Sport / outdoor

Nejlepší elektrokoloběžky Xiaomi: TOP 5 produktů podle recenzí a testů

Xiaomi elektrokoloběžka Elektromobilita je na vzestupu. Nejde jen o automobily či elektromotorky. Prosazují se i elektrická kola, elektroskateboardy či elektrokoloběžky. Proč? Důvody jsou nabíledni. Vozítko „na baterky“ představuje kombinaci komfortu, skladnosti a flexibility. Obzvláště to platí právě pro koloběžky, které nabízejí skvělý kompromis mezi výkonem a dojezdem na jedné straně – a praktickými rozměry a hmotností na druhé.

Elektrické koloběžky se díky tomu těší mimořádné oblibě. Výběr je opravdu veliký. Dá se říct, že i dost rozmanitý. Najít můžete opravdu velmi lehké modely, ale taky terénní a výrazně výkonné modely, které už charakterem hraničí spíše s mopedem nebo malou motorkou. Jak si ale elektrokoloběžku vybrat? A u které značky hledat nejlepší kvalitu? To je náročnější otázka. Dnes se však velmi úzce zaměříme na jednu možnost, která se docela nabízí. Věnovat se budeme nejlepším elektrokoloběžkám Xiaomi.

Srovnání nejlepších elektrokoloběžek značky Xiaomi na trhu

PořadíProduktVýkonRychlostDojezdHmotnostCena
1.Novinka 2023

Xiaomi Electric Scooter 4 Pro


[usr 5 text="true" tooltip="true"]
350 Waž 25 km/haž 45 km16,5 kgcca 18500 Kč
2.Skvělé parametry

Xiaomi Mi Electric
Scooter Pro 2



[usr 5 text="true" tooltip="true"]
300 Waž 25 km/haž 45 km14,2 kgcca 15000 Kč
3.Cena / výkon

Xiaomi Mi Electric
Scooter 3



[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]
300 W
(600 W)
až 25 km/haž 30 km13,2 kgcca 11000 Kč
4.Xiaomi Mi Electric Scooter 3 Lite


[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]
300 Waž 20 km/haž 20 km- kgcca 8500 Kč
5.Pro děti

Xiaomi Mi Electric
Scooter Essential



[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]
250 Waž 20 km/haž 20 km12 kgcca 8000 Kč

Jak vybrat elektrokoloběžku Xiaomi

Co nabízejí elektrokoloběžky Xiaomi? Jaké výhody či nevýhody se s nimi pojí? Jaké mají funkce a průměrné parametry? V čem se liší od konkurence? To vše jsou otázky, na které budeme v dnešním článku hledat odpovědi.

Co je elektrokoloběžka a proč si ji pořídit?

Koloběžku zná asi každý. Jde o jednostopé vozidlo se dvěma koly, plošinou mezi nimi a vyvýšenými řídítky. Na běžné koloběžce se jezdec musí kvůli pohybu vpřed odrážet. Dnes už ale dávno nejde jen o dětskou hračku. Koloběžky jsou oblíbené i mezi dospělými.

Na krátké vzdálenosti jsou pohodlnější a především nesrovnatelně skladnější než jízdní kolo. Snadněji se taky ledaskde prosmýknou. Mnohem jednodušší a rychlejší je zastavení i nastoupení a rozjetí. Zkrátka, zejména v městském provozu dokážou jednat více operativně a flexibilně než kolo. Je taky snadnější vzít koloběžku třeba do autobusu nebo ji naložit do auta. Výhod, které tento dopravní prostředek nabízí, je hodně.

Elektrokoloběžka má však navíc elektromotor poháněný dobíjecím akumulátorem. Ten pohání buď jedno, nebo i obě kola. Tuto výhodu oceníte především v některých situacích. Kde například?

Třeba na delších přejezdech a tratích, kde už by použití čistě vlastní síly bylo únavné a cesta zdlouhavá. Elektrokoloběžky dosahují poměrně značných rychlostí, klidně přes 20 km/h. Do práce či na nákup tak můžete dorazit včas. Oceníte taky – zejména v létě – že vaše oblečení nebude zbrocené potem. Rovněž do kopce vám elektromotor značně vypomůže. Na elektokoloběžce se lze i normálně odrážet (třeba, když dojde baterie) a nabíjet ji můžete z běžné zásuvky.

Obecné nevýhody

Elektrokoloběžky jsou dražší než obyčejné. Nevýhodou je taky vyšší hmotnost a fakt, že odrážení bez podpory motorku je náročnější. Přesto se dá říct, že tyto dopravní prostředky mohou být opravdu vynikající pomocníci (zvlášť ve městě) a nejspíš si je brzy zamilujete.

Značka Xiaomi

Logo Xiaomi Xiaomi není nijak neznámá značka. Naopak, v mnoha odvětvích patří k současným lídrům. Jde přitom o poměrně mladou značku, která vznikla v Číně teprve v roce 2010. Během jedné dekády však dokázala dostihnout a mnohdy i předběhnout zavedenější a tradičnější značky. Zřejmě nejvýrazněji vystupuje ve světě mobilních telefonu.

Za sebou nechala nejen polozapomenuté značky jako Nokia, Motorola či LG a kontroverzní souputníky typu Huawei, ale i opravdu dominantní hráče zosobněné značkami Samsung a Apple. Xiaomi se v posledních letech drží na různých místech prvních tří stupňů vítězů. V minulém roce u nás obsadila rovnou první.

Ale Xiaomi nejsou jen mobilní telefony. Značka má pozoruhodný záběr. Vyrábí například sluchátka, televize, robotické vysavače, svítidla, ba i nářadí nebo zdravotní pomůcky a lecco dalšího. Ne všechny „kategorie“ výrobků Xiaomi osvětluje taková sláva jako mobilní telefony. Ale právě elektrické koloběžky bychom klidně mohli označit jako jeden z pilířů této společnosti.

V této oblasti patří Xiaomi mezi jasné světové lídry. A to tím spíš, že konkurence není zdaleka tak vysoká jako u mobilních telefonů.

Největší výhody (a nevýhody) značky Xiaomi

Značka Xiaomi razí jednoduchý recept k vítězství. Nabízí co nejlepší kvalitu za co nejvýhodnější cenu – neboli, jak se říká, skvělý poměr cena/výkon. V principu je to směsně jednoduché, ale zdaleka ne každé společnosti se to daří. A už vůbec ne tak dobře jako značce Xiaomi.

Xiaomi je mimořádně inovativní a přináší svěží možnosti a vylepšení. Typický je pro ni maximální důraz na komunikaci s mobilními přístroji a aplikacemi a pokročilé, moderní funkce. Značka přitom nezaostává ani v otázce kvality zpracování.

Xiaomi elektrokoloběžka - detail brzdy

Xiaomi sice není rovnou posvátnou ikonou nezdolnosti či nezničitelnosti, ale selský rozum by napovídal, že podezřele přívětivá cena se musí někde projevit. A když to není na funkcích, výkonu či parametrech (které jsou u Xiaomi typicky skvělé), musí to být na řemeslném zpracování. Ale ani to neplatí. Aspoň ne tak docela…

Již první koloběžka Xiaomi Mi Electric Scooter z roku 2016 s označením M365 se potýkala s pár neduhy, které se tu a tam projevily. Častou slabinou byl spojovací mechanismus nebo ne vždy úplně dostatečná voděodolnost elektrických komponent. To se však týkalo zejména prvních verzí.

Dnes jsou však koloběžky Xiaomi nejprodávanější elektrická vozítka tohoto typu – a to nejen na českém trhu.

Xiaomi Mi Electric Scooter – první Xiaomi koloběžka

Jak jsme řekli, v roce 2016 vyjela na cesty první koloběžka značky Xiaomi. Někdy nesla označení M365. Jaké měla parametry a co se od té doby změnilo?

Koloběžka dostala do vínku 250W bezkartáčový elektromotor. Napájela ho 36V Li-Ion baterie o kapacitě 7,8 Ah. Tato koloběžka byla schopná urazit v průměru 15-30 km na jedno nabití. Maximální rychlost byla omezena (kvůli legislativě) na 25 km/h. Nabíjení trvalo kolem 5 hodin.

Koloběžka měla hmotnost cca 12,5 kg a zadní kotoučovou brzdu. Neměla displej, jen indikátory nabití a aktuálního módu. Mód byl STANDARD nebo ECO s omezenou rychlostí, který šetřil baterii. Zařízení bylo už tehdy schopno komunikovat s mobilní aplikací přes Bluetooth rozhraní. Tato aplikace umožňovala velmi podrobné sbírání statistik nebo nastavení koloběžky. Koloběžka taky nabízela důležitou funkci rekuperace. Tedy zpětné dobíjení baterie během jízdy (zejména brzděním).

Parametry a možnosti byly na svou dobu skvělé. A dá se říct, že jsou výborné i dnes. Ostatně z této osvědčené platformy značka od té doby až tak dalece nevybočila. Jaké koloběžky nabízí nyní?

Xiaomi Mi Essential – Dostupná koloběžka pro běžné použití

Koloběžky Essential patří mezi nejoblíbenější. Jak název napovídá, jde o jakousi základní řadu. Tato koloběžka je nejlevnější od značky Xiaomi a patří i k nejlevnějším v porovnání s ostatní konkurencí. Zaujme především méně náročné zájemce, kteří chtějí kvalitní a spolehlivé městské vozítko. Nevyžadují nadstandardní výkon ani jiné speciální vymoženosti.

Xiaomi Mi Essential má osvědčený 250W (max. 500 W) motor. Kapacita baterie činí 5,2 Ah. Přesto dokáže koloběžka pohodlně urazit kolem 20 km. Maximální rychlost však činí 20 km/h. Pro pohyb po cyklostezkách a městě je to však zajisté dostačující. Její hmotnost „klesla“ na nádherných 12 kg. Vylepšený skládací mechanismus umožňuje složení a rozložení během doslova jednotek vteřin.

Koloběžka má velmi kvalitní E-ABS brzdový systém na předním kole a kotoučovou brzdu na zadním pro maximální bezpečnost. Nechybí už ani LED multifunkční displej a samozřejmostí je propojení s aplikací. Zajisté však oceníte třeba i přítomnost předního a zadního světla s příkonem 2 W pro jízdu v horší viditelnosti nebo večer.

Jde o opravdu poctivě vybavený kousek s parametry, které v praxi skvěle fungují. Rozhodně nejde o terénní koloběžku či prostředek na zdolávání náročných převýšení nebo trhání rychlostních rekordů. V běžném městském (i jiném) prostředí a na solidní cestě však odvede výbornou práci.

Xiaomi Mi Pro 2 – Koloběžka i pro náročné

Model Xiaomi Mi Pro 2 je vrcholem a vlajkovou lodí nabídky koloběžek Xiaomi – a osud tomu chtěl, že aktuálně i zřejmě nejprodávanější elektrickou koloběžkou u nás. Tato svižná raketka ostatně zůstává při zemi. A to i cenově. Pořídit ji můžete kolem 12 000 Kč. Tím se stává zajímavou pro většinovou populaci, nikoli jen pro náročné fajnšmekry. Co ale nabízí?

Především je to o něco silnější motor. Ten má nominální výkon 300 W (max. 600 W) a zajistí rychlost až 25 km/h. To je ostatně maximum, pokud chcete jezdit zcela volně bez jakýchkoli „papírů“. Opravdu velmi pěkný je ovšem dojezd, který se pohybuje v průměru kolem 45 km. Zajišťuje ho Li-Ion baterie s kapacitou 12,8 Ah. Dobu jízdy můžete ještě prodloužit díky pokročilému systému rekuperace (KERS), kterým koloběžka rovněž disponuje.

Nevýhodou větší baterie je o něco vyšší hmotnost. Koloběžka trošičku přes 14 kg. Taky se o něco déle dobíjí (cca 6-7 hodin). Ale zdá se, že jde jen o malou daň. Koloběžka se těší vynikajícímu hodnocení a stala se „Produktem roku 2021“ v anketě portálu Heureka.cz.

Na trhu jsou koloběžky mnohem výkonnější a rychlejší. To nelze popřít. Jenže Pro 2 je skvělá právě v tom, že zůstává ryze civilním, flexibilním, elegantním a skladným a přitom rychlým a výkonným přesouvadlem za velmi příznivé peníze.

Další zajímavé modely

Výběr koloběžek Xiaomi není kdovíjak rozsáhlý, ale předchozími dvěma kousky nekončí. Za zmínku jistě stojí i model Xiaomi Mi 1S, který je svými parametry de facto přímým pokračovatelem prvního modelu M365. Přibyl však například displej a zlepšení doznala řada funkcí, ale i samotná konstrukce. Koloběžka s 250W motorem má průměrný dojezd 30 km a max. rychlost 25 km/h. Při ceně, která se pohybuje už kolem 8000 Kč, jde o skvělé parametry.

Za zmínku stojí zajisté i novinka v podobě koloběžky Xiaomi Mi 3. Ta disponuje 300W motorem a vyvine max. rychlost 25 km/h. S 7,6Ah baterií nabízí průměrný dojezd kolem 30 km a poradí si i s určitým stoupáním. Velmi zajímavá je i funkční výbava a zpracování. Tento model už nyní sklízí skvělá hodnocení a zajisté má našlápnuto stát se dalším hitem.

PořadíProduktVýkonRychlostDojezdHmotnostCena
1.Novinka 2023

Xiaomi Electric Scooter 4 Pro


[usr 5 text="true" tooltip="true"]
350 Waž 25 km/haž 45 km16,5 kgcca 18500 Kč
2.Skvělé parametry

Xiaomi Mi Electric
Scooter Pro 2



[usr 5 text="true" tooltip="true"]
300 Waž 25 km/haž 45 km14,2 kgcca 15000 Kč
3.Cena / výkon

Xiaomi Mi Electric
Scooter 3



[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]
300 W
(600 W)
až 25 km/haž 30 km13,2 kgcca 11000 Kč
4.Xiaomi Mi Electric Scooter 3 Lite


[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]
300 Waž 20 km/haž 20 km- kgcca 8500 Kč
5.Pro děti

Xiaomi Mi Electric
Scooter Essential



[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]
250 Waž 20 km/haž 20 km12 kgcca 8000 Kč
0 Sdílení