Sport / outdoor

Test 6 nejlepších podložek na jógu: Recenze & Jak vybrat

Vybrali jsme nejlepší podložky na jógu na trhu podle recenzí uživatelů a testů renomovaných organizací v různých cenových relacích. Tady je náš výběr.

Nejlepší položky na jógu

Jak si vybrat nejlepší podložku na jógu neboli takzvanou jógamatku? V následujícím článku se pokusíme najít na tuto otázku odpověď. Nejdříve vám představíme šest oblíbených a velmi kvalitních podložek, které spojuje výhodný poměr ceny a kvality. V další části pro vás máme připravený návod, který se vám bude hodit při vybírání a pořizování podložky, ale i při srovnávání jednotlivých produktů.

A proč si vůbec jógamatku pořizovat? Tato cvičební pomůcka se dá pochopitelně i ledaskde zapůjčit nebo nahradit nějakým provizorním materiálem. Vlastní a kvalitní podložka, stejně jako vhodné oblečení na jógu, vám ale poskytne podstatně vyšší komfort a vydrží vám velmi dlouho. Můžete si ji vzít s sebou kamkoli a cvičit na ní i doma. A to ani nemluvíme o hygienických důvodech. Cena speciálních podložek začíná zpravidla na několika stech korunách. Investice se ale vyplatí, zejména pokud to s jógou myslíte vážně. Budete ji totiž potřebovat k drtivé většině cviků.

Tato recenze podložek na jógu nemůže ani zdaleka obsáhnout všechny varianty a typy těchto pomůcek. Může vám ale pomoci ujasnit si, jakou jógamatku vlastně potřebujete a podle čeho se rozhodovat při výběru. A možná mezi testovanými modely najdete přesně to, co jste hledali.

Jaké jsou tedy nejlepší podložky na jógu dle recenzí a testů?

 1. Jogamatky TváLáska
 2. Bodhi Rishikesh Premium 60
 3. Bodhi LEELA MANDALA
 4. Manduka Prolite® Mat
 5. JADE Harmony
 6. Spokey Mandala
 7. inSPORTline Spirit
 8. Kimjaly Confort

Nejlepší podložky na jógu na trhu

ProduktProč si ji koupitHodnoceníCena (od)
TIPJogamatky TváLáska
✔️ vlastní výroba podložek pod značkou TváLáska
✔️ v prodeji také ECO oblečení
Tloušťka: 4 mm
Délka / šířka: 183 / 68 cm
Materiál: 100% přírodní kaučuk
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1590 Kč Číst recenze
#1Bodhi Rishikesh Premium 60
Náš vítěz testu
✔️ na každodenní intenzivní používání
✔️ jeden z bestsellerů od Bodhi
Tloušťka: 4,5 mm
Délka / šířka: 183 / 60 cm
Materiál: PVC
[usr 5 text="true" tooltip="true"]650 Kč Číst recenze
#2Bodhi LEELA MANDALA
Alternativa
✔️ odolná protiskluzová podložka pro začátečníky
✔️ krásný potisk jako bonus
Tloušťka: 4 mm
Délka / šířka: 183 / 60 cm
Materiál: PVC
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]650 Kč Číst recenze
#3Manduka Prolite® Mat
✔️ kvalitní, hustá a lehká jogamatka
✔️ legendární podložka pro nadšence jógy
Tloušťka: 4,7 mm
Délka / šířka: 180 / 61 cm
Materiál: směs polyesteru a PVC
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2200 Kč Číst recenze
#4JADE Harmony
✔️ nejprodávanější kaučuková gumová podložka na jógu
✔️ dobré odpružení, vynikající přilnavost
Tloušťka: 5 mm
Délka / šířka: 173 / 61 cm
Materiál: přírodní kaučuk
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2050 Kč Číst recenze
#5Spokey Mandala
✔️ skvělý poměr cena / výkon
✔️ vynikající recenze zákazníků
Tloušťka: 4 mm
Délka / šířka: 173 / 61 cm
Materiál: TPE
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]550 Kč Číst recenze
#6inSPORTline Spirit
✔️ měkká a pohodlná podložka
✔️ vhodná nejen na jógu, ale i aerobik
Tloušťka: 3 mm
Délka / šířka: 172 / 61 cm
Materiál: PVC
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]220 Kč Číst recenze
#7Kimjaly Confort
Nejprodávanější z Decathlonu
✔️ ideální na nenáročné druhy jógy
✔️ 4 barevné kombinace v prodeji
Tloušťka: 8 mm
Délka / šířka: 173 / 61 cm
Materiál: Pěna 100%, Pěnové PVC
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]850 Kč Číst recenze

Nejprodávanější podložky na jógu dle Heureka.cz

Recenze TOP 6 podložek na jógu

# Manduka PROlite Mat (od 2050 Kč)

 Recenze Manduka PROlite Mat 

Manduka PROlite Mat patří mezi nejkvalitnější podložky na jógu v současné nabídce – a tomu taky odpovídá poměrně vysoká cena. Jestliže je však pro vás jóga vášní a nejen přechodnou módou nebo zálibou, koupě rozhodně nebudete litovat. Naopak, můžete se spolehnout na maximální komfort a taky životnost materiálu.

Tato jógamatka je k dostání v celé škále barevných provedení, ale vybrat si můžete i z více šířek, tlouštěk a délek. Není tedy problém pořídit si podložku podle vlastních potřeb, představ a preferencí. Manduka PROlite Mat cílí především na zapálené cvičence, kteří se jógou zabývají aktivně a intenzivně. Díky lehkosti a odolnosti obstojí i při častém přenášení nebo přepravování. Ideální varianta, pokud jógu provozujete na různých místech.

Podložka je vyrobena z vysoce kvalitní směsi polyesteru a PVC s maximální životností. Oproti levnějším produktům se nemusíte bát různého odlupování, drolení, praskání ani jiného opotřebení. Materiál je velmi pružný a příjemně uleví kloubům. Tato jógamatka má skutečně potenciál vydržet vám i celý život. A vzhledem k tomuto faktu se ani cena nezdá zase tak hrozná.

Co potěší

 • Špičková podložka
 • Maximální komfort, odolnost, životnost
 • Doživotní záruka
 • Pro intenzivní a časté cvičení
 • Lehká a skladná

Co zamrzí

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

# Bodhi LEELA MANDALA (od 650 Kč)

 Recenze Bodhi LEELA MANDALA 

Na druhé místo našeho testu podložek na jógu se vyšvihla velmi pěkně zpracovaná a přitom cenově dostupná jógamatka Bodhi LEELA. Tato podložka existuje opět ve více barevných a velikostních provedeních a vybrat si můžete i mezi několika dekorativními vzory, které jsou tematické a velmi pěkné.

Podložku ocení především začínající cvičenci. A to nejen díky poměrně přívětivé ceně, ale taky proto, že jde o univerzální volbu vhodnou prakticky pro jakýkoli druh jógy a způsob cvičení. Bodhi LEELA je skvělá i na cestování. Je lehká a snese každodenní používání. Vyrobena je z certifikovaného, nezávadného PVC a nabídne vysokou odolnost a životnost a protiskluzové provedení. Údržba podložky je přitom velmi jednoduchá. Stačí ji po cvičení otřít vlhkým hadříkem. Jde o velmi dobrou volbu s výhodným poměrem ceny a kvality.

Co potěší

 • Optimální poměr ceny a kvality
 • Podložka vhodná zejména pro začátečníky
 • Lehká, vhodná na cesty
 • Univerzální použití, pro jakýkoli druh cvičení
 • Odolnost, životnost

Co zamrzí

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

# Manduka eKO Super Lite Travel Mat (od 1150 Kč)

 Recenze Manduka eKO Super Lite Travel Mat 

Máme tu pro vás další podložku od prestižní značky Manduka. Tentokrát jde o variantu perfektně přizpůsobenou pro časté přenášení a cestování. Tato podložka se u nás těší mimořádné oblibě a může nabídnout takřka srovnatelnou životnost jako výše recenzovaný model. Snadno ji lze složit do velmi skladné podoby, aniž byste se museli obávat poškození nebo prasklin. Její váha je pouze 900 g při standardních rozměrech: délka 180 cm, šířka 61 cm, tloušťka 1,5 mm.

I při minimální hmotnosti a objemu dokáže Manduka eKO Super Lite Travel Mat poskytnout optimální protiskluzové vlastnosti. Jedinou nevýhodou je, že při minimální tloušťce nelze očekávat změkčující podklad, který by výrazněji ulevil kloubům nebo měkčil hrubé podloží. Na druhou stranu potěší materiálové zpracování, které je na špičkové úrovni.

Manduka eKO Super Lite Travel Mat neobsahuje žádné závadné nebo neekologické látky, jako jsou AZO barviva nebo chemická změkčovadla. Tkaná je přitom natolik pevně, že se nemusíte obávat protržení nebo jiného poškození ani při použití v náročných podmínkách.

Co potěší

 • Velmi odolná cestovní podložka
 • Jedna z nejprodávanějších podložek na jógu u nás
 • Skladná a lehká
 • Protiskluzová, přilnavá
 • Bez obsahu PVC a závadných látek
 • Snadná údržba

Co zamrzí

 • Tenká, minimální změkčení

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

# inSPORTline Spirit (od 220 Kč)

 Recenze inSPORTline Spirit 

Poslední místo našeho testu obsadila podložka značky inSPORTline. Tento výrobce je dobře známý i mimo oblast jógy a nabízí sportovní vybavení všeho druhu a v různých cenových kategoriích. My se podíváme na podložku, která je k dostání doslova za lidovou cenu pod 300 Kč.

Vizuálně je podložka poměrně pěkně zpracovaná, vybrat si můžete z více variant barevného provedení a okrasných ornamentů. Tloušťka činí pouze 3 mm, přesto podložka nabízí dostatečné pohodlí, navíc potěší skladností a lehkostí. Vhodná je tudíž pro domácí cvičení i na cesty.

inSPORTline Spirit je poměrně univerzální podložka, kterou můžete použít na všechny druhy jógy i na jiné cvičení. Určena je nicméně hlavně nenáročným a začínajícím cvičencům, čemuž jednoznačně odpovídá i cena. Životnost a odolnost této podložky taky není zázračná. Může ale představovat rozumnou volbu, pokud zatím nevíte, jestli vás bude jóga bavit; a taky v případě, že cvičíte jen sporadicky a nechcete do vybavení investovat vyšší částky.

Co potěší

 • Velmi nízká cena

Co zamrzí

 • Nižší kvalita zpracování
 • Pro začátečníky a nenáročné uživatele

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.5 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

Jak vybrat podložku na jógu

Může se to zdát mimořádně snadné. Je to přece jenom podložka, že? Přesto výběr – při bližším pohledu – zdaleka tak jednoduchý není. Existuje celá řada materiálových provedení, přičemž každá varianta může být vhodná pro jiný druh jógy a styl cvičení. A jsou tu i další parametry, které byste měli vzít v potaz.

Výběr podle druhu jógy

Hatha jóga, dynamické styly, Aštanga, Bikram či Kundaliní jóga a další. Odvětví tohoto unikátního systému známého jako jóga, který spojuje duchovno s fyzičnem, je celá škála. A pro každý druh cvičení může být vhodná jiná podložka. Např.:

 • Hatha jóga – Jde o pomalejší a poklidnější cvičení. Upřednostněte komfort v podobě tlustší podložky (alespoň 5 mm). Totéž platí pro různé terapeutické a zdravotní lekce a odvětví. Vhodným materiálem může být i TPE, které je náchylnější k poškození a k dynamičtějším stylům se příliš nehodí.
 • Power jóga, dynamická cvičení – Zvolte odolnější podložku, např. z PVC s dobrou protiskluzovou úpravou.
 • Aštanga jóga – I tady vsaďte na co nejvyšší odolnost, ale rozšoupněte se klidně i co se týče tloušťky.
 • Kundaliní jóga – Zaměřte se na maximální komfort.
 • Cestovní varianty – Pokud budete podložku často přenášet, vybírejte podle odolnosti, nízké hmotnosti a skladnosti.

Podložky podle materiálů

Jak si vybrat podložku na jógu podle materiálu?

 • Podložky z PVC – Jsou mimořádně lehké a značně odolné. Výhodou je i snadná údržba a protiskluzový povrch. Možná vám ale bude vadit, že nejde o přírodní materiál.
 • Přírodní guma – Dlouhá životnost a protiskluzové vlastnosti. Přírodní materiál, ale taky vyšší cena.
 • Jutové podložky – Vhodné spíše pro pokročilejší cvičence, vysoká váha a tvrdší povrch. Jsou ale zvlášť vhodné do přírody, velmi dlouho vydrží a nekloužou.
 • Koberečky – Tradiční varianta vhodná pro pokročilé uživatele.
 • Korkové podložky – Velmi nízká váha, přírodní provedení, protiskluzové vlastnosti a životnost. Nevýhodou je vyšší cena. Vhodná volba spíš pro klidnější cvičení.

Podle čeho se při výběru řídit?

Na jaké parametry se zaměřit a podle čeho jednotlivé podložky srovnávat a rozhodnout se pro tu pravou? Důležité jsou především následující faktory:

 • Rozměry a hmotnost v závislosti na způsobu použití
 • Tloušťka podložky, míra tlumení a měkčení
 • Protiskluzové vlastnosti a přilnavost k povrchu
 • Absorpční vlastnosti
 • Životnost a taky odolnost vůči různým druhům poškození a deformací
 • Typ materiálu (umělý, přírodní, ekologický, zdravotně nezávadný atd.)
 • Náročnost údržby
 • Určení (druh jógy, úroveň cvičence, prostředí apod.)
 • Poměr ceny a kvality
 • Vzhled
 • Vhodnost pro alergiky

Jakou podložku zvolit, pokud:

 • Se hodně potíte? S co nejlepší protiskluzovou úpravou. Vhodnou volbou jsou například jutové podložky.
 • Máte alergii? Zaměřte se na hypoalergenní a zdravotně nezávadné provedení materiálové zpracování.
 • Cvičíte na cestách? Vyhledávejte nízkou hmotnost, složitelnost a přitom odolnost.
 • Potřebujete tlumit dopady kvůli citlivým kloubům? Zvolte vysokou (např. 6 a více mm) podložku z korku, přírodní gumy nebo i PVC.
 • Budete cvičit venku? Vhodnou volbou jsou odolné a pevné podložky z juty, ale i některé PVC podložky.
 • Chcete cvičit tradičním způsobem? V tomto případě je jasnou volbou klasický kobereček na jógu. Pro začátečníky však nemusí být vhodnou volbou.
0 Sdílení