Sport / outdoor

Nejlepší alarm na kolo – test, recenze, zkušenosti

Zámek na kolo s alarmem Kellys Krádeže kol jsou na denním pořádku, stačí nestřežený okamžik a je to. Ale to není vše. Kola se kradou i ze sklepů, garáží a dalších zastřešených a uzavřených prostor. Zloději se zkrátka neštítí ničeho. Naděje na znovuzískání ukradeného kola jsou přitom reálně velmi malé. Jediným řešením je dostatečná prevence. Především důsledné zamykání prostor, kde je kolo uloženo a kvalitní zámky na kolo – vybrat si můžete s pomocí recenzí nejlepších zámků na kolo, které jsme vám už dříve přinesli.

Dobrý zámek zloděje odradí nebo zdrží. A jsou i další možnosti zabezpečení. Třeba alarm. Ten už dávno nemusí být výsadou jen motorových vozidel. Alarm může ochránit kolo, elektrokolo nebo třeba i elektrokoloběžku. Koneckonců, ceny některých kvalitních modelů těchto dopravních prostředků jsou srovnatelné s cenami ojetých a v některých případech i nových vozů či motorek. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak vybrat nejlepší alarm na kolo podle všech důležitých parametrů. Nakonec se zmíníme i o cenových relacích a některých spolehlivých značkách.

Úkolem alarmu na kolo je podobně jako v případě zámku především odradit zloděje, donutit ho ukončit započatou činnost. Zatímco zámek funguje jako mechanická překážka, alarm spíše jako akustická plašička – dostaneme se však i ke kombinovaným variantám.

Na trhu je k dostání množství variant a typů v poměrně velmi značných cenových rozpětích. Záleží jen na vás, kolik do ochrany investujete. Pravděpodobně budete vycházet i z hodnoty samotného kola. Při výběru vám kromě našeho průvodce a žebříčku aktuálně nejoceňovanějších a nejvíce žádaných modelů pomohou i uživatelské a odborné recenze alarmů na kola. Neváhejte je použít!

Nejlepší alarmy na kolo na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Abus Bordo Alarm 6000A/90
✔️ Vítěz našeho testu
✔️ 100 dB alarm s 3D čidlem
✔️ Vysoce kvalitní i pro dražší kola
✔️ Hmotnost: 1450 g
📌 od 4000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2ABUS U 445 s alarmem
✔️ 2v1 - zámek s alarmem
✔️ Zvuk o 100 dB po dobu 15 vteřin
✔️ Bezpečnostní známka: 8/15
✔️ Hmotnost: 1100 g
📌 od 2300 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Kellys Lion Alarm
✔️ 2v1 - zámek s alarmem
✔️ USB kabel na nabíjení alarmu
✔️ Voděodolnost
📌 od 1300 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Abus Alarmbox Blue
✔️ Multifunkční, třeba i na kočárek
✔️ 3D detekce nárazů a pohybu
✔️ Hlasitost: 100 dB
📌 od 1330 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Invoxia Bike Tracker
✔️ Alarm na kolo s GPS lokátorem
✔️ Nepotřebuje SIM kartu
✔️ 3leté předplatné, poté cca 250/rok
✔️ Hmotnost: 50 g
📌 od 4000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6W-TEC Sakkage
✔️ Zámek kotoučové brzdy s alarmem
✔️ Pro kolo i koloběžku
✔️ Hlasitost alarmu 110 dB
✔️ Hmotnost: 500 g
📌 od 690 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Trackito Bike
✔️ "Tichý alarm na kolo" s GPS
✔️ Umístění do přední vidlice
✔️ Integrovaná SIM karta na rok zdarma
✔️ Baterie vydrží 1/2 roku
📌 od 4000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat alarm na kolo

Co bude při pořízení alarmu důležité? Především jeho typ, způsob umístění, speciální funkce (GPS lokátor), ale určitě i odolnost a spolehlivost, které se ovšem ne vždy jednoduše hodnotí. Zde právě můžete vycházet například z odbornějších testů alarmů na kola, které jejich bytelnost a nezdolnost prověřují – nebo aspoň ze zkušeností jiných uživatelů. Rozhodovat bude jistě i cena.

Co (ne)dokáže alarm na kolo?

Základním principem alarmu jako takového (bez ohledu na typ nebo umístění) je upozornit majitele či okolí na potenciálního narušitele nebo zloděje. Zároveň může alarm kriminálníka vyrušit a přimět k ústupu. Tato zařízení obvykle využívají pohybová čidla, která aktivují sirénu v případě, že s kolem někdo začne manipulovat v době, kdy je alarm aktivní. Co je podmínkou, aby alarm přinesl užitek?

Alarm musí být v první řadě aktivní. Za druhé je třeba myslet na to, že největší účinek má jen za určitých okolností. Pokud kolo stojí na dvoře vašeho domu a vy můžete při aktivaci sirény ihned vyběhnout s baseballovou pálkou, je to smysluplné použití.

Pokud je kolo u obchodu nebo v husté městské zástavbě, opět je dobrá naděje, že zloděj raději počínání zanechá, než by riskoval přílišnou pozornost. Alarm naopak nemusí mít ten správný účinek, pokud kolo stojí někde u lesa, na odlehlém parkovišti, ve vzdálené garáži apod. Zloděj má víc šancí ho deaktivovat a prolomit ochranu dřív, než se o něj začne někdo zajímat.

Nejlepší alarm na kolo

Typy alarmů na kolo

V základu lze alarmy rozdělit na zámkové a bez zámku. Každý základní typ má ještě několik podtypů. Lze obecně říct, která varianta je lepší? Bohužel, úplně jednoduché to není. Účinnost se i mezi jednotlivými podtypy značně liší.

Alarm s visacím zámkem

V principu jednoduché a univerzální řešení. Jde o upravený klasický visací zámek, který je opatřen pohybovým čidlem a silnou sirénou – alarmem. Samotný zámek s alarmem lze pořídit už od cca 200 Kč, jde tedy o levné řešení. Potřebujete však vhodný řetěz, kterým kolo spolu s tímto zámkem zabezpečíte. Teoreticky můžete použít jakýkoli vhodný řetěz. Proto se daný typ alarmu dá použít na nejen na kolo, ale klidně na dveře nebo prakticky kdekoli.

Další možností je visací alarmový zámek jen zavěsit na vhodné místo na kole, např. na paprsky kol, převodník nebo podobně.

Alarm s lankovým zámkem

Další možností je pořízení přímo lankového zámku s alarmem. V tomto případě celé zařízení funguje jako běžný lankový cyklistický zámek, jen je doplněn o alarm, který se rozezní v případě neoprávněné manipulace se zámkem či kolem. Výhodou je, že tento alarm už je dobře přizpůsobený pro použití na kole, ale na druhou stranu velmi záleží na kvalitě samotného zámku a bytelnosti alarmu. Od toho se odvíjí, jak rychle zvládne zloděj zámek přeštípnout, zničit alarm. Tento typ alarmů se prodává od cca 500 Kč, ale může stát i několik tisíc – právě v závislosti na kvalitě a odolnosti.

Alarm na skládacím zámku

Skládací zámky představují obecně velmi silnou, vysokou míru ochrany kola. Pokud jsou opatřeny ještě alarmem, zloděj stojí před skutečným oříškem. Skládací zámek je ocelová konstrukce, kterou nelze jen tak přeštípnout nebo zničit. Většinou zloděje dokáže účinně odradit. Nevýhodou je zde ovšem vyšší cena – nejlevnější modely se pohybují kolem 800 Kč. Bytelnější jdou do tisíců. Další zápor spočívá v poměrně vysoké hmotnosti.

Alarm na zámku kotoučové brzdy

Jedná se o specifický typ poměrně velmi obtížně dobytného zámku, jímž se uzamyká kotoučová brzda. V tomto případě je zámek opatřen navíc alarmem pro vyšší účinnost. Jde o poměrně spolehlivou ochranu. Cena se pohybuje v podobných relacích jako u skládacích zámku s alarmem. Pochopitelně je tato ochrana vázaná na přítomnost právě kotoučových brzd.

Samostatný alarm bez zámku

Pohybové čidlo s alarmem v kompaktní krabičce. Alarm se aktivuje kódem nebo dálkovým ovládáním. Umísťuje se na nenápadné, hůře dostupné místo – např. pod sedlo. Cena nejlevnějších variant může začínat na méně než 200 Kč. Ochrana zpravidla není moc vysoká. Alarm lze obvykle poměrně snadno odstranit nebo zničit. Přesto může jistě odradit zloděje, který nemá dost pevné nervy – zvlášť na frekventovanějších místech.

Alarm do zadní blikačky

Alarm je v tomto případě šikovně skryt v zadní blikačce kola. Respektive jde o blikačku prodávanou již s alarmem. V podstatě jde o variaci předchozího typu s podobnou spolehlivostí – tedy obecně spíše nižší.

GPS lokátor a tichý alarm

Specifickou kategorii „alarmů“ pak představují GPS lokátory. Jde o moderní řešení, které umí lokalizovat polohu kola a tím umožnit jeho nalezení. Předpokladem je, že zloděj lokátor nenajde a neodstraní. Proto je obvykle kombinován spíše s tichým alarmem. Ten funguje tak, že upozorní majitele prostřednictvím mobilního telefonu na manipulaci s kolem. Rovněž pomocí telefonu je pak možné pohyb kola sledovat. Lokátory mohou využívat běžnou SIM kartu nebo je jejich využívání zpoplatněno přímo poskytovatelem. Důležité je nenápadné umístění. V případě lokátorů je ideální umístění rovnou do útrob rámu či řídítek.

Hlučnost

U klasických alarmů je hlavní funkcí burcující a odstrašující siréna. Je tedy žádoucí, aby byla co nejvydatnější a nejnepříjemnější. Standardem je cca 100 dB, což je velmi nepříjemný hluk. Některé alarmy nabídnou i 110 nebo 120 dB, to už je ekvivalent startujícího letadla.

Napájení

Je jasné, že alarm musí odněkud brát energii. Klasickou volbou jsou běžné bateriové články. Zde je nutné myslet na jejich pravidelnou výměnu. Dnes už jsou běžné alarmy s dobíjecím akumulátorem, který vás zbaví nutnosti utrácet za nové články.

Ceny alarmů na kolo

Kolik vás bude stát zabezpečení kola pomocí kvalitní alarmu? Vzhledem k rozmanitosti možností a velkému rozpětí cen můžete zvolit variantu adekvátní vašemu vztahu ke kolu a k jeho hodnotě.

✅ Alarmy na kolo do 500 Kč

V této relaci můžete najít například visací zámky s alarmem anebo levné samostatné alarmy, případně i alarmy do zadní blikačky. Vzhledem k ceně počítejte s omezenější ochranou, přesto mohou posloužit. U starších a levnějších kol by se vyšší investice ani nemusela vyplatit.

✅ Alarmy na kolo do 2000 Kč

Výběr alarmů různých typů, včetně těch s lankovým zámkem nebo i skládacím zámkem. V této ceně lze pořídit taky GPS lokátory. Vyberou si i majitelé dražších kol.

✅ Alarmy na kolo nad 2000 Kč

Velmi bytelné a kvalitní alarmy a propracované GPS lokátory. Vhodné i pro náročné zájemce s drahými koly, elektrokoly či např. elektrokoloběžkami.

Nejlepší značky alarmů na kolo

Kteří výrobci alarmů patří za vzor spolehlivosti a odolnosti? Zde je pár tipů:

  • Kellys – Známá a populární značka výrobce kol, který nabízí i doplňkové vybavení, včetně alarmů. Lze u něj najít i cenově poměrně dostupná zařízení.
  • ABUS – Jedna z nejvýznamnějších značek v daném odvětví. Obrovský výběr a ověřená kvalita. Ceny jsou ovšem spíš vyšší.
  • Oxford – Další špička v oboru. Vyšší až vysoké ceny, ale velmi pevné až nedobytné alarmy a zámky.
  • M-Wave – Dostupnější alternativa. Velký výběr alarmů v cenách okolo pár set korun.
ProduktInfoHodnocení
#1Abus Bordo Alarm 6000A/90
✔️ Vítěz našeho testu
✔️ 100 dB alarm s 3D čidlem
✔️ Vysoce kvalitní i pro dražší kola
✔️ Hmotnost: 1450 g
📌 od 4000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2ABUS U 445 s alarmem
✔️ 2v1 - zámek s alarmem
✔️ Zvuk o 100 dB po dobu 15 vteřin
✔️ Bezpečnostní známka: 8/15
✔️ Hmotnost: 1100 g
📌 od 2300 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Kellys Lion Alarm
✔️ 2v1 - zámek s alarmem
✔️ USB kabel na nabíjení alarmu
✔️ Voděodolnost
📌 od 1300 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Abus Alarmbox Blue
✔️ Multifunkční, třeba i na kočárek
✔️ 3D detekce nárazů a pohybu
✔️ Hlasitost: 100 dB
📌 od 1330 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Invoxia Bike Tracker
✔️ Alarm na kolo s GPS lokátorem
✔️ Nepotřebuje SIM kartu
✔️ 3leté předplatné, poté cca 250/rok
✔️ Hmotnost: 50 g
📌 od 4000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6W-TEC Sakkage
✔️ Zámek kotoučové brzdy s alarmem
✔️ Pro kolo i koloběžku
✔️ Hlasitost alarmu 110 dB
✔️ Hmotnost: 500 g
📌 od 690 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Trackito Bike
✔️ "Tichý alarm na kolo" s GPS
✔️ Umístění do přední vidlice
✔️ Integrovaná SIM karta na rok zdarma
✔️ Baterie vydrží 1/2 roku
📌 od 4000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení