Zahrada

Nejlepší zahradní houpačka: srovnávací test & recenze

Nejlepší zahradní houpačky

Chcete si pořídit co nejlepší zahradní houpačku, která bude sloužit pro odpočinek i setkávání s rodinou nebo přáteli? V dnešním článku se zaměříme právě na toto vybavení, které k zahradě rozhodně patří. Vždyť co může být příjemnějšího, než se nechat houpat? Tento pohyb patří k nejoblíbenějším doslova od narození a jeho relaxační vlastnosti jsou pozoruhodné. Pokud vyberete dobrou houpačku, zamilujete si ji vy, vaše rodina i každá návštěva.

Zahradních houpaček existuje mnoho typů. Obrovskou kategorii tvoří pochopitelně dětské houpačky, které ale zmíníme jen okrajově. Věnovat se budeme především houpačkám „pro dospělé“, což samozřejmě neznamená, že by na ně měly děti vstup zakázán. Každopádně je ale třeba, dobře si vybrat správný model, aby životnost houpačky odpovídala investici a její velikost vašim potřebám atd.

V následujícím průvodci vám s volbou a pořízením houpačky pomůžeme. Inspiraci a rady můžete hledat taky v různých uživatelských recenzích zahradních houpaček na internetu, případně i v odborných testech.

Nejlepší zahradní houpačky na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena
#1VEGAS LUX ROJAPLAST (dřevěná)
Materiál: dřevo
Nosnost: 300 kg
Výška: 177 cm
Šírka: 126 cm
Hmotnost: 63 kg
⭐ 100 %do 12000 Kč Číst recenze
#2Doppler Lounge Smart
Materiál: Primetex (70% PET/30% PVC)
Nosnost: 270 kg
Výška: 160 cm
Šírka: 210 cm
Hmotnost: 65 kg
⭐ 100 %do 40000 Kč Číst recenze
#3ROJAPLAST HOLLYWOOD
Materiál: kov
Nosnost: 260 kg
Výška: 179 cm
Šírka: 196 cm
Hmotnost: 40 kg
⭐ 98 %do 4500 Kč Číst recenze
#4V-Garden MILANO
Materiál: kov
Nosnost: 300 kg
Výška: 167 cm
Šírka: 232 cm
Hmotnost: 50 kg
⭐ 98 %do 7500 Kč Číst recenze
#5HAPPY GREEN TARA
Materiál: kov
Nosnost: 240 kg
Výška: 157 cm
Šírka: 181 cm
Hmotnost: 33 kg
⭐ 96 %do 3500 Kč Číst recenze
#6Avenberg PORTORICO
Materiál: kov
Nosnost: 200 kg
Rozměry : 187x181x193 cm
Hmotnost: - kg
⭐ 94 %do 5000 Kč Číst recenze
#7Happy Green Stripy II
Materiál: kov
Nosnost: 220 kg
Výška: 153 cm
Šírka: 170 cm
Hmotnost: 22 kg
⭐ 90 %do 2000 Kč Číst recenze

Nejprodávanější zahradní houpačky

Nejprodávanější zahradní houpačky na trhu dle nákupního portálu Heureka

Jak vybrat zahradní houpačku

Jaké vlastnosti a parametry by vás měly při výběru zahradní houpačky zajímat? Samozřejmě si v první řadě musíte zvolit správný typ tohoto zařízení podle toho, jakým způsobem jej budete chtít používat. Důležitou roli by měly hrát použité materiály, rozměry, nosnost, bezpečnost a v neposlední řadě design a další faktory. Vše důležité probereme v tomto návodu. Po jeho přečtení už budete přesně vědět, jakou zahradní houpačku koupit.

Typy zahradních houpaček

Variant a variací houpaček existuje bezpočet a není vždy snadné je nějak „zaškatulkovat“, přesto se o to v zájmu zpřehlednění situace pokusíme.

Dětské houpačky

Zřejmě největší kategorie vůbec. Děti houpání zbožňují a obvykle jde o jeden z nejméně náročných způsobů, jak je zabavit. Dětské houpačky mohou nabývat všech myslitelných podob, tvarů a snad i rozměrů – při výběru se ale vždy zaměřte především na bezpečnost a kvalitu zpracování. Šetření za každou cenu zde není na místě. Houpačka by přece jen měla něco vydržet.

Pokud jde o typ houpačky, klasikou prověřenou staletími jistě nic nepokazíte. Existují modely zcela jednoduché (sedátko s provazy) i komplikovanější (se zabezpečovací přepážkou, opěradlem apod.). Velké oblibě se těší i moderní „houpací kruhy“. Jejich výhodou je možnost používání v různých polohách, tedy i vleže. Tento typ houpaček patří dnes k nejprodávanějším, ačkoli ne k nejlevnějším.

Houpačky pro více lidí

Nejoblíbenější kategorie zahradních houpaček a v našem návodu se budeme soustředit především na ně. Mají v podstatě podobu „gaučů“ zavěšených na rámu. Na tyto houpačky se zpravidla vejdou alespoň dva lidé nebo i více. Výběr je obrovský a najít můžete úplně jednoduché a levné varianty, ale i luxusní, robustní a designové kousky.

Při výběru se zajímejte především o materiál rámu i potahů, kvalitu řemeslného zpracování, stabilitu, nosnost, velikost a samozřejmě taky skladnost (možnosti rozložení).

Houpací křesla a sítě

V současnosti stoupá obliba těchto typů houpaček. Můžou to být různá závěsná textilní křesla nebo hamaky, ale stejně tak může jít i o robustnější křesla s rámem nebo designové modely. Tyto houpačky bývají ale zpravidla určeny jen pro jednu osobu. Mohou ale poskytnout velký komfort a na zahradě působí elegantně.

Materiálové zpracování zahradních houpaček

Volba správného materiálu patří při výběru houpačky k těm nejdůležitějším. Bylo by velmi obtížné jednotlivé možnosti seřadit na škále od nejlepšího po nejhorší – musíte jednoduše vybírat podle vlastních preferencí a priorit.

Kovové konstrukce

Nejlevnější provedení houpaček je kovové, resp. plechové. Takové houpačky lze pořídit i do dvou tisíc korun. Velkou parádu ale nenadělají. Přesto mohou mít solidní nosnost kolem 220 kg a při nenáročném zacházení vydrží dlouho.

U dražších houpaček se používá ocel nebo jiné kvalitnější kovy. Takové houpačky mohou být velmi odolné a disponovat vysokou nosností (často ale i hmotností). Může jít i o velmi elegantní, designové kousky, které se budou vyjímat u moderních rodinných domů apod.

Zajímat by vás měla i povrchová úprava: práškování, lakování, zinkování apod., která vám napoví, jak bude konstrukce odolávat povětrnostním podmínkám a rzi.

Dřevěné konstrukce

Dřevěné houpačky jsou nadčasové a hodí se stejně tak k rustikálně zařízenému rodinnému domu nebo chalupě jako k moderní stavbě – stačí zvolit design, který bude správně ladit. Dřevo je krásný, ušlechtilý a exkluzivní materiál a má i velmi dobré praktické vlastnosti. Nosnost těchto houpaček je vysoká, stejně jako jejich životnost (při správném zacházení).

Nevýhodou je, že ne každé dřevo se hodí pro stálé venkovní použití, dřevěné houpačky mohou být taky poměrně těžké. Dřevěné houpačky navíc nepatří ke zcela bezúdržbovým. Nevýhodou může být i vyšší cena. Moderní a oblíbené jsou ale houpačky z exotických dřevin, jako je ratan nebo meranti, které jsou značně odolné i vůči vlhkosti.

zahradní houpačka

Materiál potahů

Některé dřevěné houpačky žádné potahové látky nepoužívají a sedí se rovnou na dřevě. Většinou ale každá houpačka nějakou textilní součástí disponuje. Pokud to není potah posedu, může to být například stříška.

Používají se různé materiály. Levnější jsou syntetické tkaniny (např. polyester), které mohou být i částečně nepromokavé, ale zpravidla ne příliš příjemné na dotek. Dražší sedačky mohou mít i polstrování a potah z kvalitních, přírodních látek. Ty mohou být ale náchylnější k poškození povětrnostními vlivy.

Je tedy třeba hledat optimální průsečík mezi cenou, komfortem a odolností (zejména chcete-li mít houpačku pod širým nebem).

Nosnost houpačky

Nosnost houpaček pro více osob začíná zpravidla na cca 220 kg. Jde o minimum, které je vhodné pro dva, maximálně tři lidi. Taková houpačka může být dostačující pro občasné použití nebo pokud ji většinou používá jediná osoba.

Chcete-li se ale cítit bezpečněji, zvolte raději nosnost 250 kg nebo více. Zcela běžně najdete i houpačky s nosností přes 300 kg. Ty už jsou vhodné pro velmi časté používání i více lidmi.

Rozměry

Jaké rozměry poskytnou dostatečný komfort? V první řadě byste si měli ujasnit, kolik osob bude houpačku používat zároveň. Pro jednoho dospělého člověka je vhodné počítat s alespoň 60-70 cm prostoru pro pohodlné sezení, pokud se nechcete mačkat. Výška houpaček se pohybuje nejčastěji od 150 do 180 cm.

Bezpečnost

Pokud jde o bezpečnost, měla by vás zajímat především nosnost a odolnost zpracování konstrukce. Taky nepřítomnost ostrých hran a samozřejmě stabilita. Důležité jsou i rozměry posedu kvůli omezení rizika vyklouznutí a pádu při houpání. To vše je dvojnásob důležité u dětských houpaček.

Ceny zahradních houpaček

Za kolik lze pořídit kvalitní zahradní houpačku a jaké produkty očekávat ve třech základních cenových kategoriích?

Zahradní houpačky do 1000 Kč

Nejlevnější cenová sorta, ve které pravděpodobně neseženete žádnou slušnou zahradní houpačku pro více osob. Můžete zde ale pořídit celou řadu levnějších variant dětských houpaček i některých závěsných křesel.

Zahradní houpačky do 2000 Kč

V této kategorie najdete kvalitní dětské houpačky a houpací kruhy, spoustu i velmi dobrých závěsných křesel a taky základní kovové modely zahradních houpaček pro více osob. Jde o jednoduché konstrukce s poměrně nízkou nosností (obvykle do 220 kg) a s potahy a stříškou ze syntetické tkaniny.

Zahradní houpačky nad 2000 Kč

Zde už vás nic neomezuje, alespoň pokud jde o zahradní houpačky pro více lidí. Najdete zde houpačky dřevěné, designové, robustní, rozměrné, exkluzivní i jakékoli jiné. Také zde najdete designová a velmi kvalitní závěsná křesla.

Nejlepší značky zahradních houpaček

zahradní houpačka V-Garden
Kvalitní zahradní houpačka V-Garden

Kteří výrobci nabízejí kvalitu za rozumnou cenu nebo exkluzivitu a perfektní design?
Pojďme se podívat na několik oblíbených a spolehlivých značek.

  • Happy Green – Tento výrobce má v nabídce řadu nejprodávanějších zahradních houpaček u nás. Houpačky z řady Stripy představují cenově dostupnou klasiku. Nemůžete čekat zázraky, ale tyto houpačky jsou oblíbené a nenáročným uživatelům dobře poslouží.
  • V-Garden – Značka nabízí výběr dřevěných i kovových, převážně dražších houpaček velmi dobré kvality.
  • Rojaplast – Tento výrobce vyniká především opravdu pozoruhodným výběrem, který je navíc značně rozmanitý. Najdete zde kousky ve velkém cenovém rozpětí od cca 2 tisíc až do 20 i více tisíc korun, ve všech možných materiálových a designových provedeních. Kvalita je vždy na vynikající úrovni. Rojaplast je na houpačky prostě mistr.
  • Duvlan – Nepříliš široký výběr, ale za to velmi slušná kvalita. Houpačky se pohybují v ceně od 4 do cca 10 tisíc korun a osloví i náročnější uživatele.

Nejčastější otázky nakupujících

Z jakých dřevin se zahradní houpačky vyrábějí?

U dřevěných zahradních houpaček se můžete setkat s celou řadou dřevin. Od levnějších domácích, jako je například smrk nebo borovice či modřín – až po exotické z různých koutů světa. Příkladem může být severská borovice anebo opravdu velmi oblíbené tropické dřeviny jako meranti nebo ratan.

Výhodou exotických dřevin je obvykle vynikající odolnost vůči vlhkosti, ale i vůči mechanickému poškození nebo jiným nepříznivým vlivům. Pochopitelně je zde ale taky nevýhoda – a tou je především vyšší cena.

Pro kolik osob může být zahradní houpačka?

Zahradní houpačky se vyrábějí v různém provedení, nejčastěji od 110 do 180 cm na šířku, což je dostačující pro 2 až tři osoby. Opravdu rozměrné houpačky umožní pohodlné usazení i čtyř osob. S většími modely se ale setkáte jen výjimečně.

V článku zmíněná závěsná křesla jsou obvykle vhodná pouze pro jednu osobu, závěsné hamaky a sítě mohou být při dostatečných rozměrech vhodné i pro dvě osoby.

Jak udržovat zahradní houpačku?

Už výběr materiálu a povrchové úpravy dává znát, kolik údržby si houpačka vyžádá. Kovové houpačky jsou obvykle opatřeny ochrannou úpravou proti korozi a povětrnostním vlivům odolávají velmi dobře. Jejich údržba tak spočívá v čištění konstrukce a potahů od nečistot.

U dřevěných houpaček může být situace složitější. Z výroby jsou opatřeny impregnací a ochranným nátěrem, ten ale může být potřeba jednou za čas obnovit. Odolnost a životnost dřevěné houpačky – a tedy i její náročnost na údržbu – je do značné míry dána použitým druhem dřeva.

ProduktParametryHodnoceníCena
#1VEGAS LUX ROJAPLAST (dřevěná)
Materiál: dřevo
Nosnost: 300 kg
Výška: 177 cm
Šírka: 126 cm
Hmotnost: 63 kg
⭐ 100 %do 12000 Kč Číst recenze
#2Doppler Lounge Smart
Materiál: Primetex (70% PET/30% PVC)
Nosnost: 270 kg
Výška: 160 cm
Šírka: 210 cm
Hmotnost: 65 kg
⭐ 100 %do 40000 Kč Číst recenze
#3ROJAPLAST HOLLYWOOD
Materiál: kov
Nosnost: 260 kg
Výška: 179 cm
Šírka: 196 cm
Hmotnost: 40 kg
⭐ 98 %do 4500 Kč Číst recenze
#4V-Garden MILANO
Materiál: kov
Nosnost: 300 kg
Výška: 167 cm
Šírka: 232 cm
Hmotnost: 50 kg
⭐ 98 %do 7500 Kč Číst recenze
#5HAPPY GREEN TARA
Materiál: kov
Nosnost: 240 kg
Výška: 157 cm
Šírka: 181 cm
Hmotnost: 33 kg
⭐ 96 %do 3500 Kč Číst recenze
#6Avenberg PORTORICO
Materiál: kov
Nosnost: 200 kg
Rozměry : 187x181x193 cm
Hmotnost: - kg
⭐ 94 %do 5000 Kč Číst recenze
#7Happy Green Stripy II
Materiál: kov
Nosnost: 220 kg
Výška: 153 cm
Šírka: 170 cm
Hmotnost: 22 kg
⭐ 90 %do 2000 Kč Číst recenze
0 Sdílení