Cestování Oblečení Sport / outdoor

Nejlepší softshellové/outdoor bundy: TOP 5+5 modelů podle recenzí a testů

nejlepší softshell bundy
Dělá se příznivé počasí a vy už se nemůžete dočkat, až konečně ve velkém stylu zahájíte „turistickou sezónu“? Otázkou však je, zda jste na ni dobře a pečlivě přichystáni. Nejen fyzicky a psychicky, ale i z hlediska vybavení a výstroje. Každý kousek oblečení by měl být, zejména na těžší a dlouhé túry či treky, vybírán s maximální svědomitostí. Špatné nebo nekvalitní a nevhodně zvolené oblečení může snadno vést k nejrůznějším problémům. Tepelným i jiným diskomfortem počínaje – vážnějšími situacemi a ohrožením zdraví nebo dokonce života konče. V dnešním článku se zaměříme na jednu z bezesporu nejdůležitějších částí výbavy a oblečení – na bundu. Věnovat se však budeme bundám, které se hodí především na turistiku a outdoor aktivity v přechodných obdobích, jako je jaro a podzim, kdy je počasí méně stále a dokáže často překvapit deštěm a kolísáním teplot. V dnešním článku se dozvíte, jak vybrat nejlepší softshellovou nepromokavou bundu.

Softshellka, to už dnes zní trochu jako zaklínadlo. Jaké jsou však skutečné vlastnosti, výhody a nevýhody tohoto zpracování? Kam se softshellka hodí, a kdy naopak zvolit raději jiný druh outdoor bundy? A podle jakých vlastností a parametrů tu nejlepší turistickou bundu vybrat? To vše se dozvíte v našem průvodci. Kromě toho pro vás máme i náš tradiční inspirativní žebříček. V něm najdete výběr nejoblíbenějších a nejlépe hodnocených modelů. Neopomínejte však prozkoumávat i uživatelské recenze softshellových outdoor bund nebo i odborné testy.

Nejlepší softshellové/outdoor bundy na trhu

ProduktInfoHodnocení
Pánské softshell bundy
#Columbia TALL HEIGHTS HOODED SOFT
✔️ Voděodpudivý materiál
✔️ Nastavitelná kapuce a lem se stahovací šňůrkou
✔️ Kapsa na rukávu a kapsy na ruce na zip
📌 do 2000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#The North Face M NIMBLE JACKET - EU
✔️ Rychleschnoucí, větruvzdorná, nepromokavá bunda
✔️ Tkanina s obrovskou ochranou proti větru
✔️ Pružné manžety
📌 do 2600 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#Forclaz MT 500 (Decathlon)
✔️ Odolnost vůči oděru při nošení batohu na zádech
✔️ Ochrání před větrem a slabým deštěm
✔️ Ve třech atraktivních barvách
📌 do 1500 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
#Patagonia Nano-Air Light Hybrid Hoody
✔️ Kombinuje lehkou izolaci a prodyšné panely
✔️ Je ideální volbou do náročných vysokohorských podmínek
✔️ Pružná do 4 směrů
📌 do 7500 Kč
⭐ 92 % Číst recenze
#Husky Sonny
✔️ Pohodlná a prodyšná softshell bunda
✔️ Na outdoorové aktivity i každodenní nošení
✔️ Prakticky a funkčně vybavená
📌 do 2000 Kč
⭐ 90 % Číst recenze
Dámské softshell bundy
#2117 SPANHULT
✔️ Lehký strečový softshell s jemným fleecem uvnitř
✔️ Přiléhavý trendy střih
✔️ Prakticky a funkčně vybavená
📌 do 2000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#Forclaz MT 500 (Decathlon)
✔️ Víceúčelová funkční softshellová bunda
✔️ Odolnost vůči oděru při nošení batohu na zádech
✔️ Prodyšnost, odvetrávaní, vodoodpudivost
📌 do 1500 Kč
⭐ 97 % Číst recenze
#Helly Hansen W Banff Shell Jacket
✔️ Odolná bunda z moderních materiálů
✔️ Raglánový rukáv pro volnost pohybu
✔️ Mechanická strečová tkanina
📌 do 3500 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
#The North Face Nimble Hoodie
✔️ Pro všechny druhy sportovních aktivit od jara do podzimu
✔️ Vodoodpudivá úprava DWR
✔️ Poměr cena/kvalita
📌 do 1650 Kč
⭐ 92 % Číst recenze
#Husky Solei
✔️ Dámská lehká softshell bunda s membránou
✔️ Pro outdoorové aktivity v přírodě
✔️ Ultralehký, vysoce odolný, snadno udržovatelný a skladný materiál
📌 do 1500 Kč
⭐ 90 % Číst recenze

Jak vybrat softshellovou bundu na turistiku?

Při výběru bundy na turistiku, ať už softshellové nebo jiné, je zásadní několik parametrů. Voděodolnost, prodyšnost, odolnost vůči větru a celková odolnost. Při výběru však vždy musíte vycházet ze způsobu použití a z podmínek, které budou při vašich aktivitách panovat.

K čemu je bunda aneb o správném vrstvení

Bunda představuje funkční vrstvu oblečení, jejíž funkce je především ochranná. Respektive ochranně-izolační. Samotná bunda vás však na túře, výpravě, expedici či treku nespasí. Zásadní je uvědomovat si důležitost vrstvení oblečení a znát funkce každé jednotlivé vrstvy.

Začneme-li od těla, pak nejbližší vrstvou je termoprádlo či funkční prádlo, které má především dobře odvádět pot. Dnes jsou funkční trička zejména ze syntetických materiálů (polyester,…), ale oblíbená je i merino ovčí vlna, která je přírodní, velmi příjemná a dokáže i krásně zahřát. Zajímavou variantou je i kašmír. Naopak nevhodná je bavlna, protože nasákne, ztěžkne a drží vlhkost. Mít na sobě na větrné horské stráni přilepené mokré tričko není nic, o co byste stáli.

Další vrstva je izolační, má vás především zahřát. Resp. dobře udržovat teplo. Velmi vhodné jsou například fleecové mikiny. Fleece je velmi příjemný, hebký, rychleschnoucí a skvěle izoluje. Další možností jsou opět různé funkční, převážně syntetické, materiály. Na lehčích túrách se může uplatnit i bavlněná mikina, protože bude příjemně prodyšná a zároveň zahřeje. Nehodí se však, pokud lze očekávat proměnlivé počasí s deštěm. Bavlna nasákne a neschne.

A třetí vrstvou je pak právě bunda. Dle očekávatelných podmínek to může být populární softshellka, ale i obyčejná větrovka, či naopak teplejší, prošívaná bunda se silnější izolací.

Větrovka neprofoukne a je velmi lehká a skladná. Hodí se do dobrého počasí na hory, kde vás může zaskočit spíše průvan než chlad či déšť.

Teplejší, izolované bundy jsou vhodné do studenějších období či míst. Například na vysokohorské túry, zimní turistiku apod. Měly by mít hlavně vynikající izolační schopnosti. Samozřejmě je žádoucí i voděodolnost.

Softshellové bundy potěší univerzálností, dobře drží teplo, neprofouknou a mohou být i značně voděodolné. Jsou proto skvělé i do proměnlivého počasí a na jarní či podzimní túry.

turisté

Jak se obléct na jarní či podzimní túru?

Samozřejmě záleží na klimatu a očekávatelném počasí. Dobrou volbou může být funkční tričko a softshellka nebo jiná nepromokavá bunda či jen větrovka. Zejména na horách, kde dost fouká a může sprchnout. Do batohu si pak sbalte i např. fleecovou mikinu, kdyby přituhlo.

Jak se obléct na letní či zimní túru?

Letní turistika přináší zátěž především v podobě horka a silného pocení. Vhodné je tedy použití funkčního prádla, které dobře odvádí pot. Doporučujeme spíše prodyšné, přírodní tkaniny. Bavlna může obstát na lehčích túrách ve velkém horku. Je krásně prodyšná a příjemná, ale saje. Pokud vyjdete do vyšších poloh či stinných lesů, kde teplota klesne, může být propocené tričko dost nepříjemné. Jestliže se dají očekávat deště či vítr, přibalte si větrovku nebo univerzální lehčí, nepromokavou bundu či softshellku.

Zimní turistika už vyžaduje pečlivější plánování a velmi dobře zvolené vybavení. Zásadní bude bunda s velmi výraznými izolačními vlastnostmi, ale i co nejlepší prodyšností.

Co je to softshell?

Softshell je tak trochu komplikovaný pojem. Jde o látku, či spíše způsob zpracování, který splňuje určité vlastnosti. Softshellová bunda by měla být:

  • Pohodlná s pružným povrchem, který dopřeje volnost pohybu.
  • Více či méně nepromokavá.
  • Dostatečně paropropustná, prodyšná – aby odváděla pot.
  • Odolná vůči větru.
  • Dostatečně mechanicky odolná.

Softshellové bundy se vyrábějí vrstvením materiálů, které mohou být poměrně velmi různorodé. Softshellky mohou být s membránou (pak jsou více voděodolné, ale typicky méně prodyšné) i bez membrány (jsou prodyšnější, voděodolnost zajišťuje impregnace, zátěr,…).

Mohou být vybaveny různými podšívkami, které je činí více vhodnými pro různá období. Například zimní softshellky mohou být opatřeny fleecovou podšívkou, jarní jen síťovou, letní jsou třeba zcela bez podšívky.

Univerzální zázrak, nebo kompromis?

Je poměrně příznačné, že různé věci, které se tváří univerzálně, mohou být ve skutečnosti spíše jen kompromisem či rovnou z nouze ctností. Je to i případ softshellky, anebo bychom ji mohli spíše označit za „zlatou střední cestu“?

Pro softshellky je typická právě univerzálnost. Jsou prodyšné i voděodolné, větruvzdorné i zahřejí, jsou mechanicky odolné i pohodlné. Mohlo by se zdát, že jde o dokonalou technologii, ale tak jednoduché to není.

Softshellky jsou skutečně skvělou záležitostí, ale ne vždy a ne za každých podmínek. Obecně vzato se výborně uplatňují v proměnlivých podmínkách bez extrémů. Tedy zejména na jaře či na podzim, kdy může zapršet i foukat a jindy zas vykouknout slunce, ale neočekávají se tuhé mrazy, přívalové deště apod.

Taky je třeba přičíst již výše zmíněné – tedy, že softshellová bunda v žádném případě není úzce vymezený pojem s jednoznačnými a striktně danými parametry. Některé modely jsou teplejší, jiné více voděodolné, další prodyšnější a lehčí.

Teplejší membránové modely s technologiemi jako wind-stop se hodí i na zimní turistiku či skialpinismus, dobře odolají sněhu a větru. V létě se hodí na vysokohorskou turistiku. Modely bez membrány mají lepší prodyšnost a skvěle se hodí na jaro i podzim, ale i lehčí letní turistiku. Hodí se na trekking i horolezectví, na kolo, trailový běh a další aktivity.

Při výběru softshellky se proto zaměřujte na to, do jakých podmínek je určená, jaké má vlastnosti a parametry. Mezi nejdůležitější parametry patří:

  • Střih
  • Gramáž
  • Nepromokavost
  • Prodyšnost
  • Odolnost vůči větru
  • Vybavení

Krátká a jednoznačná odpověď na úvodní otázku tedy není. Avšak rozhodně platí, že neexistuje bunda, která by byla ideální na všechno. Do tepla i do zimy, do tropických lijáků i na poušť, na hory i do města… vždy je proto třeba vybírat s ohledem na konkrétní kvality a potřeby.

muž outdoor bunda

Nepromokavé bundy

Když se mluví o nepromokavosti či voděodolnosti, většině lidí se vybaví pojem „vodní sloupec“. Čím vyšší je hodnota vodního sloupce, tím větší je ochrana před vodou. Vodní sloupec se měří v milimetrech (mm) a testuje se pomocí válce na testovaném materiálu, do kterého se přilévá voda. Výsledná hodnota udává, kolik vody vydrží materiál, než začne prosakovat.

Vodní sloupec se liší podle typu bundy a je třeba brát ohled na plánované aktivity. Obecně platí, že pro mírné podnebí a lehké outdoorové sporty stačí hodnoty kolem 3000-5000 mm. Takové bundy jsou do našich středoevropských podmínek vhodnou volbou. Pro náročnější podmínky a intenzivnější sporty, třeba vysokohorskou turistiku, se doporučují hodnoty nad 10 000 mm. Vyšší vodní sloupce jsou vhodné i na lyžování. Některé špičkové bundy nabídnou vodní sloupec i 30 000 mm nebo víc.

Vodní sloupec ale není jediným faktorem, který ovlivňuje nepromokavost bundy. Důležité jsou i lepené švy, které zabraňují pronikání vody skrz stehy. Dále je ale třeba vzít v potaz velmi důležitý faktor, jímž je prodyšnost. Voděodolnost a prodyšnost jdou z principu věci spíše proti sobě. Vzít si na jarní vycházku bundu se sloupcem 10 000 mm tak nemusí být vítězství.

Prodyšnost

V jistém smyslu protikladem vodního sloupce je paropropustnost (někdy MVTR). Udává se v g/m2/24 hod. Někdy se však prodyšnost měří podle normy ISO 11092 v jednotkách RET.

RET 20 a více odpovídá neuspokojivé prodyšnosti a MVTR kolem 4 000 a méně. Bunda může být vhodná pro nenáročné aktivity, kdy se moc nezapotíte, ale potřebujete spíše izolaci a voděodolnost. Týká se to např. bund do města a na lehké vycházky. U bund na náročné aktivity, např. těžší turistiku či běh se doporučuje RET aspoň 6 či méně, což odpovídá MVTR cca 15 000 a více.

Pokud má bunda vysoký vodní sloupec, ale nápadně nízkou prodyšnost, budete se v ní jednoduše „pařit“. Oceníte ji, pokud stojíte v dešti na zastávce, ale ne při náročné fyzické aktivitě, při které se pořádně zapotíte.

Zátěry a membrány

Zátěry či impregnace jsou speciální úpravy povrchu, kdy se na materiál nanese voděodolný film, obvykle na bázi polyuretanu. Jde o levnější a obecně vzato spíše méně „výkonné“ řešení. Zátěr je typicky méně voděodolný a taky méně mechanicky odolný a má horší poměr voděodolnosti vůči prodyšnosti. Ale je levnější. Membránové bundy mívají vyšší vodní sloupec a při použití kvalitních, pokročilých membrán i dobrý poměr voděodolnosti vůči prodyšnosti.

Bunda vs. pláštěnka

Jsou situace, kdy je zkrátka mnohem lepší vzít si do kapsy batohu pláštěnku, než se tahat s bundou s bůhvíjakým vodním sloupcem. Pláštěnky mohou být zcela vodotěsné a ochrání i před opravdovou smrští. Nemusíte se v nich ale pařit soustavně. Bývají extrémně skladné, takže je vytáhnete v případě potřeby.

Odolnost vůči větru

Odolnost vůči větru je stěžejní vlastnost. Právě ostrý vítr může být zejména na horských túrách kamenem úrazu, i když se vám dole zdálo, že je krásný, teplý a slunečný den. Odolnost vůči větru mívají větrovky a softshellky – díky funkčním materiálům a membránám či zátěrům dokážou chránit i před silnými poryvy. Naopak i tlusté, např. péřové, bundy mohou snáze profouknout, pokud nemají větru odolnou úpravu. Proto se i o tento faktor vždy zajímejte.

žena outdoor bunda

Ceny softshellových outdoor bund

Kvalitní outdoorová bunda, například softshellka, nebývá úplně levná záležitost. Investice se však obvykle vyplatí.

✅ Outdoor bundy do 1000 Kč

Spíše lehké bundy pro nenáročné aktivity a podmínky a občasné použití. Mohou se hodit na výlety a vycházky. Materiály a technologie budou spíše základní.

✅ Outdoor bundy do 3000 Kč

Zde už by si měli vybrat i pokročilejší turisté, kteří hledají lepší vlastnosti a parametry. Výhodnější poměr voděodolnosti a prodyšnosti apod.

✅ Outdoor bundy nad 3000 Kč

Špičkové outdoor, turistické a expediční bundy pro náročnější až velmi náročné zájemce. Precizní zpracování a nejlepší technologie i materiály.

Nejlepší značky softshellových outdoor bund

Které značky outdoor turistických bund a softshellek patří k nejoceňovanějším?

  • Husky – Oblíbená česká značka, která nabídne skvělý výběr a příznivý poměr ceny a kvality.
  • Kilpi – Další tuzemská značka, velmi oblíbená a dobře hodnocená. Dobrá volba.
  • Mammut – Vynikající švýcarská značka pro milovníky hor. Velmi vysoká kvalita.
  • Fjällräven – Švédská značka, která nabízí oblečení a vybavení i pro nejnáročnější zájemce a nejtěžší podmínky.
ProduktInfoHodnocení
Pánské softshell bundy
#Columbia TALL HEIGHTS HOODED SOFT
✔️ Voděodpudivý materiál
✔️ Nastavitelná kapuce a lem se stahovací šňůrkou
✔️ Kapsa na rukávu a kapsy na ruce na zip
📌 do 2000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#The North Face M NIMBLE JACKET - EU
✔️ Rychleschnoucí, větruvzdorná, nepromokavá bunda
✔️ Tkanina s obrovskou ochranou proti větru
✔️ Pružné manžety
📌 do 2600 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#Forclaz MT 500 (Decathlon)
✔️ Odolnost vůči oděru při nošení batohu na zádech
✔️ Ochrání před větrem a slabým deštěm
✔️ Ve třech atraktivních barvách
📌 do 1500 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
#Patagonia Nano-Air Light Hybrid Hoody
✔️ Kombinuje lehkou izolaci a prodyšné panely
✔️ Je ideální volbou do náročných vysokohorských podmínek
✔️ Pružná do 4 směrů
📌 do 7500 Kč
⭐ 92 % Číst recenze
#Husky Sonny
✔️ Pohodlná a prodyšná softshell bunda
✔️ Na outdoorové aktivity i každodenní nošení
✔️ Prakticky a funkčně vybavená
📌 do 2000 Kč
⭐ 90 % Číst recenze
Dámské softshell bundy
#2117 SPANHULT
✔️ Lehký strečový softshell s jemným fleecem uvnitř
✔️ Přiléhavý trendy střih
✔️ Prakticky a funkčně vybavená
📌 do 2000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#Forclaz MT 500 (Decathlon)
✔️ Víceúčelová funkční softshellová bunda
✔️ Odolnost vůči oděru při nošení batohu na zádech
✔️ Prodyšnost, odvetrávaní, vodoodpudivost
📌 do 1500 Kč
⭐ 97 % Číst recenze
#Helly Hansen W Banff Shell Jacket
✔️ Odolná bunda z moderních materiálů
✔️ Raglánový rukáv pro volnost pohybu
✔️ Mechanická strečová tkanina
📌 do 3500 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
#The North Face Nimble Hoodie
✔️ Pro všechny druhy sportovních aktivit od jara do podzimu
✔️ Vodoodpudivá úprava DWR
✔️ Poměr cena/kvalita
📌 do 1650 Kč
⭐ 92 % Číst recenze
#Husky Solei
✔️ Dámská lehká softshell bunda s membránou
✔️ Pro outdoorové aktivity v přírodě
✔️ Ultralehký, vysoce odolný, snadno udržovatelný a skladný materiál
📌 do 1500 Kč
⭐ 90 % Číst recenze
0 Sdílení