Zahrada

Nejlepší čerpadla do sudu: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší čerpadla do sudu
Stejně jako lidé i rostliny potřebují k životu vodu. Zatímco v přírodě jsou odkázány na „vodu z nebes“, osud vlastní zahrádky obvykle nejsme ochotni svěřit do rukou náhody a povinnost zavlažování bereme na vlastní bedra. Využívání dešťové vody ze sudů a podobných rezervoárů patří k tradičním a v mnoha ohledech skvělým řešením. Ale je zde zádrhel v tom, jak vodu přepravit ze sudu k rostlinám. K tomuto účelu nejlépe poslouží vhodné čerpadlo. Jak vybrat nejlepší čerpadlo do sudu? To se dozvíte v dnešním článku.

Nejlepší čerpadla do sudu na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Gardena 4700/2 inox
Nejlepší čerpadlo do sudu
✔️ Vynikající tlakový výkon
✔️ Těleso čerpadla z nerezové oceli
✔️ Hliníková teleskopická trubka
📌 od 2250 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Kärcher BP 1 Barrel 1.645-460.0
Vysoká kvalita
✔️ Nastavitelná délka hadice
✔️ Plovákový spínač
✔️ Přizpůsobení různým hloubkám sudů
📌 od 2460 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Sudové čerpadlo EINHELL GE-PP 5555 RB-A
✔️ Kombinace 2v1 - tlakové čerpadlo a čerpadlo na dešťovou vodu
✔️ Kvalitní provedení
✔️ Automatická funkce s ochranou proti chodu nasucho
📌 od 3350 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
#4Güde RFP 12-201-04 58492
✔️ Určeno k čerpání vody z jímek, nádrží či sudů
✔️ Vybaveno teleskopickou výtlačnou trubicí
✔️ Praktická konstrukce
📌 od 1500 Kč
⭐ 92 % Číst recenze
#5Elpumps VP 300
✔️ Profesionální hlubinné čerpadlo
✔️ Pro čerpání čisté vody z vrtů, studní, nádrží.
✔️ Kvalitní provedení
📌 od 1600 Kč
⭐ 90 % Číst recenze
#6Fieldmann FVC 3002-ED
Levné řešení
✔️ Praktické čerpadlo určené pro čerpání dešťové a užitkové vody
✔️ Hladinový plovák
✔️ Dobrá cena
📌 od 900 Kč
⭐ 86 % Číst recenze

Jak vybrat čerpadlo do sudu

Při výběru čerpadla je zásadní způsob použití a parametry jako výtlak, sací výška, výkon či průtok. Před nákupem se vyplatí sledovat i uživatelské recenze čerpadel do sudů.

Výběr čerpadla pro zavlažování zahrady

Zalévání a zavlažování. Tyto činnosti patří k nejdůležitějším a časově nejnáročnějším při péči o zahradu. Má-li se trávník krásně zelenat, zelenina růst a květiny vzkvétat, je potřeba je zásobovat dostatkem vody. Spotřeba vody může být přitom poměrně masivní. Zvlášť máte-li větší pozemek a více záhonků. I tak nenápadná vegetace, jako je obyčejný trávník, spolyká neuvěřitelné množství vody – ba dá se říct, že právě trávník patří k největším pijanům.

Je proto na místě uvažovat, jak a odkud zajistit rostlinstvu dostatek vody a zamyslet se i nad tím, jak si zalévání a zavlažování zjednodušit, zefektivnit nebo částečně „zautomatizovat“. Čerpadlo přitom jednoznačně patří mezi základní pomůcky. Pokud máte pár květináčů nebo malilinkou předzahrádku, dá se snad závlaha obstarat i chozením pro vodu s konví. Při větší „populaci“ květeny už se vám taková činnost snadno zají.

Čerpadlo vám pomůže pohodlně, rychle a ve vysokých objemech dopravovat vodu ze zdroje. K dispozici je přitom mnoho druhů čerpadel s různými typy pohonů a pro různě náročné použití.

Na co se zaměřit při výběru čerpadla?

Při výběru čerpadla je nutné vyjasnit si, na co a jak budete čerpadlo používat?

Jakou vodu budete chtít přečerpávat? Čistou, mírně znečištěnou nebo rovnou velmi znečištěnou? V případě čistých a mírně znečištěných vod lze volit klasická ponorná či povrchová čerpadla. Pokud však budete chtít čerpadlo použít i pro účely jako odčerpávání kalových a odpadních např. i z jímky či septiku, musíte se již poohlédnout po tzv. kalovém čerpadle, které si s těmito vodami poradí.

Dá se očekávat, že čerpadlo nemusíte používat jen k jedinému účelu a že může (aspoň příležitostně) posloužit i k dalším účelům. Je tedy třeba už při výběru myslet na všechny eventuality. Nebo se o to alespoň pokusit. Dále je důležité rozhodovat se podle toho, odkud a kam – tedy na jakou vzdálenost, z jaké hloubky a s jakými výškovými rozdíly – budete vodu přepravovat. Zde pak hrají roli především výkonnostní parametry čerpadla. Zejména sací výška a výtlačná výška.

Dále si odpovězte na otázku, jak intenzivně bude čerpadlo pracovat či jaké objemy vody budete potřebovat přečerpávat? Zde zase bude důležité zohledňovat parametry, jako je výkon motoru či průtok. Důležitý bude taky typ, způsob napájení a ovládání čerpadla.

Kromě toho se můžete zamyslet i nad umístěním čerpadla a podle toho se zaměřit třeba i na jeho hlučnost nebo zabezpečení či další funkce a parametry. Samozřejmě budete zřejmě chtít zvažovat i cenu, potažmo rozměry a hmotnost zařízení. To může být důležité, pokud budete čerpadlo častěji přemísťovat.

Tlaková a netlaková ponorná čerpadla

A jak postupovat při výběru čerpadla, které bude primárně sloužit k přepravě čisté či mírně znečištěné užitkové vody určené k závlaze? Zde záleží především na tom, odkud vodu odebíráte a taky jak přesně ji chcete použít.

Použít můžete ponorná netlaková čerpadla, která mohou mít velký průtok a solidní výtlak běžně i 10 metrů. Voda se s nimi dá přečerpávat z podzemních i nadzemních nádrží – např. z potoka či rybníka, ale klidně i ze sudu na dešťovou vodu. Dá se s nimi vypustit bazén nebo odčerpat zatopené prostory, kupříkladu sklep. Na druhou stranu u výstupu nemá voda žádný tlak, proto je lze použít pouze k přečerpání a nikoli například k přímému postřiku.

Pokud chcete vodu pod tlakem, abyste mohli zalévat hadicí nebo ji napojit na postřikovač, budete již potřebovat např. ponorná tlaková čerpadla. U nich je již výtlak velmi vysoký, klidně i desítky metrů. Naopak je zde výrazně nižší průtok. Tlaková čerpadla jsou taky poněkud dražší než netlaková. Lze je ale použít i do hlubších studní a vrtů.

Pokud potřebujete spíše přepravit velké objemy vody a nepotřebujete je přečerpat z velké hloubky nebo pod vysokým tlakem, netlakové čerpadlo může být levnější a dostačující volba. V ostatních případech potřebujete tlakové čerpadlo.

Povrchová čerpadla

Povrchová čerpadla se neponořují do vody, ale zůstávají na povrchu, do vody směřuje hadice, skrz kterou si čerpadlo vodu nasává a následně posílá dál. Zde je proto důležitý údaj o sací výšce, která bývá nejčastěji do 10 m.

Tlaková povrchová čerpadla jsou poměrně velmi oblíbená, vhodná pro přečerpávání vody pod tlakem z nejrůznějších rezervoárů včetně rybníků, sudů apod. Pohodlnější je zvolit automatickou variantu čerpadla, které se automaticky sepnou teprve otočením kohoutku na hadici. Případně lze k „neautomatickým“ modelům dokoupit elektronický spínač, který z nich automatické udělá. Montuje se mezi hadici a čerpadlo.

Speciální sudová čerpadla

Pro přečerpávání vody ze sudu lze použít různé typy čerpadel. Setkat se můžete i s čerpadly, která jsou pro tyto účely uzpůsobená. Co to znamená? Obvykle nemají zbytečně velký výtlak, jsou lehčí a kompaktnější. Typicky jde o ponorná čerpadla. Mohou být kabelová, akumulátorová, ba dokonce i na ruční pohon. K otázce pohonu či napájení se ještě vrátíme.

sud na vodu

Konstrukční varianty čerpadel

Vyplatí se mít trochu přehled i v tom, jak čerpadla uvnitř fungují. Jakým způsobem vlastně s vodou zacházejí a přemísťují ji. Z tohoto hlediska lze rozlišit zejména tři druhy čerpadel…

Odstředivá konstrukce

Zřejmě nejběžnější konstrukční varianta, která využívá pro přesun vody odstředivou sílu. Disponuje lopatkovými koly a jsou schopna přepravit poměrně velké objemy vody – mají tedy velmi slušný průtok. V čem naopak zaostávají, to je výtlak. Odstředivé čerpadlo tak může být vhodnou volbou pro přepravu velkého množství vody z méně hlubokých zdrojů.

Vřetenová neboli šneková konstrukce

Vodu posouvá ocelový šnek, nebo – chcete-li – vřeteno, podle čehož má taky tento konstrukční typ svůj název. Základní výhody jsou de facto přesně opačné než u odstředivého čerpadla. Šneková konstrukce má poměrně nízký průtok. Na druhou stranu se může pochlubit vynikajícím výtlakem. Šneková čerpadla jsou tedy volbou pro odběr vody ze studní a jiných hlubokých rezervoárů.

Vibrační konstrukce

K rozpohybování vody využívá píst a membránu. Jde o konstrukčně poměrně jednoduché řešení, což se projevuje i na příznivější ceně. Vibrační čerpadla mají slušný výtlak a dokážou vodu přepravovat na velkou vzdálenost. Na druhou stranu jsou vhodná spíše pro méně časté použití. Pokud potřebujete mít čerpadlo v chodu intenzivně, bude lepší jiná varianta. A to nejen kvůli tomu, že vibrační čerpadla produkují ve srovnání s „kolegy“ poměrně hodně hluku.

Čerpadla do sudu – kabelová, aku či ruční

Využívat k závlaze zahrady dešťovou vodu je nesporně skvělý nápad. Dělali to tak odedávna naši předkové a jde o nejvíc ekologické i ekonomické řešení. Nicméně dešťovou vodu je nutné pro tyto účely někde shromažďovat a nenechávat ji nazdařbůh odtékat do kanálů. K těmto účelům se typicky používají velkokapacitní sudy, bečky a nádrže na dešťovku. Ty se nejčastěji umísťují přímo pod odtok okapů, aby se do nich při dešti dostalo co nejvíce vody.

Pro přečerpávání vody v sudu je možné použít různá čerpadla, ale speciální sudová čerpadla jsou výhodná, jelikož nejsou pro dané účely zbytečně drahá či předimenzovaná a jsou upravená pro snadné použití. Jde typicky o zjednodušená ponorná čerpadla se slabším výtlakem a výkonem. Přece jen na ně nejsou kladeny žádné zvláštní nároky.

K sudovému čerpadlu stačí připojit hadici a kropit. Anebo ji připojit k postřikovači. Mnohem lepší než chodit s konví, zvlášť pokud máte už skutečně spíše zahradu a ne třeba jen pár květináčů nebo jeden malý záhonek.

Sudové čerpadla mohou však mít různé podoby, přičemž z uživatelského hlediska je zřejmě nejdůležitější způsob napájení.

Kabelová čerpadla

Ve znamení stálého a vysokého výkonu se nesou klasická elektrická, síťová čerpadla. Tato čerpadla mohou být v provozu stále a jsou to maximálně spolehliví dříči. I uživatelsky je toto řešení nejjednodušší. Čerpadlo zkrátka zapojíte do zásuvky a dál už nemusíte nic řešit. Elektrické čerpadlo je jasná volba, pokud jsou k tomu vhodné podmínky, a pokud potřebujete přečerpávat větší množství vody. Existují však i alternativy. Sudová čerpadla bývají nejčastěji na klasickou 230V zásuvku.

Aku čerpadla

Protože u sudových čerpadel nejsou požadovány extrémní výkony, vyskytují se i akumulátorové modely. Poměr ceny a výkonu je typicky horší než u síťových, na druhou stranu je můžete vzít třeba na chalupu či zahradu, kde není elektřina. Nevýhodou je omezená délka práce. Čerpadla mohou na jedno nabití fungovat např. kolem 40 minut. Musíte tedy odhadnout, zda vám to na zalití zahrádky stačí. Doba nabíjení může být i mnoho hodin, takže v jeden „pracovní den“ pravděpodobně více cyklů nestihnete, pokud nebudete mít náhradní akumulátor.

Ruční čerpadla

Mají nejnižší výkon a vyžadují fyzickou práci. Na druhou stranu fungují vždy, když potřebujete a kdekoli potřebujete – nebo dokud máte dost sil. Ruční čerpadla jsou i cenově dostupná. Na druhou stranu se hodí spíše pro skutečně nenáročné použití na malých zahradách a záhoncích.

sudy na vodu

Základní parametry čerpadel

O zásadních parametrech, které je vhodné při výběru čerpadla sledovat, jsme se již letmo zmínili. Pojďme si však k nim říct něco víc. Jaké výkony a parametry lze očekávat a má smysl vyžadovat u sudových čerpadel či obecně čerpadel, která chceme používat primárně tímto způsobem?

Výtlak

Výtlak značí jak vysoko je čerpadlo schopno vodu vytlačit, přepravit. U ponorných se počítá od hladiny, u povrchových od samotného čerpadla. U tohoto parametru je vždy nutné počítat s dostatečnou rezervou.

I u sudových čerpadel, která jsou obecně malá a málo výkonná, se můžete běžně setkat s výtlakem kolem 10 metrů. Je však třeba mít na paměti, že s každým metrem hloubky a délkou hadice se snižuje průtok. Tato čerpadla by tudíž při vyčerpávání vody z větších hloubek příliš neobstála.

Jsou sudová čerpadla, která mají výtlak i přes 20 metrů, čemuž obvykle odpovídá i vyšší průtok. Jde již o dostatečnou rezervu. Tato čerpadla jsou vhodná i k připojení k postřikovačům a k výkonnějšímu zavlažování a zalévání.

Setkat se můžete s parametrem sací výška. Ten se však týká de facto povrchových čerpadel, které si vodu nasávají pomocí hadice. Sací výška určuje, z jaké hloubky je čerpadlo schopno takto nasávat. Sací výška plus výtlak pak udává celkovou „dopravní výšku“. Většina sudových čerpadel je ponorných a sací výška se neudává, dopravní výška je pak rovna výtlaku.

Příkon a výkon

Příkon se udává u elektrických, síťových modelů a informuje o spotřebě el. proudu, od příkonu se odvíjí pochopitelně i výkonnost. Většina čerpadel do sudu má příkon jen pár set W (kolem 300 až 500 W), jen naprosté minimum má příkon přes 700 W. V podobných hodnotách se pohybuje i výkon motoru.

Průtok

A jak je to s průtokem? Slabší a levnější modely nabídnou průtok kolem 1500 až 2000 l za hodinu. Cena těchto čerpadel je běžně kolem 1300 až 1500 Kč. Výkonné modely nabídnou i kolem 4000 l/hod. Cena bývá kolem 2000 Kč. Průtok volte podle toho, jak budete zavlažovat. Pokud používáte jen rozprašovač s hadicí, může být průtok nižší. Pokud potřebujete výkonnější závlahu, volte vyšší hodnoty.

Ceny čerpadel do sudů

Kolik stojí kvalitní čerpadlo do sudu? Zde jsou cenové relace…

✅ Čerpadla do 1000 Kč

Čerpadla s velmi slabými parametry. Lze očekávat i nízkou odolnost a celkovou životnost.

✅ Čerpadla do 1500 Kč

Slušný výběr. Najdete zde spoustu čerpadel s adekvátním výkonem a solidním zpracováním.

✅ Čerpadla nad 1500 Kč

Čerpadla, která nabídnou i vyšší výkony pro častější, intenzivnější použití.

Nejlepší značky čerpadel do sudů

Které značky čerpadel stojí za pozornost?

  • Proteco – Populární značka dostupnější aku a síťových čerpadel.
  • Kärcher – Pěkný výběr. Velmi kvalitní zpracování a výkonnost. Vyšší až vysoké ceny.
  • Gardena – Velký výběr vesměs výkonných a dražších modelů pro náročnější použití.
  • Güde – Značka nabízí i velmi dostupná čerpadla. Velký výběr.
ProduktInfoHodnocení
#1Gardena 4700/2 inox
Nejlepší čerpadlo do sudu
✔️ Vynikající tlakový výkon
✔️ Těleso čerpadla z nerezové oceli
✔️ Hliníková teleskopická trubka
📌 od 2250 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Kärcher BP 1 Barrel 1.645-460.0
Vysoká kvalita
✔️ Nastavitelná délka hadice
✔️ Plovákový spínač
✔️ Přizpůsobení různým hloubkám sudů
📌 od 2460 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Sudové čerpadlo EINHELL GE-PP 5555 RB-A
✔️ Kombinace 2v1 - tlakové čerpadlo a čerpadlo na dešťovou vodu
✔️ Kvalitní provedení
✔️ Automatická funkce s ochranou proti chodu nasucho
📌 od 3350 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
#4Güde RFP 12-201-04 58492
✔️ Určeno k čerpání vody z jímek, nádrží či sudů
✔️ Vybaveno teleskopickou výtlačnou trubicí
✔️ Praktická konstrukce
📌 od 1500 Kč
⭐ 92 % Číst recenze
#5Elpumps VP 300
✔️ Profesionální hlubinné čerpadlo
✔️ Pro čerpání čisté vody z vrtů, studní, nádrží.
✔️ Kvalitní provedení
📌 od 1600 Kč
⭐ 90 % Číst recenze
#6Fieldmann FVC 3002-ED
Levné řešení
✔️ Praktické čerpadlo určené pro čerpání dešťové a užitkové vody
✔️ Hladinový plovák
✔️ Dobrá cena
📌 od 900 Kč
⭐ 86 % Číst recenze
0 Sdílení