Sport / outdoor

Jak vybrat nejlepší skládací elektrokolo? TOP produkty podle recenzí a testů

SachsenRad skladací elektrokolo F12
SachsenRad skladací elektrokolo F12

Potřebujete se rychle, pohodlně a obratně pohybovat po městě a hledáte ekologičtější a flexibilnější variantu auta? Skládací elektrokolo může být ta správná volba. Nabídne spoustu zajímavých výhod při skvělé skladnosti a univerzálnosti. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak vybrat to nejlepší skládací elektrokolo nejen do města.

Nejlepší skládací elektrokola na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1SachsenRad Skládací elektrokolo F12
Dojezd 30 - 50 km
+ Rám kola z magneziového odlitku
+ Pro osoby s výškou do 190 cm
+ Odpružená vidlice na zadním kole
+ Ergonomicky tvarované rukojeti
do 30000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Skládací elektrokolo BTWIN E-Fold 500
Dojezd 30 - 50 km
+ Pohodlné skládací kolo
+ Kolo je složené či rozložené za 30 vteřin
+ Ocelový rám, široké sedlo, ergonomické gripy
+ Ideální kolo na příjemné výlety
do 28000 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Skládací elektrokolo EOVOLT City 4-Speed 16"
Dojezd až 50 km
+ Výkonné a dobře skladné elektrokolo
+ 4 rychlostní režimy
+ Hliníková konstrukce, kotoučové brzdy, zadní pohon
+ Ideální do městského provozu
do 29000 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4MS ENERGY i10
Dojezd až 50 km
+ Odolný a lehký hořčíkový rám
+ Baterie je elegantně integrovaná do rámu kola
+ Nastavitelná řidítka a sedadlo
+ Skládací design pro snadnou přepravu
do 23500 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5BTWIN Skládací elektrokolo E-FOLD 100
Dojezd až 35 km
+ Jednoduché kompaktní skládací kolo
+ Kolo je složené nebo rozložené za 30 vteřin
+ Má 1 rychlost, 1 režim asistence
+ Hodí se na jednoduché krátké trasy
do 17000 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#6Skládací elektrokolo DYU A1F RRO 250W
Dojezd 40 – 60 km
+ Vhodné pro městské cesty
+ Rychlé skládání
+ Kvalitní brzdové kotouče
+ Vysoká pevnost rámu, nízká hmotnost = snadno se přenáší
do 10500 Kč
⭐ 94 % Číst recenze

Jak vybrat skládací elektrokolo

Co je skládací elektrokolo a kdy o něm uvažovat?

Elektromobilita je na vzestupu a díky ní si můžete usnadnit život a cestování pomocí nejrůznějších komfortních přesouvadel. Elektrokola patří k nejznámějším. Existuje jich ale mnoho druhů, které se obvykle odvíjejí od klasické („neelektrické“) předlohy.

  • Trekingová a krosová elektrická kola nabízejí skvělou kombinaci výkonu a komfortu. Mají dlouhý dojezd a zvládají poměrně univerzální terén. Ideální jsou i na dlouhé výlety po cyklostezkách nebo i přírodních cestách.
  • Horská a terénní elektrokola osloví milovníky divoké přírody. Zvládají i terén mimo zpevněné cesty a trasy. Nabízejí pohodlí a výkon při stoupání do strmých svahů.
  • Silniční elektrokola jsou zase určena pro dlouhé a svižné výpravy po kvalitních silnicích a cyklostezkách. Nabízejí vysokou rychlost, bývají ale poněkud pohodlnější a méně vyhraněná než klasická silniční kola.

Proč uvažovat o skládacím e-kole?

Velmi zajímavou kategorii pak představují městská elektrokola, která se stávají velmi populární u nás i ve světě. Zaměřují se na komfortní, bezpečné popojíždění po městě. Můžete s nimi cestovat do práce či po nákupech nebo úřadech. Díky elektropohonu a vybavení, jako jsou blatníky, a pohodlný vzpřímený posed, nemusíte do cíle dorazit uhnaní, zpocení a s bolavými zády.

Jde o ekologičtější alternativu jízdy autem, flexibilnější alternativu cestování veřejnou dopravou a skladnější alternativu různých elektrických skútrů apod.

A pokud je pro vás skladnost a flexibilita obzvláště důležitá, nabízí se i možnost sáhnout po – v tomto směru – ještě striktnější verzi kola – totiž skládacím elektrokole. Jaké toto řešení nabízí výhody?

  • Větší pohodlí než na elektrické koloběžce, segwayi či třeba longboardu
  • Vynikající skladnost a kompaktní rozměry
  • Možnost lépe převážet v kufru auta nebo například ve veřejných dopravních prostředcích
  • Často velmi stylový design, který dobře maskuje baterii v rámu
  • Široké cenové rozpětí
  • Ideální pro kratší až středně dlouhé přejezdy po městě a zpevněných cestách obecně

Náš tip: 12 výhod a nevýhod elektrokola aneb proč si (ne)koupit elektrokolo?

Konstrukční specifika

Skládací elektrokola bývají celkově menší a taky lehčí než ostatní „neskládací“ varianty. Pro moderní modely je taky typické, že mají velmi pěkný, stylový design, kdy je baterie plně ukrytá v robustním rámu kola. Neznalé oko tak nemusí vůbec poznat, že jde o elektrickou variantu kola.

Kola mají vzpřímený posed, malá kola a nízko položený rám. Tato geometrie umožňuje snadné manévrování i ve stísněných prostorách a taky rychlé a pohodlné nasedání a sesedání. Mnoho modelů má poměrně široké pneumatiky nebo i odpružení, takže je jízda komfortní i na horším povrchu.

kolo detail

Kola a hmotnost

Kola mají slušnou akceleraci díky menšímu průměru kol. Ta jsou nejčastěji 20palcová, ale mohou být i menší, třeba i 16 nebo 14palcová. Nejsou zaměřená na dosahování vysoké rychlosti. Přesto mnohé modely díky přídavného pohonu vyvinou relativně solidní rychlost kolem 25 km/h, což je v městském provozu a na cyklostezkách dostačující.

Obecně platí, že pokud chcete co nejvyšší manévrovatelnost, můžete volit menší kola, ale zaplatíte za to nízkou efektivitou při delší jízdě. Z tohoto hlediska se právě nejprodávanější 20palcové verze jeví jako adekvátní kompromis.

Mnoho zejména dražších modelů nabízí jistý přesah k „terénním“ kolům. Mají široké pneumatiky s výrazným vzorem a robustnější rám. Nevýhodou je zde vyšší hmotnost, která může výrazně překračovat 30 kg. Subtilnější, běžné modely mívají k 20 kg.

Motor a výkon, baterie

Motor je u skládacích kol zpravidla uložený v zadním náboji, méně časté je středové uložení. Zatímco u terénních kol je středové uložení výhodnější, v případě skládacích městských kol na tom příliš nezáleží.

Motory skládacích kol nebývají na poměry jiných elektrokol extra výkonné. Často jde o motory s výkonem kolem 250 W a napětím 36 V. Pro dané účely jde ale o dostačující hodnoty.

Vedle motoru je zásadním komponentem každého elektrického dopravního prostředku samozřejmě baterie. Ty mají nejčastěji kapacitu kolem 200 až 300 Wh, ale rozhodně lze najít i kola, která jsou opatřena baterií i s výrazně vyššími kapacitami.

Pokud jde o reálný dojezd, hodnoty kolem 50 km na jedno nabití lze u tohoto typu kol považovat za velmi solidní standard. Rozptyl je nicméně poměrně velký. Některé modely nabídnou jen něco přes 30 km, což může být na cesty do práce a po obchodech rovněž zcela dostačující. Jiné se naopak pyšní bateriemi, které zvládnou i 100kilometrové anebo delší trasy.

Samozřejmě bude takové kolo výrazně dražší a taky kvůli výkonnější baterii těžší. U některých modelů si lze zvolit z více variant kapacity baterie. Zvažujte tedy, jak budete kolo používat a zda opravdu má smysl investovat do vysokého nebo velmi vysokého dojezdu.

Skládací mechanismus

Důležitým aspektem skládacího kola je pochopitelně samotný skládací mechanismus. U většiny kol se setkáte s mechanismem na principu „knihy“ – po odjištění páčky na rámu kolo jednoduše „zavřete“, respektive přeložíte na polovinu. Sklopit se dále většinou dají i řídítka. Získáte tak kompaktní balíček, který se obvykle vejde i do kufru běžného osobního vozu. Nemusíte tedy převážet kolo pomocí speciálních nosičů.

Složení bývá u kvalitních modelů rychlé, zabere pár vteřin. Důležitá je plynulost a odolnost mechanismu. Ta se samozřejmě od pohledu či z popisku v e-shopu těžko odhaduje. Nejlépe vám tedy poslouží recenze skládacích kol od jiných uživatelů, kteří už měli možnost daný model déle zkoušet. Vodítkem může být nejen hodnocení a recenze, ale i osvědčená značka s dobrým jménem. Napovědět samozřejmě může i cena anebo zdroj, odkud kolo kupujete.

Pokud pořídíte podezřele levnou skládačku odněkud z čínského online tržiště či e-shopu, lze očekávat, že kvalita bude nevalná a brzy se projeví poruchy a problémy, i když kolo může na první pohled vypadat docela dobře.

Brzdy a další komponenty

Brzdy patří k nejdůležitějším komponentům každého kola a není tomu jinak ani u skládacích kol. Přesto se dá říct, že u těchto kol není nezbytné usilovat o ty nejpokročilejší a nejdražší brzdy. Oproti extra rychlým silničním nebo výkonným terénním modelům jsou zde na brzdy kladeny nižší nároky a mechanické kotoučové brzdy tak jsou víc než dostačující variantou. Případně mnohé modely vystačí i s brzdami ráfkovými (V-Brake). Všímejte si při výběru i dalších komponentů, jako je převodovka, ale i sedlo, řídítka apod.

Velikost kola

Důležitá je i volba správné velikosti kola. Zde hraje roli především velikost rámu, která má správně pasovat k výšce postavy jezdce. Zde je ale taky potřeba říct, že skládací kola jsou specifická tím, že jsou často vyráběna v určité „univerzální“ velikosti a ne vždy je na výběr více variant. Velikost zde obvykle nehraje tak zásadní roli jako u některých jiných kol.

Ceny elektrických skládacích kol

Kolik stojí kvalitní skládací elektrické kolo? Cenové rozpětí je poměrně značné i u tohoto typu jízdních kol. Ty nejlevnější elektrické skládačky lze pořídit i do 15 000 Kč. Výběr je ovšem omezený a nízká cena nemusí být vždycky vítězství, zvlášť u elektrokol.

Solidní modely lze pořídit spíše v cenách okolo 20 000 Kč a více. Do 35 000 Kč už se pak můžete těšit na velmi bohatý výběr a najdete zde rovněž většinou oblíbených a nejprodávanějších skládacích kol. Nad 35 000 Kč už výběr opět slábne, najdete zde různé velmi výkonné modely zejména s terénním charakterem.

Oblíbené značky skládacích elektrokol

Které značky kol nabízejí kvalitní elektrické skládací modely, které stojí za pozornost? Značky jako Leader Fox či Spirit, MS Energy nebo Eovolt patří mezi poměrně osvědčené a značně populární. Poměrně slušný poměr ceny a kvality nabízí značka BTWIN řetězce Decathlon.

ProduktInfoHodnocení
#1SachsenRad Skládací elektrokolo F12
Dojezd 30 - 50 km
+ Rám kola z magneziového odlitku
+ Pro osoby s výškou do 190 cm
+ Odpružená vidlice na zadním kole
+ Ergonomicky tvarované rukojeti
do 30000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Skládací elektrokolo BTWIN E-Fold 500
Dojezd 30 - 50 km
+ Pohodlné skládací kolo
+ Kolo je složené či rozložené za 30 vteřin
+ Ocelový rám, široké sedlo, ergonomické gripy
+ Ideální kolo na příjemné výlety
do 28000 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Skládací elektrokolo EOVOLT City 4-Speed 16"
Dojezd až 50 km
+ Výkonné a dobře skladné elektrokolo
+ 4 rychlostní režimy
+ Hliníková konstrukce, kotoučové brzdy, zadní pohon
+ Ideální do městského provozu
do 29000 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4MS ENERGY i10
Dojezd až 50 km
+ Odolný a lehký hořčíkový rám
+ Baterie je elegantně integrovaná do rámu kola
+ Nastavitelná řidítka a sedadlo
+ Skládací design pro snadnou přepravu
do 23500 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5BTWIN Skládací elektrokolo E-FOLD 100
Dojezd až 35 km
+ Jednoduché kompaktní skládací kolo
+ Kolo je složené nebo rozložené za 30 vteřin
+ Má 1 rychlost, 1 režim asistence
+ Hodí se na jednoduché krátké trasy
do 17000 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#6Skládací elektrokolo DYU A1F RRO 250W
Dojezd 40 – 60 km
+ Vhodné pro městské cesty
+ Rychlé skládání
+ Kvalitní brzdové kotouče
+ Vysoká pevnost rámu, nízká hmotnost = snadno se přenáší
do 10500 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
0 Sdílení