Pro děti Sport / outdoor

Nejlepší vozíky za kolo pro dítě: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší cyklovozíkyNechcete se ani po narození potomka nechat připravit o oblíbené sportovní aktivity, jako je třeba jízda na kole, in-line bruslích nebo běh? Nemusíte. A přitom není ani nutné vytěžovat prarodiče nebo shánět jiné hlídání. Své dítě či děti můžete vzít směle s sebou a taky jim dopřát radost z projížďky a pobytu na čerstvém vzduchu. Vzít přitom můžete i docela malé děti, kojence, batolata, miminka. Ne jen odrostlejší ratolesti s vlastním kolem. Stačí si pořídit správné vybavení v podobě dětského vozíku. Jde o záležitost, kterou lze na různých stezkách vídat stále častěji – s tím jak roste zájem o zdravý životní styl a sportování. Jde o velice praktickou záležitost, kterou oceníte nejen vy coby rodiče, ale i děti samotné. Zvlášť ty náročnější, pro které je běžná procházka v kočárku málo vzrušující. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak vybrat nejlepší vozík za kolo pro děti. Zaměříme se na zásadní faktory a vlastnosti těchto pomůcek a v mini recenzích představíme i některé významné výrobce. Opomenuta nezůstane ani otázka ceny.

Protože je toto vybavení určeno pro děti a sportovní aktivity s nimi, není radno výběr podcenit. Důraz je nutné klást pochopitelně v první řadě na bezpečnost a odolnost. Ale stranou by neměl zůstat ani komfort nebo jízdní vlastnosti. Nedoporučujeme vybírat jen podle nejnižší ceny, protože kvalita takových výrobků nemusí být na dostatečné úrovni. V horším případě trpí i bezpečnost a bohužel nejde o vzácný jev. To ale neznamená, že by solidní dětský vozík za kolo byl nějakou záležitostí pro vyvolené. Stačí hledat dobrý poměr ceny a kvality.

Jako vždy i tentokrát se kromě teoretického výkladu dočkáte taky žebříčku vysoce hodnocených a oblíbených aktuálních modelů. Při výběru se taky nezapomeňte porozhlédnout po uživatelských nebo odborných recenzích vozíků za kolo. Mohou vám leccos prozradit a třeba vás i ušetřit nepříjemných překvapení nebo zklamání.

TEST: Nejlepší vozíky za kolo na trhu

PořadíProduktInfoHodnocení
1.Thule Chariot Sport 1
Náš vítěz, nejlepší cyklovozík na trhu
✔️ multifunkční použití pro běh, procházky, kolo nebo lyže
✔️ nastavitelné odpružení
✔️ polohovatelná, polstrovaná sedačka
✔️ kotoučové brzdy
✔️ vysoké uživatelské hodnocení
📌 od 31000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
2.Hamax Outback 2v1
2. místo StiftungWarentest
✔️ stabilní pro použití díky nízkému gravitačnímu bodu
✔️ jde jednoduše složit a rozložit
✔️ prostor pro 2 děti
✔️ aerodynamický design
✔️ prostorné místo vzadu pro skladování věcí
📌 od 25600 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
3.Thule Chariot Sport 2
Skvělé recenze zákazníků
✔️ využití při cyklistice, procházkách, běhání nebo lyžování
✔️ prostor pro 2 děti
✔️ zadní bezpečnostní světlo a lepší zadní odrazky
✔️ nastavitelné odpružení
✔️ mimořádná skladnost, rychlost zložení
📌 od 39000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
4.Ixplorer HAMAX
To nejlepší z Decathlonu
✔️ univerzální využití - vozík za kolo a kočárek v jednom
✔️ vhodný pro dvě děti sedící ve směru jízdy
✔️ ochrana před sluncem i deštěm, velký prostor nad hlavou, okno ve střeše
✔️ snadné složení a rozložení vozíku bez nářadí
✔️ lze složit na plocho
📌 od 8000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
5.Croozer Kid For 2 Plus
Jeden z celosvětově nejprodávanějších modelů
✔️ 3v1 - jako přívěs za jízdní kolo, sportovní kočárek nebo jogger
✔️ nové odpružení na vozíku zajišťuje komfortnější jízdu
✔️ dostatek místa i pro dvojčata
✔️ konstrukce umožňuje použití závěsné sedačky pro novorozence
✔️ záruka na rám 10 let
📌 od 21000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
6.Qeridoo KidGoo 2 Sport
Další na zvážení
✔️ dvoumístný, odpružený vozík za kolo
✔️ listové odpružení s nastavitelnou tuhostí
✔️ ochrana proti nárazu zezadu
✔️ pětibodový bezpečnostní pás splňující evropské normy
✔️ vyrobený z lehkého a odolného hliníku
📌 od 19200 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat vozík za kolo pro dítě

Na jaké konkrétní parametry a vlastnosti nebo vybavení vozíku pro děti se zaměřit při jeho výběru? Roli by rozhodně mělo hrát to, pro jak staré dítě bude vozík určený a v jakých podmínkách (terénu) se budete nejčastěji pohybovat. Je vhodné se zabývat i skladností a složitelností, nosností, dalšími možnostmi využití (běh, brusle), úložným prostorem apod. Vše se pokusíme srozumitelně vysvětlit.

Výběr vozíku dle věku dítěte

Možná vás překvapí, že ve vozíku za kolo je možné vozit i velmi malé děti, kojence, miminka ve věku jen několika měsíců. Jeho využitelnost je tedy srovnatelná s klasickým kočárkem. Je však třeba klást mnohem větší důraz na bezpečnost. Pro nejmenší děti se tedy používá ještě speciální vložka známá jako „miminkovník“.

Tato vložka vypadá jako závěsné lůžko a je pevně upoutána ke konstrukci vozíku. Opatřena je taky bezpečnostními pásy podobně jako vajíčko do auta. Dítě, zavěšené v prostoru, netrpí otřesy při jízdě a je i mnohem lépe chráněno proti případnému nárazu do vozíku. Tato vložka se obvykle používá až do necelého roku věku. Důležitá je zejména u miminek, které ještě neumí sedět. Poskytuje jim kromě ochrany i skvělé pohodlí.

Pro větší děti už jsou určeny samotné sedačky vozíku. Ty by měly být především kvalitní a dobře polstrované – výhodou jsou ergonomické sedačky. U jednodušších, které neumožňují dostatečné nastavení, se doporučuje dokoupení opory hlavy a trupu. Sedačky jsou taky vybaveny pětibodovými bezpečnostními pásy.

Při výběru dle věku dítěte je logicky nutné myslet taky na velikost vozíku a na jeho nosnost. Velmi oblíbené jsou vozíky s nosností od cca 34 do 40 kg, které vydrží i do několika let věku. Jsou i vozíky s vyšší nosností a některé modely deklarují, že jsou vhodné pro děti až do např. 7 let věku. Vozit děti v tomhle věku už sice není úplně obvyklé, ale při náročnějších nebo delších vyjížďkách do přírody (které by dítě samo neušlapalo) může být takové řešení na místě.

Dětský vozík Thule Chariot Sport 2
Dětský vozík Thule Chariot Sport 2

Terén vs. upravené cesty

Velmi důležité je věnovat pozornost tomu, pro jaký terén je daný vozík určený. To se odvíjí od celkové kvality a odolnosti konstrukce a zcela zásadní roli hraje odpružení. Pokud chcete jezdit po nezpevněných, přírodních cestách, volte v každém případě vozík s kvalitním odpružením kol. Jinak bude cesta plná otřesů pro dítě velmi nepohodlná, pro menší může být i nebezpečná. Často používané listové odpružení lze postupem času regulovat s tím, jak dítě roste, což je velká výhoda (nastavení se provádí manuálně, jednoduše bez použití nářadí). Neodpružené vozíky bývají obecně levnější, ale jejich použití nelze zodpovědně doporučit jinde než na kvalitních cyklostezkách.

Způsoby využití

Vozík nemusí sloužit jen k jízdě za kolem. Tato pomůcka se používá taky pro běh, jízdu na bruslích, dokonce i na běžkách. Podle toho je třeba zvolit odpovídající vybavení. Pro jízdu na kole musí vozík disponovat cyklistickým setem, což je především speciální vodicí tyč, kterou se vozík k jízdnímu kolu připoutá. Zde je třeba řešit dva faktory:

  • Kvalitu a kompatibilitu

Kvalitnější jsou obvykle sety pro upoutání k zadní ose kola než k rámu. U levných modelů nemusí být systém upnutí dostatečně kvalitní, trvanlivý a odolný. Dále si taky ověřte, zda je set kompatibilní s vaším kolem. Obvykle to problém nebývá, případně lze pořídit patřičné adaptéry. Podobně existují vozíky s možností univerzálnějšího využití pomocí joggingových, in-line nebo lyžařských (běžkařských) setů. Je samozřejmě jen na vás, co budete požadovat.

Bezpečnost: vozík vs. cyklosedačka

Vozíky za kolo jsou poměrně moderní záležitostí, někdo dává stále přednost dětské cyklosedačce. Jaké jsou výhody a nevýhody a která varianta je bezpečnější?

Přestože je vozík těžší, přidělává paradoxně jezdci menší zátěž než sedačka, která nemá vlastní kola a celá váha leží na konstrukci jízdního kola samotného. To se odráží i na horší stabilitě. Vozík je díky dvěma zadním kolům velmi stabilní a nijak v tomto směru jezdci nepřitěžuje. Při pádu jezdce z kola je navíc dítě ve vozíku stále velmi dobře chráněno a situace se ho v lepším případě nemusí nijak citelně dotknout. To se v dětské sedačce obvykle nepoštěstí…

Má to ale i své proti…

Vozík je samostatný prvek, který se nachází za kolem, mimo přímý dohled jezdce (to lze částečně kompenzovat speciálním zpětným zrcátkem). Objevují se i výhrady v tom smyslu, že při nízké poloze ve vozíku je dítě vystaveno většímu působení zplodin ze silničního provozu. Vozíky jsou nicméně skutečně vhodné spíše na cyklostezky a výlety do přírody, kde se minimalizuje riziko působení zplodin nebo i případného střetu vozíku např. s motorovým vozidlem.

Každopádně je nutné vybírat vozík s ohledem na bezpečnost a volit kvalitu, nejlépe na základě nezávislých testů. Případně alespoň vsázet na osvědčené výrobce. Koupě vozíku ze supermarketu, neznámého zdroje nebo čínského e-shopu je obvykle poměrně značný hazard.

Provoz na silnicích

Ačkoli jsou cyklisté se sedačkami i vozíky s dětmi na silnicích s běžným provozem často k vidění, experti se shodují na tom, že jde o hazard se životem svým i dítěte. Snažte se vozovkám, zvláště záludným a frekventovaným, vyhýbat a plánovat cestu tak, abyste se na nich vyskytovali jen v nezbytném případě. Dítě je zde ohroženo nejen srážkou, ale i emisemi vozidel. Toto použití vozíku se neslučuje s jeho konceptem coby vybavení pro bezpečný sport a zdravý životní styl. Buďte zodpovědní.

Skladnost, hmotnost

Vozíky za kolo lze složit tak, aby se vešly např. do kufru auta nebo se daly snadno uskladnit. Pokud budete tyto vozíky často převážet tímto způsobem, vyplatí se klást důraz na kvalitu a jednoduchost složení a rozložení (podobně jako u kočárků). O reálné plynulosti skládání konkrétního modelu se můžete informovat i v recenzích nebo testech těchto výrobků.

Pokud jde o hmotnost, nejčastěji se vozíky pohybují mezi cca 10-20 kg (resp. cca 12-18 kg). Hmotnost může svědčit o robustnější konstrukci, ale poznáte ji na náročnějších vyjížďkách (zvlášť v kopcích) nebo při přenášení. U lepších modelů se výrobci snaží dosáhnout co nejnižší hmotnosti při zachování vynikající odolnosti použitím špičkových materiálů a technologií. To se však odráží na ceně.

Úložný prostor

Při výběru dětského vozíku za kolo byste neměli zapomínat ani na adekvátní úložný prostor. Pravděpodobně budete chtít do vozíku umístit i výbavu pro děti. Zejména u kojenců to může být poměrně objemný náklad. I tento faktor tedy zahrnujte do rozhodovacího procesu.

Ventilace

Složitou kapitolou je cirkulace vzduchu ve vozítku a tepelný komfort. U kvalitních vozíků jsou promyšlené systémy zajišťující dostatečnou ventilaci. Často se setkáte s odnímatelnými slídovými clonami, které jsou však určené do deště, nikoli pro běžnou jízdu – a to kvůli neprodyšnosti. Dále se lze setkat s výbavou v podobě stínítek proti slunci nebo využívají prachuvzdorné pokročilé síťky. Pro tepelný komfort při zimních vyjížďkách lze použít kompatibilní fusaky.

Vícemístné vozíky

Patří se ještě zmínit, že dětské vozíky za kolo nemusejí být pouze jednomístné. Existují i dvoumístné varianty, kde lze vozit nejen stejně stará dvojčata, ale dokonce i děti různého věku, což je skvělá výhoda. Tyto vozíky jsou ovšem taky větší (širší) a vyšší bývá i jejich cena. S tím je třeba počítat.

Video

Ceny vozíků za kolo

Kolik stojí kvalitní vozík za kolo? Investice je obvykle vyšší než do cyklosedačky, ale většina rodičů vyšších nákladů obvykle nelituje. Pojďme se mrknout na relace.

✅ Vozíky za kolo do 4000 Kč

Malý výběr. Půjde spíše o levné vozíky od neznámých značek, modely ze supermarketů nebo z druhé ruky apod. Najde se ale i pár solidnějších kousků od spolehlivých výrobců.

✅ Vozíky za kolo do 10 000 Kč

Zde už si vyberete spíš. Sortiment není extrémní, ale dobrý. Oblíbené jsou značky jako Thule, XLC nebo Hamax.

✅ Vozíky za kolo nad 10 000 Kč

Pořádný výběr opravdu kvalitních modelů začíná bohužel až nad touto hranicí. Špičkové modely prestižních značek přesáhnou i cenu 30 000 Kč. Jde tedy o výraznější investici, která není pro každého. Spíše pro náročnější a sportovně velmi aktivní rodiče a děti.

Nejlepší značky vozíků za kolo

Které značky vozíků za kolo jsou vysoce hodnocené, spolehlivé a nabízejí kvalitu?

  • Thule – Zřejmě nejoblíbenější a taky nejlepší značka cyklovozíků. Vysoká hodnocení v testech vozíků za kolo. Vynikající výběr, navíc v různých cenových relacích.
  • Croozer – Další zajímavá značka odolných a kvalitních vozíků často s vysokou nosností.
  • Queridoo – Oblíbený výrobce především v kategorii 10-20 tisíc Kč. Velmi dobrá kvalita zpracování.
  • XLC – Sice menší výběr, ale několik populárních modelů – navíc v dostupnějších cenách.
PořadíProduktInfoHodnocení
1.Thule Chariot Sport 1
Náš vítěz, nejlepší cyklovozík na trhu
✔️ multifunkční použití pro běh, procházky, kolo nebo lyže
✔️ nastavitelné odpružení
✔️ polohovatelná, polstrovaná sedačka
✔️ kotoučové brzdy
✔️ vysoké uživatelské hodnocení
📌 od 31000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
2.Hamax Outback 2v1
2. místo StiftungWarentest
✔️ stabilní pro použití díky nízkému gravitačnímu bodu
✔️ jde jednoduše složit a rozložit
✔️ prostor pro 2 děti
✔️ aerodynamický design
✔️ prostorné místo vzadu pro skladování věcí
📌 od 25600 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
3.Thule Chariot Sport 2
Skvělé recenze zákazníků
✔️ využití při cyklistice, procházkách, běhání nebo lyžování
✔️ prostor pro 2 děti
✔️ zadní bezpečnostní světlo a lepší zadní odrazky
✔️ nastavitelné odpružení
✔️ mimořádná skladnost, rychlost zložení
📌 od 39000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
4.Ixplorer HAMAX
To nejlepší z Decathlonu
✔️ univerzální využití - vozík za kolo a kočárek v jednom
✔️ vhodný pro dvě děti sedící ve směru jízdy
✔️ ochrana před sluncem i deštěm, velký prostor nad hlavou, okno ve střeše
✔️ snadné složení a rozložení vozíku bez nářadí
✔️ lze složit na plocho
📌 od 8000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
5.Croozer Kid For 2 Plus
Jeden z celosvětově nejprodávanějších modelů
✔️ 3v1 - jako přívěs za jízdní kolo, sportovní kočárek nebo jogger
✔️ nové odpružení na vozíku zajišťuje komfortnější jízdu
✔️ dostatek místa i pro dvojčata
✔️ konstrukce umožňuje použití závěsné sedačky pro novorozence
✔️ záruka na rám 10 let
📌 od 21000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
6.Qeridoo KidGoo 2 Sport
Další na zvážení
✔️ dvoumístný, odpružený vozík za kolo
✔️ listové odpružení s nastavitelnou tuhostí
✔️ ochrana proti nárazu zezadu
✔️ pětibodový bezpečnostní pás splňující evropské normy
✔️ vyrobený z lehkého a odolného hliníku
📌 od 19200 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení