Cestování

Nejlepší cestovní polštářek za krk: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Cabeau Air Evolution®
Cabeau Air Evolution®

Cestování může být vášní, zábavou, dobrodružstvím – pro mnohé i naplněním smyslu života. Ale má bezesporu i své stinné stránky. Mezi ty nejvýraznější patří nepohodlí. To vás může zastihnout, pokud cestujete low-cost a vybíráte si spíše dostupné než luxusní ubytování. Ale typickým příkladem, kdy cestovatelé trpí nepohodlím je samotný přesun na místo a z něj.

Vlaky, autobusy, letadla, auta. Všude se životní prostor člověka smrskává na jisté nutné minimum. Jak si v této situaci dopřát či udržet aspoň trochu komfortu? Vsadit můžete na jednoduché pomůcky. Jednou z nejúčinnějších a nejmocnějších je bezesporu cestovní polštářek za krk. Ale i ten je potřeba si správně vybrat. Jak na to? V dnešním článku vám pomůžeme. Budeme se věnovat právě výběru nejlepšího polštářku za krk na dlouhé (nebo i krátké) cesty.

Polštářek za krk vás nevyjde na víc než pár stovek korun a přitom vám může být velmi vděčným a dobrým partnerem. Pokud navíc zvolíte kvalitnější a odolnější model, vydrží vám dost dlouho na to, aby se vám investice mnohonásobně vrátila. V dnešním článku najdete průvodce výběrem polštářku za krk, ale taky pro vás máme žebříček nejlepších a nejprodávanějších modelů současnosti. Při nákupu neváhejte využívat i recenze polštářků na krk. Dozvíte se v nich více o reálných kvalitách, míře komfortu či nedostatcích, které nejsou na první pohled zjevné.

Nejlepší cestovní polštářky na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1
Nejlepší cestovní polštářek z paměťové pěny
✔️ dvakrát hustší paměťová pěna
✔️ vyvýšené strany pro podporu hlavy a brady
✔️ chladící otvory pro cirkulaci vzduchu
✔️ luxusní cestovní pouzdro
✔️ špunty z paměťové pěny
📌 do 1400 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Cabeau Evolution® S3
Alternativa z paměťové pěny
✔️ systém popruhů
✔️ rychle schnoucí látka
✔️ vysoce kvalitní paměťová pěna
✔️ snímatelný, umývatelný povlak
✔️ vyvýšené strany pro podporu
✔️ nastavitelná přední spona
📌 do 920 Kč
⭐ 99 % Číst recenze
#3Malia Cestovní nafukovací polštář
Nejlepší nafukovací cestovní polštářek
✔️ zabudovaná pumpička
✔️ snímatelný povlak
✔️ vyvýšená podpora krku
✔️ hebký materiál
✔️ kompaktní
📌 do 400 Kč
⭐ 97 % Číst recenze
#4Cabeau Air Evolution®
Alternativa nafukovacího polštářku
✔️ zvýšené strany pro 360° podporu hlavy a brady
✔️ odolné nafukovací vzduchové jádro
✔️ plochá zadní strana
✔️ snímatelný, umývatelný povlak
✔️ cestovní taška velikosti plechovky
📌 do 500 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5
Nejlepší cestovní polštář z mikrogranulí
✔️ ideální na cestování
✔️ prevence před bolesti krku
✔️ statisíce mikrokuliček
📌 do 300 Kč
⭐ 89 % Číst recenze
#64Home z paměťové pěny Bamboo
Jeden z nejprodávanějších na trhu
✔️ praktický
✔️ vyrobený s důrazem na pohodlí a oporu
✔️ Z paměťové pěny
✔️ Příjemný potah
✔️ Dobrá cena
📌 do 350 Kč
⭐ 88 % Číst recenze

Jak vybrat cestovní polštářek za krk

Co je důležité při výběru kvalitního polštářku za krk či podhlavníku? Rozhodně se zaměřte na typ polštářku (nafukovací vs. plný), materiál výplně a potahu, velikost a hmotnost, skladnost, možnosti a náročnost údržby. Jistě budete chtít věnovat pozornost i ceně nebo dalšímu vybavení a příslušenství.

Proč si pořídit polštářek za krk?

Polštářek za krk může být nejlepším přítelem cestovatele. Ať už létáte letadlem, přesouváte se autobusem či vlakem nebo i autem jako pasažér, dlouhé sezení v poměrně strnulé poloze může být dost úmorné. Někteří lidé snášejí delší cesty lépe, někteří si je dokonce vysloveně užívají, ale jiní trpí už po hodině v autobuse. Nejlepší způsob, jak překonat přesun z bodu A do bodu B, je v takovém případě prospat ho.

Nejlepší cestovní polštářky za krk

Jenže sedadla v autech, autobusech, vlacích či letadlech nejsou na komfortní spaní či alespoň odpočinek a polehávání zrovna ideálně uzpůsobené. Sklopením sedadla většinou utiskujete pasažéry. Opřít si hlavu o okno není žádná slast. A pokud si dáchnete na rameni cizího spolucestujícího, může z toho být slušné faux pas.

Přitom by stačilo mít něco pohodlného pod hlavou, v čem byste našli patřičnou oporu. V nouzi si můžete za krk zmuchlat mikinu či osušku, ale nebude to ono. Příliš nepomůže, ani když si vezmete klasický polštářek. Jednak vám takové vybavení zabere dost místa v zavazadlech. Za druhé tvar stejně není zrovna optimální k odpočinku či spánku v sedě.

Naštěstí však lidstvo dalo hlavy dohromady a vymyslelo řešení – speciální polštářek za krk na cestování. Tyto polštářky jsou přímo uzpůsobené, aby vám poskytly pohodlí a optimální oporu páteře v pro spánek jinak nepřirozené poloze vsedě a v omezeném prostoru.

Anatomická opora šíje

Použitím polštářku za krk můžete předejít ztuhlosti krční páteře či bolestem a spánku v nepřirozených polohách. Cestování bude díky tomu mnohem lépe ubíhat a dlouhé sezení na často nepohodlných a stísněných sedačkách letadel či autobusů bude snesitelnější a komfortnější.

Polštářek se dá přitom použít nejen při cestování. Zpříjemnit si můžete třeba i odpočinek doma v křesle při sledování televize. Vzít si ho můžete například do kempu nebo jinam, kde lze očekávat nepříliš komfortní prostředí pro spánek.

Druhy cestovních polštářků za krk

V první řadě se podíváme na to, jaké vlastně existují možnosti, pokud jde o sortiment a druhy polštářků za krk. Rozlišit lze dvě základní kategorie.

Pohodlné cestování v letadle

Nafukovací polštářky za krk

Základní sortu představují nafukovací polštářky za krk, které jasně vedou skladností a flexibilitou. Díky tomu se hodí, pokud potřebujete zvažovat opravdu každý centimetr prostoru v turistickém batohu či zavazadle. Například cestujete-li pouze s osobním/příručním zavazadlem nebo jsou před vámi pěší výšlapy, takže máte jen batoh či krosnu. V takovém případě by i relativně drobný polštářek zabral neúnosně moc místa důležitějším věcem.

Nafukovací polštářky jsou obvykle z klasického PVC, ale povrch mívají pro větší pohodlí upravený. Obvykle jde o semišovou či sametovou úpravu. Povrch bývá tedy na dotek poměrně příjemný. Polštářky mívají minimální hmotnost (max. do cca 100 g), po vyfouknutí se většinou vejdou do kapsy o rozměru cca 10 × 10 cm. Velkou výhodou je velmi nízká cena. Běžně i do 100 Kč.

Pokročilejší modely však mohou stát i několik stovek. Ty mohou mít například samo-nafukovací ventil, využívat kvalitnější a odolnější materiály. Často se i u nafukovacích polštářků můžete setkat se snímatelným potahem, který lze vyprat v pračce. Nafukovací polštářky nicméně obecně neposkytnou takovou míru pohodlí a anatomickou oporu jako jiné varianty. Taky životnost a odolnost je nižší až nízká.

Pevný polštářek za krk

V tomto případě jde už o polštářky v klasickém smyslu. Tedy s výplní a potahem. Velké rozdíly však mohou být v použitých materiálech. Kvalitní polštářky používají paměťovou či viskoelastickou pěnu. Případně se můžete setkat s „běžnou“ PUR pěnou nebo studenou pěnou.

Paměťová pěna však nabízí výhody v podobě adekvátní anatomické opory. Polštář je pružný, neproleží se. Struktura materiálu je dobře vzdušná a prodyšná, tudíž dobře větrá, odvádí pot, nezapáchá a není náchylná na plísně apod. Tyto polštáře mohou být poměrně trvanlivé a velmi pohodlné.

Nevýhodou je vyšší cena, ale i rozměry. I menší polštářky mívají alespoň kolem 30 × 30 × 10 cm. Vyfouknout se nedají, takže v zavazadlech určitý prostor zaberou. Naštěstí hmotnost bývá nízká, max. v nižších stovkách gramů. Cena se většinou pohybuje od 300 Kč výše. Jistou nevýhodou může být údržba. Potahy bývají snímatelné a pratelné, ale samotný polštář se udržuje hůř. Některé jsou zcela nepratelné nebo jen velmi šetrně. Opakovaným praním může docházet ke ztrátě vlastností.

Další možností výplně jsou například mikrogranule. Tento druh výplně je mimořádně přizpůsobivý, což se ve stísněných podmínkách při cestování velmi hodí. Komfort je na vysoké úrovni. Mikrogranulová výplň je i velmi prodyšná. Opět přitom můžete počítat s cenami od cca 300 Kč. Pokud jde o rozměry a hmotnost, opět lze tyto polštářky srovnat s těmi z paměťové pěny.

Tvary polštářků na krk

Jakou podobu může mít cestovní polštářek za krk? Variant existuje více. Asi nejznámější možností je tvar písmene U nebo podkovy. Tyto polštářky obejmou krk ze tří stran a poskytnou velmi dobrou oporu, i když vám ve spánku třeba klimbá hlava ze strany na stranu.

Další možností jsou polštářky či podhlavníky ve tvaru válce nebo kosti či přesýpacích hodin. Tyto polštářky velmi dobře podloží krk zezadu a mohou být poměrně velmi skladné. Hodí se lépe i pro odpočinek vleže.

Dále můžete sáhnout po polštářku klasického tvaru. Tyto polštářky jsou univerzálnější. Lze je použít např. v lůžkovém kupé, ve stanu, v nepříliš kvalitním hotelu i na sedadle. Přímo na sedadle, pokud není velmi sklopené, však neposkytnou tak kvalitní oporu jako „U-polštářky“.

Dále se lze setkat s různými atypickými variantami a provedeními, které nabídnou různorodé vlastnosti a výhody i nevýhody. Tvar polštářku byste měli volit podle způsobu použití, ale i podle toho, jaké „spací polohy“ obvykle při cestování volíte. Při spaní na nesklopených sedadlech však bývá obecně nejvýhodnější U-polštářek. Pokud však spíte vždy s hlavou zakloněnou dozadu, může stačit menší a skladnější oválný podhlavník.

Materiál potahu

Velmi důležitý je samozřejmě materiál potahu. Velmi často se používají hebké potahy typu semiše, fleece, plyše či sametu. Tyto potahy jsou velmi příjemné na omak, často jsou ale spíš hřejivější. V horkém prostředí může být výhodnější bavlněný potah, který bude velmi prodyšný. V každém případě je však žádoucí, aby byl alespoň potah snímatelný a pratelný.

Další vybavení a vylepšení

Některé dražší polštářky se chlubí exkluzivními materiály i speciálními patentovanými technologiemi, ale taky nadstandardní výbavou. Mohou to být kapsičky či přezky na správné upevnění polštářků, precizně propracovaný ergonomický design, různé možnosti upravení či nastavení apod. V souvislosti s pokročilejšími polštářky lze zmínit například značku Cabeau.

Ceny kvalitních cestovních polštářků za krk

Kolik může stát kvalitní polštářek za krk na cestování? Pořídit se dá i opravdu velmi levně, ale za kvalitnější modely si malinko připlatíte.

Polštářky za krk do 100 Kč

V této relaci lze pořídit velmi levné, prakticky výhradně nafukovací, polštářky za krk, které potěší skladností, ale odolnost a životnost bude minimální. Stejně tak nelze počítat s obzvláštní ergonomií či maximální mírou komfortu. V lepším případě bude mít polštářek snímatelný potah.

Polštářky za krk do 300 Kč

Opět převážně nafukovací polštářky. Setkat se však můžete s lepšími a odolnějšími materiály a zpracováním nebo i výhodami, jako je rychlonafukovací ventilek a podobně.

Polštářky za krk nad 300 Kč

Pokud uvažujete o polštářku s pevnou výplní, který poskytne vyšší komfort a lepší oporu než nafukovací model, rozhlédněte se v této relaci. Najdete výběr polštářků z paměťové pěny, s mikrogranulemi i jinými výplněmi.

Nejlepší značky cestovních polštářků

Které značky nabízejí osvědčené a kvalitní modely, které se těší dobrým hodnocením v recenzích a testech polštářků pod hlavu?

  • Cabeau – Značka pro náročné. Ergonomicky tvarované a špičkově propracované polštářky. Často se speciální výbavou. Pevná výplň. Vyšší cenové relace. Nejlepší značka cestovních polštářků na trhu.
  • Malia – Značka nabízí kvalitní polštářky, nafukovací i jiné. Většinou jde o dražší, precizněji zpracované modely.
  • Samsonite – Velmi kvalitní a osvědčené polštářky z paměťové pěny. Velmi čisté a poctivé zpracování.
  • Yate – Pokud nemáte vysoké nároky, můžete u této značky pořídit i velmi levné nafukovací polštářky pod 100 Kč.
ProduktInfoHodnocení
#1
Nejlepší cestovní polštářek z paměťové pěny
✔️ dvakrát hustší paměťová pěna
✔️ vyvýšené strany pro podporu hlavy a brady
✔️ chladící otvory pro cirkulaci vzduchu
✔️ luxusní cestovní pouzdro
✔️ špunty z paměťové pěny
📌 do 1400 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Cabeau Evolution® S3
Alternativa z paměťové pěny
✔️ systém popruhů
✔️ rychle schnoucí látka
✔️ vysoce kvalitní paměťová pěna
✔️ snímatelný, umývatelný povlak
✔️ vyvýšené strany pro podporu
✔️ nastavitelná přední spona
📌 do 920 Kč
⭐ 99 % Číst recenze
#3Malia Cestovní nafukovací polštář
Nejlepší nafukovací cestovní polštářek
✔️ zabudovaná pumpička
✔️ snímatelný povlak
✔️ vyvýšená podpora krku
✔️ hebký materiál
✔️ kompaktní
📌 do 400 Kč
⭐ 97 % Číst recenze
#4Cabeau Air Evolution®
Alternativa nafukovacího polštářku
✔️ zvýšené strany pro 360° podporu hlavy a brady
✔️ odolné nafukovací vzduchové jádro
✔️ plochá zadní strana
✔️ snímatelný, umývatelný povlak
✔️ cestovní taška velikosti plechovky
📌 do 500 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5
Nejlepší cestovní polštář z mikrogranulí
✔️ ideální na cestování
✔️ prevence před bolesti krku
✔️ statisíce mikrokuliček
📌 do 300 Kč
⭐ 89 % Číst recenze
#64Home z paměťové pěny Bamboo
Jeden z nejprodávanějších na trhu
✔️ praktický
✔️ vyrobený s důrazem na pohodlí a oporu
✔️ Z paměťové pěny
✔️ Příjemný potah
✔️ Dobrá cena
📌 do 350 Kč
⭐ 88 % Číst recenze
0 Sdílení

Lukáš Pavelka

Připravuji pro vás recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházím zahraniční testy, čtu recenze zákazníků a oslovuji odborníky v oboru, abych vás inspiroval při vašich nákupech.
O nás | Spolupráce