Sport / outdoor

Nejlepší trekové / outdoorové sandály: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší trekové / outdoorové sandály Když přijde jaro, pro mnoho lidí je to znamení pro zahájení „výletní sezóny“. Pakliže rádi cestujete, podnikáte túry či treky, jistě se na toto období pečlivě připravujete – a k tomu patří i pořízení správné obuvi. Nemusí to přitom být jen těžké pohorky, ve kterých se vám bude v horkých dnech pařit noha. Na výpravy si lze vzít i komfortnější otevřenou obuv, tedy sandály. Ale pozor, je třeba správně vybírat a mít na paměti jistá omezení. V dnešním článku se podíváme na to, jak vybrat nejlepší trekové sandály a jak a kde se dají takové boty bezpečně používat.

Samozřejmě pro vás máme i žebříček nejoblíbenějších modelů, který vám poslouží jako inspirace. Zajímavé informace pak můžete načerpat nejen v našem průvodci, ale třeba i v uživatelských recenzích trekových sandálů.

Nejlepší pánské trekové / outdoorové sandály na trhu

PořadíProduktInfoHodnocení
#1Keen Zerraport II
✔️ pro vodní prostředí, lehčí terén i město
✔️ velmi dobré hodnocení zákazníků
✔️ dlouhý stahovací pásek vedený diagonálně přes celý nárt
✔️ ECO ODOR CONTROL působí proti vzniku mikroplísní a zápachu
📌 do 1850 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Teva Winsted M
✔️ sandály kombinující klasický pásek se sportovní podrážkou
✔️ perfektně sedí na noze díky systému nastavení
✔️ otevřená špička nezadržuje vodu
✔️ Microban® zink antimikrobiální úprava
📌 do 1500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Keen Newport H2
✔️ jedny z nejprodávanějších sandálů pro outdoorové aktivity
✔️ mikrovláknová stélka
✔️ bezpečný systém zapínání
✔️ multisměrový vzorek lamel
📌 do 2600 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Hannah Belt sandály
✔️ pohodlné a praktické
✔️ vydrží i náročný terén bez úhony
✔️ vhodné na výlet do přírody i na setkání s přáteli
✔️ unisex provedení nastavitelné
📌 do 850 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Asolo Metropolis 519
✔️ zákazníci kupují opakovaně
✔️ vyměkčená kožená stélka = velmi pohodlné
✔️ kvalita zpracování a vzhled
✔️ speciální tvar podrážky je bezpečný v jakémkoli terénu
📌 do 1700 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Nejlepší dámské trekové / outdoorové sandály na trhu

PořadíProduktInfoHodnocení
#1TEVA Hurricane XLT2
✔️ kultovní model od značky TEVA
✔️ Nastavitelné pásky vyrobené z recyklovaného plastu
✔️ rychlé zapínání na suchý zip
✔️ obuv je v patní části vybavena tlumícím polštářkem
✔️ antimikrobiální úprava
📌 do 1700 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Keen Whisper W
✔️ legendární hybridní model Keen Newport H2
✔️ vyhovuje i uživatelům s širším chodidlem a vyšším nártem
✔️ stahuje se pomocí pružné tkaničky s brzdičkou
✔️ ECO ODOR CONTROL působí proti vzniku mikroplísní a zápachu
📌 do 1800 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Merrell Terran Cross II
✔️ prodyšné letní sandály
✔️ v kombinaci nubuku a materiálu Mesh
✔️ podešev pro skvělou trakci a přilnavost v terénu
✔️ stélka s paměťovou pěnou
📌 do 1400 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Hannah Fria Lady
✔️ lehké, netlačí, příjemný materiál
✔️ skvěle se hodí pro cestování i volný čas
✔️ překřížené pásky dobře obepínají chodilo
✔️ příjemná broušená stélka pro maximální pohodlí
📌 do 550 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Quechua NH100
✔️ nejprodávanější dámské turistické sandály
✔️ mezipodešev z EVA = dobré tlumení
✔️ přilnavá gumová podrážka uzpůsobená chůzi po přírodních stezkách
✔️ stélka z mikrovlákna je pohodlná a příjemná na dotek.
📌 do 400 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat trekové sandály

Co je důležité při výběru sandálů do přírody? Měli byste v první dobře zvážit, jak a kde je chcete používat. Zásadní roli pak bude hrát zpracování, materiály, míra ochrany, podešev, ale i cena, značka a další faktory.

Sandály vs. „pohorky“ – typy turistické obuvi

Turistické sandály
Turistické sandály

Sandály (čili otevřené boty) mohou představovat alternativu uzavřené turistické obuvi. Klasickým typem jsou tzv. pohorky. Tedy poměrně masivní, robustní boty s vysokým střihem. Je rozhodnutí, zda si na túry, výlety či treky pořídit sandály, či uzavřené boty čistě o osobní a subjektivní volbě? Anebo byste měli vycházet z určitých faktorů?

V obecné rovině mají sandály oproti uzavřeným botám několik výhod i nevýhod. Výhodou je jednoznačně vyšší prodyšnost a méně materiálu, což vede k nižší hmotnosti. Sandály mohou v horkém počasí lépe chránit před zapařením nohou a poskytují vyšší komfort. Zároveň díky nižší hmotnosti šetří cennou energii.

Na treku se mohou sandály osvědčit například i při brodění přes řeky či potoky. Pochopitelně nejsou nepromokavé, ale voda jednoduše vyteče a sandály snadno uschnou, aniž by se vám v nich noha zapařila. Nemusíte je tudíž (nutně) sundávat, ani pokud překonáváte hlubší vodu, kde by vám ani nepromokavé boty nepomohly.

Ze sandálu se dá taky snáze vysypat nějaký ten kamínek či nečistota. Ale tohle je ve skutečnosti poměrně dvousečná zbraň a jedna z nevýhod sandálů. Pokud procházíte prašným, písčitým či třeba štěrkovým terénem, vše se vám bude neustále dostávat dovnitř. Se sandály plnými písku se opravdu nedá chodit příliš komfortně.

Další nevýhodou je celkově nižší ochrana nohy. Jak před mechanickým poraněním o třeba ostré kameny, tak před např. vyvrtnutím kotníku. Na to je třeba rovněž myslet.

Podle čeho se rozhodovat?

Pokud máte volit mezi sandály a uzavřenou obuví, měli byste tudíž zvážit několik faktorů. Prvním je terén a prostředí. Sandály nemusejí být ideální do příliš písčitého a prašného prostředí. Důležitým faktorem je i počasí či podnebí. Pokud je vlhko, sychravo, deštivo (nebo rovnou chladno či zima), lépe se o vaše nohy postarají uzavřené nepromokavé boty, které poskytnou izolaci a vyšší tepelný komfort.

Samozřejmě však do výběru mohou (a mají) vstoupit i osobní preference a zkušenosti. Zkušený cestovatel a turista již bude dobře vědět, který typ obuvi mu lépe vyhovuje. Pokud však nepatříte mezi zkušené harcovníky, dá se obecně říct, že:

  • Outdoor sandály jsou vhodnější pro túry a treky v běžném či méně náročném, pevnějším terénu za dobrého počasí v teplých měsících.
  • Uzavřené boty jsou tradičnější volbou pro náročnější horské túry, túry v nejistém terénu či za chladnějšího či vlhčího počasí.
Sandály na turistiku
Jsou vhodné sandály na turistiku?

Vysoké, nebo nízké boty?

Sandály obvykle nemívají střih, který by chránil kotníky a i ochrana chodidla je omezená. Pro méně (ale i středně) zkušené turisty a cestovatele v podstatě platí, že čím těžší terén, tím pevnější (a ideálně i vyšší) by měly být boty. Sandály či nízké trekové boty obstojí na lehčích trecích, na vysokohorské a náročné túry se obecně doporučují vysoké a pevné boty.

Zkušenější horal si může dovolit zdolávat i náročnější terén v nízkých a lehčích botách. Má pevnější kotníky, které dále získávají vyšší flexibilitu a odolnost vůči zraněním tím, že nejsou upevněny ve svršku obuvi. U zdatného a zkušeného jedince se tedy může rozhodnutí ohledně volby obuvi poněkud posouvat, nicméně nadále platí, že čím lehčí boty, tím větší riziko zranění. Proto nepřeceňujte své schopnosti a volte takové boty, abyste v nich po vlastních nohou došli do cíle i zpět a nemusela vás odvážet horská služba.

Uzavřená, nebo otevřená špička?

Sandály nabízejí výhodu v podobě vyššího komfortu při procházkách či přiměřeně náročných túrách za teplého počasí. Uživatel však za vyšší pohodlí platí nižší ochranou. Sandály se přitom vyrábějí ve dvou základních variantách. Klasické provedení má otevřenou špičku. Další možností je špička uzavřená.

Zde je nutné říct, že sandály s otevřenou špičkou mají opravdu řadu úskalí – včetně rizika zlomení prstů o nějaké to… úskalí. Prsty nejsou chráněny, chodidlo není dobře zajištěno a fixováno. Do boty mohou při chůzi snadněji vnikat i kamínky a jiné nepořádky. Zkrátka, otevřené sandály mají značná omezení a hodí se skutečně spíše na procházky po pěkném terénu. Pokud jdete na výlet po cyklostezce nebo slušné polňačce, mohou obstát. Na náročnější túry do přírody už bychom rozhodně doporučovali sandály s uzavřenou špičkou.

Materiálové zpracování podešve a svršku

Materiálové zpracování patří u jakékoli obuvi mezi klíčové faktory. Ani v případě sandálů tomu nebude jinak. Pokud jde o provedení svršků, v zásadě jsou tyto možnosti:

  • Kožené zpracování sandálů je tradiční a dnes už má i punc exkluzivity. V každém případě je kůže extrémně odolný a kvalitní materiál, který zajistí dobrou ochranu a vynikající životnost obuvi. Otevřené provedení sandálů navíc částečně eliminuje nevýhody kůže, jako je vyšší hmotnost či menší prodyšnost. Přesto se dá říct, že u trekových modelů není dnes pravá a čistá kůže zrovna dominujícím materiálem. Náročnější zájemci však mohou po této variantě sáhnout. Kůže však vyžaduje náročnější údržbu.
  • Přírodní textilie se vyskytují spíše u velmi lehké a rekreační obuvi. U trekingových sandálů se s bavlnou či jinými přírodními textiliemi ve větším měřítku nesetkáte.
  • Syntetické textilie jsou naopak velmi častou, ba nejběžnější volbou. Může jít o polyester či nylon anebo nejrůznější patentované, upravené materiály a směsi. Dá se říct, že syntetika je pro daný účel optimální volba. Alespoň obecně vzato – pochopitelně záleží na konkrétní tkanině a její kvalitě a vlastnostech. Nicméně syntetické textilie nabízejí nízkou hmotnost v kombinaci se slušnou až výbornou odolností. Velkou výhodou je i rychlé schnutí a snadná údržba.
  • Syntetická kůže představuje jistý kompromis mezi kůží a textilií. Oproti kůži je méně náročná na údržbu a levnější. Oproti některým textiliím může být odolnější nebo esteticky zajímavější.

A pak je tu samozřejmě podešev. Podešve mohou být pryžové, používá se i PVC či polyuretan nebo specifické materiály typu EVA. Polyuretan či EVA se používají především jako tlumicí vrstvy. Polyuretan má v tomto směru skvělé vlastnosti a je i trvanlivý a odolný. Materiál EVA neboli ethylenvinylacetát má o něco horší výdrž, výhodou je však lehkost.

U sandálů pro trekingové použití bude pochopitelně tlumení poměrně důležité, ale požadavky jsou zde trochu jiné než u např. sportovní obuvi na basketbal či podobné sporty, kde se používají výrazné tlumicí vrstvy kvůli omezení zátěže pro klouby při častých skocích.

U outdoor sandálů bude důležité všímat si i vzorku podrážky, který by měl být dostatečně výrazný – terénní. Opět však závisí na způsobu použití. Existují i speciální sandály, které mají protiskluzovou podrážku a jsou vhodné například při šplhání po kluzkých kamenech apod. I celkové zpracování je zaměřeno na použití ve vodním či silně podmáčeném prostředí. Hodit se mohou například při sjíždění řek apod. Takové sandály nabízí například značky jako Keen či Teva.

Co jsou to barefoot sandály?

Barefoot je fenoménem poslední doby. Jde obecně vzato o minimalistickou obuv, která má lépe kopírovat anatomii chodidla, minimálně ho stísňovat a zároveň poskytovat vyšší odezvu a cit při styku s povrchem díky lehké podrážce. Zkrátka jde o jakýsi mezistupeň mezi klasickou obuví a chůzí na boso.

Tyto boty poskytují jen malou či minimální ochranu chodidla a prakticky žádnou ochranu kotníků apod. Rozhodně tedy není vhodné koupit si barefoot sandály a bez jakýchkoli zkušeností v nich vyrazit na horskou túru.

Barefoot sandály (a obuv obecně) zároveň nejsou vhodné například pro použití na tvrdém podkladu. Pokud se chystáte na výšlap, který povede většinu cesty po asfaltové cestě či stezce, barefoot není správná volba. Chůzí po takovém podkladu (a platí to i pro města) naboso či v barefoot svým nohám ničím neprospějete, naopak jim škodíte. Naopak do přírodního terénu mohou být barefooty  při odpovědném použití a adekvátní kondici a zkušenostech velmi vhodné.

Ceny trekových sandálů

Jakou částku si připravit, pokud si chcete pořídit kvalitní trekingové sandály? Zde jsou základní cenové relace…

Outdoor sandály do 1000 Kč

Dětské sandály a levnější modely vhodné spíše pro méně náročné použití, lehkou a občasnou turistiku v nenáročném terénu.

Outdoor sandály do 2000 Kč

Kvalitnější materiály, odolnější zpracování a celkově propracovanější provedení. Vhodné i pro poněkud náročnější turisty.

Outdoor sandály nad 2000 Kč

Pokud vám chůze v sandálech přirostla k srdci, stojí za to investovat do vyšší kvality, která vydrží a obstojí i v náročnějších podmínkách.

Nejlepší značky trekových / outdoorových sandálů

U kterých značek hledat kvalitu a spolehlivost v kombinaci s odpovídající cenou?

  • Keen – Velmi známá značka s vynikajícím výběrem, která nabízí i sandály na turistiku a do přírody. Spíše vyšší cena.
  • TEVA – Oblíbená značka funkčních sandálů včetně outdoor a trekingových modelů v různých relacích.
  • Nordblanc – Cenově dostupnější a lehčí modely spíše pro méně náročné výletování, ale v nabídce jsou i odolnější a dražší kousky.
  • Quechua – Výborný poměr ceny a kvality. Značka řetězce Decathlon. Za velmi nízkou cenu můžete pořídit solidní sandály pro nepříliš náročné a rekreační použití.
ProduktInfoHodnocení
#1Aquashoes 120 Subea (Decathlon)
Nejlepší boty do vody pro většinu lidí
✔️ Nazují se jedním pohybem
✔️ Ideální na šnorchlování
✔️ Podešva se vzorkem zabraňuje uklouznutí
📌 od 300 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2inSPORTline Nugal
✔️ Rychlostahovací šněrovací systém
✔️ Prodyšná konstrukce s odtokem vody
✔️ Členitá podrážka s důrazem na ochranu prstů
📌 od 600 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Aquashoes 100 Subea (Decathlon)
Nejlepší boty do vody pro děti
✔️ Vyvinuty na šnorchlování a pobyt ve vodě
✔️ Možné chodit i po skalnatém břehu
✔️ 5mm vzorek na botách podešve brání uklouznutí
📌 od 190 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4AQUOS BESSO
Boty do vody proti ježkům
✔️ Rychlé schnutí nohy díky prodyšnému svršku
✔️ Otvory v podešvi zvyšující cirkulaci vzduchu
✔️ Vhodné i na paddleboard a vodní sporty
📌 od 370 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Hiko Rafter
Neoprenové boty do vody
✔️ Skvělé pro rafting a pro další vodní sporty
✔️ Bota se lehce obouvá a zouvá
✔️ S výztuhami pro ochranu nohou
📌 od 1350 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Nabaiji Aquafun (Decathlon)
Nejlepší průhledné boty do vody
✔️ Pro skvělou stabilitu v bazénu
✔️ Určené na aqua fitness a aqua bike
📌 od 190 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení