Sport / outdoor

Nejlepší boxerské rukavice: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší boxerské rukaviceBox je sport par excellence, taktický i tvrdý a nesmlouvavý. Přitom k jeho provozování nepotřebujete kdovíjak rozsáhlou či drahou výbavu. Jen něco málo ochranných prvků, které zajistí, že první úder do pytle neskončí zlomeným zápěstím nebo malíkovou hranou a první úder do soupeře, třeba jen při sparingu, ho nebude stát zuby. Těchto pomůcek je několik, ale když se řekne box, naprostá většina laiků si jako první představí boxerské rukavice. Jde o vybavení, které je pro tento sport ikonické a nepostradatelné. Pokud se mu chcete začít věnovat – ať už rekreačně, kondičně nebo vážněji – budete si muset nějaké obstarat. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak vybrat nejlepší boxerské rukavice pro tento sport, ať už jsou vaše následné ambice jakékoli. Zajímat nás budou všechny důležité faktory, ale i cenové hladiny a významné značky, které vám představíme v kratičkých recenzích.

Boxerské rukavice se při trénincích a následně třeba i zápasech musejí stát součástí vaší ruky. Špatně padnoucí rukavice mohou značně znepříjemnit i trénování úderů a kombinací, nácvik na hrušce či pytli, o sparingu nebo boji snad raději nemluvě. Výběr přesto nemusí být nijak složitý. Při troše dobré vůle a snahy se dá najít spousta kvalitních rukavic s dobrým poměrem ceny a kvality, které vám budou dobře sloužit. Zvlášť v začátcích, kdy nároky cvičence nejsou tak vysoké.

V dnešním článku vám poskytneme spoustu rad, informací a tipů, které se vám budou hodit nejen při výběru, používání a údržbě rukavic, ale i dalšího vybavení pro tento sport. Nemine vás ani žebříček oblíbených současných modelů, ve kterém můžete najít inspiraci. S nákupem a rozhodováním vám mohou pomoci i různé uživatelské nebo odborné recenze boxerských rukavic.

Nejlepší boxerské rukavice na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Everlast Powerlock
Nejlepší cena / výkon dle nás
✔️ 4 vrstvy pěny pohodlně tlumí otřesy
✔️ Dlouhotrvající odolnost a výkon
✔️ Vnitřní podšívka odolná proti potu
📌 od 1300 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Venum Contender 2.0
Oblíbený model
✔️ 3 vrstvá hustá pěna pro maximální ochranu
✔️ Suchý zip pro lepší ochranu zápěstí
✔️ Moderní design
📌 od 1200 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Venum MMA Challenger 3.0 Sparring
Nejlepší pro MMA sparing
✔️ Vysoce kvalitní polo-kůže
✔️ Dvojitý uzávěr na suchý zip pro lepší stabilitu a mobilitu
✔️ Vícevrstvá pěna pro maximální absorpci nárazů
📌 od 1300 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4inSPORTline Shormag
Nejlepší ve střední kategorii
✔️ Boxerské rukavice z kvalitní syntetické kůže
✔️ Ideální pro trénink začátečníků i pokročilých
✔️ Široká manžeta
📌 od 700 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Twins Glove
Velmi odolné
✔️ Silná vrstva pěnové výplně
✔️ Perfektně vytvarovaná oblast palce
✔️ Perfektní sklon rukavice zrychluje celkovou práci rukou
📌 od 2600 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6MASTER TG8
Nejlepší dětské boxerské rukavice
✔️ Vyrobené ze syntetické kůže
✔️ Pevnost a mechanická odolnost
✔️ Nízka hmotnost
📌 od 400 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat boxerské rukavice

Podle čeho rukavice vybírat? Ve skutečnosti není konkrétních parametrů nijak mnoho. V první řadě si musíte ujasnit, jaké rukavice (k jakému účelu a disciplíně) potřebujete. To není nijak složité. Pak následuje výběr správné velikosti a materiálu anebo třeba způsobu zapínání. Měli byste vědět, co od rukavic očekáváte a mít realistickou představu o rozpočtu. V našem článku si něco povíme i o dalším potřebném vybavení pro box a údržbě rukavic.

 

Historické okénko

Moderní box (starším názvem taky rohování ) je odvozován od boxu anglického, jenž se dočkal značného rozmachu v 19. století. První škola „šermu rukama“ však vznikla v Londýně už v roce 1719. Tehdy se sportu říkalo pugilism a šlo o velmi tvrdý boj, který často končil smrtí. Používaly se i chvaty a kopy, ale i kousání, škrcení apod. (boj měl tedy blíže k starořeckému pankrationu ).

Ačkoli se pravidla průběžně měnila a upravovala, fatální a ultimativní charakter si box udržel až dlouho do 19. století. V roce 1838 vznikla pravidla, která už sport přiblížila dnešní podobě – i když zatím jen velmi vzdáleně. Vývoj pokračoval ještě velmi dlouho. Možná však bude zajímavější podívat se místo toho zpátky, daleko do minulosti, k úplným kořenům boxu.

Ty je třeba hledat ve starověku. Nutno říct, že zápasy všeho druhu patřily vcelku pochopitelně k nejvýznamnějším disciplínám tehdejšího světa. Nás bude nejvíce zajímat Řecko, které je často považováno nejen za kolébku evropské civilizace, ale i moderního boxu. Na rozdíl od zmíněného pankrationu měl box (pygmé) svázanější pravidla. Byl jednou z prvních disciplín olympijských her (od roku 688 př. n. l.) a boxeři už tehdy používali kožené pásky kolem rukou, později kožené rukavice, nebo i rukavice s železnými hroty. Box byl často smrtelnou disciplínou. O boxu se nejednou zmiňuje i mytologie. Například argonauti Kastór a Polydeukés platili za významné boxery.

Proč se věnovat boxu?

Box řadu lidí odrazuje svou tvrdostí. Nemá cenu si nic nalhávat, nejde o sport pro každého. Tvrdé jsou nejen zápasy, ale taky příprava na ně, tedy tréninky. Díky tomu je ale box (i kdybyste zůstali jen u trénování) jednou z nejefektivnějších kondičních aktivit. Kombinuje aerobní aktivitu s intenzivními anaerobními výkony . Zapojí se svaly celého těla, a to navíc nejrůznějšími způsoby.

Box vyžaduje sílu, rychlost, obratnost, ale i schopnost rychlého uvažování, využívání intuice a v neposlední řadě skvělou pohybovou koordinaci . Z těchto důvodů si zaslouží uznání a zájem. Koneckonců jen relativně málo cvičenců boxu se dostane do ringu do „ostrého“ zápasu. Dnes je tato disciplína často provozována jako kondiční záležitost právě kvůli vynikajícím výsledkům a všestrannosti tréninku. Pokud tedy hledáte náročný sport, ve kterém ze sebe vydáte maximum, box může být skvělou volbou.

Fit-box

Ještě „měkčí“ a z principu zcela nekontaktní moderní variací je tzv. fit-box, který si z boxu (ale i jiných bojových sportů) bere způsoby pohybu a tréninku, ale vynechává onu bojovou složku. Tato disciplína má tudíž blíže např. k aerobiku, jde o čistě kondiční záležitost. Výhodou je, že může zaujmout i lidi, které odpuzuje „násilná“ povaha klasického boxu, ale chtějí těžit z výhod této formy cvičení.

Nevýhodou (tedy pro někoho) je, že vám fit-box často nedá ani minimální základy reálné bojové techniky. Ačkoli samozřejmě bude záležet na tom, kdo konkrétní kurzy či tréninky vede (někteří lektoři a instruktoři fitboxu, kteří se prezentují např. na internetu, nezvládají ani základní boxerský postoj, natož techniky úderu nebo cokoli jiného). Při fitboxu však budete taky potřebovat boxerské rukavice!

Druhy rukavic podle účelu a disciplíny

Již jsme naznačili, že boxerské rukavice jsou trochu širší pojem. Běžně se tak označují i rukavice pro jiné příbuzné bojové sporty, ne jen pro klasický box. Rukavice používané např. v MMA a jiných ultimativních bojových sportech jsou odlišné. Dále existují i rukavice tréninkové (pytlovky). Pojďme se blíže podívat aspoň na tyto tři základní druhy.

MMA rukavice

Od klasických rukavic na box je naštěstí poznáte okamžitě, takže se nemusíte bát, že se při výběru přehmátnete. Zatímco klasické rukavice jsou „palčáky“, tyto rukavice jsou „prstové“. Nekryjí však celé prsty, nýbrž jen po první kloub. Existují taky varianty s volným i zavřeným palcem. Kromě toho se liší zápasové a tréninkové modely. Ty tréninkové/sparingové jsou více vycpané v oblasti úderových ploch (kloubů) pro vyšší ochranu. Důvod pro prstové provedení je pochopitelný. V daných disciplínách se používají různé druhy úderů a chvatů, je tedy potřeba vysoká flexibilita.

Klasické boxerské rukavice

Klasické sparingové a zápasové rukavice „palčákového“ střihu se používají u více bojových sportů. Boxerské modely jsou výrazně zaoblené, na thajský box či kickbox se používá plošší provedení. Tyto rukavice mají výraznou výplň. Chrání klouby, ale de facto především chrání soupeře před těžkými údery a poraněními způsobenými nekrytými klouby. Velká plocha rukavic rozprostře sílu úderu a zmírní ji.

Tréninkové rukavice neboli pytlovky

Pytlové rukavice jsou optimální volbou pro kondiční box, trénink na pytli, hrušce apod. Vycpávka je uzpůsobena pro tyto účely a rukavice mají delší životnost – a taky na pytel lépe „sedí“. Pokud nemáte vůbec ambice boxovat se soupeřem, ani v rámci sparingu, mohou být pytlovky nejlepším řešením. Spousta cvičenců a boxerů však na trénink používá klasické rukavice, protože trénink zahrnuje obvykle i sparing – a málokdo je tak důsledný, aby si mezi spárováním a pytlem pokaždé měnil rukavice. I toto řešení je samozřejmě možné a poměrně běžné. Opačný postup (sparing s pytlovkami) ale ne.

rukavice na box pro ženy

Velikost

Už víte, jaký typ rukavic potřebujete? Tak přichází na řadu stěžejní parametr v podobě velikosti. Respektive hmotnosti, pokud vycházíme z tradičního značení. Rukavice jsou totiž značeny v uncích (oz). Jedna unce je něco přes 28 gramů, ale to není až tak důležité. Důležité je zvolit vhodnou váhu rukavic vzhledem k vaší tělesné váze.

  • Rukavice 4-8 oz – Jde o rukavice dětské a juniorské, od 4 do 10 let a sáhnout po nich mohou taky drobnější ženy. Váhové rozpětí je cca do 60-65 kg.
  • 10 oz – Váha boxera/boxerky cca 45-60 kg, jde taky o běžné zápasové rukavice.
  • 12 oz – Váha cca 55-70 kg.
  • 14 oz – Váha cca do 80 kg.
  • 16 a více oz – Nad 80 kg.

Pro amatérské zápasy jsou standardem 10uncové rukavice (a jsou považovány za poměrně univerzální i na trénink), ale na trénink můžete zvolit i těžší model podle vlastní váhy a toho, jak vám sednou. Nejlepší je si rukavice vyzkoušet, zvlášť pokud nemáte předchozí zkušenost.

Dámské, pánské a dětské modely

Boxerské rukavice nejsou tímto způsobem nijak odlišeny, pouze je třeba zvolit adekvátní váhu. Většina žen sáhne po 8 nebo 10uncové variantě. Děti do cca 10-12 let po 4-8uncové.

Materiálové zpracování rukavic

Pokud jde o materiálové zpracování, máte taky několik možností. Za standard pro běžné, kondiční a tréninkové účely jsou považovány rukavice ze syntetické kůže, PU . Jde o dobré a odolné rukavice, které jsou navíc cenově dostupné a nevyžadují náročnou údržbu.

Další možností je kombinace syntetiky s pravou kůží anebo čistá, pravá kůže . Kožené rukavice jsou určeny spíše pro náročnější a zkušenější borce, čemuž odpovídá i cena. Pro většinu lidí představují do začátku zbytečný přepych. Vůbec se nebojte začít s rukavicemi z umělé kůže.

Další ochranné pomůcky

Co dalšího musí boxer mít ve své výbavě? Především jsou to tyto prvky:

  • Bandáže – Jestliže rukavice chrání do značné míry soupeře, pak bandáže chrání vás samotné. Proto na ně nikdy nezapomínejte, i když budou schované pod rukavicemi. Zpevňují zápěstí a pěst a značně omezují riziko vážné zlomeniny při špatném dopadu ruky při úderu třeba jen do pytle.
  • Ochrana zubů – Gumová ochrana, kterou si boxer vytvaruje po zakoupení na vlastní chrup. Vzhledem k cenám zubařské péče snad není třeba vyzdvihovat její důležitost.
  • Helma – Používá se při sparingu či amatérských zápasech. K tréninku bez kontaktu, fit-boxu apod. ji nepotřebujete. Totéž samozřejmě platí pro výše uvedenou ochranu chrupu.

Údržba rukavic

Rukavice nechávejte po použití pečlivě vyschnout v suchém, chladném prostředí (mimo přímý sluneční svit). Nesnažte se je sušit zahříváním na topení, fénem, v mikrovlnce ani jinak. Dejte jim čas. Rukavice se pak čistí na povrchu vlhkým hadříkem, neperou se v pračce.

rukavice na box

Ceny boxerských rukavic

Jaké jsou ceny kvalitních boxerských rukavic? Ve srovnání s mnoha jinými sporty nemusí být investice do základní výbavy nijak zdrcující.

✅ Rukavice do 500 Kč

Naprostý základ. Jde o rukavice dětské nebo pro méně náročné kondiční použití. Mohou být vhodnou volbou, pokud nevíte, zda vás box chytne nebo nemáte žádné vyšší ambice.

✅ Rukavice do 1200 Kč

Střední relace, ve které si vybere většina amatérských boxerů a cvičenců. Skvělý výběr a lze očekávat solidní kvalitu.

✅ Rukavice nad 1200 Kč

Pokud máte už něco odboxováno a chcete si dopřát vysokou kvalitu, pak se porozhlédněte zde.

Nejlepší značky boxerských rukavic

Jaké značky boxerských rukavic vévodí současné nabídce?

  • Everlast – Naprostá klasika. Naprostá značka s vynikajícím výběrem pro amatéry i profesionály. Nechybí ani dostupné modely. Sázka na jistotu.
  • Bushido – Rukavice z především levnější kategorie. Často dobrá hodnocení poměru ceny a kvality.
  • Venum – Velmi oblíbená a oceňovaná značka. Nabízí spíše dražší modely vhodné pro náročnější zájemce.
  • Fitforce – Levné až středně drahé rukavice především pro kondiční box a trénink.
ProduktInfoHodnocení
#1Everlast Powerlock
Nejlepší cena / výkon dle nás
✔️ 4 vrstvy pěny pohodlně tlumí otřesy
✔️ Dlouhotrvající odolnost a výkon
✔️ Vnitřní podšívka odolná proti potu
📌 od 1300 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Venum Contender 2.0
Oblíbený model
✔️ 3 vrstvá hustá pěna pro maximální ochranu
✔️ Suchý zip pro lepší ochranu zápěstí
✔️ Moderní design
📌 od 1200 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Venum MMA Challenger 3.0 Sparring
Nejlepší pro MMA sparing
✔️ Vysoce kvalitní polo-kůže
✔️ Dvojitý uzávěr na suchý zip pro lepší stabilitu a mobilitu
✔️ Vícevrstvá pěna pro maximální absorpci nárazů
📌 od 1300 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4inSPORTline Shormag
Nejlepší ve střední kategorii
✔️ Boxerské rukavice z kvalitní syntetické kůže
✔️ Ideální pro trénink začátečníků i pokročilých
✔️ Široká manžeta
📌 od 700 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Twins Glove
Velmi odolné
✔️ Silná vrstva pěnové výplně
✔️ Perfektně vytvarovaná oblast palce
✔️ Perfektní sklon rukavice zrychluje celkovou práci rukou
📌 od 2600 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6MASTER TG8
Nejlepší dětské boxerské rukavice
✔️ Vyrobené ze syntetické kůže
✔️ Pevnost a mechanická odolnost
✔️ Nízka hmotnost
📌 od 400 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení