Sport / outdoor

Nejlepší rybářské echoloty a sonary: TOP 3+3 produktů podle recenzí a testů

nejlepší sonary a echolotyPokud je rybaření vaší vášní a přemýšlíte, jak tento koníček povýšit na novou úroveň, dost možná je na čase uvažovat o pokročilejším vybavení, jako je rybářský sonar čili echolot. V dnešním článku se podíváme na to, jak toto zařízení funguje, kde a jak se dá použít a taky jak vybrat nejlepší rybářský sonar/echolot podle důležitých parametrů, funkcí a dalších faktorů.

Nezapomněli jsme kromě průvodce ani na žebříček nejzajímavějších a nejlépe hodnocených modelů, který vám zajisté poslouží přinejmenším jako inspirace. O konkrétních modelech se pak můžete více dozvědět i v testech či recenzích rybářských echolotů.

Nejlepší rybářské echoloty a sonary na trhu

ProduktInfoHodnocení
Nejlepší rybářské echoloty
#1Lowrance Echolot Hook Reveal 7 Se Sondou Tripleshot
Nejlepší rybářský echolot
✔️ Mapování v reálném čase
✔️ Automatické ladění sonaru
✔️ Nové barevné palety na vyhledávání ryb
✔️ Dvojnásobné pokrytí oproti běžným sonarům
✔️ Snadné ovládání
📌 do 17000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Lowrance Echolot HOOK² 4x se Sondou Bullet Skimmer
Nejjednodušší vyhledávač ryb na světě
✔️ Automatické nastavování sonaru
✔️ Snadné rybaření díky dvojnásobnému pokrytí vodní plochy
✔️ Jednoduché a velmi intuitivní menu
✔️ Optimalizovaná klávesnice
📌 do 4000 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Humminbird HELIX 7x CHIRP SI GPS G4
✔️ Pokročilé funkce a zobrazovací schopnosti na vysoké úrovni
✔️ Vylepšený širokoúhlý displej umožňuje zobrazení několika obrazovek najednou
✔️ Okamžitá aktualizace obrazu
✔️ Identifikace ryb (Fish ID+)
📌 do 19000 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
Nejlepší rybářské nahazovací sonary
#1Deeper Nahazovací sonar Fishfinder CHIRP+ 2
Náš tip, nejlepší nahazovací sonar
✔️ Rozpoznávání velikosti ryb na 1 cm
✔️ 3 frekvence paprsku
✔️ Mimořádný dosah vrhání a snadná přenositelnost
✔️ Super rychlé nabíjení
✔️ Pro všechna roční období a všechny typy rybolovu
📌 do 10000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Deeper Pro+ Fishfinder
Nahazovací sonar WiFi s GPS
✔️ Vyznačuje se mimořádným dosahem a hloubkou skenování
✔️ Přesná data v reálném čase
✔️ 3 frekvence paprsků pro dokonalou přesnost
✔️ Rozpoznávání velikosti ryb na 1 cm
✔️ Použití pro chytání ryb z lodi, kajaku, břehu, nábřeží
📌 do 7500 Kč
⭐ 97 % Číst recenze
#3Deeper Start nahazovací sonar
✔️ Jeden z nejlehčích sonarů vůbec – pouhých 60 g
✔️ Snadná obsluha
✔️ Každý sken je automaticky uložený
✔️ Vybaven integrovaným automatickým LED světlem
📌 do 3200 Kč
⭐ 95 % Číst recenze

Jak vybrat rybářský sonar/echolot

Na co se zaměřit a podle čeho vybírat echolot? Předně je důležité vědět, jak zařízení funguje, jaké nabídne možnosti a výhody, a jaká má naopak omezení. Důležité bude funkční vybavení, frekvence a další parametry. Vše podstatné se dozvíte v našem průvodci…

Jak rybářské sonary fungují?

K čemu vlastně slouží rybářský sonar, na jakém principu toto zařízení funguje, kdy a kde se dá použít a jaké přínosy slibuje? To jsou samozřejmě důležité otázky, na které bychom měli znát odpovědi, než investujeme obvykle ne zcela zanedbatelnou částku do takové výbavy.

V první řadě bychom měli vyjasnit, jaký je rozdíl mezi sonarem a echolotem. Jednoduchá odpověď může znít, že žádný. Sonar je ovšem obecnější označení. Jde o akronym anglického spojení SOund Navigation And Ranging, což lze přeložit jako „zvuková navigace a zaměřování“. Jde v podstatě o zvukový radar. Může se používat jako válečné zařízení například na ponorce, ale taky jako běžná pomůcka ve zdravotnictví (sonograf).

Echolot funguje na principu sonaru, využívá echolokaci – tedy odrážení zvukových vln od překážek. Jde přitom o zařízení, které se používá především na lodích a pro rybářské účely. Echolot je tedy jistou podmnožinou sonaru.

Z jakých částí se echolot skládá?

Abychom mohli pochopit, jak echolot funguje, měli bychom se podívat na jeho jednotlivé části. V principu má toto zařízení tři části. Ovládací jednotku, sondu (transducer) a propojovací kabel. Začněme od sondy. Ta se umísťuje na vhodné místo na lodi, aby mohla do vody pod sebou vysílat signál. Typicky signál směřuje kolmo ke dnu a využívá různé frekvence, od kterých se odvíjí i rozsah pozorovacího úhlu a další vlastnosti, ale k tomu se ještě vrátíme později.

Sonda je propojovacím kabelem spojena s ovládací jednotkou. A pozor… samozřejmě se nabízí otázka, zda existují i bezdrátové varianty, kdy sonda komunikuje s ovládacím panelem bez nutnosti fyzického drátového propojení. Ano, i tato možnost tu je, ale spíše v omezené míře. Bezdrátové jsou obvykle speciální nahazovací sondy. Tyto sondy mají většinou kulovitý tvar a nahazují se do vody podobně jako návnada. Následně vysílají informace z dané oblasti. Dají se použít pro rybaření z lodi i z břehu.

Sonda vysílá informace do ovládací jednotky, která zároveň představuje uživatelské rozhraní. Procesor jednotky zpracuje data a pomocí speciálního softwaru je převede do srozumitelné podoby. Ve výsledku vidíte na displeji, co se ve snímané lokalitě děje. Způsob zobrazení může mít různé podoby, u jednotlivých modelů (či spíše značek) se liší.

Kde se dají echoloty použít?

Je rybářský sonar vůbec zařízení, které by mělo smysl a mohlo se dostatečně uplatnit v českém prostředí? Jak vyplývá z výše uvedeného, echolot se využívá hlavně při rybolovu z lodí. V ČR nemáme moře, ba vlastně ani nějak zásadní množství velkých sladkovodních ploch. A i na těch vodních plochách, které máme, je rybolov z lodí omezený.

Přesto je možné echoloty v ČR využít a taky se tak běžně děje. Dokonce i v mělčích vodách do cca 2 metrů je možné echolot využít. Spíše ovšem k průzkumu dna než k samotnému zaměřování ryb, které loď příliš vyplaší. Výhodou je, že pro běžné použití v rámci ČR obvykle není nutné investovat do velmi drahých echolotů. Jejich potenciál byste neměli moc příležitostí využít. Většina českých rybářů se tak může směle zajímat o nižší relaci echolotů – řádově za jednotky tisíc Kč nebo něco přes 10 tisíc Kč.

Pochopitelně zde máme i řadu rybářů náročnějších a takových, kteří vyrážejí za rybolovem i do zahraničí nebo třeba na moře. Pak už se může vyplatit investovat větší sumu. Rozhodně však před pořízením sonaru dobře zvažte své nároky a to, jak ho budete používat.

rybaření

Frekvence a snímací úhly

Pojďme se nyní podívat na to, co rybářské echoloty vidí (či spíše slyší) a jak to souvisí s frekvencí a úhlovým rozsahem snímané oblasti.
Jde o dva faktory, které ovlivňují schopnost echolotu detekovat ryby a strukturu pod vodou. Obecně platí, že nižší frekvence (např. 50 kHz) mají širší úhel vyhledávání a větší pokrytí plochy, ale na druhou stranu hůře rozlišují detaily.

Vyšší frekvence (např. 200 kHz) mají užší úhel („kužel“) vyhledávání a pokryjí tedy menší plochu, ale dokážou lépe rozpoznávat detaily.

Nižší frekvence jsou vhodnější spíše pro hluboké vody, kde je potřeba větší průnik signálu. Vyšší frekvence zase doceníte v mělkých vodách, kde je potřeba větší přesnost. Lepší definice vyšších frekvencí zase pomůže propátrávat i členité dno a proniknout do míst, kam by se nižší frekvence nedostaly.

Některé echoloty však umožňují používat dvě frekvence současně. To znamená, že snímají v režimu např. 83 kHz a 200 kHz, přičemž je možné mezi frekvencemi na obrazovce přepínat nebo je obrazovka i rozdělená na dvě samostatné části.

V souvislosti s tím bychom měli zmínit i technologii CHIRP, která současně vysílá celé spektrum frekvencí, které následně procesor vyhodnotí a výsledkem je výrazně lepší rozlišení a zřetelnější výsledky než v případě vysílání jediné frekvence.

Snímání dolů i do stran

Standardně echolot vysílá kolmo dolů, ale existují i echoloty, které nabízejí tzv. side scan. Poskytují tedy široký boční pohled doleva i doprava. To oceníte na velkých řekách, ale především na přehradách, jezerech či moři.

Snímané pole je i více než desetkrát rozlehlejší než v případě běžného spodního snímání. Výhody jsou tedy samozřejmé – mnohem lepší efektivita průzkumu a rybolovu. Na druhou stranu jsou tyto echoloty citelně dražší.

Co echoloty „vidí“?

Echoloty zaměřují ryby ve snímané oblasti, ale to není vše. Poskytují i informace o reliéfu a povaze dna. I běžné echoloty posoudí, zda je dno bahnité či pevné.
Kromě toho však sonary disponují i hloubkoměrem. Prakticky každý echolot při snímání zároveň informuje o hloubce dna ve snímané oblasti. Výsledky bývají poměrně přesné a mohou být v metrech či stopách (ft). Pro zkušeného rybáře je hloubka dna důležitou informací, neboť je následně možné odvodit, jaké ryby lze v takových vodách očekávat. Možnosti měření hloubky však rozhodně nejsou neomezené.

U každého echolotu se jako jeden z důležitých parametrů uvádí hloubkový dosah sondy. U běžných echolotů je tento dosah kolem 100-200 m. Některé nabízejí i přes 400 m. Dosah echolotu však mohou ovlivnit i faktory prostředí. Například kalná voda, silné proudy, znečištění apod.

Kromě hloubky vody mohou echoloty měřit i její teplotu. Opět jde o funkci, která může být důležitá pro určení toho, jaké živočišné, ale potažmo i rostlinné, druhy by se mohly v dané lokalitě vyskytovat. Jde tedy o další užitečnou pomůcku, kterou může zkušenější rybář využít ke svému prospěchu.

Displej a zobrazení

Mezi poměrně důležité parametry při výběru echolotu patří displej a zobrazení. Jde o hlavní rozhraní, které vám předává stravitelné informace. Pozornost je třeba věnovat už velikosti displeje. Úhlopříčka echolotu není jen o nějakém komfortu či „požitku“ jako u dejme tomu mobilních telefonu nebo jiných zařízení. Má funkční význam.

Na 7palcový či 8palcový se pochopitelně vejde více informací a v detailnějším rozlišení, než kolik se jich vejde na displej 4palcový. A ještě více uvidíte na 10palcovém či větším displeji. Navíc můžete lépe pracovat i s rozdělením displeje na více sektorů, kdy můžete zobrazovat například různé frekvence snímání, boční senzory a třeba navíc i mapu.

Cenový rozdíl mezi echolotem s větším a menším displejem však může být výrazný. Ze stejných důvodů pak hraje roli i rozlišení. To by se samozřejmě mělo odvíjet i od úhlopříčky. U malých displejů kolem 4 palců se můžete setkat s rozlišením kolem 320 x 240 px.

U středních displejů kolem 5-7 palců lze často očekávat rozlišení mezi cca 480 x 480 až 480 x 640 pixelů (ale může to být samozřejmě i více či méně). U 7 a více palcových displejů bývá rozlišení okolo cca 800 x 480 px či více. Důležitý je pak i dostatečný jas. U kvalitních přístrojů dosahuje i 1200 nits či více, ale u levnějších to bude méně. Jas je ale velmi důležitý, pokud máte na monitor dobře vidět ve slunečném počasí.

Důležitá je i barevnost displeje. Barevné provedení je dnes již standardem a opět má i praktický význam. Barevné spektrum odhaluje např. „tvrdost“ reliéfu dna. Světlejší barvy značí tužší podklad, světlejší měkčí. Displeje zobrazují i vegetaci a samozřejmě (především) živé tvory.

Kvalita a způsob ztvárnění se velmi liší model od modelu a značka od značky. U levnějších modelů bude zobrazení schématičtější, méně komfortní, celkově jednodušší a může být i obtížněji interpretovatelné (resp. méně intuitivní). Pokročilé a drahé modely naopak nabídnou úžasně plastická a intuitivní zobrazení.

Co ještě může hrát roli?

Echoloty jsou poměrně složitá, sofistikovaná zařízení. Často nabízejí celou škálu možností a funkcí a při výběru se můžete setkat s paletou parametrů a výčtem různých schopností a vlastností.

Zajímat by vás například mělo, zda má echolot slot pro paměťovou kartu SD, na kterou je možné ukládat data. Řada modelů nabízí i GPS navigaci, k jejímuž významu se ještě dostaneme.

Poměrně podstatná by měla být i informace o odolnosti a krytí vůči vodě. Značí se písmeny IP a dvojčíslím, resp. např. jako IPx6 či IPx7. Třeba zmíněné krytí IPx7 značí voděodolnost při potopení do 1 m na dobu do 30 minut. Informuje vás tedy, jak úzkostlivě máte svůj echolot chránit především před vodou.

Body, cesty a trasy

Echoloty s GPS zvládají i pokročilejší úkoly. Můžete si například označit konkrétní rybářská místa (body) či celou sérii bodů na určité trase. Tyto údaje se uloží do paměti echolotu. Posléze vás bude echolot navigovat na správné místo. V závislosti na modelu lze uložit stovky až mnoho tisíc bodů a jednotky až desítky nebo i stovky tras a cest.

Ceny rybářských echolotů

Pořízení kvalitního rybářského echolotu není úplně levná záležitost, ale jak již bylo řečeno výše, investici byste si měli promyslet s ohledem na intenzitu, lokalitu a způsob použití. Ne vždy je nutné utrácet za nejdražší modely…

✅ Echoloty do 5000 Kč

I v této nízké relaci můžete najít solidní echoloty vhodné pro rekreační, ale i vážnější rybaření. V českých podmínkách mohou být dostačující. Dominuje zde osvědčená značka Lowrance.

✅ Echoloty do 15 000 Kč

Vybírat již můžete z echolotů s pokročilejšími funkcemi, větším displejem, lepším zobrazením a větším výkonem. Vhodné i pro náročnější zájemce.

✅ Echoloty nad 15 000 Kč

Echoloty pro náročnější a náročné zájemce a vhodné i pro rybolov na větších vodních plochách, moři apod. Špičkové metody zobrazení, vybavení a výkon. Cena profi echolotů může běžně dosáhnout čtyřiceti, šedesáti i více tisíc Kč.

Nejlepší značky rybářských echolotů

Kteří výrobci nabízejí kvalitní a osvědčené rybářské sonary?

  • Lowrance – Velmi populární a spolehlivá značka. Velký výběr a široký sortiment i v nízkých relacích. Nechybí ale ani špičkové modely.
  • Humminbird – Hlavní konkurence Lowrance. Společně mají dominantní postavení na světovém trhu. Humminbird se však více zaměřuje na dražší, pokročilejší modely. Dostupnějších nabízí minimum.
  • Deeper – Zřejmě nejoblíbenější značka nahazovacích bezdrátových sonarů.
ProduktInfoHodnocení
Nejlepší rybářské echoloty
#1Lowrance Echolot Hook Reveal 7 Se Sondou Tripleshot
Nejlepší rybářský echolot
✔️ Mapování v reálném čase
✔️ Automatické ladění sonaru
✔️ Nové barevné palety na vyhledávání ryb
✔️ Dvojnásobné pokrytí oproti běžným sonarům
✔️ Snadné ovládání
📌 do 17000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Lowrance Echolot HOOK² 4x se Sondou Bullet Skimmer
Nejjednodušší vyhledávač ryb na světě
✔️ Automatické nastavování sonaru
✔️ Snadné rybaření díky dvojnásobnému pokrytí vodní plochy
✔️ Jednoduché a velmi intuitivní menu
✔️ Optimalizovaná klávesnice
📌 do 4000 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Humminbird HELIX 7x CHIRP SI GPS G4
✔️ Pokročilé funkce a zobrazovací schopnosti na vysoké úrovni
✔️ Vylepšený širokoúhlý displej umožňuje zobrazení několika obrazovek najednou
✔️ Okamžitá aktualizace obrazu
✔️ Identifikace ryb (Fish ID+)
📌 do 19000 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
Nejlepší rybářské nahazovací sonary
#1Deeper Nahazovací sonar Fishfinder CHIRP+ 2
Náš tip, nejlepší nahazovací sonar
✔️ Rozpoznávání velikosti ryb na 1 cm
✔️ 3 frekvence paprsku
✔️ Mimořádný dosah vrhání a snadná přenositelnost
✔️ Super rychlé nabíjení
✔️ Pro všechna roční období a všechny typy rybolovu
📌 do 10000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Deeper Pro+ Fishfinder
Nahazovací sonar WiFi s GPS
✔️ Vyznačuje se mimořádným dosahem a hloubkou skenování
✔️ Přesná data v reálném čase
✔️ 3 frekvence paprsků pro dokonalou přesnost
✔️ Rozpoznávání velikosti ryb na 1 cm
✔️ Použití pro chytání ryb z lodi, kajaku, břehu, nábřeží
📌 do 7500 Kč
⭐ 97 % Číst recenze
#3Deeper Start nahazovací sonar
✔️ Jeden z nejlehčích sonarů vůbec – pouhých 60 g
✔️ Snadná obsluha
✔️ Každý sken je automaticky uložený
✔️ Vybaven integrovaným automatickým LED světlem
📌 do 3200 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
0 Sdílení