Sport / outdoor

Test 7 nejlepších samonafukovacích karimatek: Recenze & Jak vybrat

Vybrali jsme nejlepší samonafukovací karimatky na trhu podle recenzí uživatelů a testů renomovaných organizací v různých cenových relacích. Tady je náš výběr.

Nejlepší samonafukovací karimatky

Chystáte se na několikadenní túru nebo dovolenou do kempu a sháníte, co nejlepší samonafukovací karimatku? V následujícím testu si určitě vyberete. A pokud si nebudete jisti správnou volbou, pomůže vám návod, který najdete na konci žebříčku.

Karimatky jsou nezbytné zavazadlo, pokud chcete přespávat pod širákem nebo ve stanu a dopřát si určitou míru pohodlí. Není to přitom žádná změkčilost. Po protrpěné noci strávené doslova na kameni se jen těžko odhodláte k dalšímu náročnému výšlapu a spíš než příjemný zážitek si z dovolené nebo výpravy odnesete proleženiny a nechuť do dalších podobných akcí. A to by byla škoda. Moderní karimatky mají totiž jen minimální hmotnost a jsou velice skladné. Poskytnou vám přitom neocenitelné služby. Chrání nejen před nepohodlím, ale i před chladem od země. Představují totiž významnou izolační vrstvu, za kterou budete mimo letní sezónu vděční.

V naší recenzi samonafukovacích karimatek najdete sedm výrobků, které splňují požadavky na co nejzajímavější kvalitu nebo cenu – případně na ideální poměr obou faktorů. Díky rozmanitosti vybraných modelů si v testu mohou přijít na své nároční turisté, kterým nevadí zainvestovat do špičkové karimatky, ale i uživatelé, kteří shánějí spíše cenově dostupnou variantu.

Nejlepší samonafukovací karimatky na trhu

PořadíProduktHodnoceníCena
#1Therm-a-Rest Trail Lite
[usr 5 text="true" tooltip="true"]do 2000 Kč Číst recenze
#2Zulu Nap 3
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]do 550 Kč Číst recenze
#3Therm-A-Rest Trail Pro
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]do 3500 Kč Číst recenze
#4Pinguin Skyline
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]do 1500 Kč Číst recenze
#5Husky Fruty 4
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]do 1500 Kč Číst recenze
#6Quechua Basic 60
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]do 550 Kč Číst recenze
#7Spokey Fatty
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]do 850 Kč Číst recenze

Jak vybrat samonafukovací karimatku

V testu jsme se zaměřili na karimatky samonafukovací. To ale samozřejmě není jediný existující druh tohoto vybavení. Abyste se mohli při nákupu správně rozhodovat, měli byste znát i ostatní alternativy…

Klasická vs. samonafukovací karimatka – výhody a nevýhody

Která varianta karimatky je nejlepší? Klasická pěnová, nafukovací anebo rovnou samonafukovací? Tuto otázku nelze rozklíčovat úplně snadno a univerzální odpověď bychom ani při velkém úsilí nejspíš nenašli. Každá z těchto variant slibuje nějaké výhody, ale skrývá i určité nedostatky. Vždy záleží na konkrétních podmínkách a požadavcích.

 • Samonafukovací karimatky jsou uvnitř tvořeny speciální pěnou s mimořádně otevřenými póry. Tuto pěnovou vystýlku chrání nepropustný vnější, textilní obal. Po otevření ventilu nasaje karimatka vzduch a zvětší svůj objem. Rychlé a komfortní nafouknutí je jednou z hlavních výhod těchto karimatek.
 • Další stěžejní výhodou je maximální pohodlí při ležení a taky nejvyšší tepelně-izolační schopnost ze všech typů karimatek. Tyto podložky mají v nafouknutém stavu různou tloušťku, od cca 2,5 až po 5 nebo i více. Čím větší tloušťka, tím lepší tepelný komfort. Vysoké karimatky obstojí i při velmi nízkých teplotách.
 • Samonafukovací karimatky jsou voděodolné, dobře chrání i proti vlhkosti od země.
 • Pokud jde o skladnost, nejlépe jsou na tom obvykle nafukovací karimatky, které lze po vyfouknutí sbalit do velmi kompaktního balíčku, samonafukovací modely tak skladné nejsou právě kvůli zmíněné pěnové vnitřní vystýlce, stále jsou však zpravidla skladnější než běžné pěnové karimatky.
 • Mezi hlavní nevýhody samonafukovacích karimatek patří vyšší pořizovací cena. Dalším úskalím je náchylnost k mechanickému poškození a taky poněkud náročnější vyfukování a balení.
 • Se samonafukovacími karimatkami je třeba zacházet s opatrností. Pokud dojde k prodření, protržení nebo propíchnutí nepropustné vnější vrstvy, karimatka začne ztrácet své vlastnosti. Při výběru je důležité sledovat kvalitu citlivých a namáhaných míst, jako jsou ventily (ideálně kovové) a taky švy (svařené).

Druhy karimatek

Klasické, pěnové karimatky

Jde o základní a nejtradičnější variantu. Karimatky z pěny vynikají nejen nízkou cenou, ale i minimální hmotnost a enormní výdrží. Jsou vhodné pro použití na náročných túrách a jakkoli drsném podloží. Tady ale výhody končí. Pěnové karimatky jsou totiž poměrně neskladné – zejména vzhledem k tomu, jak minimální poskytují komfort a tepelně izolační vlastnosti.

Nafukovací karimatky

Toto řešení poskytuje maximální komfort. Z principu jsou však tyto karimatky / matrace vhodné spíše do stanů a na převážení autem (podívejte se na nejlepší nafukovací matrace, možná to bude ideální řešení, které do stanu hledáte). Tloušťka je obvykle 6 a více cm. Zásadní slabinou je pak velká citlivost na mechanické poškození, zejména propíchnutí.

Samonafukovací karimatky

Optimální kompromis mezi komfortem, hmotností a skladností. Tyto karimatky mívají nejčastěji tloušťku od cca 3 cm do 7 cm a poskytují dobrou tepelnou izolaci a přitom jsou složitelné do značně kompaktního balíčku. Horní vrstva je obvykle opatřená protiskluzovou úpravou pro lepší ležení, spodní část je u lepších modelů opatřena ochranou proti propíchnutí. Přesto právě tento druh poškození zůstává největším úskalím samonafukovacích karimatek. Pro kamenitý terén plný ostrých výčnělků většinou rozhodně nejsou vhodné.

Jak to funguje?

Samonafukovací karimatky jsou tvořeny pěnovými materiály, vnější vrstvu pak obstarává odolná tkanina (obvykle polyester) a často je konstrukce doplněna i laminováním. Pěnový materiál s otevřenými póry do sebe po uvolnění ventilku začne nasávat vzduch a matrace se rozvine do plné rozlohy. Podle potřeby je možné ji na požadovanou tuhost dofouknout svépomocí.

Podle čeho vybírat?

Při výběru samonafukovací karimatky se zaměřte zejména na několik důležitých parametrů a vlastností.

Rozměry při sbalení a hmotnost

V závislosti na tom, k čemu budete karimatku používat, byste se měli řídit podle rozměrů ve srolovaném stavu a taky podle celkové váhy podložky. Pro účely pěší turistiky je třeba hledat optimální kompromis mezi hmotností, skladností a přitom dostatečnými izolačními vlastnostmi.

V případě náročné turistiky je vhodné zaměřit se na dražší a kvalitní modely, které dokážou při nižší hmotnosti a kompaktních rozměrech nabídnout vysokou míru pohodlí, odolnosti a tepelné izolace. Pro potřeby kempování stačí i levnější model a není třeba řešit každý gram a centimetr navíc.

Celkové rozměry

Karimatky pro dospělé bývají nejčastěji dlouhé 185 až 195 cm. Zdá se to být hodně, ale musíte počítat s rezervou. 180 cm vysoký člověk se na 185 cm dlouhé karimatce bude cítit spíše stísněně. Totéž platí pro tloušťku, která obvykle činí 63-65 cm. Tenčí modely jsou vhodné spíše pro malé postavy.

Tloušťka

Jedním z nejdůležitějších parametrů je tloušťka. U turistických samonafukovacích karimatek bývá nižší (od cca 2,5 cm do 4 cm) – to je rozumný průsečík mezi skladností a komfortem. Pohodlnější karimatky mohou být vysoké i 5 až 10 cm.

Jak pečovat o samonafukovací karimatku?

Samonafukovací podložka vyžaduje jisté ohledy a správné zacházení:

 • Karimatku chraňte před protržením, prodřením či propíchnutím.
 • Nenechávejte karimatku déle vystavenou extrémním teplotám (např. v létě v zavřeném voze).
 • Karimatku skladujte rozloženou, ventil nechávejte otevřený kvůli úniku vlhkosti.
 • Při balení karimatky postupujte následovně: nejdříve při otevřeném ventilu vytlačte co nejvíce vzduchu. Následně ventil uzavřete, rolujte pečlivě karimatku od opačného konce, než kde se ventil nachází. Až se dostanete k ventilu, znovu jej otevřete a nechte uniknout zbylý vzduch, pak opět uzavřete.

Ceny samonafukovacích karimatek

Samonafukovací karimatky patří mezi dražší varianty podložek na spaní v terénu či ve stanu. Přesto lze sehnat i dostupnější modely. Jaká je nabídka v základních cenových relacích?

✅ Samonafukovací karimatky do 500 Kč

Dostupné samonafukovací modely lze sehnat v této ceně a výběr není malý, zahrnuje navíc řadu nejprodávanějších karimatek. Nejlevnější podložky pořídíte už od cca 200 Kč. Půjde vesměs o tenké modely a je třeba pečlivě kontrolovat kvalitu provedení. Tyto karimatky budou vhodné spíš pro nenáročné, občasné použití.

✅ Samonafukovací karimatky do 1500 Kč

Zřejmě nejoblíbenější kategorie s výborným výběrem. Najdete zde už i kvalitnější, vyšší nebo rozměrnější modely z lepších materiálů, s odolnějšími povrchovými úpravami. Vhodné i pro náročnější použití.

✅ Samonafukovací karimatky od 1500 Kč

Pokud patříte mezi náročné turisty, rozhlédněte se v této relaci. Najdete zde převážně luxusní kousky, často tvarované, se speciálním vybavením a perfektním materiálovým zpracováním.

Nejlepší značky samonafukovacích karimatek

Víte, kteří výrobci samonafukovacích karimatek nabízejí kvalitu a cenu v dobrém poměru? Ne? Tak tady je malá nápověda.

 • Therm-a-Rest – Špičkové modely samonafukovacích karimatek. Jde o jednu z nejoblíbenějších a taky nejlépe hodnocených značek. Ceny jsou ovšem vesměs vyšší až vysoké.
 • Zulu – Hledáte dostupnější variantu pro běžné použití? Pak vás možná zaujme značka Zulu. Nabízí nižší ceny a přitom solidní kvalitu.
 • Yate – Velmi pěkný výběr kvalitních karimatek převážně ve střední cenové relaci (do 2000 Kč). Výborná hodnocení v testech a recenzích.
 • Yucatana – Další zajímavá značka. Ceny převážně okolo 1000 Kč, slušná kvalita.

Recenze TOP 7 samonafukovacích karimatek

# Therm-A-Rest Trail Lite (do 2000 Kč)

 Recenze Therm-A-Rest Trail Lite 

Na první příčce se umístila nejprodávanější samonafukovací karimatka současnosti – Therm-A-Rest Trail Lite, která rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co je k dostání. A cena je navíc vzhledem k vynikající kvalitě velice výhodná. Tato karimatka zvítězila v anketě „Produkt roku 2017“ portálu Heureka.cz a těší se mimořádně dobrému uživatelskému hodnocení.

Tento model je k dostání v několika rozměrových variantách a jeho tloušťka je 3,8 cm. Díky tomu nabízí výbornou tepelnou izolaci (tepelný koeficient 3,4) a taky komfort i pro těžší uživatele. V závislosti na zvolené velikosti váží karimatka pouze 700 g až 1 kg a rozměry při složení jsou vysloveně kompaktní (cca 30 x 15 cm).

Velmi zajímavá je konstrukce této turistické podložky. Využívá inovativní technologii s rovnými hranami v trupu. Díky tomu je pevnější a odolnější. I největší hrozbě všeho nafukovacího – tedy propíchnutí – tento model odolává lépe než jiné. Spodní část využívá odolnější vrstvu a vrchní disponuje protiskluzovou úpravou.

Therm-A-Rest Trail Lite je univerzální karimatka vhodná pro turistiku, do kempu i k různým jiným účelům. Vyrobena je z moderních materiálů a pyšní se skvělými vlastnostmi. Rozhodně uspokojí i náročnější uživatele.

Co potěší

 • Nejlepší poměr ceny a kvality
 • Komfortní a přitom velmi skladná
 • Špičkové materiály a zpracování
 • Odolná, vysoká izolace

Co zamrzí

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: do 2000 Kč

Koupit v obchodě

# Pinguin Nomad 50 (do 1500 Kč)

 Recenze Pinguin Nomad 50 

Další velmi kvalitní karimatka, která zaujme především uživatele toužící po vysoké míře pohodlí. Díky větší tloušťce se budete skutečně cítit jako v bavlnce a v této kategorii (tloušťka 5 cm) je model Nomad 50 jasným vítězem. Opět si můžete vybrat z více velikostních verzí a taky z několika barev.

Nejdelší varianta nabízí velmi štědrých 198 cm na délku a 63 cm na šířku, takže je vhodná i pro cestovatele vyšší postavy. Karimatka je vyrobena ze speciálního broušeného polyesteru a opatřena je TPU laminací, vnitřní vrstvu tvoří moderní polyuretanová pěna. Vrchní část má protiskluzovou úpravu.

Ačkoli je tato karimatka silnější a komfortnější, svými rozměry nebo hmotností rozhodně nepřekračuje únosnou mez. Při sbalení má okolo 1,6 kg při rozměrech 63 x 15 cm. Vhodná je stejně tak do kempu jako na turistiku.

Co potěší

 • Kvalitní zpracování
 • Vysoký komfort

Co zamrzí

 • Větší rozměry a hmotnost při sbalení

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: do 1500 Kč

Koupit v obchodě

# Therm-A-Rest Trail Pro (do 3500 Kč)

 Recenze Therm-A-Rest Trail Pro 

Na třetím místě našeho testu samonafukovacích karimatek si představíme exkluzivní verzi modelu, který obsadil první pozici. I verze Lite byla špičková, ale varianta Pro přináší ještě trochu pohodlí na víc. A to především díky zvýšené tloušťce, která v tomto případě činí 5 cm. Tepelný koeficient u této cestovní matrace dosahuje až 5,1 R. Přesto budete žasnout, jak minimální hmotností a rozměry ve sbaleném stavu tento model oplývá.

I největší verzi se 196 cm délky a 63 cm šířky je možné srolovat do balíčku o rozměrech pouze 33 x 18 cm. Hmotnost je přitom pouze 1,2 kg. Co se týče materiálového zpracování, tento model využívá speciálně perforovanou pěnu a vnější obal je z odolného polyesteru. Spodek je opět tvrzený proti propíchnutí, vrchní část má samozřejmě protiskluzovou úpravu.

Daní za špičkové provedení a vysoký komfort je ovšem poměrně značná cena. Zapálené turisty a cestovatele ale jistě nebudou ani poněkud vyšší náklady mrzet.

Co potěší

 • Špičkové zpracování
 • Minimální hmotnost a rozměry po sbalení
 • Vysoká izolace, skvělý komfort
 • Odolnost vůči propíchnutí

Co zamrzí

 • Vysoká cena

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: do 3500 Kč

Koupit v obchodě

# Pinguin Skyline (do 1500 Kč)

 Recenze Pinguin Skyline 

Nafukovací karimatka Pinguin Skyline si určitě získá váš zájem nízkou cenou a přitom dobrými vlastnostmi i více než solidní kvalitou provedení. Tato karimatka nabízí výjimečnou výšku, která u XL verze dosahuje 9 cm. U verze L pak 6 cm. Větší verze přitom stále váží pouze 1 kg a po sbalení má rozměry 13 x 23 cm.

Taky použité materiály stojí za pozornost. Karimatka využívá systém vnitřních, navařených přepážek a je doplněna izolací BHB Micro, která zajistí vyšší tepelný komfort. Jde o velmi zajímavou volbu například na dovolenou nebo do stanu.

Co potěší

 • Lehké a skladné provedení
 • Pohodlná, vysoká
 • Příjemný materiál
 • Výhodná cena

Co zamrzí

 • Jen částečně samonafukovací mechanismus
 • Nižší odolnost
 • Méně vhodná pro pěší turistiku a spaní pouze pod širákem
 • Hůře řešený ventilek

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: do 1500 Kč

Koupit v obchodě

# Acra 05-L40 (do 700 Kč)

 Recenze Acra 05-L40 

Acra model 05-L40 představuje základní model samonafukovací karimatky vhodný spíše pro sporadické použití a pro kempování než pro aktivní turistiku v náročných podmínkách. Tomu ostatně odpovídají i ne zrovna úsporné rozměry při sbalení – 53 x 14 cm a hmotnost přes 1,5 kg. Navíc se jedná o karimatku s konečnými rozměry pouze 185 x 51 cm, což je dost spíše pro uživatele menší, nanejvýš střední postavy.

Karimatka se zvládne sama nafouknout do cca 5 minut a dosáhne tloušťky až 7 cm, což je jedna z hlavních výhod tohoto modelu. Použitým materiálem je PVC. Acra 05-L40 je vhodným řešením, pokud hledáte cenově co nejdostupnější možnost.

Co potěší

 • Velmi nízká cena
 • Komfortní tloušťka

Co zamrzí

 • Větší hmotnost a rozměry při sbalení
 • Menší délka a šířka
 • Nižší odolnost, levnější provedení

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: do 700 Kč

Koupit v obchodě

# Spokey Fatty (do 850 Kč)

 Recenze Spokey Fatty 

Úplně na závěr naší recenze samonafukovacích karimatek se podíváme na cenově nejdostupnější model, Spokey Fatty, který koupíte za něco málo přes 500 Kč. To už samo o sobě napovídá, že není možné čekat zázraky. Přesto dokáže tento model méně náročného uživatele uspokojit.

Spokey Fatty je matrace vhodná spíše na „statické“ dovolené nebo na pikniky či pohodlné ležení na pláži. Pro pěší turistiku (zejména na náročnější výpravy) se rozhodně najdou výrazně lepší modely. Ve sbaleném stavu má karimatka 53 x 15 cm a vyrobena je z polyesteru 190T. Rozměry při rozložení nejsou nijak úchvatné – pouze 180 x 50 cm, hmotnost je přitom přes 1,4 kg.

Co potěší

 • Velmi nízká cena
 • Vhodná pro občasné, nenáročné použití

Co zamrzí

 • Větší rozměry při sbalení
 • Vyšší hmotnost
 • Nižší celkové rozměry
 • Levnější provedení

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: do 850 Kč

Koupit v obchodě

Nejprodávanější samonafukovací karimatky

Toto jsou nejprodávanější samonafukovací karimatky na trhu podle portálu Heureka.cz

0 Sdílení