Sport / outdoor

Nejlepší světla na kolo (test a recenze)

Nejlepší světlo na kolo Podlehli jste kouzlu večerních a nočních projížděk a sháníte co nejlepší světlo na kolo? V následujícím článku vám přineseme rady, tipy a informace, které můžete při výběru tohoto příslušenství zúročit. Zaměříme se na všechny nejdůležitější aspekty, které vám pomůžou při srovnávání jednotlivých modelů.

Světlo na kolo neboli tzv. cyklosvítilna je užitečné vybavení, jehož přítomnost podceňují zejména „sváteční“ cyklisti. Kdykoli se vám ale může stát, že se při výletě zdržíte na návštěvě nebo zahrádce zajímavé restaurace. Noční jízda bez osvětlení je pak velmi nebezpečná. Nejen proto, že nevidíte na cestu, ale i proto, že nejste vidět. Riziko nehody je výrazně vyšší zejména na špatně osvětlených (nebo zcela temných) silnicích mimo město.

V našem návodě se dozvíte, jak si vybrat světlo na kolo podle individuálních potřeb a požadavků, kolik do něj investovat, jaký chtít výkon a funkce apod. O kvalitě konkrétních modelů se pak můžete informovat v různých uživatelských a odborných recenzích světel na kolo na internetu.

Nejlepší světla na kolo na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
Nejlepší přední světla na kolo do 1000 Kč
1.Sigma Buster 100
Max. světlený tok: 120 lm
Voděodolnost: IPX4
Doba svícení: až 8 h
Doba dobíjení: 2 h
Hmotnost: 62 g
+ 6 světelných režimů
[usr 5 text="true" tooltip="true"]420 Kč Číst recenze
2.Force Pen
Max. světlený tok: 200 lm
Voděodolnost: IPX4
Doba svícení: až 8 h
Doba dobíjení: 6 h
Hmotnost: 100 g
+ 2 světelné režimy
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]340 Kč Číst recenze
3.Force Bug-400 USB
Max. světlený tok: 300 lm
Voděodolnost: -
Doba svícení: až 8 h
Doba dobíjení: 3 h
Hmotnost: 80 g
+ 3 světelných režimů
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]400 Kč Číst recenze
Nejlepší špičková světla na kolo
1.Fenix BC30R V 2.0
Max. světlený tok: 2200 lm
Voděodolnost: -
Doba svícení: až 50 h
Doba dobíjení: - h
Hmotnost: 154 g
+ dosvítí až do vzdálenosti 187 metrů
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2500 Kč Číst recenze
2.Fenix BC25R
Max. světlený tok: 600 lm
Voděodolnost: IPX6
Doba svícení: až 36 h
Doba dobíjení: 2,5 h
Hmotnost: 155 g
+ s dosvitem až 106 metrů
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1400 Kč Číst recenze
3.Sigma Buster 700 HL
Max. světlený tok: 700 lm
Voděodolnost: -
Doba svícení: až 8 h
Doba dobíjení: 4,5 h
Hmotnost: 145 g
+ dosvit 100 metrů a široký úhel osvětlení
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1299 Kč Číst recenze
Nejlepší zadní světla na kolo
1.Garmin RTL 515
Doba svícení: až 6 h
Doba blikání: až 15 h
Vzdálenost : až 1000 m
Hmotnost: - g
+ vizuální a zvuková upozornění na vozidla přibližující se zezadu
[usr 5 text="true" tooltip="true"]4400 Kč Číst recenze
2.Fenix E-Lite
Doba svícení: až 20 h (slabé)
Doba blikání: až 22 h
Vzdálenost : až 40 m (max. výkon)
Hmotnost: jen 18 g
+ 7 světelných režimů a odolností vůči pádu
[usr 5 text="true" tooltip="true"]550 Kč Číst recenze
3.Force Optic zadní
Doba svícení: -
Doba blikání: -
Vzdálenost : -
Hmotnost: 74 g
+ stálé svícení + 2 funkce blikání
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]150 Kč Číst recenze

Jak vybrat světlo na kolo?

Cyklosvítilna Fénix Nejobyčejnější světlo na kolo můžete vybírat třeba jen podle nejnižší ceny, ale čekejte jen ty nejzákladnější služby dostatečné pro překonání kratší a přehledné vzdálenosti. Pokud se chcete prohánět po nocích přírodou a rozmanitým terénem, musíte být náročnější. V našem průvodci se zaměříme na důležité faktory výběru, jako např.:

 • Světelný výkon
 • Dosvit (dosah světelného kuželu)
 • Kvalita zpracování, odolnost vůči povětrnostním vlivům
 • Napájení
 • Funkce a možnosti
 • Způsob uchycení a praktičnost

Typy cyklosvítidel

V první řadě se musíte rozhodnout, jakou variantu světla na jízdní kolo potřebujete. Existují dvě základní možnosti.

Bezpečnostní světla (blikačky)

Tento typ světel představuje základní možnost. Takzvané blikačky jsou podstatně cenově dostupnější a mohou být dostatečnou volbou pro nouzové použití. Například když se někde zdržíte a vracíte se domů po setmění.

Blikačky nemají velký výkon, co se svítivosti týče. Představují spíše bezpečnostní prvek, který má na dostatečnou vzdálenost upozorňovat ostatní účastníky silničního provozu na vaši přítomnost na vozovce. Blikačky proto patří k základnímu vybavení.

Tato bezpečnostní světla je možné pořídit po jednom kuse, ale častěji se setkáte s párovým prodejem. Jedna svítilna je určena na zadní část kola, druhá dopředu. Uchycují se obvykle pomocí jednoduchých klipů pod sedlo či na rám a na řídítka. Zadní blikačka bývá obvykle červená, přední bílá.

Výkonné světlomety

Blikačky vám poskytnou jen naprosto minimální světelný výkon. Nejsou proto určeny „do akce“ – na delší a náročnější vyjížďky za tmy. Pokud vás lákají tyto disciplíny, budete rozhodně potřebovat něco lepšího. A to výkonné přední světlomety. Výběr těchto zařízení je obrovský a cenové rozpětí značné. Můžete si proto najít model odpovídající právě vašim nárokům.

Čelovka

Specifickou alternativu představují i svítilny, které lze připnout na cyklistickou helmu tzv. čelovky. Při nočních výjezdech do obtížného terénu je vhodná kombinace obou řešení (přední světlomet/helmová svítilna).

Světelný zdroj

Klasické žárovky v cyklosvítilnách jsou už dávno prakticky pasé. Současné nabídce jasně vládnou LED svítilny. Ty mohou nabídnout světelný výkon v řádu stovek lumen při poměrně nízké spotřebě a velmi dlouhé životnosti.

Pokud ale požadujete „extrémní“ výkon, nabízí jej moderní CREE LED technologie. V tomto případě už se výkon počítá na tisíce lumen. Má to ale i své nevýhody. Jednou je vyšší pořizovací cena, druhou mnohem vyšší nároky na kapacitu baterie.

Umístění světel na kole

Když pomineme zadní a přední blikačky (často je možné je upevnit i na cyklistický batoh, sedlovou brašnu nebo podobně) a odrazky ve výpletu kol a zaměříme se na výkonné svítilny, zůstanou nám v podstatě dvě základní varianty umístění.

Svítilna na řídítka

Nejčastější varianta. Světla mohou disponovat různými úchytnými systémy. Důležitá je pevnost uchycení, ale i snadná a rychlá montáž a demontáž. Oblíbené řešení spočívá v pevné objímce na řídítkách, do které se svítilna jen zacvakne.

Kvalitu upevňovacího systému u konkrétních modelů často řeší internetové uživatelské recenze a testy světel na kola. Uchycení musí být zejména dost pevné, aby se svítilna při otřesech neposouvala.

Podívejte se na jízdu pod cyklosvítilnou Fénix BC30 v térénu.

Svítilna na helmu

V poslední době stoupá popularita tohoto řešení. Jeho výhodou je možnost posvítit si přesně tam, kam se díváte. Svítilna umístěná výš navíc umožňuje lepší rozhled. Některé modely svítidel na kolo umožňují obě varianty připevnění – tedy na řídítka i na helmu – podle potřeby. Umístění na helmě může mít i své nevýhody. Například horší dostupnost ovládacích prvků nebo riziko zásahu větví.

Rozměry a hmotnost

Je vůbec nutné tyto údaje sledovat? Ovšem. Pokud jde o svítilnu výhradně na řídítka, nějaké ty gramy navíc nehrají žádnou roli. Svítilna se ale musí na řídítka vejít. Mnohem důležitější jsou však tyto faktory v případě svítilny na helmu, kde bude těžší a rozměrnější zařízení značně nekomfortní a nepraktické. Svítilny okolo 100 g by každopádně měly splňovat nároky i pro použití na helmě. Existují ale i modely výrazně lehčí nebo těžší.

Svítivost

Dostáváme se k jednomu z nejdůležitějších parametrů. Světelný výkon by vás měl při výběru a pořizování světla na kolo v každém případě zajímat. Tento údaj je ale důležitý především u kvalitních předních světlometů. U bezpečnostních blikaček je výkon obecně velmi malý (několik desítek lumen) a vzhledem k jejich účelu není až tak zásadní veličinou.

A kolik lumen má mít světlo pro noční ježdění? Pokud se budete pohybovat v přehledném terénu (městské a příměstské silnice a stezky) stačí vám i slabší výkon okolo 200-300 lumen. Na méně kvalitní, ale stále snadno sjízdné, cesty (lesní, polní apod.) sáhněte i po svítilně s výkonem 400-500 lumen. Pro náročné trasy v přírodním terénu pak vyhledávejte vysoce výkonné modely o výkonu cca 700 lumen a víc.

Dosvit/světelný kužel

Podstatnou informací při srovnávání svítidel na kolo je i dosvit čili dosah světelného kuželu. U výkonných modelů může být dosvit značný (několik desítek, ale i sto nebo více metrů). Kromě maximální délky kužele je ale důležitý i jeho „tvar“.

Obecně platí, že svítidla nabízející široký světelný kužel jsou vhodná především pro jízdu v náročném a obtížně předvídatelném přírodním terénu. Naopak užší a dlouhý kužel oceníte především při rychlé, ale přímější jízdě.

Některá svítidla mohou disponovat oběma režimy. Počítejte ale, že za takovou funkci si připlatíte. Další možností je pořízení dvou levnějších svítidel s odlišnými vlastnostmi. Jedno umístit na řídítka, jedno na helmu.

Napájení

Jak je to u cyklosvítilen s napájením? V případě blikaček se nejčastěji setkáte s napájením na klasické tužkové baterie typu AA nebo AAA. Toto řešení není příliš ekonomické ani ekologické, ale pro účely tohoto typu osvětlení to obvykle stačí. Výhodou je, že pokud máte s sebou náhradní baterie, můžete svítit, aniž byste se obávali, že vám energie dojde v nevhodný čas.

V případě výkonnějších světlometů se zdaleka nejčastěji setkáte s napájením na Lithium-iontové akumulátory. U moderních modelů je lze pohodlně nabíjet prostřednictvím USB portu. Jde o pokročilé baterie, které nabízejí vysokou kapacitu při rozumné hmotnosti. Životnost je vysoká (stovky nabíjecích cyklů).

Konkrétní maximální délka svícení závisí nejen na kapacitě akumulátoru, ale i na výkonnosti svítidla, zvoleném režimu (úsporný, max. výkon) a dalších faktorech. Svítilny běžně vydrží desítky hodin konstantního svícení a ještě mnohem více v režimu blikání (nebo na minimální výkon).

Režimy svícení

Standardně nabízejí svítilny dva režimy, a to stálé svícení a blikání. U lepších modelů si často můžete vybrat i z několika stupňů výkonu. Můžete tak optimalizovat výdrž baterie, aby vás světlo neopustilo předčasně. Některé svítilny jsou vybaveny i indikátory stavu baterie pro lepší přehled.

Materiálové zpracování, odolnost vůči vnějším vlivům

Zejména svítilny určené pro sportovní jízdu v terénu musejí být dostatečně odolné a kvalitně zpracované. Důležitá je zejména rezistence vůči prachu a vodě. Míru krytí vůči těmto negativním vlivům označují písmena IP následovaná dvěma číslicemi.

První číslice se týká odolnosti vůči prachu a dalším pevným tělesům (nejvyšší stupeň je 6). Druhá číslice se týká odolnosti vůči vodě (nejvíce 9). Například svítilna s krytím IP66 je prachuvzdorná a odolá i prudkému dešti.

Cena kvalitního světla na kolo

Kolik investovat do svítilny na jízdní kolo? Rozpětí je opravdu značné a nejlevnější modely si může dovolit opravdu každý.

Cena do 200 Kč

V této cenové kategorii se nejčastěji setkáte s bezpečnostními blikačkami. Některé nejlevnější sady lze pořídit už od několika desítek korun. Není tedy důvod tento bezpečnostní prvek nemít. Za tuto cenu lze ale pořídit i některé modely předních světlometů. Nečekejte ale oslnivý výkon nebo kdovíjakou kvalitu zpracování. Pro sporadické a nepříliš náročné použití na silnicích mohou být ale dostatečným řešením.

Cena 200 až 1000 Kč

V této kategorii najdete nejvíce možností a můžete si pořídit i poměrně velmi kvalitní a světlomety se slušným výkonem i pro terénní použití. Na ceně okolo 400 Kč dokonce začínají některé vůbec nejprodávanější modely značek jako Force nebo Sigma. Jde vesměs o akumulátorová zařízení poskytující světelný výkon i několik stovek lumen.

V této cenové hladině byste měli najít odpovídající zařízení jak pro rekreační, tak i aktivní a náročnější účely.

Cena nad 1000 Kč

Nad 1000 Kč pořídíte už špičkové modely, často plně voděodolné nebo vodotěsné, s velmi vysokým výkonem, vysokokapacitní baterií a pokročilými funkcemi. Velmi oblíbené jsou například modely značky Fenix.

Některá zařízení mohou disponovat i LED CREE technologií a poskytovat světelný výkon 1000 a více lumen. Pokud patříte mezi náročné uživatele a aktivní sportovce, vyplatí se vám porozhlédnout se právě v této cenově kategorii.

Nejlepší značky světel na kolo

Kteří výrobci nabízejí nejoblíbenější nebo nejvýkonnější modely?

 • Sigma – Sigma patří k nejoblíbenějším výrobcům svítidel na kola a její sortiment je velice široký. Zahrnuje špičkové modely předních světlometů i velmi levné sady blikaček. Vybere si každý.
 • Fenix – Fenix nemá příliš širokou nabídku, za to se můžete těšit na prvotřídní kvalitu. Model Fenix BC25R je v současnosti dokonce nejprodávanější na trhu – a to i při ceně okolo 1300 Kč. Svítidla této značky se obecně nacházejí především ve vyšší cenové kategorii.
 • Force – Značka Force nabízí na sedm desítek modelů svítidel na kolo. Hned několik výrobků se přitom pohybuje v první desítce nejprodávanějších svítilen současnosti. V recenzích světel na kolo se těší velmi dobrému hodnocení.
 • Smart – Tato značka nabízí obrovský výběr více než 200 blikaček a světlometů – a to především v nižší nebo nižší střední cenové kategorii.
 • BBB – Společnost BBB nabízí velký sortiment – více než 80 modelů – a značnou rozmanitost. Najdete u ní dostupné výrobky i drahé a špičkové kousky.

Nejčastější otázky nakupujících

Platí, že vyšší světelný výkon je vždy lepší?

Obecně ano, ale v praxi je třeba hledat optimální kompromis. Vyšší výkon znamená taky vyšší cenu a vyšší nároky na kapacitu baterie (i když u výkonných modelů je obvykle možné svítivost regulovat právě kvůli šetření akumulátoru). Lumeny navíc se taky projeví na hmotnosti zařízení.

Při výběru svítidla se orientujte především podle toho, jak jej budete používat. Kupovat 1000lumenovou svítilnu kvůli občasné večerní vyjížďce je zbytečná investice.

Je lepší svítilna na řídítka, nebo na helmu?

Ideální je kombinace obou. Světlo na helmě může být méně komfortní, ale dohlédnete dále a světlo kopíruje váš zorný úhel. Zařízení se ale hůře ovládá, nevidíte na indikátory baterie apod. Běžnější je stále umístění na řídítkách.

Jaká je životnost světelného zdroje a baterie?

Životnost LED světelného zdroje se počítá na desítky tisíc hodin svícení. Moderní modely obvykle disponují kvalitními bateriemi Li-ion, které vydrží mnoho set nabíjecích cyklů. Tyto baterie ale mohou trpět při teplotách pod bodem mrazu. Jejich maximální výdrž a životnost zachováte správným dobíjením (nabíjejte vždy naplno, ale nenechávejte zařízení na nabíječce zbytečně „přesčas“).

Cyklosvítilnu využijete jak na kvalitním horském kole tak kvalitním elektrokole.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
Nejlepší přední světla na kolo do 1000 Kč
1.Sigma Buster 100
Max. světlený tok: 120 lm
Voděodolnost: IPX4
Doba svícení: až 8 h
Doba dobíjení: 2 h
Hmotnost: 62 g
+ 6 světelných režimů
[usr 5 text="true" tooltip="true"]420 Kč Číst recenze
2.Force Pen
Max. světlený tok: 200 lm
Voděodolnost: IPX4
Doba svícení: až 8 h
Doba dobíjení: 6 h
Hmotnost: 100 g
+ 2 světelné režimy
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]340 Kč Číst recenze
3.Force Bug-400 USB
Max. světlený tok: 300 lm
Voděodolnost: -
Doba svícení: až 8 h
Doba dobíjení: 3 h
Hmotnost: 80 g
+ 3 světelných režimů
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]400 Kč Číst recenze
Nejlepší špičková světla na kolo
1.Fenix BC30R V 2.0
Max. světlený tok: 2200 lm
Voděodolnost: -
Doba svícení: až 50 h
Doba dobíjení: - h
Hmotnost: 154 g
+ dosvítí až do vzdálenosti 187 metrů
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2500 Kč Číst recenze
2.Fenix BC25R
Max. světlený tok: 600 lm
Voděodolnost: IPX6
Doba svícení: až 36 h
Doba dobíjení: 2,5 h
Hmotnost: 155 g
+ s dosvitem až 106 metrů
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1400 Kč Číst recenze
3.Sigma Buster 700 HL
Max. světlený tok: 700 lm
Voděodolnost: -
Doba svícení: až 8 h
Doba dobíjení: 4,5 h
Hmotnost: 145 g
+ dosvit 100 metrů a široký úhel osvětlení
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1299 Kč Číst recenze
Nejlepší zadní světla na kolo
1.Garmin RTL 515
Doba svícení: až 6 h
Doba blikání: až 15 h
Vzdálenost : až 1000 m
Hmotnost: - g
+ vizuální a zvuková upozornění na vozidla přibližující se zezadu
[usr 5 text="true" tooltip="true"]4400 Kč Číst recenze
2.Fenix E-Lite
Doba svícení: až 20 h (slabé)
Doba blikání: až 22 h
Vzdálenost : až 40 m (max. výkon)
Hmotnost: jen 18 g
+ 7 světelných režimů a odolností vůči pádu
[usr 5 text="true" tooltip="true"]550 Kč Číst recenze
3.Force Optic zadní
Doba svícení: -
Doba blikání: -
Vzdálenost : -
Hmotnost: 74 g
+ stálé svícení + 2 funkce blikání
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]150 Kč Číst recenze
0 Sdílení