Sport / outdoor

Nejlepší navijáky na ryby: TOP 8 produktů podle recenzí a testů

nejlepší navijáky na ryby
Rybaření je velmi chytlavý koníček. Mnozí mu zcela propadli. Skrývá v sobě jakési kouzlo spojení s přírodou, meditace a odpočinku, ale i vidiny zajímavých úlovků a výsledků. Avšak k rybaření je kromě vody a ryb potřeba taky patřičné vybavení. Těžko si představit, že v našich končinách půjde někdo lovit ryby s harpunou nebo sítí. Základním nástrojem moderního českého rybáře je kvalitní prut. A velmi důležitou součástí prutu je i naviják. Ten se obvykle k prutu pořizuje jako samostatný komponent. Proto si taky plně zaslouží vlastní článek. Dnes se podíváme na to, jak vybrat nejlepší naviják na ryby. Co od něj chtít a očekávat, na jaké parametry se zaměřit? To vše bude předmětem dnešního průvodce.

Kromě toho vám i dnes nabídneme taky žebříček nejlepších navijáků současnosti. Výběr je dostatečně pestrý, takže si jistě svého favorita najde každý. Inspirovat se můžete i v recenzích navijáků na ryby a taky v odbornějších testech.

Nejlepší navijáky na ryby na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Okuma 8K
Na sumce a kapry, skvělé recenze
✔️ Rychle nastavitelné ložisko
✔️ Přesný převodový systém
✔️ Naviják s grafitovým tělem
📌 od 2700 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Penn 360 Slammer
Na dravce
✔️ Celokovový naviják
✔️ Hlavní hřídel z nerez oceli
✔️ Exkluzivní Penn HT 100 brzdový systém
📌 od 2200 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3FOX EOS 10000
Nejprodávanější, produkt roku
✔️ Tělo v kombinaci grafitu a hliníku
✔️ Dokonale vyvážený rotor
✔️ 5 kuličkových ocelových ložisek
📌 od 2350 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Daiwa Emblem 45 SCW QD
Na kapry, 96% spokojenost
✔️ Krásný kaprářský naviják pro náročné
✔️ Dokonalý návin vlasce
✔️ Jeden z nejprodávanějších navijáků
📌 od 3800 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Sonik AVX 10000 Surf Reel
Kaprový a mořský naviják
✔️ Přední brzda navijáku je snadno přístupná
✔️ Vybaven 14 kuličkovými ložisky a silnými převody
✔️ Minimálně poruchová přední brzda
📌 od 5000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Shimano Aerlex 10000 XTB
Surfcasting, chytání kaprů
✔️ Mimořádně pevná konstrukce
✔️ Skvělé chování při odhazování
✔️ Spolehlivý značkový naviják za dobrou cenu
📌 od 3100 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Tica Scepter GTW 6000
Na kapry, moderní design
✔️ V měděné barvě působí mimořádně luxusně
✔️ Vynikající naviják prověřený praxí
✔️ Moderní provedení
📌 od 1900 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#8Giants Fishing TR 5000 FS 1+1
Cena / výkon
✔️ Masivní grafitové tělo a rotor
✔️ Systém pro perfektní navíjení vlasce
✔️ Precizní systém přední a zadní brzdy
📌 od 950 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat naviják na ryby

Při výběru navijáku je důležité konstrukční provedení, typ brzdy, kapacita cívky, počet ložisek či materiálové zpracování. Výběr se vždy odvíjí od techniky rybolovu a lovených druhů. Důležitým parametrem je zajisté i cena anebo značka výrobce.

Výběr navijáku podle mechanismu

Výběr navijáku by se měl řídit především podle toho, jakou technikou chcete lovit a na jaké ryby máte políčeno. Existují univerzálnější navijáky, které mohou ocenit zejména začátečníci. Ti ještě nemusejí mít dostatečně vyhraněný styl a všestrannější varianta, byť třeba v řadě ohledů kompromisní, jim může plně vyhovovat. Později, až si vytříbíte zájmy a priority, už budete jistě pátrat po navijáku, který lépe naplní konkrétní potřeby.

Mezi základní faktory patří konstrukční provedení navijáku a výběr podle základního typu. Existuje několik podstatných variant. Pojďme se na ně podívat.

naviják na ryby

Bubínkový naviják

Bubínkový naviják představuje, dá se říct, zastaralou a základní konstrukci. Tvořila ho především otočná cívka (navíjecí buben). U starých typů nebyl k dispozici ani brzdný systém, případně jen zarážka zpětného chodu proti samovolnému protáčení. Brzdění se provádělo prsty. Modernější typy už brzdou obvykle disponují.

Konstrukčně je bubínkový naviják blízký muškařskému a zřejmě nejznámějším typem je tzv. centerpin. Takzvané bubínkáče jsou už ale spíš ozvěnou minulosti a uvádíme je spíše pro úplnost. Pravděpodobně po nich nesáhnete.

Smekací naviják

Smekací konstrukce představuje v současnosti nejspíš nejrozšířenější a taky nejžádanější volbu. Výběr je opravdu mimořádně velký, což může být až matoucí – zejména pro začátečníky. Tyto navijáky mají pevnou cívku s nastavitelnou sílou brzdění. Kombinují se však s více typy brzdných systémů. S přední brzdou, zadní brzdou i tzv. baitrunnerem (volnoběžnou brzdou). Poznáte je podle toho, že osa cívky je souběžná s osou prutu.

Dle konkrétního provedení a typu se smekací navijáky používají pro rybolov na plavanou, na položenou, přívlač, ale vhodné mohou být i pro mořský rybolov. Existují i smekací navijáky přímo přizpůsobené pro lov určitého druhu ryb. Kategorie smekacích navijáků je tedy mimořádně široká, univerzální až komplexní.

Smekací navijáky umožňují velmi dlouhé hody a nabízí různé zpřevodování, což je významný faktor při výběru. Důležitá je i dostatečná kapacita cívky, dále byste se měli zaměřit na ložiska a samozřejmě materiálové zpracování.

Muškařský naviják

Muškařské navijáky jsou vývojově odvozené do bubínkových, proto jsou jim nejbližší, ale představují mnohem pokročilejší řešení, přestože princip je v základu už velmi dlouho stejný. Muškeření je jedna z mála disciplín, kde se příliš neuplatňují smekací navijáky. Do specifického muškařského navijáku se ukládá muškařská šňůra místo vlasce.

Existují muškařské navijáky se dvěma základními typy cívek. LA cívky s prostorem mezi cívkou a osou mají velký průměr. Klasická varianta má cívku přímo na ose a malý průměr.

S otočnou cívkou

Jde o tzv. multiplikátory. Tyto navijáky jsou speciálně konstruovány pro mimořádné zatížení. Používají se proto především při lovu sumců. Dalším okruhem využití je mořský rybolov. Nabízí velmi vysokou rotační rychlost, z čehož plyne i přesnost nadhozu. Vyniká odolností.

Existují i varianty navijáků s elektromotorkem, které se prosazují při mořském rybolovu. Multiplikátor je vhodný i při rybolovu velkých ryb (sumců) technikou přívlače.

rybarčení

Výběr navijáku podle brzdy

Velmi důležitým faktorem výběru navijáku je volba vhodného brzdného systému. Možností je hned několik a zásadně se liší vlastnostmi i možnostmi použití.

Naviják s přední brzdou

Velmi populární typ brzdného systému, kdy je brzda umístěna nad cívkou. Díky tomu je dosaženo velmi vysoké brzdné síly. Kromě síly je předností těchto navijáků vysoká odolnost, což je dáno i jednoduchou konstrukcí. Může docházet k zadrhávání, ale obecně jde o spolehlivou volbu. Regulace odporu je zároveň mimořádně citlivá.

Zdálo by se, že přední brzda nabízí veškeré kýžené výhody a optimální vlastnosti, navíc i cenově vychází obvykle výhodně. Problém může tkvět v horší dostupnosti brzdy při souboji s rybou.

Naviják se zadní brzdou

Právě zadní brzda eliminuje nevýhodu předního provedení. Přístupnost brzdy je perfektní a není zde riziko kontaktu prstů s vlascem. To je důležité zejména při lovu větších, silnějších ryb.

U některých zadních brzdových systémů se setkáte ještě s přídavnou páčkovou brzdou, kterou lze ovládat jediným prstem a zvýšit nebo snížit sílu odporu. V takovém případě se často setkáte s označením „bojová brzda“. Zadní brzda je konstrukčně složitější, ale není tak robustní jak přední. Hodí se třeba pro plavanou, položenou nebo i feeder, obecně především na jemné techniky rybolovu.

Navijáky s volnoběžnou brzdou

Tzv. baitrunner jsou perfektní volbou pro lov kaprů, ale i jiných velkých ryb – a to především technikou na položenou. Umožňuje ryby „utahat“ bez rizika přetržení vlasce. Disponují pro tento účel dvojicí brzd.

Jak vybrat naviják podle materiálu?

Velmi důležitým faktorem, který logicky zásadně ovlivní celkovou kvalitu, odolnost, životnost, ale i hmotnost navijáku, je materiálové zpracování. Možností je více.

U velmi levných navijáků, které pořídíte v nespecializovaných obchodech a supermarketech, velmi často převažují plasty. Pro začátečníky nebo velmi sváteční rybáře, kteří nejsou ochotni investovat do svého koníčku větší částky, mohou být dostačující. Nejsou ale určeny pro náročnější rybolov, větší ryby apod.

Naproti tomu grafitové navijáky jsou velmi rozšířené a lze je považovat za kvalitní. Jsou sice o něco dražší než plastové, ale taky spolehlivější a lehčí. Stále ale nejde o top třídu, se kterou byste se mohli pustit na velké sumce. Grafitové navijáky poslouží spíše při lovu menších ryb.

Pakliže se chcete pustit do náročného rybolovu a třeba i odchytit nějaký ten kapitální kousek, budete potřebovat odpovídající naviják. Ty se vyrábějí ze slitiny kovů, konkrétně z hliníkové slitiny známé jako dural. Dural zůstává relativně lehký, ale nabízí velmi vysokou odolnost a životnost. Cena duralového navijáku je vyšší, ale nenechá vás ve štychu a bude sloužit mnohem déle než plastový nebo i grafitový. Investice se vám tedy vrátí, pokud u rybářského koníčku zůstanete.

naviják

Jak vybrat naviják podle ryb a techniky?

Velmi důležitým faktorem výběru je, jaké technice se chcete věnovat a jaké ryby hodláte lovit. Dle toho je třeba volit typ navijáku, brzdu i materiálové provedení a další parametry.

Kapři

Kapři se u nás těší maximálnímu zájmu. Vhodnou volbou pro tuto disciplínu je smekací naviják s volnoběžnou brzdou – tzv. baitrunner. Ta vám umožní rybu unavit bez rizika poškození vybavení.

Sumci

Největší domácí ryby vyžadují správný a zodpovědný přístup. Optimální volbou je naviják s multiplikátorem, které jsou právě dimenzované na extrémní zatížení. Naviják by taky měl mít odpovídající kvalitu zpracování. Sáhněte po duralové variantě.

Dravé ryby

V případě lovu dravých ryb bude hodně zodpovědnosti ležet na brzdě. Vyplatí se pro tyto účely zvolit smekací naviják s bojovou brzdou. Ta vám dá jasnou výhodu v souboji se zuřivě se bránícím dravcem.

Pstruzi

Pokud budete lovit muškařením, je jasnou volbou muškařský naviják. Při jiných rybolovných technikách se uplatní klasické smekací navijáky.

Rybolovné techniky

I na technice záleží. Na položenou jsou adekvátní smekací navijáky a obecně příliš nezáleží na tom, zda zvolíte přední, nebo zadní brzdu – totéž platí pro plavanou. Pro přívlač se zas perfektně hodí naviják s multiplikátorem a na muškaření samozřejmě muškařský naviják. Ten se uplatní i při mořském rybolovu.

Ložiska

Dostatečný počet kvalitních ložisek je zásadním předpokladem kvality navijáku. Nerezová ložiska uložená v ústrojí zajišťují plynulý a spolehlivý chod zařízení. Pět či šest ložisek lze považovat za velmi kvalitní, adekvátní volbu. Méně než čtyři ložiska už jsou velmi na pováženou. Naopak ne vždy je ideálem extra vysoký počet ložisek, zvlášť v kombinaci s podezřele nízkou cenou navijáku.

Kapacita

Kapacita cívky je závislá i na průměru vlasce a obecně se potřeba kapacity odvíjí od rybolovné techniky, délky prutu, nároků a dalších požadavků a faktorů. Nejčastější kapacita je kolem 150 až 300 metrů. Některé navijáky pojmou i více než 500 m vlasce.

Převody

Převodový poměr udává, kolik otoček udělá cívka na jedno otočení kličky. Jde o důležitý faktor. Rychlé převody jsou vhodné především na lov velkých ryb a mořský rybolov. Nejčastější volbou je poměr 5,2:1 nebo 5,1:1. Nejrychlejší pruty dosahují až 8:1. Naopak s převodem 1:1 se setkáte u muškařských navijáků.

Ceny navijáků na ryby

Kolik stojí kvalitní naviják na ryby? Ceny se různí dle typu, brzdy, materiálu i dalších vlastností.

✅ Navijáky do 1000 Kč

Jde o levné navijáky spíše pro rekreační a méně náročné rybáře. Některé velmi levné jsou však i velmi oblíbené (např. značka Crivit), ale je třeba mít na paměti jejich omezení.

✅ Navijáky do 2000 Kč

V této kategorii už si adekvátní naviják vyberou i zkušení a náročnější rybáři. Výběr je vynikající, lze koupit navijáky s vysokou životnosti i pro těžší rybolov.

✅ Navijáky nad 3000 Kč

Špičkové a různé specifické a speciální navijáky především pro velmi náročné rybáře.

Nejlepší značky navijáků na ryby

Které značky rybářských navijáků lze považovat za kvalitní, případně mohou nabídnout i jiné výhody?

  • Okuma – Špičkový výběr, jedna z nejoblíbenějších značek. Navijáky ve všech relacích, především do 2 tisíc Kč.
  • Shimano – Mimořádně populární navijáky. Osvědčená značka se skvělým hodnocením. Převažují však dražší modely.
  • Fox – Žádaná značka především dražších až drahých navijáků. Vysoká kvalita zpracování.
  • Daiwa – Obrovský výběr, velmi známá a oblíbená značka. Navijáky v různých relacích, převažují však dražší a drahé.
ProduktInfoHodnocení
#1Okuma 8K
Na sumce a kapry, skvělé recenze
✔️ Rychle nastavitelné ložisko
✔️ Přesný převodový systém
✔️ Naviják s grafitovým tělem
📌 od 2700 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Penn 360 Slammer
Na dravce
✔️ Celokovový naviják
✔️ Hlavní hřídel z nerez oceli
✔️ Exkluzivní Penn HT 100 brzdový systém
📌 od 2200 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3FOX EOS 10000
Nejprodávanější, produkt roku
✔️ Tělo v kombinaci grafitu a hliníku
✔️ Dokonale vyvážený rotor
✔️ 5 kuličkových ocelových ložisek
📌 od 2350 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Daiwa Emblem 45 SCW QD
Na kapry, 96% spokojenost
✔️ Krásný kaprářský naviják pro náročné
✔️ Dokonalý návin vlasce
✔️ Jeden z nejprodávanějších navijáků
📌 od 3800 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Sonik AVX 10000 Surf Reel
Kaprový a mořský naviják
✔️ Přední brzda navijáku je snadno přístupná
✔️ Vybaven 14 kuličkovými ložisky a silnými převody
✔️ Minimálně poruchová přední brzda
📌 od 5000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Shimano Aerlex 10000 XTB
Surfcasting, chytání kaprů
✔️ Mimořádně pevná konstrukce
✔️ Skvělé chování při odhazování
✔️ Spolehlivý značkový naviják za dobrou cenu
📌 od 3100 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Tica Scepter GTW 6000
Na kapry, moderní design
✔️ V měděné barvě působí mimořádně luxusně
✔️ Vynikající naviják prověřený praxí
✔️ Moderní provedení
📌 od 1900 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#8Giants Fishing TR 5000 FS 1+1
Cena / výkon
✔️ Masivní grafitové tělo a rotor
✔️ Systém pro perfektní navíjení vlasce
✔️ Precizní systém přední a zadní brzdy
📌 od 950 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení