Sport / outdoor

Test 9 nejlepších turistických batohů: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší turistické batohy

Výběr co nejlepšího turistického batohu není snadný. Nejenže je sortiment obrovský, ale nevhodný batoh vám může během cestování způsobit značné nepříjemnosti a nepohodlí – a navíc obvykle nejde o levnou záležitost. Pořízení správného výrobku je tedy třeba náležitě zvážit. A pokud nevíte, na co se při nákupu tohoto vybavení zaměřit, pomůže vám návod, který jsme pro vás připravili.

Batoh je nejvěrnějším a zřejmě nejdůležitějším druhem každého turisty nebo cestovatele. Jeho význam – zejména při náročném výšlapu nebo delší cestě – je srovnatelný s kvalitní obuví a vhodným oblečením. Turistických batohů a krosen existuje velké množství druhů a provedení. Některé jsou svým charakterem vhodné pro použití například na obtížných trecích a obstojí v extrémních podmínkách. Jiné mohou být poměrně univerzální a civilní, takže se s nimi nemusíte bát vyrazit ani do města.

Dobrý batoh musí být pohodlný, přehledný a pojmout vše, co je potřeba – a udržet to v bezpečí (a případně i v suchu). Jak najít kousek, který vám nabídne to, co potřebujete, a navíc bude oplývat optimálním poměrem ceny a kvality? Na to budeme hledat odpověď. Ale nespoléhejte jen na naše rady. Před nákupem se podívejte taky na uživatelské recenze turistických batohů a krosen – a s výběrem vám mohou pomoci i různé odborné testy.

Nejlepší turistické batohy na trhu

PořadíProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Osprey Kestrel II (38, 48, 58, 68 l)

Určení: turistika, sport
Objem: 48 l
Materiál: Nylon
Počet komor: 2
Hrudní pás: ano
Bederní pás: ano
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3800 Kč Číst recenze
#2Osprey Talon III (22, 33, 44 l)
Určení: turistika
Objem: 33 l
Materiál: recyklovatelný vysokopevnostní nylon
Počet komor: -
Hrudní pás: ANO
Bederní pás: ANO
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3200 Kč Číst recenze
#3Husky Sloper 45 l
Určení: turistika
Objem: 45 l
Materiál: Ripstop Polyester
Počet komor: 1
Hrudní pás: ano
Bederní pás: ano
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2300 Kč Číst recenze
#4Deuter Futura Pro 36 l

 2. místo z 9 (německý test Outdoor,
hodnocení: velmi dobré)
 
Určení: turistika
Objem: 36 l
Materiál: Polyester, Dynajin
Počet komor: 2
Hrudní pás: ano
Bederní pás: ano
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]4000 Kč Číst recenze
#5Husky Marney
Určení: turistika, sport
Objem: 30 l
Materiál: 420D PR + 600D Polyester,
420D Nylon
Počet komor: 2
Hrudní pás: ano (popruh)
Bederní pás: ano (popruh)
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]2200 Kč Číst recenze
#6Deuter Trans Alpine (24, 28, 30, 32 l)
Určení: turistika, cyklistika
Objem: 28 l
Materiál: -
Počet komor: -
Hrudní pás: ano
Bederní pás: ano
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]3600 Kč Číst recenze
#7Deuter Speed Lite SL (24, 26 l)
Určení: turistika
Objem: 24 l
Materiál: -
Počet komor: -
Hrudní pás: ano
Bederní pás: ano
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]3050 Kč Číst recenze
#8Husky MTN Trainer 2
Určení: turistika
Objem: 25 l
Materiál: Recyklovaný nylon 210D Ripstop
Počet komor: -
Hrudní pás: ano
Bederní pás: ano
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]3300 Kč Číst recenze
#9FERRINO Agile (25, 33, 35, 45 l)
Určení: turistika
Objem: 35 l
Materiál: Polyester Invisible Ripstop 210D
Počet komor: -
Hrudní pás: ano
Bederní pás: ano
[usr 4.4 text="true" tooltip="true"]2600 Kč Číst recenze

Jak vybrat turistický batoh

Turistický batoh je poměrně značně široký pojem. V první řadě se tedy budeme snažit trochu specifikovat základní typy a varianty, abyste získali povšechný přehled o aktuální nabídce. Poradíme vám, jaké podmínky by měl kvalitní turistický batoh splňovat.

Samozřejmě se budeme věnovat i konkrétním parametrům, jako je například objem, materiálové zpracování apod. Taky vám představíme tři základní cenové kategorie, několik spolehlivých výrobců a nemůžeme opomenout ani odpovědi na časté dotazy.

jak vybrat turistický batoh

Co očekávat od dobrého turistického batohu?

Nejdříve se na celou věc podíváme trochu v obecnější rovině. Kvalitní turistický batoh. Jak by měl vypadat a co od něj očekávat? V první řadě samozřejmě kvalitní zpracování a odolnost provedení. Batoh bude značně namáhaný a musí něco vydržet. Zejména při delších cestách do přírody je důležitá i nepromokavost (potažmo speciální pláštěnka coby součást příslušenství).

Velmi důležitý je komfort při nošení a ergonomie zpracování. Popruhy musejí být dostatečně široké a polstrované, zádová část by měla být zpevněná. U typicky turistických modelů a krosen je nezbytností bederní pás. Roli hraje samozřejmě i praktické členění batohu. K dispozici by mělo být dostatečné množství oddělených prostorů a přihrádek, které jsou snadno dostupné.

Co si ujasnit?

Než se vůbec začnete rozhlížet po konkrétním modelu, měli byste si ujasnit některá základní fakta a vlastní potřeby. Pokuste se co nejjasněji odpovědět alespoň na následující otázky…

  • Jak často a jak intenzivně budu batoh používat?
  • K jakým účelům jej budu používat (krátké výlety, náročné výšlapy, procházky po městech, daleké cesty a dovolené včetně přepravy letadlem apod.)?
  • Komu bude batoh sloužit? (dospělá žena/muž, dítě,…)?
  • Jaký mám rozpočet?
  • Co budu v batohu nosit (a kolik toho bude)?

Typy batohů a krosen

Jak jsme slíbili, pokusíme se nyní roztřídit batohy vhodné na outdoor disciplíny, cestování a turistiku do několika základních kategorií.

Turistické batohy

Poměrně univerzální typ batohu, který využijete při výletech a výšlapech do různého prostředí a terénu. Taky se vám mohou hodit při stanování v kempu, pod širákem, ale třeba i na dovolenou. Neztratíte se s nimi ani při městské turistice.

Turistický batoh by měl splňovat všechny podmínky, které jsme uvedli výše. Tedy pevná záda, široké a komfortní (samozřejmě nastavitelné) popruhy, bederní pás, spousta praktických kapes, dostatečný objem (nejčastěji od cca 30 do 50 l) a případně možnost zvětšení objemu.

Tyto batohy jsou většinou určeny pro nenáročné až středně náročné použití. Záleží na kvalitě zpracování, odolnosti, kapacitě, příslušenství, ale taky ceně a dalších faktorech. Těchto batohů je velký výběr a nejspíš mezi nimi najdete, co hledáte.

Krosny

Krosna se od batohu liší především zpevněnou vnější konstrukcí. Jejím účelem je především dosažení větší odolnosti a nosnosti. Krosny nabízejí obvykle vysoký objem a jsou určeny pro středně i značně náročnou turistiku. Mají ale jednu poměrně citelnou nevýhodu, která způsobuje, že oproti minulým časům krosny trochu ustupují modernějším řešením – tou nevýhodou je hmotnost.

Sportovní batohy

Sportovní batohy jsou velmi oblíbenou volbou a většina lidí pravděpodobně má nějaký doma. V rámci běžného použití jsou velmi univerzální. Jejich objem je nižší než u turistických batohů, ale mají i nižší hmotnost. Členění úložného prostoru je obvykle jednodušší a stejně tak zpracování popruhů a zadní části. Bederní pás obvykle chybí.

Tyto batohy rozhodně nejsou určeny pro náročnější treky, ale na běžný rodinný výlet nebo lehčí výšlap mohou být plně dostačujícím řešením. Hodí se taky na případné výlety po městských památkách.

Palubní batohy

Speciální cestovní batohy, které jsou „optimalizované“ jako příruční zavazadlo na palubu letadla, abyste nemuseli cenné věci nechávat v zavazadlovém prostoru. Pro pěší turistiku nebo podobné outdoor disciplíny nejsou příliš vhodné. Přesto považujeme za vhodné je zmínit v rámci širšího tématu cestování.

Horské batohy (lezecké)

Speciální batohy určené pro různé sportovní disciplíny (lezectví, skialp, freeride apod.). Typické jsou především zpracováním, které umožňuje uložení, připnutí vybavení potřebného pro danou sportovní aktivitu.

Expediční batohy

Expediční batohy jsou v mnoha směrech nejvyšší liga. Vyznačují se vysokým objemem (obvykle více než 50 l), perfektní ergonomií a lehkou (oproti krosnám), přesto zpevněnou konstrukcí. Tyto batohy mají mimořádnou nosnost, jsou velice odolné a určené pro použití i v extrémních podmínkách, případně pro velmi dlouhé a náročné cesty, výpravy apod. Cena tomu ovšem odpovídá.

turistické batohy

Objem batohu

Objem je jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru turistického batohu. Jak si zvolit správnou kapacitu? Batohy se podle objemu obvykle dělí následovně:

Malé batohy

O malém batohu mluvíme v případě objemu do cca 30-35 litrů. Tyto batohy jsou primárně určeny pro jednodenní použití (tzv. daypack), ale mohou být velmi univerzální a praktické – lze s nimi vyrazit na cyklo-výlet, jednodenní pěší štreku do přírody, za pamětihodnostmi ve městě apod.

Jde obvykle o sportovně laděné modely s klasickým otevíráním pomocí zipu ve tvaru oblouku. Často bývá přítomna síťovaná boční kapsa na pití, záda mohou být síťovaná nebo polstrovaná, popruhy jsou většinou užší, ale přesto dostatečně pohodlné vzhledem k nosnosti a účelu použití.

Střední batohy

Batohy do cca 50 l. Může jít o turistické, případně horské modely. Určeny jsou i pro vícedenní výšlapy, výlety nebo jiná dobrodružství. Součástí bývá kvalitnější a propracovanější zádový systém, širší a lépe polstrované popruhy, ergonomické členění prostoru, bederní pásy atd.

Užší střih batohů je vhodný pro horské túry, protože obstojí i ve stísněných prostorách. Větší roli by při výběru středně velkého turistického batohu mělo hrát materiálové zpracování, nepromokavost a celková odolnost.

Velké batohy

Nad 50 l už mluvíme o velkých batozích. Spadají sem především turistické krosny a expediční batohy. Důraz je kladen na maximální odolnost a nosnost. V případě kvalitních moderních batohů je důležitá i odlehčená konstrukce. Tyto batohy jsou určeny pro náročné až extrémně náročné použití a na dlouhé cesty.

Další důležité faktory a parametry

Na co dalšího se při výběru zaměřit?

Hmotnost

Hmotnost batohu je zásadní a ovlivní komfort při nošení. Dnešní moderní postupy a technologie už umožňují ubrat na hmotnosti při zachování odolnosti a nosnosti. Odlehčené a přitom stále pevné a kvalitní turistické batohy jsou ale poměrně drahé (expediční batohy).

Pro méně náročné použití můžete zvolit sportovněji laděné batohy nebo turistické batohy bez konstrukce. Vždy ale dávejte pozor na poměr ceny a kvality zpracování. Levný batoh může být výrazně lehčí než drahý, ale většinou to bude kvůli ošizenému zpracování. To se projeví na odolnosti, nosnosti a životnosti batohu.

Nosnost

Nosnost batohu samozřejmě volte podle způsobu použití a podle toho, co v něm chcete přenášet. Kvalitní turistické batohy, krosny a expediční modely mohou mít klidně nosnost i 30 nebo více kilogramů.

Materiál

Materiál batohu by měl být odolný vůči mechanickému poškození (prodření), a pokud možno taky nepromokavý – nepromokavá úprava sice neochrání obsah před krutým a dlouhým lijákem (k tomu je zapotřebí pláštěnka), ale rozhodně dokáže pronikání vlhkosti zamezit líp než běžná tkanina. Důležitá je taky kvalita švů a ostatních spojů, ale i např. zipu. Toho všeho si při výběru všímejte.

Konstrukce

Batohy mohou být bez zpevňující konstrukce (turistické batohy s polstrovanými zády) nebo mohou disponovat vnější konstrukcí (klasické krosny) či vnitřní výztuží (kvalitní a expediční modely). Dvě poslední varianty zajišťují vysokou nosnost a odolnost, ale tyto výhody jsou vykoupeny vyšší hmotností (zejména u vnější konstrukce).

Způsob otevírání, vstup do batohu

Klasické horní otevírání je ideální variantou pro menší batohy. U velkých batohů ale oceníte kombinované otevírání, kdy je umožněn přístup i ze stran nebo ze spodní části batohu. Věci na dně batohu tak nejsou zcela uvězněny a máte k nim lepší přístup.

Ceny turistických batohů

V jakých hladinách se pohybují ceny dostupných a kvalitních turistických batohů? Máme tu opět trojici základních kategorií.

Batohy do 1000 Kč

Rozhodně nečekejte, že v této ceně pořídíte propracovaný turistický batoh určený pro náročnější použití. Zcela jistě zde ale najdete spoustu pěkných sportovnějších modelů vhodných na kratší výlety, procházky a výšlapy.

Batohy do 3000 Kč

V této kategorii najdete největší výběr a můžete zde už najít i řadu kvalitních modelů s vyšší kapacitou a určením i pro náročnější turistiku. V této ceně lze pořídit turistické modely i krosny až do cca 60 l.

Batohy nad 3000 Kč

Špičkové batohy pro náročné až extrémní použití a taky expediční batohy. Objem klidně překročí i 80 l.

Nejlepší značky turistických batohů

Která značka představuje při nákupu turistického batohu dobrou volbu? Tady je několik favoritů…

  • Lowe Alpine – Bezkonkurenční výběr kvalitních turistických modelů. Malé, střední i velké varianty. Cena je však vyšší, obvykle od 2000 Kč.
  • Ferrino – Tato značka se zaměřuje především na objemnější batohy a krosny pro náročnou turistiku. Kvalitní zpracování, dobré hodnocení v testech turistických batohů.
  • Osprey – Vynikající sortiment především sportovnějších modelů pro méně náročnou turistiku nebo jako batohy do města. Najdete zde ale i několik objemnějších turistických kousků. Značka Osprey patří k velmi oblíbeným.
  • Pinguin – Tato značka nabízí zajímavou sbírku turistických batohů do 3000 Kč, ale s dobrým poměrem ceny a kvality.

Nejčastější otázky nakupujících (FAQ)

Jaký je rozdíl mezi dámským, pánským a dětským batohem?

Dámské batohy jsou lehčí, většinou i s menší kapacitou, větší důraz může být kladen na design. Dětské batohy jsou samozřejmě taky menší a lehčí, design je atraktivní, barevný a opatřený reflexními prvky. Spousta batohu je ale tzv. „unisex“.

K čemu je hrudní popruh?

Hrudní popruh umožní pevnější a jistější usazení batohu. Nehrozí sjíždění popruhů z ramen.

K čemu je u batohů bederní pás?

Bederní pás umožní lepší rozložení hmotnosti batohu, odlehčí ramenům a poskytne větší stabilitu při shýbání apod.

Nejprodávanější turistické batohy

Nejprodávanější turistické batohy dle portálu Heureka.cz

PořadíProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Osprey Kestrel II (38, 48, 58, 68 l)

Určení: turistika, sport
Objem: 48 l
Materiál: Nylon
Počet komor: 2
Hrudní pás: ano
Bederní pás: ano
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3800 Kč Číst recenze
#2Osprey Talon III (22, 33, 44 l)
Určení: turistika
Objem: 33 l
Materiál: recyklovatelný vysokopevnostní nylon
Počet komor: -
Hrudní pás: ANO
Bederní pás: ANO
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3200 Kč Číst recenze
#3Husky Sloper 45 l
Určení: turistika
Objem: 45 l
Materiál: Ripstop Polyester
Počet komor: 1
Hrudní pás: ano
Bederní pás: ano
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2300 Kč Číst recenze
#4Deuter Futura Pro 36 l

 2. místo z 9 (německý test Outdoor,
hodnocení: velmi dobré)
 
Určení: turistika
Objem: 36 l
Materiál: Polyester, Dynajin
Počet komor: 2
Hrudní pás: ano
Bederní pás: ano
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]4000 Kč Číst recenze
#5Husky Marney
Určení: turistika, sport
Objem: 30 l
Materiál: 420D PR + 600D Polyester,
420D Nylon
Počet komor: 2
Hrudní pás: ano (popruh)
Bederní pás: ano (popruh)
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]2200 Kč Číst recenze
#6Deuter Trans Alpine (24, 28, 30, 32 l)
Určení: turistika, cyklistika
Objem: 28 l
Materiál: -
Počet komor: -
Hrudní pás: ano
Bederní pás: ano
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]3600 Kč Číst recenze
#7Deuter Speed Lite SL (24, 26 l)
Určení: turistika
Objem: 24 l
Materiál: -
Počet komor: -
Hrudní pás: ano
Bederní pás: ano
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]3050 Kč Číst recenze
#8Husky MTN Trainer 2
Určení: turistika
Objem: 25 l
Materiál: Recyklovaný nylon 210D Ripstop
Počet komor: -
Hrudní pás: ano
Bederní pás: ano
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]3300 Kč Číst recenze
#9FERRINO Agile (25, 33, 35, 45 l)
Určení: turistika
Objem: 35 l
Materiál: Polyester Invisible Ripstop 210D
Počet komor: -
Hrudní pás: ano
Bederní pás: ano
[usr 4.4 text="true" tooltip="true"]2600 Kč Číst recenze
0 Sdílení