Dílna

Nejlepší elektrické hoblíky: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší elektrické hoblíky

Potřebujete co nejlepší elektrický hoblík do domácí nebo řemeslnické dílny? V našem článku se budeme věnovat právě této nepostradatelné pomůcce, která je pravou rukou každého kutila i profesionála pracujícího se dřevem. Elektrický hoblík vám ušetří spoustu dřiny při úpravě zejména rozměrnějších povrchů a dneska už je takřka nemyslitelné, že by někdo náročnější a rozsáhlejší práce prováděl pouze s klasickými nástroji. Snad s výjimkou experimentálních archeologů.

Elektrický hoblík má stejné využití (i velmi podobný tvar) jako ten tradiční. Slouží především k zarovnávání a vyhlazování dřevěných povrchů, ale i ke zkosení hran nebo vytváření drážek. Tento zásadní nástroj je třeba vybírat pečlivě. Ve hře je celá řada parametrů. V našem dnešním návodu se dozvíte, jak se zorientovat v možnostech a podle čeho si vybrat dokonalý hoblík pro své potřeby. Tím spíš, že kvalitní hoblík přece jen představuje určitou investici – a to i v případě, že nepasete po profesionálním modelu.

Pokud vám některý hoblík (třeba právě z našeho žebříčku) padl do oka a myslíte si, že je to ten pravý, měli byste ještě chvíli zachovat chladnou hlavu a podívat se například na uživatelské recenze hoblíků nebo odborné testy. Můžete se dozvědět drobné detaily o konkrétních přístrojích, které vám s výběrem pomohou.

Nejlepší elektrické hoblíky na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Makita 1806B
 Skvělé recenze (97%) 
Příkon: 1200 W
Šířka hoblování: 170 mm
Hloubka úběru: do 2 mm
Napájení: elektrické
Hmotnost: 9 kg
⭐ 100 %9600 Kč Číst recenze
#2Makita KP0800
Příkon: 620 W
Šířka hoblování: 82 mm
Hloubka úběru: do 2,5 mm
Napájení: elektrické
Hmotnost: 2,6 kg
⭐ 99 %3000 Kč Číst recenze
#3Bosch GHO 6500 0.601.596.000
 Výkonný hoblík s hloubkou úběru až 2,6 mm! 
Příkon: 650 W
Šířka hoblování: 82 mm
Hloubka úběru: do 2,6 mm
Napájení: elektrické
Hmotnost: 2,8 kg
⭐ 98 %2900 Kč Číst recenze
#4PARKSIDE PERFORMANCE PPHA
 Hobby volba z Lidlu 
Příkon: - W
Šířka hoblování: 82 mm
Hloubka úběru: do 2 mm
Napájení: elektrické akumulátor
Hmotnost: do 2 kg
⭐ 97 %2000 Kč Číst recenze
#5DeWALT DCP580NT
 Výkonný bezuhlíkový motor 
Výkon: 460 W
Šířka hoblování: 82 mm
Hloubka úběru: do 2 mm
Napájení: akumulátor
Hmotnost: 2,5 kg
⭐ 97 %4750 Kč Číst recenze
#6EXTOL PREMIUM 8893405
 Poměr cena / výkon 
Příkon: 1300 W
Šířka hoblování: 110 mm
Hloubka záběru: do 3 mm
Napájení: elektrické
Hmotnost: 4,1 kg
⭐ 95 %2500 Kč Číst recenze
#7Asist AE4H65DN-1
 Cenový tip 
Příkon: 650 W
Šířka hoblování: 82 mm
Hloubka úběru: 3 mm
Napájení: elektrické
Hmotnost: 3 kg
⭐ 90 %1300 Kč Číst recenze

Jak vybrat elektrický hoblík

Sortiment elektrických hoblíků je v současnosti víc než dostačující. V množství možností se kdekdo snadno ztratí. Náš průvodce je tu proto, aby vám pomohl najít cestu k dobrému nákupu. V první řadě vás proto seznámíme s důležitými vlastnostmi a technickými parametry těchto nástrojů – a to co nejsrozumitelnější formou.

Následně vám představíme některé oblíbené a dobře hodnocené výrobce, u kterých můžete za rozumnou cenu pořídit produkt slušné kvality, a nastíníme i tři základní cenové kategorie s krátkým shrnutím jejich sortimentu.

Typy hoblíků

Hoblíků existuje několik typů…

Klasický hoblík

Tradiční hoblík je dřevěný a tvoří ho obdélníkové tělo (tzv. lůžko) a nůž, který zespodu přečnívá (jen o zlomek milimetru), ocelová deska s břitem se nazývá želízko. Další součástí je přední rukojeť (kolík), ústí (otvor pro břit), klín (upevňuje želízko) a plaz (spodní hoblovací plocha).

Existuje celá škála variant ručního hoblíku. Jednotlivé typy se liší v různých drobnostech podle toho, na jaký účel jsou specializovány. Jde například o tzv. hladík, uběrák, zubák, klopkař nebo i římsovník, okrajník či obloukář apod. Ze samotného názvu je často patrné, k čemu daný hoblík nejlépe poslouží.

Klasické hoblíky rozhodně nejsou nějaký přežitek. Avšak, jak už bylo řečeno, zejména při rozsáhlejších pracích většina řemeslníků použije elektrickou variantu. Po té vesměs sáhnou i domácí kutilové – práce s ručním hoblíkem totiž vyžaduje mnohem větší um a zkušenosti.

Kompaktní hoblík

Kompaktní hoblíky jsou určené pro domácí nebo poloprofesionální použití. Jde o modely s relativně malou šířkou záběru, které se perfektně hodí do kutilské dílny. Výhodou je přijatelná cena, ale taky malé rozměry a hmotnost nebo snadné používání. Právě na tento typ hoblíků se v našem průvodci zaměříme především.

Tesařské hoblíky

Profesionální hoblíky s velkou šíří záběru. Tyto nástroje jsou standardním vybavením řemeslnických dílen, ve kterých se pracuje se dřevem. Pořizovací cena je ale výrazně větší, stejně jako rozměry hmotnost. Taky obsluha tohoto přístroje je podstatně náročnější a obvykle je třeba asistence druhé osoby.

jak vybrat hoblík

Technické parametry

Při výběru nářadí, jako je elektrický hoblík, nás pochopitelně nebudou příliš zajímat faktory jako třeba design, ale především technické parametry. Mezi ty nejdůležitější patří příkon, hloubka úběru a drážky nebo šířka hoblování. Důležitou roli ale hrají taky aspekty jako hmotnost nebo napájení.

Důležité je vždy vědět, jaké vlastnosti ten který parametr ovlivňuje – a podle toho vybírat nástroj na míru.

Příkon

Příkon hoblíku hraje při rozhodování o koupi velmi důležitou roli. Udává spotřebu elektrické energie ve Wattech, ale představuje taky informaci o výkonnosti zařízení. Pokud se podíváte na současnou nabídku hoblíků, najdete v ní modely poměrně velmi slabé, s příkonem pouze okolo 600-700 W.

Jde většinou o levná zařízení pro nenáročné domácí použití. Pokud chcete svou dílnu vybavit kvalitním hoblíkem, který zvládne i častější a obtížnější použití, volte raději modely s příkonem v rozmezí cca 700-1000 W. Přístroje nad 1000 W jsou vhodné spíše pro profesionální nebo velmi intenzivní použití a bývají taky patřičně dražší.

Šířka hoblování

Jedním z nejdůležitějších parametrů hoblíku je právě hoblovací šířka (nebo taky šířka záběru). Význam tohoto údaje je poměrně zřejmý, označuje plochu, kterou hoblík obstará najednou. Nejmenší hoblíky disponují šířkou záběru pod 60 mm.

Nejčastější rozmezí však u domácích modelů představuje cca 65 až 85 mm. Pro náročnější použití ale můžete sáhnout i po šířce 100 nebo více mm. Záběr přes 200 nebo 300 mm je pak spíš doménou profesionálních zařízení.

elektrický hoblík zkušenostiHloubka úběru

Jinak řečeno hloubka hoblování. Význam je opět snadno pochopitelný. Jde o tloušťku vrstvy, kterou je hoblík schopný ubrat. Hloubka je nastavitelná pomocí zarážky, a to po 0,1mm krocích od 0 do několika mm.

Maximální hloubka úběru se u domácích hoblíků zdaleka nejčastěji pohybuje od 2 do 3,5 mm. U profi nástrojů to může být až několik desítek mm. Vyšší úběr znamená rychlejší, ale fyzicky namáhavější práci – navíc na úkor přesnosti. V domácí dílně si s hoblíkem o max. úběru do 3 mm nejspíš pohodlně vystačíte.

Hloubka drážky

Elektrické hoblíky je možné využít také při tzv. falcování, tedy vytváření polodrážek na prknech, které do sebe následně zapadnou a vytvoří ucelenou plochu. Hloubka drážky je u hoblíků nejčastěji max. 9, 18 nebo 25 mm a je nastavitelná od 0 mm.

Další vlastnosti

Na jaké další aspekty se u elektrických hoblíků zaměřit?

Napájení

Takzvané AKU nářadí, neboli nářadí napájené integrovaným akumulátorem, se těší rostoucí oblibě s tím, jak baterie zmenšují svůj objem a zároveň zvyšují kapacitu. Není tedy divu, že existují i akumulátorové hoblíky. Platí pro ně obdobné výhody a nevýhody jako pro ostatní bateriemi napájené nářadí.

  • Elektrické hoblíky jsou výkonnější a fungují neustále, dokud jsou připojeny k funkční elektrické síti.
  • Akumulátorové modely vydrží v průměru několik desítek minut na jedno nabití a nedosahují výkonů elektrických kolegů. Na druhou stranu nejste limitováni dostupností elektrické energie a můžete pracovat kdekoli. Pokud máte k dispozici náhradní akumulátor, můžete mít vždy jeden na nabíječce.

Každopádně ale platí, že poměr ceny a výkonu je u elektrických modelů bezkonkurenčně lepší. Výrazně rozsáhlejší je i sortiment. Takže pokud máte přístup k elektřině, příliš neváhejte.

Hmotnost

Protože kompaktní hoblík držíte zcela v ruce stejně jako ten klasický, hraje hmotnost velmi významnou roli. Nemusí být ale naprostou výhrou pořídit nejlehčí hoblík na trhu. Kvalita provedení prostě nějaké ty gramy stojí. Na druhou stranu – práce s desetikilovým zařízením by vás asi velice brzy omrzela.

Nejrozumnější bude smířit se s určitým kompromisem a sáhnout po modelu, který patří do hmotnostního průměru. Ten se u domácích zařízení pohybuje cca mezi 3-5 kg. Zohledněte přitom i svou fyzickou zdatnost a způsob práce.

Hoblíky podle použití

Ještě jednou si to vše shrneme. Jaké proporce by měl zhruba mít dobrý hoblík pro:

Nenáročné, občasné použití v domácí dílně

Pokud víte, že hoblík použijete jen zřídka a na nepříliš náročné práce, nemusíte nutně investovat do drahých a výkonných modelů. Sáhněte po zařízení s příkonem od cca 600 do 800 W a menší šíří záběru okolo 65 mm. Výhodou bude nízká hmotnost. Nevýhodou menší výkon a nižší odolnost.

Náročnější domácí použití

Pokud si se dřevem rozumíte a hledáte kvalitní hoblík, který si poradí i při intenzivnější práci, měli byste se dívat po příkonu cca 850 až 1000 W. Vhodná šířka záběru bude cca 65 až 90 mm. Zajímat vás už může i další vybavení a funkce.

Poloprofesionální a profesionální použití

Hoblíky pro tyto účely už jsou poměrně drahé. Důležité je robustní a kvalitní materiálové a řemeslné zpracování, ale samozřejmě i patřičný výkon, který by se měl rozhodně pohybovat nad hranicí 1000 W. Šířka záběru pak může činit 100 a více mm.

Příslušenství a funkce

Práce s hoblíky může být jednodušší díky několika praktickým funkcím a pomůckám. Patří mezi ně:

  • Vak na hobliny – Základní pomůcka pro zachytávání odpadu při hoblování.
  • Odsávání hoblin – Pokročilejší řešení zachytávání odpadu při práci s hoblíkem.
  • Vodicí lišta – Umožňuje přesnější práci.
  • Kufr – Příslušenství pro uskladnění hoblíku a dalšího vybavení.

Video

Ceny elektrických hoblíků

Jak se pohybují ceny kvalitních elektrických hoblíků pro domácí dílnu nebo i náročnější či profesionální použití? Zde jsou tři hlavní cenové kategorie těchto nástrojů a krátké představení sortimentu.

Hoblíky do 2000 Kč

Úplně nejlevnější elektrické hoblíky pořídíte výjimečně i pod 1000 Kč, musíte ale počítat s tím, že kvalita i výkonnost budou značně omezené. Raději se proto poohlédněte výše. V cenové relaci mezi 1 až 2 tisíci korunami najdete opravdu velký sortiment hoblíků pro domácí použití. Když si pečlivě vyberete, můžete za rozumnou cenu získat poměrně kvalitní nástroj. Příkon těchto modelů se nejčastěji drží pod 900 W.

Hoblíky do 5000 Kč

V této kategorii najdete naprostou většinu nejprodávanějších elektrických hoblíků. Nezřídka jde o kvalitní a výkonné modely s širokým záběrem a příkonem nad 1000 W. Vyberou si zde i nároční domácí uživatelé, ale najdou se tady i přístroje vhodné např. pro poloprofesionální použití.

Hoblíky nad 5000 Kč

Pokud máte velmi vysoké nároky na kvalitu zpracování, výkon nebo jiné parametry a nevadí vám investovat větší obnos, porozhlédněte se v této kategorii. K nejoblíbenějším výrobkům v této ceně patří hoblíky značky Makita nebo Bosch. Najdete zde samozřejmě i tesařské hoblíky – u těch už se ale cena pohybuje spíše v desítkách tisíc korun.

Nejlepší značky elektrických hoblíků

U kterého výrobce můžete sehnat dobrý hoblík s optimálním poměrem ceny, kvality zpracování a výkonu? Máme pro vás pár tipů na osvědčené značky.

  • Makita – Tato japonská značka patří v oblasti elektrických hoblíků k největším lídrům (alespoň u nás). Nabízí rozsáhlý výběr dostupných domácích, ale i profesionálních modelů. Přístroje této značky se těší mimořádně dobrému hodnocení v testech elektrických hoblíků.
  • Bosch – Známý německý výrobce se může taky pochlubit solidním výběrem hoblíků. Mezi nejprodávanější patří model Bosch GHO 6500 s příkonem 650 W při maximální šíři záběru 82 mm a hmotnosti pouze 2,8 kg.
  • PowerPlus – Tato značka sice nemá závratný výběr (pokud jde o hoblíky), ale pokud jde o oblibu, drží se za Makitou. Nabízí poměrně výkonné přístroje za velmi přijatelné ceny. Modely tohoto výrobce rozhodně stojí za pozornost.
  • Extol – Extol je u nás populární výrobce. Nabízí především cenově velmi dostupné nářadí. Domácí hoblíky této značky pořídíte už od cca 1200 Kč.

Nejčastější otázky nakupujících

Jak bezpečně pracovat s elektrickým hoblíkem?

Důležitá je pečlivost a obezřetnost a taky správné ochranné pomůcky. Jde především o pevné rukavice s pogumovanými dlaněmi, které ale neomezují cit v prstech. Další nezbytností jsou ochranné brýle a špunty do uší. Hluk elektrického hoblíku snadno přesáhne 80 dB a při dlouhodobém působení může dojít k poškození sluchu. Vhodné je taky používání ochranné filtrační masky.

Jak se o hoblík starat?

Důležitá je především pravidelná kontrola ostrosti břitů. Ztupělé břity vedou k vyšší náročnosti práce, přetěžování motoru. Při otupění můžete nůž nejdříve jen otočit, když jsou již ztupělé obě strany, je třeba čepel nabrousit. Hoblík je taky po práci vždy třeba očistit od prachu.

Nejprodávanější elektrické hoblíky na trhu

Toto jsou nejprodávanější elektrické hoblíky na trhu podle nákupního portálu Heureka.cz

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Makita 1806B
 Skvělé recenze (97%) 
Příkon: 1200 W
Šířka hoblování: 170 mm
Hloubka úběru: do 2 mm
Napájení: elektrické
Hmotnost: 9 kg
⭐ 100 %9600 Kč Číst recenze
#2Makita KP0800
Příkon: 620 W
Šířka hoblování: 82 mm
Hloubka úběru: do 2,5 mm
Napájení: elektrické
Hmotnost: 2,6 kg
⭐ 99 %3000 Kč Číst recenze
#3Bosch GHO 6500 0.601.596.000
 Výkonný hoblík s hloubkou úběru až 2,6 mm! 
Příkon: 650 W
Šířka hoblování: 82 mm
Hloubka úběru: do 2,6 mm
Napájení: elektrické
Hmotnost: 2,8 kg
⭐ 98 %2900 Kč Číst recenze
#4PARKSIDE PERFORMANCE PPHA
 Hobby volba z Lidlu 
Příkon: - W
Šířka hoblování: 82 mm
Hloubka úběru: do 2 mm
Napájení: elektrické akumulátor
Hmotnost: do 2 kg
⭐ 97 %2000 Kč Číst recenze
#5DeWALT DCP580NT
 Výkonný bezuhlíkový motor 
Výkon: 460 W
Šířka hoblování: 82 mm
Hloubka úběru: do 2 mm
Napájení: akumulátor
Hmotnost: 2,5 kg
⭐ 97 %4750 Kč Číst recenze
#6EXTOL PREMIUM 8893405
 Poměr cena / výkon 
Příkon: 1300 W
Šířka hoblování: 110 mm
Hloubka záběru: do 3 mm
Napájení: elektrické
Hmotnost: 4,1 kg
⭐ 95 %2500 Kč Číst recenze
#7Asist AE4H65DN-1
 Cenový tip 
Příkon: 650 W
Šířka hoblování: 82 mm
Hloubka úběru: 3 mm
Napájení: elektrické
Hmotnost: 3 kg
⭐ 90 %1300 Kč Číst recenze
0 Sdílení