Zahrada

Test 7 nejlepších ponorných čerpadel: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší ponorná čerpadla

Najít nejlepší ponorné čerpadlo není vůbec snadné. Nelze totiž obecně doporučit nějaký model, který uspokojí nároky každého. Naopak. Je třeba vycházet z velmi individuálních požadavků a potřeb. Proto si tato zařízení zaslouží vlastní článek, ve kterém se pokusíme shrnout nejdůležitější kritéria a parametry, podle kterých byste se měli při výběru řídit. Náš průvodce vám pomůže udělat si představu o základních typech a konstrukčních řešení čerpadel a vybrat si přístroj na míru.

Vodní čerpadla nacházejí obrovské množství uplatnění. Samozřejmě i v komerční a průmyslové sféře. My se ale zaměříme čerpadla určená pro domácí provoz. Můžete s nimi například přečerpávat vodu z nebo do bazénu, odčerpávat kal nebo vodu ze zatopených prostor, využít je lze taky při zalévání a zavlažování anebo zásobení objektu vodou. I při relativně malých rozměrech dokážou tato čerpadla obstarat obdivuhodné množství práce. Investice do běžného domácího zařízení přitom nemusí být nijak zvlášť vysoká.

Protože je při výběru čerpadla nutné zvažovat velké množství faktorů, pokusíme se shrnout aspoň nejdůležitější informace. Poradíme vám, jaké otázky si před nákupem položit, na co se zaměřit a na co si dát pozor. Představíme vám taky žebříček nejzajímavějších modelů. Kromě toho se ale můžete inspirovat i na jiných místech. Využijte třeba informace a výsledky odborných testů anebo rady a poznatky z uživatelských recenzí ponorných čerpadel na internetu.

Nejlepší ponorná čerpadla na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Einhell GE-DP 7330 LL


Typ: ponorné kombinované
Max. dopr. množství: 16500 l/hod
Max. dopr. výška: 8,5 m
Příkon: 730 W
Hmotnost: 7 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3890 Kč Číst recenze
#2Alfapumpy HS 11 M

 Skvělá hodnocení 

Typ: ponorné kalové
Max. dopr. množství: 15500 l/hod
Max. dopr. výška: 8 m
Příkon: 1100 W
Hmotnost: 5 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1970 Kč Číst recenze
#3GARDENA 2000/2 Li-18

 Nejlepší do sudu 

Typ: ponorné tlakové
Max. dopr. množství: 1900 l/hod
Max. dopr. výška: 19 m
Příkon: - (AKU model)
Hmotnost: 2,5 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3490 Kč Číst recenze
#4Gardena Comfort 4000/2 automatic

 Alternativa do sudu 

Typ: ponorné sudové
Max. dopr. množství: 4000 l/hod
Max. dopr. výška: -
Příkon: 500 W
Hmotnost: 6kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2571 Kč Číst recenze
#5DAB Divertron 1200M

 Nejlepší do studny 

Typ: ponorné, na vodu
Max. dopr. množství: 5700 l/hod
Max. dopr. výška: 48 m
Příkon: 750 W
Hmotnost: 11 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]6689 Kč Číst recenze
#6Fieldmann FVC 4001-EK

 Oblíbený model 

Typ: ponorné kalové
Max. dopr. množství: 12000 l/hod
Max. dopr. výška: 8 m
Příkon: 750 W
Hmotnost: -
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]999 Kč Číst recenze
#7Güde GDT 1200

 Doporučuje neměcký
Heimwerker Praxis
 


Typ: ponorné na vodu
Max. dopr. množství: 6000 l/h
Max. dopr. výška: 40 m
Příkon: 1200 W
Hmotnost: 11 kg
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]3500 Kč Číst recenze

Jak vybrat ponorné čerpadlo

Přestože má vodní čerpadlo v principu jednoduchou funkci, jeho výběr je tak trochu věda. Abyste se v záležitosti zorientovali, začneme rozdělením čerpadel na jednotlivé typy podle různých hledisek. Toto rozdělení nebude sloužit jen k nějaké samoúčelné kategorizaci, ale pomůže vám ujasnit si, co přesně potřebujete.

Dále se samozřejmě zaměříme na materiálové zpracování a taky technické parametry, kterým v případě čerpadel vévodí především průtok, ponorná hloubka apod. Taky se zmíníme o několika nejvýznamnějších výrobcích těchto zařízení a o cenových relacích.

Důležité otázky při výběru čerpadla

Jedním z nejlepších způsobů, jak postupovat při nákupu nejen čerpadla, je stanovit si hned na začátku co nejjasněji priority a potřeby a zaměřit se i na případná omezení, ať už finanční nebo jiná. V tom vám může pomoci, pokud si zodpovíte alespoň následující otázky…

  •  Jak intenzivně bude čerpadlo využíváno? – Od tohoto požadavku se bude odvíjet především kvalita zpracování a použitý materiál.
  • Jakou vodu bude přečerpávat? – Je třeba zvolit vhodný typ nebo i specializovaný model.
  • Kam bude voda přečerpávána? – Výška, vzdálenost. Zde bude hrát roli především výkon čerpadla.
  • Kolik vody bude zařízení přečerpávat? – Zde je směrodatný zejména průtok.
  • Rozpočet?

Povrchová vs. ponorná čerpadla

Jde o primární a nejjednodušší rozdělení. Přesto je velmi důležité. Ačkoli se budeme zaměřovat především na čerpadla ponorná, nemůžeme vynechat ani druhou možnost. Jedině, když budete mít komplexní přehled, budete si schopni odpovědně vybrat.

Povrchová čerpadla

Tato čerpadla mají poněkud omezenější využití a výkon. Umístěny jsou na povrchu, odkud přečerpávají vodu, a umožňují pohodlné ovládání. Disponují dvěma hadicemi. Přívodní voda přichází a tou druhou je výpustní, kterou je voda odváděna a vypouštěna. Existují i oběhové modely, které zajišťují soustavou cirkulaci a rozvod vody.

Výhodou povrchového čerpadla je obvykle poměrně výhodná cena v kombinaci se solidním průtokem, snadná obsluha a údržba. Na druhou stranu jsou tato čerpadla určena pro čistou vodu a většinou je tedy nelze použít pro odčerpávání znečištěné a kalové vody. Rovněž nemají potřebný výkon, aby dokázaly odčerpávat vodu z větší hloubky.

Ponorná čerpadla

Název zcela pregnantně vypovídá o způsobu použití tohoto typu čerpadla. Ukládá se totiž přímo do vody, například do studny, zatopeného suterénu apod. Ponorné čerpadlo musí být taky vždy zcela ponořené, aby nedošlo k nasátí vzduchu!

Tato čerpadla dokážou přečerpávat vodu i z překvapivě výrazné hloubky a jsou vhodná i pro použití na velmi znečištěnou a kalovou vodu. To jsou hlavní výhody. Nevýhodou je vyšší cena a náročnější kontrola a obsluha i údržba.

Video

Odstředivá vs. objemová čerpadla

Další způsob rozdělení, se kterým se lze u čerpadel setkat, je na odstředivá a objemová – nebo taky hydrodynamická a hydrostatická. Toto rozdělení je důležité z mnoha hledisek.

Odstředivá/hydrodynamická čerpadla

Tato čerpadla jsou konstrukčně i provozně méně náročná, zároveň ale spolehlivá. Výhodou je vysoký průtok, nižší je ale tlak. Použít je lze na čistou i znečištěnou vodu. V domácím prostředí se ve valné většině případů uplatní právě tento typ. Je cenově dostupnější a méně prostorově náročný.

Objemová/hydrostatická čerpadla

Konstrukce může být šneková, lamelová, pístová i jiná. Jde o čerpadla s vysokým tlakem, ale nižším průtokem. Jsou dražší, provozně náročnější, rozměrnější a složitější.

Základní typy ponorných čerpadel

A teď už přímo k ponorným čerpadlům. I těch existuje několik druhů podle konstrukce a principu fungování. Správné rozhodnutí je velmi důležité, protože každý typ má jiné vlastnosti, a tudíž i výhody a nevýhody. Zde jsou základní možnosti.

Odstředivá ponorná čerpadla

Tato čerpadla patří v domácnostech a zahradách k vůbec nejpoužívanějším. Důvodem je výhodný poměr ceny, jednoduchosti obsluhy, údržby a výkonu. Zařízení je velmi snadné zapojit a může přečerpávat i špinavou vodu z vrtů, zatopených suterénů, jímek apod.

Tlak sice nedosahuje nejvyšších hodnot a není tedy možné přečerpávat z příliš velkých hloubek. Pro běžné použití ale bývají tato zařízení dostačující.

Vřetenová ponorná čerpadla

Tato čerpadla jsou výrazně dražší, ale dosahují vynikajícího výtlaku a taky průtoku. Dokážou vyčerpat vodu i z velmi hlubokých studní nebo vrtů.

Vibrační ponorná čerpadla

Další možností jsou ponorná vibrační čerpadla. Příjemnou zprávou je, že vzhledem k dostupné ceně poskytují většinou pozoruhodný výtlak a lze je tedy použít i v opravdu velkých hloubkách. Tato zásadní přednost je ale shazována několika poměrně značnými nedostatky.

Jedním z nich je obecně velmi nízký průtok. Jde navíc o celkem citlivá zařízení, která rozhodně nejsou vhodná pro znečištěnou, natož kalovou vodu. Další nevýhodou je hlučnost, ale to nemusí být při použití ve velké hloubce závažný problém.

Čerpadla podle čerpané vody

Předtím než se pustíme do technických parametrů, zbývá rozdělit čerpadla ještě podle vody, na kterou jsou určeny. Toto rozdělení obvykle nelze chápat nijak striktně, většinou jde spíše o vhodnost a doporučení určitého typu.

Některé modely jsou do velké míry univerzální a hodí se k různorodým nárazovým činnostem. Pokud ale potřebujete čerpadlo na jeden konkrétní úkol, uděláte lépe, když sáhnete po více specializovaném kusu.

Pitná voda

Čerpadlo musí být schopné dostat vodu ze zdroje do požadovaného odběrného místa v nezměněném stavu. Pro tyto účely jsou proto vhodné atestované modely, které zajistí, že čerpadlo neovlivní kvalitu vody.

Volba konkrétního čerpadla pak závisí na zdroji vody. Povrchová zařízení jsou vhodná při přečerpávání vody např. z nádrží a zásobníků – obvykle se používají odstředivé varianty. Ponorná čerpadla naopak využijete při „vytahování“ vody přímo ze studny či vrtu.

Pro pitnou vodu byste každopádně měli volit čerpadlo kvalitní a dostatečně výkonné. Případně lze sáhnout i po domácí vodárně.

Užitková voda

Pokud jde o užitkovou vodu bez zvláštního znečištění používanou např. k zavlažování apod., jsou nároky na čerpadlo v zásadě nízké. Resp. není třeba hledat nic speciálního nebo výjimečného.

Zařízení jsou cenově dostupná, ale vhodná jen pro tento konkrétní účel. Nečerpejte s ním např. kaly nebo jinou znečištěnou vodu, a naopak ani vodu pitnou. Opět lze podle zdroje vody použít ponorné i povrchové modely. Důležitá je volba správného výkonu.

Kaly a znečištěné vody

Kalová čerpadla jsou dražší, protože musí obstát při náročné práci. Musí si poradit s vodou kontaminovanou pískem, bahnem i přímo s kalovou vodou, vodou z jímky apod. Výhodou je navíc možnost použití i na vody užitkové, se kterými si pochopitelně hravě poradí. Pořizovat je ale jen pro tento účel by bylo nevýhodné a zbytečné.

Video

Maximální ponorná hloubka

Jde o zásadní údaj, který nelze minout. Udává z jaké maximální hloubky je s daným zařízením možné čerpat vodu. Nejslabší domácí čerpadla se pohybují na ponorné hloubce okolo 8 m. Pro např. kopanou studnu to může být dostačující. Výkonnější modely dosáhnou 20 až 40 m, což většinou stačí i na studny vrtané. Existují ale i výkonnější modely.

Výtlačná výška

Uvádí, do jaké maximální výšky je čerpadlo schopno vodu vytlačit. U maximálního výtlaku je ale třeba počítat se ztrátou tlaku. Jinak řečeno, při maximální výšce už průtok nebude tak efektivní. Výtlak levnějších čerpadel se pohybuje cca okolo 5 až 20 m. Velmi výkonná čerpadla dokážou vodu vyslat i do výšky 80 nebo více metrů.

Průtok a maximální čerpané množství

Čerpané množství je udáváno v litrech za hodinu.

  • Slabší čerpadla jsou schopna přečerpat max. cca 4000 l za hodinu. Jsou vhodná především pro distribuci pitné vody.
  • Na zalévání a zavlažování je vhodný vyšší průtok, cca do 10 000 l za hodinu.
  • Pokud potřebujete odčerpávat kaly, volte raději ještě větší hodnoty. Velmi výkonná čerpadla přečerpají i více než 15 000 l za hodinu.

Souvisejícím údajem je průtok. Ten je ale udáván v metrech krychlových. Měří se přímo u výstupu čerpadla a pochopitelně se snižuje s narůstající výškou a vzdáleností přečerpávání. Je tedy třeba volit průtok i v součinnosti s výtlakem, který musí mít dostatečnou rezervu.

Materiálové zpracování

Čerpadla mohou být buď plastová, nebo ocelová. Všímejte si především kvality zpracování hřídele a pláště motoru. Plastová čerpadla jsou výrazně levnější a mohou posloužit k nepříliš náročným a občasným pracím. Čerpadla z nerezové oceli nebo jiného kovu jsou těžší a dražší, ale pro intenzivnější nebo soustavný provoz představují jasnou volbu.

Video

Ceny ponorných čerpadel

Kolik stojí kvalitní ponorné čerpadlo? Zorientovat se můžete podle následujících tří cenových hladin.

Čerpadla do 1000 Kč

Najdete zde levná, převážně plastová čerpadla pro domácí použití, vhodná však jen pro občasné použití. Průtok může být u některých modelů i dost vysoký, ale ponorná hloubka a výtlak budou nízké, nejčastěji okolo 5-8 m.

Čerpadla do 5000 Kč

Střední třída, v níž najdete většinu nejprodávanějších ponorných čerpadel. Setkáte se zde i s kvalitněji zpracovanými a výkonnějšími modely různého typu. Parametry jsou často velmi dobré.

Čerpadla nad 5000 Kč

Zde už začínají čerpadla pro soustavný nebo náročnější provoz a taky profesionální modely, jejichž cena se může vyšplhat i na desítky tisíc korun.

Nejlepší značky ponorných čerpadel

Volba osvědčeného výrobce se obvykle vyplatí. Máme pro vás proto několik spolehlivých značek.

  • Fieldmann – Tato domácí značka nabízí cenově velice dostupná čerpadla pro nenáročné zahradní a domácí použití. Některá se těší velké oblibě a dobrému hodnocení v testech ponorných čerpadel. Výkon bývá vzhledem k ceně solidní.
  • Gardena – Obrovský výběr čerpadel. Najdete zde dostupné, ale i vysoce výkonné modely různého druhu. Tato čerpadla nabízejí velmi dobrý poměr ceny a kvality a jsou dobře hodnocena.
  • Alfapumpy – Značka se zaměřuje především na výkonná kovová čerpadla s vysokým výtlakem a ponornou hloubkou.
  • Güde – Zajímavý výběr čerpadel především pro domácí a zahradní použití. Některé modely této značky patří k velmi vyhledávaným.

Nejčastější otázky nakupujících (FAQ)

Jaké napětí čerpadla využívají?

Čerpadla obvykle využívají buď napětí 230 V, nebo 400 V. Modely s napětím 400 V bývají levnější, ale náchylnější k poškození při výpadku proudu. Varianta na 230 V je konstrukčně komplikovanější, dražší, ale lze použít všude.

Jaká je hmotnost čerpadel?

Malá domácí a zahradní čerpadla jsou obvykle více méně kompaktní zařízení s váhou do cca 8 kg. Kovové modely jsou samozřejmě těžší než plastové, ale jejich odolnost a životnost bude výrazně vyšší.

Jakou spotřebu elektřiny mají čerpadla?

U méně výkonných zařízení se příkon často pohybuje okolo 500 W. U výkonnějších čerpadel počítejte spíše s hodnotami od 900 W nahoru.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Einhell GE-DP 7330 LL


Typ: ponorné kombinované
Max. dopr. množství: 16500 l/hod
Max. dopr. výška: 8,5 m
Příkon: 730 W
Hmotnost: 7 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3890 Kč Číst recenze
#2Alfapumpy HS 11 M

 Skvělá hodnocení 

Typ: ponorné kalové
Max. dopr. množství: 15500 l/hod
Max. dopr. výška: 8 m
Příkon: 1100 W
Hmotnost: 5 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1970 Kč Číst recenze
#3GARDENA 2000/2 Li-18

 Nejlepší do sudu 

Typ: ponorné tlakové
Max. dopr. množství: 1900 l/hod
Max. dopr. výška: 19 m
Příkon: - (AKU model)
Hmotnost: 2,5 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3490 Kč Číst recenze
#4Gardena Comfort 4000/2 automatic

 Alternativa do sudu 

Typ: ponorné sudové
Max. dopr. množství: 4000 l/hod
Max. dopr. výška: -
Příkon: 500 W
Hmotnost: 6kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2571 Kč Číst recenze
#5DAB Divertron 1200M

 Nejlepší do studny 

Typ: ponorné, na vodu
Max. dopr. množství: 5700 l/hod
Max. dopr. výška: 48 m
Příkon: 750 W
Hmotnost: 11 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]6689 Kč Číst recenze
#6Fieldmann FVC 4001-EK

 Oblíbený model 

Typ: ponorné kalové
Max. dopr. množství: 12000 l/hod
Max. dopr. výška: 8 m
Příkon: 750 W
Hmotnost: -
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]999 Kč Číst recenze
#7Güde GDT 1200

 Doporučuje neměcký
Heimwerker Praxis
 


Typ: ponorné na vodu
Max. dopr. množství: 6000 l/h
Max. dopr. výška: 40 m
Příkon: 1200 W
Hmotnost: 11 kg
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]3500 Kč Číst recenze
0 Sdílení