Sport / outdoor

Nejlepší bundy na kolo: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Ani v nepříznivém počasí není nutné odkládat jízdní kolo do sklepa nebo garáže a připravit se o požitek ze sportu či výletu za krásami přírody. Ne nadarmo se říká, že neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení. Pokud se nehodláte nechat zastrašit sychravými podmínkami a hodláte dál brázdit silnice a cyklostezky, jistě je na místě obstarat si odpovídající výbavu. V dnešním článku se podíváme na jednu z vůbec nejdůležitějších součástí cyklistického vybavení pro chladnější měsíce – a to na bundu. Povíme si o tom, jak si vybrat nejlepší bundu na kolo podle vlastních potřeb a nároků. Zaměříme se na nejdůležitější faktory a vlastnosti, které byste měli požadovat. Zajímat nás budou i ceny, které do rozhodovacího procesu rozhodně patří. Důležitou roli pak může hrát i značka. Na některé osvědčené a oblíbené výrobce se tudíž podíváme v kratičkých recenzích.

Samozřejmě, že na kole můžete vyrazit i v civilním oblečení. Pokud kolo používáte jen na krátké přejezdy nebo sporadicky, může to být dostačující řešení – zvlášť na městských modelech kol přizpůsobených pro pohodlnější použití s běžným šatstvem. Většina aktivnějších cyklistů však dává přednost speciálním oděvům, které při delší, rychlejší nebo náročnější jízdě poskytnou mnohem lepší komfort i další praktické výhody a vlastnosti. Investice do kvalitní cyklistické bundy vás jistě nebude mrzet – zvlášť pokud si dobře a pečlivě vyberete. Naopak oceníte, že vás nic neomezuje v pohybu, a přesto je vám teplo.

Kromě rad, tipů a dalších informací jsme si pro vás přichystali taky žebříček kvalitních a oblíbených aktuálních modelů cyklistických bund. Najdete v nich výrobky z různých cenových kategorií a od různých značek. Při výběru se vám mohou hodit i uživatelské recenze bund na kolo, v nichž se dozvíte zkušenosti s konkrétními modely.

Nejlepší bundy na kolo na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Scott Trail MTN Merino
Náš vítěz testu
✔️ Materiál s vlnou merino optimálně reguluje tělesné teplo i zápach
✔️ Prodyšný materiál se schopností odvádět vlhkost
✔️ Přirozeně hřeje i chladí
✔️ Měkké pohodlné manžety
📌 od 2800 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Cyklistická bunda
ROCKRIDER / Decathlon

Jeden z dalších favoritů
✔️ Široký střih umožňuje pohodlné a snadné ovládání kola
✔️ Lehký materiál je odolný vůči oděru
✔️ Díky nepromokavé třívrstvé membráně vás udrží v suchu
✔️ Bundu lze složit do kapsičky
📌 od 2300 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Force X72 PRO softshell
Velmi dobré recenze
✔️ Pánská bunda s celorozepínacím zipem vhodná do chladného zimního počasí
✔️ Prodloužená zadní část se silikonem
✔️ V podpaží a spodní časti rukávů je použit materiál SuperRoubaix pro lepší odvětrání
📌 od 1280 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4NORDBLANC Rife
Nejlepší dámská značky Nordblanc
✔️ Zajistí dokonalý teplotní komfort za jakéhokoliv počasí
✔️ Odlehčený materiál vám poskytuje pohodlí a neomezenou možnost pohybu
✔️ Malý objem produktu, který se Vám po sbalení vejde do kapsy
📌 od 2050 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Klimatex JORAH
Sbalitelná pro ženy
✔️ Ultralehký materiál s vodoodpudivou úpravou, prodyšný
✔️ Celopropínací zip podložený lištou, ochrana brady proti odření od zipu
✔️ Důraz na nízkou váhu a malé rozměry
✔️ Chrání proti větru
📌 od 1000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6RC100 TRIBAN / Decathlon
Pro začátečníky a nenáročné jezdce
✔️ Větruodolná vrstva na trupu a pažích
✔️ Vodoodpudivý materiál na hrudi a pažích
✔️ Vhodná i na jízdu v zimě
✔️ Bunda je ušita z recyklovaného materiálu
📌 od 900 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat bundu na kolo

Podle čeho vybírat cyklistickou bundu? Ovšemže podle způsobu použití, nároků, ceny a třeba i vzhledu. Kromě těchto obecných samozřejmostí se však dnes podíváme na konkrétní kritéria a vlastnosti bund, taky na jejich zpracování, vybavení, vhodnost do určitých podmínek i na jejich omezení.

Co by měla bunda na kolo „umět“?

Při jízdě je cyklista vystaven mnohem silnějšímu působení protivětru než při chůzi. Nachází se taky v jiné poloze a vykonává jiné pohyby. Obvykle má i jiné potřeby a možnosti. Bunda musí ochránit před chladem a zimou, před větrem – a dále by měla alespoň v nějaké míře chránit před deštěm. Její tvar je taky uzpůsobený jízdě na kole. Jako každé cyklistické oblečení je i bunda vypasovanější, těsnější, aerodynamičtější. Jezdec je na kole taky vystaven nejen většímu chladu a větru, ale sám se i víc potí. Výrobci oblečení a bund tedy čelí těžkému úkolu. Vyvážit tepelnou izolaci a voděodolnost s prodyšností. Samozřejmě je i na cyklistovi, aby zvolil správný „poměr“ podle způsobu použití a podmínek.

jak vybrat bundu na kolo

Tvar a střih bundy

Základní rys už jsme zmínili. Jde o přiléhavost a aerodynamické vlastnosti bundy. Střih je na kvalitní cyklistické bundě dále uzpůsoben předkloněné pozici – to znamená, že je zádová část prodloužená. Prodloužené jsou i rukávy. To vše kvůli zabránění vyhrnování, kvůli čemuž bývají upravené i lemy v pase a na rukou, kde jsou obvykle těsnější a elastické. Další důležitou součástí je i vysoký límec se zipem, který musí jít dopnout až zcela ke konci krku. Bunda je tedy takříkajíc utěsněna (v maximální pohodlné a zdravé míře) na všech rizikových místech kudy může proudit chlad.

Tepelný komfort

Ochrana před chladem je primárním cílem každé bundy, i té cyklistické. Stejně jako u každé jiné bundy si můžete i u těch na kolo vybrat, jakou míru tepelné izolace požadujete. Sehnat můžete ultralehké větrovky bez zateplení, jejichž výhodou je i maximální skladnost. Snadno je složíte třeba do kapsy v batohu. Větrovky jsou však vhodné spíše do méně chladných měsíců, na jaro nebo začátek podzimu. Hodí se je mít při sobě třeba i v létě, když vás zastihne chladnější večer a při podobných příležitostech. Oceníte je taky při náročné jízdě, protože mají vysokou prodyšnost.

Dále jsou bundy, dá se říct, střední kategorie, které už mají silnější vrstvu materiálu a vyšší tepelně izolační vlastnosti, stále jsou však tenké a nejsou vyloženě zateplené. Oceníte velmi dobrou prodyšnost, díky níž se bundy opět hodí pro náročnější jízdu. Zahřejí vás zejména na jaře a na podzim.

A nakonec lze pořídit i silně hřejivé, zateplené bundy. Ty jsou pochopitelně těžší, silnější, ale ty kvalitní obstojí i v zimě a v mrazivých teplotách. Tyto bundy jsou už ale méně prodyšné, ačkoli mohou být různě vylepšeny, například systémy pro odvětrávání zad apod.

Ochrana před deštěm a prodyšnost

U bundy na kolo bývá žádoucí taky dostatečná ochrana před deštěm, který vás může při vyjížďce zastihnout. Spousta lidí při výběru bund (i jiného oblečení a vybavení) přespříliš dá na parametr známý jako „vodní sloupec“. V reklamách je tento faktor často vyzdvihován, ale jde spíš o marketingové přetahování.

U bundy na kolo rozhodně není nutné bažit po extrémních hodnotách vodního sloupce. Pamatujte, že vysoká voděodolnost bude vyvážena nižší prodyšností. Mají-li se tyto dvě misky vah trochu vyvážit, je třeba použít sofistikovanější výrobní postupy, materiály a technologie, což zase výrazně zvyšuje cenu. Pokud hledáte bundu odolnou proti dešti, vodní sloupec do 5 tisíc mm (ale klidně i méně) by zpravidla měl v našich podmínkách zcela stačit. Pokud si však zásadně libujete v jízdě v mohutných lijácích, existují i bundy s mnohem vyšší voděodolností.

Design

Otázky designu jsou především věcí vkusu. U cyklistických bund bychom však měli dbát na jeden zásadní faktor, a tím je viditelnost. Většina výrobců u těchto bund využívá reflexní barvy anebo aspoň reflexní prvky. Rozhodujte se při výběru i podle toho, kde se převážně pohybujete. Pokud brázdíte horské stezky, možná si můžete dovolit jiné designové řešení, než pokud najezdíte každý den kilometry po rušné okresce a ještě za tmy. Design by tedy měl být otázkou nejen estetického cítění, ale v tomto případě i praktických vlastností.

Kapsy, kapuce

Mají bundy na kolo kapsy a kapuce? Pokud jde o kapsy, tak ty se u těchto bund nacházet mohou a často se tak děje. Neměly by však být na obvyklém místě – tedy na bocích. U kvalitní cyklistické bundy budou například v bederní části zad, případně může být kapsa i na hrudníku. Z logiky věci jde spíše o kapsy s menším objemem než u běžných zimních bund.

Kapuce je jiná záležitost. Typická cyklistická bunda kapuci nemá. Tento prvek nejenže není příliš kompatibilní s přilbou, ale navíc dost překáží nebo vlaje, když není na hlavě – a když je, tak může zaclánět ve výhledu (ale taky hůř slyšíte třeba projíždějící auto nebo jiné důležité ruchy) a omezovat v pohybu (nelze se moc dobře ohlédnout). Kapuce tedy na kolo není dvakrát praktická, lépe poslouží čepice pod helmu.

cyklistické bundy

Ceny bund na kolo

Kolik investovat do kvalitní bundy na kolo? Máme pro vás nápovědu, v jakých relacích se toto vybavení pohybuje.

✅ Bundy na kolo do 1000 Kč

V této ceně očekávejte spíše větrovky nebo lehčí vesty. Teplejší, případně nepromokavé a zároveň kvalitní bundy na kolo se zde příliš nevyskytují.

✅ Bundy na kolo do 2000 Kč

V této relaci naopak najdete skvělý výběr a taky spoustu oblíbených a kvalitních modelů. Vybírat můžete z jarních i zimních modelů s vysokým zateplením. Nechybí ani bundy s vyšší nepromokavostí. Vybere si většina aktivních cyklistů.

✅ Bundy na kolo nad 2000 Kč

Samozřejmě, že i zde je výběr obrovský. Najdete zde všechny typy bund, modely od renomovaných značek a výrobky z prvotřídních materiálů využívající nejnovější technologie. Na své si přijdou náročnější a nároční zájemci.

Nejlepší značky bund na kolo

Kteří výrobci nabízejí dobrou kvalitu a zajímavý výběr?

  • Gore – Špičkové bundy do různých podmínek s využitím pokročilých technologií, materiálů a postupů. Ceny vyšší až velmi vysoké. Spíše pro náročné.
  • Craft – Výběr bund hlavně ve střední relaci. Velmi dobrý poměr ceny a kvality.
  • Force – Mimořádně populární značka. Zřejmě i proto, že nabízí množství modelů v dostupnějších cenách. Kvalita je však velmi dobrá.
  • Silvini – Skvělý výběr kvalitních bund v různých cenových relacích.
ProduktInfoHodnocení
#1Scott Trail MTN Merino
Náš vítěz testu
✔️ Materiál s vlnou merino optimálně reguluje tělesné teplo i zápach
✔️ Prodyšný materiál se schopností odvádět vlhkost
✔️ Přirozeně hřeje i chladí
✔️ Měkké pohodlné manžety
📌 od 2800 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Cyklistická bunda
ROCKRIDER / Decathlon

Jeden z dalších favoritů
✔️ Široký střih umožňuje pohodlné a snadné ovládání kola
✔️ Lehký materiál je odolný vůči oděru
✔️ Díky nepromokavé třívrstvé membráně vás udrží v suchu
✔️ Bundu lze složit do kapsičky
📌 od 2300 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Force X72 PRO softshell
Velmi dobré recenze
✔️ Pánská bunda s celorozepínacím zipem vhodná do chladného zimního počasí
✔️ Prodloužená zadní část se silikonem
✔️ V podpaží a spodní časti rukávů je použit materiál SuperRoubaix pro lepší odvětrání
📌 od 1280 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4NORDBLANC Rife
Nejlepší dámská značky Nordblanc
✔️ Zajistí dokonalý teplotní komfort za jakéhokoliv počasí
✔️ Odlehčený materiál vám poskytuje pohodlí a neomezenou možnost pohybu
✔️ Malý objem produktu, který se Vám po sbalení vejde do kapsy
📌 od 2050 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Klimatex JORAH
Sbalitelná pro ženy
✔️ Ultralehký materiál s vodoodpudivou úpravou, prodyšný
✔️ Celopropínací zip podložený lištou, ochrana brady proti odření od zipu
✔️ Důraz na nízkou váhu a malé rozměry
✔️ Chrání proti větru
📌 od 1000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6RC100 TRIBAN / Decathlon
Pro začátečníky a nenáročné jezdce
✔️ Větruodolná vrstva na trupu a pažích
✔️ Vodoodpudivý materiál na hrudi a pažích
✔️ Vhodná i na jízdu v zimě
✔️ Bunda je ušita z recyklovaného materiálu
📌 od 900 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení