Zahrada

Nejlepší sekery: TOP 7 produktů dle recenzí a testů

Nejlepší sekery

Sháníte co nejlepší sekeru? Pak tu pro vás máme obsáhlý návod, který vám s výběrem pomůže. Tento nástroj patří k zásadnímu vybavení každého domu, chaty, chalupy nebo dílny – využívá se v mnoha řemeslech a při bezpočtu činností, zároveň patří mezi nejstarší lidské vynálezy. Sekera sloužila k práci i boji už od pravěkých dob. V našem návodu se pochopitelně budeme soustředit pouze na pracovní, moderní sekery – zvláštní pozornost pak zaměříme na sekery štípací, které představují nejběžnější variantu, zmíníme se ale i o dalších druzích.

Kvalitní a dobře vybraná sekera vám může významně usnadnit práci. S nevhodnou sekerou se naopak zbytečně nadřete, a co hůř – je zde i mnohem vyšší riziko zranění. Právě z těchto důvodů je volba optimální sekery velmi důležitá, otázka ceny hraje v tomto případě až druhé housle. V tomto článku najdete řadu užitečných tipů, které vám pomohou najít sekeru na míru.

Sortiment seker všech druhů je opravdu obrovský a není snadné si vybrat, ani když přesně víte, co chcete. Jistou inspiraci vám může poskytnout kupříkladu náš žebříček. Neváhejte ale využít i různé odborné testy a samozřejmě i uživatelské recenze seker na internetu. Dozvíte se často velmi zajímavé informace.

Nejlepší sekery na trhu

PořadíProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Fiskars Štípací sekera X17 (M)
 Absolutní vítěz 
Druh: štípací
Celková délka: 60 cm
Celková hmotnost: 1570 g
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1200 Kč Číst recenze
#2Fiskars Štípací sekera X21 (L)
 Velká štípací sekera 
Druh: štípací
Celková délka: 72 cm
Celková hmotnost: 1570 g
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1200 Kč Číst recenze
#3FISKARS X10-S
 Nejlepší univerzální sekera 
Druh: univerzální
Celková délka: 44 cm
Celková hmotnost: 1000 g
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]980 Kč Číst recenze
#4XS X7 Fiskars
 Univerzální malá sekera 
Druh: univerzální
Celková délka: 36 cm
Celková hmotnost: 640 g
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]880 Kč Číst recenze
#5HULTAFORS AGELSJON
 Nejlepší turistická sekera 
Druh: turistická
Celková délka: -
Celková hmotnost: 500 g
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2650 Kč Číst recenze
#6Fiskars Kalač X46
 Kalač 
Druh: kalač
Celková délka: 90 cm
Celková hmotnost: 4600 g
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]2000 Kč Číst recenze
#7HECHT 902550
 Alternativa značky Fiskars 
Druh: štípací
Celková délka: 80 cm
Celková hmotnost: 2550 g
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]799 Kč Číst recenze

Jak vybrat sekeru

V našem článku vás provedeme výběrem sekery od začátku do konce. Nejdříve se podíváme na různé druhy seker a možnosti jejich využití. Poté už se budeme věnovat konkrétním parametrům a zásadním faktorům výběru, jako je hmotnost, délka, materiálové zpracování apod.

Na konci můžete jako vždy očekávat krátké představení nabídky tří základních cenových kategorií a taky několik tipů na osvědčené výrobce. Zodpovíme taky některé časté dotazy nakupujících.

Druhy seker

Seker existovalo a existuje bezpočet druhů a typů. Je nad slunce jasné, že je nemůžeme postihnout všechny, zaměříme se pouze na v současnosti nejpoužívanější, běžné typy. V první řadě jsou to štípací a univerzální sekery, dále kempingové a tesařské a zmíníme ještě sekery na odvětvování.

Štípací sekery

Většina lidí sáhne právě po štípací nebo univerzální sekeře. Jde o nástroje, které jsou ideální pro běžné práce kolem domu, což zahrnuje především přípravu dřeva na topnou sezónu. I samotných štípacích seker je ale několik druhů. Zejména se jedná o:

  • Malé štípací sekery – S těmito modely snadno připravíte drobnější třísky na podpal, jsou to sekery o hmotnosti do cca 1 kg, délka bývá pod 50 cm. Sekery si poradí jen s menšími poleny, nejsou určeny na sekání velkých špalků.
  • Střední štípačky – Zvládnou i tlustší polena a menší špalky, váha obvykle nepřekročí 2 nebo 2,5 kg, délka pak dosahuje až 70 cm.
  • Kalač – Mohutné, obouruční štípací sekery s typicky výrazně širokou hlavou, která působí jako klín a rozetne i rozměrné špalky. Kalače váží i k 5 kilogramům a délka topůrka většinou přesahuje 80 cm. Práce s takovým nástrojem už vyžaduje fyzickou sílu a taky určité zkušenosti.

Univerzální sekery

Velmi rozšířený typ, po kterém sahá mnoho lidí. Univerzální sekera představuje svým tvarem a „konstrukcí“ něco mezi sekerou tesařskou a menší až střední štípací sekerou. Jak už název napovídá, obstaráte s ní spoustu práce na zahradě, kolem domu, chaty nebo chalupy, včetně štípání dřeva.

Hmotnost těchto seker je nejčastěji do 2 kg, výjimečně se najdou i těžší modely. Pokud jde o délku, nejběžnější rozmezí je cca 35 až 65 cm – opět se najdou i výjimky. Společně se štípacími jde o nejprodávanější sekery.

Kempingové sekery

Jak název napovídá, jde v podstatě o sekery cestovní. Tomu odpovídá hmotnost a velikost, kempingové sekery (či spíše sekerky) patří k nejmenším. Upevňuje se k turistické krosně či batohu anebo i k pasu. Hmotnost je nejčastěji 0,5 až 0,7 kg, délka pak 30-45 cm. Kempingové sekerky mívají plochou hlavu s dlouhým ostřím.

Tesařské sekery

Tyto sekery jsou nástrojem, který pochopitelně využijí především profesionálové pracující se dřevem, nemusí přitom jít nutně pouze o tesaře. Typický je pro ně tvar ostří, který připomíná výraznou „bradu“ s vykrojením u topůrka pro snadný úchop co nejblíže u hlavy – ten umožňuje jemnou manipulaci a přesnou práci.

Tyto sekery jsou poměrně malé a lehké, běžná hmotnost je do 1,5 kg, délka pak cca do 50 cm. Jde o sekery, které patří především do zkušených rukou.

Další typy seker

Kromě výše uvedených seker existuje spousta dalších, například hlavatky (hlavačky) s velmi úzkou čepelí pro tesařské práce (otesávání kulatin), teslice používané při výrobě dřevěných okapů, v řezbářství nebo např. odvětvovací sekery, pro které je typická poměrně úzká hlava obdélníkového tvaru, která může být i oboustranná.

jak vybrat sekeru

Délka sekery

Délka sekery hraje důležitou roli a my pro vás máme malou radu, jak poznat, že jste sáhli po správném modelu. Tato pomůcka se ale týká pouze štípacích (potažmo univerzálních) seker na přípravu polen a špalků, tesařské nebo kempingové a jiné speciální sekery mají odlišné parametry.

Pokud chcete zjistit, zda vám sekera dobře padne, uchopte ji jednou rukou těsně pod čepelí. Ruku se sekerou poté natáhněte před sebe a topůrko položte souběžně s paží. Konec topůrka by měl dosahovat na začátek paže, to je ideální stav. Pokud násada přesahuje až k rameni, je lepší sáhnout po kratším kousku.

Délka sekery je důležitá kvůli správné ergonomii práce, bezpečnosti a pohodlí. S dobře zvolenou sekerou zvládnete více práce s menším úsilím.

Hmotnost sekery

I hmotnost sekery lze zvolit na míru svým schopnostem, přičemž platí totéž co u délky. S příliš těžkou sekerou se zbytečně nadřete. Při optimální váze můžete spíše využít švih než vlastní hrubou sílu a tíhu nástroje, práce je tudíž efektivnější. Takže jak zjistit, že je sekera tak akorát?

Uchopte sekeru úplně na konci topůrka a svěste paži, druhou rukou si vytvořte překážku v loketní jamce, kterou částečně izolujete svaly paže. Poté se pokuste sekeru jednou rukou zvednout do vodorovné polohy. Pokud to nezvládáte, je sekera zbytečně těžká.

Materiál topůrka

Sekera už dnes nemusí být pouze dřevěná, ale používají se i plastové hmoty. Velmi kvalitní topůrka mohou být z laminátu nebo vyztuženého polyamidu. Dá se říct, že taková topůrka mohou mít i lepší vlastnosti než klasická dřevěná.

Plastová topůrka

Plastová a laminátová topůrka jsou lehčí a vyváženější, velmi ergonomická, a navíc vysoce odolná – pokud jde o kvalitního výrobce. Tyto sekery poskytnou lepší komfort i bezpečnost při práci. Určitou nevýhodou může být fakt, že když se topůrko přeci jen poškodí, není ho možné jednoduše vyměnit a zpravidla je znehodnocena celá sekera.

Dřevěná topůrka

Používá se například buk, ořech, jasan apod. Dřevěné sekery jsou tradiční a někdo na ně nedá dopustit, výhodou je snadná výměna topůrka, nevýhodou ale (zejména u levných seker) nižší odolnost, často i horší vyvážení a obecně méně kvalitní vlastnosti.

Hlava sekery

Hlava je pochopitelně nejpodstatnější součást nástroje. Pokud jde o tvar hlavy, jde o malou vědu – obecně ale platí, že širší a masivnější hlava se uplatní při štípání velkých špalků, sekery s tenčí hlavou jsou spíše určeny na různé jemnější práce.

Pokud jde o materiál, můžete se setkat se spektrem různých úprav oceli. Běžná je kovaná ocel nebo uhlíková ocel u seker s plastovým topůrkem, za vysoce kvalitní sekery jsou považovány ty, které jsou vyrobeny ze švédské kalené a broušené oceli.

U některých seker lze najít i speciální povrchové úpravy, používá se např. xylan. Tato úprava především chrání před nepříznivými povětrnostními podmínkami a vlivy při skladování, ale dokáže také snížit tření – tím dochází k lepšímu průchodu špalkem.

nejlepší sekery zkušenosti

Ceny seker

Kvalitní sekera vás rozhodně nemusí zruinovat a přitom vydrží velmi dlouho a bude se vám s ní výborně pracovat. Levnější sekery se vyplatí kupovat v případě, že tento nástroj používáte opravdu jen sporadicky. Pro představu o cenách seker tu pro vás máme tři základní kategorie.

Sekery do 400 Kč

Nejlevnější sekery lze běžně pořídit do 200 Kč, do 400 Kč pak najdete zřejmě největší výběr. Tato cenová kategorie zahrnuje především univerzální, v menší míře pak štípací nebo jiné sekery. Mezi oblíbené značky v této relaci patří Extol, Festa nebo Hecht. Většinou už jsou opatřeny plastovým, kompozitním topůrkem a poskytnou relativně slušnou kvalitu pro méně náročné uživatele.

Sekery do 1500 Kč

Lidé jsou dnes ochotni za dobrou sekeru utratit více, a proto v této ceně najdete velké množství nejprodávanějších seker i od špičkových značek, jako je např. Fiskars.

Sekery nad 1500 Kč

V této ceně se nacházejí především špičkové nebo speciální sekery. Často zde najdete vysoce kvalitní sekery s dřevěným topůrkem.

Nejlepší značky seker

Osvědčený a poctivý výrobce bývá často nejlepší zárukou kvality pořízeného zboží, alespoň u seker to obvykle platí. Máme pro vás několik tipů na dobré značky, s nimiž určitě neseknete vedle.

  • Fiskars – Tato finská značka s drtivou převahou válcuje žebříčky prodejů seker nejenom v České republice. Využívá kompozitní topůrka a vysoce kvalitní ocelové hlavy, sekery jsou perfektně vyvážené a výběr je obrovský, zahrnuje především štípací a univerzální sekery. Tato značka může nabídnout především vynikající poměr ceny a kvality. Sekery Fiskars nakoupíte ZDE.
  • Helko – Špičkové, ale taky poněkud dražší německé sekery. Helko nabízí různé typy seker včetně speciálních, používá dřevěná topůrka.
  • Hultafors – Švédská značka exkluzivních seker s dřevěnými topůrky. Je třeba počítat s vyšší cenou.
  • Extol – Oblíbené sekery prakticky všeho druhu, především ale univerzálních a štípacích. Extol nabízí cenově dostupné kousky, které se přitom těší dobrému hodnocení v testech seker. Topůrka jsou obvykle sklolaminátová.
  • Festa – Všechny typy seker, nechybí ani kalače nebo tesařské sekery, dostupná cena a přitom solidní kvalita.

Nejčastější otázky nakupujících

Jak pečovat o sekeru?

Sekeru především nikdy neponechávejte ležet na větru a dešti, ale po práci ji vždy uskladněte na suché a kryté místo. Platí to zejména pro méně kvalitní sekery a sekery s dřevěnými topůrky, které snáze podléhají vlhkosti a korozi. Dřevěným sekerám nesvědčí ani příliš vysoká teplota. Sekeru taky pravidelně ostřete, abyste mohli pracovat efektivně a bezpečně.

Nejprodávanější sekery na trhu

Nejprodávanější sekery na trhu podle portálu Heureka.cz

PořadíProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Fiskars Štípací sekera X17 (M)
 Absolutní vítěz 
Druh: štípací
Celková délka: 60 cm
Celková hmotnost: 1570 g
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1200 Kč Číst recenze
#2Fiskars Štípací sekera X21 (L)
 Velká štípací sekera 
Druh: štípací
Celková délka: 72 cm
Celková hmotnost: 1570 g
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1200 Kč Číst recenze
#3FISKARS X10-S
 Nejlepší univerzální sekera 
Druh: univerzální
Celková délka: 44 cm
Celková hmotnost: 1000 g
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]980 Kč Číst recenze
#4XS X7 Fiskars
 Univerzální malá sekera 
Druh: univerzální
Celková délka: 36 cm
Celková hmotnost: 640 g
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]880 Kč Číst recenze
#5HULTAFORS AGELSJON
 Nejlepší turistická sekera 
Druh: turistická
Celková délka: -
Celková hmotnost: 500 g
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2650 Kč Číst recenze
#6Fiskars Kalač X46
 Kalač 
Druh: kalač
Celková délka: 90 cm
Celková hmotnost: 4600 g
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]2000 Kč Číst recenze
#7HECHT 902550
 Alternativa značky Fiskars 
Druh: štípací
Celková délka: 80 cm
Celková hmotnost: 2550 g
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]799 Kč Číst recenze
0 Sdílení