Cestování Sport / outdoor Zahrada

Jak vybrat nejlepší kempingový stůl? TOP produkty podle recenzí a testů

kempovaní stůl a židle Pobyty v přírodě, ať už v kempech či na vlastní pěst, patří k velmi oblíbeným kratochvílím a jde o skvělý způsob, jak strávit dovolenou třeba i s celou rodinou. Pokud však nejste natolik dobrodružné povahy, abyste spali doslova pod širákem bez jakéhokoli dalšího zázemí a vybavení, budete potřebovat nějaké ty pomůcky. Od stanu, samonafukovací karimatky či matrace až po kupříkladu židličky, vařiče, ale i stolek. A právě výběrem nejlepšího kempingového stolu se budeme zabývat v dnešním článku. Dozvíte si, jaké typy a varianty existují, jaké mají výhody a nevýhody a podle jakých parametrů si vybrat optimální model.

Nejlepší kempingové stoly na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1QUECHUA Kempingový skládací stůl pro 4–6 osob
Nejoblíbenější z Decathlonu
+ Pohodlné stolování až pro 6 osob
+ Doplněn o 4 skládací stoličky
+ Praktický skládací stůl na kempování
do 1400 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Outwell Kamloops M
+ Vybaven odolnou bambusovou stolovou deskou
+ Lehký, avšak robustný hliníkový rám
+ Rychlé rozložení a složení
do 3700 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Skládací stůl Tentino 183x76 cm BLACK
+ Plošné zatížení až 280 kg
+ Instalace za 4 vteřiny
+ Odolnost vůči vodě, vůči UV záření, odolnost od -50 °C až 110 °C
do 1700 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4Vango Birch 80 Table
+ Lehký a stabilní kempingový stolek o délce 80 cm
+ Skládací ocelová konstrukce
+ Deska s tvrdým povrchem v imitaci francouzského dubu
do 2000 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5Outwell Calgary L
+ Elegantní skládací bambusový stůl
+ Hliníková konstrukce
+ Lze složit napůl
do 3500 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#6Westfield Performance Aircolite
+ S moderním designem, nízkou hmotností, vysokou stabilitou
+ Výškově nastavitelné nohy
+ Pro venkovní posezení v kempe, oslavy a grilovačky
do 4300 Kč
⭐ 94 % Číst recenze

Jak vybrat kempingový stůl

Výběr kvalitního skládacího kempingového stolu by měl vycházet z konkrétních potřeb. Zaměřte se na to, kde, jak často a jakým způsobem ho budete používat, kolika lidem bude sloužit. Důležitá je velikost, hmotnost, materiál, typ i další parametry. Samozřejmě budete jistě chtít věnovat jistou pozornost i ceně a vyplatí se dávat přednost osvědčeným značkám a výrobcům, u nichž máte větší záruku spolehlivosti a kvality.

Zahradní, jídelní, skládací a kempingový stůl – jak se liší?

Pro outdoorové použití lze najít mnoho různých typů stolů a stolků. Pomineme-li velké a těžké zahradní stoly např. z tvrdých a exotických dřevin určené primárně pro statické použití, objevíme přesto rozmanitý repertoár stolů.

Lehké zahradní stoly mívají prostornou a pevnou (nelze ji složit) jídelní desku a lehkou konstrukci obvykle z hliníku či oceli. Tento typ stolů lze používat pro zahradní párty, akce a grilovačky. Nabízí dost prostoru, solidní stabilitu a přitom ho lze stále poměrně snadno odklidit stranou, i když skladnost není ideální kvůli pevné konstrukci. U stolů může být však kladen i jistý důraz na design. Jídelní deska tak může být například skleněná nebo v elegantní „drátěném“ provedení.

Nejlevnější stoly jsou plastové – mohou mít odnímatelné plastové nohy. Výhodou je vysoká skladnost, minimální hmotnost a nízká pořizovací cena. Nevýhodou nízká odolnost, velmi špatná stabilita a neestetický vzhled. Tyhle stoly se dnes používají spíše jako „nouzovka“ a provizorní řešení.

O kus dále jsou skládací modely zahradních stolů. Může jít o kovové, ale i dřevěné stolky i velké stoly, u kterých lze obvykle sklopit nohy – resp. nosnou konstrukci, ale deska je stále pevná. Tyto stoly již mohou splývat s kempingovými a lze je jistě takto používat, ale nejsou k tomu typicky určeny. Mohou mít poměrně vysokou hmotnost a skladnost je spíše dostatečná pro uložení do kůlny, zahradního domku apod.

Kempingové stoly jsou pak poměrně specifický typ, který může mít různé podoby, ale důraz je kladen na maximální skladnost, lehkost, ale zároveň dostatečnou odolnost a stabilitu. Velmi častá je u kempingových stolů možnost nejen složení nohou, ale i přeložení samotné desky napůl. Běžné kempingové stoly můžete snadno přenášet v jedné ruce a v kufru auta zaberou minimální prostor. Většinou se využívá kombinace plastových materiálů a kovu, deska často nese dřevěný dekor, aby alespoň trochu lépe zapadla do přírodního prostředí.

kempingový stůl

Kde využít kempingové stoly?

Možnosti, jak využít kempingové stoly, jsou poměrně široké. Navržené jsou primárně pro různé outdoor aktivity a potřeby. Využijete je v kempu a cestách obytných vozem nebo i na road tripech v běžném osobním voze, protože malé modely se vejdou i do kufru, aniž by zabraly neúměrně moc místa.

Kempingové stoly lze použít i pro různé venkovní akce (kulturní, zábavní i jiné) jako provizorní stolky – nejen jídelní, ale třeba i prodejní, prezentační apod. Mohou sloužit i na zahradě či v pergole jako rezervní stolky, když například přijde více hostů. Možnosti použití jsou díky skladnosti a lehkosti velmi široké a pořizovací cena může být relativně nízká. Kempingové stoly tak představují poměrně užitečnou investici do funkční, univerzální pomůcky.

Náš tip: Nejlepší kempingové židle a křesla

Velikost a tvar kempingového stolu

Při výběru velikosti kempingového stolku byste měli vycházet z toho, kolik lidí ho bude používat, jakým způsobem, v jakém prostředí a jak ho budete převážet či přenášet. Pokud chcete jídelní stůl pro celou rodinu do kempu, nevyhnete se větším rozměrům. Pokud chcete jen „manipulační“, odkládací či univerzální a odkládací stolek pro různé outdoor účely, můžete sáhnout i po mini variantě.

  • Malé kempingové stolky mívají čtvercový tvar a délku strany pouze například kolem 45 cm. Hodí se jako provizorní jídelní či manipulační stolek pro jednu až dvě osoby. Hmotnost těchto stolků může být běžně nižší než 2 kg.
  • Středně velké stolky mívají obdélníkový tvar o rozměrech nejčastěji kolem 80 × 60 cm. Deska může být u některých modelů složitelná napůl. Hodí se jako univerzální stolky i pro dvě či tři osoby. Hmotnost se běžně pohybuje mezi 2 až 5 kg v závislosti na materiálu. Středně velkých stolů je pravděpodobně největší výběr a patří k nejprodávanějším kempingovým stolům.
  • Velké stoly mívají obdélný tvar a délku až 120 cm (šířka je obvykle standardně 60 cm jako u středních stolů). Tyto stoly se hodí jako jídelní stoly pro rodinu nebo skupiny přátel (3 až 4 osoby nebo více s velmi nízkým pohodlím). Deska bývá překládací. Hmotnost většinou činí 4 kg nebo více. Výběr stolů s těmito nebo většími rozměry je v rámci kempingové kategorie malý a stoly s větším rozměrem než 120 cm na délku už mívají spíše charakter zahradních rozkládacích stolů.

Stabilita

Stabilita je poměrně klíčový faktor při výběru kempingového stolu. Kempingové stolky jsou velmi lehké a mimořádně skladné. Subtilní konstrukce vysokou stabilitu dvakrát nepodporuje, přesto se výrobci snaží dosáhnout solidní míry stability a spolehlivosti.

Jak odhadnout stabilitu stolku? O něco větší stabilitu mohou zpravidla poskytnout nohy ve tvaru X nebo U než klasické čtyři nohy. Možnost výškové nastavitelnosti samostatných nohou může být na druhou stranu výhodné v nerovném terénu, kdy můžete dosáhnout lepšího vyrovnání stolu. To platí v případě, že je mechanismus dostatečně spolehlivý a odolný.

Stabilitu samozřejmě zlepší širší rozchod nohou nebo jejich mírné vychýlení do stran – a to zvláště na měkkých a nestabilních površích, jako je tráva či písek. Lze si povšimnout i zakončení nohou, úzké body se do velmi měkkého podkladu, jako je písek, příliš zaboří, a nemusí tak být ideální například na pláž.

Stabilitu ovlivní v neposlední řadě i materiál a zpracování. U ocelového či hliníkového a řemeslně kvalitně zpracovaného stolku se zesílenými spoji a kvalitním mechanismem složení či nastavení délky lze očekávat lepší stabilitu než u plastového, velmi levného modelu. Přesto všechno se stabilita špatně odhaduje a je na místě využít poznatky z testů či recenzí kempingových stolů a nápovědou může být i osvědčený, dobře hodnocený výrobce.

Mechanismus skládání

Velmi důležitá je kvalita a způsob skládání. U každého kempingového stolu je možné složit nohy, tedy nosnou konstrukci. U některých však můžete přeložit i samotnou desku či délkově nastavit nohy. Rozhodně zajímavou a prozatím nezmíněnou možností jsou takzvané roll-top stoly.

Deska bývá z laminátových, plastových nebo i kovových lamel a lze ji „srolovat“, nohy pak oddělit a složit zvlášť. Tyto stoly jsou zcela nejskladnější, vejdou se do podlouhlého válečkovitého vaku a lze je potenciálně přenášet i v zavazadle, například krosně (uvnitř, nebo připevněné zvenčí).

Materiálové zpracování

Pozornost si rozhodně zaslouží materiálové zpracování kempingového stolku. Často využívaným materiálem zejména pro konstrukci stolu bývá hliník. Velmi lehký kov, který odolává korozi a snadno se udržuje. Zároveň nabízí dobrou úroveň stability a odolnosti.

Méně běžná je ocel, která je bytelnější a stabilnější, ale taky výrazně těžší, což není pro kempingové stoly ideální. Častější je tedy u zahradních stolů.

Deska stolu pak může být z různých dřevních, kompozitních materiálů, jako je MDF apod. anebo i z plastu, laminátu či taky z kovu, ba dokonce z textilu. Existují i celoplastové modely, ale jde spíše o zahradní než kempingové stolečky.

Ceny kempingových stolů

Kolik stojí kvalitní skládací kempingový stůl? Ceny mohou být velmi nízké, ale za kvalitnější model si připlatíte.

Stoly do 500 Kč

Od cca 300 Kč lze vybírat z velkého sortimentu menších i středních kempingových stolů. Výhodou je velmi nízká hmotnost, vhodné jsou pro občasné použití.

Stoly do 1 000 Kč

V této relaci pořídíte bytelnější, často celohliníkové stoly s kvalitnějším řemeslným zpracováním vhodné i pro častější použití.

Stoly nad 1 000 Kč

Spolehlivé, kvalitní stoly s důrazem na stabilitu a odolnost skládacího mechanismus i celku. Vhodné i pro náročné používání.

Nejlepší značky kempingových stolů

Které značky kempingových stolů patří mezi nejpopulárnější?

  • Cattara – Populární značka nabízející velmi dostupné i dražší modely kempingových stolů.
  • Outwell – Kvalitní značka především pro náročné zájemce o velmi kvalitní kempingové stoly pro intenzivní outdoor použití.
  • Quechua – Značka řetězce Decathlon s velmi příznivým poměrem ceny a kvality. Pro rekreační použití.
  • Tectake – Osvědčená kempingová značka. Kvalitní stoly v cenách nejčastěji mezi 1 až 2 tisíci Kč.
ProduktInfoHodnocení
#1QUECHUA Kempingový skládací stůl pro 4–6 osob
Nejoblíbenější z Decathlonu
+ Pohodlné stolování až pro 6 osob
+ Doplněn o 4 skládací stoličky
+ Praktický skládací stůl na kempování
do 1400 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Outwell Kamloops M
+ Vybaven odolnou bambusovou stolovou deskou
+ Lehký, avšak robustný hliníkový rám
+ Rychlé rozložení a složení
do 3700 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Skládací stůl Tentino 183x76 cm BLACK
+ Plošné zatížení až 280 kg
+ Instalace za 4 vteřiny
+ Odolnost vůči vodě, vůči UV záření, odolnost od -50 °C až 110 °C
do 1700 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4Vango Birch 80 Table
+ Lehký a stabilní kempingový stolek o délce 80 cm
+ Skládací ocelová konstrukce
+ Deska s tvrdým povrchem v imitaci francouzského dubu
do 2000 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5Outwell Calgary L
+ Elegantní skládací bambusový stůl
+ Hliníková konstrukce
+ Lze složit napůl
do 3500 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#6Westfield Performance Aircolite
+ S moderním designem, nízkou hmotností, vysokou stabilitou
+ Výškově nastavitelné nohy
+ Pro venkovní posezení v kempe, oslavy a grilovačky
do 4300 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
0 Sdílení