Sport / outdoor

Nejlepší lyžařské helmy: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší lyžařské helmy

Bezpečnost by měla být při každém sportu na prvním místě a v našem dnešním článku se proto podíváme na to, jak vybrat nejlepší lyžařskou helmu. Helma rozhodně patří do základní výbavy každého lyžaře. Může vám totiž zachránit život nebo zdraví. Přestože u nás není zákonná povinnost mít na lyžích přilbu, každý rozumný člověk si ji jistě na hory přibalí. Helma patří na hlavu dětem i dospělým, začátečníkům i zkušeným lyžařům.

Výběr je ale poměrně rozsáhlý a taky rozmanitý. Není úplně snadné zorientovat se v různých typech a technologiích či ochranných prvcích tohoto vybavení. V tomto průvodci se pokusíme vše dostatečně srozumitelně objasnit. Podíváme se na všechny důležité parametry a bezpečnostní vybavení současných helem. Poskytneme vám dostatek informací, abyste si dokázali zodpovědně a dobře vybrat přesně padnoucí model.

V našem návodu najdete i žebříček nejzajímavějších helem v aktuální nabídce. Možná tu správnou variantu najdete přímo v něm. V každém případě se však vyplatí podívat se taky na uživatelské recenze lyžařských helem. Na internetu je jich velké množství a možná narazíte i na různé odborné testy. Zatímco náš článek bude spíše obecného charakteru, v recenzích a testech se dozvíte více o přednostech a nedostatcích konkrétních modelů.

Nejlepší lyžařské helmy na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Uvex Primo
Určení: Pánské / Dámské
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2800 Kč Číst recenze
#2Wedze H350

 Skvělé hodnocení 
Určení: Pánské / Dámské
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2000 Kč Číst recenze
#3Bolle JULIET

 Dámská sjezdová helma 
Určení: Dámské
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3800 Kč Číst recenze
#4PST 500 WEDZE
Určení:Pro dospělé
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]850 Kč Číst recenze
#5Alpina Sports GRAND

 Oblíbený model 
Určení:Pro dospělé
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2200 Kč Číst recenze
#6OAKLEY MOD5 MIPS

 Pro náročné 
Určení: Pro dospělé
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]6850 Kč Číst recenze
#7Reaper FREY

 Tip pro děti 
Určení: Dětské
[usr 5 text="true" tooltip="true"]750 Kč Číst recenze

Nejlepší dětské lyžařské helmy na trhu?

Jak vybrat helmu na lyže

Při nákupu lyžařské přilby je samozřejmě nutné zohlednit především velikost, ale taky typ helmy a její vybavení. Velkou roli hrají i vaše vlastní zkušenosti nebo třeba styl jízdy. Na všechny hlavní faktory výběru a vlastnosti moderních helem se podíváme.

Dalším důležitým aspektem je pro většinu lidí taky cena. I té se budeme věnovat. Máme pro vás stručné shrnutí nabídky tří základních cenových kategorií lyžařských helem. Přidáme k tomu i pár tipů na spolehlivé a dobře hodnocené výrobce tohoto ochranného vybavení a úplně na závěr zodpovíme i některé časté otázky, které se tohoto zboží týkají.

Proč nosit na lyžích helmu?

V první řadě se pojďme podívat na důvody, proč je vlastně lyžařská helma důležitá. Zdá se to jako absurdní otázka, ale přesto je spousta lidí, kteří helmu odmítají. Často argumentují tím, že dříve se helmy taky nenosily. Zde je ale základní kámen úrazu (takřka doslova). Současné a někdejší lyžování nelze srovnávat…

Vývojem této disciplíny i používaného vybavení došlo k razantním změnám. Stejně jako nelze srovnávat bezpečnost na silnicích dnes a před padesáti lety, nelze tak činit ani u sjezdovek. Lyžování je dnes mnohem rychlejší a pohyb jezdce je velmi obtížně předvídatelný. Na sjezdovkách je taky hustší provoz a bezpečnosti nepřispívá ani časté používání umělého sněhu, který zdaleka není tak hedvábnou peřinkou jako přírodní prašan – nemluvě o opravdu nebezpečných překážkách, jako jsou kameny, stromy apod.

I kdybyste byli přesvědčení o tom, že jste bezchybní lyžaři, na sjezdovce můžete doplatit i na chybu někoho jiného. Proto by helma měla být při tomto sportu samozřejmostí.

Druhy přileb podle konstrukce

Jedním z hlavních hledisek při výběru přilby by mělo být konstrukční provedení přilby. Existují tři základní varianty. Abyste si mohli udělat obrázek o tom, který typ pro vás bude nejvýhodnější, máme pro vás krátké shrnutí specifických vlastností.

Poloskořepinové helmy

Tyto helmy se označují taky jako „halfshell“. Jak název napovídá, je na těchto helmách poněkud méně materiálu. Jsou lehčí, jednodušší a ušnice jsou pouze z textilu, lze je navíc většinou odepnout. Dochází k mnohem menšímu omezení sluchu.

Pro spoustu lidí je důležitým důvodem ve prospěch těchto helem i elegantnější, méně nápadný, vzhled. Pro rekreační a méně náročné lyžování jsou tyto helmy velmi oblíbenou volbou.

Celoskořepinové helmy

Zejména pro sportovní a závodní použití jsou častěji používány „fullshell“ helmy. Určitě je ale oceníte i na náročnějších sjezdovkách, nebo pokud v otázce bezpečnosti neponecháváte prostor náhodě. Tyto helmy poskytují logicky mnohem lepší ochranu. Ušnice jsou pevné a helma může být doplněna třeba i o chránič brady.

Tyto helmy mají i své nevýhody. Je to zejména vyšší hmotnost a poněkud menší komfort anebo větší omezení sluchových vjemů.

Integrální helmy

Posledním stupněm jsou integrální helmy. Ty využijí především lyžaři s opravdu vysokými nároky na bezpečnost, používají se taky při obtížných a rizikových disciplínách a jízdě v terénu. Tyto helmy mají celoskořepinovou konstrukci s integrovanými chrániči čelisti a brady.

Helmy podle technologie a míry tlumení nárazu

Existují dvě základní technologie. Jednou z možností jsou helmy označované jako sendvičové. Při výrobě se do plastové skořepiny vstřikuje speciální pěna. Tyto helmy rozkládají energii nárazu po celé své ploše. Vynikají vyšší odolností, a tedy i životností.

Další technologií je „in-mold“. Tyto helmy jsou výrazně lehčí a taky komfortnější. Jako vnitřní vrstva se používá stlačovaný polystyren. Vnější plastová skořepina není tak pevná jako u sendvičových verzí. Ochrana při nárazu je nicméně na velmi vysoké úrovni. Hlavní nevýhoda ale spočívá v tom, že po tvrdém nárazu se přilba zdeformuje a je potřeba ji vyměnit, protože ztrácí své vlastnosti.

Materiály

Vnější skořepina je obvykle plastová, ale u lepších modelů se uplatňují i jiné materiály. Může to být například uhlíkové vlákno (karbon), které je nesmírně pevné a přitom lehké, anebo třeba sklolaminát. U vnitřní výplně se někdy můžete setkat s kevlarem, který se používá i na neprůstřelné vesty.

Helmy podle zkušeností lyžaře

Lyžařské helmy lze rozdělit i z hlediska způsobu použití a zkušeností uživatele. Zkusíme se na výběr helmy podívat i z tohoto úhlu.

Helmy pro rekreační používání a pro začátečníky

Většina rekreačních a nenáročných jezdců sahá po helmě poloskořepinové s technologií in-mold. U rekreačních helem totiž většina lidí upřednostní komfort a lehkost před maximální ochranou. Výrazně větší důraz je kladen taky na designové provedení. S těmito helmami byste se však neměli pouštět do náročných nebo nebezpečnějších disciplín.

Helmy pro děti

Dětské helmy jsou specifické nejen velikostí. Výrobci nabízejí moderní helmy, jejichž konstrukce a použité materiály umožňují větší přizpůsobení – helma tak dítěti déle vydrží a bude pro něj pohodlnější.

Důležité je taky minimalizovat hmotnost, kvůli komfortu i zdravotnímu působení na krční páteř ve vývoji. Nemalému významu se dostává i designovému zpracování, které je pro děti často velmi důležité. Typické jsou i výrazné, kontrastní barvy.

Helmy závodní a sportovní

Setkat se můžete s celoskořepinovým nebo i integrálním provedením (v závislosti na disciplíně). Použity jsou mimořádně odolné, ale taky drahé, materiály. Setkat se můžete i se speciálními technologiemi pro pohlcení energie při pádu (o těch se ještě zmíníme).

Tyto helmy jsou jednoduše řečeno konstruovány tak, aby obstály i při nejnáročnějších zkouškách. Daní za to je mnohem vyšší pořizovací cena a často i omezený komfort.

Speciální ochranné technologie

Už jsme se zmínili o dvou základních výrobních variantách helem a různých používaných materiálech. Stojí ale za to ještě představit některé pokročilé technologie, které se zaměřují na ochranu mozku při rychlých a vážných pádech. Jejich úkolem je především omezit destruktivní účinky takových situací.

MIPS a další podobné systémy

Ochrana před působením rotačních sil. Helma disponuje skořepinou, která funguje jako nárazová zóna, ale pod ní je navíc speciální kluzná vložka, která umožní posuv přilby. Adekvátní rozmezí pohybu, který umožní kluzná vložka, je pak regulován elastomery. Tato technologie zajišťuje, že rotační síly se při pádu rozptýlí v helmě a nepoškodí mozek.

Velikost helmy

Správná velikost je u helmy důležitá nejen kvůli pohodlí, ale zejména kvůli funkčnosti. Ochranné vlastnosti mohou být při volbě nevhodných rozměrů omezeny. Základem je pevné usazení – ale ne tolik, aby helma tlačila. Helma by se na hlavě však neměla pohybovat (ani při prudších pohybech nebo předklonu).

Při jízdě samozřejmě drží helmu ještě podbradní řemínek. Ten by měl být utažen tak, aby poskytoval dostatek vůle pro otevření úst.

Pokud nemáte možnost si helmu vyzkoušet a chcete nakupovat naslepo, vycházejte z obvodu hlavy. Ten měřte krejčovským metrem cca o tloušťku palce výš nad obočím. Podle tohoto údaje vybírejte velikost vybavení.

Další možností jsou pak přilby, které nabízejí možnost přizpůsobení velikosti v nějakém rozsahu (několika cm) pomocí určitého mechanismu. Toto provedení může být velmi výhodné, i pokud nosíte pod helmou kuklu nebo čepici.

jakou koupit lyžařskou helmu

Odvětrávání a zateplení

I tyto faktory jsou poměrně důležité. Helmy obvykle disponují větracími otvory – u lepších modelů může být větrání i regulovatelné bez nutnosti sundat přilbu. Helmy typu in-mold jsou obecně lépe větratelné.

Pokud jde o tepelný komfort, můžete jej řešit pomocí kukly nebo speciální čepice pod helmu. Je však řada helem, které nabízejí vysokou míru tepelné izolace samy o sobě.

Další vybavení a prvky

Lyžařské helmy mohou být dnes poměrně překvapivě dobře vybaveny různými vylepšeními. Zmíníme alespoň některé.

  • Poslouchání hudby – Existují i helmy, které mají v ušnicích integrované sluchátka. S přehrávačem nebo mobilním telefonem komunikují buď bezdrátově (Bluetooth), nebo přes kabel.
  • RECCO – Jde o vysílač zabudovaný v helmě, díky kterému vás mohou záchranné služby najít třeba při zapadnutí v lavině.
  • BOA – Mechanismus utažení helmy.
  • All Season – Možnost výměny vnitřních vložek podle počasí.

Ceny lyžařských helem

Na kolik vás vyjde kvalitní lyžařská helma? Ceny jsou poměrně různorodé a jistě najdete model, který bude splňovat vaše nároky a zároveň i vyhovovat možnostem vašeho rozpočtu.

Lyžařské helmy do 1000 Kč

Velmi levné helmy můžete pořídit už kolem pěti set korun (dětské někdy i levněji). Obecně budou helmy do tisíce korun vyhovovat spíše rekreačním lyžařům a začátečníkům, kteří se nehodlají pouštět do náročnějších akcí.

Lyžařské helmy do 3000 Kč

Kategorie s největším výběrem, ve které naleznete většinu nejprodávanějších helem na lyže. Vybírat můžete z různých typů a konstrukcí, setkáte se i s pokročilejšími technologiemi a vybavením. Samozřejmě i design těchto kousků je na vyšší úrovni.

Lyžařské helmy nad 3000 Kč

Helmy především pro náročné lyžaře – a taky pro aktivní sportovce a závodní použití.

Nejlepší značky lyžařských helem

U kterých výrobců hledat dobrý poměr ceny a kvality, nadstandardní bezpečnostní prvky, vynikající design nebo jiné přednosti? Přidáváme pár tipů na dobré značky…

  • Salomon – Bezkonkurenční výběr helem v různých cenových relacích. Vysoká kvalita zpracování.
  • Bolle – Elegantní a kvalitní helmy. Převážně ve vyšších cenách.
  • Relax – Vynikající výběr. Jde o jednu z nejprodávanějších značek. Do jisté míry za to mohou často poměrně dostupné ceny, ale kvalita je vzhledem k pořizovacím nákladům obvykle na velmi dobré úrovni. O tom svědčí i solidní hodnocení v testech lyžařských helem.
  • Atomic – Tato značka nabízí výběr kvalitních helem pro méně náročné, ale i velmi náročné uživatele. Ceny od 1000 Kč.

Nejčastější otázky nakupujících

Je povinné nosit na lyžích helmu?

V České republice taková povinnost neplatí – alespoň prozatím. V některých jiných státech je to trochu jiné. Například oblíbená lyžařská destinace Rakousko vyžaduje přilby u jezdců do 15 let věku. V Itálii pak musí nosit helmu lyžaři do 14 let.

Je třeba měnit přilbu po každém pádu?

Doporučuje se helmu vyměnit po silnějším nárazu. Rozhodně to platí u přileb typu in-mold. Poškození a omezení vlastností nemusí být vždycky na první pohled patrné. Pokud došlo k pádu a nejste si jisti, zda je helmu možné ještě používat, obraťte se na specializovaného prodejce, který vám poradí. I v případě, že k žádné kolizi nedojde, byste měli helmu měnit jednou za cca 3-5 let.

Nejprodávanější lyžařské helmy na trhu

Nejprodávanější lyžařské helmy na trhu dle portálu Heureka.cz

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Uvex Primo
Určení: Pánské / Dámské
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2800 Kč Číst recenze
#2Wedze H350

 Skvělé hodnocení 
Určení: Pánské / Dámské
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2000 Kč Číst recenze
#3Bolle JULIET

 Dámská sjezdová helma 
Určení: Dámské
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3800 Kč Číst recenze
#4PST 500 WEDZE
Určení:Pro dospělé
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]850 Kč Číst recenze
#5Alpina Sports GRAND

 Oblíbený model 
Určení:Pro dospělé
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2200 Kč Číst recenze
#6OAKLEY MOD5 MIPS

 Pro náročné 
Určení: Pro dospělé
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]6850 Kč Číst recenze
#7Reaper FREY

 Tip pro děti 
Určení: Dětské
[usr 5 text="true" tooltip="true"]750 Kč Číst recenze
0 Sdílení