních trecích či expedicích, ale i v obyčejném kempu může být problém zajistit si teplé a vydatné jídlo, které pokryje energetické potřeby i při fyzicky velmi až extrémně náročných outdoor aktivitách. Je jasné, že Majka s rohlíkem nebude v takových podmínkách to pravé. Jediný způsob, jak si dopřát pořádné jídlo, ale třeba si uvařit i kávu nebo čaj na zahřátí, je rozdělat oheň anebo s sebou mít vlastní zdroj tepla. Plynový vařič je pro tyto účely naprosto ověřená a tradiční záležitost. Uplatní se na road tripech i pěších výpravách, v kempech i nezkrotné divočině. Vařič nezabere zas tolik místa a postará se vám o životně důležitou výživu. Pokud dosud vařič nemáte, ale už víte, že ho budete nutně potřebovat, jistě vám přijde vhod tento článek. Podíváme se v něm na to, jak vybrat nejlepší kempingový plynový vařič.

Kempingové vařiče mohou mít poměrně rozmanité podoby. Liší se zdrojem tepla i dalšími vlastnostmi a parametry, ale i rozměry a zpracováním. Výběr je přitom velmi důležitý a měli byste vycházet především z toho, jakým způsobem, za jakých podmínek a v jakém prostředí budete vařič používat. Pokud si správně vyberete, můžete vařič používat s maximální efektivitou a výhodami. Vařiče potěší nejen praktickými vlastnostmi, ale i cenovým rozpětím. Pořídit je lze už za pár stovek. Náročnější zájemci však mohou sáhnout po propracovanějších modelech i za několik tisíc Kč.

V dnešním článku pro vás máme jak obšírný návod a průvodce výběrem i možnostmi použití vařičů, tak i oblíbený žebříček nejlepších a nejprodávanějších modelů. Vhodnost volby a kvalitu daného modelu si pak můžete snadno ověřit i pomocí uživatelských recenzí kempingových plynových vařičů – případně můžete zabrousit i do odbornějších testů.

Nejlepší kempingové plynové vařiče na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1VAR 2
Nejprodávanější
✔️ Hodí se jak pro běžnou turistiku, tak i pro horolezecké výstupy nejvyšší úrovně
✔️ Velmi snadná regulace plamene
✔️ Výborné recenze
📌 od 600 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Yate Camping K620
Produkt roku 2022
✔️ Výkonný jedno plotýnkový vařič
✔️ Pro použití na 2 kg plynovou bombu
✔️ Plotýnka je vyrobena z kvalitní oceli
📌 od 350 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Meva dvouhořákový Picamp
✔️ Kvalitní outdoorový dvouhořákový vařič
✔️ Jednoduchá instalace a používání
✔️ Nerezové provedení
📌 od 1500 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
#4Campingaz Camp Bistro 3
Nejprodávanější z Decathlonu
✔️ Automatické zapalování
✔️ Pevný podstavec na hrnce pro větší stabilitu
✔️ Jednoduchý na manipulaci a přenos díky kufříku
📌 od 850 Kč
⭐ 92 % Číst recenze
#5TURISTICKÝ VAŘIČ JETBOIL ZIP
✔️ Lehký, skladný, odolný a velice praktický vařič
✔️ Funguje se všemi plynovými kartušemi se závitem
✔️ Snadná instalace i sbalení
📌 od 2500 Kč
⭐ 90 % Číst recenze
#6Meva Solo 2153
✔️ Je ideální volbou pro stavebníky, silničáře, zemědělce, rybáře, turisty
✔️ Jednohořákový vysokotlaký vařič
✔️ Oblíbený produkt
📌 od 900 Kč
⭐ 87 % Číst recenze

Jak vybrat kempingový vařič

Při výběru vařiče je důležitý způsob použití. Od toho se odvíjí vhodný zdroj paliva, typ, výkon, rozměry, hmotnost a další parametry, které je třeba zvažovat. V neposlední řadě bude jistě alespoň nějakou roli hrát cena a zajisté stojí za to zajímat se i o výrobce.

Výběr vařiče dle způsobu použití

Při výběru vařiče je třeba přemýšlet především nad tím, jak a kde ho budete používat. Je pochopitelně zásadní rozdíl mezi tím, když hledáte zdroj tepla například do karavanu či obytňáku, do kempu, kam přijedete autem apod., anebo na vysokohorské túry, kde budete mít jen krosnu na zádech.

V druhém případě musíte řešit každý gram hmotnosti a cm rozměru. V prvním případě budete mít u těchto parametrů naopak větší volnost. Můžete se víc řídit cenou, pohodlím při používání apod.

Vařiče do kempu, karavanu apod.

Pokud potřebujete vařič, který bude fungovat jako základní kuchyňské zázemí na cestách různými dopravními prostředky, při pobytu v kempech apod., dobrou volbou jsou kempingové vařiče na propanbutanové lahve. Tyto vařiče mohou mít jednu nebo i dvě plotny, což může být výhodné, pokud cestujete s rodinou či přáteli.

Protože nebudete vařič přenášet v batohu, můžete zvolit PB lahve (bomby) o objemu 2, 5 i více kg. Záleží, zda upřednostníte lepší přenosnost a kompaktnější rozměry, nebo delší dobu vaření. Kempingové vařiče vysoký výkon a výdrž. Jsou velmi stabilní. Mohou mít i vlastní piezo zapalování, které se využívá u běžných sporáků, takže se obejdete bez sirek či zapalovače.

Tento typ bomb se ovšem nehodí na pěší či jinou lehčí turistiku. Hmotnost samotného vařiče se pohybuje od 0,5 kg až po 1,5 kg u např. dvouplotýnkových variant. Společně s bombou už se dostáváte na např. 3 a více kg. Taková zátěž navíc už se v krosně či batohu pronese. Nemluvě o rozměrnosti.

Outdoorové, turistické vařiče

Asi nepřekvapí, že u těchto vařičů jde o to, získat funkční možnost ohřevu při minimálních rozměrech a hmotnosti. Vždy jde trochu o kompromis. Zřejmě nejčastější jsou opět plynové vařiče na PB, ale používají se spíše nízkoobjemové kartuše.

Kartuše mají výhodu, že existuje opravdu obrovský a rozmanitý výběr velikostí, objemů, druhů lahví, ale je i více druhů připojení. Takže kartuše musí být kompatibilní se systémem samotného vařiče. Poměrně oblíbené jsou kartuše kolem 230 g, ale jsou i menší (kolem 100 g) a stejně tak i výrazně větší.

  • Klasická kartuše na 400 ml (230 g) má pracovní výdrž nejčastěji kolem 1,5 hodiny.

Opět tedy záleží na tom, jak potřebujete vybalancovat poměr zátěž-výdrž v závislosti na povaze vaší výpravy. Další možností pak může být i benzinový nebo lihový vařič. Níže se ještě na různé varianty paliva podíváme blíže.

V každém případě nabízejí kvalitní turistické vařiče často srovnatelné vybavení jako kempingové. Tedy regulaci výkonu a někdy i piezo zapalování. Naopak se, logicky, nesetkáte s dvouplotnovými variantami a je třeba počítat i s horší stabilitou. Pomoci však může příslušenství v podobě skládací trojnožky. Některé tyto trojnožky jsou plastové a váží jen třeba kolem 20 g (např. trojnožky Optimus, Jetboil a další).

kemping a jídlo

Cestovní vařiče dle druhu paliva

Tohoto faktoru už jsme se výše dotkly. Volba paliva je však pochopitelně poměrně zásadní, proto se zde podíváme na všechny důležité možnosti a jejich specifické vlastnosti či vhodnost pro různé druhy cestování.

Plynové vařiče

Plynové vařiče jsou u nás nejoblíbenější volbou a do našich podmínek se skvěle hodí. Pokud cestujete po ČR nebo blízkém okolí, plyn (propanbutan či izobutan) představuje zřejmě nejjednodušší volbu. Výhodou je obrovský výběr vařičů a snadná dostupnost kartuší či bomb. Plyn se dá použít i v uzavřených prostorách (např. v karavanu, ale nezapomeňte na větrání) a v běžných nadmořských výškách.

Nevýhodou plynových vařičů je, že nejsou spolehlivé v příliš nízkých teplotách. Většina solidních outdoor vařičů snese ještě i pár stupňů pod nulou, ale v příliš tuhých mrazech můžete zůstat bez ohřevu. Další problémy nastávají ve velmi velkých nadmořských výškách.

Obecně platí, že čím vyšší je nadmořská výška, tím nižší je tlak vzduchu a tím nižší je i tlak plynu v kartuši nebo bombě. To má za následek nižší výkon vařiče, delší dobu vaření a vyšší spotřebu paliva. Některé kempingové plynové vařiče jsou navrženy tak, aby fungovaly i ve vyšších nadmořských výškách, přesto můžete mít při vysokohorských túrách problémy.

A pak je tu ještě jeden poměrně vážný problém. Plynové kartuše/bomby se nesmí přepravovat v letadle. Musíte si ji tedy pořídit v cílové destinaci. Ne v každé zemi jsou přitom plynové lahve tak dostupné jako u nás. Někde vůbec nemusejí být k dostání nebo je cena velmi vysoká.

Benzínové vařiče

Tam, kde by mohl být problém se spolehlivostí plynových vařičů či dostupností paliva, lze použít velmi univerzální benzínové vařiče. Fungují i v nejvyšších horách, palivo je velmi levné a všude k dostání (může to být nejen benzín, ale třeba i petrolej či nafta).

Proč tedy automaticky nesáhnout po této variantě? Benzínové vařiče mají dost nevýhod. Produkují hodně zplodin, nehodí se tedy do uzavřených prostor. Vařič samotný je v průměru dražší, ale taky těžší, větší, poruchovější a náročnější na manipulaci i údržbu než vařič plynový. Rovněž výkon nebývá tak dobrý, i když dostačující.

Kombinované řešení

Existují i vařiče, ke kterým lze připojit palivo v podobě plynu, ale i tekuté palivo, jako je benzín či petrolej. Mají tedy mimořádnou univerzálnost. Tam, kde lze použít plyn, použijete plyn a v nouzi sáhnete po benzínu. Na druhou stranu tyto vařiče sdílejí většinu nevýhod benzínových vařičů. Jsou drahé, větší, hůř se s nimi zachází a vyžadují pečlivější údržbu.

Lihový vařič

Úplně nejjednodušší a nejlevnější volbu představuje lihový vařič. Jde o bezporuchové, drobné zařízení, které umožní spalování pevného či tekutého lihu. Nevýhodou je nemožnost regulace výkonu a obecně poměrně nízký či velmi nízký výkon.

Jde o řešení spíše pro nouzové účely nebo situace, kdy opravdu řešíte každý gram zátěže. S vařičem se spíše ohřívá voda, než že by se na něm skutečně vyvařovalo. Ohřátou vodu však můžete použít třeba pro přípravu outdoorových lyofilizovaných hotovek.

jídlo vařič kemp

Plynový vařič dle uchycení

Jak bylo řečeno, u plynových vařičů je důležité sledovat kompatibilitu kartuše/lahve se samotným vařičem. Nejčastěji se můžete setkat se šroubovacími kartušemi. Výběr je velký a jde o spolehlivé, stabilní řešení, kdy nehrozí únik plynu. Je třeba dát si pozor na správný závit. Jeden se používá právě u kartuší a menších outdoor vařičů. Druhý je na větší bomby a vařiče na chatu, do karavanu apod. Existují však i redukce, které zajistí větší univerzálnost.

Další možností je bajonetový, propichovací ventil, který používá značka Campingaz. Výhodou je především dobrá cena.

Výkon

Tento důležitý údaj se uvádí ve wattech nebo jak časový údaj, za jak dlouho se ohřeje litr vody. Ten je pochopitelně méně abstraktní a uděláte si dle něj lepší představu o reálném výkonu. Tato hodnota se u plynových vařičů pohybuje nejčastěji kolem 2-6 minut. Výkon ve wattech pak bývá od 1000 W po 3000 W i více.

Jaké jídlo si vzít na cesty?

Zejména pěší treky, výpravy a expedice jsou velmi náročné na „logistické plánování“. Pokud máte vše, co potřebujete na x dní – včetně jídla – nést na zádech, chce to už pořádně uvažovat, co si vzít. Při výběru jídla na takové cesty je důležité volit zdroje bohaté na kalorie a makro (bílkoviny, tuky, sacharidy) i mikroživiny (vitamíny, minerály,…). Ideální jsou jídla, která nabízejí co největší nutriční vydatnost při co nejnižší hmotnosti a objemu.

Sem rozhodně nepatří např. běžné, zejména bílé, pečivo typu chleba a rohlíků, které jsou objemné a přitom jde o prakticky prázdné kalorie. Dalším požadavkem na jídlo, vedle nutriční vydatnosti, nízké hmotnosti a malého objemu, je trvanlivost a „odolnost“. Jídlo se nesmí v batohu zkazit, což se může stát zejména při letních túrách velmi snadno. Jaká jídla jsou tedy vhodná?

Rozhodně neuděláte chybu, pokud sáhnete po speciálních outdoor hotovkách. Balené bývají v měkkých hermeticky uzavřených obalech. Nejčastěji jsou lyofilizované (sušené mrazem) nebo sterilované. V obou případech vydrží několik let a prakticky žádné nároky na skladování (snesou i 30°C nebo víc). Lyofilizované pokrmy jsou navíc zbavené vody, a tudíž balení váží jen zlomek hmotnosti výsledného pokrmu. Pak stačí jen ohřát vodu (na vařiči), zalít jídlo a počkat. A teplé, perfektně nutričně vydatné jídlo je připraveno.

Ceny cestovních vařičů

Kolik stojí kvalitní vařič na cesty? Ceny mohou být velmi rozdílné a liší se dle typu i kvality zpracování, výkonu atd.

✅ Vařiče do 600 Kč

V této ceně lze pořídit solidní výběr plynových i lihových vařičů. Najdete zde i některé nejprodávanější outdoor modely. Jde o kempingové i turistické verze.

✅ Vařiče do 2000 Kč

Výkonné a propracovanější vařiče. Především plynové. Vhodné pro náročnější uživatele. Vyšší spolehlivost, lepší poměr hmotnosti a výkonu apod.

✅ Vařiče nad 2000 Kč

Špičkové a výkonné plynové vařiče, ale taky vařiče benzínové, kombinované a další speciální možnosti.

Nejlepší značky cestovních vařičů

Kteří výrobci vařičů nabízejí dobrý poměr ceny a kvality?

  • Jetboil – Špičkové outdoor vařiče pro náročné. Jde o výkonné, kompaktní sety i s varnou nádobou. Především pro turistiku. Vysoká cena.
  • Meva – Skvělý výběr v různých relacích. Velmi oblíbená a osvědčená značka. Kempingové i turistické modely.
  • Campingaz – Velmi známá značka. Dobrý výběr. Různé druhy a cenové relace.
  • VAR – VAR 2 patří mezi nejpopulárnější plynové vařiče. Minimální rozměry, vysoký výkon.
ProduktInfoHodnocení
#1VAR 2
Nejprodávanější
✔️ Hodí se jak pro běžnou turistiku, tak i pro horolezecké výstupy nejvyšší úrovně
✔️ Velmi snadná regulace plamene
✔️ Výborné recenze
📌 od 600 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Yate Camping K620
Produkt roku 2022
✔️ Výkonný jedno plotýnkový vařič
✔️ Pro použití na 2 kg plynovou bombu
✔️ Plotýnka je vyrobena z kvalitní oceli
📌 od 350 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Meva dvouhořákový Picamp
✔️ Kvalitní outdoorový dvouhořákový vařič
✔️ Jednoduchá instalace a používání
✔️ Nerezové provedení
📌 od 1500 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
#4Campingaz Camp Bistro 3
Nejprodávanější z Decathlonu
✔️ Automatické zapalování
✔️ Pevný podstavec na hrnce pro větší stabilitu
✔️ Jednoduchý na manipulaci a přenos díky kufříku
📌 od 850 Kč
⭐ 92 % Číst recenze
#5TURISTICKÝ VAŘIČ JETBOIL ZIP
✔️ Lehký, skladný, odolný a velice praktický vařič
✔️ Funguje se všemi plynovými kartušemi se závitem
✔️ Snadná instalace i sbalení
📌 od 2500 Kč
⭐ 90 % Číst recenze
#6Meva Solo 2153
✔️ Je ideální volbou pro stavebníky, silničáře, zemědělce, rybáře, turisty
✔️ Jednohořákový vysokotlaký vařič
✔️ Oblíbený produkt
📌 od 900 Kč
⭐ 87 % Číst recenze
0 Sdílení