Sport / outdoor

Nejlepší cyklistické tretry a boty: TOP 6 modelů podle recenzí a testů

nejlepší cyklo tretry
Rozhodli jste se skoncovat s cyklistikou v běžné obuvi a pořídit si pořádné boty či tretry přímo na kolo? Takové rozhodnutí lze jedině pochválit. Pokud to s cyklistikou myslíte vážně, mělo by tomu odpovídat i vaše vybavení. V dnešním článku vám proto poradíme, jak vybrat nejlepší cyklistické tretry a boty a jaké výhody (či nevýhody) jejich používání přináší.

Pří výběru se můžete inspirovat i v našem žebříčku nejoblíbenějších a nejlépe hodnocených modelů. Samozřejmě se však vyplatí sledovat i recenze cyklistické obuvi, kde se dozvíte velmi konkrétní informace a poznatky.

Nejlepší cyklistické tretry a boty na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1MTB SIDI Eagle 10
Nejlepší cyklistické tretry dle nás
✔️ Odolný svršek z mikrovlákna
✔️ Poskytují jak zaměření na výkon, tak na pohodlí
✔️ Centrální vložka neklouže
✔️ Pro vysoký i nízký nárt
📌 do 5000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Force Crystal MTB fluo
Produkt roku 2022
✔️ Pozitivně hodnoceny tretry
✔️ Špička je chráněna proti nárazům od větví či kamení
✔️ Výměnné hroty s klíčem jsou součástí
✔️ Zapínání na kolečko a 1 suchý zip
📌 do 1700 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Shimano MTB SH-XC300ML
✔️ Výkonnostní tretry na horskou cyklistiku
✔️ Svrchní část s důrazem na dokonalé obepnutí chodidla
✔️ Bezpečnost, stabilita, prodyšnost
✔️ Dobrá přilnavost
📌 do 1700 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
#4Force MTB Crystal21
Nejlepší poměr cena / výkon
✔️ Určené pro jízdu na horském kole
✔️ Zesílená část na patě a prstech
✔️ Větrací otvory pro prodyšnost
✔️ Připevněno kolečkem ATOP A-B14 a páskem na suchý zip
📌 do 1200 Kč
⭐ 92 % Číst recenze
#5Shimano MW701
✔️ Optimální záběr za mokra a na kluzkých površích
✔️ Vodotěsná izolovaná komfortní vložka
✔️ Stélka s flísovou vložkou pro lepší izolaci
✔️ BOA systém místo klasických tkaniček
📌 do 5000 Kč
⭐ 90 % Číst recenze
#6Northwave MTB Corsair
✔️ Turistické MTB tretry s gumovou podrážkou s vložkami z EVA pěny
✔️ Pro rekreačně sportovní bajkery
✔️ Jednoduchý systém zapínání
✔️ Vyztužená zpevněná pata, odlehčená konstrukce
📌 do 2250 Kč
⭐ 87 % Číst recenze

Jak vybrat cyklistické tretry

Volba optimálních treter na kolo by měla vycházet především z vašich potřeb. Z toho na jakém kole a jaké disciplíny jezdíte. Důležité je taky materiálové zpracování, zapínání, zpracování podrážky, kompatibilita či druh upínacího systému k pedálu.

K čemu jsou speciální boty či tretry na kolo?

Jezdit na kole se pochopitelně dá v jakékoli vhodné obuvi a bez speciálních bot se můžete docela dobře obejít, zejména pokud na kolo vyrážíte spíše rekreačně. Cyklistická obuv však může vaši jízdu pozvednout na novou úroveň, dosáhnete s ní citelně vyšší efektivity, omezíte únavu či bolest nohou.

Hlavní výhodou treter na kolo je podrážka optimalizovaná pro použití na pedálech. Do kompatibilních nášlapných pedálů se tretra zaklesne a umožní využívat sílu i při pohybu nohy nahoru. Tím můžete lépe rozložit a využít své síly a dojet dále nebo jezdit rychleji, aniž byste se víc vyčerpali.

Typickým rysem treter je tuhost podrážky. Ta se sice liší podle konkrétního typu, ale obecně jde o důležitý faktor pro lepší přenos síly a větší oporu při nášlapu. Zacvakávací mechanismus pak vytěží část síly i ze zpětného pohybu. Navíc zajistí, že bota z pedálu nesklouzne ani např. při velmi divokém sjezdu, prudkém zatáčení nebo při jiných situacích. Tím pádem tretra zajišťuje i větší bezpečnost jízdy.

mtb cyklista

Dá se v cyklistických botách chodit?

Pohodlí při chůzi se do značné míry odvíjí od typu cyklo obuvi. Se silničními či závodními cyklistickými tretrami je běžná chůze téměř nemožná – resp. velmi nepohodlná. Podrážka pro chůzi není vůbec přizpůsobená.

O něco lépe jsou na tom terénní tretry na horská kola či MBT tretry. Podrážka je vybavena i „pěším vzorkem“, který bývá výraznější a použitelný i v terénu. Obecně je podrážka i o něco měkčí, a tedy univerzálnější. Tyto tretry lze použít pro kratší přechody např. příliš náročného terénu, kdy je kolo třeba tlačit či přenést apod. Bota však není určena na dlouhé pěší výlety.

Ještě komfortnější a pro chůzi přizpůsobenější jsou rekreační cyklistické tretry. Zámky jsou zapuštěny hlouběji do podešve, aby nepřekážely při chůzi, podrážka je pružnější. V těchto botách můžete i vcelku normálně chodit. Zvládnete pěší výlety a lehčí turistiku. Jsou tedy poměrně značně univerzální.

Další možností jsou trekingové tretry přímo určené pro kombinaci jízdy i delší chůze. Například pokud na kole dojedete na nějaké místo (třeba historické město, Zoo,…) a zde budete i delší dobu pohybovat pěšmo.

Na delší či náročnější túry je však samozřejmě vždycky lepší mít k dispozici vhodnou turistickou obuv, která bude přece jen pohodlnější, přizpůsobenější. Zároveň omezíte zbytečné poškozování cyklistických treter. Ty je lepší šetřit si na to, k čemu jsou primárně určeny.

Druhy cyklistických treter

Již jsme zmínili, že existuje několik typů cyklistické obuvi/treter. Zde se pokusíme představit zásadní rozdíly mezi nejdůležitějšími typy. Je velmi důležité zvolit adekvátní variantu.

Silniční tretry

Stejně jako silniční kola jsou i silniční tretry plně zaměřené na rychlost a výkon, přičemž komfort či dokonce univerzálnost ustupují daleko stranou. Tretra je na pohled lehká, s minimem materiálu, čímž připomíná např. sálovou obuv. Mívají velmi nízkou hmotnost.

Silniční tretry jsou velmi specializované na výkonnost a maximální zužitkování síly při pohybu nohou. Chodí se v nich opravdu velmi špatně, protože nemají klasickou podrážku. Jejich podešev je tuhá až extrémně tuhá. U závodních modelů se podrážka vyrábí dokonce z karbonu, takže chůze po ní je skoro nemožná. Za to odpich při záběru naprosto úžasný.

Silniční a závodní tretry mívají velmi dobré, často mimořádně sofistikované odvětrávání. Jsou perforované nebo obsahují síťové zóny. Někdy může být odvětraná i podrážka. Dalším specifickým rysem je pokročilé zapínání. U závodních a silničních treter je zpravidla k dispozici boa kolečko pro velmi precizní, přesné a pevné fixování tretry. Další možností je přezka s utažitelnou ráčnou. Tu mohou doplňovat přezky na suchý zip. Běžné zavazování na šňůrky se u silniček většinou nevyskytuje.

Na silniční tretry je možné na tři díry namontovat trojúhelníkové kufry pro maximální přenos síly. Tento typ obuvi je určen pro výkonnostní či závodní cyklistiku – a tudíž pro pokročilejší uživatele, kteří již vědí, co potřebují.

MBT tretry na horská kola

Velmi populární variantou cyklistických treter jsou tretry na horská kola známá taky pod zkratkou MBT (mountain bike). I tato obuv je stavěná v první řadě pro jízdu na kole, takže chůze pěšky je pouze takříkajíc sekundární funkce. Tyto boty mají „špunty“ pro pohodlnější pěší chůzi a i kotvící mechanismy bývají zapuštěné do podešve, aby nevyčnívaly. Komfort při chůzi podporuje i poněkud měkčí (oproti silničním tretrám) podrážka.

Hodí se například, pokud potřebujete kolo přenést či převézt přes nesjízdný terén – zkrátka na krátké vzdálenosti. V mokrém či velmi nerovném terénu však boty nebudou tak stabilní a bezpečné jako turistická obuv. Nemají takovou trakci apod.

Boty na pohled vypadají jako lehčí treková či turistická obuv. Oproti silničním tretrám mají výrazně pevnější konstrukci svršku a třeba vyztužené zóny na špičce či bocích. To aby v terénu obstály a vydržely, lépe odolaly třeba i odlétávajícím kamínkům apod. Tyto tretry jsou určeny pro montáž kufrů na dvě díry. Naopak se příliš nehodí k použití s běžnými pedály. Jsou vhodné pro sportovně laděnou a terénní jízdu na horských či trekových/krosových kolech.

Rekreační, turistické a trekingové tretry

Zde už se posouváme blíž k univerzálnější obuvi. Tyto boty jsou koncipovány tak, aby podpořily efektivitu při jízdě na kole, ale zároveň se v nich dá poměrně pohodlně chodit – prakticky jako v běžné obuvi.

Podrážka je v tomto případě měkčí než u MBT a samozřejmě silničních treter. Je pružnější a umožní i delší vycházky a výlety. Jde tedy o skvělou volbu na výpravy, kde budete kombinovat jízdu na kole s lehkými túrami a procházkami. Boty mají podrážku vyztuženou pouze lokálně v oblasti zámků (kufrů), které jsou navíc poměrně hluboko zapuštěné do podešve. Podešev může být i různě upravená pro turistické použití nebo z materiálů jako Vibram apod.

Tyto boty už nenabídnout takovou výkonnost při jízdě a jsou skutečně spíše kompromisní. Přesto jsou po použití na kole stále nesporně a výrazně lepší než běžná obuv.

Zimní tretry na kolo

Poměrně speciální kategorii pak tvoří zimní tretry na kolo. Zatímco ostatní typy mají typicky nízký střih a hodí se spíše do příznivého počasí, zimní tretry jsou uzpůsobeny pro chladnější sezónu. Pokud si cyklistiku nehodláte odepřít ani v zimě, mohou být skvělou volbou. Mívají vyšší střih, často nad kotníky, přitom jsou oproti běžné zimní obuvi přiléhavé a uzpůsobené pro jízdu na kole.

Zimní „tretry“ mohou být opatřeny membránou, která zajistí voděodolnost při současném zachování dostatečné prodyšnosti. Mívají dobrou izolaci pro tepelný komfort. Zima, déšť, sníh, plískanice… žádná nepřízeň počasí už vás nemusí vyřadit ze hry. Zimní tretry samozřejmě disponují zámky pro použití s kompatibilními nášlapnými pedály, takže umožní velmi efektivní jízdu na kole.

Tyto tretry jsou obvykle vybaveny výrazným vzorkem a je možné v nich i chodit, alespoň na krátké vzdálenosti. Kvalitní zimní tretry se o vaše nohy skvěle postarají – nevýhodou však může být poměrně vysoká cena.

Fixace na pedály, kompatibilita

Speciální cyklistická obuv je specifická především upravenou podrážkou, která disponuje otvory pro instalaci tzv. kufrů. Jde o speciální zámky, kterými je pak možné botu zaklesnout do nášlapných pedálů. Je tedy nutné, aby pedály a tretry byly vzájemně kompatibilní.

Dvouděrový systém

Nejběžnější je dvouděrový systém označovaný SPD. Nehledejte v tom politiku, znamená to Shimano Pedaling Dynamics. Známá značka Shimano byla v tomto směru průkopnická a tento systém je kompatibilní s většinou turistických, rekreačních a MBT treter. Typicky umožňují nastoupení z obou stran pedálu.

Tříděrový systém

Používá se u silničních treter. Jde o systémy jako SPD-SL či LOOK a typicky je možné nastupovat na pedál jen z jedné strany.

Kompatibilita pedálů, treter a kufrů je pochopitelně zásadní a je třeba si ji ohlídat. Většinou totiž kupujete tretry i pedály zvlášť. Existují i různé druhy pedálů. Například univerzální, které umožňují i jízdu s běžnou obuví a fungují jako kombinace klasických a nášlapných pedálů.

cyklista boty kolo

Systémy zapínání cyklistických bot

Cyklistické tretry mohou mít různé systémy zapínání/zavazování. Většinou se s určitým typem treter pojí typicky jen některé varianty. Volba správného zapínání je ale vždy důležitá.

Tkaničky

Tato stará dobrá klasika se používá spíše u rekreačních treter. Tkaničky jsou osvědčené, nohu lze velmi dobře fixovat a zároveň lze poškozené tkaničky snadno měnit. Na druhou stranu nejsou ideální pro výkonnostní či terénní jízdu. Mohou se např. o něco zachytit. Tkaničky jsou skutečně vhodné pro lehčí, rekreační ježdění.

Suchý zip

Alternativa tkaniček. Výhodou je maximální rychlost usazení a zafixování boty. Ale fixování nemusí být příliš dokonalé. Suché zipy se rovněž objevují u rekreační obuvi. U MBT či silničních modelů spíš v kombinaci s ráčnovou přezkou.

Přezka s ráčnou

Tento typ pevně utažitelné přezky je vhodný i pro cyklistickou obuv více zaměřenou na výkon. Umožní velmi pevnou fixaci a díky mikro-ráčně přezka nepovolí (na rozdíl od suchého zipu či tkaniček).

BOA kolečko

Poměrně sofistikovaný systém ocelového či plastového lanka a utahovacího kolečka. Velmi rychlé a perfektní zafixování. Jde o dražší mechanismus, který se typicky používá u silničních a závodních treter, ale běžně ho lze najít i u MBT treter.

Materiálové zpracování podrážky

Silniční a výkonnostní či závodní tretry mívají hladkou a tuhou až velmi tuhou podrážku z materiálů, jako je karbon. Směrem k univerzálnějšímu použití a rekreační jízdě se podrážka stává měkčí, ohebnější, má výraznější vzorek a používají se i materiály běžné pro klasickou obuv. Může být tedy gumová. Pro větší výkon se u treter někdy zpevňuje např. skelnou vatou.

Velikost

Tretry na kolo byste měli vybírat poměrně na těsno. Stélka by měla délku chodidla překračovat o cca 0,5 cm. Méně než u běžné obuvi. Precizní fixace je zásadní pro efektivní přenos síly. Boty se nikdy nesmí zouvat nebo být příliš na volno. Měly by držet na chodidle pevně i neutažené. Čím je pro vás důležitější výkon a rychlost, tím těsnější a přesnější tretry volte. U rekreačních treter je možné přidat na volnosti na úkor výkonu, ale ve prospěch pohodlí.

Ceny cyklistické obuvi

Kolik stojí kvalitní cyklistické tretry? Počítejte s tím, že investice nebude zanedbatelná. Zvláště u kvalitních silničních, ale i MBT či třeba zimních modelů.

✅ Cyklo tretry do 1500 Kč

V této relaci není výběr zvlášť velký, ale přesto zde najdete slušné např. rekreační, ale i MBT modely. Oblíbené jsou značky jako Force nebo Shimano.

✅ Cyklo tretry do 3000 Kč

Skvělý výběr. V této relaci si vybere většina cyklistů, ať už hledají jakýkoli typ treter. Lze zde najít i modely pro náročnější použití.

✅ Cyklo tretry nad 3000 Kč

Velmi kvalitní MBT či silniční a závodní tretry, zimní tretry apod. Relace pro náročné cyklisty, kteří už vědí, co chtějí.

Nejlepší značky cyklistické obuvi

Kteří výrobci cyklistické obuvi stojí za pozornost?

  • Shimano – Naprostá klasika, gigantický výběr. Skvělá volba a různé cenové relace.
  • Force – Patří mezi nejoblíbenější značky, vynikající výběr, různé cenové relace včetně velkého sortimentu dostupnějších modelů.
  • Specialized – Obrovský sortiment a velmi kvalitní značka vhodná i pro náročnější a náročné zájemce.
  • Northwave – Vynikající výběr. Převažuje střední cenová relace. Vysoká až špičková kvalita.
ProduktInfoHodnocení
#1MTB SIDI Eagle 10
Nejlepší cyklistické tretry dle nás
✔️ Odolný svršek z mikrovlákna
✔️ Poskytují jak zaměření na výkon, tak na pohodlí
✔️ Centrální vložka neklouže
✔️ Pro vysoký i nízký nárt
📌 do 5000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Force Crystal MTB fluo
Produkt roku 2022
✔️ Pozitivně hodnoceny tretry
✔️ Špička je chráněna proti nárazům od větví či kamení
✔️ Výměnné hroty s klíčem jsou součástí
✔️ Zapínání na kolečko a 1 suchý zip
📌 do 1700 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Shimano MTB SH-XC300ML
✔️ Výkonnostní tretry na horskou cyklistiku
✔️ Svrchní část s důrazem na dokonalé obepnutí chodidla
✔️ Bezpečnost, stabilita, prodyšnost
✔️ Dobrá přilnavost
📌 do 1700 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
#4Force MTB Crystal21
Nejlepší poměr cena / výkon
✔️ Určené pro jízdu na horském kole
✔️ Zesílená část na patě a prstech
✔️ Větrací otvory pro prodyšnost
✔️ Připevněno kolečkem ATOP A-B14 a páskem na suchý zip
📌 do 1200 Kč
⭐ 92 % Číst recenze
#5Shimano MW701
✔️ Optimální záběr za mokra a na kluzkých površích
✔️ Vodotěsná izolovaná komfortní vložka
✔️ Stélka s flísovou vložkou pro lepší izolaci
✔️ BOA systém místo klasických tkaniček
📌 do 5000 Kč
⭐ 90 % Číst recenze
#6Northwave MTB Corsair
✔️ Turistické MTB tretry s gumovou podrážkou s vložkami z EVA pěny
✔️ Pro rekreačně sportovní bajkery
✔️ Jednoduchý systém zapínání
✔️ Vyztužená zpevněná pata, odlehčená konstrukce
📌 do 2250 Kč
⭐ 87 % Číst recenze
0 Sdílení